Skocz do zawartości
IGNORED

Podstawki (izolatory ) dla kabli głośnikowych


Zydelek

Rekomendowane odpowiedzi

Zydelek, 11 Kwi 2007, 10:11

 

>Molibden i reszta temu podobna. By nie odpowiadać wpisem na wpis proponuję: jesli nie masz wiedzy i

>doświadczenia w temacie to nie pisać. Będzie to wygodniejsze i zdrowsze dla obuw stron. Jeśli chcesz

>wyrzycać z siebie "pozostałości" po Czernobylu to załóż swój wątek. Obie strony skorzystają.

 

To może przestaniesz zakładać hurtem takie wątki? To się nadaję na bocznicę!

Będę pisać co i kiedy mi się spodoba, także w Twoich wątkach.

Domyślam się że na temat kabli i podstawek pod nie Twoja wiedza jest ogromna. Szkoda jednak że bezużyteczna, nie udokumentowana i samoistna.

 

Każdy może podkładać pod kable co che, jeśli uważa że to przynosi u niego poprawę, ale bez przesady. Badania NAUKOWE nad elektrycznością i magnetyzmem mają z górą 200 lat. Gdyby zjawisko mikrofonowania kabli rzeczywiście występowało, to zostałoby dawno odkryte, zmierzone i opisane, a nic takiego nie nastąpiło. Byłoby także może ciekawe i może dość problematyczne w praktyce do zwalczania. Póki co - takie zjawisko nie występuje. Skoro masz takie duże dośwaidczenie, jakim się tu chwalisz, to może zaproponujesz jakieś proste doświadczenie fizyczne które przekona niedwiarków takich jak ja? Ba ja uwielbiam eksperymenty!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiazać problem w przypadku, kiedy kable wiszą w powietrzu?

Jest u mnie własnie Frank i pyta (u Niego tak jest).

 

Patrzec tylko jak wkrótce powstaną Frakabsorber :):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jam mam takie pytanie - ile osób z wypowiadających się w tym watku sceptycznie wobec wpływu podkładek pod kable głosnikowe na brzmienie, faktycznie to sprawdziło ?

 

Pytam z ciekawości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wszystkie wpisy to się cieszę że nie mam tego problemu ;)

U mnie kable, ze względu że sztywne są jak koci ogon, oraz że biegną za meblami, generalnie wiszą w powietrzu przytrzymywane jedynie na wtykach z obu stron...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wszelkie wibracje, a szczególnie te o wyzszej częstotliwości bardzo wpływają na działanie sprzętu. Korzyści z zastosowanego stolika z dużą ilością elementów przechwytujących/neutralizujących te wibracje jest słyszalna - sam to sprawdziłem po zastosowaniu stolika własnej konstrukcji.

Jest bardzo prawdopodobne, że takie wibracje mogą powodować nieidealne działaie kabla głośnikowego.

Ja zastosowałbym podkładki z filcu 1,2-1,5cm lub podwiesił bym je do syfitu na np szpagacie.

Oglądałem w 2005r tuning Philipsa 963sa. Polegał on przede wszystkim na oklejeniu obudowy od wewnątrz i transportu warstwą z pasków masy bitumicznej gr 5mm.

Wiele lat temu, czyba 1980 w Austrii widziałem gramofon analogowy zawieszony na trzech łańcuszkach do sufitu jak huśtawkę. Cena tego wynalazku była jak na temte czasy powalająca.

We własnym zakresie można wile poprawić.

Bez w miarę neutrealnej akustyki pokoju, zneutralizowaniu wibracji i pozbyciu się zakłóceń w zasilaniu moim skromnym zdaniem, zawsze odsłuch będzie obarczony dodatkami, które nie mają nic wspólnego z nagraną muzyką.

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth, 11 Kwi 2007, 15:17

 

>A jam mam takie pytanie - ile osób z wypowiadających się w tym watku sceptycznie wobec wpływu

>podkładek pod kable głosnikowe na brzmienie, faktycznie to sprawdziło ?

>

>Pytam z ciekawości.

 

Dla tego dalej jest prośba bo masz warunki techniczne spróbuj to zrobić i zdać nam relację -ponawiam pytanie z tego tematu

 

 

"Nikt nie poruszył w tym temacie jak fajnie na podstawkach w sumie izolujacych takie kable się zachowuja z nagromadzonymi na nich ładunkami elektrostatycznymi ,może to faktycznie poprawia w jakiś sposób sytuację zjawisk pojemnościowych z obu stron tranzystora kolega Senicz o takowym szkodliwym efekcie działania na tranzystorach pisał nazwa odkrywcy efektu wyleciała mi z głowy,może ktoś przypomni zarówno nazwę jak i dokładne negatywne działanie efektu

Prosiłbym tylko kolegów którzy maja takie podstawki i klimę o sprawdzenie czy odsłuch pogarsza się wraz ze wzrostem wilgotności w powietrzu która ułatwia spływ ładunków do podłoza pod kablami,potwierdziło by może tą hipotezę.Może by nawet zrobić odwrotną próbę i zmniejszyć wilgotność do minimum (fizjologiczna przy 20 stopniach celsjusza jest 60%pózniej zasycha w gardle)"

 

Nikt tu sobie nie robi jaj podejdż do tego naukowo zrób taką próbę i zdaj nam relację, jeśli jesteś taki miły to odpowiedz, jeśli nie to i tak poszukamy sobie innego forumowicza z porządną klimą i podstawkami

pozdrawiam

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wiele wpisów krytykujących , ale wiekszośc osób przyjmuje ze zrozumieniem że wszelkiego rodzaju podstawki antywibracyjne działają z CD , wiadomo napęd wibracje ..

Czekam na logiczne wytłumaczenie , dlaczego działaja ze wzmacniaczem , nie ma tam żadnych elementów ruchomych , a wpływ czy to stolików antwibracyjnych , czy to podstawek jest znany.

Sam wypróbowałem , czy to pierscienie antywibracyjne na lampy , czy podkłądki antywibracyjne pod listwe sieciowa działają

Podobnie jest z kablami , nie podejmuje się tego wytłumaczyc , ale warto samemu spróbować .

Zmiany sa niewielkie ale jak ktoś chce ze swojego systemu wycisnąc maksimum to polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak, roznego rodzaju podkladki, czy kable sieciowe daja WYRAZNIE odczuwalny efekt w systemie zlozonym i zestrojonym, nawet sredniej klasy...

Wyrazny efekt slyszymy po zainstalowaniu i nowym zakupie, ale to jest zrozumiale, z czasem po miesiacach gra jakos tak normalnie i wydaje sie, ze pierwsze wrazenie to byly emocje i tutaj uwaga!

Prosze zdemontowac kolce, podkladki i wypiac kable sieciowe, no i co? poprostu odechciewa sie sluchac, tutaj dopiero dociera do nas co robil taki Velum, czy jakas gumka pod odtwarzaczem, emocje Koledzy, to sa emocje ...

:-))

ps

jezeli ktos nie chce lub jego psychika nie pozwala na taka zabawe to niech znajdzie w koncu dla siebie cos co go zainteresuje, z czystym sumieniem polecam wysilek fizyczny i uprawianie roznorakich sportow, ale nie zapasy na forum ze nie slychac ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Warto przeczytać i zobaczyć jak takie podkładki moga wyglądać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cir, 11 Kwi 2007, 12:05

 

>>>>>>>>>>>>>

>strop nad pokojem gdzie słucham ma grubość 40 cm betonu plus 20 cm izolacji akustycznej moje dziecko

>które ma powyżej swój pokój może wyprawiać co chce i tak nie usłysze.

>

>Strop w bloku jest cienkim sprężystym stalowo betonowym monolitem który nie ma jakiejkolwiek

>izolacji a własnie piszesz o czymś takim .

 

kochani ktorzy maja dobrze zaprojektowane domy, nawet te najtansze :) podloga na gruncie zawsze jest odizolowana od scian warstwa izolacyjna grubosci w zaleznosci od systemu 0,5 do 2 cm LOL, to jest wymog konstrukcyjny a nie widzimisie w innym przypadku jezeli podloga nie jest w postaci zelbetu konstrukcyjnie polaczonego ze scianami nosnymi nastepuja naprezenia w czesci przy podporowej czyli przy scianie i pekaja owe plyty na tych laczeniach a razem z nimi izolacje przeciw wilgociowe chroniace nasze wnetrze od wewnatrz gruntowej wilgoci, natomiast tak gruba warstwa plyty betonowej moze wrecz zaszkodzic , poniewaz jezeli grunt pod budynkiem jest niestabilny bedzie ona miejscami osiadac szybciej rowniez niszczac m.in. izolacje przeciw wilg. nie mozna przesadza bo tak sie nam podoba, grube plyty stosuje sie pod tak zwane fundamenty pskrzyniowe(palac kultury) kiedy to na tyle jest zla sytuacja gruntowa ze ratuje sie miejsce stawiania budynku duzo rozleglejszymi fundamentami, np takowe fundamenty palacu kultury siegaja domow centrum przy marszalkowskiej i ul jana pawla po drugiej stronie, wiec jako architekt mowie ze nie ma sensu grubszej plyty na gruncie niz 20cm,poporstu bezsens:)a i tak zero drgan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop nad pokojem gdzie słucham ma grubość 40 cm betonu .....

 

cir chyba nie znasz sie na konstrukcji wiec cie troszke oswiece, zapewne masz strop gestozebrowy gdzie warstwa nadbetonu to okolo 5cm reszta do pustaki z keramzytobetonu albo ceramiczne

chyba nie wiesz co to znaczy 40cm betonu.......

a moze mieszkasz w schronie....:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładki pod kable można również wyeliminować stosując kable w scecjalnych izolacja. Często wyśmiewane przez niektórych grube węże są nie dlatego tak grube że się komuś tak chciało ale w celu pełnej eliminacji i uniezaleznienia kabla od mikrodrgań. Uzywane w moim systemie sieciówki mają nawet po 4-5cm średnicy. Tak gruba izolacja zastępuje również właśnie podkładki:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje AQ Everest mają 3cm średnicy, są wyjatkowo sztywne i ciężkie, a mimo to wpływ jest bardzo wyraźny.

 

Kimber kiedyś aby ograniczyć mikrofonowanie swoich topowych kabli, wypełniał ich rdzeń ołowiem. Tak było w m.in. Black Pearl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth - nie uwierzyłbym w to co piszesz (jak większość tutaj) gdybym sam tego nie usłyszał na moim systemie - kabel głośnikowy zabezieczony przed drganiami gra lepiej! Przyśpieszenie basu i niestety także rozjaśnienie dźwięku - to może się podobać lub nie. Można się jedynie zastanawiać skąd te drgania pochodzą. Np. producent DNM Reason ma dość przekonującą teorię - wyraźnie pisze o drganiach wywołanych pracą takiego kabla (przez który momentami płynie całkiem spory prąd) w otoczeniu obcych pól magnetycznych i dlaczego z tym walczy. Dalej to już fizyka ze szkoły podstawowej. Skąd pola magnetyczne? Po prostu są - począwszy od magnetyzmu ziemskiego po inne kable i urządzenia które znajdują się w pobliżu. Jak dla mnie - całkiem przekonujące wytłumaczenie dlaczego gra lepiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mlb, 18 Kwi 2007, 23:57

 

Jak te kabelki unieruchomiłaś?

Najprościej glutem z pistoletu do podłogi przykleić. Trzyma mocno ale elastycznie,

i co ważne całkiem nieźle odchodzi. No i całkiem tanie. Może przeprowadź eksperyment?

Kosztuje tyle, co nic a jakie pouczające.

 

P.S.

Piszę całkiem poważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki wsadziłem w sztywny oplot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w voodoo typu podkładki, oploty, taśmy, pasty... ale coś z tymi przewodami jest na rzeczy albo mi się w uszach porąbało...

 

Jako zdeklarowny antykablarz z przykrością stwierdziłem, że kilka razy byłem zaskoczony tym, że usłyszałem różnicę. Fakt pozostanie faktem, że wiedziałem, że do systemu został wpięty inny przewód (czy to IC czy głośnikowy) więc autosugestia nie jest wyeliminowana. Niemniej - wrażenie było dla mnie dziwne i zaskakujące bo przysiągłbym że różnica była.

 

Co do takich wynalazków - próbowałem podkładek pod sprzęt i ... nie zanotowałem różnicy, wobec czego z podkładkami pod kable dałem juz sobie na luz... :)

 

Pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kablowych sceptyków podsuwam problem do wyjaśnienia:

 

Jak to jest, że ciśnienie akustyczne, czyli ruch powietrza o znikomej sile, porusza przedmioty (wprawia np. szyby w drgania) i w postaci basu potrafi przedostać się przez betonowe ściany/podłogę, czego dowodzi słyszalność muzyki nawet 3 piętra niżej w bloku. Czy to da się jakoś zmierzyć? A może, że tak jest mi się tylko wydaje?

Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

 

Pzdr., głaz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jak to jest, że ciśnienie akustyczne, czyli ruch powietrza o znikomej sile, porusza przedmioty

>(wprawia np. szyby w drgania) i w postaci basu potrafi przedostać się przez betonowe ściany/podłogę,

 

Rezonans...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głaz,

to że słyszysz muzykę 3 piętra niżej dowodzi raczej tego, że energia fali wcale taka znikoma nie jest. A co ma do tego kablowy sceptycyzm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fala dżwiękowa rozchodzi się w gazie ,cieczy a także w ciele stałym czyli drży wszystko cudów w tym nie ma.

Dotknij palcem krtani gdy mówisz a zaraz poczujesz wszechobecne drgania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, po pierwsze sam kabel będzie pewnie bardziej drgał od bezpośredniego kontaktu z falą akustyczną rozchodzącą się w powietrzu niż od drgań przenoszonych wtórnie z podłogi. Po drugie, przypominam, że kable zazwyczaj są przymocowane na sztywno do kolumn, które są źródłem drgań o których mowa.

 

Życzę miłego kontynuowania dzielenia włosa (kabla?) na czworo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig, jak dotąd nie padła tu teza o możliwości całkowitej eliminacji drgań kabla.

Z jednej strony może to by się czasem przydało, gdyż impedancja kabla by zmalała, z drugiej strony takie zachowanie kabla jest często "wpisane" w system, częściowo korekcja następuje we wzmacniaczu. Zmniejszenie impedancji kabla rozjaśni dźwięk, więc nie musi przynieść realnej poprawy odbioru w systemie który został wcześniej optymalnie dopasowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w sumie po zastanowieniu to kłania się efekt Doplera (zmiana wysokości dżwięku przy zbliżaniu i oddalaniu się żródła dżwięku) teoretyzując kabel w wyniku ściskania podaje dżwięk jak o wyższej wysokości a rozciągany jak o niższej wysokości (kabel minimalnie się porusza w związku z tym fala dżwiękowa w postaci sygnału elektrycznego jest modulowana !!! Trzeba by to policzyć uwzględniając moduł Yunga i inne właściwości mechaniczne metalu i powietrza panowie fizycy i matematycy do dzieła prosimy o wyniki jakie będą różnice w dżwięku załużmy że kabel ma 3m długości 2,5 mm2 przekroju

pozdrawiam

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głaz- zamiast izolować kable postaw zestawy na kolcach a subwoofer na stopkach z sorbotanu i znajdz mu odpowiednie miejsce w pokoju. Prawdopodobnie masz problemy z wzbudzaniem sie basu w pokoju, stąd przenoszenie sie drgań na ściany i do sąsiadów. Postawienie kabli na podstawkach nie usunie go w żaden sposób, tylko zapewni bardziej komfortowe warunki najmniej wrazliwemu na nie elementowi.

U mnie miejsca na subwoofer szukalem kilka tygodni, zestawy maja naznaczone kropki na podlodze jak dokladnie maja stac. Optymalne rozstawienie zestawow i akustyka samego pokoju jest chyba nawet wazniejsza od zgrania poszczegolnych elementow zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foxbat, 23 Kwi 2007, 10:15

najpierw podaj wyniki i dane pozostałe które użyłeś do obliczeń albo nie pisz o żółwiach które trymają na swych barkach ziemię, j a też jestem sceptycznie nastawiony ale może faktycznie to wychodzi i ucho ludzkie coś z tego może złapać.

To jak to że na ostatniej płycie Kasi Groniec słyszę jak z jej głosem nie radzi sobie chyba stary już mikrofon,sporo osób to nie razi,mnie jednak tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward -->

>Ani żadne wyjaśnienie dlaczego drgający kabel ma zmieniać dźwięk, poza "ja słyszę". :-)

 

Przewodnik z prądem poruszający się w polu magnetycznym - odsyłam do książek z fizyką - rozdział "elektromagnetyzm".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.