Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt zasilacza anodowego - płytka drukowana.


wojtekkom

Rekomendowane odpowiedzi

W zasilaczu anodowym brakuje mi jeszcze rezystorów rozładowywujących kondensatory, mam pytanie czy dawać po jednym do każdego elektrolitu, czy wystarczy jeden?

 

Ja daje po jednym na dużych elektrolitach.

 

Sorry. Dzisiaj będę mało aktywny. Prace ręczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam , ze sie dolaczam ale znalazl ktos moze z was w necie jakis schemat audio note diy 'M2-X power supply', to jest podobno naprawde warta uwagi rzecz, jest tam kilka trickow , ktorych nie widzialem do tej pory rozkminionych, to zasilanie nie jest drogie wiec pewnie juz gdzies doszli jak to ogarnac po kupnie kit-u tyle , ze jakos nie moge znalezc.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jest to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli klasyczny, lampowy zasilacz stabilizowany, dziwne tylko, że wzmacniaczem błędy jest trioda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jest to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli klasyczny, lampowy zasilacz stabilizowany, dziwne tylko, że wzmacniaczem błędy jest trioda.

to jest to, ale jak widzisz nie doszli do pelnego sukcesu chyba w odtworzeniu tego....jest jakis drugi watek , w ktorym jednak doszlo do niesscislosci w prowadzeniu masy i nie bylo pelnego schemat elementow, a ten kto mial miec brakujace wartosci sie zwinal, szukam podobnego zasilacza do daca, moze typu Thorstena Loescha? zastanawiam sie, cos dobrze opisane w necie i co ktos juz zrobil mnie interesuje najbardziej ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez jest to alternatywa, myslelismy kiedys o tym z kolega, to ma byc do dac enda ciufollego na trafach , ktory juz gra u mnie , jako tylko sprawdzenie opcji innego zasilania...musze sie w kosztach rozpatrzec bo rzeczywiscie moze warto to zrobic...nawet jakies plyteczki w necie byly juz gotowe kiedys na ebaju to bylaby baza do przerobki....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie na to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie na to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o tym wlasnie pisze, to jest kit z analogmetric , mozna go wykorzystac...juz sie nawet troche napalilem....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Po wielu próbach, korektach i nieocenionej pomocy Henryka Kwinto:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-32030-086749300 1299693625_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ładnie sobie radziłeś z zasilaczem siatkowym i myślałem, że nie potrzebujesz już wsparcia.

 

Wiem, że zmniejszałeś PCB ale przy okazji zapomniałeś o wielu istotnych szczegółach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam.Panie Kwinto co z tymi uwagami?

 

Hehehe. Wiem, że to nie śmieszne ale wyleciało mi z głowy.

 

Możesz mi podesłać plik brd w Eagle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Prototypy już zrobione, alę będą poprawki ze względu na elementy. Teraz wygląda to tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototypy już zrobione, alę będą poprawki ze względu na elementy. Teraz wygląda to tak:

 

No i bardzo ładnie.

 

Nie wiem jakie diody prostownicze stosujesz ale polecam SBYV27.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototypy już zrobione, alę będą poprawki ze względu na elementy. Teraz wygląda to tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wojtek, wiem, że już po rybkach ale wtrącę drobne uwagi. 3x470u + aktywny filtr to trochę overkill. Jeśli masz miejsce, to OK. Fajnie, że dbasz o dobrą filtrację RC, zawsze filtr aktywny będzie miał mniej do roboty. Zadbaj jednak, aby rezystory szeregowe R1 i R1' nie były zbyt duże, bo popsujesz świetną odpowiedź impulsową zasilacza i zwiększysz niepotrzebnie jego impedancję wewnętrzną.

 

Sporo teorii i obliczeń masz w świetnym artykule Troelsa Loescha:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - zerknij na uwagi dotyczące PSU.

 

Na tak dużej płytce, z tak dużymi kondensatorami aż się prosi zrobić 2 aktywne filtry - albo dla dwóch kanałów, albo oddzielnie dla dwóch stopni - wówczas połączonych szeregowo - stopień wejściowy ma podwójną filtrację (np. driver i stopień wejściowy).

 

Radiator jest bardzo duży. Ostatnio trenuję mocno lampę 6N13S w pre i mam za mostkiem 220uF wspólne na 2 kanały, po czym dwa oddzielne filtry aktywne na MOSFECIE bez stabilizacji, za to z soft startem i regulowanym napięciem wyjściowym - radiatorki malutkie - przy prądzie po 40mA na pojedynczą anodę (to podwójna trioda mocy) i spadku napięcia rzędu 20-40V radiator jest ciepły ale nie gorący. Gdy poszukiwałem punktu pracy i miałem ponad 100V spadku na MOSFECIE i 40mA radiatorek parzył (coś koło 100 stopni C) ale te tranzystory spokojnie wytrzymują większe moce, rezystor zbijający podobne napięcie przy tym prądzie wydzielał podobną ilość ciepła i uzyskiwał podobne temperatury.

 

Proponuję IRF 820 lub 830, mają zdecydowanie wystarczające moce i prądy, a znacznie mniejsze pojemności, niż 840. Sam używam 820.

 

Jestem wielkim fanem takiego zasilania. Moim zdaniem nie ma odwrotu do pasywnego RC. To, ile wydobywa się detalu z tła, pogłosów w porównaniu do pasywnego RC, jak bardzo odmula się dźwięk jest co najmniej zastanawiające, o co chodzi z tym spowolnionym ospałym, :lampowym" dźwiękiem. To nie lampa muli, tylko zasilacz ;-). Alternatywą jest ostro pojechany pasywne CLCLC ale na b. dobrych komponentach - różnica w objętości i kosztach... bez porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wielkim fanem takiego zasilania. Moim zdaniem nie ma odwrotu do pasywnego RC. To, ile wydobywa się detalu z tła, pogłosów w porównaniu do pasywnego RC, jak bardzo odmula się dźwięk jest co najmniej zastanawiające, o co chodzi z tym spowolnionym ospałym, :lampowym" dźwiękiem. To nie lampa muli, tylko zasilacz ;-). Alternatywą jest ostro pojechany pasywne CLCLC ale na b. dobrych komponentach - różnica w objętości i kosztach... bez porównania.

 

Skoro jesteśmy przy zasilaczach to tez dołożę parę słów. W końcu znalazłem czas i uruchomiłem Salasa dla lampy (PCB gdzieś w temacie wcześniej wkleiłem). Zdążyłem jedynie odpalić, podłączyć i poeksperymentować z napięciami. Przy napięciach rzędu 250V należny starannie dobrać rezystor ustalający prąd. Mosfet obciążający przy zbyt dużym prądzie, a raczej przy zbyt dużym zapasie wydziela sporo ciepała i faktycznie radiator parzy. Na początek ustaliłem 60mA dla układu który pobiera 20mA i szybko skorygowałem rezystor bo 10W dla radiatora jaki zastosowałem jest już nieco za dużo.

Nie sprawdzałem, a raczej nie porównywałem układu z pasywnym filtrem CRCRC z Salasem ale postaram się szybko to zrobić bo bardzo jestem ciekawy czy faktycznie zasilacz jest tak dobry jak o nim piszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie jest górne, graniczne natężenie jakie wytrzyma tranzystor w tym układzie??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie jest górne, graniczne natężenie jakie wytrzyma tranzystor w tym układzie??

 

W którym, a) Salasie, czy b) zwykłym filtrze aktywnym?

ad b) Tyle, ile zapoda uzwojenie trafa, bo wątpię, żebyś miał stamtąd Ampery ;-) Na poważnie IRF820 przy 100 stopniach daje 1,5A dla 500V, może wydzielić 40W. 830ka ma 75W i odpowiednio więcej prądu, ale ma już 3x większe pojemności. Bardziej istotne jest nie przegrzanie tranzystora. Im większy spadek napięcia w układzie i prąd, tym większa wydzielana moc, w związku z tym odpowiednio większy radiator.

 

Skoro jesteśmy przy zasilaczach to tez dołożę parę słów. W końcu znalazłem czas i uruchomiłem Salasa dla lampy (PCB gdzieś w temacie wcześniej wkleiłem). Zdążyłem jedynie odpalić, podłączyć i poeksperymentować z napięciami. Przy napięciach rzędu 250V należny starannie dobrać rezystor ustalający prąd. Mosfet obciążający przy zbyt dużym prądzie, a raczej przy zbyt dużym zapasie wydziela sporo ciepała i faktycznie radiator parzy. Na początek ustaliłem 60mA dla układu który pobiera 20mA i szybko skorygowałem rezystor bo 10W dla radiatora jaki zastosowałem jest już nieco za dużo.

Nie sprawdzałem, a raczej nie porównywałem układu z pasywnym filtrem CRCRC z Salasem ale postaram się szybko to zrobić bo bardzo jestem ciekawy czy faktycznie zasilacz jest tak dobry jak o nim piszą.

 

Henryku, zdziwisz się, gdy porównasz z pasywnym :D Bardzo pouczające, warto!

 

Ciekaw jestem różnicy Salas - zwykły filtr. Stopień komplikacji Salasa i wydzielanego ciepła jest duży.

 

Zlecałeś laminat w jakimś zakładzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku, zdziwisz się, gdy porównasz z pasywnym :D Bardzo pouczające, warto!

 

Ciekaw jestem różnicy Salas - zwykły filtr. Stopień komplikacji Salasa i wydzielanego ciepła jest duży.

 

Zlecałeś laminat w jakimś zakładzie?

 

Laminat zlecany w Chinach aby sprawdzić ich jakość, ceny, transport i całą resztę związana z dodatkowymi opłatami. Płytka jest jednostronna z soldermaska od strony druku i opisem od strony elementów. Można śmiało powiedzieć, że po podliczeniu wszystkich kosztów cena zbliżona jest do tej jaką zapłaciłbym w Polskiej taniej firmie. Jakość tych płytek oceniam na dobrą. Nie ma żadnych błędów, wszystko się zgadza ale na kolana nie rzuca. W sumie mam parę płytek na zbyciu i gdyby był ktoś chętny to proszę o kontakt na PW.

 

Odnośnie możliwości mocowych salasa. Dla małych prądów, rzędu 20-40mA jakie ma pobierać układ pierwszy mosfet praktycznie nie ma co robić, a raczej praktycznie się nie grzeje - przy 50mA i spadku 40V daje 2W wydzielonego ciepła i jest to praktycznie nie odczuwalne i oczywiście im wyżej pójdziemy z prądem albo ze spadkiem napięcia na mosfecie tym więcej ciepła się wydzieli, ważne w tym miejscu jest aby napięcie było dość dobrze odfiltrowane to wówczas spadek napięcia nie musi być taki duży. Z prostych obliczeń dla konkretnie tych radiatorów jakie zastosowałem max prąd jaki można z niego pociągnąć to 200-250mA. Zupełnie inaczej ma się sytuacja z mosfetem obciążającym i w tym momencie małe ostrzeżenie. Jeżeli chcemy dla przykładu pociągnąć z zasilacza 100mA przy 200V, to rezystorem R1 ustalamy prąd płynący przez mosfet w granicach 120-125mA i bez obciążenia cała ta moc będzie na nim wydzielana, a w tym konkretnym przykładzie to 25W i jest to już o wiele za dużo dla radiatora bo sam mosfet odda tyle ciepła ale musi mieć gdzie ją oddać. Gdy jednak podłączymy obciążenie 100mA sytuacja ulega zmianie i wydzieli się tylko 5W. Jeżeli nadmiar prądu jaki wymusimy na mosfecie obciążającym będzie w granicach 20-30mA to praktycznie nie możemy dość duże prądy z zasilacza uzyskać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym, a) Salasie, czy b) zwykłym filtrze aktywnym?

ad b) Tyle, ile zapoda uzwojenie trafa, bo wątpię, żebyś miał stamtąd Ampery ;-) Na poważnie IRF820 przy 100 stopniach daje 1,5A dla 500V, może wydzielić 40W. 830ka ma 75W i odpowiednio więcej prądu, ale ma już 3x większe pojemności. Bardziej istotne jest nie przegrzanie tranzystora. Im większy spadek napięcia w układzie i prąd, tym większa wydzielana moc, w związku z tym odpowiednio większy radiator.

 

Chodziło mi o zwykły filtr. myślałem czy nie dałoby się wcisnąć gdzieś tego tranzystora bo yaqina którym się bawię.były 4 lampy el34 i 4 6cg7(o ile dobrze liczę jakieś 450mA, zasilanie chodzi na 420V). względnie lewy i prawy kanał osobno. musiałbym to jakoś w powietrzu zainstalować bo płytka się tam nie zmieści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem różnicy Salas - zwykły filtr. Stopień komplikacji Salasa i wydzielanego ciepła jest duży.

 

Jak pisałeś, że dźwięk powinien uleć sporej poprawie to przyznam się, że nie wierzyłem bo o ile może się poprawić skoro już jest bardzo dobrze. No ale na czym odsłuchiwałem. WKWA (nieco eksperymentalne) na wyjściu PCM1796 po pasywnej konwersji na rezystorach, lampy w układzie to ECC82 + 6N1P. Poprzednio układ CRCRCRC, 220uF-680R-220Uf ....

 

Nie odnotowałem pogorszenia dźwięku, więc muszę zacząć wymieniać to co uległo poprawie:

 

- najważniejsze co chyba pośrednio wpłynęło na wszystko to poprawa dynamiki, odpowiedzi impulsowej i tu jestem nieco zdziwiony bo przecież wartości rezystorów anodowych w triodzie wzmacniającej (ECC82) i katodowych we wtórniku (6N1P) są dość znacznej wartości i przypuszczałem, że wydajność, szybkość zasilania polepszy dynamikę, no ale uczymy się całe życie i umieramy głupimi.

- uwidoczniło się sporo detali, smaczków których wcześniej nie słyszałem jest wyraźniej i precyzyjniej

- brum 50Hz jest na poziomie -115dB, więc panuje głucha cisza, a nawet sporo zmniejszył się tzw. szum lampy, teraz jest ledwo słyszalny

- i jeszcze o dynamice i szybkości basu. W znanych mi utworach przy mocnym uderzeniu w stopę albo inny bęben kilka razy aż się przestraszyłem, tak energetyczne były owe uderzenia i bas jest miękki ale pełen życia i energii.

 

Zasilacz zajmuje trochę miejsca i to jest jego wadą i teraz zaczynam planować jak je w przyszłości stosować aby cały układ mieścił się w obudowie. Szkoda, że nie pomyślałem aby od razu na PCB dodać układ opóźnienie załączania zasilania anodowego ale może w przyszłości o tym pomyślę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś w ogóle projektował płytkę to układu opóźnienia zasilania anodowego, piszę się jako pierwszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyteczka dobrze brzmi bo ja potrzebuję na prawdę małą płyteczkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyteczka dobrze brzmi bo ja potrzebuję na prawdę małą płyteczkę.

 

Płyteczka jak płyteczka ale przekaźnik zajmie sporo miejsca, stosuje z Relpola RM84

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku, miałem podobne odczucia. W każdym razie "szybki kontrolny odsłuch" zamienił się w kilkugodzinne żonglowanie CDkami i odkrywanie na nowo płyt :D Przy mocno nie wypasionym systemie odsłuchowym i układem na pająka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla ustawienia prądu w filtrze aktywnym na poziomie ~230mA dla IRF830 jakiego powinno użyć się rezystora??pi razy oko, orientacyjnie..napięcie ok.420V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.