Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  593 członków

Hegel Klub
IGNORED

Klub HEGEL


Violet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś też oszczędzano, tylko dzięki temu że sprzęt "vintige" ma 30-40lat to wielu ludzi może sobie pozwolić na klocki z najwyższej półki które i tak są dzisiaj w cenie takiego H80. Powiedziałbym że dzisiejszym odpowiednikiem tego Sansui może być np. Accuphase E-470. Za kolejne 30 lat E-470 będzie do kupienia za 6-8kPLN...

 

Podziwiam tak daleko idące wnioski, ale jednocześnie współczuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mujas,czytaj ze zrozumieniem.To była tylko odpowiedż na post użytkownika kivlov. A że Sansui alpha 907 obojętnie czy DR,XR,MR,NRA są lepsze od Hegla do nr. 300 (bo tylko takie słuchałem,lub miałem) to nie podlega żadnej dyskusji.Nie ma żadnego porównania.Najpierw posłuchaj i dopiero pisz,ja tak zrobiłem.Pozdrawiam

przepraszam faktycznie przeoczyłem tego posta kivlov , myślałem że Twój post jest kontynuacją poprzedniego też Twojego posta więc już nie musisz się z tej wagi spowiadać, a moja reakcja wynikała tyko z tego że kiedyś zasłyszałem jakąś bzdurę świadczącą niby o wadze wzmacniacza w stosunku do jego możliwości.

 

Mimo wszystko nie do końca rozumie sens wychwalania swojej nowej zabawki i tym samym porównywana go do Hegla szczególnie w tym klubie. Jeśli po latach odkryłeś że preferujesz bardziej podkolorowany czy oszukany dźwięk w stosunku do neutralności Hegla to Twoja sprawa,ale pisanie o przepaści jest chyba nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko proszę posłuchaj najpierw a najlepiej gdybyś porównał u siebie i wtedy byłoby to merytoryczne.Jeszcze raz piszę że Hegla miałem 3 lata i to dobry sprzęt,ale są lepsze.....tak jak i są lepsze od Sansui

 

posłuchaj najpierw Sansui alpha 907... i napisz że jest to podkolorowane i nienaturalne

 

 

 

Kurcze pieczone, sorka brachu, ale nie wyczułem dystansu, w końcu ty eltoro jesteś więc zrobię krok do tyłu, żeby zwady jakiej nie było :)

 

Sorka Cezar

Sansui 907XR ,Meridian 508.20/24,Audiobyte Black Dragon,PMC fb1i, Zu Audio Libtec, Audioquest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko proszę posłuchaj najpierw a najlepiej gdybyś porównał u siebie i wtedy byłoby to merytoryczne.Jeszcze raz piszę że Hegla miałem 3 lata i to dobry sprzęt,ale są lepsze.....tak jak i są lepsze od Sansui

 

posłuchaj najpierw Sansui alpha 907... i napisz że jest to podkolorowane i nienaturalne

 

Rozumem, ale podmiana w moim torze H200 na takiego sansui zniszczy wszystko, rozumiesz prawda ?

Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wymieniają,wymieniali i będą wymieniać sprzęt audio.Jedni bo szukają czegoś czego jeszcze nie znaleźli inni bo się już danym systemem znudzili a jeszcze inni bo mają taki kaprys i tyle.

Jeżeli komuś się ta wyborna neutralność Hegla znudziła to jego sprawa i trzeba to uszanować ,nawet jak coś nowego ,poza Heglem gra dźwiękiem podbrawionym czy podrasowanym...

Wolny rynek ,wolność wyboru a Hegel na szczęście to nie jedyny sposób na audio.

Nie wiem czemu,ale w szczególności Polak ma taką przypadłość ,że to co on ma to najlepsze a reszta to się nie zna lub sluchu nie ma ,a co najśmieszniejsze to nawet słuchać nie potrafi :)

Panowie,to audio to prosta sprawa,włączamy przycisk play i gra muzyka.

Za dużo mitów powstało i co niektórzy to za duże wyobrażenie mają co do elektroniki...

Edytowane przez malvern1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wymieniają,wymieniali i będą wymieniać sprzęt audio.Jedni bo szukają czegoś czego jeszcze nie znaleźli inni bo się już danym systemem znudzili a jeszcze inni bo mają taki kaprys i tyle.

Jeżeli komuś się ta wyborna neutralność Hegla znudziła to jego sprawa i trzeba to uszanować ,nawet jak coś nowego ,poza Heglem gra dźwiękiem podbrawionym czy podrasowanym...

Wolny rynek ,wolność wyboru a Hegel na szczęście to nie jedyny sposób na audio.

Nie wiem czemu,ale w szczególności Polak ma taką przypadłość ,że to co on ma to najlepsze a reszta to się nie zna lub sluchu nie ma ,a co najśmieszniejsze to nawet słuchać nie potrafi :)

Panowie,to audio to prosta sprawa,włączamy przycisk play i gra muzyka.

Za dużo mitów powstało i co niektórzy to za duże wyobrażenie mają co do elektroniki...

 

Malvern dobrze prawisz tylko po co ktoś w tym klubie na siłę próbuje pokazać wyższość innych klocków ?

Ja mam na to swoją teorię, ale tym razem się nie podzielę :)

Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezar,może tak być ale nie musi.Byłem u kolegi z zamiarem kupna kolumn, razem z Sansui oczywiście. Przesłuchaliśmy u niego w jego systemie : Adam Compact, PMC Twenty,Dynaudio Contour, z jego H200. Zagrało różnie ( różne kolumny).Po wpięciu Sansui alpha 907DR zagrało to lepiej lub dużo lepiej.Jego pomieszczenie,kable,kolumny,zmienialiśmy tylko wzmacniacze.

 

Miałem Hegla dlatego tu opisuje moje wrażenia, a mam jeszcze CD Hegla jako źródło, a więc jestem w klubie.Chyba można pisać też negatywnie ,nie same ohy i ahy

Sansui 907XR ,Meridian 508.20/24,Audiobyte Black Dragon,PMC fb1i, Zu Audio Libtec, Audioquest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyższość Cezar,ale inność.

I tu się wypowiadają też byli użytkownicy Hegli,którzy już tą neutralnością się znudzili i mają prawo tak jak każdy wyrazić opinię i porównanie z innymi sprzętami.

Zamiatanie takich ludzi pod dywan to brak szacunku do tych osób .

Dzielmy się opiniami, bo mogą być pomocne dla potencjalnych przyszłych właścicieli tej marki audio.

Ja mając Hegla nigdy nie piałem z zachwytu nad nim i zawsze się zastanawiałem co tak naprawdę ludzie słyszą wyjątkowego w tej marce.

Grał dobrze,ale żeby zaraz obrzucać błotem inne wzmacniacze bo miałem Hegla?

Trochę pokory jest wskazane.

Uwież mi że jeżeli jest coś chwalone ponad możliwości jakimi dysponuje to nie jest to rzecz bardzo dobra.

Hegel budzi kontrowersje nie tylko w Polsce ,ale w Polsce jak już ktoś coś ma to musi być najlepsze...

W Uk np.jest to rynek bogaty i mocno osłuchany o wyrobionym dość specyficznym guscie audio a Hegel się nie przebił.

Edytowane przez malvern1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytłumacz mi proszę o czym świadczy dla Ciebie większa waga wzmacniacza skoro takie porównania wysuwasz chętnie posłucham, jak dla mnie tylko tyle że będzie Ci mniej żal wydanych pieniędzy przy złomowaniu go bo więcej za niego weżniesz

pierwsza sprawa to z całym szacunkiem twój h80 nie jest w stanie dobrze wysterować tych kolumn, H80 może wysterować jakieś proste kolumny a z Ap VI zagra może na pół gwizdka . Owszem o kolumnach Audio Physic wiele słyszałem ale z opinii użytkowników jeszcze nie słyszałem aby AP Tempo VI miały problemy na górze, owszem seria z dopiskiem 25 ma tam problemy grając z wzmacniaczami równymi sam tego doświadczyłem mając Sitary 25.

Zgodzę się tutaj częściowo z wypowiedzią Cezara ja bym szukał gdzie indziej niż robienia moda, może i wymieniając jakiś rezystorek poprawisz górę ale nie wierzę abyś przez to nie stracił czegoś innego, w audio jest zawsze coś za coś, dla przykładu napiszę kiedyś miałem wypożyczony na odsłuch Sotm SMS-200 na standardowym zasilaniu i grało to tak sobie a po zastosowaniu zasilacza ifi zagrało tak że mnie z butów wyrwało góra pasma z 3 odległego planu zeszła co najmniej na drugi plan ogólnie wszystko było lepsze, tylko był tego wszystkiego jeden poważny mankament kompletnie na psyk poleciała muzykalność grało lepiej ale to granie męczyło więc na dłuższą metę nie dało się tego słuchać, moje zdanie podzielił znajomy z Krakowa wyjaśniając że zasilacze ifi stosują bardzo wysoką filtrację dlatego jednym się podoba ich działanie innym tak jak mi nie

Miałem do moich APT6 dłuższy czas podłączony Roksan Kandy K2 ( 200W) w między czasie Musical M6Si (220W) pożyczony tak dwa miesiące i uwierz mi, że charakter grania tych głośników był zbliżony. Mówię o kolumnach nie zagłębiając się w opis wzmacniaczy. Musical jak i Hegel zdecydowania lepiej trzymają za pyszczek dolny zakres. Roksi walił na potęgę bez kontroli. Ilość wysokich we wszystkich wymienionych powyżej na podobnym poziomie. To tak w skrócie. Nie zauważyłem w H80 aby miał jakiś najmniejszy problem z występowaniem APT6. Na razie wyrabiam sobie zdanie o H80. Na pewno chciałbym jeszcze posłuchać H200 także H80 na dłużej nie zagości :) chyba że jak kupie H200 to dla porównań chwilkę potrzymam oba.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PolTor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko proszę posłuchaj najpierw a najlepiej gdybyś porównał u siebie i wtedy byłoby to merytoryczne.Jeszcze raz piszę że Hegla miałem 3 lata i to dobry sprzęt,ale są lepsze.....tak jak i są lepsze od Sansui

 

posłuchaj najpierw Sansui alpha 907... i napisz że jest to podkolorowane i nienaturalne

 

 

 

Sorka Cezar

Właśnie chłopaki nie kłócimy sie :))) ok

 

Wracając do h200Anniwersry to powiem wam czasami mi kapcie spadają a czasami to bym go wywalił na śmietnik dziwny bardzo kontrowersyjny piec dlatego go jescze kocham bo ma tą zagadkę ? w audio w ogóle tak jest jest cały czas zagadka i musimy do tego podchodzić z dystansem ,wymieniać sie doświadczeniami i tyle pozdr,,:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyższość Cezar,ale inność.

I tu się wypowiadają też byli użytkownicy Hegli,którzy już tą neutralnością się znudzili i mają prawo tak jak każdy wyrazić opinię i porównanie z innymi sprzętami.

Zamiatanie takich ludzi pod dywan to brak szacunku do tych osób .

Dzielmy się opiniami, bo mogą być pomocne dla potencjalnych przyszłych właścicieli tej marki audio.

Ja mając Hegla nigdy nie piałem z zachwytu nad nim i zawsze się zastanawiałem co tak naprawdę ludzie słyszą wyjątkowego w tej marce.

Grał dobrze,ale żeby zaraz obrzucać błotem inne wzmacniacze bo miałem Hegla?

Trochę pokory jest wskazane.

Uwież mi że jeżeli jest coś chwalone ponad możliwości jakimi dysponuje to nie jest to rzecz bardzo dobra.

Hegel budzi kontrowersje nie tylko w Polsce ,ale w Polsce jak już ktoś coś ma to musi być najlepsze...

W Uk np.jest to rynek bogaty i mocno osłuchany o wyrobionym dość specyficznym guscie audio a Hegel się nie przebił.

 

czytam te gorzkie żale i mam wrażenie, ze ta nudna transparentność Hegli jednak zostaje gdzies w głowach, bo piszą o niej tutaj userzy, którzy pomimo posiadania ponoć nowych, super klocków wracają do Hegli myślami :))

 

Porównywałem Hegle z różnymi piecami i w mojej opinii jest to bardzo dobry dzwiek za rozsądne pieniadze - bo nalezy mowić o filozofii dzwieku.

Zawsze bede podziwiał zdolność do szerokiego opisywania wpływu na dzwiek poprzez zmiane kabla sieciowego albo rezystora ale kompletnie brakuje opisów zmian jakie wnosi pomieszczenie, które zostalo pomierzone i w pełni zaadoptowane akustycznie, niwelując jego mankamenty akustyczne. Odpowiedz jest prosta: łatwiej jest kupic 2 metry kabla lub wlutowac rezystor niz rozgrzebac pomieszczenie i je składać do kupy. Stad akustyka jest tak mało popularna i niedoceniana.

Która droga jest prawidłowa?

Jeżeli zrobimy pomieszczenie z odpowiedzią +- 2 dB to wstawione kolumny i wzmacniacz powinny zagrac jak je zrobił konstruktor, bo nie bedzie żadnych słyszalnych podbarwien. Jak wlutujemy rezystor czy konda, to co usłyszymy? Preferowana wersje brzmienia lutujacego ten element, najpewniej jeszcze podbarwiona przez pomieszczenie i jakis specjalny kabel z puszka gdzie jest kolejny rezystor.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chłopaki nie kłócimy sie :))) ok

 

Wracając do h200Anniwersry to powiem wam czasami mi kapcie spadają a czasami to bym go wywalił na śmietnik dziwny bardzo kontrowersyjny piec dlatego go jescze kocham bo ma tą zagadkę ? w audio w ogóle tak jest jest cały czas zagadka i musimy do tego podchodzić z dystansem ,wymieniać sie doświadczeniami i tyle pozdr,,:))

 

Wk...sz się bo nie da się zagrać wszystkich realizacji na jednym zestawie...

 

Która droga jest prawidłowa?

 

Akustyka...

A ja wracam do regulacji dźwięku ;-)

Kupię sobie jakiś tani układzik z regulacją 3ech zakresów i wreszcie będę "zniekształcał" dźwięk pod ulubione kapele... ;-)

Dość ma "humorków moich uszu i głowy" i obciążenia sieci energetycznej...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem w H80 aby miał jakiś najmniejszy problem z występowaniem APT6

 

Dlatego kupowanie H200 ma średni sens, poza większym zapotrzebowaniem na energię być może niczego nie wniesie.

Obecnie warto na pewno szukać dobrego wzmacniacza w klasie D bo w praktyce do grania potrzebne są pojedyncze waty. Małej mocy wzmacniacz klasy AB nie potrafi dać prądu i stąd stosuje się takie przerośnięte piece dające (2*300-400W/4om) pomału zupełnie niepotrzebnie podczas gdy w klasie D wystarczy maksymalnie 2*50 - 2*100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mnie zlinczujcie ....hahaha, szczególnie ci którzy świata nie widzą poza Heglem.

Brawo no to teraz zobaczymy ile lat wytrzymasz bez zmian czy to Twój grall czy tylko brak porównań z czymś jeszcze innym .

Ci co nie widzą świata poza Heglem jak ja od 10 lat nic innego nie potrzebują czyli od czasu kiedy ten rodzaj prezentacji usłyszałem .

10 lat w audio bez potrzeby zmian to nic wielkiego jeśli wybierasz świadomie . I jeszcze raz podkreślę audio buduje się od akustyki potem kolumn a na końcu elektronika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacm,zgadzam się. Tylko że ja porównywałem te piece w różnych warunkach akustycznych z różnymi kablami i kolumnami.Wszędze i zawsze lepiej( jak dla mnie ,ale i nie tylko) zagrał Sansui.Ale podkreślam Hegla miałem i nie żałuję,bo to dobry sprzęt. Tylko że ja się wypowiadam po bezpośrednich konfrontacjach a nie tylko dlatego że coś jest super a coś be ,a nawet tego nie słyszałem.Nie piszę np.w klubie Nada czy Rotela bo tych sprzętów nie miałem.Mam jeszcze CD Hegla i jestem zadowolony.Pozdrawiam.

Sansui 907XR ,Meridian 508.20/24,Audiobyte Black Dragon,PMC fb1i, Zu Audio Libtec, Audioquest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego kupowanie H200 ma średni sens, poza większym zapotrzebowaniem na energię być może niczego nie wniesie.

Obecnie warto na pewno szukać dobrego wzmacniacza w klasie D bo w praktyce do grania potrzebne są pojedyncze waty. Małej mocy wzmacniacz klasy AB nie potrafi dać prądu i stąd stosuje się takie przerośnięte piece dające (2*300-400W/4om) pomału zupełnie niepotrzebnie podczas gdy w klasie D wystarczy maksymalnie 2*50 - 2*100W.

Jeśli aba wzmacniacze reprezentują tą sama szkole " hegla' to cenna uwaga. Tak jak wspomniany wcześniej przeze mnie m6si przed tym jak znajomy go zakupił porównywaliśmy z m3si - oba bez wątpienia to musicale. Dostępny miał budżet na te 5-4% lepsze granie więc kupił droższy - czemu nie.

Z opinii wyczytanych na forum wywnioskowałem ,że jednak to są odmienne szkoły grania Hegla dlatego tak kierunek sobie obrałem.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez PolTor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogarnie się akustykę i znajdzie swój rodzaj dźwięku dobierze kolumny i sprzęt to jedyne czego się słucha to muzyki .

Do kolegów czy Audio schow można chodzić już bardziej pooglądać niż cokolwiek szukać porównywać . Pewnego pułapu nie da się już poprawić można jedynie zmieniać tyle że to droga bez końca i bez sensu . Ludzkie ucho wyłapuje ogromną ilość niuansów kombinacji dzwięku , tego jest setki . W pewnym zakresie tolerowanym przez nas postawienie kolumn grających o 5 procent mocniej górą skutkuje odebraniem przez mózg że gra to lepiej bo gra wyraźniej , aż do czasu przegięcia pały załóżmy że to będzie o 15 procent mocniej dobiero wówczas odbierzemy że gra gorzej za ostro . Dlatego zmieniać sprzęt można bez końca robić krok w przód dwa w bok i czasem wrócić do tego samego dźwięku jak był lata temu i .... dalej zmieniać szukać i tak bez końca .

 

A ha i najbardziej błędne jest w audio szukanie poklasku u innych , to jest wtedy droga do zatracenia każdy słyszy inaczej i jak ktoś chce usłyszeć że jego sprzęt gra najlepiej od kilku osób to nigdy takiego sprzętu nie złoży u siebie w domu gwarantuję .

Sprzęt ma prawo grać dla nas najlepiej na świecie a dla drugiej osoby to będzie porażka takie jest audio .

 

U mnie znakiem rozpoznawczym że znalazłem czego szukam jest fakt że mogę słuchać każdego rodzaju muzyki , każdej płyty i za każdym razem słyszę że to gra inaczej . Jak nie można określić maniery dzwięku raz gra jak lampa raz jak klasa A raz zamula raz ostro to znaczy że słyszę to co miało budować muzyczny przekaz tą aurę artysty . I chyba o to chodzi o odczuwanie emocji . Słuchanie bez emocji muzyki ni jest dla mnie .

 

A guzik źle napisałem jak przestaje się wogóle analizować tylko włącza i słucha muzyki i wyłącza się kompletnie audiofilskaNerwosa to znaczy że mamy gralla w domu . Ale jeszcze raz podkreślę to nie sprzęt najpierw tylko akustyka , potem kolumny na końcu elektronika .

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli aba wzmacniacze reprezentują tą sama szkole " hegla' to cenna uwaga. Tak jak wspomniany wcześniej przeze mnie m6si przed tym jak znajomy go zakupił porównywaliśmy z m3si - oba bez wątpienia to musicale. Dostępny miał budżet na te 5-4% lepsze granie więc kupił droższy - czemu nie.

Z opinii wyczytanych na forum wywnioskowałem ,że jednak to są odmienne szkoły grania Hegla dlatego tak kierunek sobie obrałem.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Patrząc na opinie i to po ile chodzą używane H200 wydaje się że przede wszystkim trudniej z użyciem H200 zestawić dobrze grający system i w zasadzie jest to wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na opinie i to po ile chodzą używane H200 wydaje się że przede wszystkim trudniej z użyciem H200 zestawić dobrze grający system i w zasadzie jest to wada.

Piszemy o tym z Cezarem dla ułatwienia potencjalnych zainteresowanych od dawna .

Mój znajomy kocha siatkówkę ale żona mu zabroniła ją oglądać po tym jak wyrzucił telewizor przez okno , taki jest H200 albo ustawisz i kochasz albo odsprzedajesz .

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy o tym z Cezarem dla ułatwienia potencjalnych zainteresowanych od dawna .

Mój znajomy kocha siatkówkę ale żona mu zabroniła ją oglądać po tym jak wyrzucił telewizor przez okno , taki jest H200 albo ustawisz i kochasz albo odsprzedajesz .

Miłość od nienawiści cienka linia dzieli :)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia o co chodzi w znalezieniu swojego dźwięku posłużę się porównaniem .

Gary Moore do dziś żałuję że nie byłem na żadnym jego koncercie i już nie pójdę , Facet wydobywa dzwięki w rytmie mojej duszy .

Jego muzyki mogę słuchać na miniwieży bo ją kocham i odwrotnie na hi-endzie naszym grallu słuchać można muzyki małe dla nas interesującej ale brzmi ona zjawiskowo . Jak ja się cieszę że nie muszę już nic odsłuchiwać szukać zmieniać porównywać , Jaki to jest szczęśliwy stan i tego też panom życzę z całego serca .

https://www.youtube.com/watch?v=aW9hCIiZ-gE

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech a miałem nadzieję posłuchać Garego z vinyla na Amphionach ;)

 

No cały misterny plan w pi.... poszedł no zepsułeś mi plan , no jak tak można ;).

Miała być niespodzianka i zadzwonić chciałem już blisko domu .

Kolumny spakowane . Eximus spakowany . Kable też :) Będziemy po 17 :)

Edytowane przez jacm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.