Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer a jakość?


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie się czyta te teorie. Sam lubię mocny, dobry bas, ale w przeciwieństwie do niektórych mam świadomość, że poniżej 50hz niewiele się dzieje, na wielu płytach wręcz w ogóle nic nie ma, a na tych na których jest to są to pomruki a nie mocne uderzenia i w 99% pokoi i tak nie słyszalne ze wzledu na akustykę tych pokoi. Kolega który pisze o odcinaniu suba na 20-30hz nie wie o czym mówi. Idę o zakład, że nigdy nie słyszał 30hz, nie mówiąc o 20hz. Myli 50hz z 20hz. Pasma poniżej 40hz to nie są uderzenia, czy stopy perkusyjne. To są pomruki zupełnie nie słyszalne w normalnych pokojach, a nawet w wielu dużych bez skomplikowanej adaptacji akustycznej. Te teksty to tylko pobożne życzenia i marzenia. Większość kolumn w normalnych pokojach nie schodzi poniżej 50hz, a i to często z dużym spadkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta te teorie. Sam lubię mocny, dobry bas, ale w przeciwieństwie do niektórych mam świadomość, że poniżej 50hz niewiele się dzieje, na wielu płytach wręcz w ogóle nic nie ma, a na tych na których jest to są to pomruki a nie mocne uderzenia i w 99% pokoi i tak nie słyszalne ze wzledu na akustykę tych pokoi. Kolega który pisze o odcinaniu suba na 20-30hz nie wie o czym mówi. Idę o zakład, że nigdy nie słyszał 30hz, nie mówiąc o 20hz. Myli 50hz z 20hz. Pasma poniżej 40hz to nie są uderzenia, czy stopy perkusyjne. To są pomruki zupełnie nie słyszalne w normalnych pokojach, a nawet w wielu dużych bez skomplikowanej adaptacji akustycznej. Te teksty to tylko pobożne życzenia i marzenia. Większość kolumn w normalnych pokojach nie schodzi poniżej 50hz, a i to często z dużym spadkiem.

 

Czy cos sie dzieje ponizej 50Hz czy nie, zalezy w duzej mierze od rodzaju muzyki i jakosci nagrania. Jezeli sluchasz muzyki w krorej tych czestotliwosci nie ma, to nie musisz inwestowac w subwoofer.

Ja slucham muzyki w ktorej czesto udzial biora dzwieki o tej czestotliwosci, wiec uzywam do ich odtwarzania subwoofera, bo kolumny ktore posiadam nie graja tego zakresu. Nic mi sie nie myli, slysze wyrazna roznice po wylaczeniu suba wiec urojen nie mam.

Nie szukam tez zaczepki, prowadze luzna gadke z kolegami tutaj biaracymi udzial w rozmowie. Szanuje tez twoja wypowiedz i jezeli uwazasz, ze subwoofer jest nie jest Tobie potrzebny to ok, sluchaj bez. To twoja sprawa jakie masz przekonania i co slyszysz a czego nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że nie jest niepotrzebny ale uważam, że te opowieści o 20-30hz to bzdury. Nie masz ich w swoim pokoju nawet jeśli tobie wydaje się, że masz. Po prostu kolumny pewnie grają dopiero od 60hz i to ze spadkami a sub wzmacnia 40-100hz i jest więcej basu bo być musi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że nie jest niepotrzebny ale uważam, że te opowieści o 20-30hz to bzdury. Nie masz ich w swoim pokoju nawet jeśli tobie wydaje się, że masz. Po prostu kolumny pewnie grają dopiero od 60hz i to ze spadkami a sub wzmacnia 40-100hz i jest więcej basu bo być musi.

 

Nie jest wiecej, nie o to mi chodzilo przy zakupie suba. Chodzlo mi o to zeby gral to zego nie ma. I gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że nie jest niepotrzebny ale uważam, że te opowieści o 20-30hz to bzdury. Nie masz ich w swoim pokoju nawet jeśli tobie wydaje się, że masz. Po prostu kolumny pewnie grają dopiero od 60hz i to ze spadkami a sub wzmacnia 40-100hz i jest więcej basu bo być musi.

 

Byles u mnie w pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz pokój min. 60m2 i zaawansowaną adaptacje akustyczną zrobioną przez profesjonalistę, opartą o wielokrotne pomiary? Nie?....to nie muszę być, a wiem, że 20-30hz to widziałeś tylko jako cyferki w necie. Na pewno tych częstotliwości w twoim pokoju nie ma. Nie oznacza to, że system jest zły, ale pewnych kwestii fizycznych nie da się przeskoczyć. Możesz pisać różne rzeczy i zaklinać rzeczywistość ale fakty są okrutne. Pociesz się, że większość audiofilów też nie ma tych pasm w swoich pokojach. Ty jak widzę nadal nie wiesz co to jest 20hz. Ale skąd masz to wiedzieć nigdy tego nie słysząc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze wiekszosc czasu spedzam na angielskim forum, gdzie ktos kto nie byl u kogos w pokoju nie mowi co tam slychac. Taka zapyziala polska mentalnosc, dobrze ze juz tam nie mieszkam. W jednym temacie czytam, ze rzna ludzi na kolumnach jak moga, w drugim gosc mi pisze, ze wie co slychac u mnie w pokoju, ja pie....ole.

Idz chlopie na piwo, odprez sie, przemysl co piszesz i mowisz do ludzi.

Co Ty jestes jakims jasnowidzem, wszechslyszacym, czy jeszcze jakims innym audiobolkiem, ze wiesz jak gra system u innych ludzi w domu?

 

A masz pokój min. 60m2 i zaawansowaną adaptacje akustyczną zrobioną przez profesjonalistę, opartą o wielokrotne pomiary? Nie?....

 

Mam

 

A masz pokój min. 60m2 i zaawansowaną adaptacje akustyczną zrobioną przez profesjonalistę, opartą o wielokrotne pomiary? Nie?....to nie muszę być, a wiem, że 20-30hz to widziałeś tylko jako cyferki w necie. Na pewno tych częstotliwości w twoim pokoju nie ma. Nie oznacza to, że system jest zły, ale pewnych kwestii fizycznych nie da się przeskoczyć. Możesz pisać różne rzeczy i zaklinać rzeczywistość ale fakty są okrutne. Pociesz się, że większość audiofilów też nie ma tych pasm w swoich pokojach. Ty jak widzę nadal nie wiesz co to jest 20hz. Ale skąd masz to wiedzieć nigdy tego nie słysząc.

 

Idz sie chlopie wypudrowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, to możesz mieć nawet 20hz, pewnie z jakimś tam spadkiem ale może pojawiać się takie pasmo. Z drugiej strony musisz być ciekawym gościem bo mając taki pokój i kosztowną adaptację akustyki wolałeś gorsze kolumny i sub zamiast duże kolumny z dobrą sekcją basową. Ale gusta bywają różne.

 

O emigrant... :-) Rozumiem. Wszystko ok. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, to możesz mieć nawet 20hz, pewnie z jakimś tam spadkiem ale może pojawiać się takie pasmo. Z drugiej strony musisz być ciekawym gościem bo mając taki pokój i kosztowną adaptację akustyki wolałeś gorsze kolumny i sub zamiast duże kolumny z dobrą sekcją basową. Ale gusta bywają różne.

 

O emigrant. Rozumiem. Wszystko ok. Powodzenia.

 

Idz porozmawiaj z dziewczynami o szmince, to powinno Cie rozluznic i zlagodzic wplyw kompleksow. One wiedza o dzwieku i akustyce mniej wiecej tyle co Ty, wiec dogadacie sie bez problemu.

A ja slysze nawet 10Hz i to w kiblu z tableta, bo mam taki sluch, ze ty mozesz o takim tylko pomazyc.

Masz ochote prowadzic dziecinna gadke w dalszym ciagu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty jestes jakims jasnowidzem, wszechslyszacym, czy jeszcze jakims innym audiobolkiem, ze wiesz jak gra system u innych ludzi w domu?

 

 

Nie trzeba byc jasnowidzem zeby znac podstawy i wiedziec o prostych rzeczach. Ale czego sie tu spodziewac po Anglikach...

Rozluznij pory, bo widac ze dluga droga przed tobą jeszcze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał to celnie ujął. Zobaczyłem, że emigrant to już nie chciałem się kłócić. Gość nie ma pojęcia o akustyce i widać, że nie ma doświadczeń z audio. Naczytał się cyferek ze specyfikacji i wierzy, że sprzęt gra mu od 20hz. Gdyby miał w audio doświadczenie i jakieś pojęcie o akustyce wiedziałby jakie to trudne i jak cieżko podnieść zapadające się pasmo poniżej 40hz w prawie każdym pokoju. Przeżyłem to na własnej skórze. Miałem super kolumny, duży pokoj, fajny system i grało zajebiscie. Byłem zachwycony. Aż tu z ciekawości pewien akustyk pomierzył jak jest i zaskoczył mnie. Grało od 40hz i to z dużym spadkiem. Żeby grało od 20hz czekała mnie bardzo kosztowna adaptacja w kilku etapach, kilka pomiarów i walka ponad rok! A i tak 20-30hz jest z pewnym spadkiem. Już nie tak dużym ale mimo wszystko spadek jest. Ale nie ważne. Ważne, że gostek ma sub i ma nirvanę od 20hz... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, zeby bylo lepiej, a z subwooferem jest lepiej niz bez, przynajmniej u mnie, wiec go uzywam i mam w dupie czy jest to 50Hz, czy 30Hz, czy 100Hz.

Nie obchodzi mnie ile mam Hz w domu, i nie mam zamiaru robic pomiarow , bo na glowe chory nie jestem. Wiem ze jak odlacze suba to czegos mi brakuje i tyle.

I o to chodzi w tym temacie. A jak ktos ma srube na punkcie Hz, pasma przenoszenia, odbic, podbic, braku sceny, wypychania wokali czy zapiaszczonej gory, to niech robi pomiary pomieszczenia, wymienia sprzet co dwa miesiace, adoptuje pomieszczenie itd. I tak idealu nie osiagnie i bedzie cale zycie nieszczesliwy i cos mu pasowac nie bedzie, bo idealu nie ma i nie bedzie.

Dom to nie sala koncertowa, sadion czy opera, chodzi o to zeby zrobic dobrze dla ucha i cieszyc sie muzyka a nie parametrami.

Juz pisalem, ze jak nie lubisz suba to go nie uzywaj, i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem suba dowiedzialem sie z tego forum ze sub w stereo to nieporozumienie,ze postawiony w rogu bedzie sie bas kotlowal w kacie ,ze jak juz to tylko sub z kalibracja bo bez to nie ma szans zeby sie zgralo . Kupilem sub REL 328 i teraz wiem ze 80% uzytkownikow to teoretycy co nawet suba na oczy nie widzieli.Pozdrawiam-, tez emigrant

 

 

 

 

PS Nie jestem sprzedawca,handlarzem,naganiaczem,itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez chce wejsc w suba niedlugo, a zmusil mnie do tego maly pokoj. Wczesniej mialem wieszy i z zejscia basu bylem mega zadowolony, ale sytuacja sie zmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, zeby bylo lepiej, a z subwooferem jest lepiej niz bez, przynajmniej u mnie, wiec go uzywam i mam w dupie czy jest to 50Hz, czy 30Hz, czy 100Hz.

 

Nie twierdzę, że sub to zło ale pisałeś, że lubisz jak gra 20-30hz. Dlatego się odezwałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że sub to zło ale pisałeś, że lubisz jak gra 20-30hz. Dlatego się odezwałem.

 

Mam nastawiony ponizej 40Hz, wiec myslalem ze tak gra. Firma Rel montujac pokretlo odciecia i robiac na nim podzialke chyba wiedziala co robi. Ale wychodzi na to, ze grupka zapalencow w Polsce wie, slyszy i zna sie lepiej od fachowcow z Rela.

Ot, taka Polska mentalnosc o ktorej pisalem.

Widocznie cos im sie poje....lo i zle napisali na tylnej sciance, co zrobic, mogli najpierw konsultowac sie z Wami a nie takie gowno wstawiac na swoje produkty.

Z takim podejsciem panowie, to ja wam zycze jak najlepiej w kompletowaniu sprzetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nastawiony ponizej 40Hz, wiec myslalem ze tak gra. Firma Rel montujac pokretlo odciecia i robiac na nim podzialke chyba wiedziala co robi. Ale wychodzi na to, ze grupka zapalencow w Polsce wie, slyszy i zna sie lepiej od fachowcow z Rela.

Ot, taka Polska mentalnosc o ktorej pisalem.

Widocznie cos im sie poje....lo i zle napisali na tylnej sciance, co zrobic, mogli najpierw konsultowac sie z Wami a nie takie gowno wstawiac na swoje produkty.

Z takim podejsciem panowie, to ja wam zycze jak najlepiej w kompletowaniu sprzetu.

Dla ciebie post nr 152 z tego tematu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jak jakis Relik przenosi 20Hz to na ch.. produkowac przetworniki po pol metra srednicy? Chyba jacys glupi sa wszyscy, a ci RELa i Anglicy najmadrzejsi. A Polacy tacy tempi ze potrafi uzyc szarych komorek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejsciem panowie, to ja wam zycze jak najlepiej w kompletowaniu sprzetu.

podjedz do kogos komu gra i kto cie wpusci do domu.

posluchaj

potem pojedz do salonu sprzedazy i znow polsuchaj

bo jak zamierzasz budowac zestaw czytajac opisy komercyjne lub naganiaczy forumowych to nie wroze ci najlepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podjedz do kogos komu gra i kto cie wpusci do domu.

posluchaj

potem pojedz do salonu sprzedazy i znow polsuchaj

bo jak zamierzasz budowac zestaw czytajac opisy komercyjne lub naganiaczy forumowych to nie wroze ci najlepiej

 

Budowe systemu zakonczylem dawno temu, dolozylem niedawno subwoofer i uwazam, za jest lepiej niz bez. Ja nie zmieniam sprzetu co 3 miesiace, nie jezdze, nie szukam dziury w czlym, bo wiem, ze idealnego sprzetu i tak nie ma. A nawet jezeli jest, to mnie na niego nie stac, mam w zyciu wazniejsze sprawy do zrealizowania niz idealny system audio.

Budowe swojego audio prowadzilem w oparciu o wrazenia odsluchowe a nie parametry techniczne. I teraz gadki tego typu, ze producent klamie w papierach, czy na tabliczkach znamionowych, nie maja wplywu na to czy ja bede zmienial sprzet bo mnie producent oszukal czy nie.

Ja nie mam potrzeby latac po mieszkaniu z miernikami i sprawdzac jakie pasmo przenosi sprzet, czy zapraszac akustykow do domu w celu optymalizacji pomieszczenia odsluchowego.

A jak ktos tak lubi, to prosze bardzo.

 

W tym temacie rozmawiamy o jakosci subwoofera w stereo, i ja na podstawie wlasnych doswiadczen napisalem, ze jest sens. U mnie zgral sie on idealnie z systemem glosnikowym, nic nie buczy i nie dudni, wiec dlaczego mam go nie uzywac. Wiem tez, ze jezeli go odlacze to zaczyna mi czegos brakowac, wiec nie bede sam sobie przyjemnosci odbieral i go nie odlaczam.

Szanuje tez opinie sceptykow, jezeli im to sie nie zgrywa i robi balagan w jakosci brzmienia to ok, faktycznie lepiej nie uzywac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak jest, że jeśli ktoś lubi mocną podstawę basową, a kolumny tego basu nie przekazują to bez suba ciężko się słucha. Inną kwestią jest, że faktycznie bardzo trudno jest dobrze zintegrować sub z kolumnami stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowe systemu zakonczylem dawno temu, dolozylem niedawno subwoofer i uwazam, za jest lepiej niz bez. Ja nie zmieniam sprzetu co 3 miesiace, nie jezdze, nie szukam dziury w czlym, bo wiem, ze idealnego sprzetu i tak nie ma. A nawet jezeli jest, to mnie na niego nie stac, mam w zyciu wazniejsze sprawy do zrealizowania niz idealny system audio.

Budowe swojego audio prowadzilem w oparciu o wrazenia odsluchowe a nie parametry techniczne.

Popieram i zgadzam się. Chociaż w moim przypadku subwoofer mam prawie od początku składania systemu.

faktycznie bardzo trudno jest dobrze zintegrować sub z kolumnami stereo.

I tu jest pies pogrzebany. Ustawienie suba w odpowiednim miejscu, ustawienie fazy, siły i odcięcia to proces, który może trwać miesiącami. Jest to proces bardzo męczący, czasami frustrujący i może dlatego niektórzy z góry odrzucają sub jak rozwiązanie na poprawę niskich rejestrów.

Sam sub to jedna kwestia ale większy problem stanowi akustyka pokoju.

Całkowicie się zgadzam. Właściwości akustyczne miejsca odsłuchu mogą "zniszczyć" najlepszy system.

Ja nie mam potrzeby latac po mieszkaniu z miernikami i sprawdzac jakie pasmo przenosi sprzet, czy zapraszac akustykow do domu w celu optymalizacji pomieszczenia odsluchowego.

A jak ktos tak lubi, to prosze bardzo.

 

Też nie lubię latać po pokoju z miernikiem ale dla weryfikacji ustawienia, które daje brzmienie miłe dla MOICH uszu, czasami jednak tak robię. Fajnie jak wyniki pomiarów pozytywnie weryfikują sposób ustawienia systemu.

 

W tym temacie rozmawiamy o jakosci subwoofera w stereo, i ja na podstawie wlasnych doswiadczen napisalem, ze jest sens. U mnie zgral sie on idealnie z systemem glosnikowym, nic nie buczy i nie dudni, wiec dlaczego mam go nie uzywac. Wiem tez, ze jezeli go odlacze to zaczyna mi czegos brakowac, wiec nie bede sam sobie przyjemnosci odbieral i go nie odlaczam.

Wyjąłeś mi to z ust. Też tak to odbieram.

Bo tak jest, że jeśli ktoś lubi mocną podstawę basową, a kolumny tego basu nie przekazują to bez suba ciężko się słucha. Inną kwestią jest, że faktycznie bardzo trudno jest dobrze zintegrować sub z kolumnami stereo.

Pomimo, że moje Dali papierowo przenoszą pasmo od 38Hz (+-2dB), to i tak z Velodyne delikatnie je wspiera. Napisałem "delikatnie", bo nie sztuką jest basem zabić brzmienie. Sztuką jest dopasować sub do reszty sytemu.

Z drugiej strony rozumiem sceptyków dla których sub wprowadza zakłócenia do przestrzeni. Może... ja tak nie odbieram. Wręcz przeciwnie. Wracając do mojego systemu. Dali na papierku startują od 38Hz, a Velodyne od 28Hz (+/-3dB). Oczywiście, że Velodyne raptownie nie jest ucięty na 38Hz. I oczywiście, w pewnym zakresie niskich częstotliwości Velodyne i Dali wspierają, lub znoszą się wzajemnie. Charakterystyka wypadkowa ma szczyt w zakresie 50-70Hz i stąd, przy złym zestrojeniu suba w systemie, może pojawić się "brumienie" i "dudunienie".

Uczciwie piszę, że jestem zadowolony z suba velodyne i nie słucham inaczej jak tylko z subem. Czy w ten sposób "kaleczę" brzmienie? W mojej ocenie nie. To nie jest bagażnikowy car-sub, który ma za zadanie wyrwać klapę bagażnika. To jest tylko delikatne dodanie koloru w dole pasma.

Szanuję opinię tych, którzy nie mając suba twierdzą, że 2+1 to "nie stereo". Wasza opinia. Proszę tylko uszanujcie opinię tych, którzy mają suby wpięte w system i cieszą się tym, że Bóg dał im większa wrażliwość na bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram i zgadzam się. Chociaż w moim przypadku subwoofer mam prawie od początku składania systemu.

I tu jest pies pogrzebany. Ustawienie suba w odpowiednim miejscu, ustawienie fazy, siły i odcięcia to proces, który może trwać miesiącami. Jest to proces bardzo męczący, czasami frustrujący i może dlatego niektórzy z góry odrzucają sub jak rozwiązanie na poprawę niskich rejestrów. Całkowicie się zgadzam. Właściwości akustyczne miejsca odsłuchu mogą "zniszczyć" najlepszy system.

Też nie lubię latać po pokoju z miernikiem ale dla weryfikacji ustawienia, które daje brzmienie miłe dla MOICH uszu, czasami jednak tak robię. Fajnie jak wyniki pomiarów pozytywnie weryfikują sposób ustawienia systemu.

 

 

Wyjąłeś mi to z ust. Też tak to odbieram.

 

Pomimo, że moje Dali papierowo przenoszą pasmo od 38Hz (+-2dB), to i tak z Velodyne delikatnie je wspiera. Napisałem "delikatnie", bo nie sztuką jest basem zabić brzmienie. Sztuką jest dopasować sub do reszty sytemu.

Z drugiej strony rozumiem sceptyków dla których sub wprowadza zakłócenia do przestrzeni. Może... ja tak nie odbieram. Wręcz przeciwnie. Wracając do mojego systemu. Dali na papierku startują od 38Hz, a Velodyne od 28Hz (+/-3dB). Oczywiście, że Velodyne raptownie nie jest ucięty na 38Hz. I oczywiście, w pewnym zakresie niskich częstotliwości Velodyne i Dali wspierają, lub znoszą się wzajemnie. Charakterystyka wypadkowa ma szczyt w zakresie 50-70Hz i stąd, przy złym zestrojeniu suba w systemie, może pojawić się "brumienie" i "dudunienie".

Uczciwie piszę, że jestem zadowolony z suba velodyne i nie słucham inaczej jak tylko z subem. Czy w ten sposób "kaleczę" brzmienie? W mojej ocenie nie. To nie jest bagażnikowy car-sub, który ma za zadanie wyrwać klapę bagażnika. To jest tylko delikatne dodanie koloru w dole pasma.

Szanuję opinię tych, którzy nie mając suba twierdzą, że 2+1 to "nie stereo". Wasza opinia. Proszę tylko uszanujcie opinię tych, którzy mają suby wpięte w system i cieszą się tym, że Bóg dał im większa wrażliwość na bas.

 

I w ten oto sposob dobrnelismy do meritum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszą się tym, że Bóg dał im większa wrażliwość na bas

to nie ma nic z wrazliwoscia na bas

ja osobiscie bez basu nie moge zyc

uwielbiam dub i inne tego tego typu subsoniczne wynalazki

i otwarcie stwierdzam ze lepeij miec kolumny z basem niz sub

wiem bo mialem oba rozwiazania

cala sztuka jest jednak w tym ze to nie taka latwa sprawa osiagnac sensowny bas z dwoch kolumn i sub jest "droga na skroty". taka latwejsza i tansza opcja. ale nie lepsza

zazwyczaj sporo gorsza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie Panowie o zasadniczej kwestii w temacie basu. Co z tego, że sprzęt, sub czy kolumny grają od 28hz skoro akustyka pokoju wycina te pasma i realnie słychać od 40-50hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.