Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer a jakość?


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Czytałem, trochę zaniepokoiła mnie ostrzejsza w tonie wymiana zdań. Nie chciałbym być tym, którego post byłby źródłem niezgody. Tak czy inaczej Państwa wypowiedzi wyjaśniły mi bardzo wiele. Co do subwoofera REL T5 jest on okrutnie drogi, oczywiście w odniesieniu do wartości samych kolumn. Przypominam KEF IQ50. Kupiłem je z myślą o cichym słuchaniu, gdzie i tak trudno mówić o prawdziwym, namacalnym basie. Wracając do tematu, czasami mam chandrę i potrzebę głośniejszego posłuchania Linkin Park czy Soulfly. I tu KEF się nie sprawdzają. Biorąc pod uwagę, że wzmacniacz ma wyjścia na dwie pary kolumn oraz biorąc pod uwagę cenę dobrego suba może lepiej kupić drugi kpl. kolum, np. JBL. Tylko które, ES90 też trochę drogie. Może wystarczę E80? I tu pytanie, czego mogę się spodziewać w przypadku próby wspólnego zagrania KEF z JBL.? Proszę o nie wyśmiewanie tego postu. Nie mam tyle doświadczenia co Państwo i dlatego błądzę. Pozdrawiam i po raz kolejny liczę na wyrozumiałość i życzliwość.

Piotr Sebastian

Kolumny masz naprawdę porządne, jedynie bas jest ich bolączką. Ale nie spodziewaj się że z kolumn typu JBL E80 czy ES90 będzie "mięsisty" czy nisko schodzący bas, jedyne co wzmocnisz to siła uderzenia, jednak nie będziesz zadowolony z reszty, to będzie przejście na niższy poziom.

Kupujesz dobry sub do muzyki, jeśli Velodyne czy Rel zbyt drogie to polecam gorąco subwoofer Roth KH2. Do kina i dużych pomieszczeń to nie jest fajna sprawa, ale do muzyki naprawdę spisuje się świetnie, jest mięsisty, dobrze kontrolowany bas, schodzący wystarczająco nisko do muzyki, stopa perkusji brzmi znakomicie. Żadne kolumny przy cichym słuchaniu takiego efektu nie zapewnią. Co innego przy głośnym, tutaj duże podłogowe z basowcem 25-30cm zrobią świetną robotę i przebiją takiego małego suba, takie bardziej słupkowate kolumny z basem 14-17cm ten sub wspomoże wydajnie również przy głośnym słuchaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Jerry, z większością Twojego wpisu się zgadzam (nieortodoksyjne podejście), niemniej z tym nieschodzeniem do niskiego basu to troche uproszczenie imho. Na pełnopasmowych kolumnach słychac jednak niskie składowe wytwarzanego przez nie dźwięku, co dodaje realizmu i oddaje odpowiednią wielkość tychże. Brzmią po prostu pełniej. Dlatego nie do końca należy tak upraszczać, że pełnopasmowce to tylko do Bosendorfera czy wielkich organ kościelnych - tą pełnopasmowość jednak slychać znacznie częściej niż możnaby przypuszczać.

 

 

Ale czy dzięki temu podłączeniu wysokopoziomowemu z suba można pobrać dalej do kolumn sygnał już odfiltrowany z niskich częstotliwości przetwarzanych przez suba? Jeśli tak, to problem, o którym pisze Misimor byłby rozwiązany. Pytam, bo nie znam ani Rela ani Velo.

Nie wiem jak mój obecny Velodyne DD12 ma bo mam go tylko do kina. Ale wiem że poprzedni Acoustic Energy Aelite 8 na pewno miał wejście wysokopoziomowe i wyjście już po zwrotnicy w subie. Czyli wyjście już z odfiltrowanym sygnałem z niskich częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne kolumny przy cichym słuchaniu takiego efektu nie zapewnią.

 

Czyli, że sub zagra przy cichym słuchaniu lepiej niż pełnopasmowe kolumny? Myślę, że to b. dyskusyjna teza.

Trzeba by zdefiniować, o jaki efekt chodzi i w jakim aspekcie znaczy lepiej? Bo jeśli będzie to poprzez podbicie basu w subie to można to samo uzyskać przy pełnozakresowych kolumnach kręcąc gałką 'bas'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do subwoofera REL T5 jest on okrutnie drogi, oczywiście w odniesieniu do wartości samych kolumn. Przypominam KEF IQ50. Kupiłem je z myślą o cichym słuchaniu, gdzie i tak trudno mówić o prawdziwym, namacalnym basie. Wracając do tematu, czasami mam chandrę i potrzebę głośniejszego posłuchania Linkin Park czy Soulfly. I tu KEF się nie sprawdzają.

 

Ten REL kosztuje od 2000, podobnie jak KEF PSW2500 - nie wiem oczywiście, który lepszy... Słuchałam podobnej wielkości KEF jak IQ50 i miałem wrażenie, że basu tyle co nic, przez to grają jasno, choć z drugiej strony był to bas naturalnie opadający, bez "dziwnych" podbić jak w niektórych monitorach. To może oznaczać dosyć łatwą integracje z subem, jednocześnie jest obawa, że sub nie mając takiej szybkości "fajnie zamuli" (słaby sub)... więc jeśli ten sub ma zrobić tylko trochę "hałasu" na kilku płytach może warto kupić coś taniego, którego zadaniem będzie właśnie czasem trochę namieszać. 2000 to nie jest jakaś straszna cena jak za dobrego suba, ale jeśli to dla paru płyt, to już może jest.

 

Na Twoim miejscu, to bym wypróbował konfiguracje IQ50 + sub tani, drogi VS większe kolumny za 3-4 tyś (KEFy?) i wszystko będzie jasne.

 

Dlatego nie do końca należy tak upraszczać, że pełnopasmowce to tylko do Bosendorfera czy wielkich organ kościelnych - tą pełnopasmowość jednak slychać znacznie częściej niż możnaby przypuszczać.

 

Kolumny na nisko - śreniotonowej osiemnastece są uważane za "wystarczająco - pasmowe" - nikt tego nie kwestionuje, a przecież nie są - po coś ludzie kupują większe np. Kappy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może oznaczać dosyć łatwą integracje z subem, jednocześnie jest obawa, że sub nie mając takiej szybkości "fajnie zamuli" (słaby sub)... więc jeśli ten sub ma zrobić tylko trochę "hałasu" na kilku płytach może warto kupić coś taniego, którego zadaniem będzie właśnie czasem trochę namieszać.

 

I dlatego RELa polecam. Nic nie zamuli. Skoro nadąża za bardzo szybkimi Thielami, to z KEFem sobie poradzi :). Aha, REL T5, to oczywiście konstrukcja zamknięta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że sub zagra przy cichym słuchaniu lepiej niż pełnopasmowe kolumny? Myślę, że to b. dyskusyjna teza.

Trzeba by zdefiniować, o jaki efekt chodzi i w jakim aspekcie znaczy lepiej? Bo jeśli będzie to poprzez podbicie basu w subie to można to samo uzyskać przy pełnozakresowych kolumnach kręcąc gałką 'bas'.

 

A o jakim basie piszesz? W mojej konfiguracji, subwoofer (Velodyne CHT 10Q) ma najwięcej do "powiedzenia" od okolicy 50Hz w dół. Natomiast wzmacniacz i fronty (Arcam A32 + ESA Ostinato 2000), pomimo, że teoretycznie neutralne, największego kopa mają w zakresie średniego basu (tam też jest regulacja) - nie ma tu takiej siły rażenia, ale za to jest przyjemne ocieplenie średnicy. Mając te dwa punkty zaczepienia, mogę sobie całkiem fajnie modulować charakterystykę basu stosownie do słuchanej muzyki.

 

To prawda, że zastosowanie systemu 2.1 (ew. 2.2) ma swoje wady - największym problemem jest taki dobór kolumn, żeby subwoofer w naturalny sposób je uzupełniał. Tutaj można się wspomóc dodatkowymi filtrami pasywnymi lub aktywnymi - to w przypadku większych kolumn. Natomiast w przypadku "pierdziawek" z podbiciem na 100Hz, próba ratowania sytuacji subwooferem jest z góry skazana na porażkę.

 

Wielu forumowiczów pisało, że lepszy efekt można uzyskać stosując szerokopasmowe kolumny - i mają rację. Ale jest jedno "ale" - w przypadku tego rozwiązania mamy narzucony charakter basu, który w ograniczonym zakresie można kształtować przy pomocy towarzyszącej elektroniki/okablowania. Nie byłoby problemu gdyby wszystkie płyty były podobnie zrealizowane - ale tak nie jest. Mnie drażniło, że niektóre płyty brzmiały dobrze, inne miały za mało basu, a jeszcze inne miały go z kolei za dużo. Ponieważ nie wszystko można załatwić regulacją basu (a jej nadużywanie przynosi opłakane skutki), kupiłem mniejsze podłogówki + subwoofer - pod pewnymi względami brzmienie się pogorszyło, ale za to znacznie więcej płyt cieszy ucho zamiast drażnić - to jest dla nie ważniejsze niż pogoń za króliczkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że sub zagra przy cichym słuchaniu lepiej niż pełnopasmowe kolumny? Myślę, że to b. dyskusyjna teza.

Trzeba by zdefiniować, o jaki efekt chodzi i w jakim aspekcie znaczy lepiej? Bo jeśli będzie to poprzez podbicie basu w subie to można to samo uzyskać przy pełnozakresowych kolumnach kręcąc gałką 'bas'.

przy cichym słuchaniu dobry sub zawsze wypadnie lepiej, od Infinity Kappa również

przy głośniejszym niekoniecznie

 

po prostu kolumny tak nisko nie zejdą przy takim spadku jak sub

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

przy cichym słuchaniu dobry sub zawsze wypadnie lepiej, od Infinity Kappa również

przy głośniejszym niekonieczniepo prostu kolumny tak nisko nie zejdą przy takim spadku jak sub

Oj byłbym ostrożny ze słowem zawsze. Bardzo dobrze zasilone Kappy są naprawdę trudne do pokonania. Ale na pewno mniejszą kwotą można starać się ten efekt uzyskać z subem. Natomiast przy braku ograniczeń finansowych lepiej będzie z samych trumien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie drażniło, że niektóre płyty brzmiały dobrze, inne miały za mało basu, a jeszcze inne miały go z kolei za dużo. Ponieważ nie wszystko można załatwić regulacją basu (a jej nadużywanie przynosi opłakane skutki), kupiłem mniejsze podłogówki + subwoofer - pod pewnymi względami brzmienie się pogorszyło, ale za to znacznie więcej płyt cieszy ucho zamiast drażnić - to jest dla nie ważniejsze niż pogoń za króliczkiem.

 

Ja już nie pamiętam, po co tego suba kupiłem...chyba dla zabawy, bo sporo się z nim pobawiłem zanim zagrał. Z tego powodu celowe może być kupno suba z jakimś auto - dostrajaniem, albo urządzenie pozwalające na podobne operację z korekcją, jak dobry amplituner KD. Co do obecnego brzmienia, to jest na tyle dobrze, że mam ochotę pokombinować z kablem RCA do suba :)

Bas jest zależny od tego, co na płycie, sub jedynie przetwarza niższe pasmo, nie ma sensu na siłę wydobywać bas. Kiedy wyłączę suba, to po prostu czegoś brakuje...w sumie to tylko jedna oktawa, da się słuchać. Co innego w nagraniach specjalnie zrealizowanych tak, że sporo się dzieje na dole - tu już sub, to sama radość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności pod katem niewystarczjącej jakości basu zlustrowałbym wzmacniacz i źródło. W większości "współczenych" głośników do w miarę dobrego przetwarzania basu potrzeba wydajnego prądowo wzmacniacza umiejącego bardzo dobrze skontrolować głośniki niskotonowe.

 

Fakt. Mam obecnie NADc326 z KEF iQ30. Sub: MordauntShort Alumni9. Jak podpiąłem go do miniwieży Denona to bas się totalnie rozłaził. Teraz jest o niebo lepiej. Jednak trzeba zaznaczyć że jeśli dźwięk wzmaka i monitorów będzie zbyt łagodny i wyrównany, to bas i tak może zamulić całe granie. W przypadku moich KEF-ów (bardzo jasne i detaliczne granie) nie ma o tym mowy.

 

REL to wyższa półka, ale jak ktoś nie chce wydawać tyle kasy to do muzyki (nie do filmów) poleciłbym nieco droższe suby ale z mniejszym głośnikiem ok. - 18 cm. Wtedy ryzyko dominacji basu jest mniejsze.

Oczywiście w tym przypadku ma też znaczenie wielkość pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosty sposob - kupic t5 i sprawdzic samemu. Czy 1800zl to az taki duzy wydatek? Wielu z nas kompletowalo kable za wieksze pieniadze... a prawda jest taka ze wszystkie te kable daja minimalna zmiane w brzmieniu w stosunku do suba...

 

Nie raz widzialem kable glosnikowe ktore maja "dac" wiecej basu w podobnej cenie co sub... I jak myslicie co da lepszy efekt? ;-)

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj byłbym ostrożny ze słowem zawsze. Bardzo dobrze zasilone Kappy są naprawdę trudne do pokonania. Ale na pewno mniejszą kwotą można starać się ten efekt uzyskać z subem. Natomiast przy braku ograniczeń finansowych lepiej będzie z samych trumien.

 

I to jest właśnie problem - budżetowe "słupki" popularnych marek nie są w stanie dostarczyć niższego basu w odpowiedniej ilości. Natomiast do normy należy podbicie określonego podzakresu - jeżeli bas nagrany na płycie się "wstrzeli", to wtedy go wyraźnie słychać (czasem nawet za bardzo).

 

Ile trzeba wydać na bas bez suba robiący spustoszenie w żołądku a jednocześnie punktualny i zdyscyplinowany? Jak sądzicie? Wzmacniacz plus kolumny. Mile widziane konkretne konfiguracje.

 

Disco - nie bądź "tym co ryje" i podziel się wiedzą. Poważnie pytam - po prostu jestem ciekawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Tak się zastanawiam czy jeśli nie usatysfakcjonuje mnie ilość basu odpowiedniej jakości z kolumn (Monitor audio RX8/GS20/GS60) czy jest sens dołączenia do zestawu subwoofera aktywnego REL T7 . Czy waszym zdaniem to ma sens czy będzie to pomysł mocno przekombinowany i nie warty wydanych złotówek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa. Bardzo ciężko zintegrować subwoofer w stereo.

Jeśli już o tym myślisz to:

 

- tylko wysokiej jakości sub, niestety z reguły kosztowny

- musi mieć procesor DSP przez który dobierze sobie parametry pracy w danym pomieszczeniu.

Ma takie Velodyne serii DD, nie wiem jak REL. Bez DSP zapomnij o subwooferze w stereo.

- subwoofer typowo kinowy w ogóle nie nadaje się do stereo. Gra zbyt rozwleczonym basem.

Musi być sub o krótkim, dobrze kontrolowanym uderzeniu, taki bardziej rockowy niż kinowy.

- Ważne jest miejsce ustawienia suba, musi być w równej odległości od kolumn czyli w osi między nimi.

A to oznacza że albo za szafką ze sprzętem ale tam będzie miał za dużo podbić albo przed szafką

i to jest najlepsze miejsce ale trochę może przeszkadzać w komunikacji po pokoju.

 

Bez spełnienia tych wszystkich warunków podaruj sobie opcję suba do stereo bo narobisz sobie tylko

kłopotów, wydatków a efekt będzie fatalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa. Bardzo ciężko zintegrować subwoofer w stereo.

Jeśli już o tym myślisz to:

 

- tylko wysokiej jakości sub, niestety z reguły kosztowny

- musi mieć procesor DSP przez który dobierze sobie parametry pracy w danym pomieszczeniu.

Ma takie Velodyne serii DD, nie wiem jak REL. Bez DSP zapomnij o subwooferze w stereo.

- subwoofer typowo kinowy w ogóle nie nadaje się do stereo. Gra zbyt rozwleczonym basem.

Musi być sub o krótkim, dobrze kontrolowanym uderzeniu, taki bardziej rockowy niż kinowy.

- Ważne jest miejsce ustawienia suba, musi być w równej odległości od kolumn czyli w osi między nimi.

A to oznacza że albo za szafką ze sprzętem ale tam będzie miał za dużo podbić albo przed szafką

i to jest najlepsze miejsce ale trochę może przeszkadzać w komunikacji po pokoju.

 

Bez spełnienia tych wszystkich warunków podaruj sobie opcję suba do stereo bo narobisz sobie tylko

kłopotów, wydatków a efekt będzie fatalny.

 

Troche Kolego przesadzasz .... ;-)

Sub nie musi byc na srodku pokoju, ba REL zaleca wlasnie ustawienie suba w rogu pokoju a nie na srodku.

 

Sub nie musi byc drogi. Wystarczy rel za 2-3 tys zl zeby dobrze wspomagac kolumny.

 

Sub w obudowie closed bedzie szybki i zwarty- w sam raz do stereo.

 

Ja mam suba bez dsp i jakos problemu z jego ustawieniem nie bylo;-)

 

Zreszta wielu jest na forum uzytkownikow ktorzy poradzili sobie bez problemu.

 

A muzyka brzmi calkiem inaczej/ lepiej gdy dobrze spasowany sub pracuje w zestawie.

 

Pisze o pomieszczeniach gdzie go brakuje oczywiscie.

 

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[center]Studio 16hz * Karan Acoustics * Audio Research * Lumin * Transparent Reference XL & Ultra[/center]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub nie musi byc na srodku pokoju, ba REL zaleca wlasnie ustawienie suba w rogu pokoju a nie na srodku.

 

 

Do stereo sub nie może stać w rogu pokoju.Testowałem wiele opcji i zawsze było wtedy kotłowanie się basu po jednej stronie bardziej niż po drugiej.

Do stereo zdecydowanie sub musi stać w równej odległości od kolumn. Jeśli REL zaleca sub w rogu pokoju to oczywistym jest że myślą o użyciu suba do

kina a nie do stereo. To jest też informacja że jest to sub bardziej kinowy niż stereo.

 

Sub nie musi byc drogi. Wystarczy rel za 2-3 tys zl zeby dobrze wspomagac kolumny.

 

 

Sub do stereo nie musi być drogi ale musi być dobry i mieć DSP ustawiane z mikrofonu. Jeśli jakiś sub za 2000zł to ma to OK ale wątpię.

Sub który nie ma kalibracji przez DSP to zabawka a nie sub i do kina może być bo wtedy procesor kina jakoś tym zawiaduje i dobiera do reszty ale

do stereo zupełnie taki subwoofer się NIE nadaje! Wzmacniacz stereo nie ma nawet prostego DSP więc musi go mieć SUB.

 

Sub w obudowie closed bedzie szybki i zwarty- w sam raz do stereo.

 

 

Możliwe, że taki będzie OK pod warunkiem że ma kalibrację z DSP.

 

Ja mam suba bez dsp i jakos problemu z jego ustawieniem nie bylo;-)

 

 

Ja też próbowałem różne subwoofery bez DSP i też wydawało mi się że jest fajnie do czasu

gdy podłączyłem taki z DSP i dopiero wtedy uświadomiłem sobie jaka jest różnica i to co było

wcześniej bez DSP nie ma nic wspólnego z dobrym basem.

Oczywiście do kina tak też można ale do dobrego stereo absolutnie nie.

Spróbuj kiedyś suba z DSP to się zdziwisz i ten subwoofer bez DSP szybko wyleci z systemu.

 

Do stereo musi być albo 1 sub w osi między kolumnami ale jeśli po bokach to muszą być 2 żeby było symetrycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stereo sub nie może stać w rogu pokoju.....

Do stereo zdecydowanie sub musi stać w równej odległości od kolumn.

Jak najbardziej z tym się zgodzę. Gdy woofer stoi w rogu pokoju bas w pokoju może być nierówny. W przypadku np. mojego Velodyne (CHT-8Q) aż tak może to nie słychać, ale jednak.

 

Sub do stereo nie musi być drogi ale musi być dobry i mieć DSP ustawiane z mikrofonu. Jeśli jakiś sub za 2000zł to ma to OK ale wątpię.

Jednak są : Velodyne CHT-Q oraz nowa seria Velodyne EQ-MAX w cenie od 2000 złotych. 8 calowe są w granicach 2200-2500 złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witajcie,

U mnie krótko na ten temat, mam KEF IQ9 i KEF PSW3500. Konstrukcja suba zamknięta i zgrywa się pięknie, przy odpowiednich ustawieniach.

Co ważne przy dobrze nagranych płytach nie używam go wcale, natomiast pomaga przy gorzej nagranych, starszych płytach.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Wręcz poprawi.

Tak jak każda pełnopasmowa kolumna zagra lepiej od ułomnej. Pozostawienie większej ilości dynamicznej przestrzeni dla różnych dźwięków musi przynieść korzyść. Powinieneś miećkilka opcjonalnych miejsc w pokoju na postawienie suba, jeśli chcesz ograniczyć ryzyko braku integracji z głównymi kolumnami. mając jedno miejsce grasz w ruletkę albo będziesz musial pogodzić się z kinowa jakością niskich tonów. Najlepsze miejsce zależy od pomieszczenia, a tego bez prób nie sprawdzisz i nigdzie nie wyczytasz. Przy wyrównaniu pasma góra będzie czytelniejsza i stabilniejsza. Ale zazwyczaj łatwo nie jest i dochodzi kwestia podpięcia - z odcięciem kolumn górnych lub tylko z dodaniem suba na samym skraju dołu. W tym drugim przypadku może być tańszy i nieco gorszy. Opcja nr 2 jest do monitorów, a nr 1 do podłogówek. jeśli to czarna magia dla Ciebie, to pożycz coś z salonu na test z opcja oddania, a nie kupuj w ciemno. Bo możesz łatwo dołączyć do wielu innych, którzy nie dali rady i kręcą nosem na subwoofer w stereo.

Tak, jakby wiele kolumn nie miało go zintegrowanego z kolumną (różne nadstawki średnio- i wysokotonowe na wielkiej bryle z basowcem). le jak wszystko jest w kupie, to nikt nie buczy. Dopiero jak się odstawi na bok o kilka centymetrów, to jest bunt na pokładzie. Ciekawe dlaczego duże kolumny sa 4- i 5-drożne, czyli dobudowuje im się coś na kształt suba i wtedy nikt nie pyta, czy w ten sposób pogorszą się wysokie tony, scena, itp.

jak kogoś nie stać na takie duże i drogie kolumny, to sub jest wręcz musowy. Ujmując to w skrócie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa. Bardzo ciężko zintegrować subwoofer w stereo.

 

Też tak myślę.

 

Troche Kolego przesadzasz .... ;-)

Sub nie musi byc na srodku pokoju, ba REL zaleca wlasnie ustawienie suba w rogu pokoju a nie na srodku.

 

Nie bawiłbym się w ogóle w suba. Jeśli ktoś jest wybitnie basolubny dobre woofery 25-30 cm powinny załatwić sprawę. Zestrojenie suba z kolumnami w budżetowym zestawie to nie problem, w takim układzie może stać z boku. Jak ktoś przywiązuje wagę do szczegółowego konturowego basu, to z subem będzie niskie zejście ale bez szału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stereo sub to nie jest dobry pomysł niezależnie czy to system marketowy czy budżetowy. Kropka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawiłbym się w ogóle w suba. Jeśli ktoś jest wybitnie basolubny dobre woofery 25-30 cm powinny załatwić sprawę.

 

Dlaczego?? WueLeM dobrze to opisal,ze warto. Fakt,ze trzeba sie pobawic,bo nie jest to po prostu "plug&play".

W stereo sub to nie jest dobry pomysł

 

Nie stawialbym kropki nad i. Bardziej zalezy od tego jakie masz kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia jakie są kolumny, sub zawsze będzie słyszalny, nigdy nie stworzy pełnej synergi z kolumnami.

W razie niedostarczającej ilości basu wymieniłbym kolumny lub elektronikę. Sub jest dobry w kinie domowym a nie w stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odważnie i podziwiam ze tak jednoznacznie i kategorycznie dyskwalifikujesz sub. Jeżeli ktoś nie ma miejsca na nisko schodzące pudła to co proponujesz?

Zmianę elektroniki jak piszesz aby zejść niżej niż kolumna moze??

Osobiście uwazam,ze to kwestia odcięcia sub'a (od około 80hz nie jesteśmy w stanie lokalizować niskich rejestrów) i znalezienia paru miejsc gdzie bas jest równy. Powtarzam sie ale to nie plug&play. Wiadomo prościej polecieć i wziaść nowe klocki.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie o jednym niepodważalnym argumencie: najdroższe i bezkompromisowe zestawy głośnikowe są z... subwooferem.

 

Na przykład Xtreme marki MBL.

 

A tutaj film o innych TOP kolumnach:

 

 

 

Czy teraz ktoś powtórzy, że sub odtwarzający realistycznie niskie tony jest dla muzyki niepotrzebny?

Rośnie stopień skomplikowania systemy, ale droga wydaje się tylko jedna.

I na niej mniej zamożni audiofile powinni szukać kompromisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz ktoś powtórzy, że sub odtwarzający realistycznie niskie tony jest dla muzyki niepotrzebny?

Rośnie stopień skomplikowania systemy, ale droga wydaje się tylko jedna.

I na niej mniej zamożni audiofile powinni szukać kompromisów.

 

Dokladnie.Amen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie o jednym niepodważalnym argumencie: najdroższe i bezkompromisowe zestawy głośnikowe są z... subwooferem.

 

O czym w końcu rozmawiamy? O kompletnych zestawach wyprodukowanych i zestrojonych przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, czy o jednym subwooferze, który ktoś we własnym zakresie dobiera żeby uzupełnić braki używanych kolumn?

 

Czy teraz ktoś powtórzy, że sub odtwarzający realistycznie niskie tony jest dla muzyki niepotrzebny?

 

Powtórzę; do średniej wielkości pomieszczeń lepiej kupić parę dobrych kolumn z średniej półki i niż bawić się w dobieranie jednego zaganiacza, który dodając pomruki przy okazji zepsuje całość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.