Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer a jakość?


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Mrok, no to popracujmy jeszcze nad Twoimi poglądami... :) Zadam dwa pytania, sam na nie odpowiem i na koniec poddam wniosek pod ocenę. Zatem:

 

1/ Czy dla audiofila bi-amping oznacza podniesienie jakości zestawu?

2/ Czy audiofil chciałby połączyć wszystkie zalety lampy i tranzystora?

 

System z subem daje do tego świetną okazję i to za relatywnie bardzo niewielkie pieniądze.

Subwoofer aktywny ma w sobie mocny wzmacniacz tranzystorowy - podobno najlepszy na bas. Monitory (tzw. satelity) można wtedy bezkarnie wysterować wzmacniaczem lampowym. Jak widać samoistnie pojawiają się dwa (wyspecjalizowane wzmacniacze (praktyczny bi-amping).

 

Obiecany wniosek: dołożenie do zestawu subwoofera jak najbardziej sprzyja podniesieniu muzycznej jakości zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii wszystko jest ok. Wiele super drogich systemów kolumn ma moduły basowe ale idealnie zestrojone pod dany system kolumn. To zupełnie coś innego niż przypadkowy, najczęściej kinowy sub "doklejony" do przypadkowych kolumn. Jedyną udaną opcja jaką w stereo słyszałem, gdzie system grał z subem to Wilson Benesch Torus + wzmacniacz basowy Velodyne SC-1250. Ale to bardzo wysoka cena, bardzo mocny i szybki wzmacniacz, DSP konieczne do zgrania suba z pomieszczeniem oraz sam sub oparty o 2 karbonowe 16 calowe przetworniki w zamkniętej obudowie, uznawany za najszybszy na świecie. Pozostałe kombinacje oparte o suby kinowe, a taka jest większość na rynku, były mniej lub bardziej nieudane. To słychać, że nie ma pełnej integracji. Może dlatego tak wiele topowych zestawów kolumn jednak nie ma oddzielnego modułu basowego, np Wilson Alexandria, Magico Q7, TAD Reference 1, Avalon Isis, Avalon Tesseract(ma aktywny bas), JBL Everest, Marten Coltrane, Lansche No.8(aktywny bas), Lansche No.7 itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego, jak sub kinowy. Po prostu duży ekran z filmem wymaga czegoś więcej, niż ułomnych kolumn duszących się niskimi tonami przy każdym głośniejszym impulsie. Wideofile szybko doszli do słusznego wniosku i wyspecjalizowali kanały audio oraz przeznaczone dla nich kolumny (wokal, czyli dialogi, niskie tony).

 

Zalecam nie mówić, że coś jest najlepsze na świecie (wspomniany sub) albo od razu proszę podać źródło takiej informacji, bo inaczej robi się z tego forum wartość kolorowej gazetki. Link do zagranicznego forum, artykułu, nazwa użytkownika forum lub nazwisko postaci ze świata audio - to jest wskazane przy tego rodzaju stwierdzeniach. Najszybszy sub jest ze wzmacniaczem gigantycznej mocy i z wielka membraną na twardym zawieszeniu o milimetrowych wychyleniach. Idę o zakład, że tamten sub do takich nie należy, mimo ze go nawet na obrazku nie widziałem. jest pole do popisu, żeby tutaj wszystkich przekonać o mojej pomyłce.

 

DSP nie jest konieczne. Ja wolę rozwiązania analogowe. Tak samo jak lampowe - brzmią naturalniej. Przynajmniej na stan wykorzystywanej techniki na któryś dzień sierpnia 2014. Myślę o niskich i średnich przedziałach cenowych.

 

Jedyny problem jest z integracją suba z kolumnami głównymi, ale wystarczy wdrożyć w życie trochę wiedzy i z tym można sobie doskonale poradzić. Tylko sub daje możliwość uzyskania basu sprężystego jak piłeczka lub lejącego się jak lawa. Jeśli dla optymalizacji basu zacznę suwać po pokoju kolumny, to albo zepsuję wokal albo lekkość wysokich. Prawie niemożliwe jest ustawić ją tak, aby wszystko zagrało. Kończy się to poszukiwaniem najlepszego kabla. Wracając do kina: w nim dźwięk jest lepszy, niż w 99% domach audiofili. A kable tam kosztują 5 zł za metr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiele razy pisałeś różne dyrdymały, a później przeprosin nie było. Nie wypowiadaj się o czymś, czego jak sam napisałeś nie widziałeś nawet na zdjęciu! Akurat udało się tobie trafić. Zestaw, o którym pisałem ma 2 przetworniki po 40cm każdy, są twarde i nie wychylają się prawie w ogóle. Do tego wzmacniacz o mocy 1250W. Co do szybkości Torusa, to wystarczy pogadać z branżystami w Monachium. Zaznaczam też, że napisałem iż uchodzi za najszybszy. Być może jest jednym z kilku najszybszych.

 

Co do "lepszości" dźwięku w kinie to mam odmienne zdanie. To, że jest głośno, a bas trzęsie fotelami, to jeszcze nie znaczy, że ten dźwięk jest lepszy. 2h można to jakoś zdzierżyć, tym bardziej, że uwagę w kinie zwraca się bardziej na obraz, a poza tym muzyki w tym czasie jest niewiele. Gdyby grała tam tylko muzyka to po 2h wszyscy by pouciekali od tego łomotu...może poza tobą. O gustach trudno dyskutować.

 

"I am only aware of a German Magazine, Stereoplay, to have reviewed the Torus and provided some measurements.

 

Whatever the freq response is like, all I can say is that it is the fastest subwoofer I have heard. Transient is definitely one of its fortes.

 

The Torus really does not use a 'woofer'... not that I am technically capable to explain what it is that I am really looking at.

 

You can look at the German review here:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa, 1250 W... Ponizej masz specyfikację. Ja tam widzę moc wzmacniacza 200W.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie wiem po co w takim głośniku walczyć o bardzo niską masę membrany. lepiej powalczyć o poważny magnes i obudowę. po masie widać (32 kg), że to taka marketingowa zabawka. Zresztą sam producent nazywa go "Infrasonic generator". Recenzent ustawił go na 36 Hz, co dla mnie jest zupełnie niezrozumiale. Co najmniej wygląda jak gadżet, ale może reprezentuje sobą niezłą wartość.

 

Ale w wątku nie chodzi o porównywanie do siebie różnych subwooferów, tylko o argumenty, czy należy się ich bać w systemie stereo, czy wręcz przeciwnie. Rozumiem, że Torus jest przykładem na jego przydatność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle problemy z czytaniem i ze zrozumieniem. Pisałem wyraźnie…Torus + wzmacniacz Velodyne SC-1250 z DSP, a nie wzmacniacz Wilson Benesch.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Marketingowa zabawka? Chłopie, o czym ty piszesz? Marketingowe zabawki to są te suby, o których właśnie piszesz, ze wzmacniaczami po 200W i ospałymi przetwornikami. Nadają się może do kina ale na pewno nie do stereo. Akurat miałem kiedyś Torusa i wiem co potrafi. Miałem też kilka innych subów i w ogóle nie ma porównania.

 

A czy należy się ich bać? Nie, nie ma czego się bać. Będzie dużo basu ale integracji zbyt dobrej nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Torus zupełnie nie jest tym, o co chodzi w tym wątku, już wyjaśniam. A jeśli go miałeś, to zweryfikuj moje stwierdzenia i obserwacje.

 

- Producent zaleca dolne odcięcie pasma na 40 Hz albo 50 Hz. Tak niskie częstotliwości (np. 30 Hz) nie są odbierane przez uszy, ale przez powłoki ciała.

 

- Producent zaleca ustawić jednego Torusa pośrodku kolumn, w punkcie bazy, a jeśli są dwa, to przy samych kolumnach. Takie wytyczne wskazują, że to koncepcja na "doklejenie" do kolumny kolejnego głośnika - subbasowego. Nie wyczytałem, aby kolumny główne były w jakikolwiek sposób odcinane od przenoszenia dołu pasma. Stąd ta wymuszona lokalizacyjna "doklejka" do nich.

 

- Producent podkreśla walkę o maksymalną zamianę energii elektrycznej na kinetyczną - tutaj rozumiana jako ruch membrany, dlatego tak ważna jest jej niska masa. Ale nic się nie mówi o energii akustycznej, czyli dźwiękach wychwytywanych przez uszy. Zatem "najszybszy subwoofer" jest tylko literaturowo, bo w ogóle nie dotyczy to szybkości realnie słyszalnych dźwięków. Jak na suba Torus ma wstydliwie niskie SPL - wytwórca w ogóle o nim nie wspomina i nie zabiega o ten parametr. To dlatego producent nie nazywa tego wytworu subwooferem tylko "infrasonic generator".

 

- Wobec powyższego traci na znaczeniu moc wzmacniacza. Producent proponuje 200 W i nie ma najmniejszego sensu dążyć do jej zwiększenia. Dla sygnałów poniżej 50 Hz (tylko odczuwanych fizycznie) wystarczy poruszyć membranę i na tym zadanie wzmocnienia się kończy - o samej jakości muzyki w tym przedziale ciężko w ogóle mówić.

 

Torus jest ciekawym audio-dopalaczem, ale nie jest subwooferem (producent sam zastrzega różnicę w nazwie), który bierze słyszalny udział w tworzeniu muzyki. Nie dziwię się, że został sprzedany, bo ta wdrożenie nietypowej idei, którą trudno pozytywnie uzasadnić - szczególnie w połączeniu z dużymi kolumnami innego producenta. Taki wymysł, nie wiadomo czemu służący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pojęcia o czym piszesz. U mnie był odcięty na 80hz. W tym samym czasie miałem też inny sub i jakość z Torusa zabijała ten drugi. Robiłem też próby z odcięciem wyżej i równieź świetnie się spisywał. U mnie służył jako uzupełnienie pewnej dziury basowej wynikającej z akustyki i zbyt dużego pomieszczenia. Póżniej zmieniłem kolumny na takie, które mają potężny bas i dawały radę bez Torusa. To system kinowy i do kina mam jeszcze 2 inne suby, więc Torus jako trzeci nie był mi już potrzebny. Natomiast to był jedyny sub czy generator basu, który dobrze integrował się w opcji stereo i bardzo dobrze się z tym słuchało. Można to zresztą potwierdzić u Pana Pawła z Eter Audio. Gdy przywozili do mnie Dynaudio Evidence to miał okazję posłuchać jak Torus gra z systemem stereo. Był bardzo pozytywnie zaskoczony, a niejeden sub w życiu widział i słuchał. Tak szybkiego i dobrego basu jaki daje Torus nie daje żaden inny, znany mi sub.

 

Producent nie chce by nazywać Torusa subem, bo uważa, że jest czymś dużo lepszym niż normalny sub, nawet taki z górnej półki. I ma rację. Sub jest do kina domowego.

Ale te wątek nie ma być o Torusie. Wspomniałem go tylko dla przykładu. Tylko on dobrze integrował się w stereo ale to bardzo drogi sprzęt. Pozostałe suby, wg.mnie to sprzęty kinowe, zbyt wolne do stereo. Pewnie, że można ich uźyć i będzie duźo basu. Sam też lubię mocny, głęboki bas, ale własnie dlatego testowałem róźne opcje. Jest to jakieś rozwiązanie ale ma poważne wady a efekt finalny zawsze jest dyskusyjny.

 

I jeszcze jedno. Piszesz, że można bez DSP?...owszem można. Ale gdy spróbujesz z dobrym DSP to już bedziesz wiedział dlaczego do basu korekcja DSP jest konieczna. To zupełnie inna jakość basu. Ale można bez... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szybkości Torusa, to wystarczy pogadać z branżystami w Monachium.

Niskie dźwięki nie wymagają szybkości. Wynika to z samej istoty niskich częstotliwiści: szybko narastający impuls nie jest niskiej częstotliwiści. Natomiast jest oczywiście problem z wygaszeniem ruchu membrany, ale to zupełnie co innego. W celu wygaszenia ruchu mebrany stosowano układy ze sprzężeniem zwrotnym, chyba nie jest to jednak konieczne, bo jakoś nie są powszechnie używane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnice są na pewno ogromne, ale określenie szybki/wolny to raczej takie uproszczenie, technicznie musi chodzić o inne aspekty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto posłuchać sobie samego suba, albo nawet samej sekcji niskotonowej w kolumnach. Słychać wtedy o jakim rodzaju dźwięków mówimy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrok, no to popracujmy jeszcze nad Twoimi poglądami... :)

 

Siedzę w fotelu, mam trochę czasu - o.k.

 

1/ Czy dla audiofila bi-amping oznacza podniesienie jakości zestawu?

 

Dla mnie audiofil to normalny człowiek, który ma fajne hobby. Nic po za tym. Niektórzy (nie mam akurat na myśli Ciebie) szukają dziury w całym.

 

Bi-amping nie jest lekiem na wszelkie zło. To po prostu jedna z możliwości. Nie zawsze jest potrzebna.

 

2/ Czy audiofil chciałby połączyć wszystkie zalety lampy i tranzystora?

 

Jeśli masz na myśli mnie, to w tej chwili już nie. :) Jak w poszukiwaniu synerii przewalisz kilkanaście lub więcej wzmacniaczy może się okazać, że w końcu trafisz na taki, który z przyzwoitymi kolumnami zagra tak, że lampa przestanie Ci się śnić po nocach.

 

System z subem daje do tego świetną okazję i to za relatywnie bardzo niewielkie pieniądze.

 

W momencie kiedy rozmawiamy o kolumnach głośnikowych rozwiązania za niewielkie pieniądze raczej nie wchodzą w grę. Średnia kasa na kolumny to 7k. Jeśli już koniecznie chcesz ten subwoofer to powinien być on mniej więcej z tej samej półki.

 

Osobiście wolę mieć dwie droższe kolumny, niż 2 kolumny za 3-4k + subwoofer.

 

Nie wiem jakie basu Ty sam pożądasz, ale powiem Ci że kiedy brodząc w mętnej wodzie jeździłem po sklepach zdarzyło mi się posłuchać między innymi AA Phoebe III, czyli kolumn które nie mają aspiracji stać się na wysokiej półce, ale grają całkiem dobrze. Phoebe podłączone były do małego MF-a. Przy średniej głośności (w żadnym razie nie mam na myśli napierdalanki) zejście w basie było takie że szyby (i to całkiem niezłe) "dzwoniły". To daje do myślenia.

 

Sam siedzę w 24 m kw. Jest mi tu dobrze. Mam całkiem małe podłogówki, ale basu mi nie brakuje. Powiem nawet że nie chciałbym żeby go było więcej. Jakbym wstawił u siebie subwoofer to całość można by było spokojnie używać za podstawki do kwiatów. ;)

 

Obiecany wniosek: dołożenie do zestawu subwoofera jak najbardziej sprzyja podniesieniu muzycznej jakości zestawu.

 

Jeśli jest Ci to do czegoś potrzebne i sprawi więcej frajdy to jak najbardziej idź w takie rozwiązanie. Ja nie potępiam ludzi korzystających z subwooferów, stwierdzam jedynie że mi nie jest on do niczego potrzebny.

 

Dobrej nocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Nie ma znaczenia - nawet jak stoi na podłodze, to głowy i tak nie masz na jego wysokości.

Co nie znaczy, że jest wszystko jedno gdzie on stoi, ale to już z zupełnie innych powodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii wszystko jest ok. Wiele super drogich systemów kolumn ma moduły basowe ale idealnie zestrojone pod dany system kolumn. To zupełnie coś innego niż przypadkowy, najczęściej kinowy sub "doklejony" do przypadkowych kolumn. Jedyną udaną opcja jaką w stereo słyszałem, gdzie system grał z subem to Wilson Benesch Torus + wzmacniacz basowy Velodyne SC-1250.

 

podoba mi się to co pisze sly. Sly czy mozesz polecic jeszcze jakies 'suby' do stereo? potrzebuje poprawic dol u siebie i chyba najprosciej bedzie sub'em

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię bo nie znam wielu ale ważna jest szybkość. Szybszy będzie w obudowie zamkniętej niż BR, szczególnie w rozsądnej półce cenowej.

Szybszy będzie taki z mniejszymi przetwornikami niż z większymi. Nie wiem jaki masz pokój ale jeśli to nie 100m2 gigant to nie musisz mieć przecież 18, 15 czy nawet 12 calowego. Można rozejrzeć się za 10 calowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to nie jest dobry pomysł w stereo. Jeśli się upierasz to kup 10calowego RELa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację specjalizacja jeszcze nikomu nie wyszła na dobre. Dedykowany głośnik z dobranym wzmacniaczem przetwarzający tylko niskie tony i mający tylko to w genach przegra z uniwersalnymi kolumnami, których dopuszczalny ruch w pomieszczeniu najczęściej wynosi jakieś 20 centymetrów w każdą stronę.

 

Takie rady na każdą okazję i dobre dla każdego. Można prosić o więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Tak, żeby przy cichym odsłuchu była spójność pasmowa. A wtedy im głośniej, tym muzyka będzie coraz lepiej grać. Tylko nie pytaj mnie zaraz, co to ta spójność... Sam usłyszysz.

 

Suba nie regulujemy podczas głośnego grania w pomieszczeniu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem subwoofer nalezy ustawiac wg. Instrukcji, ktora producent dolacza do danego modelu. I nie ma co czytac porad forumowych krzykaczy ( sa to osobniki dyspo ujace wieksza wiedza i doswiadczeniem niz inzynierowie duzych koncernow produkujacych klocki dedykowane do odtwarzania danego pasma) , ktorzy ustawiaja subwoofer centralnie miedzy kolumnami i wydaje im sie ze tak jest najlepiej. Nie dziwie sie, ze u takiego pacjeta subwoofer umieszczony centralnie gra lepiej niz w kacie, skoro odcina on urzadzenie tego typu w okolicach 80Hz.

Czasami czytajac to forum mozna dojsc do wniaskow, ze firmy specjalizujace sie w produkcji systemow audio to banda kompletnych debili nie majaca pojecie o tym co robia. Dla przykladu w tym watku jeden z biaracych udzial w rozmowie nie zgadza sie z zaleceniami firmy Rel, w innym watku dowiaduje sie, ze firma Nad skopala moj wzmacniacz i cd player i najlepiej go przerobic u jednego z forumowych szamanow.

Ludzie, kupowac nalezy to co nam sie podoba i to na co nas stac i stosowac sie do zalecen producenta, ktory zatrudnia do pracy w swoich studiach prijektowych ludzi ktorzy maja pojecie o tym co robia i wiedza co pisza w instrukcjach obslugi.

To jest jakis koszmar, ze czlowiek ktory przesluchal kilka subwooferow w swoim zyci, radzi chlopakom zupelnie inne ustawienie urzadzenia niz zaleca sam jego producent. To tak jak by doradzac komus jazde samochodem firmy Ferrari po jakichs bieszczadzkich bezdrozach, na dodatek udzielac tej porady bez jakiego kolwiek doswiadczenia za kolkiem jednego z bolidow tej firmy.

Ale co sie nie da, jeden doradzi kola od Jeepa, drugi zawieszenie od Gaza, i bedzie smigac po blocie az milo, a to ze producent projektowal ten samochod z mysla o jezdzie po torze wyscigowym to malo wazne, bo forumowi krzykacze stwierdza, za i tak lepiej nadaje sie w teren.

Subwoofery Rel ustawiac w jednym z katow za linia kolumn panowie, bo tak zaleca instrukcja i do innych jej zalece takze nalezy sie stosowac. Jezeli kupilismy sprzet uzywany bez instrukcji, zawsze mozemy poszukac jej w sieci.

Zalecam jak najmniej sluchac forumowych znawcow, bo oni przewaznie nie mieli nawet doczynienia z klockami o ktorych sie rozmawia, tylko powielaja wypowiedzi innych, chcac sie im przypodobac lub wprowadzic w blad normalnego czlowieka tak dla zabawy, zeby mial do myslenia i juz, takie trole a nie ludzie.

 

Aha ten gosc, ktory odcina subwoofer na 80Hz i ustawia go centralnie, poprostu dostawia sobie w pomieszczeniu jeszcze jedna kolumne, tylko taka, ktora napi...la basem, czyli robi sobie system 3.0 a nie 2.1. Tutaj w tym temacie chodzi o uzupelnienie dolnej czesci pasma, a nie kopanie sie w klate glosnikiem umieszczonym centralnie. Jak taka kolumna moze zagrac w narozniku, tak zeby nie bylo mozliwosci ustalenia w ktorym z nich stoi? Przeciez wyraznie slychac skad dobiegaja dzwieki o tej czestotliwosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam materiały firmowe REL.

A tu opis z instrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

REL to specyficzny rodzaj subwooferów.

 

a konkretnie jak okresla sie REL to sub-bas system

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to nie jest dobry pomysł w stereo. Jeśli się upierasz to kup 10calowego RELa.

Kombinacja Dali Grand DIVA + Velodyne CHT-10Q przyniosła oczekiwany, bardzo miły dla mojego ucha efekt. Fakt faktem, że odpowiednie ustawienie kosztowało mnie wiele godzin poszukiwania odpowiedniego ustawienia i dopasowania fazy oraz siły wzmocnienia suba. Teraz jest pięknie i pomimo tego, że Dali brzmią OK nie słucham inaczej jak tylko z subwooferem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w stereo to nie jest dobry pomysł. Ktoś kto uważa inaczej to albo nie przetestował takiego zestawienia lub używa suba w stereo jeszcze zbyt krótko aby dojść do takiego wniosku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak ktos chce osiagnac jakies zejscie, a ma maly pokoj to chyba jedyne wyjscie. Wkotlowanie podlogowek powoduje dudnienie, natomiast monitorow brak dudnienia, ale tez i zejscia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest taki wybór kolumn że nie widzę problemu. Mam Spendory A5. Małe podlogówki które zagrają w 15-20m2. W mniejszych metrażach podstawkowe też niekoniecznie muszą być pozbawione dołu pasma. Miałem u siebie w 18m2 najmniejszego RELa i niestety efekt dudnienia występował. Cały sukces to dobrać odpowiednie kolumny do pomieszczenia. W razie braku powodzenia lepiej sprzedać kolumny i szukać dalej niż dokupować suba. Nigdy nie będzie spójności w takich zestawach. Przetesowałem to wielokrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim CD5XS + NAT05XS + Supernait + Hicap 2 + FlatCap x2 + HiLine + Naca5 + Spendor A5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sweetepete

 

Poczytaj o subwooferach Magico lub MBL i będziesz wiedział, jak wzorcowo konfiguruje się system stereo 2.1. Przede wszystkim kolumny główne odcina się od pasma przetwarzanego przez suba - to warunek bezwzględny dla stereo. Jeśli się tego nie robi, to nic dziwnego, że zaleca się tak nisko odciąć suba, żeby nie wchodził w kolumny główne. Bo wtedy jak na dłoni wyjdą na wierzch braki. Ponadto to głośnik (oczywiście z uwzględnieniem obudowy, konstrukcji, itp.) ma generować dźwięk, a nie posiłkować się podbiciem o 9 dB od 3 płaszczyzn w narożniku. Można tak wykorzystać fizykę, ale nie ma nic wspólnego z bezkompromisowością.

 

Subwoofery zasłużyły sobie na kiepską opinię, ale to dlatego, że są dawane właśnie takie rady, że subbas, to poniżej 40 Hz. Na koncertach całkowicie odcina się częstotliwości poniżej 40 Hz, a subbasy leżą rzędem pod sceną. Marketing jest w stanie wszystko sprzedać (także subbas z głośnika 8 cali w obudowie zamkniętej), ale warto czasem dołożyć rozsądek.

 

Najniższy bas, podobnie jak reszta pasma, ma być ultra-czysty, czyli możliwie wolny od odbić i rezonansów. Niechby nawet producent zaleca co chce, to czasami warto posłuchać alternatywnego systemu opartego o inne wytyczne. I ocenić efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.