Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer a jakość?


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Do sly30 i innych cokolwiek zainteresowanych.

OK. Piszesz o tym co realnie słychać. A co z górą pasma? Kolumny na papierze przenoszą znacznie powyżej 20kHz. I co, słyszymy? Na forum są ludzie w różnym wieku. A metryka robi swoje... Niestety. Pewnie wielu z nas byłoby zaskoczonych jak mało słyszy. Kto z Państwa ostatnio robił audiogram? Może ktoś się pochwali jaki ma ubytki słuchu w relacji do tego jaki ma system? 14kHz, 12kHz a może tylko 8kHz, a reszta to spadek ( i nie tylko o 3dB).

Zgadzam się z Tobą, że na papierze sub, czy kolumny przenoszą pewne zakresy częstotliwości, których nie słyszymy. Z różnych powodów. Akustyka pomieszczenia, ubytki słuchu, itp. O ile najwyższego pasma po prostu nie słyszymy, o tyle dół chyba czujemy.... Szkoda, że nie można wkleić plików muzycznych. Mam kilka do testów niskich tonów. Mam testowe CD z próbkowaniem 20-250Hz. Mam również winyl testowy z próbkowaniem od 20Hz i zapewniam Cię, że słychać. Masz rację, że natężenie przy 20Hz jest nieporównywalnie niższe w porównaniu do zakresu z przedziału 40-60Hz. Niemniej jednak słychać. Oczywiście to co słychać jest niewspółmierne do pracy membran, które o mało nie wyskoczą z głośników, a zmiany ciśnienia mizerne.

Masz rację, że najwięcej dzieje się w zakresie od 40Hz i nie ma co się chwalić, że na papierze velodyne ma szumne 28Hz. Na załączonym obrazku widać jak naprawdę wygląda zmiana charakterystyki. Wypadkowa ma szczyt w zakresie 50-70 Hz, opada więc już poniżej 50 Hz, ale powoli zwiększając nachylenie. To jest prawda o moim subie. Co nie zmienia postaci rzeczy, że i tak cieszę się basem produkowanym przez pudło velodynki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organy schodzą cośkolwiek niżej niż 40Hz ;-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sly30 i innych cokolwiek zainteresowanych.

OK. Piszesz o tym co realnie słychać. A co z górą pasma? Kolumny na papierze przenoszą znacznie powyżej 20kHz. I co, słyszymy? Na forum są ludzie w różnym wieku. A metryka robi swoje... Niestety. Pewnie wielu z nas byłoby zaskoczonych jak mało słyszy. Kto z Państwa ostatnio robił audiogram? Może ktoś się pochwali jaki ma ubytki słuchu w relacji do tego jaki ma system? 14kHz, 12kHz a może tylko 8kHz, a reszta to spadek ( i nie tylko o 3dB).

Zgadzam się z Tobą, że na papierze sub, czy kolumny przenoszą pewne zakresy częstotliwości, których nie słyszymy. Z różnych powodów. Akustyka pomieszczenia, ubytki słuchu, itp. O ile najwyższego pasma po prostu nie słyszymy, o tyle dół chyba czujemy.... Szkoda, że nie można wkleić plików muzycznych. Mam kilka do testów niskich tonów. Mam testowe CD z próbkowaniem 20-250Hz. Mam również winyl testowy z próbkowaniem od 20Hz i zapewniam Cię, że słychać. Masz rację, że natężenie przy 20Hz jest nieporównywalnie niższe w porównaniu do zakresu z przedziału 40-60Hz. Niemniej jednak słychać. Oczywiście to co słychać jest niewspółmierne do pracy membran, które o mało nie wyskoczą z głośników, a zmiany ciśnienia mizerne.

Masz rację, że najwięcej dzieje się w zakresie od 40Hz i nie ma co się chwalić, że na papierze velodyne ma szumne 28Hz. Na załączonym obrazku widać jak naprawdę wygląda zmiana charakterystyki. Wypadkowa ma szczyt w zakresie 50-70 Hz, opada więc już poniżej 50 Hz, ale powoli zwiększając nachylenie. To jest prawda o moim subie. Co nie zmienia postaci rzeczy, że i tak cieszę się basem produkowanym przez pudło velodynki.

 

A mozesz podzielic sie kopia takiej plytki? Oczywiscie wniose odpowiednia oplate, poniewaz mieszkam w Irlandii przesylka moze troche kosztowac.

Chetnei potestuje moje pudelko. Jezeli istnieje taka opcja to prosze o kontakt na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz próbki na dole strony

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz podzielic sie kopia takiej plytki? Oczywiscie wniose odpowiednia oplate, poniewaz mieszkam w Irlandii przesylka moze troche kosztowac.

Dla mnie no problem. Z drugiej jednak strony uważam, że jest tego dużo w necie. Jak chcesz pomęczyć membrany głośników to zainstaluj sobie REW za free. Jest tam generator i możesz zaszaleć:).

 

A tu masz zabawę za free

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe 25 zł kosztuje gotowa płyta testowa...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na marginesie: czy układy komputera i wypalarki mają tak szerokie pasmo przenoszenie, żeby być pewnym posiadania docelowej zawartości? Pytam z ciekawości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />A na marginesie: czy układy komputera i wypalarki mają tak szerokie pasmo przenoszenie, żeby być pewnym posiadania docelowej zawartości? Pytam z ciekawości<br />

Dziwne pytanie , układy komputera i nagrywarka działaja na plikach, nie na jakimkolwiek "pasmie przenoszenia". Ściągniesz i wypalisz najniższy bas, tak jak obrazek z najczarniejszą czernią, nawet jezeli monitor LCD jej nie wyswietli.

 

Inna sprawa natomiast to odtwarzanie bardzo niskich lub bardzo wysokich dźwieków przez np.wyjscie słuchawkowe laptopa podłączone do wzmacniacza . Jeżeli ktoś sobie wgra do laptopa programowy generator I odtwarza w celach testowych różne częstotliwosci na swoim sprzęcie to nie jestem pewien czy przypadkiem nie napotyka się na bariery w postaci prymitywnej częsci audio laptopów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa natomiast to odtwarzanie bardzo niskich lub bardzo wysokich dźwieków przez np.wyjscie słuchawkowe laptopa podłączone do wzmacniacza . Jeżeli ktoś sobie wgra do laptopa programowy generator I odtwarza w celach testowych różne częstotliwosci na swoim sprzęcie to nie jestem pewien czy przypadkiem nie napotyka się na bariery w postaci prymitywnej częsci audio laptopów.

Oczywiście. Karta dźwiękowa to wąskie gardło. Dlatego należy stosować dobre karty zewnętrzne do laptopów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwarcie stwierdzam ze lepeij miec kolumny z basem niz sub

 

otwarcie stwierdzam że lepiej mieć kolumny z basem ...i sub (a najlepiej dwa suby - po jednym na kanał w układzie stereo)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co?

 

Ktoś wcześniej napisał że z wiekiem ubytków na słuchu przybywa, może żeby te dziury w paśmie uzupełnić to więcej decybeli trzeba użyć ;-)

(zaobserwowane z autopsji) ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wypalac, jak macie podłączone klocki pod kompa prosze.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) po co kotlowac 2 strony co i ile komu przenosi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sharp AQUOS 80" Full LED LC-80LE645E .......Benq w1070 120" ... clone Pro-Ac d100 kino+ tannoy mercury 7.4 stereo... 4K... 4k ultrabox+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wypalac, jak macie podłączone klocki pod kompa prosze.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) po co kotlowac 2 strony co i ile komu przenosi

 

Widze ze jako avatara ustawiles sobie kolumny, ktore widzialem ostatnio na adverts.ie lub na donedeal,ie

Tez mieszkam w irlandii.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ciekawy temat.

Myślę, że nieporozumienie na linii Sly - Sweetepete wynika z prostego faktu, że Sweetepete myli częstotliwości, pewnie 20-30Hz gdzieś z 40-50Hz. Zauważyłem, że wiele osób na forum myli częstotliwości odtwarzanych dźwięków, da się to zauważyć w różnych postach, jak np. piszą, że słyszą 30Hz i to z niedużych kolumn podłogowych.

Nie kwestionuję, że system Sweetepete fajnie gra, ale zapewne nie w tych częstotliwościach, o których pisze. Stąd też wprowadzanie ludzi w błąd co do ustawiania odcięć częstotliwości.

 

Z jedną sprawą zgadzam się ze Sly30, mianowicie korekcja suba przez jakiś system kalibracji to świetna sprawa. Najniższe częstotliwości są najtrudniejsze do opanowania, często występują problemy z opanowaniem basu z kolumn, a co dopiero jak się podepnie suba, który zejdzie jeszcze niżej.

Ja używam autokalibracji mojego suba z procesora kina domowego i choć sub ten gra tylko w kinie to po kalibracji gra lepiej. Niby bez kalibracji nie jest najgorzej, ale jak po kalibracji wejdę w ustawienia korektora to widać znaczącą korektę na wielu zakresach niskiego pasma. Po prostu standardowe pomieszczenia mieszkalne są takie, a nie inne. Jednie mają szczęście i lepsze akustycznie pomieszczenia, a co za tym idzie mniej problemów, stąd i ich opinie o łatwym zgraniu suba z frontami, inni mają pecha i za nic nie mogą dobrze połączyć tych elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokrewny temat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

są sytuacje, zależne od możliwości w zakresie pokoju i jego aranżacji, w szczególności ustawienia trójkąta stereo, w których subwoofer to jedyne wyjście i nie chodzi o ilość niskich tonów, a o jakość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Myślę, że nieporozumienie na linii Sly - Sweetepete wynika z prostego faktu, że Sweetepete myli częstotliwości, pewnie 20-30Hz gdzieś z 40-50Hz. Zauważyłem, że wiele osób na forum myli częstotliwości odtwarzanych dźwięków, da się to zauważyć w różnych postach, jak np. piszą, że słyszą 30Hz i to z niedużych kolumn podłogowych.

Nie kwestionuję, że system Sweetepete fajnie gra, ale zapewne nie w tych częstotliwościach, o których pisze. Stąd też wprowadzanie ludzi w błąd co do ustawiania odcięć częstotliwości.

 

Z jedną sprawą zgadzam się ze Sly30, mianowicie korekcja suba przez jakiś system kalibracji to świetna sprawa. Najniższe częstotliwości są najtrudniejsze do opanowania, często występują problemy z opanowaniem basu z kolumn, a co dopiero jak się podepnie suba, który zejdzie jeszcze niżej.

Ja używam autokalibracji mojego suba z procesora kina domowego i choć sub ten gra tylko w kinie to po kalibracji gra lepiej. Niby bez kalibracji nie jest najgorzej, ale jak po kalibracji wejdę w ustawienia korektora to widać znaczącą korektę na wielu zakresach niskiego pasma. Po prostu standardowe pomieszczenia mieszkalne są takie, a nie inne. Jednie mają szczęście i lepsze akustycznie pomieszczenia, a co za tym idzie mniej problemów, stąd i ich opinie o łatwym zgraniu suba z frontami, inni mają pecha i za nic nie mogą dobrze połączyć tych elementów.

 

Niczego nie myle. Jezeli wlaczam dzwiek o czestotliwosco 30Hz i go slysze, to chyba slysze dzwiek o czestotliwosci 30Hz.

No chyba ze dzwiek o czestotliwosci 30Hz ma 50Hz, tak wynika z Twojej wypowiedzi.

Z reszta czy to wazne ile tych Hz mam w pokoju? Nie jestem chory na glowe, zeby latac po pokoju z jakimis miernikami i sprawdzac ile mam Hz, a jak ktos lubi taka zabawe to prosze bardzo. Nikogo tez w blad nie wprowadzam, bo dyskusja jest o wplywie subwoofera na jakosc dzwieku, a nie o pomiarach i dowodach na posiadanie pewnego zakresu pasma. Wazne ze podlaczenie suba odmienilo calkowicie brzmienie mojego systemu.

 

A jak komus przyniesie to ulge to prosze bardzo, moge napisac, ze subwoofer to jest bzdura i nie warto, nie przenosi nic ponizej 50Hz, ciezko go ustawic w pomieszczeniu, ze o fachowej kalibracji z systemem juz nie wspomne.

Nie polecam chlopaki takiego rozwiazania, szkoda pieniedzy i nerwow, lepiej sluchac dwuch kolumn.

Wiecie co macie robic, sluchajcie inzynierow z tego forum i cieszcie sie muzyka z systemu 2.0, bo tak jest najlepiej.

Ja jednak pozostane przy swoim setupie, bo tak mi sie bardziej podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo. To fakt.

 

Wydaje mi sie, ze to nie jest temat dla Ciebie.

My prowadzimy tutaj luzna gadke o subwooferach. Jak chcesz cos mierzyc, dokonywac korekcji i zaskakiwac forumowiczow szeroko pojeta wiedza o akustyce i pasmach przenoszenia, to chyba pomyliles dzial.

Moze w Hi-End ktos Cie wyslucha.

Przenosisz ze zbyt wysoka czestotliwoscia jak na ten temat ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br /> że najwięcej dzieje się w zakresie od 40Hz i nie ma co się chwalić, że na papierze velodyne ma szumne 28Hz.<br />

 

nie ma sie czym podniecac:))

To ile nasze kolumny czy sub'y moga "przepuscic" to jedno,a jak tracki sa potraktowane w czasie masteringu to drugie.Wlasciwie prawie zawsze wszystko jest ciete ponizej 30Hz, wiec co najwyzej mozemy slyszec 1sza harmoniczna 20Hz na 40 Hz i tak dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sie czym podniecac:))

To ile nasze kolumny czy sub'y moga "przepuscic" to jedno,a jak tracki sa potraktowane w czasie masteringu to drugie.Wlasciwie prawie zawsze wszystko jest ciete ponizej 30Hz, wiec co najwyzej mozemy slyszec 1sza harmoniczna 20Hz na 40 Hz i tak dalej...

 

I jest do tego potrzebny sub, bo inaczej mozesz sobie...

Przeciez ludzie nia sa glusi. Wole miec 30Hz przy -3db z subwooferem, niz zakonczyc przy 50Hz na systemie 2.0.

Po co sie ograniczac na wlasne zyczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.