Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer a jakość?


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

 

Po co sie ograniczac na wlasne zyczenie?

 

Nikt sie nie ogranicza, sam korzystam z sub'ow. Natomiast chodziło mi o to, ze płytka testowa to jedno a muza drugie. Jezeli wszystko jest cięte filtrem poniżej 30hz to słyszysz 'tylko' powyżej i w zaleznosci od przekazu jezeli miała byc podkreślona stopa w tracku to cięta jest np. gitara basowa, słyszysz podbite częstotliwości dla uzyskania 'czystości' przekazu.

Poza tym wracając do płytki testowej: zwróciłeś uwage jak mało 'energetyczne' sa te niskie częstotliwości/dźwięki testowe?? No wlasnie bo lepiej jest podbić wyższe pasmo i ich harmoniczne,aby uzyskać efekt, którym większość w audio sie zachwyca jak 'nisko' schodzi :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo. To fakt.

 

Wydaje mi sie, ze to nie jest temat dla Ciebie.

My prowadzimy tutaj luzna gadke o subwooferach. Jak chcesz cos mierzyc, dokonywac korekcji i zaskakiwac forumowiczow szeroko pojeta wiedza o akustyce i pasmach przenoszenia, to chyba pomyliles dzial.

Moze w Hi-End ktos Cie wyslucha.

Przenosisz ze zbyt wysoka czestotliwoscia jak na ten temat ;-)

 

Nie wyganiaj ludzi wątków tylko dlatego, że mają większą wiedzę od ciebie.

Strzelasz postami jak z karabinu, a jedyne co się można z nich dowiedzieć, to że nie rozróżniasz częstotliwości, masz pokój ponad 60m2 profesjonalnie zaadaptowany akustycznie i czarny subwoofer, no i że fajnie Ci gra. Rzeczywiście jest to kopalnia wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez ludzie nia sa glusi. Wole miec 30Hz przy -3db z subwooferem, niz zakonczyc przy 50Hz na systemie 2.0.

Po co sie ograniczac na wlasne zyczenie?

Na 50Hz to granie koncza chyba monitory z 13cm glosnikami, jak ktos ma solidne podlogówki to nie potrzebuje protezy w postaci suba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam subwoofer TYLKO do tego, zeby odtwarzal czestotliwosci, ktorych moje kolumny nie produkuja.

Wiem ze sa kolumny, ktore graja duzo nizej od moich, ale ja nie chcialem zmieniac kolumn. Nie chce ich zmieniac, bo nie lubie zmieniac sprzetu bardzo podoba mi sie jak graja, ale brakowalo troche dolu. Nie w tym sensie, ze jest slaby, bo potrafi pier...lnac, ale nie schodzi zbyt nisko w tych kolumnach.

I dla mnie prostrzym rozwiazaniem bylo dolozenie subwoofera do systemu, bo mialem wrazenie, ze sluchalem gitary bez jednej dtruny. Teraz nie mam WIECEJ basu, tylko jest bardziej rozciagniety, co daje wieksza przyjemnosc z sluchania muzyki. Dlatego nie mam zamiaru latac po pokoju i mierzyc czestotliwosci, bo nie o to mi chodzilo. Nie bawi mnie to, ale jak bede mial kiedys okazje to chetnie zobacze jak to wyglada.

Moje wypowiedzi w tym temacie mowia o tym,ze warto dolozyc do systemu subwoofer, ale nie kazdy musi sie z tym zgadzac. Lubie muzyke i slucham jej od zawsze, wiec gdyby mi cos przeszkadzalo w delektowaniu sie nia, to bym to poprostu usuna.

Z subwooferem jest duzo ciekawiej, dlatego zostal.

Zeby dobrze ustawic subwoofer w systemie trzeba znac dobrze swoj system, jeszcze lepiej swoje plyty i miec troche czasu na ta czynnosc, bo nie jest latwo, nawet dla bardzo osluchanych ludzi.

Napewno idzie to latwiej z jakims urzadzeniem do kalibracji, ale mozna tez ustawic na ucho, tak samo jak sie stroi gitare czy pianino, mozna wiec potraktowac suba jak instrument i nastawic tak jak trzeba.

Rozumiem tez kolegow, ktorym sie nie podoba brzmienie zestawu 2.1, bez wzgledu na to jaki maja z tym problem. Mi tez kiedys sie nie podobalo, bo mialem niewlasciwego suba ( JBL e150p ), byl on u mnie podlaczony do kina domowego i spisywal sie calkiem fajnie, pozniej sprzedalem kino razem z kolumnami a sub zostal. Postanowilem wiec podlaczyc go do zestawu stereo. I co?

I w pierwszej chwili wydawalo mi sie, ze jest fajnie, moze nawet lepiej, ale po paru ulubionych plytach czar prysna. Dlatego szybko wylecial z systemu i przez bardzo dlugi czas nie mialem zadnego suba. Postanowilem sprobowac jeszcze raz przez czysty przypadek, przegladajac z nudow ogloszenia natknalem sie na subwoofer firmy o ktorej gdzies kiedys slyszalem. Wiec szybkie sledztwo na naszym forum i okazalo sie, ze za cene za ktora byl wystawiony warto bylo go wziasc nawet na probe, bez problemu mozna go sprzedac za 1/2 wiecej, wiec ryzyko zadne. No wiec pare ulubionych plyt w kieszen, wsiadlem w samochud i pojechalem.

Kupilem, bo gluchy nie jestem i slyszalem co zagral, przywiozlem go do domu, podlaczylem, spedzilem kilka dni na kalibracji i okazalo sie, ze bylo warto. Przeciez gdyby cos bylo nie tak, to bym go wydupczyl. Na chwile obecna jeszcze bardziej podoba mi sie jak gra moj zestaw i tym bardziej nie mam ochoty niczego wymieniac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem subwoofera,który byłby spójny z resztą pasma. Do stereo osobiście nie polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem subwoofera,który byłby spójny z resztą pasma. Do stereo osobiście nie polecam.

 

Nie jezdzilem autem terenowym, ktore by sie dobrze sprawowalo w ciezkim terenie. Na wertepy osobiscie nie polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu porównanie. Przeczytaj co napisałem i zastanów się zanim coś napiszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu porównanie. Przeczytaj co napisałem i zastanów się zanim coś napiszesz.

 

No dobra, to inaczej.

Gdybys uslyszal subwoofer, ktory jest spojny z reszta pasma, to bys polecal?

 

Sluchales juz wszystkich mozliwych opcji?

Przesluchales wszystkie subwoofery dostepne na rynku i w kazdym pokoju odsluchowym?

Mozesz nie polecac konkretnego modelu lub modeli z ktorymi miales stycznosc, ale nie wszystkich.

To tak jak bys nie polecal komus kupowania kolumn, bo kilka z kolei nie przypadlo Ci do gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blisko ale nadal pudło. Przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Odmienny obraz każde widzi oko a każde ucho inny słyszy śpiew. A każde serce gdy wejrzysz w nie ukaże własną słabość i grzech"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Większość kolumn w normalnych pokojach nie schodzi poniżej 50hz, a i to często z dużym spadkiem.

Jak sie kupuje audiofilskie pierdziawki z 13cm glosnikami to nie ma basu ponizej 50Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 50Hz to granie koncza chyba monitory z 13cm glosnikami,

Jak monitor z 13cm głośnikiem schodzi do 50Hz@-3dB to już jest bardzo dobre osiągnięcie. Jest trochę kolumn z 6,5" basem, które kończą na 50Hz -3dB. Podłogówki też takie by znalazł.

 

Fajnie się czyta te teorie. Sam lubię mocny, dobry bas, ale w przeciwieństwie do niektórych mam świadomość, że poniżej 50hz niewiele się dzieje, na wielu płytach wręcz w ogóle nic nie ma,

Tak do ~40Hz to jeszcze się sporo dzieje w wielu utworach (sprawdzałem w Adobe Audition).

a na tych na których jest to są to pomruki a nie mocne uderzenia

Tak, tu się zgodzę, że to są pomruki.

 

i w 99% pokoi i tak nie słyszalne ze wzledu na akustykę tych pokoi.

Raczej na 30% pokoi ... trudno określić dokładnie, bo chodzi tylko o te pomieszczenia, które mają tłumienie fal o częstotliwości np. 40 Hz, a poniżej i powyżej będzie już coś słychać,

 

To są pomruki zupełnie nie słyszalne w normalnych pokojach,

Jak wspomniałem to już zależy i w wielu zwykłych pokojach będzie słychać.

 

Większość kolumn w normalnych pokojach nie schodzi poniżej 50hz, a i to często z dużym spadkiem.

Większość monitorów (szczególnie tych z mniejszym wooferem, jak 4-5") ma poniżej 50 Hz spory spadek SPL (ponad 3 dB).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.