Skocz do zawartości
IGNORED

Czy islam jest elementem kultury europejskiej?


Gość partick

Czy islam jest elementem kultury europejskiej?  

96 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy islam opanuje Europę?



Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie widać tu, na marginesie, analogii z sowieckiem komunizmem?

Ja tu widzę analogie jak erotomana z d...

 

Tam gdzie jest bieda rodzi się bunt.

 

Akurat teraz kraje z dominująca religia muzułmańską nie są zbyt rozwinięte. Mają ropę ale jakoś nie przekłada się to im na sprawiedliwość społeczną.

W średniowieczu było nieco inaczej - ciemnota chrześcijańska była biedniejsza dzięki temu bardziej agresywna.

Mozna nawet zaryzykować twierdzenie że agresywne propagowanie ideologii opłaca się ewolucyjnie, bo wygrywa z wyższa kulturą.

Europa jest rozwinięta ale tutaj akurat religia została najpierw upaństwowiona w większości krajów a następnie odseparowana od państwa.

muzułmanie zatrzymali się na epoce państw wyznaniowych, bo ich rozwój przypadał przed rewolucją techniczną. Mają więc republiki wyznaniowe co skutecznie konserwuje u nich nienawiść polityczną w religijnym sosie.

 

W Moskwie ostatnio pokłuto nożami dziennikarza telewizyjnego, który w programie motoryzacyjnym powiedział parę cierpkich słów o islamie.

Tak ale tam masz tych biednych bronionych przez Polaków - Czeczenów. I generalnie kaukazkie typy, których Rosjanie nie bez powodu nie lubią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - oni mają podejście "Bóg patrzy oczami współwyznawców" - dlatego muzułmanin sam w towarzystwie niewiernych będzie pił wino i jadł wieprzowinę, niechby jednak spróbował zrobić to samo otwarcie wśród swoich - zaraz sąsiedzi czy krewni łasi na jego ziemię, kobietę czy majątek ew. pozycję w społeczności rozszarpią go na strzępy uzasadniając to religią.

Żeby nie było - znam takich, którzy i przy obcych nie piją alkoholu. Ale jeśli faktycznie jest tak jak Misimor piszesz, to tylko potwierdza prymitywizm i oportunizm muzułmanów (nie ich religii, bo to zupełnie osobna sprawa).

 

W średniowieczu było nieco inaczej - ciemnota chrześcijańska była biedniejsza dzięki temu bardziej agresywna.

Mozna nawet zaryzykować twierdzenie że agresywne propagowanie ideologii opłaca się ewolucyjnie, bo wygrywa z wyższa kulturą.

 

O jakiej wyższej kulturze w średniowieczu mówisz? Bo chyba jednak nie o świeckiej?

Jeśli nawet już o tym wspominasz, to raczej nie 'ciemnota' jak to określasz, ale Kościół instytucjonalny i wierchuszka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było - znam takich, którzy i przy obcych nie piją alkoholu.

Masz rację - powinienem był napisać "niejeden muzułmanin sam w towarzystwie niewiernych będzie..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemnota kolego. Kraje muzułmańskie do średniego średniowiecza dominowały kulturalnie, naukowo, intelektualnie nad ciemną i zabobonną Europą.

 

Piszesz jakby miała tam miejsce jakaś eksplozja humanizmu i nauki na poziomie starożytnej Grecji. Nic takiego kolego, po prostu ta kultura miała swój lepszy moment i to wszystko, nie pisał bym tu o jakiejś wielkiej dominacji. Sami też niczego nie stworzyli, przejęli tylko co byli w stanie od wysokich kultur, które zniszczyli w pierwszym tysiącleciu (Pn. Indie, dzisiejszy Afganistan), pozbywszy się tego później (fundamentaliści dominowali albo zabijali tych bardziej światłych, np sufich).

 

Tak ale tam masz tych biednych bronionych przez Polaków - Czeczenów. I generalnie kaukazkie typy, których Rosjanie nie bez powodu nie lubią.

 

Co z tego, i tak moja wolność jest ograniczona ponieważ jeśli otwarcie i publicznie z nazwiska wyrażę się źle o allahu lub koranie to moje państwo nie zapewni mi ochrony. A pewnie jeszcze wyłoży kasę na jakiś dialog z muzułmańskimi demagogami multi-kulti.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Sami też niczego nie stworzyli, przejęli tylko co byli w stanie od wysokich kultur, które zniszczyli w pierwszym tysiącleciu (Pn. Indie, dzisiejszy Afganistan)

 

Śródziemnomorskie pozostałości Imperium Rzymskiego, Iran itd. Było skąd brać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz jakby miała tam miejsce jakaś eksplozja humanizmu i nauki na poziomie starożytnej Grecji. Nic takiego kolego, po prostu ta kultura miała swój lepszy moment i to wszystko, nie pisał bym tu o jakiejś wielkiej dominacji. Sami też niczego nie stworzyli, przejęli tylko co byli w stanie od wysokich kultur, które zniszczyli w pierwszym tysiącleciu

Tak samo jak wcześniej Grecy a później Rzymianie. No i co z tego??? Faktem jest że dominowali kulturowo nad brudną i ciemna Europą. A potem dostali od brudasów lanie i koło historii się zatoczyło, trochę krzywo jak zwykle.

 

tak moja wolność jest ograniczona ponieważ jeśli otwarcie i publicznie z nazwiska wyrażę się źle o allahu lub koranie to moje państwo nie zapewni mi ochrony.

Chyba nie zrozumiałeś co miałem na myśli.

Chodziło mi o to że to są przecież podobno przyjaciele bo każdy wróg Rosjan musi być naszym przyjacielem. Więc jak cię będą dźgać nożem powtarzaj sobie że to są uciśnieni walczący o wolność i najważniejsze że "bija ruskich" ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemnota kolego. Kraje muzułmańskie do średniego średniowiecza dominowały kulturalnie, naukowo, intelektualnie nad ciemną i zabobonną Europą.

 

Jeśli do mnie piszesz per ciemnoto, to odpiszę tylko 'miarkuj się kolego'. Piszemy o Europie, więc o Europę pytalem, a nie o kalifaty i kraje arabskie.

Dlatego bądź łaskaw odpowiedzieć gdzie tak w Europie owo chrześcijaństwo hamowało rozwój.

 

A jeśli piszesz o Arabach to wyjaśnij proszę, jak wówczas były to świeckie państwa czy kalifaty, że pozwalały kwitnąć kulturze i nauce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbrajające :-)

 

Ciemnota w Europie średniowiecznej była w porównaniu z krajami Arabskimi. Arabowie byli wtedy w Europie nie tylko na bliskim wschodzie, ale też na południu i zachodzie Europy.

Ich kultura, nauka i ekonomia stały znacznie wyżej niż zacofanej Europy.

Potem się rolę odwróciły.

 

Śródziemnomorskie pozostałości Imperium Rzymskiego, Iran itd. Było skąd brać.

A Europejskie pozostałości Imperium Rzymskiego? Nie było skąd brać??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość partick

(Konto usunięte)

Panowie, bez agresji proszę, ok ;)

 

w chwili obecnej jest to chyba jeden z najkulturalniejszych wątków, mimo bardzo zapalnego tematu - i chwała za to uczestnikom dyskusji.

 

Wielki Brat jest pod wrażeniem :)

 

PS. teraz to mi się już oczy kleją, ale jak wstanę rano, to postawię wszystkim po szklaneczce.

 

uff, dało się przed :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

A Europejskie pozostałości Imperium Rzymskiego? Nie było skąd brać??

 

Było, i próbowano intensywnie, ale Karol Młot (onże Charles Martel) spuścił im bęcki w drodze. Prawdopodobnie był to jedyny w historii wypadek, gdy Francuzi nie wpuścili turystów do Paryża.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja w wątku kręci się w kółko.Pytanie było czy islam jest częścią kultury europejskiej.Odpowiedź brzmi nie jest ponieważ kultura europejska opiera sie na fundamencie greko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim..Natomiast islam był obecny w Europie na półwyspie iberyjskim z którego został wyparty i bałkańskim na którym jest obecny do chwili obecnej.Jeżeli za kulturę europejską rozumiemy dziedzictwo Cesarstwa Rzymskiego ( Wsch. i Zach.) to islam jest poza choć odegrał znaczącą rolę w pewnych okresach historycznych (wczesne średniowiecze) w kształtowaniu się tej kultury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Islam jest emanacją religii żydowskiej i chrześcijańskiej przefiltrowanej przez mentalność Półwyspu Arabskiego. Mahomet chrześcijaństwo skopiował i po swojemu poprawił. Zatem islam w pewnym sensie ma wspólne korzenie z kulturą europejską, ale już mocno inne owoce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Islam jest emanacją religii żydowskiej i chrześcijańskiej przefiltrowanej przez mentalność Półwyspu Arabskiego. Mahomet chrześcijaństwo skopiował i po swojemu poprawił. Zatem islam w pewnym sensie ma wspólne korzenie z kulturą europejską, ale już mocno inne owoce.

 

Józwa, to chyba nadużycie (no chyba, że reaguję emocjonalnie, to przepraszam). Pozwól, że wyjaśnię. Wczoraj w nocy przypadkiem przeglądając YT trafiłem na debatę publiczną Inteligence2, w której 2 na 2 panelistów dyskutowało czy islam jest religią pokoju. Nie chodzi o wynik, ale o argumenty. Powiedz proszę, jak Islam jest emanacją judaizmu i chrześcijaństwa? Bo nie znajduję wielu paraleli jednak. Mahomet nie był człowiekiem głoszącym pokój, przeprowadził chyba z powodzeniem 65 wypraw wojennych, własnoręcznie ścinając niewiernych; był żonaty biorąc za żonę 6 latkę zdaje się, z którą wielokrotnie uprawiał seks, który obecnie byłby zakwalifikowany jako gwałt; miał w istocie wiele żon. Z tego wypłynął stosunek islamu zakodowany w Koranie odnośnie szerzenia wiary, stosunku do kobiet, etc. Nie znajduję w tym emanacji chrześcijaństwa chociażby, bo to jak odwrócenie nauk Nowotestamentowych.

 

Rozbrajające :-)

 

Ciemnota w Europie średniowiecznej była w porównaniu z krajami Arabskimi. Arabowie byli wtedy w Europie nie tylko na bliskim wschodzie, ale też na południu i zachodzie Europy.

Ich kultura, nauka i ekonomia stały znacznie wyżej niż zacofanej Europy.

Potem się rolę odwróciły.

 

 

A Europejskie pozostałości Imperium Rzymskiego? Nie było skąd brać??

 

Kubri, miałem nadzieję, że czytasz ze zrozumieniem i jednak szanujesz rozmówców. Napisałem wyraźnie o pobycie Arabów w Europie. Skoro jednak podniosłeś ten argument powtarzając, że oni faktycznie byli w Europie, to dobrze byłoby - jak Cię prosiłem - byś wyjaśnił czym ówczesny islam różnił się od obecnego? Dlaczego cofnął się w rozwoju?

Stwierdzasz oczywistości, natomiast nie raczysz dokonać analizy procesów i przyczyn. Niewiele z tego pożytku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Powiedz proszę, jak Islam jest emanacją judaizmu i chrześcijaństwa?

 

 

Powstał z ich inspiracji, po przetworzeniu przez Mahometa, który był kupcem w dawnej rzymskiej prowincji Arabia Deserta, czyli na Półwyspie Arabskim. Islam to stosunkowo nowa religia, objawienie Mahometa miało miejsce w 610 roku naszej ery. Prorocy judaizmu i chrześcijaństwa są również prorokami islamu, z tym, że Chrystus i oczywiście Mahomet zostali dołączeni do ich listy. Islam był uwspółcześnioną, synkretyczną religią dostosowaną do mentalności arabskich koczowników i kupców, czerpiącą z dorobku dostępnego w okolicy. Paradoksalnie w podobny sposób do dzisiaj tworzone są nowe ruchy religijne, choć nie osiągają już takiego sukcesu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

jozwa ma rację, islam ma korzenie w judaiźmie i chrześciaństwie, czerpie z nich i inspiruje się nimi(zobaczcie jak wojowniczy był stary testament) jednak drogi 3 raligii się rozeszły.

jednocześnie islam nie jest elementem, który ukształtował kulturę europejską, choć jeśli przyjąć , że wikingowie i stonhenge są elementami kultury eu to i i islam trzeba by podciągnąć do tego grona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy co prawda cyfry arabskie, ale to za mało, żeby używać wielkich słów o kształtowaniu kultury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, i próbowano intensywnie, ale Karol Młot (onże Charles Martel) spuścił im bęcki w drodze. Prawdopodobnie był to jedyny w historii wypadek, gdy Francuzi nie wpuścili turystów do Paryża.

Chodziło raczej o to co niby przeszkodziło Europejczykom korzystac z dziedzictwa Imperium Rzymskiego? Skoro Maurowie mogli to Europejczycy nie mogli? Przecież Germanie w sumie też Galowie byli częścią tego Imperium. Wiec cemu Europa pograzyła się w ciemnocie kiedy Arabowie potrafili skorzystać ze spuścizny cywilizacyjnej?

Nie ma na to chyba prostego wyjaśnienia.

To znaczy mam taka sugestię, że rozpad Imperium zaczął się od napływu barbarzyńców, od środka Imperium. Co może tłumaczyć fakt że bliżej jego centrum zrobiło się ciemniej niż na zewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację ma romekjagoda. Mahomed był gangsterem, kimś w rodzaju Stalina czy Hitlera. Trafne wyjatki z życiorysu tego demona. A to że np SektaNiebo albo UFOnasZbawi powstały w kulturze euroamerykańskiej nie oznacza że są jej częścią albo że coś do niej wnoszą. Tak samo islam nie ma nic wspólnego z kulturą chrześcijańską, a tym bardziej europejską. Nawet jeśli coś islam łączy ze starym testamentem, to z nowym już nic.

 

Chodziło raczej o to co niby przeszkodziło Europejczykom korzystac z dziedzictwa Imperium Rzymskiego? Skoro Maurowie mogli to Europejczycy nie mogli? Przecież Germanie w sumie też Galowie byli częścią tego Imperium. Wiec cemu Europa pograzyła się w ciemnocie kiedy Arabowie potrafili skorzystać ze spuścizny cywilizacyjnej?

Nie ma na to chyba prostego wyjaśnienia.

To znaczy mam taka sugestię, że rozpad Imperium zaczął się od napływu barbarzyńców, od środka Imperium. Co może tłumaczyć fakt że bliżej jego centrum zrobiło się ciemniej niż na zewnątrz.

Co ty tak piszesz o tej ciemnocie - ja sobie cenię korzenie naszej kultury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa ma rację, islam ma korzenie w judaiźmie i chrześciaństwie, czerpie z nich i inspiruje się nimi(zobaczcie jak wojowniczy był stary testament) jednak drogi 3 raligii się rozeszły.

Gdybysmy cofnęli sie w czasy początków tych religii okazałoby się, że te drogi się nie rozeszły tylko druga była sektą pierwszej, a trzecia drugiej. Itd. Tak powstają religie, przez odszczepienie . To jest tak powtarzalny proces, że aż nudny.

 

Co ty tak piszesz o tej ciemnocie - ja sobie cenię korzenie naszej kultury.

Znaczy że przodkowie na mchu jadali i lepili chaty z krowich placków? Kiedy na południu i wschodzie funkcjonowała rozwinięta cywilizacja, nauka, sztuka, medycyna, technika i handel.

Korzenie jak korzenie można je sobie cenić co nie znaczy że nie było zacofania względem wtedy lepiej rozwiniętych regionów.

 

Mamy co prawda cyfry arabskie, ale to za mało, żeby używać wielkich słów o kształtowaniu kultury.

To wybierz się na wycieczkę po Hiszpanii i Portugalii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To,że islam wywodzi się z judaizmu i chrześcijaństwa to jest truizm.To oczywiste.W pierwszych wiekach n.e. na Półwyspie Arabskim były bardzo silne wpływy judaizmu i chrześcijaństwa i gdyby nie pojawienie się Mahometa to kto wie która wiara by zwyciężyła.Mahomet skorzystał z elementów judaistycznych i chrześcijańskich dostosowując je do mentalności Arabów.Stworzył religię prostą,zrozumiałą dla zwykłych nomadów i bardzo ekspansywną co doprowadziło w krótkim czasie do niebywałego rozprzestrzenienia się jej w świecie.Jej popularność w krajch biednych i zacofanych należy tłumaczyć właśnie tę prostotą w stosunku do judaizmu i chrześcijaństwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy co prawda cyfry arabskie, ale to za mało, żeby używać wielkich słów o kształtowaniu kultury.

Cyfry arabskie powstały tak naprawdę w Indiach, Arabowie tylko je przejęli i podali dalej. Na podobnej zasadze syfilis jest u nas nazywany chorobą francuską, podczas gdy w Rosji - polską.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfry arabskie powstały tak naprawdę w Indiach, Arabowie tylko je przejęli i podali dalej. Na podobnej zasadze syfilis jest u nas nazywany chorobą francuską, podczas gdy w Rosji - polską.

A u nasz klucz szwedzki nazywany jest w Szwecji Francuskim. itd. itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hagia Sofia (gr. Ἁγία Σοφία Hagia Sophia, tur. Ayasofya) – kościół w Stambule (dawny Konstantynopol). Kościół Mądrości Bożej, zwany również Wielkim Kościołem. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery[1].

To jest wg ciebie (Kubri) ulepione z krowich placków?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

500 lat temu przerobiona na meczet i tak dziś funkcjonuje w świadomości ludzi. Wygląda tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec cemu Europa pograzyła się w ciemnocie kiedy Arabowie potrafili skorzystać ze spuścizny cywilizacyjnej?

 

 

Kubri interesujące jest pytanie odwrotnie postawione - co sprawiło, że od czasów świetności kraje islamskie/arabskie się nie rozwijały, a podupadały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy mam taka sugestię, że rozpad Imperium zaczął się od napływu barbarzyńców, od środka Imperium. Co może tłumaczyć fakt że bliżej jego centrum zrobiło się ciemniej niż na zewnątrz.

 

Barbarzyńcy przyszli do osłabionego państwa. Zachodnio-północna część imperium mocno straciła na znaczeniu w czasach cesarstwa. Początkowo była ona źródłem niewolników, ołowiu i cyny ale po szybkim wyeksploatowaniu celtyckich ośrodków wydobywczych i nadmiernej eksploatacji rezerw ludnościowych Rzymianie zauważyli że region ten wymaga dużych nakładów. Zróżnicowany teren o ciągłych zmianach rzędnych na rozległych terenach (to nie Italia gdzie na prawo i lewo od Apeninów masz sto kilkadziesiąt kilometrów do morza), bardzo mocne zalesienie, klimat nie sprzyjający intensywnej gospodarce rolnej przy braku lekkiej ziemi. Zwykłe rolnictwo - socha nadaje się do orki jedynie na ziemiach w dolinach dużych rzek północnej Europy. Ciężki pług żelazny (Flandria) i chomąto (z Chin) oraz zaprzęgi wielowołowe to wynalazek średniowiecza. Z tego powodu z czasem Rzymianie niejako odeszli od Galii, przestali zagospodarowywać Germanię nadreńską i całkowicie przeorientowali się na Wschód oraz ogólnie na gospodarkę Morza Śródziemnego. Tam gdzie były porty do żeglugi statkami morskimi (nie nadawały się na podróż poza Gibraltar) tam gospodarka się rozwijała.

Od II wieku następowało jednocześnie coraz większe drenowanie zachodnich prowincji żeby wspomóc politykę wschodnią - wojny z Persją, z najazdami barbarzyńców itd. Z tego też powodu osłabiła się granica na Renie a ekspansja germańska przybrała niespotykane dotąd rozmiary i następował niekontrolowany nieco napływ osadników żyjących sobie OBOK struktury rzymskiej, raz ich przepędzano, próbowano obrócić w niewolników, z czasem zrobiono z nich foederatii - rządzących się własnymi prawami gości na terenach imperium. Stąd wyrośli Frankowie którzy w większości nie będąc obywatelami mieli kontakt z administracją cesarską, budownictwem itd.

Zachód mocniej dotknęła także zapaść monety rzymskiej która wiązała się z regulacjami cen zboża, później oliwy i wielu innych produktów. Wschód jako dużo bogatszy skuteczniej obracał towarem drogą morską i mógł w jakimś stopniu zniwelować problem pieniądza (po kolei wycofywano miedziaki, później kolejne nominały), to w końcu na Wschodzie cesarze byli jeszcze na tyle silni że mogli przeprowadzać reformy monetarne. Na zachodzie inflacja i ucieczka od cen regulowanych doprowadziły do handlu wymiennego zbożem, oliwą i winem. Wielcy posiadacze ziemscy zaczynali tworzyć samowystarczalne kolonie i próbowali coraz bardziej ograniczać dzierżawców w gospodarowaniu płodami rolnymi. Z czasem pieniądz zachodni stał się złomem i już w IV wieku wartość miały tam właściwie tylko monety bizantyjskie a cesarze musieli płacić w naturze, przywilejami i dobrami ziemskimi. Średniowiecze zaczęło się na Zachodzie już w IV wieku. W takim świecie nie mogła istnieć rozbudowana administracja i związane z nią instytucje - szkoły, archiwa, inwestycje infrastrukturalne, mnóstwo rzemiosła i manufaktur. Władza odchodziła od systemu prawnego do systemu osobistych zależności - skoro pieniądz nie był wiele warty wartością stawała się żywność i jej geneza - ziemia. Za ziemię, dobra w naturze i udział z produkcji ziemskiej służono comesom (późniejszy hrabia) i duxom (późniejszy książę).

Ciekawą patologią były cesarskie regulacje cen zboża w III wieku. Rolnicy i wielcy posiadacze ziemscy nie mogli sprzedawać drożej więc odchodzili od uprawy zbóż - uprawiano więcej roślin okopowych ale przede wszystkim na nieracjonalnie dużą skalę prowadzono uprawę drzew oliwnych i winorośli bo to przynosiło zysk. Z tego powodu owszem, cena zboża nie mogła rosnąć ale tego było na rynku mniej, cierpieli na tym biedniejsi więc cesarz zwiększał kontyngenty zboża z Egiptu i Syrii gdzie klimat i szybki a tani transport rzeczno-morski pozwalały na dużo wydajniejszą produkcję niż w Europie (ale i tak dużo mniej zyskowny niż kiedyś, stąd bunty w Egipcie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstał z ich inspiracji, po przetworzeniu przez Mahometa, który był kupcem w dawnej rzymskiej prowincji Arabia Deserta, czyli na Półwyspie Arabskim. Islam to stosunkowo nowa religia, objawienie Mahometa miało miejsce w 610 roku naszej ery. Prorocy judaizmu i chrześcijaństwa są również prorokami islamu, z tym, że Chrystus i oczywiście Mahomet zostali dołączeni do ich listy. Islam był uwspółcześnioną, synkretyczną religią dostosowaną do mentalności arabskich koczowników i kupców, czerpiącą z dorobku dostępnego w okolicy. Paradoksalnie w podobny sposób do dzisiaj tworzone są nowe ruchy religijne, choć nie osiągają już takiego sukcesu.

 

Za słabo znam Koran i islam by negować, ale jednak wciąż nie jestem przekonany o emanacji - inspiracja chrześcijaństwem to jednak coś innego niż jego emanacja. Owszem, po przetworzeniu jakichś treści można się dopatrzyć wspólnych, ale i tak trudno. Treści głoszone w NT są jednak zupełnie odmienne od koranicznych. W ST już więcej było wojowania i podobieństw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstał z ich inspiracji, po przetworzeniu przez Mahometa, który był kupcem w dawnej rzymskiej prowincji Arabia Deserta, czyli na Półwyspie Arabskim.

Niesamowite, jak nawyk jest odporny na wiedzę i argumenty.

Mahomet nie był człowiekiem głoszącym pokój, przeprowadził chyba z powodzeniem 65 wypraw wojennych, własnoręcznie ścinając niewiernych; był żonaty biorąc za żonę 6 latkę zdaje się, z którą wielokrotnie uprawiał seks, który obecnie byłby zakwalifikowany jako gwałt; miał w istocie wiele żon - to napisał romekjagoda. Od siebie dodam że był też rabusiem i napadał na karawany. Może coś tam kupił i sprzedał w międzyczasie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się dyskutuje z rydzykowcami bo im się wszystko z jednym kojarzy jak staremu erotomanowi z dupą.

Yodzisław - krótkie naprowadzenie hasłowe.

Europa - ta na zachód od nas, Średniowiecze, cywilizacja.

Przeczytaj, przetraw i przestań truć bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi że mam inne zdanie niż ty. To już trzeci rydzykowy argument z twojej strony.

 

I powiem i coś o Rydzyku i kościele. Mają oni w dupie problem islamu chociaż to w nich uderzy on najbardziej i to oni powinni wojować z ekspansją islamu. Nie robią tego jednak ponieważ musieliby zakwestionować pozycję religii w społeczeństwie i kulturze, czyli również swoją pozycję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.