Skocz do zawartości
IGNORED

Filmy wojenne,sceny batalistyczne.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.Ulubione czy najbardziej znaczące filmy traktujące o wojnie jak również najlepsze sceny batalistyczne w historii kina.

Chronologicznie rzecz biorąc to przypomina mi się scena bitwy na jeziorze Pejpus z filmu Eisensteina "Aleksander Newski"

Potem nasi "Krzyżacy" i scena bitwy pod Grunwaldem,która do tej pory wywołuje u mnie ciarki na plecach.

Sceny batalistyczne to kino radzieckie."Wojna i pokój" S.Bondarczuka ze scenami bitew pod Austerlitz i Borodino oraz jego zachodni film "Waterloo" z tą bitwą.Epopeja "Wyzwolenie" z gigantycznymi scenami batalistycznymi (np. na Łuku Kurskim).

Druga wojna w oczach Zachodu.Lądowanie w Normandii czyli "Najdłuższy dzień","Szeregowiec Ryan", 1940r. czyli"Bitwa O Anglię","O jeden most za daleko" o Arnhem.Wojna na Pacyfiku to "Tora, tora","Midway" czy obrazy Eastwooda o Iwo Jimie.

Osobny temat to filmy antywojenne,pokazujące grozę wojny.I tu również przychodzi mi do głowy radzieckie kino z dawnych lat np. "Lecą żurawie" czy "Ballada o żołnierzu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akira Kurosawa - Ran i inne jego filmy... oraz znakomity 'Mongoł' w reżyserii Sergeja Bodrova.

 

 

NIe może zabraknąć wielkiej produkcji Gibsona - 'Braveheart'. 'The Last Samurai' w reyserii Edwarda Zwicka, to też niezła jatka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze atak na Pearl Harbor z filmu pod tym samym tytułem ,czy też "Helikopter w ogniu" opisujący przebieg amerykańskiej operacji wojskowej w Mogadiszu w Somalii w 1993 roku. Mamy jeszcze filmy o konflikcie w wietnamie np: " Byliśmy żołnierzami" pierwsza wielka bitwa podczas inwazji wojsk Stanów Zjednoczonych na Wietnam w Dolinie Śmierci (dolina La Drang) czy "Pluton".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<iframe src='http://gunclub.ea.com/pl/profile/12192e93-377a-4251-95e2-3177f9f381d4/embed' height='410' width='468' scrolling='no' ></iframe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chronologicznie rzecz biorąc to przypomina mi się scena bitwy na jeziorze Pejpus z filmu Eisensteina "Aleksander Newski"

 

Świetny film, a muzyka genialna!!! Sergiusz jak zwykle napisał kawał dobrej muzyki!!! do tego tak fajnie nagrana, suita "Aleksander Newski" z tego materiału jest oczywiście doskonalsza, ale nie ma tej prawdziwości brzmienia, co muzyka z filmu.

Obie wersje lubię, a film jest poruszający...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apocalypse Now (Czas apokalipsy)

 

EDIT

Jeszcze jeden film mi się przypomniał, ale nie wiem czy tu pasuje, bo to nie jest typowy film wojenny ;) :)

 

Star Wars (Gwiezdne wojny)

;) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze w ostatnich latach dwie sekwencje: początek - lądowanie i końcowa; mogłaby być bitwą o Caen z "Szeregowca Ryana"

Reszty filmu mogłoby nie być i niewiele byśmy stracili ;-)

Ale moim zdaniem są to fragmenty absolutnie porównywalne z materiałami archiwalnymi z II wojny.

I drugi tytuł z dobrymi scenami to nasza "Jarzębina czerwona", "Helikopter w.."lub też "Bardzo długie zaręczyny" bodaj Jeuneta.

O wielu scenach niby batalistycznych w filmach szkoda pisać, bo nawet eksplozje są tylko wybuchami baloników wypełnionych łatwopalną substancją. Od razu przypomina mi się Kris i jego zdjęcie z ostrzeliwania "Prudentialu", gdzie brakowało paru ujęć.

Wytłumaczył to prosto - był taki podmuch, że nie dało się zrobić zdjęcia, a to była odległość ok 500 m - do Kopernika. Można sprawdzić na mapie. Tyle o batalistyce. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z realizacji sci-fi lubię sobie patrzeć na ... Matrix Revolutions - Battle For Zion

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,lądowanie w Normandii u Spielberga to szczyty współczesnego kina.

 

Oj tak tak ... choć lat kilka minęło ... trudno jest się komuś zbliżyć do scen z Szeregowca Ryana. Dbałośc o światło, szczegóły, scenografia - wymieniac można byłoby bez końca.

 

To samo tyczy Helikoptera w ogniu.

 

Obydwa to arcydzieła zdjęciowe. Niestety albo stety przywoływany Pearl Harbour jest "animowanką" przy powyższych. Ciekawe kiedy i kto się zbliży do tego co zrobili Kamiński i Idziak ...

 

A pokazanie wojny od "cywilnej" strony nie sposób zapomnieć o Spilbergu i Liscie Schindlera -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda K-man, świetna robota. Twierdza brzeska naprawde dobrze zrobiona, Łuk donu nie widziałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A przedwczoraj poszedłem sobie na tego "Ocalonego". Jak się domyślam miało być patriotycznie takie skrzyżowanie helikoptera w ogniu i 9go batalionu, ale konkluzja jest inna

Amerykanie to przygłupy - kto normalny wysyła marynarzy z komando foki do walki w górach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przedwczoraj poszedłem sobie na tego "Ocalonego". Jak się domyślam miało być patriotycznie takie skrzyżowanie helikoptera w ogniu i 9go batalionu, ale konkluzja jest inna

Amerykanie to przygłupy - kto normalny wysyła marynarzy z komando foki do walki w górach?

Kiedyś działały głównie w "taktyce niebieskiej" (jeziora, rzeki, morza, oceany) dziś są jednostką uniwersalną jeżeli chodzi o działania specjalne. Operują głównie na lądzie, również w konfliktach niebędących wojnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<iframe src='http://gunclub.ea.com/pl/profile/12192e93-377a-4251-95e2-3177f9f381d4/embed' height='410' width='468' scrolling='no' ></iframe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że działają to oczywista oczywistość - o tym przecież jest film,

W każdym normalnym kraju oddziały górskie składają się z .... no kogo? Z górali! Trzeba być przygłupem żeby nie wiedzieć że predyspozycje do bycia foką i morderczego treningu w lodowatej wodzie mają się nijak do bycia góralem

a potem się chłopcy dziwią jak szybko talibowie po tych górach zasuwają....

 

Mimo wszystko film da się oglądać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scena batalistyczna, przy której zawsze się wzruszam, to Monty Python - Atak na Pearl Harbor. Straszne i wstrząsające...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Robią wrażenie sceny batalistyczne w Tae Guk Gi (Braterstwo Broni). Generalnie stosunkowo mało jest filmów o wojnie w Korei.

Bo to brudna wojna i nie ma się czym chwalić - a film jest ok choć jeszcze prawie 2h mi zostały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda wojna jest brudna ale nie wiem czy nie pomyliłeś wojny koreańskiej z wietnamską

Chyba nie pomyliłem - obejrzyj sobie Tae Guk Gi - jest na youtube

obejrzałem dziś resztę - kilka scen naprawdę niezłych - polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.