Skocz do zawartości
IGNORED

Czy wymiana transformatora wpływa na dźwięk? Pytanie o schemat.


maniek21

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Pytam w tym temacie, bo chyba najprędzej będziecie znać odpowiedź.

Porównując wnętrze mojego egzemplarza Yamahy A-500 ze zdjęciami z Internetu zauważyłem wymieniony transformator.

Czy ta podmiana ma wpływ na dźwięk i jak pomierzyć czy wzmacniacz zachował parametry? Gra ok, ale zastanawiam się nad tym ciągle.

 

Druga sprawa: zauważyłem wymieniony niebieski element, w dodatku coś dookoła niego jest rozlane (jak klej, lub coś innego). Ktoś może zdiagnozować co to za element i jaki może mieć wpływ?

 

Wzmacniacz działa poprawnie.

Załączam zdjęcie mojego wzmacniacza (dopisek na trafo) oraz zdjęcie oryginalnej Yamahy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-53239-0-34280700-1415389453_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niebieskie to przekaźnik. Najczęstszy element który pada w tego typu klockach. Nie ma wpływu na dźwięk.

Trafo, toroidalne może (nie musi) polepszyć dźwięk ale nie wiem, czy się opłaca inwestować.

Przed wymianą trzeba dokładnie pomierzyć i zamówić np. w toroidy.pl

Rzecz jasna trza sprawdzić wymiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niebieskie to przekaźnik. Najczęstszy element który pada w tego typu klockach. Nie ma wpływu na dźwięk.

Trafo, toroidalne może polepszyć dźwięk ale nie wiem, czy się opłaca inwestować.

Przed wymianą trzeba dokładnie pomierzyć i zamówić np. w toroidy.pl

Rzecz jasna trza sprawdzić wymiary.

Dziękuję za odpowiedź. Generalnie czy założony jest ten oryginalny czy ten obecny - nie ma znaczenia większego tak? Chodzi mi o to, czy mam szukać i kupować specjalnie inny egzemplarz czy zostawić i słuchać tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik zalany klejem, bo prawdopodobnie wibracje obluzowały luty i ktoś musiał lutowanie ścieżek głośnikowych na stykach przekaźnika poprawiać. A przy okazji się wkurzył, i żeby się sytuacja nie powtórzyła - zalał klejem, żeby wibracje go znowu nie obluzowały.

Przekaźnik ma jak najbardziej wpływ na dźwięk, gdyż wprowadza wysoce nieliniową rezystancję na styku, której wartość jest funkcją chwilowo płynącego prądu ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik ma jak najbardziej wpływ na dźwięk, gdyż wprowadza wysoce nieliniową rezystancję na styku, której wartość jest funkcją chwilowo płynącego prądu ....

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Rozumiem, że nie myśleć nad transformatorem oraz przekaźnikiem i po prostu słuchać? Bo byłem gotów go sprzedać i kupić taki sam :)

 

Przy okazji zapytam, bo mam lekki niedosyt basu, a ta Yamaha powinna mieć go dużo z tego co wyczytałem (kolumny Eltax Liberty 3+).

Co przejrzeć? Zauważyłem, że jeden kondensator (z tych czarnych Nichicon) jest lekko spuchnięty - wypukły u góry, zero wycieków. Może to mieć wpływ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał spokój z trafo. Nie warto.

Prędzej zmieniłbym wspomniane elektrolity. Można wstawić z deka większe.

 

 

Tu na tym forum można przeczytać, że przekaźnikami można zmieniać dźwięk ;)

Odsyłam do archiwum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał spokój z trafo. Nie warto.

Prędzej zmieniłbym wspomniane elektrolity. Można wstawić z deka większe.

 

 

Tu na tym forum można przeczytać, że przekaźnikami można zmieniać dźwięk ;)

Odsyłam do archiwum.

 

Chodziło mi tylko o to, czy wzmacniacz nie ma teraz na przykład mniejszej mocy :)

Jak to ewentualnie dobrze sprawdzić miernikiem? Gdzie podłączyć i przy jakiej pozycji potencjometru? Z kolumnami podłączonymi?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc będzie miał porównywalną do innych modeli, ale brzmienie ma na pewno inne. Ja np. miałem ostatnio trzy Audiolaby z różnych lat. Każdy grał inaczej. O moc się nie martw a o brzmienie. Jedyne do może zrobić to wymienić elektrolity. W zasilaniu i torze sygnałowym. Np. na Elna Simlic II. Tu usłyszysz różnice. Jeśli bas był suchy, to teraz może być miękki i potężniejszy.

Ratowałem ostatnio starego Technicsa… a on i tak zagrał gorzej niż wzmacniaczyk w klasie D :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kolega ma wzmacniacz w którym ktoś wcześniej wymienił transformator. Dlatego pyta się jak sprawdzić czy jest odpowiednio wydajny względem oryginału który był wcześniej, a nie na zasadzie wymiany na toroidę.

 

Jeśli ma mało basu- wskazywałoby to na zbyt małe trafo lub źle wyregulowany prąd podkładu. Skoro ktoś wymieniał trafo może też i w tym grzebał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trafo trzyma te same napięcia co to co udało Ci się zmierzyć w tym "oryginalnym" - a jak widzę jest podobnych, czyli "słusznych" rozmiarów ... to raczej nie widzę powodu. Prędzej bym mu może jakąś puszkę ekranującą zafundował, choć to też raczej niepotrzebne, bo radiator separuje całkiem sensownie ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jaką moc jest w stanie przekazać trafo i ciężko będzie to sprawdzić. Podobnie ciężko sprawdzić moc jaką dysponuje wzmacniacz.

 

To co można stosunkowo łatwo sprawdzić, to jakie napięcia daje trafo i czy właściwie ustawiony jest prąd spoczynkowy i napięcia w test-pointach. To da pewien obraz tego co się dzieje we wzmacniaczu.

 

Z wymianą kondensatorów warto się jeszcze wstrzymać, a posprawdzać w/w.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz wiecej basu to wymien te wielkie dwa elektrolity ale kup chinskie ja kupuje np. 6800/63V wazne zeby byly ciezkie. Chinole mają manierę grania duzym basem. Czasami dokladam parkę kiedy jakis sprzęt mało basu ma, ale nie daje samych tylko rownolegle z innymi, na samych chinczykach z basem jest wrecz przegiecie. Z elny duzo basu nie dostaniesz. Byc moze spuchly bo napiecie jest ciut przyduże?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

No i co tak buźkę cieszy?

Że niby coś nie tak?

Zaiste jest coś takiego jak rezystancja styków, wypalanie się styków od iskrzenia.

Jeszcze pal sześć te "nowe przekaźniki" ... ale jak już trochę popracują, poiskrzą i się co nieco wypalą, to sprawa zaczyna być zauważalna. Czasem nawet istotna.

 

Ja nie mówię tutaj o odsłuchach na poziomie mocy jednego wata ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co tak buźkę cieszy?

Że niby coś nie tak?

Zaiste jest coś takiego jak rezystancja styków, wypalanie się styków od iskrzenia.

Jeszcze pal sześć te "nowe przekaźniki" ... ale jak już trochę popracują, poiskrzą i się co nieco wypalą, to sprawa zaczyna być zauważalna. Czasem nawet istotna.

 

Ja nie mówię tutaj o odsłuchach na poziomie mocy jednego wata ...

te ladne nowe chinskie przekazniki wuja warte sa to fakt. Cuda na stykach się zdarzają. U mnie to dzialalo zawsze tak ze jak styk nie do konca lapal co jest slychac to podkrecalem na chwile glosnosc i się "zespawywał". Cały szkopuł w tym żeby przekażnik był na tyle silny by był w stanie taki pospawany styk rozerwac, wspomniane RM2 sobie z tym radzą, a mój tramwajowy na zasilaniu zespawywał się za każdym razem kiedy załączał dwa transformatory z baterią 30000uf za nimi, aż swiatło w pokoju przygasało za każdym razem. Ale on do takiej pracy przeznaczony ma chyba 100A.

te trafa regularnie palily mi wylacznik jaki bym nie dał i dalem maly trasformatorek na 24V i uklad zalaczania calosci przekaznikiem, a przy okazji wykorzystalem to do odcinania zasilania wzmaka kiedy coś na wyjsciu nie teges. Na razie tez wzmak poszedł do piwnicy, musze wypruc z niego spalone koncowki i zaladowac mu 300W tripatha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te ladne nowe chinskie przekazniki wuja warte sa to fakt.

Polskie Relpol są lepsze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie Relpol są lepsze?

Powiem że sa jednymi z lepszych.

a mój tramwajowy na zasilaniu zespawywał się za każdym razem kiedy załączał dwa transformatory z baterią 30000uf za nimi

A o softstarcie u was we wsi słyszeli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek21, zrób prosty pomiar napięcia na wyjściu transformatora bez muzyki a potem z bardzo głośną muzyką, zobaczysz czy trafo kuleje, następnie zrób taki sam pomiar na kondensatorze zasilania końcówki mocy, czyli bez i z muzyką na maksimum głośności (bez przesterowania oczywiście). Jeżeli na kondensatorze przy głośnej muzyce będzie znaczny spadek napięcia to pomyśl nad porządnymi diodami zamiast mostka prostowniczego. W moim wzmacniaczy taki zabieg zdecydowanie poprawił głównie bas, który wcześniej był mułowaty i bez energii, no i jak masz spuchnięty kondensator to wymieniaj bo jego dni są policzone a szkoda żeby przy okazji coś jeszcze padło. Oczywiście kondensatory wymień dwa ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haj-fajowo jest;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Lepsze są projekty wzmacniacza zrobione w taki sposób, żeby uniknąć tego typu przeciążeń i sensacji ...."

To znaczy jakie? Jeśli na wyjściu nie ma pojemności to zawsze można wyobrazić sobie takie uszkodzenie które spowoduje pojawienie się na wyjściu składowej stałej, lub nawet całej połówki zasilania. Wtedy zabezpieczenie na przekażniku będzie jak znalazł. Oczywiście warto wybierać przekażniki dobrej jakości i sporej obciążalności. Ja w swoim wzmacniaczu mam przekaźniki rtęciowe (nie iskrzą i mają absolutnie stabilną rezystancje styku).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

chcesz wiecej basu to wymien te wielkie dwa elektrolity ale kup chinskie ja kupuje np. 6800/63V wazne zeby byly ciezkie.

Poważnie, elektrolity w zasilaczu wpływają na barwę dźwięku ? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Poważnie, elektrolity w zasilaczu wpływają na barwę dźwięku ? :-)

 

He, he widzę, że kolega na początku drogi w audio. Najlepiej samemu "pomacać".

Nie ma nic bardziej przekonywującego od własnego doświadczenia.

 

A wracając do tematu, elektrolity w zasilaniu mają wpływ znaczący. To taki fundament w audio. Jak fundament jest kiepski to "reszta się wali" :)

 

Naprawdę warto zainwestować w dobre elektrolity w zasilaniu i do tego je zbocznikować dobrym małym mkp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta podmiana ma wpływ na dźwięk i jak pomierzyć czy wzmacniacz zachował parametry?

Żeby lepiej poznać co może zasilanie warto obejrzeć ten filmik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli transformator ma tą samą moc co oryginalny, uzwojenia te same napięcia i wydajności to nie wpływa.

Jesteś w stanie pomierzyć napięcia i porównać z oryginałem( np z serwisówką-mierzysz pod obciążeniem,czyli ostrożnie na pracującym wzmacniaczu bez sygnału)raczej nie jesteś w stanie w prosty sposób sprawdzić mocy transformatora i wydajności prądowej uzwojeń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.12.2018 o 17:58, Maciej Kołodziejczyk napisał:

Poważnie, elektrolity w zasilaczu wpływają na barwę dźwięku ? :-)

A myslisz ze skad bierze sie barwa urzadzen tak w ogole? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.12.2018 o 19:56, Bumpalump napisał:

Zaraz po projekcie kondensatory to najwazniejsze elementy

Zgadza się jak mi jeden z czterech wysiadł (dostał zwarcia) to wszystko przestało grać bo wywaliło bezpiecznik sieciowy ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2018 o 11:32, Lech36 napisał:

Żeby lepiej poznać co może zasilanie warto obejrzeć ten filmik:

 

Bez sensu, co to ma udowodnić? Może 1 na 50 różnych końcówek będzie działać przy niskim napięciu, to zależy od topologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.