Skocz do zawartości
IGNORED

Raspberry Pi (Malinka) z DACiem - HiFi - swietny odtwarzacz sieciowy


awietek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odsprzedam Hifiberry Dac+Pro w idealnym stanie, jeszcze na gwarancji (Botland) do 22.02.2018

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-4767-0-46534900-1515502385_thumb.jpgpost-4767-0-29026800-1515502412_thumb.jpg

 

185 zł. + KW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kali i2s reclocker

powiedzcie mi proszę, czy to jest możliwe, że dac (lks 003) dostając sygnał z reclockera sieje znacznie większą liczbą unlocków niż bezpośrednio z maliny? Mam takie właśnie wrażenie - przy dsd128 i filtrze lbw unlocki występują co chwilę (normalnie czkawka) - również, już trochę rzadziej, przy zwykłym pcm192k. Im niższy filtr (dpll bandwidth) tym gorzej oczywiście. Przy samej malinie było tego znacznie mniej. To by znaczyło, że sygnał i2s z kali obarczony jest znacznie większym jitterem (#1)? Przecież to bez sensu, miało być na odwrót... Czy po prostu lks tak reaguje (#2)? Albo inaczej - dla lks-a to wszystko jedno bo ma własny zegar (mclk nie jest przesyłany) - a samo kali, będąc zbędnym w tym wypadku elementem - jako dodatkowa płytka (kolejna 'powierzchnia' do zbierania śmieci/rfi), przeplot (wydłużenie drogi sygnału i2s) - to powoduje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiem dla świętego spokoju (było w oficjalnym materiałach, i pewnie tutaj, wcześniej):

 

DSD Direct requires a DSD Capable DAC. As of now unfortunately no I2S DAC has this capability (mainly due to a combination of hardware and driver’s idiosyncrasies). Therefore the only way to go DSD Direct is to use a USB DAC. Specifically, USB DACs equipped with XMOS receivers are your best bet (also the Amanero Combo384 USB receiver).

 

If your DAC does not support Direct DSD (or the resolution at which you’re playing them) it will automatically convert DSD to PCM

This conversion is done with a multi-threaded Ultra Hi quality resampler: SOXR .

Alternatively, if your DAC does not support Direct DSD but supports DoP (DSD over PCM), turn DoP on.

Since no I2S DAC is capable of playing direct DSD, DSD files will be sampled up to the max I2S DAC resolution supported (usually 24\192), in this mode DoP should be set to off.

 

heh, znowu sam sobie odpiszę - bo nie daje mi to spokoju. Skoro volumio wprowadziło wsparcie dla obsługi natywnego DSD - znaczy, że to kwestia softu. Z powziętego założenia: "...DSD Direct requires a DSD Capable DAC. As of now unfortunately no I2S DAC has this capability (mainly due to a combination of hardware and driver’s idiosyncrasies). Therefore the only way to go DSD Direct is to use a USB DAC.", które jest błędne, bo są przetworniki, które przyjmują dsd po i2s (str 9:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) - zrodził się nieprzyjemny skutek: "Since no I2S DAC is capable of playing direct DSD, DSD files will be sampled up to the max I2S DAC resolution supported (usually 24\192)".

 

I nawet jak widzę było to już podnoszone:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - i wynika z tego, że doopa, nie da się (nie znam się - dlatego pytam - to kwestia wsparcia, driverów, jakichś technikalii/możliwości rpi)?

Jest jakiś system na rpi, jakiś mod, który umożliwia przesłanie natywnego dsd via i2s?

 

Pytam bo w papierach od Kali piszą że dac musi być przestawiony na Slave a zanierzam sam Kali kupić.

 

myślałem że slave/master tyczy się daców na szynę pin40 - ale chyba źle myślałem, bo chodzi o to który zegar jest nadrzędny. Jeśli zewnętrzny dac ma swój własny zegar, nie podłączamy via i2s pina mclk - to to się gryzie? Nie ma profitów z buffora, z mniejszego jittera z kali - bo gryzą się zegary i powstaje więcej błędów, przy których mniej tolerancyjne filtry dpll powodują większą liczbę unlocków. Tak?

Nie ma sensu stosować i2s reclocker'a przy zewnętrznym dac'u z własnym zegarem. Wniosek jest poprawny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu stosować i2s reclocker'a przy zewnętrznym dac'u z własnym zegarem. Wniosek jest poprawny?

tak mi sie wydaje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi sie wydaje

zostając zatem przy tym samym przykładzie - zewnętrzny dac - jest sens stosować i2s isolator'a? Jeśli tak to jakie najlepiej zasilanie (no bo nie ma nad nim reclockera z wpiętym, własnym zasilaniem)? Przez baterię, przez dc jack'a (5V? 6V wg specyfikacji)? Przez górne piny szyny (tak jakby zasilanie szło z niepodłączonego kali)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zostając zatem przy tym samym przykładzie - zewnętrzny dac - jest sens stosować i2s isolator'a? Jeśli tak to jakie najlepiej zasilanie (no bo nie ma nad nim reclockera z wpiętym, własnym zasilaniem)? Przez baterię, przez dc jack'a (5V? 6V wg specyfikacji)? Przez górne piny szyny (tak jakby zasilanie szło z niepodłączonego kali)?

Moj dac ma izolator i2s na pokladzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dodatkowo LKS SRC100 i po HDMI 003 przyjmuje bez problemu DSD256

 

 

a jak wychodzisz z maliny? Bo w tym wypadku, z tego co znowu doczytałem problemem jest brak ustandaryzowanego podziału/wyboru pinów i2s (akurat lks ogarnia to poprawnie) - pcm vs dsd, i brak driverów, wsparcia po stronie linux arch.

 

w ten sposób (?): malina > i2s z szyny > src100 in (hdmi czy eth?) out (hdmi) > lks003

 

Bo jeśli malina ma softowo 'niedostępne' wyjście dsd via i2s (następuje automatyczna, musowa konwersja jeszcze na rpi) to znaczy, że to tylko kolejny przeplot, tzn: dsd to pcm na malinie > i2s > pcm to dsd na src100 > lks003, a skoro lks003 przyjmuje dsd via i2s, to faktycznie nie ma problemu, bo dsd jest podawane jest po konwersji przez src

 

tiaaa... uświadomiłem sobie jeszcze jeden błąd - bo, żeby w ogóle dsd doszło do lks to musi być podpięty sygnał dsdoe (pin nr 7 na rj45). I gdzie go niby podpiąć na szynie pin40 (na razie mam odłączony, tj=0)? Znaczy, to rozumiem i tak nie ma to znaczenia vide powyższe (brak obecnie możliwości wysłania dsd via i2s z rpi). Wiem, że to któryś post z rzędu i w zasadzie nic to nie zmienia... bo można olać i wyjść po usb z maliny i wejść na amanero (pytanie, czy to faktycznie słychać, że usb w rpi jest spaprane - bo jeśli jest to bitperfect to co tam ma się kaszanić w sygnale?); lub tez olać dsd, bo i tak różnicy vs pcm192k nie słyszę ;) Nie daje mi jednak spokoju fakt, że tak niewiele dzieli od maksymalnej prostoty - tj. wsparcia dla prawie wszystkich formatów, bez sztucznego r/d/u-samplingu, bez przeplotu usb via najkrótsza ścieżka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8687-0-54924700-1515583316_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie dsd odpuscilem - uwazam ze to troche strata czasu. Poza tym DSD to sygnal w modulacji delta-sigma a ja mam DACa R2R wiec bez sensu w ogole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kali i2s reclocker

powiedzcie mi proszę, czy to jest możliwe, że dac (lks 003) dostając sygnał z reclockera sieje znacznie większą liczbą unlocków niż bezpośrednio z maliny? Mam takie właśnie wrażenie - przy dsd128 i filtrze lbw unlocki występują co chwilę (normalnie czkawka) - również, już trochę rzadziej, przy zwykłym pcm192k. Im niższy filtr (dpll bandwidth) tym gorzej oczywiście. Przy samej malinie było tego znacznie mniej. To by znaczyło, że sygnał i2s z kali obarczony jest znacznie większym jitterem (#1)? Przecież to bez sensu, miało być na odwrót... Czy po prostu lks tak reaguje (#2)? Albo inaczej - dla lks-a to wszystko jedno bo ma własny zegar (mclk nie jest przesyłany) - a samo kali, będąc zbędnym w tym wypadku elementem - jako dodatkowa płytka (kolejna 'powierzchnia' do zbierania śmieci/rfi), przeplot (wydłużenie drogi sygnału i2s) - to powoduje?

 

to jeszcze wrócę do zagadnienia KALI vs RPI przy założeniu korzystania z zewnętrznego DAC'a. Nie widziałem wcześniej jasnej odpowiedzi a czasem jednak pytania się zdarzały. Mnie to jednak nurtuje - co jest powodem...

 

Zrobiłem test, by ugruntować wcześniejsze wrażenie.

 

Założenia/uwagi: nie wiem czy można w tym momencie nazwać zewnętrznego dac'a masterem. Master/slave różnicuje chyba, którego urządzenia zegar zasila układ. A tu mclk jest niepodłączone.

Nie chodziło też o wybranie jak najniższego (działającego) ustawienia dpll - włączyłem auto, high, middle i low dpll bandwidth tylko dla porównania i wyłuskania różnicy.

Żeby to było miarodajne trzeba by zrobić taki test przez 24h dla każdej opcji i zmierzyć jakimś urządzeniem liczbę unlocków. Niestety jest to wartość płynna, fluktuacja jest spora - np przy RPI i gęstych plikach raz była czkawka, która sie uspokajała... czasami było czysto non stop, a czasami zmiana filtra i powrót do tego samego znowu powodowało pojawianie się unlocków. Raz DSD256 zawiesiło volumio :) Czuć też czasem, że gęste pliki (a napewno konwersja dsd->pcm) obciązają rpi (responsywność volumio maleje) i chyba wpływa to też na liczbę unlocków w danej chwili.

Przy przełączeniu z kali na samo rpi swierdziłem początkowo, że jest znacznie lepiej - zamieszczam test i sprzedaję kali informując uczciwie o co kaman (przy lksie). Jednak jeszcze jedna zmiana i już nie jest to wszystko takie wprost oczywiste:

- przy kali brak jest jakichkolwiek trzasków przy przełączaniu utworów/plików - a to u mnie akurat jest mega denerwujące - przy rpi to trzaski jakby przy odłączaniu masy przy zmianie ic na włączonych urządzeniach. Nie wiem czego jest to powodem. Nie wiem dlaczego też kali niweluje to zupełnie (może to ten bufor 0,7s???);

- przy kali na zwykłych 44.1 i ustawieniu LBW kali miał zero unlocków, przy rpi zdarzały się raz na ruski rok ale jednak...

 

Każde DSD i flac 352.8 po i2s leciało jako pcm192k.

 

Aha - podłączając źródło cd po coaxialu i maksymalnie niskim ustawieniu LLBW - unlocków oczywiście zero.

 

Ja sobie dsd odpuscilem - uwazam ze to troche strata czasu. Poza tym DSD to sygnal w modulacji delta-sigma a ja mam DACa R2R wiec bez sensu w ogole.

 

dla mnie z punktu widzenia wyboru formatu (jeśli mam wybór pomiędzy dwoma) - to nieistotne. Nie wiem też czy wychwyciłbym różnicę pomiędzy DSD a DSD konwertowanym do PCM192k. Płakać po dsd nie zamierzam ;) Więc jeśli nic się nie da zrobić, to nic się nie stanie. Aczkolwiek mam wrażenie, że bardzo niewiele trzeba i że mogłoby się udać puścić jednak dsd via i2s. A tak byłoby jednak koszerniej - i jeśli takie pliki się pojawią - bardziej właściwie i prosto wypuszczone. Bo np w sytuacji, gdy komuś na dsd jednak zależy to opcją jest amanero. A to jednak dodatkowy przeplot - po co jeśli można by było prościej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kabel coax cyfrowy polecacie do maliny z digi pro+ ?

 

Pozdrawiam, Hubert

Najtańszy spełniajacy oczekiwane 75 Ohm impedancji falowej, każde odstępstwo to degradacja sygnału i nie ma sensu się oszukiwać lepszym kablem coax ale z wtykami RCA.

Jeżeli jakiś dac nie ma wejścia pozwalającego przesłać sygnał spdif zgodnie ze standardem to już całkiem nie zawracaj sobie glowy kablem bo nic to nie da poza biletem do audiovoodo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru sie oszukiwac. Chce polaczyc dobrym (nie koniecznie tanim, za piataka w castoramie) kablem cyfrowym z DACiem.

Nie po to wzialem maline, zeby teraz degradowac jakosc marnym kablem. Mam gotowca XLO, ale w aktualnym konfigu jest fizyczne zbyt sztywny :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Melodika wystarczy

 

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka

Moim zdaniem xlo gra lepiej, więcej muzyki. Szukam kroku minimum w bok ale nie do tyłu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm coś mi dzisiaj Buble UPnP nie chce banglać na Volumio. Co chwilę gubi ustawienia rendera, Linn Kazoo nie znajduje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) też co jakiś czas mi się wywala i jest nieosiągalne. Grrr D..a a nie wieczorne słuchanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez osiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Hmm coś mi dzisiaj Buble UPnP nie chce banglać na Volumio. Co chwilę gubi ustawienia rendera, Linn Kazoo nie znajduje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) też co jakiś czas mi się wywala i jest nieosiągalne. Grrr D..a a nie wieczorne słuchanie.
Gdzieś co 10 minut wywala się i przestaje grać Tidal. WTF??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię i2s isolator. Jakby ktoś się pozbywał to prośba o pw.

Muszę to ustrojstwo jeszcze przetestować zanim skończę na digi+pro i jednak bnc ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szanowni, co lepiej zakupić do maliny 2B z volumio: Xmos czy Amanero i teraz tak, mamy Amanero za 30 dolców i prawie za 100. Xmosy pewnie też.

Proszę doświadczonych o podpowiedź.

 

Pozdrawiam

wstach1

 

Czy temu coś brakuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wstach1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.