Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

...zmiany tej nie da się usłyszeć bo głośność...

Usłyszysz coś, czego nie usłyszysz?

 

Szczera wymiana doświadczeń (uczenie się wzajemne) wymaga określonej atmosfery na forum. Takiej, ze nawet w przypadku pisania głupot piszący nie będzie od razu za to atakowany.

Naukowe wyjaśnienie czyichś doświadczeń to nie atak. Ale przyznaję, niektórzy zachowują się nieładnie tłumacząc to przekonaniem o słuszności swoich poglądów.

 

99% forumowiczów nie ma innego systemu pomiarowego niż własne uszy i mózg...

Tak, ale wiedząc jak mało wiarygodny jest to instrument pomiarowy, to marny to powód aby ignorować wiedzę i doświadczenie mądrzejszych i lepiej wyposażonych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Usłyszysz coś, czego nie usłyszysz.

 

Nie usłyszysz coś, co usłyszysz. :) Ciekawym zagadnieniem jest np. tonalność niektórych języków (np. chińskiego). Chińczyk powie cztery różnych dla niego słowa a Ty usłyszysz dokładnie to samo - dopóty nie nauczysz się rozróżniać tonów (co jest dla dorosłych nie Chińczyków bardzo trudne).

 

Tak, ale wiedząc jak mało wiarygodny jest to instrument pomiarowy

 

Nie przesadzaj - m.in. dzięki niemu przetrwaliśmy przez setki tysięcy lat w niebezpiecznym otoczeniu. Mamy też uczący się komputer - mózg, o nie do końca jak na razie zbadanych właściwościach i możliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Historia autentyczna, ale imiona i nazwiska zmienione).

 

Miesiąc temu zmierzyłem suwmiarką dwa łebki od szpilek. Okazało się, że różnią się one o mniej niż 0,1mm. Jest to wielkość mniejsza od zdolności ludzkiego wzroku. Potwierdziło to bezpośrednie porównanie ich "na oko" - różnicy nie zauważyłem.

 

Ale od miesiąca przyglądam się jedej z główek od szpilek. A im dłużej się przyglądam, tym umacniam się w przekonaniu, że jest ona większa od tej drugiej. Jak widać wielkość musi mieć jakiś inny parametr niż ten zmierzony suwmiarką. Co więcej, jest to parametr tak istotny, że warto za tę szpilkę było dać milion dolców zamiast kupić całe pudełko w sklepie "Wszystko za piątaka".

 

Śmieszne? Nie mniej niż audiovoodoo.

 

-----

Mamy też uczący się komputer - mózg, o nie do końca jak na razie zbadanych właściwościach i możliwościach.

Nie wszystko jest jeszcze poznane. Ale to nie powód żeby się cofać i zapominać o tym, co już poznane. A psychoakustyka, "umożliwiająca" dostrzeżenie różnicy pomiędzy dwoma identycznymi dźwiękami jest już znana nauce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ale nie mogę ich podać publicznie gdyż są zdobyte nielegalnie

 

Nie mam zamiaru więc ujawniać źródła swoich informacji. Dociekliwi znajdą bez problemu wpisując odpowiednie słowa klucze.

 

dooobre

 

no , naprawde dooobre

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dooobre

Eee tam. Typowe dla improwizatorów. "Wiem - ale nie powiem". Jak będziesz męczył bułę, to do jutra coś wymyśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe dla improwizatorów. "Wiem - ale nie powiem"

 

zródła wiedzy zdobyte w necie przez dociekliwych , są tak samo "nielegalne" jak kable które zmieniaja scene i dodają basu

 

:D

 

a jak sie jest juz w narożniku , tooo.....

 

Kto uwierzył, że ja te wszystkie głupoty pisałem dzisiaj na poważnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju w tej zakładce oponetów takich doznań i wniosków jak twoje nic nie przekona, szkoda tu zaglądać i strzępić klawiaturę.

 

Jedno im trzeba przyznać iż dzięki nim i ich ograniczeniom ,mnóstwo wartościowych userów odeszło z tego forum.

...i tak samo działa to w drugą stronę. Zauważyłem w tej samej zakładce temat z pytaniem o dobranie kabla głośnikowego, „dzięki któremu trąbka będzie brzmiała jak saksofon, a werbel jak talerz”. To w cudzysłowie to oczywiście żart, ale właśnie takich extremalnych zmian w dźwięku oczekiwał jeden ze słyszących. Nie mogłem uwierzyć, co tam wypisują. Propozycje były, a jakże, ale żeby jeszcze bardziej zaproponowany kabel X, lub ten Y zagrał jak należy trzeba oczywiście go wygrzać.

No i w tamtym temacie nikt z udzielających się tutaj oponentów takich doznań nie strzępił klawiatury. Dlaczego? Sądzę, że znasz odpowiedź. A ile było tam radochy z tego powodu. Koledzy słyszący mogli do woli wymieniać się doświadczeniami i bajać jakie to zmiany w dźwięku robiły te kable. Niemal zmieniały kwartet smyczkowy w orkiestrę dętą ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zródła wiedzy zdobyte w necie przez dociekliwych , są tak samo "nielegalne" jak kable które zmieniaja scene i dodają basu

 

:D

 

a jak sie jest juz w narożniku , tooo.....

 

Jesteś wyjątkowym ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kabel uznanego producenta, stosującego dobrą miedź 7N a nie jakieś cuda wianki plecione przez fachowców w garażach?

Zwykły dobry kabel. Nie mam na myśli topowych modeli tylko coś co można dostać za 10tys używany.

Zwykły,uzywany, dobry i niedrogi kabel za 10 tysi za metr - dobre, naprawdę dobre.Ile wyniesie wymiana instalacji w domu? Wymieńmy jeszcze kabel do elektrowni bo za mało koszerny.

Ja co prawda z tych co różnicy w sieciówkach nie słyszy ,ale nie dostrzegam też Matki Boskiej na drzewie ,a inni widzą. I... modlą się do niej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zawziętość niektórych forumowiczów w "kwestiach kablowych". Zawziętość oraz brak rozsądnego myślenia.

Kto uwierzył, że ja te wszystkie głupoty pisałem dzisiaj na poważnie?

Kolega nie pisał aż tak dziwnych rzeczy na tle przytoczonych w tym wątku:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły dobry kabel. Nie mam na myśli topowych modeli tylko coś co można dostać za 10tys używany.

 

To też jak sądzę zaliczasz to "głupot, których nie pisałeś na poważnie"?

Bo nie jesteś (chyba) z "tych" co kupują sprzęt za 2,84 mln. $ i nie będą go przecież łączyć jakimś tanim "mezaliansem"...no ale jednak "ci" raczej nie kupują używanego...

 

 

Edycja - cytat jest z kolegi "szpakowskiego"!

kolegę "matoole" niniejszym przepraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolega nie pisał aż tak dziwnych rzeczy na tle przytoczonych w tym wątku:)

 

No tak Chińskie satelity z kablami z miedzi 10N ... normalka :-)))

 

 

 

To też jak sądzę zaliczasz to "głupot, których nie pisałeś na poważnie"?

Bo nie jesteś (chyba) z "tych" co kupują sprzęt za 2,84 mln. $ i nie będą go przecież łączyć jakimś tanim "mezaliansem"...no ale jednak "ci" raczej nie kupują używanego...

 

 

Edycja - cytat jest z kolegi "szpakowskiego"!

kolegę "matoole" niniejszym przepraszam.

 

To również były żarty żeby "podsycić" atmosferę ;-)

Takie teksty o cenach kabli "chwytają za serce" ;-)

 

Jeszcze mnie nie porąbało żeby tyle wydawać na jakikolwiek kabel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę te bajdy, które mówią o tym że kable uczą się "sygnatury" - kabel źle nauczony = zepsuty kabel :)

a ja myśle że to bedzie tak - uwaga "słyszący"! , mam dla was ciekawą teorię

 

taki nowy kabel , nie "wygrzany" , nie ma żadnej sygnatury , ale po podłączeniu do sprzetu , "uczy" sie dzwięków - układaja mu sie kryształki miedzi i nabiera swojego charakteru , w zależności na jakim sprzecie był wygrzewany

Jak na słabym to potem gra kiepsko

To może dać odpowiedż dlaczego rózne osobt słyszą różnie ten sam kabel. Bo były wygrzewana na róznie brzmiących sprzętach

 

 

 

dobre ? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno

Jeśli kable , które różnią się parametrami, w zasadzie "brzmieniowo " się nie różnią wcale

To jak to jest z wzmacniaczami ?

O kolumnach nie wspomnę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to jednak faktu, że moim zdaniem kable wpływają na dźwięk.

Jak to się dzieje nie wiem ale się dzieje.

 

 

dobre ? :>

 

Słabe. Bardzo słabe. Czuć wyłącznie szyderstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

a ja myśle że to bedzie tak - uwaga "słyszący"! , mam dla was ciekawą teorię

 

taki nowy kabel , nie "wygrzany" , nie ma żadnej sygnatury , ale po podłączeniu do sprzetu , "uczy" sie dzwięków - układaja mu sie kryształki miedzi i nabiera swojego charakteru , w zależności na jakim sprzecie był wygrzewany

Jak na słabym to potem gra kiepsko

To może dać odpowiedż dlaczego rózne osobt słyszą różnie ten sam kabel. Bo były wygrzewana na róznie brzmiących sprzętach

 

 

 

dobre ? :>

 

Kurde...to "trochę ryzykowne" kupowanie używanych kabli... ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde...to "trochę ryzykowne" kupowanie używanych kabli... ;-)))

 

troche tak

 

ale ... za to kable wygrzane na naprawde topowym sprzecie - i w jakis sposób udokumentowane - mogłyby "brzmiec" znacznie lepiej niż pozostałe , przez co ich cena byłaby wyższa niż nowych

 

takie rarytsy , jak znaczki z błędodrukami

 

:>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez billy idol

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszą mnie Ci "pogromcy mitów " sluchajacy parametrów, a nie muzyki

Jest to jakaś próba pocieszania siebie na zasadzie mój tani sprzęt gra tak jak taki za grube miliony bo kabel to tylko kabel a wzmacniacz to tylko wzmacniacz itd.

Zamieszczają tabelki i wykresy, są mocni w teori ale swojego " budżetowego hi- endu" nigdy nie porównywali z czymś naprawdę dobrym z góry zakładając ze to marketingowa ściema

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zmienić nazwę wątku na

Jak chcesz być wiarygodny to zaproponuj zmianę nazwy jeszcze paru innych wątków z tego forum. W tym wątku pojawia się się duża ilość cennej informacji technicznej często podparta pokazowymi materiałami. Niestety te cenne materiały szybko przysypywane są bezwartościową sieczką bez merytorycznej podstawy. To taki folklor tego hobby ;-).

 

Nie zmienia to jednak faktu, że moim zdaniem kable wpływają na dźwięk.

Jak to się dzieje nie wiem ale się dzieje.

Dobrze by było żebyś spróbował się dowiedzieć, ale nie patrząc wąsko na temat i analizując tylko sam kabel, ale szerzej włączając w to inne zagadnienia z różnych dziedzin. Powinieneś szybko dojść do prawdziwej wiedzy. Wszystkie wytyczne są zawarte w tym wątku i wielu innych. Trzeba tylko dobrej woli i dociekliwości.

 

Kurde...to "trochę ryzykowne" kupowanie używanych kabli... ;-)))

Słusznie, najprawdopodobniej będą bez gwarancji ;-).

 

ale ... za to kable wygrzane na naprawde topowym sprzecie - i w jakis sposób udokumentowane - mogłyby "brzmiec" znacznie lepiej niż pozostałe , przez co ich cena byłaby wyższa niż nowych

Ciekawa koncepcja, coś w tym może być ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Śmieszą mnie Ci "pogromcy mitów " sluchajacy parametrów, a nie muzyki

Jest to jakaś próba pocieszania siebie na zasadzie mój tani sprzęt gra tak jak taki za grube miliony bo kabel to tylko kabel a wzmacniacz to tylko wzmacniacz itd.

Zamieszczają tabelki i wykresy, są mocni w teori ale swojego " budżetowego hi- endu" nigdy nie porównywali z czymś naprawdę dobrym z góry zakładając ze to marketingowa ściema

Buahaha ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszą mnie Ci "pogromcy mitów " sluchajacy parametrów, a nie muzyki

Jest to jakaś próba pocieszania siebie na zasadzie mój tani sprzęt gra tak jak taki za grube miliony bo kabel to tylko kabel a wzmacniacz to tylko wzmacniacz itd.

Zamieszczają tabelki i wykresy, są mocni w teori ale swojego " budżetowego hi- endu" nigdy nie porównywali z czymś naprawdę dobrym z góry zakładając ze to marketingowa ściema

 

To ciekawe, że na finansowy aspekt całej kablowej i audiofilskiej sprawy zwracają uwagę głównie ci, którym wydaje się, że kable mają jakiś wpływ na brzmienie zestawu audio. A przecież nie o to tu chodzi. Finanse i technika rzadko idą w parze, ponieważ specjaliści od ekonomii, marketingu i innych "miękkich" dziedzin mają o technice bardzo blade pojęcie.

 

To zapewne taki rodzaj kompensacji. Wydało się kupę ukochanych pieniążków i jest niezmiernie przykrym, że lwia część tych cenionych ponad wszystko środków poszła na wygląd zewnętrzny sprzętu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde...to "trochę ryzykowne" kupowanie używanych kabli... ;-)))

Jest jeszcze teoria "ładowania ekranu kabla" :)

 

"Sam kabel na wygrzanie potrzebuje ok 300h a potem za każdym razem po wypięciu go z zasilania np przenosząc go do innego domu na testy to potrzebuje ok 12h żeby ekranowanie naładowało się.

Dlatego trudno jest jest porównywać tak na szybko. Trzeba wpiąć go do zasilania ale nie wpinać w klocki audio i dać mu 12h a dopiero potem wypinać, wpinać w klocki na zmianę z innymi kablami ale cały czas musi być podłączony do zasilania.Nie ma z tym problemu bo kabelki od zasilacza są długie.Można więc go wypiąć ze sprzętu i położyć obok szafki audio nie wypinając zasilania."

 

Tak sobie myślę, że taki chwilowy brak prądu to tragedia. A wepniesz w klocki używany kabel bez wstępnego wpięcia go na 12h do zasilania to będzie wielka lipa :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w druga stronę

Nie stać mnie na dobre drogie sprzęty

Wiec kupuje tanie ( parametry zbliżone ) i wmawiam wszystkim, a zwłaszcza sobie ze właściwie to grają tak samo

Po co kupować Krella o mocy 2x200watt, przecież można kupić estradowa końcowe 2x800watt- na papierze lepsza , czy zagra lepiej ?

 

Gdyby cena nie była wyznacznikiem jakości to audio nigdy by się nie rozwinęło

Nie inwestowanoby w rozwój nowych technologi

a wszyscy poprzestali by na zakupie Budzetowej Yamahy albo Cambridge Audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze teoria "ładowania ekranu kabla" :)

 

byłem przekonany że to teoria "ładowania nieświadomego po kieszeni"

 

ale tekst "zacny"

 

Czy to mój ulubiony "mag" , imć P z grodu w którym smok pilnuje zakola Wisły ? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez billy idol

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

I w druga stronę

Nie stać mnie na dobre drogie sprzęty

Wiec kupuje tanie ( parametry zbliżone ) i wmawiam wszystkim, a zwłaszcza sobie ze właściwie to grają tak samo

Po co kupować Krella o mocy 2x200watt, przecież można kupić estradowa końcowe 2x800watt- na papierze lepsza , czy zagra lepiej ?

 

Gdyby cena nie była wyznacznikiem jakości to audio nigdy by się nie rozwinęło

Nie inwestowanoby w rozwój nowych technologi

a wszyscy poprzestali by na zakupie Budzetowej Yamahy albo Cambridge Audio

 

Nie smuć...nie rozmawiasz z bezrobotnymi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Niestety te cenne materiały szybko przysypywane są bezwartościową sieczką bez merytorycznej podstawy.

 

Lista "producentów sieczki". ;)

 

d26ae6bf629d.jpg

 

Jak chcesz być wiarygodny to zaproponuj zmianę nazwy jeszcze paru innych wątków z tego forum.

 

Z założenia nie mogę być wiarygodny dla Ciebie bo słyszę kable. :) Zmiana nazw nic nie da (moja propozycja była żartem - "sieczką") bez zmiany postaw i zachowań niektórych forumowiczów. Wyszydzanie i kpiny (z obu stron frontu) prowadzą do zbytniej polaryzacji stanowisk, do sztucznej dwubiegunowości. W sztucznym świecie czarno-białym tracimy kolory. A o te kolory (różnorodność doświadczeń i wrażeń sprzętowo-muzycznych) chodzi chyba w naszym hobby.

Edytowane przez JuG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było żebyś spróbował się dowiedzieć, ale nie patrząc wąsko na temat i analizując tylko sam kabel, ale szerzej włączając w to inne zagadnienia z różnych dziedzin. Powinieneś szybko dojść do prawdziwej wiedzy. Wszystkie wytyczne są zawarte w tym wątku i wielu innych. Trzeba tylko dobrej woli i dociekliwości.

 

Dlatego zaproponowałem Przemakowi eksperyment polegający na pomiarze sygnału dopiero na wyjściu wzmacniacza.

 

Poza tym nie interesują mnie źle zaprojektowane urządzenia. Jeżeli jakiś kabel wpływa na dźwięk to nie świadczy to dobrze o danej konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.