Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz gramofonowy MC i MM - Phono stage


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kibicuję,
zasadniczo wszystko zalezy od "wyboru sytemu" czyli poprostu wkładka MM czy MC bo za tym ida spore konsekwencje (zyski i straty)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2023 o 09:32, Varrol napisał:

U mnie na niektórych płytach bez włączonego filtra (wzmacniacz Yamaha A-1020) głośniki mocno dostawały - nie wiem, czy wynika to z wady płyt, czy z ich zużycia, czy od wkładki, ale szedł jakiś śmietnik na niskich częstotliwościach, co objawiało się losowym pompowaniem.

To najczęściej jest efekt zakłóceń zewnętrznych oddziaływujących na gramofon np. samochodów przejeżdżających pod oknem lub innych wibracji pochodzących z działań zewnętrznych. Krótkotrwale może taki efekt wywołać osoba która weszła do pokoju w którym słuchasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Varrol

Furkotanie membran - niskie częstotliwości - miałem przy źle ustawionym

kącie wkładki. Zwykły szablon wystarczył i po korekcie jak ręką odjął.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Waldi_06 napisał:

kibicuję,
zasadniczo wszystko zalezy od "wyboru sytemu" czyli poprostu wkładka MM czy MC bo za tym ida spore konsekwencje (zyski i straty)

Zasadniczo tak mówi teoria że zaletą wkładek MC jest niższa impedancja i indukcyjność w stosunku do wkładek MM. Pozwala to one uzyskać szersze pasmo przenoszenia. Również MC charakteryzują się też mniejszą masą, co ponoć wpływa na dokładniejsze śledzenie rowka płyty. To pozwala uzyskać większą szczegółowość i subtelność brzmienia.

Oczywiście preamp musi być na bardzo wysokim poziomie zresztą jak cały set.  I tu pytanie do mądrzejszych w tym temacie. 

Czy faktycznie jest taka różnica pomiędzy MC i MM ? Wiążą się z tym większe wydatki zrozumiałe, mniejsze wzmocnienie MC. Ale czy poza tymi elemetami stawiając tylko na jakość dźwięku co jest lepsze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc jest jest lepsze. Nie znam nikogo, kto miał Mm i Mc i stwierdził inaczej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
W dniu 5.03.2023 o 18:50, Mariusz03 napisał:

Czy faktycznie jest taka różnica pomiędzy MC i MM ? Wiążą się z tym większe wydatki zrozumiałe, mniejsze wzmocnienie MC. Ale czy poza tymi elemetami stawiając tylko na jakość dźwięku co jest lepsze?

To inne konstrukcje. Inne masy drgające, inne napięcia, inne wymagania stawiane preampowi gramofonowemu. Duże możliwości wzmocnieniowe dla MC LO przy zastosowaniu transformatorów SUT i wpięciu ich do preampu MM np. lampowego.

Na zdjęciu "zabawa" w porównaniu brzmienia wkładek w czasie rzeczywistym. Różnic jest sporo. Przede wszystkim różny poziom głośności. Trzeba wyrównać potencjometrem wzmacniacza stereo. Różne ramiona, różne mocowania ramion (to wyżej to mocowanie mojego pomysłu i wykonania). Preamp gramofonowy MaCaBRIAA wykonana ręcznie przez Ahaję - umożliwia jednoczesne wzmocnienie sygnału dla MC LO i MM.

Bardzo miło wspominam MMkę Shure V15 Type III - miałem NOSa i grała przekozacko, totalnie lampowo, spowalniała lekko i dawała ogromną frajdę ze słuchania muzyki. Kluczowa była tutaj niska masa efektywna ramienia.

Różnice między MC LO i MM są, ale kto zechciałby je wszystkie tutaj opisywać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20220204_194119499~2.jpg

IMG_20220204_183037184~2 (1).jpg

IMG_20220204_183037184~3.jpg

2011-ferrari-458-italia.jpg

IMG_20220204_194140698~2.jpg

IMG_20220204_194146212~2.jpg

IMG_20220119_122718579~2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam excela do obliczania napięcia na tych stabach, excel zawyża o ok 0,6v na 15voltach, czyli wyliczycie 11k/1k a otrzymacie ok 14,4volta

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dniu 5.03.2023 o 18:50, Mariusz03 napisał:

... MC charakteryzują się też mniejszą masą, co ponoć wpływa na dokładniejsze śledzenie rowka płyty. ...

I to robi rónicę.

W dniu 5.03.2023 o 18:50, Mariusz03 napisał:

Czy faktycznie jest taka różnica pomiędzy MC i MM ? Wiążą się z tym większe wydatki zrozumiałe, mniejsze wzmocnienie MC. Ale czy poza tymi elemetami stawiając tylko na jakość dźwięku co jest lepsze?

O ile cię tylko stać i dzieci ani pies nie bedą głodowały to kup zestaw MC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłki spakowane, zaadresowane - rano trafią do paczkomatu. Z pracy mam bliżej.
Jutro wyśle nowy schemat i bom.
Doszło kilka elementów, ale każdy posiadacz pcb musi mieć schemat i bom.
Zmiana polega na zastosowaniu układu WhiteCatoda z regulacją pradu co w praktyce powoduje zmianę ofsetu.
Razem otrzymujemy bufor trój stopniowy.
Przewidziałem możliwość pominiecia drugiego i trzeciego tranzystora.
Można też (jest pad na płytce) pominąć WhiteCatodę i korzystać z wtórników bjt.
Ale to wówczas gdy uda się dobrać tranzystory aby nie dawały ofsetu.
Ja słucham na samych bjt i napięciu 15.5volta.
Ogólnie numeracja ta sama, zmiany jedynie kosmetyczne typu kilka napisów leciutko przesuniete oraz zmienione wartości dwóch rezystorów w buforach bjt.
Przesuniete też dwa elementy do podłaczenia do uziomu.

Ważna sprawa.
Mój pre jest naprawdę cichy.
Ale wymagało to uziemioenia wszystkich elementów w obudowie przewodami i śrubami.
Jak nie jesteście pewni to należy oskrobać z farby kawałek , przykręcić śrubę i w poblizu zacisku na uziemienie gramofonu  i podłączyć wszystkie elementy metalowe.
Płytki łączymy do ELB.
Natomiast czy samo ELB nalezy podpiąć do Earth gniazda sieciowego to wymaga waszego eksperymentu bo efekt zalezy od konstrukcji przewdwzmacniacza liniowego. Ja mam podłaczone. Ale i tak nie jest doskonale bo jak włącze TV plazmę to jest syf. narazie nie walcze z tym bo nie mam czasu. Słucham gramofonu bez TV.
Sam zacisk do uziemienia gramofonu w TME dwufunkcyjny - na banan i nakrętke do widełek.
Zacisk najlepiej jak najbliżej gniazd.
Same gniazda NIE MOGĄ się łączyć z obudową. A jedynie z płytką.
Jezeli ktoś mimowszystko zrobi coś źle to najlepiej użyć programu spektra lab - on piknie pokazuje wielkość energii na poszczególnych f. Patrzymy na 50, 100 i 200Hz.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na płytkę zasilacza wstępnego, widać różnice w stosunku do pierwszej wersji. Inne diody prostownicze i większa pojemność na wyjściu zasilacza. Czy te zmiany należy zastosować do nowej wersji phono stage`a ?. Co to za diody ?.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Jeśli "zaśmieciłem" wątek swoimi preampami, to przeraszam założyciela wątku. Teraz zauważyłem w jakim temacie pisałem. Po prostu chciałem co nieco napisać w sprawie MC vs. MM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Lambek napisał:

Patrząc na płytkę zasilacza wstępnego, widać różnice w stosunku do pierwszej wersji. Inne diody prostownicze i większa pojemność na wyjściu zasilacza. Czy te zmiany należy zastosować do nowej wersji phono stage`a ?. Co to za diody ?.

Diody w obudowie TO220-2 czyli dwie nózki.
Ja użyłem softów. Diody na zewnatrz aby nie podgrzewały zbytnio kondensatorów.
W moim phono mam stare zasilacze i nie planuję ich wymieniać.
Nowe są na zapas w tym do innych zastsowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki wysłane, dokumentacja wysłana.
Miłego składania.
jeszcze muszę się zdzwonic z jimmi i dumek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2023 o 19:37, jimmi napisał:

Mc jest jest lepsze.

A dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już @kangie zasygnalizował. 

Lekkość elementu ruchomego jak wspomniał Waldek robi różnicę. Może na kiepskich, zrytych winylach nie zrobi to różnicy w stosunku do MM ale da się usłyszeć na dobrze utrzymanych dobrych wydawnictwach. 

Oczywiście kluczowy jest tu pre. To duże wyzwanie aby otrzymać zadowalający odstęp od szumów...

Ja zwrócę uwagę na inny element budowy MC w stosunku do MM. Ponieważ w MC magnes jest nieruchomy, można zrobić go większym, a zasadniczo lepiej okalający polem magnetycznym cewkę (podobne zjawiska jak w głośniku; praca cewki w szczelinie, zniekształcenia pola magnetycznego na obrzeżach,...). To może przedłożyć się na mniejsze zniekształcenia. Robota iście jubilerska ale wiadomo skąd biorą się ceny nowoczesnych markowych wkładek. 

Sam nie jestem zwolennikiem tej archaicznej metody reprodukcji 😉 ale ostatnio u przyjaciół posłuchałem ze wzruszeniem drapaków. Jakiś kuźwa renesans... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Lambek napisał:

Zwiększyłeś wartość kondensatorów C8 i C12 ze 100uF na 470uF. Czy ta zmiana jest konieczna ?.

Nie ma mądrego. Ogólnie Im większa pojemność tym wolniejsza reakcja. Dużo zalezy od długości kabli.
Zmiana nie jest konieczna. Jakość jest ważniejsza w okolicach 100-470uF.

Koledzy - a jednak - wkradł sie mały błąd - należy przeciąć sciezke z bazy feta T3 do spodu R12.
tranzystor T3 jest polaryzowany rezystorem R94 i to wystarczy.
Poprowadzona ściezka z G T3 do dołu R12 jest niepoprawna i należy ją przeciąc.
Przepraszam za błąd.

4 godziny temu, Lech36 napisał:

A dlaczego?

Tak jak Grzegorz napisał - cały ustruj jest lżejszy i to znacznie, co powoduje lepsze śledzenie.
O pre nie będe pisał bo to oczywiste.
Jest inna ważna sprawa. Do wkładek MC nalezy stosować odpowienie ramię.
Nie będę rozwijał tego tematu ale istnieje korelacja pomiędzy konstrukcją wkładki MC i 'efektywną masą ramienia".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Tak jak Grzegorz napisał - cały ustruj jest lżejszy i to znacznie, co powoduje lepsze śledzenie.

Możecie podać jakieś dane na ten temat żeby oszacować skalę różnicy tej masy drgającej?  

14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

To może przedłożyć się na mniejsze zniekształcenia.

Dokładniej zostanie odczytany cyfrowy master służący do produkcji płyt winylowych 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

@Lech36 a guru Amir nie wie? Znajdzcie z Amirem budżet, kupcie odpowiednie wkładki, potnijcie ich obudowę, wyrwijcie cewki magnesy i zważcie - będziecie wiedzieć. Potem zróbcie obliczenia dynamiczne. Same masy to dopiero początek zabawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Literówka

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kangie napisał:

@Lech36 a guru Amir nie wie? Znajdzcie z Amirem budżet, kupcie odpowiednie wkładki, potnijcie ich obudowę, wyrwijcie cewki magnesy i zważcie - będziecie wiedzieć. Potem zróbcie obliczenia dynamiczne. Same masy to dopiero początek zabawy.

I po co te złośliwości, wystarczy napisać że nie wiesz to też jest jakaś odpowiedź. Może jednak ktoś ma takie dane np. @Grzegorz7. Jestem po prostu ciekawy a tą ciekawość wzbudziło stwierdzenie że układ drgający jest w MC dużo lżejszy niż w MM. Co w tym złego? Amir rzadko zajmuje się źródłami analogowymi. Może to błąd, ale zwrócić mu uwagę powinni ci co się tymi tematami mocno interesują. Analog nie jest obecnie u mnie podstawą audio hobby, ale patrzę na niego zawsze z sentymentem. Poza tym powinieneś wiedzieć że Amir demontuje przysłany sprzęt tylko za wyraźną zgodą osób które mu ten sprzęt dostarczyły, nigdy nie widziałem takich działań z jego własnej inicjatywy a zwłaszcza działań dewastacyjnych polegających na proponowanym przez Ciebie "pocięciu obudowy". Możliwe że takie działanie jak zaproponowałeś wyżej mogło by być interesujące, ale nie jestem tego pewny 😉.

1 godzinę temu, kangie napisał:

Same masy to dopiero początek zabawy.

Ale jakie masy? 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Od lat uprawiasz trolling, stąd taka a nie inna forma wypowiedzi.

Mógłbym zasięgnąć odpowiedzi u głównego konstruktora wkładek firmy Ortofon, ale nie interesują mnie przytoczone przez Ciebie masy.

6 minut temu, Lech36 napisał:

Ale jakie masy? 😉

Wiadomo, że nieresorowane. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, kangie napisał:

Od lat uprawiasz trolling, stąd taka a nie inna forma wypowiedzi.

Mówisz że ciekawość to trolling? Dosyć daleko idąca ocena.

43 minuty temu, kangie napisał:

Mógłbym zasięgnąć odpowiedzi u głównego konstruktora wkładek firmy Ortofon, ale nie interesują mnie przytoczone przez Ciebie masy.

Mnie właściwie też nie specjalnie interesują, ale zostały one wywołane jako argument uzasadniający wyższość brzmieniową wkładek MC nad wkładkami MM. Interesowało mnie to już w czasach kiedy jeszcze używałem gramofonu (dawno temu), ale wtedy też nic poza hasłami nie dowiedziałem się dlaczego tak jest. Z punktu widzenia sygnału wyjściowego wkładka MC jest wyraźnie gorsza od MM, oczywiście poza wkładkami MC wysokonapięciowymi, ale w tych jest chyba zamontowane trafo podwyższające stąd takie a nie inne działanie. Takie niskie napięcie powoduje wiele trudności a jednak opinie o tych wkładkach MC są dosyć powszechnie pozytywne. Szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest? Ty nie jesteś ciekawy, ja tak. I nie nazywaj tego "trollingiem" bo to nieprawda. Forum chyba jest od tego żeby uzyskiwać odpowiedzi na pytania które nas nurtują.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Lech36 said:

Forum chyba jest od tego żeby uzyskiwać odpowiedzi na pytania które nas nurtują.  

Nie chyba a na pewno - ciekawość drugiego człowieka lub jego spojrzenie jest znacznie cenniejsze niż całe statyczne zasoby intelektualne internetu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

@Daniel_68412 czy uważasz że Lech36 na pewno jest ciekawy tematu? Zmienił się trochę na plus, zaś kiedyś był nie do zniesienia.

 

8 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Nie chyba a na pewno - ciekawość drugiego człowieka lub jego spojrzenie jest znacznie cenniejsze niż całe statyczne zasoby intelektualne internetu. 

Gdzieś kiedyś przeczytałem:

"Wolę błąd entuzjasty, aniżeli obojętność medrca".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kangie napisał:

Daniel_68412 czy uważasz że Lech36 na pewno jest ciekawy tematu? Zmienił się trochę na plus, zaś kiedyś był nie do zniesienia.

Od zawsze jestem taki sam, pamiętam że na początku mojej obecności aktywnej na forum zauważyłem niezbyt ładną krytykę kolegi audiofila ekstremalnego którego dobrze znam i wziąłem go obronę pomimo tego że nie zgadzam się z teoriami przez niego głoszonymi. 
Tematu wkładkowego jestem ciekawy od bardzo dawna i myślałem że wreszcie nastąpi jego wyjaśnienie, stąd moja ciekawość. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kangie Wnoszenie ocen na podstawie zachowania innych z przeszłości mocno kontrastuje z tym powiedzeniem, które sam przytoczyłeś.

Co to pytania o mm/mc to dobrze postawione pytanie może poprowadzić we właściwym kierunku mimo braku odpowiedzi. Gdybym się interesował drapakami też by mnie to ciekawiło a jak ktoś kto interesuje się tematem o tylu lat nie wie to tym bardziej ciekawe nie sądzisz?

Swoją drogą >podobno< historia ze zmianą napędów z bezpośrednich po obwodzie na paskowe wynikała z błędu pomiarowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
7 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Co to pytania o mm/mc to dobrze postawione pytanie może poprowadzić we właściwym kierunku mimo braku odpowiedzi.

Pamiętajmy, że każdy kierunek ma dwa zwroty.

7 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Gdybym się interesował drapakami też by mnie to ciekawiło a jak ktoś kto interesuje się tematem o tylu lat nie wie to tym bardziej ciekawe nie sądzisz?

Ja myślę, że kolega Lech36 chciałby udowodnić pewną tezę, ewentualnie obalić pewien mit. Pisaliśmy kiedyś dużo w temacie "Dlaczego vinyl brzmi lepiej od CD" albo w alternatywnym "Dlaczego vinyl nie brzmi lepiej od CD".

13 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Swoją drogą >podobno< historia ze zmianą napędów z bezpośrednich po obwodzie na paskowe wynikała z błędu pomiarowego.

Nic mi o tym nie wiadomo. Mnie napęd paskowy kojarzy się ze skutecznym sposobem obniżenia kosztów produkcji, co nie oznacza, że napędy paskowe uważam za gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kangie napisał:

Od lat uprawiasz trolling, stąd taka a nie inna forma wypowiedzi.

Mógłbym zasięgnąć odpowiedzi u głównego konstruktora wkładek firmy Ortofon, ale nie interesują mnie przytoczone przez Ciebie masy.

Wiadomo, że nieresorowane. 😉

Właśnie, że resorowane 🙂

Przez igłę, która robi za resor 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - nie komentujcie oczywistych złosliwych wypowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangie , za Twoją namową :

Wkładki MC mają inną odpowiedź impulsową na drodze elektrycznej . Indukcyjność wkładek MM jest na poziomie mH, a wkładek MC - uH. Z pojemnością przewodów (ok 50-100 pF/1m) jest to obwód reaktancyjny z konkretnym rezonansem elektrycznym, dla którego f górnego zakresu pasma wypada ok 16-25 kHz dla MM, lub 30-80 kHz dla MC. Strojenie tego obwodu jest sugerowane przez producenta wkładek (pF dla 47k ohm dla MM) w celu uzyskania liniowości w paśmie i pkt granicznym. Dla MC głównym elementem jest obciążenie rezystancyjne ( od 5-500 ohm), pojemność przez niewielu producentów jest podawana na poziome nF. MC przy pojemności okablowania  rzędu pF jest elementem zdolnym do szybkich reakcji prądowych w obwodzie. Ma to przełożenie dla zapisanych rowków które w vinylach lat 60 (Neuman) miały pik rezonansowy korekcji strojony na max 33 kHz, gdzie jeszcze ze spadkiem mozna było uchwycić 40 kHz. Dla nacinarek z lat 70 (Neuman) pik rezonansowy był strojony na 50 kHz. Spadek uchwycał jeszcze zakres 70 - 100kHz. OCZYWIŚCIE wszystko to na niskim poziomie wysterowania głowicy. Sygnał mocy zawierał się z pomocą ogranicznika na poziomie 0 dB do zakresu 12,5-15 kHz.

Co do problemu przesłania sygnału z poziomu 5-10 mV dla MM, a 0,1-0,5 mV dla MC, SYTUACJA z góry narzuca inne potraktowanie okablowań .

Z poziomów  "0 dB" do "-60dB"  (realny zakres użytkowy dynamiki nagrań), czyli z poziomu max do poziomu mini, sygnał zmienia sie od 5-10 mV do 5-10 uV.   Oczywiście   dla MC jest to rząd 10 x niżej , czyli sięga on do poziomu nV.

Co do cech samego elementu jakim jest wkładka, bardzo istotny jest rodzaj ostrza igły która decyduje jeszcze o prędkościach bocznych samej igły, jej masa oraz tłumienie zawieszenia (podatność). Igły sztywne na ciężkich belkach ramion inaczej 'RYSUJĄ " odpowiedź impulsową jak igły miękko zawieszone.

Od reguł zawsze sa wyjątki .

Dla MC wysokopoziomowych jest to stan kompromisu pomiędzy typowym MM a MC niskopoziomowym. Jedne maja cechy MC, inne MM - w sonicznych aspektach dźwięku. Są zwolennicy MC i na odwrót - MM.

Dla poprawy 'przeływności" sygnału z wkładki MC , stosuje sie transformatory (Stp Up) w obwodzie. Nie wszystkie systemy MC są prawidłowo złożone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.