Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz gramofonowy MC i MM - Phono stage


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.03.2023 o 17:05, Lech36 napisał:

A dlaczego?

Dlatego, że brzmi lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kangie napisał:

Ja myślę, że kolega Lech36 chciałby udowodnić pewną tezę, ewentualnie obalić pewien mit. Pisaliśmy kiedyś dużo w temacie "Dlaczego vinyl brzmi lepiej od CD" albo w alternatywnym "Dlaczego vinyl nie brzmi lepiej od CD".

Wydaje mi się że na ten temat już dawno zostało wszystko powiedziane a końcowe zdanie należało do firmy produkującej płyty zarówno winylowe jak i CD. To zdanie brzmiało że "wszystko co da się nagrać na LP można zarejestrować na CD, ale nie wszystko co da się zarejestrować na CD da się nagrać na winylu". Natomiast jest też wiadomo że na winyl master jest inaczej tworzony niż na CD, jednemu się podoba ten winylowy a inny woli ten dla cyfry. Master na winyl ma znacznie więcej ograniczeń niż master dla CD. Wszystko to jest opisane w wytycznych wytwórni produkcyjnej i było już na forum przytaczane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Lech36 napisał:

Mówisz że ciekawość to trolling? Dosyć daleko idąca ocena.

Mnie właściwie też nie specjalnie interesują, ale zostały one wywołane jako argument uzasadniający wyższość brzmieniową wkładek MC nad wkładkami MM. Interesowało mnie to już w czasach kiedy jeszcze używałem gramofonu (dawno temu), ale wtedy też nic poza hasłami nie dowiedziałem się dlaczego tak jest. Z punktu widzenia sygnału wyjściowego wkładka MC jest wyraźnie gorsza od MM, oczywiście poza wkładkami MC wysokonapięciowymi, ale w tych jest chyba zamontowane trafo podwyższające stąd takie a nie inne działanie. Takie niskie napięcie powoduje wiele trudności a jednak opinie o tych wkładkach MC są dosyć powszechnie pozytywne. Szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest? Ty nie jesteś ciekawy, ja tak. I nie nazywaj tego "trollingiem" bo to nieprawda. Forum chyba jest od tego żeby uzyskiwać odpowiedzi na pytania które nas nurtują.  

Lechu , to że trolling był Twoim udziałem to wiedzą Ci którzy próbowali z Tobą rozmawiać....chyba że Ty nie dostrzegasz tego. Wiesz czy nie, ale wypowiadałeś się autorytarnie   w temacie "Czy Vinyl jest...." i na drugim podobnym, gdzie   teraz dopiero można przeczytać że "szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest?".  To oznacza że nie miałeś żadnego werbalnego kontaktu z tematem.

Wyższość brzmieniowa wynika ze zniekształceń liniowych i nieliniowych, czyli  pasma , rozdzielczości , a więc błędów śledzenia. Odpowiedź impulsowa na pobudzenie "sygnałem" określa bezwładność takiego układu drgającego, a więc i zdolność do prawidłowego śledzenia igły w rowku. Im ona leży daleko poza zakresem granicznym śledzenia (podobnie jak drugie prawo Shannona w zapisie "znaków" cyfrowych określających sygnał analogowy) to błąd jest n-krotnie mniejszy.

W innych wątkach była o tym rozmowa, wykresy, gdzie mozna  było zobaczyć  w MC mniejsze zafalowanie powyżej 10 kHz, a widmo aż ponad 50kHz. Podana była masa własna cantilevera : na wartość grama - było to kilka zer po przecinku i dopiero cyfra. We wkładkach MC HO nie ma zamontowanego żadnego transformatora. Niskie napiecie sygnału w MC jest problemem, ale to się rozwiązuje od lat 50 XXw.

Przy materiale stereofonicznym którego widmo sięga ponad 50 kHz, legły podstawy powstania systemu SACD/DSD, MQA, i innych. Opierano sie na efektach z odsłuchu płyt Vinylowych.

 

 

 

 

Płyty Vinylowe nacinano także na wolnych obrotach. Widmo mocy sięgało w odczycie 24 kHz dla 0 dB. Na niskich poziomach przekraczało ponad 50 kHz. Mastering to nie wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, divaldi napisał:

Wiesz czy nie, ale wypowiadałeś się autorytarnie   w temacie "Czy Vinyl jest...." i na drugim podobnym, gdzie   teraz dopiero można przeczytać że "szukam odpowiedzi na pytanie dlaczego tak jest?". 

Jeden z tytułów wątków o winylu i CD ("Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?") już w tytule sugeruje wyższość LP nad CD i to sugeruje w sposób autorytarny 😉, tymczasem technika mówi zupełnie coś innego i to diametralnie innego. Oczywiście nie znaczy to że subiektywnie analog może się komuś bardziej podobać, może tak być, ale co jest lepsze pod względem techniki to widać nawet w pokrewnym dziale jakim jest telewizja. I żeby nie było że piszę nie na temat to dodam że żaden przedwzmacniacz czy nawet super wkładka nie zlikwiduje ewidentnych wad całego procesu produkcji płyty winylowej co najwyżej je uwydatni. Popatrz cała dyskusja, którą uznaje za bardzo ciekawą rozpoczęła się od zasugerowania przez 'Grzegorza7' że masa drgająca ma kluczowe znaczenie dla brzmienia bez przytoczenia konkretnych danych na ten temat. Z ciekawości zapytałem jaka to jest różnica i zaczęło się, nawet wyzwano mnie od trolli. Czy to nie jest przypadkiem tendencja autorytarna 😉.

8 godzin temu, divaldi napisał:

We wkładkach MC HO nie ma zamontowanego żadnego transformatora.

No widzisz i znowu byłbym ciekawy jak uzyskuje się to "wysokie" napięcie, ale teraz to już aż strach jest zapytać 😉.

8 godzin temu, divaldi napisał:

Wyższość brzmieniowa wynika ze zniekształceń liniowych i nieliniowych

Sugerujesz że niskie zniekształcenia własne urządzeń, np. przedwzmacniacza MM/MC czy samej wkładki to coś złego? Czy jak zapytam jakie są zniekształcenia dla dobrej MM i MC to znowu popełnię jakiś błąd towarzyski 😉?

8 godzin temu, divaldi napisał:

Lechu , to że trolling był Twoim udziałem to wiedzą Ci którzy próbowali z Tobą rozmawiać....chyba że Ty nie dostrzegasz tego.

Staram się zawsze w dyskusji używać jakichś przykładów technicznych znalezionych w sieci, ale często te przykłady mocno podparte technicznie nie mogą znaleźć zrozumienia. Zastanawiam się dlaczego tak się dzieje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - dyskusję nie związaną z tematem wątku proszę przenieść na bocznicę.
Rozumiem chęć dyskusji ale skoro nawet wątki temu poświęcone nie zadowoliły stron to zaśmiecanie wątku merytorycznego jest niegodne.

Proszę o niepublikowanie tutaj czegokolwiek nie związanego bezpośrednio z tematęm watku, nawet sprostowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2023 o 21:51, Waldi_06 napisał:

Koledzy - a jednak - wkradł sie mały błąd - należy przeciąć sciezke z bazy feta T3 do spodu R12.
tranzystor T3 jest polaryzowany rezystorem R94 i to wystarczy.
Poprowadzona ściezka z G T3 do dołu R12 jest niepoprawna i należy ją przeciąc.
Przepraszam za błąd.

Czy dla pewności można prosić o rysunek z miejscem przecięcia ścieżki.

Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2023 o 21:09, Waldi_06 napisał:

Przesyłki spakowane, zaadresowane - rano trafią do paczkomatu. Z pracy mam bliżej.
 

I trafiły do paczkomatu te przesyłki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zbymar napisał:

Czy dla pewności można prosić o rysunek z miejscem przecięcia ścieżki.

Na czerwono aby było wyrzutem dla mnie.
Niestety funkcja "kopiuj wklej" nie należy do biblioteki standardowej - to znaczy nie jest inteligenta.
Wystarczy się oderwać na chwilę bo coś tam , ktoś woła , a po powrocie nie widać tak oczywistego błędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tak musi być.

poprawka2c.thumb.jpg.1dc6387221f91768075d4eabab2d44be.jpg

Jak widać sa tu dwa błędy.
Pierwszy opisany wyżej . Naprawa to dwa cięcia ostrym nozykiem do tapet w miejscach prawych dwóch czerwonych kresek - poniżej żółtej.
A następnie wstawienie krókiej łączówki (żółta kreska) od R93 (przewlekany)do G tranzystora T3.

Drugi błąd to brak odświerzenia jednej z wylewek i połączenie dwóch które nie mogą się łaczyć.
Stąd należy przciąć w miejscu czerwonej kreski ponad żółtą.

2sk209.thumb.jpg.184e161d7b2889010b0a21003be67eb9.jpg

Za błędy przepraszam, wstyd mi.

Dla jimmiego

20170129_1814211-e1495924434632.thumb.jpg.05266fc8c91310fa13da2ecfcfd88e71.jpg

 

IMG_1563.thumb.JPG.a22c0619e5b861dc073b970a37dc91ae.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

earth-f4.thumb.gif.3cbb335b186afd8c6aee0739247396b7.gif

 

groundlift3.thumb.jpg.135997e823b2eb9be460415878494e07.jpg

images.jpg.86b56cf564062b4e2956c9ced7e1840e.jpg

 

Powersupplyforhighpoweramplifier.thumb.jpg.34f89c301e4deb5571dfcd110b399220.jpg

psw-f2.thumb.png.898d089831a2ff182fadee6bc5b6456e.png

 

 

TDA2030PSU.thumb.gif.7c55adc349249fcfc5f6d8b63f2ff4cb.gif

 

43.thumb.jpg.96fd7148ce1da48ecac0fce94957b230.jpg

n151fig4.thumb.png.f3ead55c1cf81154940d0007510e22ff.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Waldi_06 ten sposób podłączenia PE do chassis i masy zasilacza bardziej wpływa na dźwięk czy bezpieczeństwo? Jeśli jest gdzies wątek gdzie można o tym poczytać to wystarczy mi wskazanie gdzie go szukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Daniel_68412 napisał:

@Waldi_06 ten sposób podłączenia PE do chassis i masy zasilacza bardziej wpływa na dźwięk czy bezpieczeństwo? Jeśli jest gdzies wątek gdzie można o tym poczytać to wystarczy mi wskazanie gdzie go szukać.

Temat nieco złożony.
Instalacja trój przewodowa gwarantuje potencjał obudowy na potencjale ziemi.
Zaleta bezpieczeństwa objawaia się gdy mamy kilka urządzeń, bo nie ma potencjałów pomiędzy nimi i lodówka nie porazi dziecka trzymającego zlew.
Serio znam taki przypadek (Marek - pozdrawiam).
Takie podłączenie ma też wadę. Bo masa sygnałowa biegnie dwoma drogami. A to źle.
Taki system nie został stworzony do Audio. On skomplikował sytuację w Audio.
Pomocą są wszelkiej maści układy "przerywające" masę sygnałową. I to robi ELB.
Przy okazji okazało się, że przeciętny człowiek DIY musi więcej czasu poświęcić prowadzeniu masy i to ma ewidentnie pozytywny skutek na poprawność urządzenia .
Rzecz polega na tym aby neutralny podłączyć do obudowy, a obudowę jako dosłowną skrzynkę poprzez ELB do centralnego punktu masy.
Na moich płytkach jest wyjście na Earth poprzez równoległe R i C. Samo R jest przerywaczem masy. C daje ochronę na zmienne, a diody dodatkowo chronią.
Poprawny ELB nie powinien wpływać na dzwięk, i jest remedium na nakaz stosowania trzeciego przewodu a często i ochroni od złych/niepoprawnych połączeń mas i połączeń kilku urządzeń.

Wątku nie widziałem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waldi_06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Waldi_06 Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie.

Czyli strategie są 3:

- wszystkie urządzenia PE przez R/C/mostek do obudowy + masy zasilacza do obudowy

- wszystkie urządzenia mają obudowę do PE ale masy zasilaczy separowane

- jedno urządzenie ma PE na obudowie i masę zasilacza ale wtedy pozostałe muszą mieć PE niepodłączone (co jest niezgodne z prawem zapewne)

dobrze kombinuję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Waldi_06 napisał:

Pomocą są wszelkiej maści układy "przerywające" masę sygnałową.

Lub przejście na system symetryczny już kiedyś proponowany w którymś z wątków do którego wyście z wkładki MM/MC jest idealnie dopasowane. Był w tamtym wątku przytaczany nawet przykład przedwzmacniacza z rynku PRO posiadającego tak rozwiązane połączenia. Tworząc nową konstrukcję warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić bo w nim nie ma masy sygnałowej, która jest często przyczyną kłopotów.

15 godzin temu, Waldi_06 napisał:

n151fig4.thumb.png.f3ead55c1cf81154940d0007510e22ff.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

@Waldi_06 Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie.

Czyli strategie są 3:

- wszystkie urządzenia PE przez R/C/mostek do obudowy + masy zasilacza do obudowy

- wszystkie urządzenia mają obudowę do PE ale masy zasilaczy separowane

- jedno urządzenie ma PE na obudowie i masę zasilacza ale wtedy pozostałe muszą mieć PE niepodłączone (co jest niezgodne z prawem zapewne)

dobrze kombinuję?

Tak.
Tak/nie. Bo można podłączć przez C i R (1megaom) a to już nie 10om.
Minimum jedno urządzenie do PE - pre lub phono.
Resztę wg eksperymentu, bo sprzęty z róznych lat i PE w domach jest przeróżna.
Ogólnie phono z gramofonem powinno być jednym ustrojem gdzie obudowa phono i wnętrze ekranowane gramofonu (kabel ramię) stanowią wirtualne wnętrze zaekranowane. I tu ważne jest aby każda blaszka potencjalnie luźna byłą podłączona do obudowy kabelkiem. Tak robił SONY w sprzętach z lat 90/00 .

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Tworząc nową konstrukcję warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić bo w nim nie ma masy sygnałowej, która jest często przyczyną kłopotów.

Dokładnie tak. Najlepszym rozwiązaniem jest co do zasady zasilacz symetryczny i jak najmniej sygnału na masę.
Czyli masa odsprzęgania osobno. I masa wejściowa osobno. Tutaj tylko nie wolno zewrzeć wejściowego gniazda z obudową ale wolno masę tego gniazda do obudowy przez foliowy 100p-1n podłączyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lech36 napisał:

warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić bo w nim nie ma masy sygnałowej, która jest często przyczyną kłopotów.

Jakby nie było masy sygnałowej to nie byłoby sygnału symetrycznego. 

Ale to temat na inny wątek. 

Kiedyś próbowaliśmy go podjąć ale oprócz śmichów i hihów nikt nie podjął polemiki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

Jakby nie było masy sygnałowej to nie byłoby sygnału symetrycznego.

A jak było na trasie pomiędzy anteną a wejściem głowicy TV zrealizowanej na płaskim nieekranowanym przewodzie antenowym? Tam masy nie było a działało i to bez zakłóceń. Sygnał w masie to cecha połączenia niesymetrycznego np. RCA. Ale możliwe że ja czegoś nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najbardziej połączenia w.cz. (antenowe) tzw. symetryczne mają "masy" (ziemię). 

Dla rozważenia taki eksperyment: dwa druty przychodzące z nieskończoności. Na jakiej podstawie stwierdzamy, że to linia symetryczna? Równie dobrze może to być linia asymetryczna. 

Dla rozważań wzmacniaczy symetrycznych wychodzi się od napięć na każdej linii względem masy. Rozważa się napięcie różnicowe. Każdy zaś kanał (również linia) musi być symetryczna względem drugiej linii, symetryczna względem ziemi, masy czy jak tam chcemy to nazywać. Tylko wówczas możemy mówić o cechach transmisji symetrycznej. W w.cz. mamy jeszcze zjawiska linii długiej... 

Ale nie zaśmiecajmy tu wątku Waldkowi... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Ale nie zaśmiecajmy tu wątku Waldkowi... 

O.K. Jeżeli uznajesz że to zaśmiecanie to kończymy dyskusję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech36 napisał:

O.K. Jeżeli uznajesz że to zaśmiecanie to kończymy dyskusję.

Ja ze swej strony będę Ci za to wdzięczny...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie należałoby podłączyć radiatorów pod masę układu ?. Oczywiście wcześniej izolując stabilizatory od  radiatorów.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Lambek napisał:

Czy nie należałoby podłączyć radiatorów pod masę układu ?. Oczywiście wcześniej izolując stabilizatory od  radiatorów.

tak,
ale od czasu jak nasz kolega nie założył podkładek i tulejek to dałem spokój, mniejsze zło jak radiator na stabilizatorze,
poprostu wyobraź sobie, że nie wszyscy towiedzą,
kompromisy muszą być,

z innej beczki - ciekawy jestem jaki rezystor obciążenia wam najbardziej przypasuje z okolic zalecanych przez producenta,
podpowiem, że u mnie nie jest to wartość standardowa,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie preferujesz napięcie na wyjściach ze stabilizatorów LT1963 i LT3015 dla prądu spoczynkowego 6mA. Ja mam ustawione na +-18V i tranzystory T42-T44 i T15-17 są ciepłe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Lambek napisał:

Jakie preferujesz napięcie na wyjściach ze stabilizatorów LT1963 i LT3015 dla prądu spoczynkowego 6mA. Ja mam ustawione na +-18V i tranzystory T42-T44 i T15-17 są ciepłe.

Posłuchaj na tkim ustawieniu a za jakiś czas zmniejsz napięcie do 15volt i podnieś prąd do 7-8mA i posłuchaj.
Nie powinno byc róznicy.
Ogólnie układ jest zaprojektowany tak aby móc pracować w okolicy 15-18volt.
Przy wyższych napięciach należy pamietac o opampie symetryzacji, niekótre mają górny zakres np 18volt.
Po zabawach z ofsetem gram na 15 voltach. Bardziej mnie zajmuje to że mój telewizor mocno sieje i próbuję coś z tym zrobić.

po zmianie z 18v/6.1mA na 15v/7.5mA co daje ten sam efekt cieplny w postaci 109mW podnosi sie druga harmoniczna o około 5dB. Ale i tak pozostaje na niskim poziomie
Czyli po zmianie można by sie spodziewać dzwięku ciut bardziej miekkiego , ale nie ma szan stego usłyszeć.
Jak dla mnie nie ma szans usłyszeć różnicy.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam kolegów przed wlutowaniem DIP SWITCHów nie sprawdzonych. Ja przylutowałem Switche OMRON A6E i musiałem je wylutować. Horror

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2023 o 09:25, Lambek napisał:

Przestrzegam kolegów przed wlutowaniem DIP SWITCHów nie sprawdzonych. Ja przylutowałem Switche OMRON A6E i musiałem je wylutować. Horror

Mam podobne doświadczenia.

Ponadto - jak kolwiek polutujecie to po polutowaniu wszystkiego załócie za pewnik, że macie dwa zimne luty.
czyli należy przelutować elementy tht oraz smd. Element smd podgrzejcie ponownie z jednej strony , nalepiej tej lutowanej jako pierwsza i lekko pchajcie grotem. jak źle przelutowane to odskoczy, a jak dobrze to uzyskacie efekt podgrzania padu pierwszego (podgrzany) i spradzenia złącza drugiego (trzyma bo był pchany).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2023 o 09:25, Lambek napisał:

Przestrzegam kolegów przed wlutowaniem DIP SWITCHów nie sprawdzonych. Ja przylutowałem Switche OMRON A6E i musiałem je wylutować. Horror

Mam podobne doświadczenia.

Ponadto - jak kolwiek polutujecie to po polutowaniu wszystkiego załóżcie za pewnik, że macie dwa zimne luty.
czyli należy przelutować elementy tht oraz smd. Element smd podgrzejcie ponownie z jednej strony , nalepiej tej lutowanej jako pierwsza i lekko pchajcie grotem. jak źle przelutowane to odskoczy, a jak dobrze to uzyskacie efekt podgrzania padu pierwszego (podgrzany) i spradzenia złącza drugiego (trzyma bo był pchany).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prostszych konstrukcji stosuję zwykłe dipswitche ale z pewnego źródła.

Do nieco poważniejszych używam Grayhill z Mousera.

Z tymi czy innymi należy i tak uważać przy lutowaniu by nie przegrzać konstrukcji ... bo wtedy mogą być kłopoty z funkcjonowaniem. A wylutowanie np 12-sto pozycyjnego to ... ;-).

Można uch używać wciskając je w podstawki/listwy precyzyjne, które są wlutowane w pcb. Wówczas demontaż trwa ... ze 2 sekundy. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ahaja

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, ahaja napisał:

Do prostszych konstrukcji stosuję zwykłe dipswitche ale z pewnego źródła.

Raczej powiedziałbym że to funkcja założeń niż złożoności układu.
W "firmowych" produktach otrzymujemy łatwość zmian , przekaźniki i wraz z tym niestety długie ścieżki.
Tutaj nie musimy się przychoblebiać tym co zmieniają sprzęty jak rękawiczki. To nie dla nich.
Dopasowanie do wkładki spokojnie robimy z zewnątrz jak w 80% produktów światowych - ręcznie.
Sam wiesz że to jest prostrze niż ustawienie wkładki.

Dipswicze kupuję nie najtańsze i to zasadniczo wystarcza.
Koniecznie nalezy pamiętać, że ZAWSZE podgrzewamy pierwszego pada a dpopiero element.
Robi sie to prosto - poprzez przy lożenie grotu do pada na sekundę a następnie mały ruch dosuwającym grot do elementu.
Sam pad powinien być pobielony cyną z topnikiem. Tradycyjnie używam ołowiowej. Często nakładam tez topnik na pad już po pobieleniu. Szczególnie przy tranzystorach SMD.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam cynę Cardas. Jest super.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.