Skocz do zawartości
IGNORED

Preamp RIAA o precyzyjnej charakterystyce


KrisNext

Rekomendowane odpowiedzi

Przegapiłeś współczynnik strat dielektrycznych przeciętnie o 10 razy większy w MKT. Za to MKT są przeciętnie 4x mniejsze. W audio lepiej uznane są MKP. A rezonans w C0G wynika z ich małych gabarytów, czyli niższych indukcyjności wewnętrznych.

 

Tutaj jest więcej o doborze foliowca do audio, czyli dlaczego MKP jest uznane w audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem wycofywanie Wimy z oferty TME, a teraz już jestem pewien. W miejsce Wimy wpychają Kemeta w kosmicznych cenach, źle oznakowane, kondensatory PPS 1uF za 150zł zamiast za 2zł, w katalogu MKP, nie wiadomo dlaczego. To znaczy wiadomo, mają za to z pewnością płacone za promowanie produktów na siłę, a ja nie mogę kupić kondensatora takiego jak chcę. Robi się z tego jakiś zakichany Farnell gdzie mają ceny dla frajerów (+1000% lub lepiej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem wycofywanie Wimy z oferty TME, a teraz już jestem pewien. W miejsce Wimy wpychają Kemeta w kosmicznych cenach, źle oznakowane, kondensatory PPS 1uF za 150zł zamiast za 2zł, w katalogu MKP, nie wiadomo dlaczego. To znaczy wiadomo, mają za to z pewnością płacone za promowanie produktów na siłę, a ja nie mogę kupić kondensatora takiego jak chcę. Robi się z tego jakiś zakichany Farnell gdzie mają ceny dla frajerów (+1000% lub lepiej)

 

Sprawdź w firmie Maritex też są przedstawicielem WIMA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zauważyłem zmniejszenie dostępności Wimy w TME. Na szczęście zrobiłem zapas MKP różnych pojemności po kilkadziesiąt pF do przedwzmacniaczy gramofonowych.

 

Z resztą asortymentu oprócz kondensatorów TME też zaczyna lecieć w kulki?

 

Sprawdź w firmie Maritex też są przedstawicielem WIMA

 

Wybór trochę mniejszy niż był kiedyś w TME.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą asortymentu oprócz kondensatorów TME też zaczyna lecieć w kulki?

 

Nie zauważyłem. Z resztą oni mają tego tyle że umysłem nie ogarniesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Robi się z tego jakiś zakichany Farnell gdzie mają ceny dla frajerów (+1000% lub lepiej)

Jestem frajerem, ale lubie dostać dokładnie to co zamówiłem i od producenta wskazanego w ofercie - a jest to całkiem istotna sprawa w epoce podrabiania wszystkiego. Nawet tak prostego scalaka jak NE5532/34, który w pewnego polskiego źródła potrafił miec przy wzmocnieniu jednostkowym 100mV offsetu, a pewien odbiornik różnicowy prawie 1V - nie sądze aby TI coś takiego wypuściło.

Wimy znikają z oferty, bo nikt ich nie potrzebuje, a do produkcji i tak zamawia się z Chin po worku, nawet na ebayu jest kilku dostawców oferujących je w podniesionej toleracji 2.5% co jest podstawą w obwodach korekcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamawiaj kondy PPS, w prawdzie nie tak dobre jak MKP, ale za to 100x droższe.

BTW, te na pewno się sprzedają jak ciepłe bułeczki, stąd pewnie taki wybór (i oczywiście jakby nigdy nie było przedtem wimy pps smd w ofercie):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet tak prostego scalaka jak NE5532/34, który w pewnego polskiego źródła potrafił miec przy wzmocnieniu jednostkowym 100mV offsetu, a pewien odbiornik różnicowy prawie 1V

 

Ale nie było to TME? Oni chyba nie bawiliby się w sprowadzanie podróbek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie jakoś koledzy na tym forum zainspirowali że pomyślałem sobie że jak już zaprojektowałem preamp RIAA dla wkładek MM to warto by dorobić jeszcze drugi stopień dla wkładek MC. Potem wpadłem na pomysł że fajnie by było gdyby prócz wyjścia liniowego była możliwość posłuchania płyt na słuchawkach i tak dołożyłem jeszcze wzmacniacza słuchawkowy. A skoro już możemy słuchać na słuchawkach to aż się prosi o wejście liniowe... i tak oto powstał projekcik przedwzmacniacza który ma wejścia MC, MM, Linie, wyjście liniowe oraz wyjście słuchawkowe. A żeby było jeszcze bardziej uniwersalnie to wyjście liniowe może być regulowane lub nie regulowane. Kusiło mnie jeszcze żeby dołożyć wejścia i wyjścia symetryczne ale zrobienie dobrego wejścia symetrycznego o odpowiednio niskich szumach nie jest łatwe... więc może w następnej wersji.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

ale zrobienie dobrego wejścia symetrycznego

Kilka NE5532 połączonych równolegle i w dalszym ciągu polecam opracowania P. Douglas Self "Small Signal Audio Design" oraz jego artykuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem preamp riaa z dwoma wejściami: gramofon i linia. Jak był wyłączony, ptrepuszczał sygnał liniowy, po włączeniu, przełączał się na gramofon. Przy gniazdach był hermetyczny przekaźnik Siemensa ze stykami na bazie srebra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka NE5532 połączonych równolegle i w dalszym ciągu polecam opracowania P. Douglas Self "Small Signal Audio Design" oraz jego artykuły.

 

Znam tą książkę ... kopalnia wiedzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak oto powstał projekcik przedwzmacniacza który ma wejścia MC, MM, Linie, wyjście liniowe oraz wyjście słuchawkowe.

Można prosić jakiś schemacik tego "projekciku"? Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie takie rozwiązanie ? -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A równoległe łączenie rezystorów większej wartości też zmniejszy ich szumienie? (wracając do równoległych tranzystorów z pre Passa jeśli można)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A równoległe łączenie rezystorów większej wartości też zmniejszy ich szumienie? (wracając do równoległych tranzystorów z pre Passa jeśli można)

Na pewno ułatwi dobór elementów, bo zawęzi tolerancję bez upierdliwego dobierania precyzyjnych wartości w obu kanałach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A równoległe łączenie rezystorów większej wartości też zmniejszy ich szumienie? (wracając do równoległych tranzystorów z pre Passa jeśli można)

 

Liczy się rezystancja wynikowa wiec kilka rezystorów równolegle daje mniejsza rezystancję i co za tym idzie mniejsze szumy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ułatwi dobór elementów, bo zawęzi tolerancję bez upierdliwego dobierania precyzyjnych wartości w obu kanałach.

Nie nie, mówię właśnie o umyślnym łączeniu rezystorów równolegle. Powiedzmy że muszę uzbierać baterię rezystorów 10om o mocy 30W z mniejszych 5W rezystorów. I tutaj pytanie czy ze względu na szumienie lepiej wziąć 6 dużych rezystancji 60om równolegle, czy sześć malutkich 1om szeregowo. Miałem kiedyś taki dylemat. We filtrach crc w zasilaczach widziałem że dają 4 rezystory równolegle często.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, mówię właśnie o umyślnym łączeniu rezystorów równolegle. Powiedzmy że muszę uzbierać baterię rezystorów 10om o mocy 30W z mniejszych 5W rezystorów. I tutaj pytanie czy ze względu na szumienie lepiej wziąć 6 dużych rezystancji 60om równolegle, czy sześć malutkich 1om szeregowo. Miałem kiedyś taki dylemat. We filtrach crc w zasilaczach widziałem że dają 4 rezystory równolegle często.

Jak połączysz szeregowo to ci moc nie wzrośnie a jak równolegle to tak. Z punktu widzenia szumów jeśli rezystancje równe to i szumy równe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak połączysz szeregowo to ci moc nie wzrośnie a jak równolegle to tak. Z punktu widzenia szumów jeśli rezystancje równe to i szumy równe.

 

moce się sumują zarówno w połączeniu równoległym jak i szeregowym.

W połączeniu równoległym jest możliwość zmniejszenia indukcyjności pasożytniczej.

Co do szumów sam jestem ciekaw, niech się wypowie ktoś , kto się zna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moce się sumują zarówno w połączeniu równoległym jak i szeregowym.

W połączeniu równoległym jest możliwość zmniejszenia indukcyjności pasożytniczej.

Co do szumów sam jestem ciekaw, niech się wypowie ktoś , kto się zna

 

Taaaa... a o prawie Kirchhoffa to słyszałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa... a o prawie Kirchhoffa to słyszałeś?

 

Przepraszam tak to jest jak się pisze zanim się pomyśli... oczywiście kolega artw ma rację i moc sumaryczna rezystorów rośnie w obu przypadkach... sorki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się pomyliłem, chodziło mi o 6szt. 1,67oma w szeregu, a nie 1 om :) No ale chyba każdy zrozumiał.

 

No ale zaraz, skoro nie wiadomo, to można to sprawdzić praktycznie, tylko trzeba zrobić płytkę na 10 rezystorów szeregowo i 10 równolegle, żeby miało to wymiar praktyczny, żeby były luty, ścieżki jak w rzeczywistym urząceniu. Kupić standardowych rezystorów dale metal film 10k 10szt, 100R 10szt i 1k 1szt. Z rezystorów 10k i 100R uzbierać 1k (równolegle i szeregowo). Dać to za zasilaczem ultraniskoszumowym i sprawdzić szumy przy 1/10 mocy nominalnej powiedzmy. Na oscyloskopie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem ten materiał po angielsku i na końcu się jednak okazuje że jest to materiał firmy Vishay, która reklamuje swoje dość drogie rezystory foliowe. A tak naprawdę nie wiem ile wynoszą szumy najlepszych rezystorów metal film. Najlepiej ile widziałem to 0,01uV/V, co się równa -40dB w szumowej nomenklaturze rezystorowej.

Ale co wynika z tych wzorów na szumy termiczne i prądowe? Będzie jakiś zysk przy równoległym połączeniu? Póki co go nie dostrzegam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się pomyliłem, chodziło mi o 6szt. 1,67oma w szeregu, a nie 1 om :) No ale chyba każdy zrozumiał.

 

No ale zaraz, skoro nie wiadomo, to można to sprawdzić praktycznie, tylko trzeba zrobić płytkę na 10 rezystorów szeregowo i 10 równolegle, żeby miało to wymiar praktyczny, żeby były luty, ścieżki jak w rzeczywistym urząceniu. Kupić standardowych rezystorów dale metal film 10k 10szt, 100R 10szt i 1k 1szt. Z rezystorów 10k i 100R uzbierać 1k (równolegle i szeregowo). Dać to za zasilaczem ultraniskoszumowym i sprawdzić szumy przy 1/10 mocy nominalnej powiedzmy. Na oscyloskopie?

 

W rezystorach może być wiele źródeł szumu. Jednym z nich jest szum Johnsona i zależy on od wartości rezystancji pasma częstotliwości i temperatury. Dlatego w układach audio dąży się do stosowania możliwie małych rezystancji. Innym źródłem szumu może być sam materiał z jakiego jest wykonany rezystor sposób jego nałożenia, rodzaj wyprowadzeń i sposób ich połączenia z materiałem rezystancyjnym i pewnie jeszcze parę innych... obawiam się że za pomocą oscyloskopu nie uda się tego szumu zmierzyć. Poziom szumu Johnsona to przykładowo 1R = 0,018uV; 10R = 0,06uV; 1K= 0,6uV. Więc wzmacniacz wejściowy oscyloskopu powinien mieć lepsze parametry szumowe...

 

Najlepiej ile widziałem to 0,01uV/V, co się równa -40dB

 

0,01uV to -160dBu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rezystorach może być wiele źródeł szumu. Jednym z nich jest szum Johnsona i zależy on od wartości rezystancji pasma częstotliwości i temperatury. Dlatego w układach audio dąży się do stosowania możliwie małych rezystancji. Innym źródłem szumu może być sam materiał z jakiego jest wykonany rezystor sposób jego nałożenia, rodzaj wyprowadzeń i sposób ich połączenia z materiałem rezystancyjnym i pewnie jeszcze parę innych... obawiam się że za pomocą oscyloskopu nie uda się tego szumu zmierzyć. Poziom szumu Johnsona to przykładowo 1R = 0,018uV; 10R = 0,06uV; 1K= 0,6uV. Więc wzmacniacz wejściowy oscyloskopu powinien mieć lepsze parametry szumowe...

Tak, nawet samo określenie "metal film" niewiele tu daje, bo te rezystory znacznie się różnią między sobą w zależności od producenta i technologii.

 

0,01uV to -160dBu

Wierzę na słowo, choć poziom referencyjny dBu w gramiaku czy na wejściu końcówki z dużym wzmocnieniem nas nie interesuje. Tam są mniejsze sygnały.

Poziom -40dB jest w szumie rezystorów odniesieniem do poziomu 1uV/V, który kiedyś został przyjęty jako typowy dla rezystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom -40dB jest w szumie rezystorów odniesieniem do poziomu 1uV/V, który kiedyś został przyjęty jako typowy dla rezystora.

 

Właśnie nie wiem skąd się bierze to -40dB. Wzór o którym piszesz określa stosunek średniej gęstości szumu do spadku napięcia na rezystorze. Widziałem wykres z wartością -40dB ale prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem jak się to przekłada na bezwzględny poziom szumu wytwarzanego w rezystorach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szum rezystora wyrażony w dB=20*log( napięcie szumu / przyłożone napięcie stałe - chyba 1V)

 

Dla 1uV/V wychodzi więc 0dB

dla 0,1uV/V wychodzi -20dB

itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szum rezystora wyrażony w dB=20*log( napięcie szumu / przyłożone napięcie stałe - chyba 1V)

 

Dla 1uV/V wychodzi więc 0dB

dla 0,1uV/V wychodzi -20dB

itp

 

1uV w twoim wzorze to mikro Volt? bo jeśli tak to wychodzi nie 0 tylko -120dB ... 20*log (0,000001/1)= 20*-6 =-120dB. Przy 0,1uV wychodzi -140dB a nie -20.

W definicji nie mówi się o przyłożonym napięciu tylko o spadku napięcia na rezystorze.

Podchodząc do problemu z drugiej strony jeśli napięcie szumów rezystora wynosi -40dB (w odniesieniu do 1 V jak piszesz) to by oznaczało że gdy zasilisz rezystor z baterii to na jego zaciskach prócz napięcia stałego 1V pojawi się sto razy niższe napięcie szumów czyli 10mV ... to jakaś gigantyczna wartość!!.... coś tu chyba jednak nie pasuje z tymi szumami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.