Skocz do zawartości
IGNORED

STX Electrino 150 czy 250


bulva1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam średniej wielkości pokój 18m2 (3,4x5,4m) głośniki będą ustawione w jednej części pokoju na dłuższej ścianie.

Odległość między nimi to ok.3,2 m. STX mają będą obsługiwane przez amplituner Onkyo TX-8150 + CD Onkyo C7070 oraz gramofon Technics SL-Q30.

I właśnie problem. Byłem przekonany o wyborze STX elelctrino 150 (ze względu na wielkość pomieszczenia) i czytając opinie o tych głośnikach, że brzmią podobnie do 250-tek, wybór był w zasadzie przesądzony. Aż do chwili odsłuchu obu zestawów w dwóch salonach, gdzie dźwięk, głębia, szerokość sceny itp, 250-tek dobitnie pokonuje "płaskie" jak dla mnie brzmienie 150-tek. I jestem w duuużej kropce, bo w jednym salonie uparcie twierdzono, że 250 to za duże graty do mojego pokoju, że się "uduszą", a bas zamęczy, a w drugim salonie opinia odwrotna, żeby się nie obawiać i brać 250-tki.

Jeśli chodzi o odczucia z odsłuchów bez dwóch zdań wziąłbym 250-tki, tylko teraz sam już się zastanawiam.

Więc bardzo duża prośba do Was z dużo większym doświadczeniem i wiedzą o wskazówki i pomoc w wyborze.

Mój odsłuch będzie wygładał w przybliżeniu jakoś tak (wiem, wiem za blisko ścian i rogów, ale będę z tym jeszcze walczył):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Słuchana muzyka, to głównie muzyka klasyczna, elektroniczna, jazz, a z klasyki Genesis, Led Zeppelin, Pink Floyd.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten amplituner to szału z 250 robić to chyba nie będzie a może mieć wręcz problem z kontrolą tych kolumn w zakresie niskich częstotliwości. Tu bym się też dopytał czy warto brać te kolumny do amplitunera.

 

Trzeba pamiętać że poziom basu to też odczucie subiektywne. Dopiero jak samemu się posłucha to będziesz wiedział czy basu jest za dużo czy jeszcze jest OK. Najlepiej jakby się dało wziąć kolumny do domu choćby na prezentację.

 

Moim zdaniem gorszą sytuacją jest gdy basu jest za dużo bo ile zbicie korektorem nie pomoże to nie bardzo jest co zrobić. (Można przytykać port BR w kolumnie ale nie zawsze daje to dobry efekt). Nie słuchałem tych 250 ale dzisiaj kolumny na dwóch głośnikach 13-15cm potrafią być już za duże do 20m2 jeżeli chodzi o poziom basu. (Zależy od kolumny i akustyki pomieszczenia).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za głos w sprawie.

W jednym z dwóch salonów odsłuch był też w oparciu o wzmacniacz Onkyo (modelu nie pamiętam), ale facet od odsłuchu powiedział, że mój Tx8150 (moc wyjściowa 135 W/kanał) spokojnie pociągnie te 250. Gdybym nie słyszał wyraźnej różnicy między 150 a 250, nie byłoby tematu. Z drugiej strony pomieszczenie odsłuchowe w tym salonie było małe ok. 10-12 m2 i było (jak dla mnie) ok.

Nie miał facet problemów, to sobie kolumny chciał kupić :-).

 

I jeszcze jedno, nie wiem czy to istotne, ale (jak widać na załączonym obrazku) mój pokój jest " otwarty" tzn występuje brak drzwi, a do sąsiednich pomieszczeń (kuchni, przedpokóju) wchodzimy przez szerokie na 1,1 x 2.55 m wykucia w ścianach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bulva1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji słuchać tych kolumn, ale nie dziwię się, że 250 gra lepiej. Model 150 to takie kolumny podstawkowe zabudowane w dużej obudowie, gdzie pewnie połowa objętości jest niewykorzystana. Aż dziwne, że udało się je zestroić na tak niską częstotliwość, zapewne kosztem nierównomierności charakterystyki, zwiększenia zniekształceń i spadku efektywności.

 

Miałeś okazję posłuchać STX FS-250 (bez literki 'n')? Te wydają mi się najciekawsze z oferty STX do 2000zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji posłuchać tych FS-250 (bez literki 'n') :-), ale to jest jeszcze do nadrobienia i pewnie wezmę pod uwagę.

Ale póki co, to mój główny problem, to to czy generalnie 250-tek nie bać się kupić???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z dwóch salonów odsłuch był też w oparciu o wzmacniacz Onkyo (modelu nie pamiętam), ale facet od odsłuchu powiedział, że mój Tx8150 (moc wyjściowa 135 W/kanał) spokojnie pociągnie te 250.

 

Z tym spokojnie to byłbym ostrożny, jest to dosyć doby amplituner ale w rzeczywistości traktowałbym go jako max 2x50-60W RMS dla 8om. Dane producenta są o kant potłuc bo kto słucha tylko jednego kanału? (135 W/Ch 6 Ω, 1 kHz, 1%, 1 Channel Driven, IEC).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Na pewno nie będzie żadnego problemu z prawidłowym wysterowaniem obydwóch modeli STX przez Onkyo TX-8150. Rzeczywiście modele Electrino 150 (https://www.q21.pl/stx-electrino-150.html) oraz Electrino 250 (https://www.q21.pl/stx-electrino-250.html) grają inaczej. Model mniejszy jest znacznie łagodniejszy, cieplejszy, gęsty, skrajne pasma nie są eksponowane, wszystko jest równe, co w bezpośrednim porównaniu z "250" może dawać wrażenie dźwięku płaskiego. Większy model jest bardziej otwarty, gra swobodniej, dynamiczniej, bardziej efektownie, eksponując skrajne pasma. Wynika to po prostu z innego zestrojenia kolumn.

Wybór należy do Ciebie, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań oraz oferty dla forumowicza oczywiście służę pomocą.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie. W 150 brakowało mi głównie "środka", który b. ładnie wypełniały 250.

Muszę się trochę spieszyć z decyzją, bo STX już podniósł cenę i to znacznie. Zostaje zakup przez dysrybutorów ze starszych dostaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane producenta są o kant potłuc bo kto słucha tylko jednego kanału?

A kto słucha sygnału sinusoidalnego, jaki używa się do pomiarów? ;)

 

Jak wzmacniacz potrafi dać w pomiarach 100W, to znaczy, że bez przesterowania może odtworzyć jakieś 10-50W mocy średniej muzyki. Czyli muzyka stereo nie obciąży wzmacniacza tak mocno, jak sygnał pomiarowy w jednym kanale kanału.

 

Jeżeli faktycznie potrzeba głośnej muzyki, to Electrino 250 byłby lepszym wyborem, bo ma większą skuteczność. Te katalogowe maksimum 75W dla Electrino 150 to dla Electrino 250 byłaby głośność przy niecałych 50W, zakładając, że dane producenta są prawdziwe.

 

Ale nie wiem, czy moc jest potrzebna, ja np. raczej nie przekraczam 1W przy odsłuchu muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez popej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto słucha sygnału sinusoidalnego, jaki używa się do pomiarów? ;)

 

Jak wzmacniacz potrafi dać w pomiarach 100W, to znaczy, że bez przesterowania może odtworzyć jakieś 10-50W mocy średniej muzyki. Czyli muzyka stereo nie obciąży wzmacniacza tak mocno, jak sygnał pomiarowy w jednym kanale kanału.

 

Jeżeli faktycznie potrzeba głośnej muzyki, to Electrino 250 byłby lepszym wyborem, bo ma większą skuteczność. Te katalogowe maksimum 75W dla Electrino 150 to dla Electrino 250 byłaby głośność przy niecałych 50W, zakładając, że dane producenta są prawdziwe.

 

Ale nie wiem, czy moc jest potrzebna, ja np. raczej nie przekraczam 1W przy odsłuchu muzyki.

 

Zdecydowana większość producentów podaje moc dla dwóch kanałów (w przypadku stereo) i zwykle w pomiarach wzmacniacze to spełniają.

W przypadku podawania mocy dla jednego kanału nie wiadomo ile tej mocy będzie dla dwóch kanałów, równie dobrze moc może spaść o połowę przy słabym zasilaczu i nic nie można producentowi zarzucić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowana większość producentów podaje moc dla dwóch kanałów

Zgadza się, specyfikacja Onkyo jest dziwna. Ale nie sądzę, żeby były problemy z faktyczną mocą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zagwarantuje że w tym układzie będzie ekstra z tą czy inną kolumną, może się okazać że trzeba kolumnę odsunąć od ścian na min 30-40 cm. Najlepiej gdyby się dało wypożyczyć do domu.

 

Proponuję iść posłuchać jeszcze 150 na spokojnie bez zbyt głośnego łojenia. Podbite skraje pasma potrafią szybko męczyć zarówno słuchacza jak i sąsiadów... Wiele nowych płyt obecnie nie da się słuchać jak się kupi kolumny z mocnym basem ze względu na loudness war.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ciągle mówimy głównie o basie, a mi w 150 brakuje środka i generalnie "większej otwartości" (jak ktoś to trafnie nazwał).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza stereo IMO za szeroka, propozycja Pylon- można skosztować. A na deser wypróbować też radzę Phoebe III z firmy Audio Academy.

Cos co Ciebie rozbuja bajkowo

Niech bedzie pysznie ale do tego trzeba kolumnom dac powietrza i przestrzeni

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej muzyki głównie słuchasz? Czego oczekujesz od kolumn? Bo np. ja do 250-tek dokupiłem subwoofer electrino 150s i basu nie jest mi za dużo ;)

 

Wybierając swoje kolumny bardzo mocno wahałem się jeszcze nad Melodiką bl-40, są droższe od 250-tek ale warto moim zdaniem przed zakupem posłuchać. FS-250 mają genialną stereofonię, ale moim zdaniem słabszy niższy zakres.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wątpliwości co do głośników w serii Electrino. Kopułki poliwęglanowe i celulozowe nisko i średniotonowe to mi się bardziej kojarzą z dolną półką. Nie słuchałem Electrino, więc to raczej opinia o technologii niż kolumnach.

W innych modelach STX stosuje ciekawsze głośniki, choćby jedwabne kopułki w tanich F-200 czy F-360. Ja bym posłuchał tych tanich i kewlarowego FS-250 zanim bym rozważał Elektrino.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej muzyki głównie słuchasz?

 

Tak jak pisałem w pierwszym poście:

słuchana muzyka, to głównie muzyka klasyczna, elektroniczna, jazz, a z klasyki Genesis, Led Zeppelin, Pink Floyd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyślał o czymś innym. W podobnej kwocie więcej emocji dostarcza co heco music style 500 czy melodika bl40 mkII.

Możesz też przed zakupem wypożyczyć te kolumny u nas i sprawdzić u siebie w domu.

Tylko do nas napisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Ja kolumny Electrino 250 mogę szczerze polecić. Miałem STX f130 potem STX F200 n, a teraz mam Elektrino 250. Słucham głównie cięższej muzyki rock czasem jakiś metal i na moc nie mogę narzekać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez perkusista88
czcionka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, perkusista88 napisał:

Ja kolumny Electrino 250 mogę szczerze polecić. Miałem STX f130 potem STX F200 n, a teraz mam Elektrino 250. Słucham głównie cięższej muzyki rock czasem jakiś metal i na moc nie mogę narzekać

Jestem zaintrygowany, czy możesz podzielić się zdjęciami systemu z tymi kolumnami. Jakie walory soniczne szczególnie Cię ujęły?

Jak wygląda budowanie planów oraz szerokość sceny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już kiedyś pisałem miałem cały zestaw KD na Electrino (zdjęcie jest sprzed roku), którego się zresztą dość szybko pozbyłem. To nie są w sumie złe kolumny, ile trudno jest mówić, że to sprzęt "Hi-Fi" - to budżetowy segment, aczkolwiek ładnie wykonany. Zwykły Pianocraft z B&W 686S2 rozkładał je pod względem planów, szerokości, nie mówiąc już o detalach. Lubię powiedzenie, że grają na ile kosztują i to jest uczciwe przedstawianie sprawy. Post powinien być w dziale "start", a nie "Hi-Fi".

PS. Na zdjęciu jest trochę późniejsza wersja systemu, ktory wtedy miałem do stereo - Y803D + B&W 685 S2. To już było bez porównania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artur 1984 waw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 1.01.2019 o 13:49, artur 1984 waw napisał:

jak już kiedyś pisałem miałem cały zestaw KD na Electrino (zdjęcie jest sprzed roku), którego się zresztą dość szybko pozbyłem. To nie są w sumie złe kolumny, ile trudno jest mówić, że to sprzęt "Hi-Fi" - to budżetowy segment, aczkolwiek ładnie wykonany. Zwykły Pianocraft z B&W 686S2 rozkładał je pod względem planów, szerokości, nie mówiąc już o detalach. Lubię powiedzenie, że grają na ile kosztują i to jest uczciwe przedstawianie sprawy. Post powinien być w dziale "start", a nie "Hi-Fi".

PS. Na zdjęciu jest trochę późniejsza wersja systemu, ktory wtedy miałem do stereo - Y803D + B&W 685 S2. To już było bez porównania...

20180129_155252.jpg

Trochę odświeżę... żartowniś z Ciebie niezły ... ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 12.07.2017 o 22:37, popej napisał:

Ja mam wątpliwości co do głośników w serii Electrino. Kopułki poliwęglanowe i celulozowe nisko i średniotonowe to mi się bardziej kojarzą z dolną półką. Nie słuchałem Electrino, więc to raczej opinia o technologii niż kolumnach.

W innych modelach STX stosuje ciekawsze głośniki, choćby jedwabne kopułki w tanich F-200 czy F-360. Ja bym posłuchał tych tanich i kewlarowego FS-250 zanim bym rozważał Elektrino.

Slychałeś? Czy tak sobie plotkujesz ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2017 o 22:53, sls napisał:

Ten amplituner to szału z 250 robić to chyba nie będzie a może mieć wręcz problem z kontrolą tych kolumn w zakresie niskich częstotliwości.

Dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 1.01.2019 o 13:49, artur 1984 waw napisał:

jak już kiedyś pisałem miałem cały zestaw KD na Electrino (zdjęcie jest sprzed roku), którego się zresztą dość szybko pozbyłem. To nie są w sumie złe kolumny, ile trudno jest mówić, że to sprzęt "Hi-Fi" - to budżetowy segment, aczkolwiek ładnie wykonany. Zwykły Pianocraft z B&W 686S2 rozkładał je pod względem planów, szerokości, nie mówiąc już o detalach. Lubię powiedzenie, że grają na ile kosztują i to jest uczciwe przedstawianie sprawy. Post powinien być w dziale "start", a nie "Hi-Fi".

PS. Na zdjęciu jest trochę późniejsza wersja systemu, ktory wtedy miałem do stereo - Y803D + B&W 685 S2. To już było bez porównania...

20180129_155252.jpg

Najlepsze są takie wpisy...jak tak ustawione to nie dziwota...

Ręce opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.