Skocz do zawartości
IGNORED

Muses 8820 Gdzie kupić nie podrabiane ?


Darek67
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.10.2022 o 21:09, zombie7 napisał:

Cześć, czy mógłbym prosić o radę związaną z rotelem Ra-01? Interesuje mnie wątek dodania kondensatorów blisko tranzystorów stopnia różnicowego. Chciałbym się upewnić gdzie ewentualnie je dodać właśnie w Rotelu Ra-01. Wklejam schamat. Z góry dziękuję, Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cześć. Najprościej po prostu prześledzić ścieżki we wzmacniaczu i dołożyć dodatkowe kondensatory na liniach zasilania (+ i -) blisko stopni różnicowych. Coś jak na tym schemacie:661614536_ra-01dodanykondensator.thumb.jpg.1cea932b24874ac0cff45a505dfd04ff.jpg

Lepsze rezultaty da przecięcie linii zasilania +/- przed wzmacniaczem napięciowym i różnicowym i wstawienie dodatkowego rezystora, co stworzy z dołożonym kondensatorem filtr dolnoprzepustowy który częściowo usunie szumy i wygładzi napięcie.

113434349_ra-01dodanyfiltrrc.thumb.jpg.874074be889c6e405113a2830ee88016.jpg

Rozwiązanie kiedyś często stosowane w wyższych modelach wzmaków. rezystor np. 10 - 22 Ohm i kondensator 1000uF tworzy już całkiem zdatny filtr RC. Warto dołożyć filtry rc osobne dla obu kanałów (oczywiście dla napięć dodatnich i ujemnych) bo to zmniejszy też trochę przesłuch międzykanałowy i poprawi stereofonię. Ważne jest dobre wybranie punktu podłączenia masy do dołożonych kondensatorów bu uniknąć problemów z brumiem. Można pociągnąć osobnymi przewodami do punktu w którym jest masa połączonych kondensatorów głównych. To zwykle bdb. rozwiązanie.    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem robienie takich zmian bez wiedzy i odpowiedniego sprzętu diagnostycznego może się skończyć grubym strzałem w kolano.

Warto po pierwsze sprawdzić czy dany klocek mieści się w spec producenta. Głupi selektor wejść lub przekaźnik głośnikowy potrafi wywalić thd w kosmos (super filmy na kanale JackieAudio). 

Dalej akustyka, kolumny i spasowanie klocków to są tematy gdzie można duuuuuzo ugrać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

extra! Dzięki. Ja to robię dla zabawy, dla testów przy okazji się uczę działania wzmacniacza stereo. Zaciekawił mnie ten temat, bo ostatnio bawiłem się również Cambridge Audio A500 i zauważyłem, że właśnie w A500 końcówka mocy ma znacznie więcej kondensatorów w stosunku do Rotela, który oryginalnie ma tylko 1 kondensator na sprzężeniu zwrotnym. Ogólnie zrobiłem ostatnio taki "remont" A500 i w stosunku do Rotela to naprawdę na korzyść A500. Bardzo.

Bardzo dziękuję za schemat, poszukam w fizycznym egzemplarzu, bo czasem te punkty są daleko od siebie.

jeszcze 2 pytania:

1. Czy normalnie można przewiercić płytkę, by zrobić dziury na te kondenstory?

2. Czy kondenstaor 1000 uF i rezystor 10-20 Ohm - czy te wartości wynikają z jakiegoś wzoru? Mam bowiem w domu kondenstaory 470 uF i myślałem o zastosowaniu takich. 

 

PS. A od tematu aż tak nie odbiegam, bo Muses 8820 zakupione w sklepie Auden (allegro) już w drodze i będą testowane. Vs NE5532, 2604 oraz opamp Muzga

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zombie7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, zombie7 said:

Czy kondenstaor 1000 uF i rezystor 10-20 Ohm - czy te wartości wynikają z jakiegoś wzoru? Mam bowiem w domu kondenstaory 470 uF i myślałem o zastosowaniu takich. 

Regula kciuka dla amatorów (sam jestem): jak elementy zasilacza to można dać wartość oczko wyżej np. Jak tor np element sprzężenia to z tego co wiem jest tam zależność czasowa. W innych miejscach niż zasilacz nie zmieniam też nic na inne wartości (najwyżej napięcie wyższe) z racji takiej że za 10lat nie dojdziesz co tam było. Teraz pamiętasz - wiadomo jest schemat ale sprawdzisz później sztuka po sztuce? 

 

 

Akurat idealny przykład powyższego. 

8 minutes ago, zombie7 said:

Czy normalnie można przewiercić płytkę, by zrobić dziury na te kondenstory?

No jak ci wszystko pasuje i godzisz się na nieodwracalność... Xraytonnyb bywało że wiercił w antykach bo np potki nie pasowały. Lepiej tak niż pająk. W sensie estetyczniej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, zombie7 napisał:

.... Muses 8820 zakupione w sklepie Auden (allegro) już w drodze i będą testowane. Vs NE5532, 2604 oraz opamp Muzga...

Dasz znać jak porównanie Muses 8820 vs NE5532 ? Jestem bardzo ciekaw jakie są różnice wg Ciebie ? Czy też nie ma żadnych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Elbing napisał:

Dasz znać jak porównanie Muses 8820 vs NE5532 ? Jestem bardzo ciekaw jakie są różnice wg Ciebie ? Czy też nie ma żadnych ?

oczywiście, napiszę. Tylko to trochę potrwa, ale napiszę na pewno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, zombie7 napisał:

1. Czy normalnie można przewiercić płytkę, by zrobić dziury na te kondenstory?

Oczywiście, ale warto dobrze przemyśleć miejsca i prześledzić ścieżki. Czasami na płycie są już przewidziane otwory i ścieżki pod takie elementy np. jeśli płyta jest stosowana również pod wyższy model serii. No i też to kwestia decyzji czy decydujesz się na wiercenie w płycie troszeczkę jednak ingerując w oryginalność.

8 godzin temu, zombie7 napisał:

2. Czy kondenstaor 1000 uF i rezystor 10-20 Ohm - czy te wartości wynikają z jakiegoś wzoru? Mam bowiem w domu kondenstaory 470 uF i myślałem o zastosowaniu takich. 

Wynikają z bardzo podstawowego wzoru na pasmo przenoszenia filtru dolnoprzepustowego RC. Przy 10 Ohm i 1000uF częstotliwość graniczna takiego filtru wynosi około 15 Hz (dla tłumienia o 3db) co przy częstotliwości 100 Hz a więc częstotliwości tętnień zasilacza, tłumi te tętnienia o jakieś 16 db. Im wyższa częstotliwość tym tłumienie jest większe.

Możesz to zobaczyć z wykresami na tej np. stronce:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma co przesadzać z wielkością kondensatora, ale też zbyt mały nie okaże się szczególnie skuteczny, chyba że zastosujesz większy rezystor, czego też nie polecam, bo im większy tym wolniej będzie ładował się kondensator, a przecież warto mieć szybki dostęp do prądu:-) W przypadku tego rotela, układ wzmacniacza różnicowego i wzm. prądowego dla jednego kanału tak na szybko licząc potrzebuje jakieś 7-8 mA, więc bezproblemowo taki dołożony układ będzie miał odpowiednią wydajność. 470uF spokojnie też wystarczy. Pamiętaj jednak, że użyty rodzaj kondensatora będzie miał wpływ na brzmienie wzmacniacza (chyba że jesteś niewierzący w brzmienie kondensatorów;-) ale to Twoja sprawa) 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, bartek_k napisał:

użyty rodzaj kondensatora będzie miał wpływ na brzmienie wzmacniacza (chyba że jesteś niewierzący w brzmienie kondensatorów;-) ale to Twoja sprawa) 

 

Oczywiście, że kondensatory mają wpływ i nie chodzi o wiarę. Kiedyś w rotelu ra-02 w niemal wszystkie miejsca kondensatorów włożyłem podstawki precyzyjne i testowałem kondensatory. Także mnie nie trzeba przekonywać. 

I dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie. Fajnie, że Ci się chciało mi to dokładnie wyjaśnić, bo jestem hobbystą z brakiem podstawowej wiedzy. Staram się nadrabiać. Zobaczę, co mi z tego wyjdzie, najwyżej zrobię same kondensatory, bez rezystorów.

 

Co do A500 - nie ingerowałem w schemat zbytnio.

- Parę kondensatorów sygnałowych zmieniłem na MKP. 

- wymieniłem wszystkie elektrolity na dobrej jakości. I tu taka rada. Niby w schemacie jest napięcie na 63V, ale w układzie panuje napięcie ok 40V, więc można wstawić kondensatory na 50V od biedy, a wybór jest większy.

- zmieniłem kilka rezystorów na takie używane w Audio

- diody prostownicze zmieniłem na szybkie

- zwiększyłem pojemność kondensatorów głównych zasilania z 2200 na 2700

- wymieniłem potencjometr na Alpsa i kable sygnałowe z płytki przedwzmacniacza na końcówkę mocy (Te dwie rzeczy zrobiłem, bo akurat była awaria, a nie że chciałem to zmienić)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zombie7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zombie7 pytałeś na priv o umieszczenie elementów ale może komuś kiedyś się to też przyda to wkleję tutaj.

 

Poniżej część schematu płyty wzmacniacza Ra-01 ze ścieżkami i elementami.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kolorem czerwonym zaznaczone ścieżki zasilania dodatniego

Kolor niebieski - zasilanie ujemne

kolor jasny zielony - masa

elementy na różowym tle - te które trzeba dołożyć

różowe linie w czarnej otoczce - linie cięcia ścieżek

 

Jeśli chodzi o rozmieszczenie elementów to ważne jest żeby filtr rc znajdował się przed elementami które z niego korzystają w sensie przepływu prądu. Jeśli umieścisz kondensator za elementami np. na końcu ścieżki, to części układu zamiast korzystać z filtrowanego napięcia przez ten kondensator, korzystają z przynajmniej w części z tego niefiltrowanego z zasilacza. Nie wiem jak to jaśniej napisać, mam nadzieję że to zrozumiałe.   

Tak jak oznaczyłem miejsca w które można wstawić elementy, w mojej ocenie będą dobrze funkcjonować i wymagają mało ingerencji. Same oznaczenie kolorami ścieżek zasilania i masy powinno też ułatwić rozkminkę jeśli chcesz je wstawić po swojemu.

Musisz też sprawdzić w rzeczywistości czy schemat ścieżek z datasheeta nie jest w tzw. odbiciu lustrzanym. to zależy czy widok jest od strony elementów czy ścieżek. Jeśli jest odwrócony to lewa strona zamienia się z prawą ale góra z dołem już nie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2022 o 10:07, zombie7 napisał:

Muses 8820 zakupione w sklepie Auden (allegro)

Niestety nie jest to gwarancja oryginalności 😞 Jak zresztą w każdej polskiej firmie, włącznie z TME

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kolmen napisał:

Niestety nie jest to gwarancja oryginalności 😞 Jak zresztą w każdej polskiej firmie, włącznie z TME

Nie jest, ale jeśli duży sklep kupuje z oficjalnej dystrybucji np Analog Devices to będzie miał oryginały. Takie giganty jak Mouser czy Digikey raczej podróbek nie będą miały. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kolmen napisał:

Niestety nie jest to gwarancja oryginalności 😞 Jak zresztą w każdej polskiej firmie, włącznie z TME

Większość takich sprzedawców to pośrednicy sprowadzający towar z Chin. 

Z allegro polecam tvsat-shop, często ma ciekawe kości z dawnych lat produkcji, warto szukać opampów ceramicznych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, no wiem, zawsze to ryzyko. Kiedyś ten sklep Auden polecał mi szanowany forumowicz @MacGyver - może nie konkretnie ten sklep, ale jakiś układ scalony od nich i tak już zostało, że co jakiś czas od nich kupuję.

WIem, że na Mouser kupi na 100% oryginały, ale przesyłka 80 złotych, a nie miałem akurat nic więcej w koszyku.

@bartek_k - Dzięki za schemat. Ale jeszcze dla pewności - opcja z samym kondensatorem (bez przecinania i dokłądania rezystora) też będzie działać, tak? Zrozumiałem, że z rezystorem "będzie jeszcze lepiej". Trochę się dygam z tym przecinaniem. Albo zrobię najpier same kondensatory, a potem ewentualnie dołożę rezystory.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, zombie7 napisał:

opcja z samym kondensatorem (bez przecinania i dokłądania rezystora) też będzie działać, tak?

Będzie działać i zawsze cos da ale w sporo mniejszym zakresie. Będzie to w zasadze coś jak masz dodatkowe kondensatory blisko np. wzmacniaczy operacyjnych. Tylko że do opampów masz lepiej lub gorzej stabilizowane napiecie, a w końcówce mocy stabilizacji napiecia nie masz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

Z allegro polecam tvsat-shop, często ma ciekawe kości z dawnych lat produkcji, warto szukać opampów ceramicznych. 

Czasem zwracam uwagę na zmęczone wręcz skorodowane w metalowych obudowach opampy, sprzedają czasem za bezcen. Można i tanio, a już na bank sa to oryginały. Tak kupiłem większą ilość militarnych AD744. 

Tak też zanabyłem fety LSK i poza ich sfatygowaniem nie mam uwag- oryginały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, kolmen napisał:

Jak zresztą w każdej polskiej firmie, włącznie z TME

Nie sądziłem, że TME też mogą mieć chińskie podróbki. Czy to polska firma, czy polski oddział obcej firmy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2022 o 23:46, slawsim napisał:

Nie sądziłem, że TME też mogą mieć chińskie podróbki. Czy to polska firma, czy polski oddział obcej firmy?

Polska firma

Mało tego, że sprzedaje podróbki to kolportuje je po całej Europie 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, kolmen napisał:

Polska firma

Mało tego, że sprzedaje podróbki to kolportuje je po całej Europie 😞

Niedobrze, niedawno kupiłem u nich Nichicony ES. Nie łatwo odróżnić podróbkę. Chamstwo w panstwie normalnie. Ciekawe czy Conrad Electronic z Niemiec też w kulki leci. U nich kupiłem Panasonici NHG i FR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawsim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2022 o 09:21, zombie7 napisał:

opcja z samym kondensatorem (bez przecinania i dokłądania rezystora) też będzie działać, tak? Zrozumiałem, że z rezystorem "będzie jeszcze lepiej".

Dokładanie rezystorów szczególnie poprawia na gorzej tłumienie zmian zasilania. Tak, że oszczędnie z dokładaniem ich wartości. Z kolei dokładanie kondensatorów i złe wybranie połączenia do masy może znacząco pogorszyć przydźwięki ale pisał o tym @bartek_k w 1. poście na tej stronie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz7niewiele zrozumiałem z tego, jedynie żeby uważać. Wierz mi, drży mi ręka i serce, ale zżera ciekawości. Mam 4 rezystory 10 Ohm, 0,5 Watt. I 4 kondensatory Nichicon FG 1000uF 63V.

A czy przecięte ścieżki można potem jakoś uratować? Mam taki lakier grafitowy do naprawy ścieżek, ale nie wiem, czy się je stosuje we wzmacniaczach audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, zombie7 said:

czy przecięte ścieżki można potem jakoś uratować?

Lutujesz po prostu. Pokrywasz kalafonia lub solder maską. Idealnie jak dasz kawałek drucika żeby wzmocnić.

Ah pamiętam te piękne czasy gdy nadzieja i ciekawość przesłaniały prozę zjebanej pcb 🙂

Mój bidny nad 3020 z którym już zostaniemy po czasu kres hehe.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, zombie7 napisał:

@Grzegorz7niewiele zrozumiałem z tego, jedynie żeby uważać. Wierz mi, drży mi ręka i serce, ale zżera ciekawości. Mam 4 rezystory 10 Ohm, 0,5 Watt. I 4 kondensatory Nichicon FG 1000uF 63V.

Przede wszystkim trzeba zaspokajać ciekawość. Ale żeby nas to rozwijało twórczo a nie w kierunku destrukcji, co nieco trzeba wiedzieć. Nie przejmuj się. Te rozważania o których wspominałem są złożone i w dziele poszukiwań... średnio istotne. 

Jak najbardziej działaj ale zgodnie z podanymi tu zasadami. Z reguły zmiany jakie spowodujemy są niesłyszalne. Słyszymy efekt naszych działań. Zadowolenie po naszej własnej modyfikacji, działającej; bezcenne. Warto!

31 minut temu, zombie7 napisał:

Mam taki lakier grafitowy

Żadnych lakierów. Ratowanie tak jak wspomniał @Daniel_68412.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zombie7 napisał:

A czy przecięte ścieżki można potem jakoś uratować? Mam taki lakier grafitowy do naprawy ścieżek, ale nie wiem, czy się je stosuje we wzmacniaczach audio.

Tak ja koledzy wyżej wspomnieli. Zrób po prostu cienkie przecięcia np. nożykiem do tapet. Jeśli będziesz chciał przywrócić układ to po prostu zdrapujesz troszkę soldermaski/lakieru po każdej ze stron i cyna spokojnie rozleje się na obie strony łącząc ścieżkę. Dodatkowy drucik nawet taki jak ścinka nóżki z nowego kondensatora polepszy trwałość połączenia. Jeśli zlutujesz cyna ołowiową to nawet bez zabezpieczania takie połączenie przetrwa pewnie dekady. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Hej, hej po dłuższej przerwie, ale udało mi się już do jakichś wniosków dojść w obu tematach, tj. 1. Muses8820 vs NE5532 oraz 2. Dołożenie filtra RC do końcówki mocy w Ritel Ra-01. Zeszło trochę, bo Muses musiał się wygrzać.

1. Muses 8820 a inni - Ne5532, 2604.

Testy robiłem w Cambridge Audio A500. Całego toru nie będę opowiadał...

Nie powiem nic odkrywczego. Raczej potwierdziło się to co już wyczytałem na wielu forach. W moim odczuciu NE5532 oraz 2604 grają podobnie, 2604 wydaje mi się że lepiej, podobnie ale jakoś bardziej muzykalnie. Dość ciepło.

Muses8820 to jest duża poprawa, warta wydania tych 40-50 złotych. Wzrosło tak jakby wszystko - szczegóły, nasycenie na każdym paśmie. Nie będę więcej mówił, bo to już opis poetyczny byłby potrzebny. Polecam. Choć nic nie odkryłem, tylko potwierdziły się wiadomości z forów to nie żałuję czasu w to włożonego.

2. Dodanie filtra RC do końcówki mocy w Rotel Ra-01.

Dodałem Nichicon 4 x FG 1000uF 63V oraz 4 x Dale 10 Ohm, 0,5W.

Nadmienię, że ten Rotel już był tak jakby "na wypasie" - wszystkie kondensatory wymienione, dość sporo rezystorów, poprawione zasilanie, etc. Na Oscyloskopie niemal ideał.

Najpierw dodałem Kondensatory. I tutaj faktycznie nastąpiła poprawa, tak jak kolega @bartek_k pisał. Stereofonia stała się wyraźniejsza i ogólnie jakby było więcej "miąższu".

Następnie pociąłem ścieżki i dodałem rezystory. I jak mam być szczery, nie zauważyłem większej poprawy. Na ucho rzecz jasna. Może jakaś poprawa jest, nie wiem. Może fakt, że już przed tą zmianą wzmacniacz działał bardzo ładnie, był po serwisie i nie było co poprawiać. Nie wiem.

W każdym bądź razie dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza @bartek_k - czapki z głów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po twoim wpisie nabrałem ochoty na eksperyment i włożę Muses 8820 do Philipsa CD670, teraz siedzą tam Signetics NE5532.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, panterka napisał:

teraz siedzą tam Signetics NE5532

Jeżeli masz Signeticsy Philipsa, czyli te z paskiem, to Muses raczej nie wygra. Dobrze posłuchaj. Różnice jakieś znajdziesz na pewno, ale czy będzie to wygrana to nie ma pewności. Może Musesowi będzie odpowiadała aplikacja. Gdzie kupisz oryginały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.