Skocz do zawartości
IGNORED

Oryginał czy podróbka - forumowe konpendium wiedzy


pifkoo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@kolmen - wysłałem PW.

Jednak nie wysłałem bo nie możesz otrzymać wiadomości. Może wyślij do mnie kontakt do siebie to ustalimy szczegóły.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darek549
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Naprawdę sadzicie, ze te malunki mają jakiekolwiek znaczenie? 

Współcześnie można wszystko. 

Wkrótce podam przepis na sprawdzenie "czy oryginały?". 

Można wszystko ale nie każdemu się chce, większość podrobek różni się znacząco, te blizsze oryginalowi mają czesto subtelne różnice, jak właśnie te znaczki SK

Większe Sankeny można ważyć 

Mniejsze poza ogledzinami organoleptycznymi można rozpoznać albo po pomiarze pojemności złącz, albo robiąc po prostu probe wytrzymałościową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kolmen napisał:

TME to polska firemka, która kupuje gdzie się da (bardzo często od chińskich pośredników) i skutkuje to wiadomymi efektami 🙂

Dziękuję za tą cenną informację, oby więcej takiej wiedzy. Szkoda, że jest takie zamieszanie np. ze zdjęciami "fejków". Na podstawie zdjęć opampów w necie trudno ustalić ten prawdziwy. Laserem wypala teraz niemal każdy, zwłaszcza na tych smd. Niedawno spośród trzech par OPA627 DIP-8 wyłowiłem najlepiej grającą, a wygląda podejrzanie (z R w kółeczku) z przekrzywionym nadrukiem 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mouser również ma elektronikę z ChRL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wrobeleczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, wrobeleczek said:

Mouser również ma elektronikę z ChRL.

Przecież 99% rzeczy jest robionych w chinach/indiach/tajwanie - tylko kwestia co realnie kupujesz - wariację na temat lm317 czy też coś co spełnia QA TI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, kolmen napisał:

Nie wsadzaj do jednego wora Mouser i TME

Mouser jest oficjalnym dystrybutorem bardzo wielu komponentów i kupuje bezpośrednio u producentów.

TME to polska firemka, która kupuje gdzie się da (bardzo często od chińskich pośredników) i skutkuje to wiadomymi efektami 🙂

Np Mouser potrafi nie wysłać Ci towaru tłumacząc się, że komuś innemu może być bardziej potrzebny niż Tobie. TME takich cyrków nie robi, a obsługa klienta, czy pakowanie jest na najwyższym poziomie. TME jest także dystrybutorem wielu marek jak np. Panasonic, Nichicon, Sunon, czy TI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu trafiły do mnie zamówione w Chinach CS8414 i CS8412. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt współczesny, mimo że te odbiorniki już dawno wycofano z produkcji. Napisy są inne ( szaro-brązowe ), a od spodu  ,,CHINA" . Wlutowałem je na płytki, bo nie miałem wyboru. Działają prawidłowo. Brzmią tak samo, jak te z białymi napisami sprzed lat.

No i teraz się pojawiają pytania.

Czy to jest produkt chiński z oryginalnymi oznaczeniami Cirrus Logic , produkowany współcześnie na licencji?

Czy to zamiennik wymyślony przez Chińczyków z nielegalnie naniesionym logo?

Czy to jest STA120 przemalowany na CS z jakąś sztuczką w zasilaniu umożliwiającą podanie napięć 5 woltów?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bumpalump napisał:

Większe Sankeny można ważyć 

Pamiętacie chińskie akumulatory Li-Ion mające pojemności kilkukrotnie wyższe niż najbardziej pojemne solidnych wytwórców? Na wagę były kilkukrotnie lżejsze. Potem była moda na ważenie aku. Ale i chińczyki zrobiły postęp; zaczęły sypać piasek do środka... 😉

Na necie nie znający afery znajdą filmiki.

Ani nadruki, ani waga nie są przekonujące. Kupiłem parę miesięcy temu tranzystory darlingtona, które nawet nimi nie są. Wyglądają szałowo a sprzedawca miał przed moją oceną 100% reputacji...

 

7 godzin temu, slawsim napisał:

Niedawno spośród trzech par OPA627 DIP-8 wyłowiłem najlepiej grającą, a wygląda podejrzanie (z R w kółeczku) z przekrzywionym nadrukiem 😊

Oby to był nowy kierunek; podróby lepsze od oryginałów...

 

9 godzin temu, Bumpalump napisał:

Mniejsze poza ogledzinami organoleptycznymi można rozpoznać albo po pomiarze pojemności złącz, albo robiąc po prostu probe wytrzymałościową.

To wydają się rozsądne kierunki. Również dla "większych"...

7 minut temu, arturp napisał:

No i teraz się pojawiają pytania.

Czy

... Albo wyciągnięte ze śmietnika firmy macierzystej matryce (maski) do naświetlań... 

... bo jakieś tam maszynki do litografii to chyba każdy już może kupić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Przecież 99% rzeczy jest robionych w chinach/indiach/tajwanie - tylko kwestia co realnie kupujesz - wariację na temat lm317 czy też coś co spełnia QA TI.

I o to mi chodzi. Psioczymy na dostawców i szukamy oryginałów, które są od lat nie produkowane. Kupujemy i narzekamy, że nie są to te same układy co kiedyś. A prawda jest taka, że zachodnie koncerny przeniosły linie produkcyjne na wschód bo taniej a teraz narzekają, że podróbki. Bez linii produkcyjnych nic by nie kopiowali. Dostali możliwość, mają siły i środki to je skrzętnie wykorzystują. Nie zawsze kupując z ChRL dostaje się towar zły ale niestety takie rzeczy robią i będą robić dalej bo kasa. Cierpimy w większości my, zapaleńcy i hobbyści. Za kilkanaście lat oryginałów nie będzie. Skończą się wyluty i NOSy. Pozostanie "inny oryginał". 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, arturp napisał:

Tydzień temu trafiły do mnie zamówione w Chinach CS8414 i CS8412. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt współczesny, mimo że te odbiorniki już dawno wycofano z produkcji. Napisy są inne ( szaro-brązowe ), a od spodu  ,,CHINA" . Wlutowałem je na płytki, bo nie miałem wyboru. Działają prawidłowo. Brzmią tak samo, jak te z białymi napisami sprzed lat.

No i teraz się pojawiają pytania.

Czy to jest produkt chiński z oryginalnymi oznaczeniami Cirrus Logic , produkowany współcześnie na licencji?

Czy to zamiennik wymyślony przez Chińczyków z nielegalnie naniesionym logo?

Czy to jest STA120 przemalowany na CS z jakąś sztuczką w zasilaniu umożliwiającą podanie napięć 5 woltów?

 

Jakie są koszty inżynierii wstecznej i jak duży jest rynek na takie układy ? 

Albo inaczej : czy opłaca się podrabiać takie układy.

Ale opampy to już co innego ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Republika ziemniaczano buraczana pod przywództwem  podwykonawcy idei Haushoffera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, arturp napisał:

Czy to jest produkt chiński z oryginalnymi oznaczeniami Cirrus Logic , produkowany współcześnie na licencji?

Albo zakupiono maski lub gotowe struktury i zapakowano współcześnie nawet w firmie chińskiej "krzak" Kupiłem kiedyś CS8420 taki stary upsampler do 96khz. Na pare sztuk działał jeden. Reszta miała ewidentne zwarcia.

A może to sa stare struktury które nie przeszły weryfikacji i jakimś kanałem dostała to firma "krzak". Normalnie powinny być oczywiście zniszczone w fabryce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś to tu wklejał - podróbka opampa w krzemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, jaeger napisał:

Albo inaczej : czy opłaca się podrabiać takie układy.

Nie wiem . Biorę do ręki DIR9001, który właśnie przyszedł z Chin. Przyglądam mu się pod lupą, a tam górna powierzchnia scalaka, na której są napisy , zaczyna się łuszczyć i i odchodzić. No i co , lutować? A potem , jak nie zadziała, to wylutować wszystkie elementy towarzyszące w okolicy żeby go wyciągnąć i kupić drugi w TME ? 🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minutes ago, arturp said:

kupić drugi w TME

ja bym kupił w mouser - nie dość ze 6pln taniej to darmowa wysyłka (kilka tys sztuk na magazynie)

swoją drogą po czorta zamawiasz u chińczyków i tak się tylko podsyca ten proceder

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Daniel_68412 napisał:

swoją drogą po czorta zamawiasz u chińczyków i tak się tylko podsyca ten proceder

To akurat zbieg okoliczności , zwykle kupuję u Chińczyków tylko to, co jest niedostępne w Europie. Po prostu robiłem zamówienie kilku starych odbiorników CS8412 i CS8414  i zabrakło mi kilkunastu złotych do uzyskania możliwości przyspieszonej wysyłki , więc wziąłem trochę drobnicy. Ale ogólnie masz rację. Nie ma sensu tam kupować czegoś, co jest tu dostępne , nawet jeśli jest to dużo tańsze bo i tak zwykle są problemy. Już zamówiłem drugiego dir-a w TME . Akurat te odbiorniki biorę od nich zwykle i są OK , tylko 4 razy droższe niż podróbki.😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.05.2023 o 07:04, darek549 napisał:

@kolmen - wysłałem PW.

Jednak nie wysłałem bo nie możesz otrzymać wiadomości. Może wyślij do mnie kontakt do siebie to ustalimy szczegóły.

 

Już odblokowałem skrzynkę, była przepełniona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na eBay Chińczycy mają takie nigdy nie produkowane przez BB i TI ceramiki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przetestowałem dir9001 kupiony na AliExpress. Pierwsza rzecz, na którą zwróciłem uwagę, to lekko łuszcząca się powierzchnia. Ale wylutowałem i nawet ruszył. Najpierw łapał lock'a na każdym transporcie a potem radośnie przestał. Teraz współpracuje tylko z jednym z transportem, który w zasadzie niewiele się różni od innych. Ciekawe dlaczego ... Dźwięk jest równie zabawny co jego wygląd i zachowanie. Połączenie lekkiego zamulenia z metaliczną wyższą średnicą.🤣 Kiedyś już mi się trafił podobny chiński wynalazek udający DIR9001. Nie łapał sygnału koaksjalnego natomiast lokował się ładnie na światłowodowym . Wszystko wskazuje na to, że to jednak podróby albo jakieś odpady z produkcji . 

W skrócie - do kosza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, arturp napisał:

Właśnie przetestowałem dir9001 kupiony na AliExpress. Pierwsza rzecz, na którą zwróciłem uwagę, to lekko łuszcząca się powierzchnia. Ale wylutowałem i nawet ruszył. Najpierw łapał lock'a na każdym transporcie a potem radośnie przestał. Teraz współpracuje tylko z jednym z transportem, który w zasadzie niewiele się różni od innych. Ciekawe dlaczego ... Dźwięk jest równie zabawny co jego wygląd i zachowanie. Połączenie lekkiego zamulenia z metaliczną wyższą średnicą.🤣 Kiedyś już mi się trafił podobny chiński wynalazek udający DIR9001. Nie łapał sygnału koaksjalnego natomiast lokował się ładnie na światłowodowym . Wszystko wskazuje na to, że to jednak podróby albo jakieś odpady z produkcji . 

W skrócie - do kosza.

...odpady. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanyo STK465

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A mój jeszcze inny:

 

WP_20230531_20_25_59_Pro.thumb.jpg.e57c10b010201daec0bb21d3f337c634.jpg.99b460a033c7d8302abddbe54a7f1523.jpg

Później wkleję zdjęcie prawdziwego z 1978 roku, tylko go muszę wydłubać ze wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.05.2023 o 21:24, arturp napisał:

Właśnie przetestowałem dir9001 kupiony na AliExpress. 

W skrócie - do kosza.

DIR9001 można kupić oryginalny w wielu miejscach m/innymi na stronie TI. Najlepszy sposób na podróbki to wyzbycie się sentymentów i  stosowanie elementów z bieżącej masowej produkcji uznanych producentów. W serwisie starych sprzętów nie zawsze się da i to jest problem.  Ale w nowych konstrukcjach jeżeli koniecznie ktoś chce jakiś staroć bo "kiedyś to dobrze robili" to coraz częściej dostaje stare odrzuty produkcyjne, lub w sumie nie wiadomo co. I z tych legendarnych starych konstrukcji nie pozostaje nic.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,chciałbym zaprezentować muses01 B05 kupiony za wielką wodą od dystrybutora oficjalnego,oraz E04 ze słynnego portala aukcyjnego, od jeszcze bardziej słynnego sprzedawcy idącego w zaparte co do prawdziwnowści scalaka.

Wiadomo jeden i drugi gra inaczej,co nie oznacza że E04 gra do bani.

Trudno je odróżnić na pierwszy rzut oka ,ale da się,udało mi się to przez przypadek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

01v2.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mistrzu" oświeć nas, my ślepy lud twój różnicy nie widzimy 😀. Na poważnie, temat o podróbach a nie typu zgaduj zgadula. 

Co jest nie tak? 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrz oprócz nadzwyczajnego wzroku obdarzony został wybitnym słuchem. W tym wypadku trafność typowania wzrasta czterokrotnie...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.