Skocz do zawartości
IGNORED

Zegar rubidowy czy OCXO?


h3x_Lukasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minutes ago, msankowski said:


 


Takiego hasła w PRL-u używano:

Niech czyn wyprzedza myśl.

Nie miałem na myśli zakupu. Każdy szanujący się sprzedawca audio, zegary wypożycza.

Test czy działa jesli wykonany na własnym sprzęcie nie trwa dłużej niż kilkanaście sekund.

Pozniej jest tylko lepiej jak zegar zacznie się stabilizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, Seth_A_Rider said:

Nie miałem na myśli zakupu. Każdy szanujący się sprzedawca audio, zegary wypożycza.

Test czy działa jesli wykonany na własnym sprzęcie nie trwa dłużej niż kilkanaście sekund.

Pozniej jest tylko lepiej jak zegar zacznie się stabilizować.

A na czym polega proces stabilizacji zegara?

Jaki to ma wpływ na sygnał?

Może są jakieś ilościowe dane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, co roku GUS publikuje, wystarczy poczytać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, ASURA said:

Taaak, co roku GUS publikuje, wystarczy poczytać

Nie odzywaj się nie pytany. I tak nic mądrego nie napiszesz, oczym wielokrotnie można było się przekonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, bum1234 napisał:

Nie odzywaj się nie pytany. I tak nic mądrego nie napiszesz, oczym wielokrotnie można było się przekonać.

Co się czepiasz. Kol. Asura po prostu w rozmowie z Tobą wykorzystał stosowany prze Ciebie klucz zabierania głosu, a Ty się obruszasz. Teraz widzisz, jak to wyglada z boku. Wyciągniesz wnioski, czy kolejny raz od czapy w swoim, czyli przed momentem wygłoszonym w stronę poprzedniego rozmówcy stylu mnie zaatakujesz? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minutes ago, umka said:

Co się czepiasz. Kol. Asura po prostu w rozmowie z Tobą wykorzystał stosowany prze Ciebie klucz zabierania głosu, a Ty się obruszasz. Teraz widzisz, jak to wyglada z boku. Wyciągniesz wnioski, czy kolejny raz od czapy w swoim, czyli przed momentem wygłoszonym w stronę poprzedniego rozmówcy stylu mnie zaatakujesz? 🙂

 

Wnioski to sobie sami powinniście wyciągnąć. Ale niestety nie potraficie, albo nie chcecie z czysto merkantylnych powodów.

Merkantyliści bardzo nie lubią jak im się psuje rynek. A ponieważ jest płytki, każda duszyczka się liczy.

Więc oszukuje się biednych ludzi, którzy nawet sobie z tego sprawy nie zdają, ba nawet bronią oszukujących 😄

Oczywiście ty jesteś czystym marketingowcem, do czego nieraz sam się przydawałeś. Więc jakiekolwiek logiczne wnioski leżą poza twoim kręgiem zainteresowań. Dla ciebie liczy się tylko jak największa ilość wyznawców voodoo 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



A na czym polega proces stabilizacji zegara?

A pomijając przepychanki, pytanie Kolegi warte jest odpowiedzi.
Technologie TCXO, OCXO, rubidowa itd mają przecież zapewnić zegar stabilny. W tym celu stosuje się np pre-aging / starzenie komponentów, stabilizację temperaturową.

A tutaj "proces stabilizacji zegara" w domu klienta, jak rozumiem. Może ktoś napisze o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, bum1234 napisał:

 

Wnioski to sobie sami powinniście wyciągnąć. Ale niestety nie potraficie, albo nie chcecie z czysto merkantylnych powodów.

Merkantyliści bardzo nie lubią jak im się psuje rynek. A ponieważ jest płytki, każda duszyczka się liczy.

Więc oszukuje się biednych ludzi, którzy nawet sobie z tego sprawy nie zdają, ba nawet bronią oszukujących 😄

Oczywiście ty jesteś czystym marketingowcem, do czego nieraz sam się przydawałeś. Więc jakiekolwiek logiczne wnioski leżą poza twoim kręgiem zainteresowań. Dla ciebie liczy się tylko jak największa ilość wyznawców voodoo 😄

 

No tak, standard. Tylko potem nie miej pretensji, gdy ludzie w ten sam, notabene nudny, bo powtarzający te same slogany, w dodatku pozbawione jakiegokolwiek poparcia doświadczeniami empirycznymi sposób odpowiadają Tobie. 🙂

Ale, żeby jeszcze bardziej podkręcić Twój trend do chęci niesienia pozbawionego merytorycznego wsadu typu próba na własnym organizmie, kaganka oświaty, zdradzę, że obecnie coś na kształt działania zewnętrznych zegarów w cedeku, stosuję w przypadku słuchania gramofonu. Jak to możliwe i co co chodzi? Nie pytaj. Jak nie widzisz sensu aplikacji tego rodzaju konstrukcji w cyfrze, w analogu dla Ciebie również będzie to zbędne. Tylko jedna prośba. Żyj sobie jak chcesz i pozwól żyć innym w ten sam sposób. 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, msankowski napisał:

A tutaj "proces stabilizacji zegara" w domu klienta, jak rozumiem. Może ktoś napisze o co chodzi.

 

Zegary typu OCXO (Oven Controlled), czyli z kryształem oscylatora podgrzewanym do pewnej temperatury (typowo 80 stopni) przechodzą proces stabilizacji, od tak zwanego zimnego startu, może to o to chodzi. Z moich doświadczeń z OCXO w audio trwa to około godzinę, pomimo tego że stabilna temperatura jest osiągana w ciągu kilku minut. Zachodzą jeszcze zjawiska długoterminowej stabilizacji takiego oscylatora w związku ze starzeniem się kryształu oscylatora ale myślę że to w audio jest raczej nieistotne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, umka said:

 w dodatku pozbawione jakiegokolwiek poparcia doświadczeniami empirycznymi

Śmieszny jesteś z tą empirią, bo nie masz o niej pojęcia, zresztą tak samo jak twoi współwyznawcy 😄

Lub  raczej udajesz, że nie masz, z wiadomych, dość niskich pobudek.

Wiadomym jest, że naciągactwo było jest i będzie. Ale nie znaczy to wcale, że należy nad tym przechodzić do porządku dziennego mimo iż często jest to walka z wiatrakami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Zegary typu OCXO (Oven Controlled), czyli z kryształem oscylatora podgrzewanym do pewnej temperatury (typowo 80 stopni) przechodzą proces stabilizacji, od tak zwanego zimnego startu, może to o to chodzi. Z moich doświadczeń z OCXO w audio trwa to około godzinę, pomimo tego że stabilna temperatura jest osiągana w ciągu kilku minut.

Jak oceniasz zmiany w audio w ciągu tej godziny. Słuchasz, mierzysz, porównujesz z czymś? Czy możesz to opisać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, bum1234 napisał:

Śmieszny jesteś z tą empirią, bo nie masz o niej pojęcia, zresztą tak samo jak twoi współwyznawcy 😄

Lub  raczej udajesz, że nie masz, z wiadomych, dość niskich pobudek.

Wiadomym jest, że naciągactwo było jest i będzie. Ale nie znaczy to wcale, że należy nad tym przechodzić do porządku dziennego mimo iż często jest to walka z wiatrakami.

Chcąc pokazać, że w przeciwieństwie do Ciebie ja rozprawiam o czymś, czego sam używam i wówczas mogę coś na ten temat powiedzieć - piję do wyśmiewanego przez ciebie mojego poziomu empiryzmu, odpowiem tak.

Jak chcesz:

- choćby zobaczyć, o czym w ogóle mowa - to w Twoim przypadku chyba clou większości spraw w jakich zabierasz głos? Zapraszam na kawę.

- przekonać się, czy to faktycznie działa? Zapraszam na kawę.

- usłyszeć, jaki jest tego wynik? Zapraszam na kawę

- mieć choćby szansę na inną opinię niż ja nawet podczas tego samego odsłuchu - to wolny kraj i każdy ma swoje zdanie? Zapraszam na kawę. 

A co do reszty Twojej, z braku argumentów zawsze próbującej deprecjonować rozmówcę wypowiedzi nie mam zamiaru się odnosić. 

Jak teraz mnie obrazisz lub w inny sposób się wykpisz? 🙂

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, msankowski napisał:

Jak oceniasz zmiany w audio w ciągu tej godziny.

 

Dźwięk się stopniowo uspokaja i nabiera szczegółów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, umka said:

Chcąc pokazać, że w przeciwieństwie do Ciebie ja rozprawiam o czymś, czego sam używam i wówczas mogę coś na ten temat powiedzieć - piję do wyśmiewanego przez ciebie mojego poziomu empiryzmu, odpowiem tak.

Jak chcesz:

- choćby zobaczyć, o czym w ogóle mowa - to w Twoim przypadku chyba clou większości spraw w jakich zabierasz głos? Zapraszam na kawę.

- przekonać się, czy to faktycznie działa? Zapraszam na kawę.

- usłyszeć, jaki jest tego wynik? Zapraszam na kawę

- mieć choćby szansę na inną opinię niż ja nawet podczas tego samego odsłuchu - to wolny kraj i każdy ma swoje zdanie? Zapraszam na kawę. 

A co do reszty Twojej, z braku argumentów zawsze próbującej deprecjonować rozmówcę wypowiedzi nie mam zamiaru się odnosić. 

Jak teraz mnie obrazisz lub w inny sposób się wykpisz? 🙂

 

 

Stara śpiewka w stylu audiofilskim. Nie mam ochoty na taką dyskusję, bo ona nic nie da.

Mam wystarczająco dobry sprzęt by stwierdzić, że większość audiofilskich opowieści to bajki wyssane z palca. 

Ale nie ma to żadnego znaczenia. Bo większość tych bajek jest właśnie sprzeczna z prawdziwym doświadczeniem, przeprowadzonym zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami, na których od bardzo dawna oparta jest nauka. 

Ta nauka, która jest dla audiofiii i otaczających ich naciągaczy znienawidzonym bytem i przedmiotem do kpin i idiotycznych żartów.

 

Dziękuję za zaproszenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, bum1234 napisał:

Stara śpiewka w stylu audiofilskim. Nie mam ochoty na taką dyskusję, bo ona nic nie da.

Mam wystarczająco dobry sprzęt by stwierdzić, że większość audiofilskich opowieści to bajki wyssane z palca. 

Ale nie ma to żadnego znaczenia. Bo większość tych bajek jest właśnie sprzeczna z prawdziwym doświadczeniem, przeprowadzonym zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami, na których od bardzo dawna oparta jest nauka. 

Ta nauka, która jest dla audiofiii i otaczających ich naciągaczy znienawidzonym bytem i przedmiotem do kpin i idiotycznych żartów.

 

Dziękuję za zaproszenie. 

Rozumiem. Również dziękuję za rozmowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, msankowski napisał:

Pytam poważnie, o sprzęt. HiEnd to stan umysłu.

 

Wiele razy było na forum jaki mam sprzęt. Skoro HiEnd dla Ciebie to stan umysłu to co tu robisz ????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, umka napisał:

Chcąc pokazać, że w przeciwieństwie do Ciebie ja rozprawiam o czymś, czego sam używam i wówczas mogę coś na ten temat powiedzieć - piję do wyśmiewanego przez ciebie mojego poziomu empiryzmu, odpowiem tak.

Jak chcesz:

- choćby zobaczyć, o czym w ogóle mowa - to w Twoim przypadku chyba clou większości spraw w jakich zabierasz głos? Zapraszam na kawę.

- przekonać się, czy to faktycznie działa? Zapraszam na kawę.

- usłyszeć, jaki jest tego wynik? Zapraszam na kawę

- mieć choćby szansę na inną opinię niż ja nawet podczas tego samego odsłuchu - to wolny kraj i każdy ma swoje zdanie? Zapraszam na kawę. 

A co do reszty Twojej, z braku argumentów zawsze próbującej deprecjonować rozmówcę wypowiedzi nie mam zamiaru się odnosić. 

Jak teraz mnie obrazisz lub w inny sposób się wykpisz? 🙂

 

 

Jacek, na kawe to sie stare ciotki zapraszaja.

Zapros go na dobrego singla. Musisz zainwestować 😉 .

 

4 godziny temu, kaviter napisał:

 

Zegary typu OCXO (Oven Controlled), czyli z kryształem oscylatora podgrzewanym do pewnej temperatury (typowo 80 stopni) przechodzą proces stabilizacji, od tak zwanego zimnego startu, może to o to chodzi. Z moich doświadczeń z OCXO w audio trwa to około godzinę, pomimo tego że stabilna temperatura jest osiągana w ciągu kilku minut. Zachodzą jeszcze zjawiska długoterminowej stabilizacji takiego oscylatora w związku ze starzeniem się kryształu oscylatora ale myślę że to w audio jest raczej nieistotne.

Zegary rubidowe tez sa w obudowie, ktora jest „piecykiem” i zapewnia stala temperature pracy.Moj potrzebuje ok. godziny zeby dalo sie sluchac. Kiedys byl caly czas pod pradem, teraz mam ekologiczne i finansowe oszczednosci 🙂 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minutes ago, kaviter said:

 

Wiele razy było na forum jaki mam sprzęt. Skoro HiEnd dla Ciebie to stan umysłu to co tu robisz ????

Jak to co? Zadaje proste pytania. A odpowiedzi są w stylu hi-end 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
Wiele razy było na forum jaki mam sprzęt. Skoro HiEnd dla Ciebie to stan umysłu to co tu robisz ????
Dyskutuję o audio, po prostu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem kilka zegarów u siebie po kilka miesięcy i nie wyobrażam sobie swojego systemu bez zewnętrznego zegara, nie ma takiej możliwości. 

Tak się zastanawiam jak można nie słyszeć wpływu zewnętrznego zegara? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Moj potrzebuje ok. godziny zeby dalo sie sluchac.

Liczyłem, że się odezwiesz:)

Czy to zegar potrzebuje godziny, czy może słuchacz jej potrzebuje. Jak to odróżnić bez czegoś "obiektywnego"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, nikko napisał:

Tak się zastanawiam jak można nie słyszeć wpływu zewnętrznego zegara? 

 

Dokładnie i to nawet w urządzeniach z niższej półki, np. niedawno bawiłem się Gustardem R26 który zegar kompletnie odmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pmcomp napisał:

Jacek, na kawe to sie stare ciotki zapraszaja.

Zapros go na dobrego singla. Musisz zainwestować 😉 .

 

Zegary rubidowe tez sa w obudowie, ktora jest „piecykiem” i zapewnia stala temperature pracy.Moj potrzebuje ok. godziny zeby dalo sie sluchac. Kiedys byl caly czas pod pradem, teraz mam ekologiczne i finansowe oszczednosci 🙂 .

 

Mam i dobrą "łychę", ale wiesz, cytując klasyka "wychowanie w trzeźwości i takie tam". 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, msankowski napisał:


 


Liczyłem, że się odezwiesz:)

Czy to zegar potrzebuje godziny, czy może słuchacz jej potrzebuje. Jak to odróżnić bez czegoś "obiektywnego"?

Zegar potrzebuje. Od momentu wlaczenia zasilania. Roznice sa bardzo wyrazne. Zaraz po wlaczeniu dzwiek jest „chropowaty”. Zegar potrzebuje czasu (sic!) zeby piecyk ustabilizowal temperature jego pracy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
Dokładnie i to nawet w urządzeniach z niższej półki, np. niedawno bawiłem się Gustardem R26 który zegar kompletnie odmienia.
Gustard R26 ma wejście zegara 10MHz, można przyjąć że został zaprojektowany tak, żeby zegar zewnętrzny przyjąć jako wzorzec zamiast wewnętrznego.

Tak nie musi być, bo w wielu (większości DAC-ów) na wejściu cyfrowym jest PLL, która wewnętrzny zegar tylko do zewnętrznego dosynchronizowuje.

Natomiast, ciekawe dlaczego taki R26, który kosztuje już kilka kzł, ma wewnętrzny zegar taki że tę różnicę przy zewnętrznym słychać? Jitter mniejszy niż pojedyncze ns jest już niesłyszalny, co potwierdzono badaniami.

Może jednak chodzi o to, żeby klient kupił ten kolejny klocek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bum1234 napisał:

Stara śpiewka w stylu audiofilskim. Nie mam ochoty na taką dyskusję, bo ona nic nie da.

Mam wystarczająco dobry sprzęt by stwierdzić, że większość audiofilskich opowieści to bajki wyssane z palca. 

Ale nie ma to żadnego znaczenia. Bo większość tych bajek jest właśnie sprzeczna z prawdziwym doświadczeniem, przeprowadzonym zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami, na których od bardzo dawna oparta jest nauka. 

Ta nauka, która jest dla audiofiii i otaczających ich naciągaczy znienawidzonym bytem i przedmiotem do kpin i idiotycznych żartów.

 

Dziękuję za zaproszenie. 

Ciebie ktoś musiał nieźle naciągnąć 🤣 masz uraz widać w wpisach. Nie sądzę byś stawiał się w roli WIELKIEGO BRATA, usiłującego kontrolować czyjeś wydatki ,  w końcu to czyjąś kasa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.