Skocz do zawartości
IGNORED

Zegar rubidowy czy OCXO?


h3x_Lukasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, ASURA napisał:

W drugim obiegu jest Das Tech za normalniejsze pieniądze, możesz sobie kupić.....

A po co?

Mam paskowce, idlery, DD, magnetyka … krecą, grają.

Poduszki powietrzna mam w autach w zawieszeniu, wystarczy 🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zegarów podzielilibyście się informacjami jakie finalnie zostały w Waszych systemach ? Powoli robi się rynek za zegary poniżej 10 tys zlotych.

Jest LHY OCK2, nowy Mutec Ref 10 nano, Teac CG-10M czy taniutkie Aune XC10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.08.2023 o 08:18, bum1234 napisał:

A potrafisz policzyć jaki wpływ ma to co zmierzyłeś?

Nie?

No właśnie 

Dlatego - "Widzisz, jak mało wiesz" -  ekspercie od marketingu.

Problemy, o których mówisz (winylowe) zostały opisane pod koniec 40 lat ubiegłego wieku (!), a matematyka, której do tego użyto jest jeszcze starsza.

Teraz ktoś to odgrzebał, oczywiście nie podając szczegółów, bo wszystko by się wydało. 

A tak to łapie się na lep kolejnych niedouczków 😄

Poszukaj sobie tych rzeczy i przemyśl zanim napiszesz komuś "jak mało wiesz".

Ja sobie spokojnie odpoczywam na urlopiku, a Ty jeszcze bardziej udowadniasz, że o niczym nie masz pojęcia. 

To zostało policzone lata temu. Ba, jakbyś czytał wątek ze zrozumieniem, dowiedziałbyś się, że lata temu był nawet gramofon robiący coś w tym stylu. Jednak technologia była tak droga, że mimo ewidentnego progresu jakościowego temat zarzucono. Teraz nieco więcej ludzi  może sobie na takie zabawki pozwolić, dlatego Japończycy podeszli do tematu jeszcze raz, tylko tym razem w tańszej, bo do zastosowania w każdym gramofonie wersji. 

Reasumując. To, że nie masz pojęcia na temat poruszanych zagadnień, jak widać na załączonym obrazku, jest tylko jedną z Twoich harcerskich sprawności.   😉  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, umka said:

Ja sobie spokojnie odpoczywam na urlopiku, a Ty jeszcze bardziej udowadniasz, że o niczym nie masz pojęcia. 

To zostało policzone lata temu. Ba, jakbyś czytał wątek ze zrozumieniem, dowiedziałbyś się, że lata temu był nawet gramofon robiący coś w tym stylu. Jednak technologia była tak droga, że mimo ewidentnego progresu jakościowego temat zarzucono. Teraz nieco więcej ludzi  może sobie na takie zabawki pozwolić, dlatego Japończycy podeszli do tematu jeszcze raz, tylko tym razem w tańszej, bo do zastosowania w każdym gramofonie wersji. 

Reasumując. To, że nie masz pojęcia na temat poruszanych zagadnień, jak widać na załączonym obrazku, jest tylko jedną z Twoich harcerskich sprawności.   😉  

Jakbyś miał pojęcie o czy piszesz to byś tego nie napisał. Proszę bardzo podaj tytuł i autora stosownej publikacji. Zaznaczam, że nie chodzi tu o jakieś materiały firmowe lub artykuł z audifilsiego czasopisma tylko o rzetelną publikację naukową z wnioskami końcowymi i pokazanym tokiem rozumowania i obliczeniami.

Obliczenia są o tyle istotne, że pokazują o co walczymy, mówiąc łopatologicznie - czyli jaki jest wpływ tych zjawisk na sygnał - chodzi tu i o ustawienie wkładki, o centryczność płyty, kołysanie (nierównomierność obrotów) itp.

Więc zanim napiszesz o ewidentnym "skoku" jakościowym przeanalizuj zjawisko od strony ilościowej, bo tylko taka analiza daje rzetelną odpowiedź na pytanie co jest złudzeniem, a co rzeczywistym wpływem na sygnał, możliwym do wychwycenia przez słuch ludzki.

 

Całe nieszczęście w audio polega na tym, że namnożyło się tu mnóstwo  hochsztaplerów, którzy opierając się na braku analitycznych zdolności braci audiofilskiej tworzą jakieś dziwactwa mające pozory działających urządzeń.

Niestety marketingowcy,. do których się niewątpliwie zaliczasz z wielką chęcią te bujdy rozpowszechniają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, umka said:

Dobra, z iloma zerami po przecinku mam to pomierzyć? 😀

Nie chodzi o tobyś to pomierzył - po pierwsze nie masz czym, po drugie nie wiesz jak. Powołujesz się na coś co miało miejsce lata temu, ale nie potrafisz podać żadnych szczegółów.  Pamięć bywa zawodna, więc prosiłem o jakieś konkrety. 

Konkretów brak.

Znam publikacje z końca lat czterdziestych ubiegłego wieku, które takich rzeczy dotyczyły. O ile mnie pamięć nie myli ktoś o tym nawet na tym forum pisał. 

Skoro nie chcesz tego poszukać, twoja sprawa, nikt nikogo nie zmusza do poszerzania wiedzy. Ale przynajmniej nie pisz o tym na co nie masz jakichś konkretnych dowodów.

To samo tyczy się grających stolików, podkładek, kabli, transportów i ramek ze żwirkiem.

Wszyscy zwolennicy tego typu rzeczy słyszą ich wpływ, ale po pierwsze w kontrolowanych warunkach okazuje się to nieprawdą, a po drugie żaden z piewców tych rewelacji nie jest w stanie podać jakichkolwiek konkretnych informacji poza tym, że coś ta słyszy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, umka said:

Acha.  To w takim razie nie robię pomiarów. 😀

Po co się droczysz? NApisz wprost, że nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć i skończ z tym P~Rowskim sposobem  pseudodyskusji, bo widać wyraźnie, że to do niczego mądrego nie prowadzi.

Zajmij się lepiej dalszym łowieniem jeleni, bo to jest to w czym jesteś autorytetem, jak stwierdził tu jeden z twoich zwolenników stojący jedną nogą w voodoo i jedną w normalności 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, msankowski napisał:

To jaki w końcu, rubidowy czy OCXO?

Z racji ilości trolli chyba nikogo normalnego tu nie ma. Ew. za chwilę usłyszysz, że zamiast zegara wystarczy Ci budzik 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, msankowski napisał:

To jaki w końcu, rubidowy czy OCXO?

Może ten mutec nie jest zły? Sporo osób ma i poleca, a co on tam ma za oscylator to chyba mniej istotne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, barni said:

Z racji ilości trolli chyba nikogo normalnego tu nie ma. Ew. za chwilę usłyszysz, że zamiast zegara wystarczy Ci budzik 🙂

Dobry pomysł. Skutek będzie ten sam. Serio. Chyba, że ma się jakiś archaiczny sprzęt 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bum1234 napisał:

 

Zajmij się lepiej dalszym łowieniem jeleni, bo to jest to w czym jesteś autorytetem,😄

 

Jednego już znalazłem. Konwersuję z nim na jego poziomie. Jest ciężko, ale jakoś daję radę.  😀

Ale, żeby nie było, moja wypowiedź jest jedynie ripostą za obrażanie ludzi, którzy mają inne zdanie niż Ty. Zresztą Twoje w rozumieniu tej zakładki tak naprawdę jest żadne. 🙂

44 minuty temu, baksiu napisał:

Może ten mutec nie jest zły? Sporo osób ma i poleca, a co on tam ma za oscylator to chyba mniej istotne...

Mam Mutec-a i jest ok. I nie przszkadza mi, że jest z rynku pro, mimo istnienia dedykowanego zegara do mojego przetwornika. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, bum1234 napisał:

Po co się droczysz? NApisz wprost, że nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć i skończ z tym P~Rowskim sposobem  pseudodyskusji, bo widać wyraźnie, że to do niczego mądrego nie prowadzi.

Zajmij się lepiej dalszym łowieniem jeleni, bo to jest to w czym jesteś autorytetem, jak stwierdził tu jeden z twoich zwolenników stojący jedną nogą w voodoo i jedną w normalności 😄

 

Ty masz urojenia na punkcie czyichs wyborów i pieniędzy ,opanuj się kolego ,wolny kraj ,wolni ludzie , nie obrażaj innych .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
10 godzin temu, bum1234 napisał:

Więc zanim napiszesz o ewidentnym "skoku" jakościowym przeanalizuj zjawisko od strony ilościowej, bo tylko taka analiza daje rzetelną odpowiedź na pytanie co jest złudzeniem, a co rzeczywistym wpływem na sygnał, możliwym do wychwycenia przez słuch ludzki.

To co jest w stanie wychwycić słuch ludzki jest względne. Czasem duże zmiany wydają się mało istotne a innym razem małe są znaczącymi. Zrobiłem kiedyś pliki różnicowe przy zmianie interkonektorów - różnicę wydawały się na tyle małe, że nie powinny być słyszalne. Dla porównania zrobiłem pliki różnicowe wymiany lamp przedwzmacniacza, miały raptem 3 dB wyższy poziom ale jakoś nie spotkałem się z twierdzeniem, że wymiana lamp na inne to voodoo. Wystarczyło jednak zrobić pętlę masy by pliki różnicowe z interkonektorów były o 50 dB niższe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Seyv napisał:

To co jest w stanie wychwycić słuch ludzki jest względne. Czasem duże zmiany wydają się mało istotne a innym razem małe są znaczącymi. Zrobiłem kiedyś pliki różnicowe przy zmianie interkonektorów - różnicę wydawały się na tyle małe, że nie powinny być słyszalne. Dla porównania zrobiłem pliki różnicowe wymiany lamp przedwzmacniacza, miały raptem 3 dB wyższy poziom ale jakoś nie spotkałem się z twierdzeniem, że wymiana lamp na inne to voodoo. Wystarczyło jednak zrobić pętlę masy by pliki różnicowe z interkonektorów były o 50 dB niższe. 

raptem 3 dB wyższy poziom 😀 

skala decybelowa jest logarytmiczna a nie liniowa więc
3dB to 2-krotnie większa głośność
10dB to 10-krotnie większa głośność
20 dB to  100-krotnie większa głośność

Jak 3dB nie robi dla Ciebie różnicy to znaczy, że ogłuchłeś 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
26 minut temu, barni napisał:

raptem 3 dB wyższy poziom 😀 

skala decybelowa jest logarytmiczna a nie liniowa więc
3dB to 2-krotnie większa głośność
10dB to 10-krotnie większa głośność
20 dB to  100-krotnie większa głośność

Jak 3dB nie robi dla Ciebie różnicy to znaczy, że ogłuchłeś 🙂

Komentarz wyraźnie wskazujący brak zrozumienia zagadnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mutec mc3, ma bardzo slaby wewnetrzny zegar. Dopiero w polaczeniu z ref 10 lub wersja ref 10 se zmiany sa bardzo wyrazne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mutec MC-3+ tworzy zegar z wewnętrznego oscylatora 1 GHz. Pozwala to osiągnąć takie parametry:

Clock Accuracy (shipped) < ± 0.1 ppm
Clock Jitter < 1 ps (RMS)
Operating Temperature 0 °C to + 50 °C

Jitter na poziomie 1ps to jakieś 1000 razy lepiej niż przyjmowana granica słyszalności.

Dodanie zegara 10 GHz pewnie poziom jittera obniża, ale to nie tutaj szukaj poprawy. Większość nagrań wykonano z jitterem większym niż 1ps.

Ważniejsze jest, czy Twój DAC został skonstruowany tak, żeby się taktować "bezpośrednio" z zewnętrznego zegara. Jeśli nie, to dodanie takiego nic nie poprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, msankowski said:

Dodanie zegara 10 GHz pewnie poziom jittera obniża, ale to nie tutaj szukaj poprawy.

Nie widzę innego sensownego zastosowania mc3 niż bez ref-10, albo innego podobnej jakości dodatkowego zegara zewnetrznego.
Miałem na tescie bez takowego i szybko oddałem.

Mogę znów mieć, bo znajomy chce pożyczyć. Kupił ze zmodyfikowanym power supply.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Podobno rewelacja. 
Chcę, bo tym razem moge spróbować z zewnętrznym 10mhz ocxo. Akurat mam jedno nie używane wyjście w swoim OP21A-D.
Chciałbym w końcu usłyszeć CD brzmiące lepiej niż stream.

 

43 minutes ago, msankowski said:

Ważniejsze jest, czy Twój DAC został skonstruowany

W przypadku zegara zewnetrznego, ale nie mc3. On z zamierzenia konstruktora podaje na kilka sposobów sygnał już przetaktowany zegarem wewnętrznym, albo zewnętrznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W przypadku zegara zewnetrznego, ale nie mc3. On z zamierzenia konstruktora podaje na kilka sposobów sygnał już przetaktowany zegarem wewnętrznym, albo zewnętrznym.
Przetaktowanie na nic się nie przyda, jeśli sygnał przetaktowany, choćby najdokładniejszym zegarem, trafi w DAC na układ PLL.

DAC musi być zbudowany tak, żeby przyjąć zegar zewnętrzny zamiast swojego wewnętrznego. Było o tym w przywołanym wcześniej linku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, msankowski napisał:



Ważniejsze jest, czy Twój DAC został skonstruowany tak, żeby się taktować "bezpośrednio" z zewnętrznego zegara. Jeśli nie, to dodanie takiego nic nie poprawi.

Moim zdaniem tylko wówczas jest sens dodawania zegarów.  W każdym innym przypadku kolejny raz niepotrzebnie mielimy sygnałem. Być może zmiany kogoś usatysfakcjonują, jednak to będzie jedynie kolejna wersja przecież w założeniu zwalczanych problemów. Mój transport sygnalizuje diodą, że pozbył się swojego "cyferblatu", a w DAC- u wybieram opcję zewnętrznego 'budzika". Efekt naprawdę ciekawy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Panowie, to teraz pora na konkrety.

Czy któryś z Jaśnie Słyszących zegary jest w stanie podać w dB różnicę w sygnale przed i po podłączeniu zegara? Najlepiej byłoby, gdyby ktoś podał jakąś zależność w stosunku do stabilności takiego zegara, bo przecież o to tu chodzi, czyż nie?

Ciekaw też jestem jak się ta zwiększona dokładność przekłada na to to Panowie słyszą.

I jeszcze jedno. Przy zegarach o bardzo wysokiej stabilności istotny jest sposób w jaki podaje się sygnał zegarowy do urządzenia oraz, co myślę ma największe znaczenie to co urządzenie z tym sygnałem robi - mianowicie w jaki sposób jest on rozprowadzany po urządzeniu - to taki drobiazg, ale nie wiem czy Panowie sobie zdają sprawę, że błędy popełnione w tym miejscu kładą sens całej tej zabawy. Ciekaw jestem, czy któryś z Jaśnie Słyszących zwrócił na to uwagę 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.08.2023 o 23:11, Seth_A_Rider napisał:

Mutec mc3, ma bardzo slaby wewnetrzny zegar. Dopiero w polaczeniu z ref 10 lub wersja ref 10 se zmiany sa bardzo wyrazne.

 

Ja mam doświadczenia z MC3+ jako interfejsem USB. W środku jest tani impulsowy zasilacz, jego usunięcie i zasilenie dobrym zewnętrznym zasilaczem robi ogromną różnicę, tak samo użycie dobrego zewnętrznego zegara.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.08.2023 o 09:03, Seth_A_Rider napisał:

Nie widzę innego sensownego zastosowania mc3 niż bez ref-10, albo innego podobnej jakości dodatkowego zegara zewnetrznego.
Miałem na tescie bez takowego i szybko oddałem.

Mogę znów mieć, bo znajomy chce pożyczyć. Kupił ze zmodyfikowanym power supply.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Podobno rewelacja. 
Chcę, bo tym razem moge spróbować z zewnętrznym 10mhz ocxo. Akurat mam jedno nie używane wyjście w swoim OP21A-D.
Chciałbym w końcu usłyszeć CD brzmiące lepiej niż stream.

 

W przypadku zegara zewnetrznego, ale nie mc3. On z zamierzenia konstruktora podaje na kilka sposobów sygnał już przetaktowany zegarem wewnętrznym, albo zewnętrznym.

U mnie akurat DAC Meitner ma wbudowany dobry zegar ale zastanawiam się nad taktowaniem zewnętrznym zegarem SOTM-a Ultra jaki ma na niego wejście i ew. przełącznika obsługującego segment audio.

Przełącznik pewnie bym sobie jakiś przysposobił, aktualnie trwają poszukiwania posiadającego najlepiej interfejs optyczny w górę sieci, sensowny procesor, dobrej klasy izolatory wyjściowe i zewnętrze zasilanie przez przetwornic DC/DC w środku (aczkolwiek nie wiem czy taki znajde, wiec trzeba będzie ew. wspomóc się dołozonymi wewnątrz stabilizatorami). Z chęcią bym przysposobił jakiś switch posiadający przełączalne tryby pracy aby tym się jeszcze pobawić ale maja już spore operatorskie kloce wymagające chłodzenia aktywnego więc raczej nic z tego nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Podbiję temat gdyż chcę się z Wami skonsultować w następującej kwesti.

Mam transport CEC TL2N oraz MUTEC MC3+ USB. Nie posiadam jeszcze zegara wzorcowego 10mhz ale rozważam zakup.

Mój DAC to stara konstrukcja i nie chcę go zmieniać. Nie posiada wejścia na zegar 10MHZ ani wejścia word clock. Oznacza to, że zegar 10mhz poprzez MC3+ moge podać jedynie na transport CD.

 

Podłączałem MUTEC MC3+ z wejsciem word clock 44.1khz w moim CEC.

Podłączałem MUTEC również jako reclocker.

Zmiany dzwięku są, słyszę je, ale są względnie subtelne oraz nie we wszystkich aspektach na korzyść. Na minus - przede wszystkim dzwięk traci na potędze, rozmachu i swobodzie. Znika pier....cie w muzyce i robi się chudziej. Mutec jest wrażliwy na kable i umiejscowienie, już teraz robi się to droga impreza a jakośc zmian oceniam na lekki minus.

Mogę wydać jeszcze te 5-8tyś na Cybershafta 10mhz albo MUTEC REF...tylko czy warto, pamietajac ze podepne tylko transport CD?

Co wprowadzi w mojej sytuacji dobry zegar 10mhz?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.