Skocz do zawartości
IGNORED

Sprzęt Hiend odtwarzający Old music.


piorasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo - dobry prąd jest lepszy od złego prądu.
Jakby człek tak przeanalizował spectrum prądu w dzień, to od razu odechciewa się słuchania muzyki. Lepiej żyć w nieświadomości i nie obserwować żadnych zegarów ani mierników. Z miernikami i wyświetlaczami  odechciewywanie murowane.
I powiem więcej. To jest temat, który wielu z nas zupełnie nie bierze na poważnie.
Wina kolumn, wzmakow, kabli - ciągle roszady. Taka ciekawostka. Z tym kondycjonerem słuchamy głośniej. Tzn odkręcany gałkę volume o jakieś 20 procent więcej bo się po prostu chce.


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, piorasz napisał:

Taka ciekawostka. Z tym kondycjonerem słuchamy głośniej. Tzn odkręcany gałkę volume o jakieś 20 procent więcej bo się po prostu chce.

Aha.

Kiedyś używałem Power Plant 300 z PS Audio i cały tydzień słuchałem czy są różnice, czy ich nie ma...??? Czy to nie jest próżne zajęcie? No bo nawet jak są te różnice, to co z tego wynika...??? Nic, absolutnie nic. Po prostu są różnice albo ich nie ma, albo nawet jak ich nie ma, a są...??? I dalej nic z tego nie wynika. Ale dzięki tym wszystkim gadżetom, ludzie jeszcze bardziej kochają audiofeelstwo. I ja to rozumiem, bo sam jestem gadżeciarzem i dobrym gadżetem nigdy nie pogardze. I ja również poprowadziłem cztery dedykowane linie jak się dowiedziałem, że tak trzeba - w rurkach poprowadziłem, w conduit metalowych 3/4", a jakże, ale bez nadziei na jakąś spektakularną poprawę dżwięku, nie, nie o to mnie chodziło. Chodziło mnie o 'siłę' i otwartą niezakłóconą drogę dla tej siły, o BHP, i jakby nie spojrzeć, o serwis i łatwy oraz prosty access w razie wymiany lub zmiany przewodów elektrycznych. Oczywiście nie ma lepszej izolacji od metalowej rury, więc wszelkie interferencje nie istnieją. Elektrony maszerują w rurze i nie sieją propagandy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Aha.
Kiedyś używałem Power Plant 300 z PS Audio i cały tydzień słuchałem czy są różnice, czy ich nie ma...??? Czy to nie jest próżne zajęcie? No bo nawet jak są te różnice, to co z tego wynika...??? Nic, absolutnie nic. Po prostu są różnice albo ich nie ma, albo nawet jak ich nie ma, a są...??? I dalej nic z tego nie wynika. Ale dzięki tym wszystkim gadżetom, ludzie jeszcze bardziej kochają audiofeelstwo. I ja to rozumiem, bo sam jestem gadżeciarzem i dobrym gadżetem nigdy nie pogardze. I ja również poprowadziłem cztery dedykowane linie jak się dowiedziałem, że tak trzeba - w rurkach poprowadziłem, w conduit metalowych 3/4", a jakże, ale bez nadziei na jakąś spektakularną poprawę dżwięku, nie, nie o to mnie chodziło. Chodziło mnie o 'siłę' i otwartą niezakłóconą drogę dla tej siły, o BHP, i jakby nie spojrzeć, o serwis i łatwy oraz prosty access w razie wymiany lub zmiany przewodów elektrycznych. Oczywiście nie ma lepszej izolacji od metalowej rury, więc wszelkie interferencje nie istnieją. Elektrony maszerują w rurze i nie sieją propagandy.
Cóż mam Ci powiedzieć drogo kolego Znudzony jesteś życiem i sprzętem i nawet chyba muzyką. Może pora na inne zajęcie. Ja wielokrotnie zmieniałem swoje hobby. Fajnie jest znaleść bratnią duszę i koniecznie o innych zainteresowaniach jak Ty sam masz. Na tym forum będzie ciężko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sovereign napisał:

Faktycznie, dla Ciebie tylko zwykłe kolumienki bez żadnych hornów, jak 4408, 4410 etc. Nie ma o czym rozmawiać.

Mam 4410. Mi pasują, przyzwyczaiłem się, lubię ten dźwięk. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, piorasz napisał:

Cóż mam Ci powiedzieć drogo kolego Znudzony jesteś życiem i sprzętem i nawet chyba muzyką. Może pora na inne zajęcie. Ja wielokrotnie zmieniałem swoje hobby. Fajnie jest znaleść bratnią duszę i koniecznie o innych zainteresowaniach jak Ty sam masz. Na tym forum będzie ciężko.

Ależ jak ciężko? Łatwo. Samo uczestnictwo na Forum jest poważnym hobby - nałogowym. Więc jak ciężko, jak łatwo, i można się 'żywić' ile tylko się chce. Jestem znudzony, to prawda, i przerażony, - przerażony sytuacją na świecie - dotknęło mnie to w jakiś sposób mentalnie, myślę o tym. Z tym się wiąże zastój - zastój w sztuce również, kompletny. Być może już niedługo będą grały roboty, bo po co mają to robić ludzie...??? A z 'problemem' jak mi audio odtwarza dżwięki, to posiadam świadomość, że zawsze można lepiej. I to wszystko. Chcesz więcej, i lepiej, trzeba się poświęcić - nie ma nic za darmo. A ja już się wyświęciłem w tej audiofeelskiej wodzie, a nawet się w niej topiłem, więc wiem jak ona pachnie i jaki posiada power, żeby kompletnie od siebie uzależnić. Wybrałem bierne uczestnictwo i to też jak się okazuje jest zarażliwe. Ale przyjemnie zaraża, nie powiem...??? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Chicago said:

Aha.

Kiedyś używałem Power Plant 300 z PS Audio i cały tydzień słuchałem czy są różnice, czy ich nie ma...??? Czy to nie jest próżne zajęcie? No bo nawet jak są te różnice, to co z tego wynika...??? Nic, absolutnie nic. Po prostu są różnice albo ich nie ma, albo nawet jak ich nie ma, a są...??? I dalej nic z tego nie wynika. 

I jaki z tego wniosek?

Szkoda czasu na takie zabawy. Lepiej posłuchać czegoś naprawdę, zamiast doszukiwać się szelestu rękawa marynarki ocierającego się o klawiaturę, albo zastanawiania się czy ten, co kaszlał siedział na miejscu nr 5 w rzędzie 4, czy też na miejscu nr 10 w rzędzie 7. Bo jakie to ma znaczenie i czego to dowodzi?

To jest taka mania, która powstaje przez programowanie się i pozwalaniu na to, by ktoś nas programował. Tego nie da się nawet porównać do kolekcjonerstwa, które może coś tam do naszego żywota wnieść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dudek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
I jaki z tego wniosek?
Szkoda czasu na takie zabawy. Lepiej posłuchać czegoś naprawdę, zamiast doszukiwać się szelestu rękawa marynarki ocierającego się o klawiaturę, albo zastanawiania się czy ten, co kaszlał siedział na miejscu nr 5 w rzędzie 4, czy też na miejscu nr 10 w rzędzie 7. Bo jakie to ma znaczenie i czego to dowodzi?
To jest taka mania, która powstaje przez programowanie się i pozwalaniu na to, by ktoś nas programował. Tego nie da się nawet porównać do kolekcjonerstwa, które może coś tam do naszego żywota wnieść.
Na dobranoc koledze Chicago I Tobie. Nie mam czasu na wszystkie te pierdoły. Tylko nasza ukochana osoba jest ważna. Wracam do niej.
Do znowu.
CUA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, piorasz napisał:

Nie mam czasu na wszystkie te pierdoły.

Jak nie masz czasu to po kiego grzyba zakładałeś ten wątek?

 

Topic do zamknięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu
bo tak

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak nie masz czasu to po kiego grzyba zakładałeś ten wątek?
 
Topic do zamknięcia.
Liczyłem na ciebie a w zasadzie na dobrych ludzi, którzy mnie przez moment zastąpią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piorasz napisał:
2 godziny temu, przemak napisał:
Mam 4410. Mi pasują, przyzwyczaiłem się, lubię ten dźwięk. 

Ała, ?

Czyli co? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, piorasz napisał:
13 minut temu, przemak napisał:
Czyli co? 

Czyli mój klimat ?

A o tak. Do tego TLX 9, na uczelni dwie pary 4312, LSR12, starsze tego typu nie pamiętam modelu dałem szwagrowi ?

Mam, szwagrowi dałem J325 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, przemak napisał:

Mam 4410. Mi pasują, przyzwyczaiłem się, lubię ten dźwięk. 

4410 Studio Monitor. Z podobnych lat (1989 r.) posiadałem L100t3 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - najlepsze z im podobnych starszych zestawów.

HF także na tytanie. MF papier laminowany polimerem. 12'' LF na piankowym zawieszeniu papier laminowany aquaplasem. I dużo większa obudowa od starszych L100 Century, L100A Century, L100A Century (Late Model) i im podobnych odpowiedników Control Monitor z papierami w całym zakresie.

Lepsze od ww. starszych, bardziej neutralne, szerokopasmowe/rozciągnięte pasmo, góra precyzyjniejsza bardziej dźwięczna i rześka, średnie na miejscu, bas dynamiczny głęboki i mocny - super.

Starsze z papierami w całym zakresie, także bez żadnych tuningów, to coś takiego jak gdzieś opisał @ morawka, nie tak dosadnie w niektórych aspektach jak opisał, ale coś przybliżonego w tamtym kierunku.

W dniu 7.11.2020 o 20:03, piorasz napisał:

Też jestem o tym przekonany. Nawet jeśli chodzi o nagrania pięknie "odnowione".

W dniu 10.11.2020 o 20:47, sly30 napisał:

Ubawiłem się. Czyli twierdzisz, że muzyki z lat 60-70, najlepiej słucha się na sprzęcie z epoki. I potwierdzasz to własnymi odsłuchami. Super. A te wzmacniacze w klasie D, na których grasz to z jakiej są epoki? Wiktoriańskiej? Elżbietańskiej? Czy z lat 60-tych?... :-)))

Zestawy głośnikowe z pierwszej połowy lat 70. XX wieku (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - ''Late Model'' z wooferem 123A-3), a cala reszta z XXI wieku, łącznie z prądowymi crossoverami, które najwięcej wniosły odblokowując potencjał zestawów - najlepiej z rzetelną amplifikacją tranzystorową.

Niech Piteras odepnie CC 72VDC || 72VDC i gdy wszystko się rozładuje za miesiąc niech sobie ich posłucha :) - to po tym co usłyszy, się załamie i pójdzie się napić%.

Co by nie wstawiał i nie robił bez prądowych crossoverów w tych 3-way kolumnach na papierówkach w zakresie średnio-wysokim dźwięk suchawo-szorstkawy i do tego nie za bardzo rozbudowany. Taki wiesz, jak z niektórych starych papierówek w średnio-wyższym zakresie, które cześć osób koloruje/pudruje kulawymi lampkami by jako tako pyrkało.

Nalegali by przytuningować L100A z 123A-1 i trochę nowsze control monitor 4311B - jedne i drugie z tymi samymi standardowymi crossoverami i trochę innymi przetwornikach z papierowymi membranami w całym pasmie (wszędzie papier na: LF, MF i HF). Najtańsze jakie tuningowałem.

Dosłownie znikły ich wady, a pojawiły się same zalety. Gęste i jak trzeba mocne brzmienie (a nie jakieś lukry/cukry), świetna rozdzielczość, balans tonalny, wokale, uniwersalność, mikro-detal i dużo bardziej rozbudowany dźwięk.

Tkanka/barwa coś w stylu TAD, ale bez sztucznego lukrowania/słodzenia, i to wszystko ze świetną mocą, separacją, dynamiką i uniwersalnością jak nigdy wcześniej. Dosłownie mi powtórzyli, że tak jak mówiłem przed, że po tuningu z CC 77VDC || 77VDC wgniecie ich w fotele i wgniotło. Maksymalnie zadowoleni.

''Równiutko/spójnie, równy balans tonalny, naturalne, rozdzielcze, poukładane i płynne brzmienie bez nerwowości, bez wypychania czegokolwiek, do tego dynamika, swoboda, rytm, wigor, mikro-detal i jego ilość także jak nigdy wcześniej z tych kolumn, a holografia, scena rozbudowana dużo szerzej, głębiej i wyżej.''

Dokładnie tak było - dwa inne światy, przed i po:

W dniu 29.10.2019 o 23:20, Sovereign napisał:

Po tym jak u mnie posłuchali referencyjnych kolumn typu horn, nalegali bym dla nich przytuningował wspomniane monitory.

Po moim tuningu crossoverów ww. kolumn - właścicieli z wrażenia dźwiękowego wgniotło w fotel :)

spacer.png

To co było przed, a po tuningu - to dwa inne światy, dzieliła je przepaść brzmieniowa. Równiutko/spójnie, równy balans tonalny, naturalne, rozdzielcze, poukładane i płynne brzmienie bez nerwowości, bez wypychania czegokolwiek, do tego dynamika, swoboda, rytm, wigor, mikro-detal i jego ilość także jak nigdy wcześniej z tych kolumn, a holografia, scena rozbudowana dużo szerzej, głębiej i wyżej. Muzyka hipnotyzowała ich, że nie mogli się oderwać, słuchając wszelkiej muzyki przez wiele godzin, aż do północy. Stopy/nogi same im podrygiwały w rytm muzyki :)

Jak już do siebie zabrali kolumny, później powiedzieli, że po około 11-u dniach osiągnęły maksymalne parametry brzmieniowe z moimi prądowymi crossoverami z CC 77VDC || 77VDC.

Słyszeć te stare kolumny na papierowych przetwornikach, a nie słyszeć po moim tuningu, to to samo co w ogóle nie słyszeć!

W dniu 11.11.2020 o 18:56, piano napisał:

i takie skrzyneczki u Maćka też grały ?

JBL4311.3.jpg

W dniu 11.11.2020 o 19:52, piorasz napisał:

Znamy i kochamy :)
Jeszcze tylko inna zwrotka i granie nie z tej ziemi.

''Słyszeć te stare kolumny na papierowych przetwornikach, a nie słyszeć z CC 77VDC || 77VDC, to to samo co w ogóle nie słyszeć!''

Z CC 77VDC || 77VDC są 3-y pary w PL. Więc na świecie mało kto ich nie słuchał :). To pewne, do wszystkich tych modeli w całości na papierowych przetwornikach tylko CC z którym są jak Best Buy - cena do jakości brzmienia. A bez CC, są tak słabe, że nie da się ich słuchać.

L100t3 są lepsze całościowo, to jak one by zagrały z CC 77VDC || 77VDC. Możesz se tylko wyobrażać, bo nawet nie wiesz jak one grają bez CC.

Ten z którym się poklepujecie, twój imiennik Piteras od 4343 miałby granie z zaaplikowanym w całym paśmie CC 77VDC || 77VDC, a tak ma plumkanie na mułach PiO bez CC. To co on zmienia, jakieś tam kondensatorki bez CC, to on tylko modeluje brzmienie z ew. małą poprawą, a nie śrubuje wszelkie jego aspekty do wyczynowych/rekordowych poziomów.

CC wypunktowałoby mu wszystkie ewentualne wady systemu, pozostałych komponentów jak cewki, rezystory, elektronika, okablowanie etc. Na pewno by nie przeszły kabelki jak sznurowadła. Chyba że do brzdąkania pod lampkę.

Piteras widzę zamieszcza mniej neutralne, specyficzne paczki predysponowane bardziej pod lampkę dla siebie. Co on tam wrzucał jakieś Altec A7 to trochę krótkiego basu i ciutkę średnio-wyższej średniczki. Żadna to referencja. Takie zestawy ktoś z USA oferował za $1200, posiadając od nich multum dużo lepszych kolumn.

Dla Pana Macieja do Coaxial-a GPA 604-8H-III wystarczyłoby CC 27VDC || 27VDC.

W dniu 11.11.2020 o 12:40, piano napisał:

altec4.thumb.jpg.404a92c90c8d902ca9576109a9025490.jpgaltec1.thumb.jpg.729611bcd2818eba81fe80d000bfdad7.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
msg-28079-0-93816600-1532880966_thumb.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek, osobiście porównywałem kilka modeli Tannoy (oraz JBL L100, L112, Goodmans Axion 301 itp.) z różnych epok, lata 60-70-80-90 oraz najnowsze. Muszę przyznać, że najprzyjemniej muzykę z lat 50-60 i nie tylko, słucha się jednak na głośnikach z tej epoki (szczególnie dobre są z magnesami Alnico). Proszę zwrócić uwagę, że taka staroć jak Tannoy Silver:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ma teraz ceny tak zaporowe, 30 tyś i więcej ale dlaczego? Podobna sytuacja z Red:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

oraz z Gold

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Potwierdzam, na głośnikach z epoki mamy niepowtarzalną barwę, subtelność, muzykalność. Słuchałem nowoczesnych konstrukcji i już nie ma tego czegoś....

Przy czym, bardzo dobrze powyższe konstrukcje zgrywają się z lampami z tamtej epoki takimi jak: Dynaco, Scott, Sherwood, Fisher, Mcintosh.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Po zrobieniu pewnych aktualizacji, uzyskujemy bardzo dobre granie i ogromną funkcjonalność. I nie musimy "doszukiwać się szelestu rękawa", tylko słuchamy, koniec tematu.:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sovereign napisał:

 

Ten z którym się poklepujecie, twój imiennik Piteras od 4343 miałby granie z zaaplikowanym w całym paśmie CC 77VDC || 77VDC, a tak ma plumkanie na mułach PiO bez CC. To co on zmienia, jakieś tam kondensatorki bez CC, to on tylko modeluje brzmienie z ew. małą poprawą, a nie śrubuje wszelkie jego aspekty do wyczynowych/rekordowych poziomów.

 

Jesli to miało być o mnie to ty chyba nie wiesz jak wygląda u mnie zwrotnica w 4343. Poniżej opiszę.

 

Częścią główną obsługującą trzy przetworniki tj. bas, średnicę i horn jest lampowa trójdrożna zwrotnica aktywna Audio Research EC-4:

140606-d11cc1ec-audio_research_ec4__2_or

140607-76d3d241-audio_research_ec4__2_or

140609-audio_research_ec4__2_or_3_ways_t

 

Takie rozwiązanie powoduje, że do podziału pasma na odpowiednie zakresy częstotliwości zamiast pasywnych filtrów (dzielniki napięcia z elementami RLC gdzie występują kondensatory i cewki o duzych wartościach i praca na sygnale wysokonapieciowym za koncówką mocy) stosuje się filtry RC z układami wzmocnienia (lampy, tranzystory, opampy i praca na sygnale niskonapięciowym przed koncówka mocy).

Dzieki temu mozna stosować kondensatory o mniejszych pojemnościach.

 

Z moich wcześniejszych odsłuchów z zastosowaniem zwrotnicy cyfrowej dBX 480

9783566d-ebe1-49e0-ac7a-bfa7b026febf.jpg

wyszło mi, że taki dźwiek mi się nie podoba. Niby wszystko jest z nim OK ale brak jest powietrza i zycia w muzyce. Dźwięk jest automatyczny. Ale dzięki temu procesorowi mogłem odsłuchać z 4343 rózne charakterystyki filtrów z różnymi pochyleniami, poznac korelacje czasowe oraz przesuwać częstotliwości podziału.

Potem dokonywałem odsłuchów na analogowych zwrotnicach tranzystorowych dBX, np model dBX234:

dbx_crossover_234_lg.jpg

 

Dźwięk dostawał tutaj życia.

Trzecim i ostatnim etapem była przesiadka na analogową zwrotnicę lampową. Padło na Audio Research EC-4. Ponieważ JBL4343 jest kolumną czterodrożną, a zwrotnica jest trójdrożna na podział najwyższych częstotliwości pomiędzy hornem a driverem szczelinowym na 9 kHz musiałem użyć zwrotnicy pasywnej. Zbudowałem ją od nowa na elementach RLC bardzo wysokiej klasy (kondensatory Duelund, waxowane cewki taśmowe Polink (Jantzen jak kto woli) i rezystory Mundorf i grafitowe Path Audio:

st7p4U.jpg

 

Czyli podział na trzy pasma (niskie 30-230 Hz, srednica 230-1250 Hz i wysokie (powyżej 1250 Hz) nastepuje w Audio Research. Sygnały niskich i średnich częstotliwości idą bezpośrednio do końcówek mocy. Sygnał wysokich częstotliwości idzie do koncówki mocy i potem do zwrotnicy pasywnej gdzie jest dzielony jest na dwa pasma: HF 1250-9000 Hz i UHF powyżej 9000 Hz i potem przesyłany bezpośrednio do dwóch głośników wysokotonowych. Tak to pracuje.

 

Teraz wróce do lampowej zwrotnicy. Zostały w niej wymienione wszystkie elementy pasywne RC na Audio Note oraz kondensatory na Jensen PIO Cu w obudowie aluminiowej. Zostało też zmodyfikowane zasilanie. Uzyte lampy to ECC83 Telefunken na bas i ECC83 Mazda ze srebrnymi anodami na średnicę i wysokie.

 

Tak to wygląda (jeszcze przed modyfikacją zasilania):

wpvNiW.jpg

ROiQcs.jpg

 

 

Dzwięk w stosunku do oryginalne zwrotnicy JBL 3143 podniósł sie conajmniej o klasę na zwrotnicy tranzystoroej i o dwie klasy na lampowej. BTW sam JBL fabrycznie proponuje zastosowanie aktywnej zwrotnicy dwudrożnej z podziałem przy 300Hz czyli na bas i resztę:

b.jpg

 

I tak to u mnie działa.

Nie wiem czy gra to lepiej w porównaniu do zwrotnicy pasywnej z bateryjkami (CC). Nie miałem mozliwości porównania. Jesli ktoś ma taka zwrotnicę do 4343 to zapraszam na testy. Moja kolumna ma wewnątrz same głosniki i 4 pary terminali. Mozna do niej łatwo podpiąć wszystko z zewnątrz. Sądze, że wszyscy piewcy rozwiązania CC nigdy nie słuchali mojego rozwiązania czyli zwrotnicy lampowej.

Dlatego wszelkie ściganie się na długości małego nie ma najmniejszego sensu.

 

Dlaczego wybrałem takie rozwiązanie? 

Ponieważ mogłem w prosty sposób ewoluować od zwrotnicy cyfrowej do analogowej tranzystorowej i wreszcie analogowej lampowej obserwując zmiany w swoim systemie. Wymiana każdego kondensatora, cewki czy rezystora w zwrotnicy pasywnej, wygrzewanie i odsłuchy raczej by mnie nie bawiły i zajęło to by ze dwa lata. Wiem przez jaki proces przechodził Robert Szczerbowski budując swoje zwrotki do 4343.

Ponieważ moje rozwiązanie jest stosunkowo tanie i na pweno tańsze od zwrotnicy pasywnej na dobranych sonicznie elementach. Rozwiązanie pasywne CC na pewno jest tańsze bo mozna wybrac tańsze kondensatory ale dobre cewki i rezystrory też swoje kosztują.

Ponieważ w czasie pracy mogę (jeśli chcę) cały czas na bieżąco regulować poziomy sygnalów na wszystkich trzech zakresach. Czasami przy testach to sie przydaje gdzie mocno zachwiana jest równowaga tonalna muzycznej realizacji. Bez problemu moge to korygować. 

 

Jedyną "wadą" mojego rozwiązania jest zmieszanie zwrotnicy aktywnej z pasywną. Spowodowane jest to faktem iż nie ma na rynku zwrotnic lampowych czterodrożych z epoki czyli z lat 60/80 ubiegłego wieku. Jest w USA oferowana lampowa zwrotnica czterodrożna:

xm126inside.jpg

 

ale po pierwsze jej nachylenie to 24 dB/oct a ja jak napisałem dźwiękowo preferuję płaskie nachylenia 6 dB/oct. Po drugie koszt takiej zwrotki to ok. 5000 USD plus transport, cło i VAT.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdro

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Na dobranoc koledze Chicago I Tobie. Nie mam czasu na wszystkie te pierdoły. Tylko nasza ukochana osoba jest ważna. Wracam do niej.
Do znowu.
CUA
Tu miało być zdjęcie, które nie wiadomo czemu się nie wkleiło. Trochę mi się spieszyło.. No nic. Innym razem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę jeszcze, że w latach 60/80 aktywne zwrotnice budowało co najmniej kilkanaście firm z czego kilka audiofilskich brandów. Gdzies w necie jest stronka z listą takich zwrotnic z opisami i zdjęciami, nie mogę jes teraz wyszukać.

Dlaczego takie rozwiązanie nie przyjęło sie szeroko na rynku?

 

Odpowiedź jest prosta:

- wysoka cena w porównaniu do zwrotnic pasywnych z taniutkimi elementami RLC gdzie w sekcji basowej dla duzych pojemności nagminnie stosowane były i sa kondensatory elektrolityczne 

- wysoki stopień komplikacji instalacji (projekt, dobranie wartości RC w zwrotnicy do danego typu kolumn na zastosowane tam częstotliwości podziału, strojenie, dodatkowe okablowanie)

- brak mozliwości podpięcia kolumny bezpośrednio do wzmacniacza czy amplitunera

- konieczność stosowania oddzielnej koncówki mocy na każde pasmo (czyli zwrotnica trójdrożna z podziałem na trzy pasma to 3 stereofoniczne wzmacniacze zamiast jednego (na szczęście mniejszej mocy). Daje to jednak dużą zaletę w postaci wymodelowania własnego dźwięku np. tranzystor na bas i lampa (lampy) na pozostałe części pasma

 

Co zrobic aby dzisiaj kolumna zagrała tak jak chcemy? Obojętnie czy nowa czy stara. Wymienić w zwrotnicy elementy na "drogie i porządne" albo zastosować zwrotnice aktywne albo zaprojektować nową zwrotnicę pasywną CC. 

Dzisiaj w kolumnach za 500 tys zł zastosowane przetworniki kosztują zazwyczaj kilka tysięcy i zwrotnice 1- 2 tysiące. A reszta to obudowa i audiofilskie powietrze czyli zysk wszystkich od producenta po cały łańcuch dystrybucji.

W nowych dzisiejszych kolumnach druga i trzecia droga nie jest taka prosta bo rzadko publikowane sa schematy zwrotnic czy chociaż częstotliwości podziału. Wymiana elementów RLC na lepsze jest droga długą, pracochłonna i bardzo kosztowną. Wiem bo @miniabyr wymieniał kondensatory w swoim pre Audio Note, a potem kondensatory, cewki i rezystory w zwrotnicach do kolumn Electro Voice Delta. Wreszcie dobrał element grające "pod siebie" ale ... zastosowane elementy nie są tanie np. kondensator PIO Cu Miflex wielkości słoika i została mu cała szuflada przesłuchanych a nie wybranych kondensatorów i rezystorów ? .

Poza tym, szczególnie w starych kolumnach trzeba uważać z wymianą elementów bo nierzadko traci się magie dzwieku takiego klocka czy kolumny bo te stare elementy potrafią grac lepiej. Dotyczy to głównie kondensatorów ale cewek rónież. Rezystorów mniej.

 

I tyle, może ktos skorzysta z moich doświadczeń, ja swojego królika zamknąłem juz w klatce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak. Zwrotnica potrafi zdziałać prawdziwy przełom.
Poniżej wklejam moją oryginalną zwrotnicę i nową.

b46398ac8b22c86d4adfcde36de52597.jpg069ab4444ffae4bd299ec474b677b44b.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pmcomp napisał:

 

Poza tym, szczególnie w starych kolumnach trzeba uważać z wymianą elementów bo nierzadko traci się magie dzwieku takiego klocka czy kolumny bo te stare elementy potrafią grac lepiej. Dotyczy to głównie kondensatorów ale cewek rónież. Rezystorów mniej.

 

I tyle, może ktos skorzysta z moich doświadczeń, ja swojego królika zamknąłem juz w klatce.

W dawnych czasach ( lata 50-70-te), gdy jedynym celem była wysoka jakość, budowano głośniki tubowe. W najlepszych z nich wyeliminowano efekt dźwięku tubowego. Niestety takie konstrukcje przestały być produkowane albo są w nowszych wersjach tylko w bardzo niewielkim zakresie i są bardzo drogie. Zarówno głośniki jak i skrzynie były drogie w produkcji, zarobek producenta był niewielki. Teraz gdy prawie wszystko idzie na zarobek, producenci starają się zrobić głośniki możliwie jak najtaniej - i to słychać. W związku z tym trzeba kupować nowe bardzo dobre ( znaczy bardzo drogie - na pewno powyżej 20-30 tyś USD ), albo te ze starych które były i są dobre.

Moim zdaniem kondensatory można wymienić, rezystory raczej nie powinno się ruszać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pietuisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, piorasz napisał:

Tak tak. Zwrotnica potrafi zdziałać prawdziwy przełom.
 

Producenci bateryjek 9-o voltowych sie cieszą ? ? ? .

 

Raczej nie pokazałeś całej zwrotnicy bo ja tam widze tylko dwa kondensatory i cztery rezystory (dwa potencjometry) ?

U Ciebie łatwo pójść w CC bo masz stosunkowo prostą zwrotnicę.

 

Zobacz jak wygląda moja oryginalna:

3143.jpg

 

A tak wyglądałaby moja zwrotnica CC (wszystkie kondensatory podwojone o podówjnych wartościach):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A to Twoja:

7ld_NvrmYTQ8XgEzcgAxAt2u8MJPvR82_nY9Oqqk

 

Hmmm ... rzeczywiście tu nie ma żadnej cewki.

W takim razie Twoja nową zwrotka jest wg. nowego projektu, a nie nowe "podwojone" kondensatory plus bateryjki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Producenci bateryjek 9-o voltowych sie cieszą    .
 
Raczej nie pokazałeś całej zwrotnicy bo ja tam widze tylko dwa kondensatory i cztery rezystory
 



Poszukam gdzieś innego zdjęcia. Faktycznie to zdjęcie trochę z czapki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, piorasz napisał:


 

 


Poszukam gdzieś innego zdjęcia. Faktycznie to zdjęcie trochę z czapki ?

 

Nie szukaj, patrz mój dopisek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




W takim razie Twoja nową zwrotka jest wg. nowego projektu, a nie nowe "podwojone" kondensatory plus bateryjki.


Mylisz się. Mam w CC podwójne kondensatory.
Zdjęcia dziś nie wrzucę bo mam na innym komputerze, który jest w pracy.

Wyjściowy schemat dla mojej zwrotnicy wklejam poniżej.
Wyjściowy, gdyż nie ma w nim CC z podwójnymi kondami.

dfffa79654ab918642cd8609826b24e1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pietuisza napisał:

 

Moim zdaniem kondensatory można wymienić, rezystory raczej nie powinno się ruszać.

Różnica pomiędzy tymi najczęściej stosowanymi białymi rezystorami ceramicznymi dużej mocy, a zielonymi Jantzenami jest juz spora. Ale jak się założy rezystory grafitowe (nawet DIY z ołówka) to różnica jest kolosalna. Przećwiczyłem ten temat w dwóch róznych swoich zwrotnicach w dwóch różnych kolumnach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, fajnie się to wszystko czyta. Ciebie pmcomp nikt nie pobije z tymi Twoimi wynalazkami - podziwiam i szanuję. I wierzę, że to wszystko wpływa na jakość odtwarzanej muzyki, ale lubię się podroczyć. Oczywiście złe nagranie, to złe nagranie. Tak samo jak zła kobieta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, pmcomp said:

Dopiszę jeszcze, że w latach 60/80 aktywne zwrotnice budowało co najmniej kilkanaście firm z czego kilka audiofilskich brandów. Gdzies w necie jest stronka z listą takich zwrotnic z opisami i zdjęciami, nie mogę jes teraz wyszukać.

Dlaczego takie rozwiązanie nie przyjęło sie szeroko na rynku?

(..)

 

I tyle, może ktos skorzysta z moich doświadczeń, ja swojego królika zamknąłem juz w klatce.

Zaiste głęboka to i słuszna analiza. Sporządzona przez wybitnego fachowca, ktory sam siebie określa jako uznaną markę.

Zadziwiającym jest więc, że taki ekspert może napisać coś takiego:

3 hours ago, pmcomp said:

Co zrobic aby dzisiaj kolumna zagrała tak jak chcemy? Obojętnie czy nowa czy stara. Wymienić w zwrotnicy elementy na "drogie i porządne"

 

Czyli po audiofilsku. Nawsadzajmy mundorfów, v-capów i innych duelundow z grafitu z czeskich ołówków i będziemy mieli hi-end. Nie ważne gdzie, byle było kolorowo.

A że nie umiemy tego policzyć, ani nie mamy czym zmierzyć to już inna sprawa o marginalnym znaczeniu.

Wsadzimy zegar rubidowy, który wszystko uleczy i naprawi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Chicago napisał:

Z drugiej strony, fajnie się to wszystko czyta. Ciebie pmcomp nikt nie pobije z tymi Twoimi wynalazkami - podziwiam i szanuję. I wierzę, że to wszystko wpływa na jakość odtwarzanej muzyki, ale lubię się podroczyć. Oczywiście złe nagranie, to złe nagranie. Tak samo jak zła kobieta.

Nas łączy coś innego ... lubienie muzyki live ? ? ? . A lepszej jakości nie ma niż live.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.