Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  344 członków

Sonus Faber Klub
IGNORED

Sonus Faber CLUB


mike27
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość jamówię

(Konto usunięte)

Znany audiofil z Krakowa pan Janusz napędzał chyba wszystkie topowe monitory Sonusa, włącznie z najnowszym wcieleniem Guarneri.Jego system jest dość powszechnie znany czytelnikom hifidelity.pl i jest to jak mi się zdaje "słabowity"set na 300b.Z opisów i wrażeń uczestników spotkań KTS-u wynika ,że gra wybornie a na co dzień napędza Sonusy Electy, więc jak to jest?ano jak w życiu, wszystko zależy od jakości, jeśli panuje powszechna opinia,że do słuchania muzyki w domu w zupełności wystarcza parę watów to mamy odpowiedź.Oczywiście taka koncepcja nie sprawdzi się zawsze i wszędzie ale tu jak widać działa!

Edytowane przez cir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Moje doświadczenia z lampami w moim domu to wzmacniacz gitarowy (combo) z wbudowanym głośnikiem 10-calowym. Wzmacniacz w trybie triody oddaje 2,5W, a w trybie pentody 10W. Na triodzie barwa jest ciemna, na pentodzie jest dużo jaśniej. Przester na triodzie jest cieplejszy, na pentodzie ostrzejszy. Kanał czysty na pentodzie to miód malina. Chce się grać. Co do głośności, to jest bardzo głośno w domowych warunkach (salon 24mkw) już w trybie triody. Głośnik to wysokoskuteczny Eminence Guitar Legend 105, 75W, 101dB.

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość spore doświadczenie z kolumnami Sonus Faber i miałem w sumie 6 róznych modeli tej firmy i Concertino

też w drugim systemie które sprzedałem kilka lat temu. Pisząc że nie zdejmowałem maskownic aby dokładne przyjrzeć się gdzie jest br, mówiłem prawdę.

Wszystkie kolumny SF są mało skuteczne i wymagają potężnego pieca aby rozruszać je na 100% i w pełni delektować

się dżwiękiem. Najsłabszą lampę jaką zastosowałem do napędzenia Extrem była Audio Research 2 x 110 W w 4,6,8 ohm.

i było dobrze+ ale nie perfekcyjnie , natomiast 2 x 130W załatwiło ' temat ' super wybrzmiewania Extrem [ 87/db/m ]

Skuteczność Guarneri jest niższa od Extrem i wynosi 85,86 db/m więc te kolumny jest bardzo trudno dobrze napędzić

wzmacniaczem lampowym. Mówienie że lampa Bonasusa 2 x 12W napędziła Guarneri jest nieporozumieniem !!!.

Bonasus mógł jedynie delikatnie pobudzić Guarneri do grania na 10 -15 % ich możliwości.Nie da się oszukać praw

fizyki. Nie twierdziłem i nie twierdzę ze to niedobry wzmacniacz a jedynie to że nie był i nie jest w stanie rozruszać SF.

Edytowane przez cir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

Wszystkie kolumny SF są mało skuteczne i wymagają potężnego pieca aby rozruszać je na 100% i w pełni delektować

się dżwiękiem. Najsłabszą lampę jaką zastosowałem do napędzenia Extrem była Audio Research 2 x 110 W w 4,6,8 ohm.

i było dobrze+ ale nie perfekcyjnie , natomiast 2 x 130W załatwiło ' temat ' super wybrzmiewania Extrem [ 87/db/m ]

Skuteczność Guarneri jest niższa od Extrem i wynosi 85,86 db/m więc te kolumny jest bardzo trudno dobrze napędzić

wzmacniaczem lampowym.

A co w taki razie z graniem systemu p. Janusza wszystkie te odsłuchy są opisane w sieci a świadkowie twierdzą,że ten system śmiga jak ta lala Edytowane przez cir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Panowie, moje Sonusy (84 / 88dB różnie podają w papierach) napędził stary polski tranzystorowy amplituner Unitra Eltra R8040 2x12W. Wydawać by się mogło, że nie pociągnie, a pociągnął. Gdybym nie był tego świadkiem, to bym nie uwierzył.

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangie, nawet wzmacniacz 2 x 2W/8 wydobędzie jakiś szmer - pseudo dżwięk z każdych kolumn, tak więc coś mogło

pobrzdękiwać z Sonusów. Mówimy o rasowym graniu na 100 % a w takiej konfiguracji lampa minimum 2 x 130 W/4,6,8

lub tranzystor minimum 250 -300 W/ 8 dla kolumn o czułości 87 db i niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie czy SF Elekta Monitor2 to kostrukcja zamknieta? bo na zdjeciach widze z tylu kolumny nastepny glosnik a nigdzie nie ma wylotow!

 

Electa Amator 2 ma z tyłu membranę bierną - czyli ani br ani zamknięta choć bliżej do br.

 

W kwestii napędzenia Elect Amator 1 wzmacniaczem na lampie 300b to uczestnik KTS'u robi to monoblokami Ancient Audio.

W odróżnieniu od Twojego wzmaka (nic nie ujmując) to już jest raczej najwyższa półka i jest to wzmacniacz na dwóch lampach 300b w każdym kanale o mocy 18W.

Przy napędzeniu kolumn nie tylko moc wzmacniacza jest istotna ale jego wydajność prądowa i sposób w jaki rozwiązane jest zasilanie.

Przy spokojnej muzyce i niewielkim pomieszczeniu do nagłośnienia pobór mocy może być faktycznie bardzo niewielki.

 

Poniżej link do testu wzmacniacza:

 

http://www.highfidelity.pl/@main-102&lang=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangie, nawet wzmacniacz 2 x 2W/8 wydobędzie jakiś szmer - pseudo dżwięk z każdych kolumn, tak więc coś mogło

pobrzdękiwać z Sonusów. Mówimy o rasowym graniu na 100 % a w takiej konfiguracji lampa minimum 2 x 130 W/4,6,8

lub tranzystor minimum 250 -300 W/ 8 dla kolumn o czułości 87 db i niżej.

 

Wydaje mi się, że aż 250W nie musi być - dobry wydajny prądowo wzmacniacz o mocy 100W w zupełności wystarczy np. taki:

http://www.hi-fi.com.pl/testy/wzmacniacze/1482-plinius-tautoro-sa-103.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorecci , nie jestem konstruktorem ani technicznym znawcą urządzeń audio ale przyjąłem do swoich zastosowań

w systemach audio szkołę dobrego wzmocnienia którą preferuje branża w UK. Znajomy dealer kilku marek zawsze

powtarzał że duża moc wzmacniająca dla mało skutecznych kolumienek SF [ również kochał tę firmę ] jest nieodzownym

atrybutem dobrego grania i dzwięku. W swoim systemie miał przerobione Minimy napędzane mocnym tranzystorem

Audio Research D - 400 i monitorki grały DOSKONALE z niebywałą kulturą i potegą brzmienia pomimo braku niskich

częstotliwości.

Edytowane przez Magnepan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangie, nawet wzmacniacz 2 x 2W/8 wydobędzie jakiś szmer - pseudo dżwięk z każdych kolumn, tak więc coś mogło

pobrzdękiwać z Sonusów. Mówimy o rasowym graniu na 100 % a w takiej konfiguracji lampa minimum 2 x 130 W/4,6,8

lub tranzystor minimum 250 -300 W/ 8 dla kolumn o czułości 87 db i niżej.

 

Nie zgodzę się z tobą ,

Nasz wzmacniacz na 300b spokojnie napędza sonsu faber cremona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

bo nie slyszał że może byc lepiej

dobra utopia nie mam zamiaru cie przekonywać , kto chce to sobie sprawdzi

No ale co w takim razie z systemem p.Janusza z KTS-u?odnoszę wrażenie,że Gość może mieć każde kolumny,a jednak przy ewolucji jego systemu to właśnie Electy są punktem stałym.W spotkaniach KTS-u jest opis najnowszych Guarneri i okazuje się,że Mak 275-czyli mocna pentoda im nie podołał a 300B wymiatała,że hej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

synergia?

No właśnie, dlatego to wałkuje,bo czasem właśnie tak się zdarza.Kiedy usłyszałem swój piec podpięty pod Guarneri też miałem zdziwiona minę, nabył je z reszta audiofil ze Śląska, który właśnie Bonasusem je napędzał, może czyta i się ustosunkuje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McIntoshe mają specyficzne brzmenie [za którym osobiście nie przepadam] i nie widziałem jeszcze aby Mak napędzał

jakiekolwiek Sonusy.Między tymi brandami nie ma synergii. Wzmacniaczami lampowymi które pasują idealnie

do kolumn Sonus Faber to m.in. Audio Research.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.