Skocz do zawartości
IGNORED

Co stało się z audiostereo? | Temat o wszystkim i niczym


5z0p3n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, rochu napisał:

Czy Moderacja mogłaby zrobić jakiś porządek w tym miejscu i zagonić wyznawców ABX-a do wyznaczonego im wątku?

Coś tu nie gra! Najpierw audiofile sprowadzili dyskusję z pierwotnego tematu na audio-mity, później na wniosek audiofila do tytułu dopisano "audio-mity", a modetator też (chyba) audiofil przeniósł wątek do działu Inne, a gdy dyskusja nabiera rozpędu w kierunku, na który skierowali ją audiofile, to audiofil postuluje o usunięcie oponentów. Hipokryzja level master.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Wyrównujemy umownie głośność dwóch wzmacniaczy do 50 mW.

Proponuję wyrównać do poziomu, którego zwykle słuchamy.

2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Jak widać z tych prostych obliczeń jeden ze wzmacniaczy dla tej "głośności" nie odda "zawartości" bitowej płyty CD.

Jeśli nie odda dla głośności przy której zwykle słuchamy, to co nam po tym, że może oddać przy większej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, przemak napisał:

Czy w tych testach należałoby wyrównać rozdzielczość tych plików? 😉

No nie. Nie nadążasz za moim tokiem rozumowania. Wzmacniacz ma mocno upraszczając parametry wpływające na subiektywne cechy brzmienia i te obiektywne. Ja proponuję te obiektywne wyrównać. Nie tylko rozdzielczość bitowa i dynamika stanowią o jego brzmieniu. Jest jeszcze rozkład zniekształceń harmonicznych, intermodulacyjnych, SR i wiele innych parametrów wpływających również na subiektywny odbiór wrażeń sonicznych opisujących barwę gry wzmacniacza. Wyrównanie głośności to jeden z obiektywnych aspektów ustawienia warunków brzegowych na start testu. Ja wspomniałem o dynamice i rozdzielczości bo można to zmierzyć i określić. To, że nikt tego nie robi, a ja jako pierwszy tu o tym wspominam nie czyni chyba podstawy by twierdzić, że piszę głupoty. Pokaż procedurę lub postaraj się bardziej tłumacząc mocniejszymi argumentami.

Poza tym nie musisz się zgadzać i wybacz, że próbuję. Uważam, że nie mnie nie rozumiesz i opowiadasz bajki próbując mnie tym nieprzyjemnym rzeczownikiem (głupoty) sprowokować do zmiany poglądów. Nie masz argumentów na razie by tak się stało 😉 

13 minut temu, danadam napisał:

Jeśli nie odda dla głośności przy której zwykle słuchamy, to co nam po tym, że może oddać przy większej?

Tu nie chodzi o skalę tylko o liczby i zasady. Jeżeli zmieniasz warunki pomiaru używając tylko jednej zmiennej jaką jest głośność i w ten sposób faworyzujesz jedno urządzenie to jest "niepoprawne technicznie". Tylko tyle. 

 

Edytowane przez MariuszZ.
rzeczownik ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, szymon1977 napisał:

później na wniosek audiofila do tytułu dopisano "audio-mity"

W tym przypadku moderator nie wyczuł ironii i potraktował wpis (który prośbą nie był) zbyt dosłownie. 

Edytowane przez szpakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, MariuszZ. napisał:

Jest jeszcze rozkład zniekształceń harmonicznych, intermodulacyjnych, SR i wiele innych parametrów wpływających również na subiektywny odbiór wrażeń sonicznych opisujących barwę gry wzmacniacza.

Pod warunkiem że przekroczą progi percepcji ludzkiego słuchu i do tego nie będą maskowane jak to się zwykło zdarzać w przypadku zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych bo przy maskowaniu to i 1% jest trudny do rozpoznania. Najlepszy przykład to sprzęt analogowy który nierzadko ma takie a nawet w pewnych partiach pasma nawet większe zniekształcenia. Jak tu żyć, jak żyć 😉

22 minuty temu, MariuszZ. napisał:

a proponuję te obiektywne wyrównać. Nie tylko rozdzielczość bitowa i dynamika stanowią o jego brzmieniu.

Nie wiem czy to dokładnie to co opisujesz, ale Bob Carver kiedyś na podstawie porównania różnicowego doprowadził że wzmacniacz za kilkaset dolarów grał tak samo jak wzmacniacz za kilka tysięcy dolarów. Oczywiście mocy nie miał takiej samej jak droższy, to normalne. Drogie przeważnie są mocne, choć w hi-endzie nie zawsze jest to prawda. 

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, raven1985 napisał:

Typowe propagowanie audiogłupoty nawet nie wyrównał głośności. Ile razy trzeba wałkować tą samą oczywistą kwestię ?

Pomiary były takie same bo i zmiany które wprowadził były praktycznie bez znaczenia no może wywalenie kondensatora ograniczającego pasmo wzmacniacza i zapobiegającego przedostawaniu się RF na jego wejście nie było zbyt mądre. (Tak tak spr każda modyfikację ze schematem )

  

W którym miejscu jest ten "dowód" oglądałem i starałem się być skupiony, bardzo starałem ale chyba przegapiłem ?

Dla tego kto zmiany tak w przypadku wzmacniacza czy kabla słyszy żaden dowód nie jest potrzebny i nie musi sie utwierdzać dla tych którzy nie słyszą takich zmian żaden dowód nie jest dostatecznie wiarygodny 🙂

przekonywanie siebie nawzajem na siłę nic nikomu nie da

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

Pod warunkiem że przekroczą progi percepcji ludzkiego słuchu i do tego nie będą maskowane jak to się zwykło zdarzać w przypadku zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych bo przy maskowaniu to i 1% jest trudny do rozpoznania.

Nie twierdzę, że tak nie jest ale ja o czym innym pisałem 😉 Pisałem o technicznej uczciwości, której moim zdaniem w odniesieniu do poprawności technicznej testów wzmacniaczy, w kontekście wyrównywania glośności zabrakło. Odnieś się do tego 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

Dla tego kto zmiany tak w przypadku wzmacniacza czy kabla słyszy żaden dowód nie jest potrzebny i nie musi sie utwierdzać dla tych którzy nie słyszą takich zmian żaden dowód nie jest dostatecznie wiarygodny

Zgadza się, ale jakoś trzeba by udowodnić takie pisanie o zaletach swojego słuchu. Bez tego to tylko słowo pisane bez fundamentu wynikającego z wiedzy technicznej.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, szymon1977 napisał:

Coś tu nie gra!

Tak, zgadza się. Coś tu nie gra.

A nie gra to, że na forum przeznaczonym dla audiofilii toleruje się obecność twoich wpisów i wpisów osób tobie podobnych a których celem jest szydzenie z audiofilii, audio, branży i samego Audiostereo.

Już dawno powinno się zamknąć drzwi tego forum przed tobą i twoimi towarzyszami.

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MariuszZ. napisał:

Pisałem o technicznej uczciwości, której moim zdaniem w odniesieniu do poprawności technicznej testów wzmacniaczy, w kontekście wyrównywania glośności zabrakło. Odnieś się do tego 😉

Możesz coś precyzyjniej napisać?

1 minutę temu, rochu napisał:

Już dawno powinno się zamknąć drzwi tego forum przed tobą i twoimi towarzyszami.

Co stoi na przeszkodzie? Zróbcie forum zamknięte gdzie decyzję o tym kto może pisać a kto nie podejmie jakaś kapituła 😉. Były chyba już na forum tworzone wątki zamknięte dla określonych użytkowników. Możliwe że zarząd powinien powrócić do tej koncepcji. Oczywiście w mojej opinii to koncepcja bardzo mocno błędna, ale spróbować możecie 😉.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Lech36 napisał:

Możesz coś precyzyjniej napisać?

Napisałem. Jak cofniesz się kilka postów znajdziesz. Pisałeś o teście wielkopolskim i wyrównywaniu głośności. 

Od kilku postów udowadniam, że wyrównano głośność ale potencjalnie w jednym wzmacniaczu "popsuto" dynamikę i rozdzielczość bitową więc teoretycznie ten test ze względu na błędy metodologiczne ustawiania warunków startowych był "technicznie nieuczciwy". 

Edytowane przez MariuszZ.
"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Lech36 napisał:

Zgadza się, ale jakoś trzeba by udowodnić takie pisanie o zaletach swojego słuchu. Bez tego to tylko słowo pisane bez fundamentu wynikającego z wiedzy technicznej.

Na siłę każdy dowód można zakwestionować

kiedyś w audiomitach wklejałem naukowe uzasadnienie teoretyczne na temat zmian przebiegu sygnału w kablu w zależności od geometrii i dielektryka z rysunkami i analizami wytwarzanego pola, które również zostało zdyskredytowane twierdzeniem ,że był to naukowy artykuł pisany na zamówienie portalu audiofilskiego 🙂 🙂 🙂

sorry ale już mnie wojenki nie bawią i niech każdy wierzy w co sobie chce lub  słucha tak jak mu wygodnie na pewno ci nie słyszący różnic są wg mnie szczęśliwsi bo nie muszą wydawać kasy na akcesoria 🙂

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, slawek.xm napisał:

Na siłę każdy dowód można zakwestionować

Przekonywujących dowodów się nie kwestionuje, tylko takie wątpliwej jakości.

3 minuty temu, slawek.xm napisał:

kiedyś w audiomitach wklejałem naukowe uzasadnienie teoretyczne na temat zmian przebiegu sygnału w kablu w zależności od geometrii i dielektryka z rysunkami i analizami wytwarzanego pola, które również zostało zdyskredytowane twierdzeniem ,że był to naukowy artykuł pisany na zamówienie portalu audiofilskiego

 A był taki?

11 minut temu, MariuszZ. napisał:

Od kilku postów udowadniam, że wyrównano głośność ale potencjalnie w jednym wzmacniaczu "popsuto" dynamikę i rozdzielczość bitową więc teoretycznie ten test ze względu na błędy metodologiczne ustawiania warunków startowych był "technicznie nieuczciwy". 

Popsuto to przez wyrównanie poziomu głośności? Naprawdę? 😉

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, MariuszZ. napisał:
1 godzinę temu, przemak napisał:

Czy w tych testach należałoby wyrównać rozdzielczość tych plików? 😉

No nie. Nie nadążasz za moim tokiem rozumowania. Wzmacniacz ma mocno upraszczając parametry wpływające na subiektywne cechy brzmienia i te obiektywne. Ja proponuję te obiektywne wyrównać.

Poziom szumu z pliku 16-bitowego czy 24-bitowego to też parametr obiektywny.

Godzinę temu, MariuszZ. napisał:

Nie nadążasz za moim tokiem rozumowania.

Nie on jeden 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Lech36 napisał:

A był taki?

moim zdaniem nie , bo jeden z producentów kabli wykorzystał te wiedzę w 100% i i od wejścia na rynek jego kable sprzedaja się bardzo dobrze i na wystawach audio sa uzywane przy prezentacjach systemów i w Polsce i za granicą, poza tym znam wiedzę techniczna tego kolegi bo wielokrotne i długotrwałe dyskusje z nim prowadziłem na przerózne tematy związane z elektroniką

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

Popsuto to przez wyrównanie poziomu głośności? Naprawdę? 😉

Oczywiście. Jak można to kwestionować? Wzmacniacz z mniejszym poziomem szumów będzie faworyzowany na starcie. Jest jakaś procedura, norma określająca co trzeba wyrównać by testować na słuch? Głośność ważna, a dynamika już nie? Kto o tym stanowi? 

5 minut temu, danadam napisał:

Nie on jeden 🙂

Nie rozumiesz? Pytaj. Nie pękaj 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rochu napisał:

...na forum przeznaczonym dla audiofilii...

Patrząc na tytuły działów i wątków, to tylko niewielka część tego Forum przeznaczona jest wyłącznie dla tych, których mylnie nazywasz audiofilami. Słowo "audiofil" nie oznacza "słyszący kable", ba! choć @Lech36 kabli nie słyszy, to doskonale definicję słowa "audiofil" spełnia.

BTW wielokrotnie postulowałem o utworzenie działu np "Kable i inne gadżety", żebyście mogli w nim dyskutować bez obawy o kontakt z osobami o odmiennych poglądach. Bo jak w dziale "hifi" na poprawę kontroli basu polecisz kabel, to musisz się z tym liczyć, że ktoś inny poleci wymianę wzmacniacza. I nie ma w tym nic antyaudiofilskiego, a zwykła szara i otaczająca Cię rzeczywistość.

Godzinę temu, rochu napisał:

...toleruje się obecność twoich wpisów i wpisów osób tobie podobnych a których celem jest szydzenie z audiofilii, audio, branży i samego Audiostereo.

Ja z nikogo nie szydzę, tylko prezentuję swoje zdanie na omawiane w dyskusji tematy.

Godzinę temu, rochu napisał:

Już dawno powinno się zamknąć drzwi tego forum przed tobą i twoimi towarzyszami.

Ja tu nie mam żadnych towarzyszy, a to Twoje zachowanie z ostatnim wpisem na czele jest zaprzeczeniem idei forum dyskusyjnego. Może wśród osób mylnie nazywanych audiofilami jesteś jakimś guru, ale na tak ogólnym forum o tematyce RTV jesteś tylko przedstawicielem małej grupki o skrajnych poglądach. A mnie Wasza wojna o grające kable nic a nic nie obchodzi.

Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rochu napisał:

Już dawno powinno się zamknąć drzwi tego forum przed tobą i twoimi towarzyszami.

Może Forum AS jako "audiofilskie" powstało, ale dziś jest otwarte a nie "audiofilskie". Ja mam takie samo prawo jak "audiofil" tutaj się wypowiadać, a "audiofil" ma taki sam obowiązek stosować się do obowiązujących tu zasad jaki mam ja.

Ps. "Tobą" piszemy z wielkiej litery.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, szymon1977 napisał:

Może Forum AS jako "audiofilskie" powstało, ale dziś jest otwarte a nie "audiofilskie". Ja mam takie samo prawo jak "audiofil" tutaj się wypowiadać, a "audiofil" ma taki sam obowiązek stosować się do obowiązujących tu zasad jaki mam ja.

Bynajmniej, nadal jest "audiofilskie". To, że można obecnie bezkarnie drwić z audiofilów w tym miejscu to skutek słabości Administracji i Moderacji tego forum oraz wieloletnich zaniedbań w tym zakresie.

Gdyby wiele lat temu, gdy zaczynała się cała hucpa z niedosłyszącymi, wywalono xyz-ta i jego kompanię na zbity pysk, nie byłoby problemu w dniu dzisiejszym.

O szkodach poczynionych przez niesławnej pamięci senicza i jego akolitów nawet nie wspomnę.

9 minut temu, szymon1977 napisał:

Ps. "Tobą" piszemy z wielkiej litery.

Nie tak szybko. Na mój szacunek musisz sobie zasłużyć.

Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, rochu napisał:

To, że można obecnie bezkarnie drwić z audiofilów...

Jak ktoś tu z kogoś drwi to sam go zgłaszam, nawet jeśli głucholec drwi z kablarza. Moderacja od jakiegoś czasu na to nie pozwala.

36 minut temu, rochu napisał:

...nie byłoby problemu w dniu dzisiejszym.

Problemu w zasadzie już nie ma. Od jakiegoś czasu nie widuję antyaudiofilskich troli, których jedynym wkładem w Forum były drwiny. A @Lech36to też audiofil tylko o innym niż Twoje podejściu do tematu.

39 minut temu, rochu napisał:

Nie tak szybko. Na mój szacunek musisz sobie zasłużyć.

Pisanie "Tobą" z wielkiej litery to ortografia i kultura osobista a nie szacunek.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, McGyver napisał:

Nie można.

Jak nie można jak można ...

Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Patrząc na tytuły działów i wątków, to tylko niewielka część tego Forum przeznaczona jest wyłącznie dla tych, których mylnie nazywasz audiofilami. Słowo "audiofil" nie oznacza "słyszący kable", ba! choć @Lech36 kabli nie słyszy, to doskonale definicję słowa "audiofil" spełnia.

 

Patrząc w ten sposób to żadne forum tematyczne nie jest forum tematycznym.

 

Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Może Forum AS jako "audiofilskie" powstało, ale dziś jest otwarte a nie "audiofilskie". Ja mam takie samo prawo jak "audiofil" tutaj się wypowiadać, a "audiofil" ma taki sam obowiązek stosować się do obowiązujących tu zasad jaki mam ja.

Forum nadal jest audiofilskie, niestety również nazbyt tolerancyjne i pobłażliwe ...

Rozumując w ten sposób można wejść na dowolne forum tematyczne i bezkarnie je od środka rozp...

Np. Wchodzę na forum kulinarne i zaczynam wypisywać, że wszystkie potrawy smakują tak samo ... wystarczy zawiązać oczy i zatkać nos ... bo, przecież kubki smakowe znajdują się na języku ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, rochu napisał:

No to masz problem.

Skoro deklarujesz, że Twoje "tobą" ale z małej litery jest oznaką braku należnego wszystkim userom szacunku, to następnym razem je zgłoszę - sprawdzimy, czy na tym Forum "audiofile" mogą bezkarnie drwić z głucholców.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, szymon1977 napisał:

Skoro deklarujesz, że Twoje "tobą" ale z małej litery jest oznaką braku należnego wszystkim userom szacunku, to następnym razem je zgłoszę - sprawdzimy, czy na tym Forum "audiofile" mogą bezkarnie drwić z głucholców.

Proszę Cię bardzo uprzejmie bys darował sobie ten temat

pisanie wiekla literą jest tylko grzecznościowym zwyczajem i nie ma na to normy

i oczywiscie ci , którzy przestaja zasługiwac w oczach piszacego na grzeczność nie powinni sie spodziewać takich form, nie musisz stosować sie do te zasady ale rowniez nie mozesz tego wymagać

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rochu napisał:

Tak, zgadza się. Coś tu nie gra.

A nie gra to, że na forum przeznaczonym dla audiofilii toleruje się obecność twoich wpisów i wpisów osób tobie podobnych a których celem jest szydzenie z audiofilii, audio, branży i samego Audiostereo.

Już dawno powinno się zamknąć drzwi tego forum przed tobą i twoimi towarzyszami.

Ja uważam, że jest jeszcze inny cel szydzenia z audiofili. Kolec w tyłku, jeśli kogoś nie stać na drogi zestaw. Podważają wtedy nie pytani o zdanie zasadność kupowania takiego sprzętu, podpierając to dowodami mierniczo-technicznymi. Faceci lubią drogie zegarki, choć taki z kiosku też odmierza czas z taką samą dokładnością. Jednak zegarek to taka męska biżuteria i lubimy nosić na ręku jakiś drogi szwajcarski sikor. Faceci lubią też motoryzację. Drogim i tanim doopowozem też dojedziesz z punktu A do punktu B. Tyle, że tym droższym bardziej komfortowo. Audio to również męskie hobby i choćby nawet miedzy wzmacniaczem za 5K, a takim za 50K była niewielka albo różnica na granicy percepcji, kupiłbym ten droższy gdyby było mnie stać. Z kolei pralkę wybrałbym niekoniecznie drogą, byle galoty dobrze wyprała. Posłuchaj Szymona co pisze. Jego uszu nie kaleczy metal z budżetowych kolumn B&W. Słyszy wyraźnie nawet rożne niuanse w tym gatunku. Ciekawe tylko czy nie zaczęłyby go kaleczyć te niuanse, gdyby posłuchał przez kilka dni muzyki z kolumn z wyższej pułki, a porem wrócił do swoich B&W. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, albo twierdzi, że ja tam różnicy aż takiej wielkiej nie dostrzegam, więc nie będę przepłacał, lub jeszcze inne bla, bla. Ja bardzo chętnie przytuliłbym nowy zestaw, droższy również by mi nie wadził, nawet gdyby pomiary pomiarowców różnic nie wykazały 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, javor napisał:

Ciekawe tylko czy nie zaczęłyby go kaleczyć te niuanse, gdyby posłuchał przez kilka dni muzyki z kolumn z wyższej pułki, a porem wrócił do swoich B&W.

Nie. Szymon jest tak mocno (ujmę to niezwykle łagodnie choć każdy wie co mam na myśli) "utwierdzony" w swoich przekonaniach, że nawet gdyby taki odsłuch przewrócił jego audio-świat do góry nogami ... bardzo szybko powróciłby do pierwotnego położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.