Skocz do zawartości
IGNORED

Open baffle na aktualnie dostępnych głosnikach


slawek.xm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Żaden. 

Będą nieco inne charakterystyki kierunkowe na niskich średnich. 

Aby nie budzić wątpliwości Lutka dodam, że niektórym mogą się bardziej podobać. 

To kwestia przyjętych założeń.

W końcu wiele rozwiązań odgród to zawieszone swobodnie przetworniki niemal bez żadnej odgrody...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Żaden. 

Będą nieco inne charakterystyki kierunkowe na niskich średnich. 

Aby nie budzić wątpliwości Lutka dodam, że niektórym mogą się bardziej podobać. 

To kwestia przyjętych założeń.

W końcu wiele rozwiązań odgród to zawieszone swobodnie przetworniki niemal bez żadnej odgrody...

Dlaczego będą inne? Przecież po to jest właśnie wąska odgroda na średniotonowcu, aby uzyskać jak najbardziej równomierne i dipolowe granie "ósemka", oraz w celu wyeliminowania dziury dyfrakcyjnej, która zawsze wystąpi, gdy szerokości ogrody znacznie przewyższa średnicę źródła promieniowania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego będą inne, bo w porównaniu z szeroką będzie ta ósemka wyżej i mniej problemów z dyfrakcjami. 

Ja biegałem z przetwornikiem po desce z powodu dyfrakcji, dodam nieco mitologizowanych.  A ósemkowej charakterystyki pozbyłem się niżej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

nie wiem co mam napisać....

 

Nie wiem, czy dobrze moja wypowiedz zrozumiales... Chodzi o to, ze mojej zonie w dziennym pokoju - szczegolnie tak duze kolumny - sie nie podobaja, a i mi nie bardzo w pokoju dziennym, a wolalbym miec oddzielne pomieszczenie tylko do sluchania muzyki. W sensie, ze kolumny w pokoju, a nie, ze mi same w sobie kolumny sie nie podobaja :-)

3 godziny temu, slawek.xm napisał:

jesteś dobrym człowiekiem

Wracajac jeszcze do powyzszego...

" Nikt nie jest dobry oprócz jednego, Boga "   :-)

Marka 10:18

Ale wracajmy do tematu watku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Dlatego będą inne, bo w porównaniu z szeroką będzie ta ósemka wyżej i mniej problemów z dyfrakcjami. 

Ja biegałem z przetwornikiem po desce z powodu dyfrakcji, dodam nieco mitologizowanych.  A ósemkowej charakterystyki pozbyłem się niżej. 

Nic bardziej mylnego.

Problem mozna w prosty sposob zwizualizowac. Szeroka decha, bezmyślnie kopiowana przez wielu amatorow, jest zrodlem  problemow, z ktorych Linkwitz i Kreskovsky zdawali sobie sprawe. Dlatego w ich projektach nie znajdziesz takiego rozwiazania.

Niech za przyklad posluzy typowa decha o szerokosci 50cm i wysokosci 100cm, w ktorej zamontowany jest glosnik 18cm. Nieoptymalnie dobrana szerokosc dechy powoduje bardzo duze znieksztalcenia, ktorych w zaden sposob nie da się skorygowac. Taki dipol nie jest w stanie promieniowac jako Constant Directivity, poniewaz jego charakterystyki off axis sa znacznie znieksztalcone, co wyraznie widac na indeksie kierunkowosci, jak rowniez na znormalizowanej mapie polarnej.

 

Natomiast zastosowanie waskiej odgrody o szerokosci 21 cm umozliwia uzyskanie calkowicie liniowego CD, do czestotliwosci, jaka nastepnie musi przejac glosnik wysokotonowy. Oczywiscie wezsza decha powoduje zwarcie dipolowe na wyzszym pasmie, co spowoduje utrate SPL, w przewidywanym punkcie podzialu, lecz jesli glosnik ma wlasciwe parametry TSP, jak rowniez Woofer, mozna pasywnie zgrac taki uklad bez wiekszych problemow.

W przypadku glosnikow, o niezbyt optymalnych parametrach TSP, pozostaje jedynie zwrotnica aktywna.

Warto tutaj przypomniec test dipoli Jamo r909, gdzie widac jak na dloni kompromis, ktory zastosowali konstruktorzy tylko po to, aby kolumny mialy ladny wyglad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

50cm.png

21cm.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Będziesz z lampy pędził? 

Tak..., z tej samej, ktora byla jak byliscie u mnie. Przypomne, ze jest w PP, ma 45 W i - jak do tej pory - nie bylo z nia zadnych problemow co do napedzenia wszystkiego, co do tej pory mialem. Tyle, ze przez ponad dwadziescia lat byly to rozne modele Tannoy-i, a wiec dosyc skuteczne, tylko na poczatku przygody mialem dwa modele kolumn od G. Rogali - chyba na Scan Speakach, ale tez pamietam, ze  mialem 100-u watowy tranzystor Rotela i zaraz jakos dosyc szybko ta lampe - zreszta rowniez od Grzegorza.

Jak dobrze, ze po przerwie ruszylem ten temat i wstawilem te rysunki odgrod. Prawde mowiac spodziewalem sie roznych opinii i sie nie zawiodlem. Lubie Was posluchac w takich fachowych kwestiach, na ktorych sie nie znam, roznice zdan, ich uzasadnianie itp. Np to:

Grzegorz7: " Dlatego będą inne, bo w porównaniu z szeroką będzie ta ósemka wyżej i mniej problemów z dyfrakcjami. "                                                                                                                                                                   A na to MeloV8: " Nic bardziej mylnego "                            

I kazdy z nich umotywowal..., czy to nie jest fajne ?  :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde pomieszczenie jest inne. 

Akustyka pomieszczenia zmienia nasze wyobrażenia o dźwięku czy brzmieniu z ZG.

Teorie dotyczą promieniowania w pustej przestrzeni... 

 

 

Godzinę temu, meloV8 napisał:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

21cm.png

Kiedyś bym ekscytował się takimi charakterystykami.

Teraz wiem, że 80% słuchaczy nie rozróżni ich. Spośród 20% pozostałych połowa uzna tę pierwszą za lepszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie opierasz te procentowe przypuszczenia? 

Poza tym, to właśnie systemy, które dobrze kontrolują dyfrakcje są przyjazne w warunkach akustycznych, które nie są zbyt optymalne. Kiepskie rozwiązania będą brzmieć jeszcze gorzej w pokoju o kiepskiej akustyce. To są fakty, nie subiektywne opinie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Lutek napisał:

Co do garazu, to wlasnie zona dzisiaj wyszla z propozycja, abym sprzedal obecny samochod, kupil jakis tani za kilka tysiecy, aby stal sobie na dworze i nie bylo zalu, a w garazu urzadzil sobie pokoj odsluchowy, bo w pokoju dziennym kolumny i to jeszcze takich rozmiarow bardzo jej sie nie podobaja - musze przyznac, ze i mi nie bardzo 🙂

 

Lutek napisz proszę jakie wymiary ma Twój garaż vs pokój, w którym obecnie słuchasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, zbuj napisał:

Lutek napisz proszę jakie wymiary ma Twój garaż vs pokój, w którym obecnie słuchasz.

No dobrze..., zmierze i napisze. Tylko co dla Ciebie z tego wyniknie, bo ja raczej nie bede dostosowywal garazu, aby w nim sluchac. Raz: jestem zbyt stary, aby w to sie jeszcze bawic, a dwa: to bylyby bardzo duze koszty, gdyz trzeba by calosciowo dobrze ocieplic - z dachem wlacznie - podciagnac ogrzewanie, zrobic sufit (teraz, to tylko blacha falista),  odnowic sciany boczne i tylna, przebudowac cale wejscie wraz ze wstawieniem odpowiednich drzwi (obecnie sa na calosci drzwi z blachy falistej - tyle, ze wygoda, bo otwierane z pilota. No i najwazniejszy wydatek: odpowiednie ustroje akustyczne  :-)  Poza tym, nie chce na razie zmieniac samochodu na jakis tani - malutki - , bo tym co mam, wygodnie, bezawaryjnie mi sie jezdzi i jest w takim stanie, ze ja nie dozyje tylu lat, ile jeszcze bedzie mozna nim - pewnie bezawaryjnie - jezdzic. Wprawdzie jest on z roku 2009, ale ma niecale 60 tys przebiegu. Ostatnio raz, jak bylem na przegladzie technicznym, to pan mnie poinformowal, ze przejechalem przez ostatni roku 1400 km   :-)   

Acha..., napisz jak u Was z docelowymi odgrodami i prosze o ewentualne zdjecia - Grzegorz nic na ten temat nie napisal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lutek napisał:

No dobrze..., zmierze i napisze. Tylko co dla Ciebie z tego wyniknie, bo ja raczej nie bede dostosowywal garazu, aby w nim sluchac. Raz: jestem zbyt stary, aby w to sie jeszcze bawic, a dwa: to bylyby bardzo duze koszty, gdyz trzeba by calosciowo dobrze ocieplic - z dachem wlacznie - podciagnac ogrzewanie, zrobic sufit (teraz, to tylko blacha falista),  odnowic sciany boczne i tylna, przebudowac cale wejscie wraz ze wstawieniem odpowiednich drzwi (obecnie sa na calosci drzwi z blachy falistej - tyle, ze wygoda, bo otwierane z pilota. No i najwazniejszy wydatek: odpowiednie ustroje akustyczne  🙂 Poza tym, nie chce na razie zmieniac samochodu na jakis tani - malutki - , bo tym co mam, wygodnie, bezawaryjnie mi sie jezdzi i jest w takim stanie, ze ja nie dozyje tylu lat, ile jeszcze bedzie mozna nim - pewnie bezawaryjnie - jezdzic. Wprawdzie jest on z roku 2009, ale ma niecale 60 tys przebiegu. Ostatnio raz, jak bylem na przegladzie technicznym, to pan mnie poinformowal, ze przejechalem przez ostatni roku 1400 km  🙂  

Takie buty. Myślałem, że Ty z tym garażem to tak na poważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Lutek napisał:

A jak Grzegorzu ma sie sprawa z Twoimi odgrodami i Patryka (zbuj) ? Sa juz na gotowo ? Jesli tak, to pokazcie jakies fotki.

Jeśli o mnie pytasz to sprawa wygląda tak, że uzbroiłem się jakiś czas temu w system pomiarowy, zainstalowałem Artę i Vituixa, uczę się pomiarów, uczę się symulacji i coś tam eksperymentuję ze zwrotnicą na moich tymczasowych "trzęsących się deskach". Muszę przyznać, że nie jest to łatwy temat i żeby nie pomoc Łukasza to był bym jeszcze daleko, daleko w lesie, a tak jestem tylko daleko w lesie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

WhatsApp Image 2022-11-09 at 19.23.04.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, zbuj napisał:

Takie buty. Myślałem, że Ty z tym garażem to tak na poważnie.

Pisalem, ze z tym garazem, to byla propozycja zony - nie moja.  No ale jak juz bylem zmierzyc ten garaz, to podaje Ci jego wymiary:  4,1 x ok. 5 m, a pokoj: 4,2 x 7,3 m

32 minuty temu, zbuj napisał:

a tak jestem tylko daleko w lesie

To tak, jak i ja w tych kwestiach pomiarowych, sumulacyjnych..., tyle, ze ja bardzo daleko w lesie...

Ja slucham, oceniam rozne aspekty brzmienia pod siebie, a co najwazniejsze, jaka odczuwam przyjemnosc w trakcie sluchania jakis ulubionych utworkow - jesli nie ma gesiej skorki na ciele, to to jeszcze nie to. A taka, to juz mam nawet sluchajac z obecnych odgrod :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lutek napisał:

A taka, to juz mam nawet sluchajac z obecnych odgrod 🙂

to po co robisz następne? 🙂 🙂 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, slawek.xm napisał:

to po co robisz następne?

A jak sie okaze, ze graja jeszcze lepiej i gesia skorka pojawi sie nie tylko na czesci ciala, ale na calym, a ja o tym jeszcze nie wiem ?  :-)  No i kwestia wygladu tych obecnych szaf... 😞  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Lutek napisał:

4,1 x ok. 5 m, a pokoj: 4,2 x 7,3 m

Pokój wydaje się być korzystniejszy pod względem wymiarów, zwłaszcza dla systemu OB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

Pokój wydaje się być korzystniejszy pod względem wymiarów, zwłaszcza dla systemu OB.

a kiedy to miałeś odgrody w takim pomieszczeniu, że się wypowiadasz w tej kwestii?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, slawek.xm napisał:

a kiedy to miałeś odgrody w takim pomieszczeniu, że się wypowiadasz w tej kwestii?

Ja odgród nigdy nie miałem, ale słuchałem odgród Jamo w zbliżonym do tego drugiego pomieszczenia przez kilka godzin w czasie indywidualnej prezentacji w firmie Kezard. 

Mogę się wypowiadać, czy to jest zabronione?
Czy trzeba coś mieć żeby się wypowiadać, czy może wystarczy tego posłuchać u kogoś? 

P.S. Na tamtej prezentacji system Jamo nie pokazał nic szczególnego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Lutek napisał:

garaz, to podaje Ci jego wymiary:  4,1 x ok. 5 m

Czyli poważny problem. Mam podobnie, jest trudno a wręcz beznadziejnie. Chyba, że absurdalnie niski albo wysoki 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

Mogę się wypowiadać, czy to jest zabronione?

byle z sensem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

Czyli poważny problem. Mam podobnie, jest trudno a wręcz beznadziejnie. Chyba, że absurdalnie niski albo wysoki 😉

Co do przebudowy mojego garazu na pomieszczenie do sluchania muzyki, to juz wyzej wyjasnilem, ze to byl pomysl zony - ja na to nie przystaje  :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Lutek napisał:

Co do przebudowy mojego garazu na pomieszczenie do sluchania muzyki, to juz wyzej wyjasnilem, ze to byl pomysl zony - ja na to nie przystaje  🙂

zaproponuj jej by się tym zajęła przy okazji niech rozbuduje garaż  tak byś miał komfort odsłuchu

kobiety są z natury uparte jeśli widzą swoją korzyść nawet potrafią przekonać dzieci do swoich pomysłów

Ty będziesz tylko kierował adaptacją ... w końcu za wszystkie poświęcenia coś Ci się od życia należy 🙂

a furę postawisz pod nowo wybudowaną wiatą ... nic jej nie będzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

niech rozbuduje garaż  tak byś miał komfort odsłuchu

Nie ma szans. Adaptacja będzie kosztowna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, slawek.xm napisał:

zaproponuj jej by się tym zajęła przy okazji niech rozbuduje garaż... 

Propozycja nawet ciekawa, ale jak napisal Przemak: Adaptacja bedzie kosztowna..., a nawet bardzo.

18 minut temu, slawek.xm napisał:

a furę postawisz pod nowo wybudowaną wiatą

No i jeszcze dojdzie koszt wybudowania wiaty na "fure" . Jakie juz mozna by kupic kabelki za takie pieniadze - palce lizac. A dzieki nim, w czasie sluchania muzyki to gesia skorka juz na pewno wystapilaby na calym ciele, a nie tylko na jego czesci  :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, przemak said:

Nie ma szans. Adaptacja będzie kosztowna. 

Mógłbym prosić o rozwinięcie tematu? Mam też przerobiony garaż na biuro 4x5, wysokość równo 2. Póki co adaptuje dając bardzo gęsta wełnę (więcej niż 100kg na 1m3) 5cm na ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lutek napisał:

Jakie juz mozna by kupic kabelki za takie pieniadze - palce lizac. A dzieki nim, w czasie sluchania muzyki to gesia skorka juz na pewno wystapilaby na calym ciele, a nie tylko na jego czesci  🙂

to nie marudź tylko dokup drugi wzmak na tranach i podłącz nowe odgrody w biampingu

oprócz ciar może nawet.... orgazm 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lutek napisał:

Na tranach do lampy ?

 

tak

woofer tran

srodek -wysokie lampka akurat te 45 wat będzie w sam raz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.