Skocz do zawartości
IGNORED

Składający daca....zróbcie sobie przerwę i.....


(nie)przecietniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

"Linuks" wspominany przez Daniela stosowane są zapewne w jakichś urządzeniach z dostępnym graficznym (złożonym) interfejsem dla człowieka. Trudno sobie wyobrazić aby rezać to bez jakiegoś systemu operacyjnego. 

Natomiast wiele z tych klamotów mających jakieś kości sterowników, procesorów, czy jak kto zwał programuje się w jakimś C, na przykład. Można tu wyrezać całkiem złożone algorytmy i "Linuks" nie jest tu potrzebny a nawet by przeszkadzał. Interfejsy są stosunkowo proste. 

Trzeba by wspomnieć, że systemy operacyjne stosowane do "złożonych"  urządzeń muszą czasami spełnić wymagania jakim nie podołają żadne zwykłe Windowsy czy inne Linuksy. W urządzeniach pracujących w wymagających układach kontroli stosuje się systemy operacyjne czasu rzeczywistego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, (nie)przecietniak said:

Z czystej ciekawości zajrzałem do środka. ARM-a nie ma na pewno, a gdzie się linux skrył, w której kostce - to nie wiem.

Napisałem Ci już wyżej, że prawdopodobnie masz tam linuxa lub inny lepszy lub gorszy system operacyjny. Niestety firmware chyba nie jest dostępny do pobrania ze świata:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można by było do niego zajrzeć.

Jak sobie zobaczysz na listę usprawnień na górze to część z nich to dostosowanie do zmian api dostawców strumieni. Powtórzę jeszcze raz tezę - od RPi różni się to tylko tym, że masz firmę która bierze pieniądze za to żebyś nie musiał myśleć. Póki ta firma supportuje Twoje urządzenie wszystko jest cacy. Jak przestaje zostajesz z ładnym kawałkem złomu. Moje RPi ver1 działa nieprzerwanie od 7lat - aktualizuję mu tylko system operacyjny.

Dlaczego musi mieć system operacyjny? Ano dlatego, że jest tam sobie 1 procesor i jakaś pamięć który musi realizować wiele zadań równolegle. Te zadania to transmisja wifi/ethernet (drivery), obsługa źródła USB/PNP/NAS, obsługa serwera www, obsługa protokołów dostawców strumieni, konwersje pierdyliarda kodeków audio, drivery do urządzeń specjalizowanych DSP DLNA etc. Procesor jest ogólnego przeznaczenia i nie wiem co to będzie - arm, atmega czy inne cuda (patrz [1]).

Dlaczego to jest na 99% linux? Ano choćby dlatego:

"Reading from smartphones, tablets, computers, NAS, UPNP, USB, Line-IN"

Zadajesz sobie sprawę jakiej bazy kodu wymaga obsłużenie tej jednej linii deklarowanej funkcji? W linuxie drivery usb i protokoły UPNP czy tam do NAS są rozwijane latami i masz za darmo ich utrzymanie.

Dlaczego nie chwalą się że to linux? - Bardzo często dziś te firmware są ukrywane bo producent jak ujawni, że to jest linux musi publikować zmiany które nałożył na kernel (taka licencja).

[1] Listę wspieranych architektur przez kernel linuxa masz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jak znajdziesz procesor który:

- nie jest na tej liście

- jest na pokładzie tego urządzenia

- jest ogólnego przeznaczenia

wtedy z dużą doza prawdopodobieństwa można stwierdzić, że to nie linux tylko inny system operacyjny.

Dla mnie oczywistym jest, że kupiłeś komputer skonfigurowany pod jeden konkretny cel i niczym się to od maliny nie różni.

8 hours ago, Grzegorz7 said:

Trzeba by wspomnieć, że systemy operacyjne stosowane do "złożonych"  urządzeń muszą czasami spełnić wymagania jakim nie podołają żadne zwykłe Windowsy czy inne Linuksy. W urządzeniach pracujących w wymagających układach kontroli stosuje się systemy operacyjne czasu rzeczywistego. 

Tutaj marne szanse na RT - przyczyna jest błacha - żeby znaleźć ludzi którzy się znają na RT i lubią RT do pudełka za grosze to by się nigdy nie spięło kasowo. Ludzie z takimi specjalizacjami siedzą w wojsku, nasa, sterowaniu sieciami energetycznymi. Na rynku "konsumenckim" bierzesz z ulicy co się znajdzie i kombinujesz żeby się spięło. Z tego też powodu jest tam na 99% linux.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , proste pytanie . 

Czy są dostępne nagrania/ pliki , które zostały zarejestrowane w studio w technologii 24 bit i zapisane w takim formacie na płytach lub innym nośniku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten streamer jest oparty na module LinkPlay A31 - to ta nakładka na płytę główną. Jest oparty na procesorze Samsung Exynos, czyli z rodziny jak w telefonach. Obsługuje m.in. WiFi, LAN, streaming, klientów Spotify i in, nawet pilota. Reszta układu to zasilanie oraz obsługa wejść i wyjść.

Na Exynosach zwykle chodzi Android. Czyli Linux. Ale wprost o tym producent nie pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, arturp said:

Czy są dostępne nagrania/ pliki , które zostały zarejestrowane w studio w technologii 24 bit i zapisane w takim formacie na płytach lub innym nośniku ?

Wg mojej skromnej wiedzy - zależy od przypadku. Dawniej to były master płyty lub taśmy. Teraz pewno master źródłowy. Nie sądzę żeby były łatwo dostępne. Jakiś czas temu znajomy mnie namawiał na inwestycje w master taśmy takie na szpulach. Kiedyś dorzuciłem się na wynajęcie studia dla pewnego bandu to dostałem poza płyta mastery od nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługę wskazanych technologii komunikacyjnych spokojnie zrobię na sterowniku (mikrokomputerze jednoukładowym). 

Natomiast jakby miałby być już jakiś ładny i funkcjonalny interfejs oraz możliwość kastomizacji (w tym wgrywania innych komponentów czy programów) to zapewne trzeba by skorzystać z SO.

Do @msankowski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Grzegorz7 said:

Obsługę wskazanych technologii komunikacyjnych spokojnie zrobię na sterowniku (mikrokomputerze jednoukładowym). 

Wszystko się da - nie wszystko się opłaca.

Obsluzysz też każde urządzenie które użytkownik wetknie w ten port USB z muzyką w jednym ze 100(?) formatów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No tak z tego wychodzi ze jednak linux. 

@Grzegorz7 znasz elektronikę i jeśli znasz c++ w jednym z nowych wydań to nie wiem czy wiesz ale obecnie na świecie jest totalna czarna dziura przez samochody elektryczne i autonomiczne. Znam faceta który po 10 latach w tej branży kupił dom na hawajach i poszedł na emeryturę. Google miało taki problem ze musieli tyle płacić że ludziom się po paru latach odechciewało dalej pracować. Do tego dochodzi rewolucja vr/ar oraz akcelerowane sieci neuronowe, o sprzętowych akceleratorach krypto nie mówiąc. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Obsługę wskazanych technologii komunikacyjnych spokojnie zrobię na sterowniku (mikrokomputerze jednoukładowym). 

Natomiast jakby miałby być już jakiś ładny i funkcjonalny interfejs oraz możliwość kastomizacji (w tym wgrywania innych komponentów czy programów) to zapewne trzeba by skorzystać z SO.

Do @msankowski

Diy-owski streamer sieciowy z onsługą popularnych serwisów ze świetną sekcją cyfrową wyjściową do zewnętrznego daca i odpowiednim zasilaniem a do tego niedrogi w "produkcji" - to byłoby Coś (na czasie) moim zdaniem.

-----------------------------------

Sprawdziłem wejście USB w tym moim "pudełku" - bardzo dobrej jakości - wypuszcza pliki po tym wejściu do spdif w jakości 1:1 (sprawdzane na plikach do 24bit/192Khz). Choć producent twierdzi, ze na spdif wychodzi tylko 44.1Khz/16bit - to moja teza jest taka, że dotyczy to tylko streamingu z sieci - no bo po USB - gdzie niby po drodze miałaby się dokonywać konwersja "w dół"? Przejrzysta i czytelna obsługa ze smartfona tych lokalnych plików podawanych przez USB - aż jestem zaskoczony - wszystko ładnie: katalogi...itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, (nie)przecietniak said:

Diy-owski streamer z świetną sekcją cyfrową wyjściową do zewnętrznego daca i odpowiednim zasilaniem a do tego niedrogi w "produkcji" - to byłoby Coś (na czasie) moim zdaniem.

Amen. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Daniel_68412 napisał:

@Grzegorz7 znasz elektronikę i jeśli znasz c++ w jednym z nowych wydań to nie wiem czy wiesz ale obecnie na świecie jest totalna czarna dziura przez samochody elektryczne i autonomiczne. Znam faceta który po 10 latach w tej branży kupił dom na hawajach

Znam.

Znam również branże elektroniki samochodowej, wiele tego w Polsce (np. Szczecinie).

Nie potwierdzam aby programiści leżeli na plażach ciepłych wysp...

Na pewno są jakieś przykłady w obie strony.  Mnie w wieku 40 lat już się odechciało... ale wówczas nie było jeszcze takich możliwości. Śledzę jednak, czasami coś zrobię z pogranicza czujnik-soft...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Grzegorz7 said:

Znam również branże elektroniki samochodowej, wiele tego w Polsce (np. Szczecinie).

Nie potwierdzam aby programiści leżeli na plażach ciepłych wysp...

W Polsce to nie bardzo. Tu nie ma ani projektów ani kapitału. Ten programista klepał bidę robiąc soft w pl firmie chyba do kas fiskalnych. Wkurzył się i pojechał na zachód. Pensja x10 na początku. Znam osobiście dwa takie przypadki. Jeden niestety smutna historia bo facet siedział w pl 10lat. No a teraz jest remote więc nie trzeba jeździć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Daniel_68412 napisał:
59 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Diy-owski streamer z świetną sekcją cyfrową wyjściową do zewnętrznego daca i odpowiednim zasilaniem a do tego niedrogi w "produkcji" - to byłoby Coś (na czasie) moim zdaniem.

Amen. 

Masz moc? Myślisz naprawdę, że tak się stanie? 😉 Ja jestem sceptyczny bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4A Ty skąd tu się nagle wziąłeś? Masz coś w temacie do powiedzenia, czy się nudzisz? 😉  Ale oczywiście zapraszam do wątku, tylko merytorycznie proszę... 🙂

-------------------------------------------------------

Muszę się czymś podzielić jeszcze, bo jestem w lekkim szoku - przed chwilą w aplikacji obsługującej mój streamer wybrałem sobie VTuner a w nim polską stację RMF Classic - nie wiem z jakimi parametrami nadają w sieci, ale takiej jakości to nie słyszałem w żadnym sieciowym źródle (a słucham od dwóch dni 🙂 ) Rewelacyjna jakość!!, co za stereofonia w głąb i w szerz, rozdzielczość, dla mnie to referencja jakości streamu, jak z SACD - słucha się z oddaniem, dodałem do "ulubionych" 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, tomek4 said:

Jeżeli ktoś, w postkomunistycznej Polsce, był ustawiony w wieku 40 lat, to ja nie mam więcej pytań.

Zresztą, z innych jego wpisów, też komuna przebija. A gość działa gdzieś w sferze bezpieczeństwa informatycznego Polski - i nie w swoim zawodzie, czyli...?

Mógłbyś wyjaśnić kto jest adresatem i jaki jest sens tego enigmatycznego wpisu?

Jeśli do mnie to tylko dodam że piszę to żeby wielu zdolnych ludzi w tym kraju uwierzyło w swoje możliwośći. A nuż przeczyta to jakiś młody adept c++ czy elektroniki. 

Na studiach na jednej z pl politechnik w postkomunistycznej Polsce usłyszałem od jednego z ulubionych prof na wykladzie: "pierwsza rzeczą ktora zrób w nowej pracy to szukaj kolejnej." Druga ważna rada w moim życiu była od szefa dzialu SAP w jednej z największych korporacji na świecie gdy byłem u niego na praktykach: "idź tam gdzie są pieniądze". Swoją droga jakbym wam powiedział gdzie ten szef żyje i pracuje to byście spadli z krzesla.

Zmianialem projekty jakieś 15 razy w życiu. Zawsze chciałem być najlepszy w tym co robię. Nie mam ani majętnych ani wykształconych rodziców. Od Mamy dostałem prezent w postaci zamiłowania do książek s-f. Dorastałem na wsi w rejonie w którym bezrobocie już zawsze będzie dwucyfrowe.

Pewnego razu znajoma zapytała czy nie chce zrobić dla nich jakiegoś systemu. Wcześniej odrzuciło projekt parę firm. Zrobiłem go w 2 lata i zapłaciłem frycowe jak cholera. Wyszła mi pewno gorsza stawka niż w biedronce na kasie. System pozniej działał 10lat i jak opowiedziałem kumplowi jak udało mi się rozwiązać dwa problemy od razu zaproponował mi robotę w nowym startupie. Powiedział że stawka będzie taka se, napinka w cholere z terminami ale ze branża był tzw adtech to system musiał generować odpowiedzi poniżej 10ms. Udało się nam to zrobić ale startup padł. Później poszliśmy gdzieś gdzie wyzwania były jeszcze większe ale jako zespół byliśmy już zgrani i wiele warci. Udało się dlatego że nasz szefo (znacznie młodszy od nas) nie miał kompleksów i następny projekt działa do dziś sprzedany do firmy która obsługiwała telefon z którego zamawiano ta słynna pizze 🙂

Tym sposobem od wielu już lat wystawiam fv w dolarach lub euro i wysyłam je zagranicę.

Zycze ci drogi kolego żebyś zmienił nienawiść na pewność siebie. To mocno procentuje. Tylko z pewnościa siebie musi iść pokora i samoocena bazującą na tym co inni mówią a nie twoje wszech wiedzące ego.

Jeszcze na koniec dodam że z racji wielu znajomości i na studiach i tych wielu projektów wiem, że może jestem w 5-8 percentylu. Do tych z 1-5 dużo brakuje. Są w branży IT liczne inżyniery przy których Lewandowski to gołodupiec. Tez również doszli tam ciężka praca i olbrzymim nakładem farta. Wiadomo najtrudniej to uwierzyć że sky is the limit.

 

 

A jeszcze taka drobna uwaga. Pracowałem z olbrzymią liczba wszystkich nacji. Największy odsetek bystrych ludzi jest w pl/ru/ua z tych co miałem okazję poznać. Bez urazy dla kogokolwiek. Największa ściema jaka widziałem jest w US. Tam inżynier dosłownie jest na konfie rozdzierany przez vc. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale @tomek4pisał o @Grzegorz7 nie o Tobie, spokojnie, po co się w ogóle odnosić do takich postów od czapy, no ale już poszło.

---------------------------------------

Ponieważ jak o czymś piszę to staram się temat pociągnąć do końca (a nuż się komuś przyda)

więc skoro napisałem o tym iEast i o tym, że podłączyłem do niego zasilacz transformatorowy 5V z przejściówką na micro USB - to muszę się uderzyć w pierś - pomyliłem się, wczoraj wieczorem dopiero trafiło do mnie, że zasilanie powinno być nie 5V, a 5,5V - tak przewidział producent. Co więc zrobiłem? Oczywiście podłączyłem załączony do zestawu zasilacz 5,5V (impulsowy ale o dziwo nie słyszę negatywnego wpływu na dźwięk, a powiedziałbym, że z oryginalnym zasilaczem jest lepiej - ale to może zasługa właściwego napięcia), a transformatorowy 5V z przejściówką ma micro USB podłączyłem do konwertera Spdif (tam dla odmiany podawałem za duże o 0,5V napięcie). Teraz jest wszystko na swoim miejscu i mogę cieszyć się muzą i nowym medium.

Aha, planuję jeszcze zakup 1 m kabla ethernet cat. 8 RJ45 do wpięcia między modem/router a transport sieciowy - tak dla dobrego samopoczucia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz mu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, (nie)przecietniak said:

Aha, planuję jeszcze zakup 1 m kabla ethernet cat. 8 RJ45 do wpięcia między modem/router a transport sieciowy - tak dla dobrego samopoczucia

W sensie ze masz router 40Gbps? 🙂

Category 8 is designed only for data centers.

Z rzeczy które poprawiają samopoczucie to polecam uziom jak ktoś w domu mieszka. Ostatnio przy foto okazało się że nie mam bednarki. Wbilismy z majsterem 15 prętów i zeszliśmy na 6ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, przemak napisał:

(...)

@przemakCzy to możliwe, że w studio rozgłośni RMF Classic (o której to stacji pisałem kilka postów wyżej) nadającej na żywo w internecie, stosowany jest jakiś "booster" w sensie "rozwiązań technologicznych" albo innych, które powodują, że nadawany dźwięk jest wyjątkowo dobrej jakości, przejrzysty, nasycony, z dobrą przestrzenią, naturalny, rozdzielczy - i to bez względu czy jest to reklama, utwór muzyczny (w tym "stare utwory" sprzed kilkudziesięciu lat np. Phila Collinsa), czy głos spikera. A jeśli tak, to co to są za rozwiązania, jak wiesz oczywiście? Bo ta jakość mnie normalnie "powala" i przewyższa o wiele dźwięk np. z płyt w takim serwisie jak Deezer (Flac 44.Khz/16bit) - moim zdaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

@przemakCzy to możliwe, że w studio rozgłośni RMF Classic (o której to stacji pisałem kilka postów wyżej) nadającej na żywo w internecie, stosowany jest jakiś "booster" w sensie "rozwiązań technologicznych" albo innych, które powodują, że nadawany dźwięk jest wyjątkowo dobrej jakości, przejrzysty, nasycony, z dobrą przestzrenią, rozdzielczy - i to bez wzgledu czy jest to reklama, utwór muzyczny (w tym "stare utwory" sprzed kilkudziesięciu lat np. Phila Collinsa), czy głos spikera. A jeśli tak, to co to są za rozwiązania, jak wiesz oczywiście? Bo ta jakość mnie normalnie "powala" i przewyższa o wiele dźwięk z płyt w takim serwisie jak Deezer (Flac 44.Khz/16bit) - moim zdaniem.

Oczywiście, każde radio naziemne i większość internetowych ma procesor emisyjny, najczęściej coś mniej lub bardziej w tym stylu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po takim procesorze wrażenia, że dźwięk jest "dobrej jakości, przejrzysty, nasycony, z dobrą przestrzenią, naturalny, rozdzielczy" to są psychoakustyczne złudzenia. Jest po prostu głośniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się spotka w wątku kilku fajnych ludzi, to nawet ten maksymalny ☺️ "off topic" robi się bardzo interesujący, więc czytam z uwagą, tym bardziej, że dyskusja z dużą kulturą, nieprzeciętniak, Daniel, Grzegorz, Przemak, to co piszecie jest dla mnie bardzo interesujące.

A przy okazji objaśnijcie, mi staruchowi, jak na tym forum, w poście , można przywołać taki owalny, bladoniebieski z "małpą" nick użytkownika, na elektrodzie jest do tego specjalny 'przycisk" tutaj (wstyd mi) go nie znalazłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, msankowski napisał:

Tylko z takim procesorem wrażenia, że dźwięk jest "dobrej jakości, przejrzysty, nasycony, z dobrą przestrzenią, naturalny, rozdzielczy" to są psychoakustyczne złudzenia. Jest po prostu głośniej.

Moim zdaniem nie jest głośniej, a dźwiękowo zdecydowanie lepiej, cały dzień słucham różnych internetowych źródeł przy tym samym położeniu gałki głośności we wzmacniaczu. A według Ciebie jest głośniej - czyli nawet gorzej niż gdzie indziej?Proszę mi tu nie imputować złudzeń 🙂

43 minuty temu, przemak napisał:

Oczywiście

Jeśli więc są takie rozwiązania techniczne pozwalające tak realnie "naturalizować" dźwięk, to zastanawiam się, dlaczego jest tak dużo stacji oraz serwisów streamingowych (na żądanie), które nie robią tego na takim poziomie albo w ogóle - braki w umiejętnościach ludzi z obsługi, inny sprzęt (niezdolny do tego), inne kodeki przy transmisji na żywo, przepustowość łączy, czy...itp. ??

6 minut temu, namor napisał:

A przy okazji objaśnijcie, mi staruchowi, jak na tym forum, w poście , można przywołać taki owalny, bladoniebieski z "małpą" nick użytkownika, na elektrodzie jest do tego specjalny 'przycisk" tutaj (wstyd mi) go nie znalazłem

Nie ma przycisku - po prostu zaczynasz pisać nicka zaczynając od"@" i wyskakuje Ci automatycznie menu z podpowiedziami nazwy użytkownika - Kol. @namor 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, (nie)przecietniak napisał:

Jeśli więc są takie rozwiązania techniczne pozwalające tak realnie "naturalizować" dźwięk, to zastanawiam się, dlaczego jest tak dużo stacji oraz serwisów streamingowych (na żądanie), które nie robią tego na takim poziomie albo w ogóle - braki w umiejętnościach ludzi z obsługi, inny sprzęt (niezdolny do tego), inne kodeki przy transmisji na żywo, przepustowość łączy, czy...itp. ??

Orban jest drogi, nie każdego stać. Niektórzy stosują inne środki, programowe itp. W dodatku to trzeba umieć ustawić i wiedzieć czego się chce. Inne potrzeby a zatem i ustawienia będą w radiu typu rmf zet eska a inne w radiu z muzyką poważną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





A według Ciebie jest głośniej - czyli nawet gorzej niż gdzie indziej?Proszę mi tu nie imputować złudzeń

Może przesadziłem:) Też słucham RMF Classic ale w aucie więc żadnych pozytywnych wibracji nie zauważyłem.
Takie poprawiacze dźwięku, oczywiście prostsze i tańsze, są możliwe do zastowania i w domowym studio i w domowym audio.
Posiadam dwa takie ale nigdy nie używałem ich do słuchania muzyki. Bo tej staram się słuchać tak jak ją nagrano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, przemak napisał:

(...) a inne w radiu z muzyką poważną.

Rmf Classic to nie tylko muzyka poważna - równiez i filmowa, a w niej mniej "poważni" wykonawcy (np. Phil Collins).

Po prostu, tak myślę, że w większości innych serwisów "robią nas w konia" - mogliby, ale im się nie chce, nie opłaca ...itd albo niektóre z nich zostawiają sobie furtkę na przyszłość żeby zaoferować nowe opcje serwisowe, w nowej cenie 😉

9 minut temu, msankowski napisał:

Może przesadziłem:) Też słucham RMF Classic ale w aucie więc żadnych pozytywnych wibracji nie zauważyłem

A widzisz..., ja też do tej pory słuchałem tylko w samochodzie, do dzisiaj... Jeśli masz w domu sprzęt, któremu ufasz, że Cię nie oszukuje (a pewnie masz), to zapodaj sobie stream RMF Classic (ja mogę tylko gwarantować to ca sam praktykuję - czyli poprzez Vtuner i w moim przypadku via aplikacja do obsługi mojego transportu sieciowego, ale to nie powinno mieć raczej żadnego znaczenia).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Rmf Classic to nie tylko muzyka poważna - równiez i filmowa, a w niej mniej "poważni" wykonawcy (np. Phil Collins).

Po prostu, tak myślę, że w większości innych serwisów "robią nas w konia" - mogliby, ale im się nie chce, nie opłaca ...itd albo niektóre z nich zostawiają sobie furtkę na przyszłość żeby zaoferować nowe opcje serwisowe, w nowej cenie 😉

Większość ustawia procesory na maksa, żeby wyrównać wszystko i żeby wszystko było słychać w taksówce albo w biurze. Niestety, radio typu eskarmfzet nie może być ciszej od konkurencji i nie ma mowy o innych opcjach. Taki procesor ma duże możliwości i jeżeli się rozsądnie i trochę tylko liźnie, to efekty mogą być fajne. Oczywiście jest to w jakiś sposób "psucie" oryginału i nie wiem, czym ma być lepsze od np. regulacji barwy we wzmacniaczu (regulacja typu bass-treble też jest w optimodzie) 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Po prostu, tak myślę, w większości innych serwisów "robią nas w konia"

"W konia" trzeba nas robić bo inaczej radio byłoby niesłuchalne. 

Trzeba tak spreparować sygnał aby nam się podobało. 

Każdy nośnik ma jakieś ograniczenia. A więc z jednej strony dopasowanie do "pasma" w tym przypadku radia a z drugiej stworzenie wrażenia właściwej jakości. Oczywiście zapewne różnią się "ustawienia" dla emisji FM i streamingu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, namor napisał:

jak na tym forum, w poście , można przywołać taki owalny, bladoniebieski z "małpą" nick użytkownika

Wpisujesz małpę i zaczynasz pisać nick, pojawiają się podpowiedzi, wybierasz. Jak na fejsie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, przemak napisał:

Taki procesor ma duże możliwości i jeżeli się rozsądnie i trochę tylko liźnie, to efekty mogą być fajne. Oczywiście jest to w jakiś sposób "psucie" oryginału i nie wiem, czym ma być lepsze od np. regulacji barwy we wzmacniaczu (regulacja typu bass-treble też jest w optimodzie)

Takie "psucie" to nie psucie wręcz przeciwnie moim zdaniem. Wszystko jest bardzo naturalne i w moim odczuciu takie....jak pisałem wcześniej. Dla mnie każdy serwis streamingowy mógłby być tak "popsuty".

Regulacją barwy nie doda się przestrzeni i rozdzielczości, a to jest moim zdaniem w streamie tej stacji, chociaż......może to być tylko słyszalne i może to pokazywać jedynie "określonej jakości" sprzęt po stronie odbiorcy (niekoniecznie drogi) 😉

A przy okazji pozwolę się zapytać jeszcze (dowiedziałem się, ktoś wspomniał w inneym wątku o czymś takim, tyle, że w sprzęcie domowym audio, nawet nie wiem co to jest) - skaler. Co to?, on też ma zastosowanie po stronie nadawczo/studyjno/procesorowej?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.