Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny vintage hi-end


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

U mnie "M" na końcu (MONITOR), więc nie wiem czy się łapię do poniższej prośby. 😉 (YAMAHA NS-1000M)

54 minuty temu, pmcomp napisał:

Czy mogę prosic wlascicieli Yamaha NS-1000 o naskrobanie czegos ciekawego o tej marce?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kangie napisał:

U mnie "M" na końcu (MONITOR), więc nie wiem czy się łapię do poniższej prośby. 😉 (YAMAHA NS-1000M)

 

O WSZYSTKICH ZACNYCH YAMAHACH poprosze 😉 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
4 godziny temu, pmcomp napisał:

O WSZYSTKICH ZACNYCH YAMAHACH poprosze 😉 .

Pmcomp'ie szanowny, o wszystkich zacnych Yamahach nie dam rady napisać, bo tego było od groma i trochę. Są tacy, to nie żart, dla których YAMAHA to dobry producent motocykli, skuterów i tyle.

***

Najpierw wkleję kilka linków.

Tutaj zestawienie zestawów głośnikowych do stereo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj zestawy do KD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj głośniki "luzem":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

***

Jak widać było tego bardzo dużo. Przeróżne konstrukcje obudów - zamknięte, BR, otwarte, "uszy słonia". Dobór materiałów na przetworniki ogromny. Od klasycznej celulozy (impregnowany papier), tworzywa szt. (polipropylen, zylon), włókna węglowe (carbon), po metale (aluminium, tytan, beryl) itp. Odnoszę wrażenie, że w tamtych latach japońskie koncerny typu Technics, Denon, Yamaha i wiele innych robiły doktoraty na wszystkim co się dało. Trwała walka o uznanie, a jak wiemy Japończycy są do dzisiaj szalenie ambitni i honorowi. A przy tym pracowici. Mają inne uszy niż my Europejczycy, czy tam Amerykanie, ale warto dowiedzieć się co w tej japońskiej trawie piszczy...

***

Co do modeli ZG, o których warto poczytać: z pewnością będzie kilka modeli z serii NS- poniżej liczby 1000. Będą to: 500Ma, 590 (model sprzedawany za pół ceny modelu NS-1000), 690. Potem domowa cywilna NS-1000, studyjna NS-1000M (monitor). Następnie NS-2000, potem NS-10000. Są trudnodostępne, ale ponoć są rewelacyjne. Potem mamy FX-1 i FX-3, czyli ogromne skrzynie z otworem BR.

Ostatni "świeży" model to NS-5000 wypuszczony na rynek w roku bodajże 2016. Wszystkie przetworniki z zylonu, obudowa BR.

Wkleję potem filmik porównawczy NS-1000M vs. NS-5000. Wiadomo, że to nie to samo co słuchanie LIVE, ale zawsze to coś ciekawego dla fanboja marki, sprzętu audio.

***

Moje doświadczenia z ZG Yamaha z epoki to start w roku 2013. Usłyszałem u znajomego jego stare NS-590 z berylowym wysokotonowcem, odkupiłem je po kilku tygodniach i grałem przez 3 lata. W międzyczasie mocno myślałem o modelu NS-1000(M), ale bałem się tego ogromnego przetwornika berylowego na średnicy. Bydlę z wielkim magnesem, kopułka fi88 o masie 0,6g. Ja to zagra? Nie miałem pojęcia. Światowy internet też podzielony jak w PL. Jedni ślinią się do nich, inni ostrzegają, że nie da się tego słuchać. I komu wierzyć? Sobie trzeba wierzyć! 😄 😉

Czaiłem się, czaiłem i wyczaiłem wymarzony model od audiofila z Dzierżoniowa, Krzysztofa, który gościł mnie u siebie przez 6 godzin i namieszał w głowie podpinając je pod swoją amplifikację BAT na diabłach 6S33S, pre MacIntosha i kupa innych świetnych klocków. Tego dnia nie zapomnę nigdy. Wokale damskie były niewiarygodnie podniecające. Nie miałem wątpliwości, że to będą moje kolumny na lata, a może na całe życie. I nie myliłem się. Jestem z nimi na dobre i na złe.

Jak wyglądają - każdy widzi. Niektórzy twierdzą, że to "japońskie Altusy". Możliwe że mają rację. Ciężkie. Frontowa decha o grubości #30mm, pozostałe #25,4mm. Wewnątrz ożebrowanie z grubej sklejki. Góra beryl, środek beryl, dół papier i obudowa zamknięta. Są potencjometry, które sobie kiedyś wykręciłem z obudowy i szczęka mi opadła jak obejrzałem jak są zbudowane. Jakie materiały, waga i po wielu latach pracują bezszelestnie.

***

Potem coś skrobnę o wrażeniach z odsłuchów.

***

Produkcja kopułek z berylu odbywała się w dwóch maszynach. Wkleję fotkę i schemat. Beryl nakładany był w sterylnych warunkach, napylany na kilka form jednocześnie, następnie oddzielany od formy i sprawdzany czy spełnia wymogi jakościowe. Japończycy tracili przy tym zdrowie. Wdychając pył berylowy chorowali na berylozę - coś podobnego do eternitu, wełny mineralnej/szklanej (włókna), czyli coś czego nie da się usunąć z ciała ludzkiego.

Masa kopułki głośnika wysokotonowego to 0,028g; średniotonowego 0,6g. Potężny magnes.

Wkleję trochę skanów z folderów reklamowych Yamahy. Zobaczcie jak wyglądała wtedy dokumentacja dostępna dla klienta. Dzisiaj nie każdy producent pokazuje wyników pomiarów i parametry urządzeń. Trzeba wierzyć na słowo że tak jest i tyle. A wtedy? Kurna chata, wtedy to inżynierowie i marketingowcy nie wciskali tak kitu klientom, tak jak jest od ok. 15-20 lat.

No, ale to inne czasy były i ludzie jakoś inaczej nawet rozmawiali ze sobą.

 

NS-1000M-studio.jpg

s-l1600-2.jpg

s-l1600.jpg

Przekroj_NS-1000M.jpg

NS1000X03060.jpg

page11.jpg

page10.jpg

page9.jpg

NS1000Xpolar.jpg

Produkcja_kopulek_Be.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Literówki

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy piknie, prosimy o jeszcze.

I o wrażenia z odsłuchów.

 

Masz je jeszcze?

Czym pędzisz (łeś)? Równa charakterystyka, łatwa impedancja, 90dB/m ... aż sie prosi o lampę, może niekoniecznie 2A3 czy 300B ale przynajmniej coś kilkunastowatowego. Moje IDHOSY byłyby jak znalazł.

 

A'propos IDHOSów ... jak pisałem poszły napędzać Telefunkeny. 2x50W klasa A na 6S33S. Musiałem zamiast nich wrzucić coś na górę pasma JBLi. Dla zabawy wrzuciłem lampę Dynaco jakies chyba 2x12W... było duzo smiechu 🙂 . Potem tranzystorowe Sumo 2x50W klasa A. Poddał się, za słaby. Wreszcie jakaś Yamaha  z rynku pro 2x80W/8 klasa AB. Ta wreszcie dała radę. A do napędzenia "tylko" dwie piszczałki na górze pasma ale ... przez pasywną zwrotkę z mnóstwem rezystorów. Powinienem je chyba w pitu wywalić. A jak nie to dać powiedzmy Nakamichi PA-5 MkII Nelsona Passa 2x100W/8 AB, w tym jakies pierwsze waty w A:

5qbyev8l9g261.jpg?width=960&crop=smart&a

 

w końcu to też klasy vintage 😉 .

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
11 minut temu, pmcomp napisał:

Masz je jeszcze?

Czym pędzisz (łeś)? Równa charakterystyka, łatwa impedancja, 90dB/m ... aż sie prosi o lampę, może niekoniecznie 2A3 czy 300B ale coś kilkunastowatowego.

Tak jest.

Pędzę lampą 2x30W dual mono ultralinear na EL34 - Linear Audio Research IA-30MKII, czyli konstrukcja dr inż. Eugeniusza Czyżewskiego.

13 minut temu, pmcomp napisał:

I o wrażenia z odsłuchów.

Miniabyr z "tannoyowcami" mnie kiedyś podpuścili, to popełniłem raport w krótkich żołnierskich słowach. Wklejam zrzuty ekranu. Chyba będzie czytelne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kangie napisał:

Tak jest.

Pędzę lampą 2x30W dual mono ultralinear na EL34 - Linear Audio Research IA-30MKII, czyli konstrukcja dr inż. Eugeniusza Czyżewskiego.

Jak by cos to mam na zbyciu trochę NOSów EL34 RTF. Wszystkie mierzone w Linnarcie u Mirka. Tanio nie jest ale jest z czego wybiwerać 😉, zostały mi po moim Unison Research S6. 

 

Pisz o dźwieku tych 1000M.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
3 minuty temu, pmcomp napisał:

Pisz o dźwieku tych 1000M.

Napisałem. 😉

4 minuty temu, pmcomp napisał:

Jak by cos to mam na zbyciu trochę NOSów EL34 RTF. Wszystkie mierzone w Linnarcie u Mirka. Tanio nie jest ale jest z czego wybiwerać 😉, zostały mi po moim Unison Research S6. 

Nie ukrywam, że ze 4 szt. bym kiedyś odkupił. Na razie mam trochę "zdradzieckich".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
12 godzin temu, kangie napisał:

Wkleję potem filmik porównawczy NS-1000M vs. NS-5000. Wiadomo, że to nie to samo co słuchanie LIVE, ale zawsze to coś ciekawego dla fanboja marki, sprzętu audio.

Zobaczcie jak Japończycy bawią się: Vintage vs. New TECH.

Wrzucili skany folderów NS-1000, których nie mam. Warto obejrzeć i wysłuchać. Japoński wokal! 😄

Moja 11-letnia córa w "ślepym odsłuchu" miała wskazać co bardziej jej się podoba. Wybrała próbę nr 1, czyli stare jare NS-1000M, twierdząc, że w próbie nr 2 głos jest bardziej pierdzący. Alem sobie córę wychował! 😉

Teraz słucham tego na systemie i słyszę jakby śpiewali w jakimś blaszanym garażu. Albo dziwne to nagranie albo ZG "blaszane". 

Co Wy na to? Piszcie, które lepsze. Pamiętajmy, że nowe NS-5000 kosztują ok. 75 000 zł za parę po przywiezieniu z Japonii do Polski. Może to i niedrogo (?).

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha NS-2000, jakby ktoś chciał bardzo je mieć:

legendines-yamaha-ns-2000.jpg

 

Jedyne 5.700 EUR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tutaj blisko ale ... dla bardzo zdesperowanych: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jaki rozrzut jedne w PL tony skręcone wysokie i średnie na maxa a w wersji włoskiej odkręcone na full....

5 godzin temu, kangie napisał:

Zobaczcie jak Japończycy bawią się: Vintage vs. New TECH.

Wrzucili skany folderów NS-1000, których nie mam. Warto obejrzeć i wysłuchać. Japoński wokal! 😄

Moja 11-letnia córa w "ślepym odsłuchu" miała wskazać co bardziej jej się podoba. Wybrała próbę nr 1, czyli stare jare NS-1000M, twierdząc, że w próbie nr 2 głos jest bardziej pierdzący. Alem sobie córę wychował! 😉

Teraz słucham tego na systemie i słyszę jakby śpiewali w jakimś blaszanym garażu. Albo dziwne to nagranie albo ZG "blaszane". 

Co Wy na to? Piszcie, które lepsze. Pamiętajmy, że nowe NS-5000 kosztują ok. 75 000 zł za parę po przywiezieniu z Japonii do Polski. Może to i niedrogo (?).

 

 

Nowe są bardziej blaszane 🙂 

 

a reszta jak w moim powyższym poście 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tyle na ile wierzyć YT i warunkom porównawczym u Japońców z nagrania..to rzeczywiście stare tysiączki brzmią lepiej.

Kiedyś jak przechodziłem fazę "yamahową" w audio pojechałem z moją firmową końcówką B2X i pre C2x odsłuchać takie tysiączki. Było zbyt męcząco na wysokich. Bas potęzny ale jednak bez tego naprawdę niskiego. To nie było dobre/ optymalne zestawienie, ku mojemu zaskoczeniu... wówczas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Airmike napisał:

na tyle na ile wierzyć YT i warunkom porównawczym u Japońców z nagrania..to rzeczywiście stare tysiączki brzmią lepiej.

Kiedyś jak przechodziłem fazę "yamahową" w audio pojechałem z moją firmową końcówką B2X i pre C2x odsłuchać takie tysiączki. Było zbyt męcząco na wysokich. Bas potęzny ale jednak bez tego naprawdę niskiego. To nie było dobre/ optymalne zestawienie, ku mojemu zaskoczeniu... wówczas.

Te stojaki pod kolumny mógłbym przygarnąć, kawał przemyślanej roboty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2022 o 13:14, pmcomp napisał:

Wklejam inny wątek o kolumnach Sansui. Ktoś wie jak to gra? Jestem ogromnie ciekaw.

Pamiętam jako nastolatek w latach 70-ych wywalałem jęor i gały widząc w zachodnich magazynach w czytelni prasy EMPiK-u takie cudeńka. Do tego jeszcze np. Kenwood 🙂 .

 

 

 

Tylko dla pokazania, niech i będą w tym wątku:

Sansui SP-3005:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

c.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sansui SP-5500X:

KOLUMNY-GLOSNIKOWE-SANSUI-SP-5500X-ORYGI

 

Broszura w pdf: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A tu cała rodzinka Sansui z tej serii : 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2022 o 12:15, kangie napisał:

Wkleję potem filmik porównawczy NS-1000M vs. NS-5000

Z tego filmiku wynika, ze te stare Yamahy z metalowym głośnikiem średniotonowym brzmią fatalnie. Można to brzmienie nazwać "blaszaną średnicą". Aby czegoś takiego dało się słuchać to trzeba połączyć z jakimś kiepskim wzmacniaczem lampwym którego duże zniekształcenia przykryją to blaszane brzmienia. Nowe Yamahy brzmią dużo lepiej. Czyli jednak postęp w audio istnieje ... przynajmniej u Yamahy.

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się dzieje. Zabralem kilka vintygowych klamotów na dzialkę. Mialo tez zagrac w ogrodzie bez ścian. Niestety pogoda nie dopisala. Musialem zmiescic jakos graty w ansolutnie audio-nie-ustawnym pomieszczeniu. Zobaczcie sami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.jpeg.042b7b8912f29c7a5cbb1ef70bd0a3e5.jpeg

image.thumb.jpeg.c0ddf2eef73b7142b4c92a433e7e361b.jpeg
 

Pomieszczenie w goralskiej chalupie z bali, dociepolonej z zewnatrz welna i obotą dodatkowym drewnem. W srodku drewniane podlowgi na legarach i drewniane sufito-podloga. Wybitnie maloaudiofilakie. Do tego ten kominek po srodku, ktory nie pozwala scenia rozbudowac sie wgląb. Pomieszczenie otwarte na gore poprzez drewnianą klatke schodowa. Za prawa kolumną otwarta kuchnia, ze lewą za drzwiami korytarz i łazienka. Jesli zamkne te drzewi to … dzwieku nima 😳. Musza byc takie dwie w miare symetryczne komory, skad dzwiek sie odbija. Jakis dywan na podlodze przed kolumnami i kominkiem.

To taka mala proba z dzwiekiem jak trzeba bedzie uciekac z miasta na wies i jakos przetrwać ta zime 😉 . Ja tu bywam rzadko ale … czasem warto by cos posluchac.

A co tam nawiozłem? A prawie same vintygowe klamoty z zapasów.

W roli głównej kolumny Jensen Model 4, ktore zistaly w domu wyparte przez Telefunkeny TL-800. Dla przypomnienia z modyfikowana zwrotnicą. Do tego zlapane na szybko monobloki Marantz MA-700 2x300W/4ohm, chinski klon preampa MBL, DAC WLM (Weiss Engieneering) i kakis przypadkowe okablowanie. Z mojego glownego systemu wyjety dCS Network Bridge grajacy z HDD po USB. Nie moglem postawic LINNa bo on niebgra z HDD tylko z NASa. Ot taka przypadkowa zbieranina.

 

Do sedna … JAK TO GRA ???

Od poczatku wydawalo mi się ze nie ma prawa zagrać. Siedze tu jużw tej samotni trzeci wieczór i ciagle przecieram uszy ze zdumienia !!!

To nie jest oczywiście wyczynowe hiendowe granie. Pomieszczenie jest fatalne, sprzet totalnie z czapy przypadkowy. Ale … moge cos skrobnąć bo set cyfrowy i kolumny znam jak wlasna kieszeń.

O braku budowanie sceny wgłab juz napisałem. Ale za to pięknie buduje sie do przodu. Tak jak w Telefunkenach, kiedy byly ustawione przed czyms co symulowało tylna ścianę. Na szerokośc jest znakomicie, chociaz Roger Waters i Three Wishes nie brzmią z linii godzina 3-9 tylko z trojkata powiedzmy 1,5-10,5. Kolumny całkowicie znikają. Scena niesamowicie buduje sie do góry. Sceny takiej wysokosci nie slyszalem jeszcze nigdy i nigdzie.

Oczywiście pomieszczenie wprowadza swoj charakter ale te papierowe korniki sobie radzą. Bas jest po wymianie duzych kondensatorów trzymany za mordę. Chyba najbardziej traci wysoka srednica. Barwa jest dobra ale slychac, ze nie jest to moje domowe pomieszczenie.

Jest zabawa, jest przyjemność 🙂 . Nastepnym razem przywioze tutaj Rogersy JR150.

Na koniec napisze tak … Audio Show zbliza sie wielkimi krokami i wiem, ze bedzie tam wiele super drogich systemów, ktore zagraja gorzej od tego mojego setu w goralskiej chałupie.

🙂 .

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem na TAK. W nagraniach z setu 17 Jaar Top 2000 zawierajacego numery jeden z kilkudziesieciu ostatnich lat … stopa chodzi po podłodze jak szalona. Jest niesamowity PRAT i barwa jaka lubię. Na nagraniach audiofilskich jest barwa i detale na ile pozwalają te kolumny, a system wygrywa prezentacją sceny. Ma się wrazenie bezposredniego obcowania z muzyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
Godzinę temu, pmcomp napisał:

Pomieszczenie w goralskiej chalupie z bali, dociepolonej z zewnatrz welna i obotą dodatkowym drewnem. W srodku drewniane podlowgi na legarach i drewniane sufito-podloga. Wybitnie maloaudiofilakie. Do tego ten kominek po srodku, ktory nie pozwala scenia rozbudowac sie wgląb.

Rodzice kupili podobny dom. Może kiedyś wpakuję tam sprzęt i posłucham.

W dniu 27.09.2022 o 13:59, TUX napisał:

Z tego filmiku wynika, ze te stare Yamahy z metalowym głośnikiem średniotonowym brzmią fatalnie. Można to brzmienie nazwać "blaszaną średnicą". Aby czegoś takiego dało się słuchać to trzeba połączyć z jakimś kiepskim wzmacniaczem lampwym którego duże zniekształcenia przykryją to blaszane brzmienia. Nowe Yamahy brzmią dużo lepiej. Czyli jednak postęp w audio istnieje ... przynajmniej u Yamahy.

Miałem tego nie komentować, bo i tak nic (dla siebie) z tego nie będę miał, a Ty widzę lubisz dosrać, mimo, że doświadczenie w sprawie możesz opierać tylko na tym nagraniu z YT, które w realu może zabrzmieć zupełnie inaczej.

Te zestawy głośnikowe tak źle nie brzmią. Gdyby tak brzmiały, pogoniłbym je już dawno.

Poza lampą mam też tranzystor i blaszanej średnicy u mnie nie uświadczysz.

Ale dzięki za opinię. Sam zachęciłem do wysłuchania materiału.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kangie napisał:

Rodzice kupili podobny dom. Może kiedyś wpakuję tam sprzęt i posłucham.

 

Ciekawe jak w takim drewnie zagralby nowoczesny system za pierdylion pieniedzy?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nie mam pojęcia bladego.

To dom z lat 70-tych budowany z kamienia, ogromnych przekrojów drewnianych bali. Remontowaliśmy go z ojcem 3 lata (nie non stop). Nowa instalacja elektryczna, Dołożona jeszcze jedna warstwa boazerii wewnątrz. Oczywiście spróchniałe dechy też były i zostały usunięte.

Wszystkie ściany w drewnie. Akustyka na mój gust świetna. Grałem i śpiewałem tam na gitarze akustycznej i słyszałem jak inni śpiewają. Drewno ma naprawdę dobre właściwości akustyczne. Nie jest tępo, nie jest sucho. Nadal jest żywo, ale nie ma tych milionów chamskich odbić. 😉

9 minut temu, pmcomp napisał:

Ciekawe jak w takim drewnie zagralby nowoczesny system za pierdylion pieniedzy?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Literówka

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kangie napisał:

Nie mam pojęcia bladego.

To dom z lat 70-tuch budowany z kamienia, ogromnych przekrojów drewnianych bali. Remontowaliśmy go z ojcem 3 lata (nie non stop). Nowa instalacja elektryczna, Dołożona jeszcze jedna warstwa boazerii wewnątrz. Oczywiście spróchniałe dechy też były i zostały usunięte.

Wszystkie ściany w drewnie. Akustyka na mój gust świetna. Grałem i śpiewałem tam na gitarze akustycznej i słyszałem jak inni śpiewają. Drewno ma naprawdę dobre właściwości akustyczne. Nie jest tępo, nie jest sucho. Nadal jest żywo, ale nie ma tych milionów chamskich odbić. 😉

 

Fakt, echa tu nie ma.

W koncu Analogowe Studio Rogalow Wojcka Czerna to też samo drewno w środku.

Nurtuja mnie te dechy na podlodze na legarach. Fakt, ze sa grube jak cholera ale … znam jeden drogasny system, w ktorym na takiej podlodze dzialy sie cuda z … basem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
1 minutę temu, pmcomp napisał:

Nurtuja mnie te dechy na podlodze na legarach. Fakt, ze sa grube jak cholera ale … znam jeden drogasny system, w ktorym na takiej podlodze dzialy sie cuda z … basem.

No, to może być rzeczywiście problem. Jeśli kiedykolwiek przytargam tam swoje NS-1000M to problemu raczej nie będzie. Niewiele dzieje się poniżej 40Hz, a wszystko co powyżej brzmi naprawdę dobrze i to w przeróżnych pomieszczeniach (słuchałem w trzech różnych) i kultura basu jest OK.

Oczywiście zaraz przyjdzie jakiś hi-endowiec "pełnozakresowiec" i dowali się, że najniższego basu brak, to nie ma muzyki. 😉 No nie ma, ale i nie dudni nic i nie wcurvia. 😄 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. Drewno w pomieszczeniu odsłuchowym - kiedyś w jakiejś rozmowie już nie pamiętam z kim usłyszałem że cudownie sprawdza się akustycznie wykończenie wnętrza jesionem? Ktoś ma tak i potwierdzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kangie napisał:

Oczywiście zaraz przyjdzie jakiś hi-endowiec "pełnozakresowiec" i dowali się, że najniższego basu brak, to nie ma muzyki.

zaryzykuję, że przy pełnym zakresie ów osobnik znajdzie dziurę w całym. Z systemami i ich ocenami, jest trochę jak z weselami. Zastawisz się na całego, a i tak wszystkim nie dogodzisz i jakiś życzliwy weźmie cię na widelec.

Nawiasem, można sobie pomarudzić, ale na moje, nie można zapominać co jest istotą tej zabawy i ze grunt, to kiwalność nóżki, nawet, gdy to vintage. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Airmike napisał:

Ad. Drewno w pomieszczeniu odsłuchowym - kiedyś w jakiejś rozmowie już nie pamiętam z kim usłyszałem że cudownie sprawdza się akustycznie wykończenie wnętrza jesionem? Ktoś ma tak i potwierdzi?

interesującym/ raczej wprowadzającym do tematu/ może być wywiad z Ewą Więckowską - Kosmala na łamach HiFi i Muzyka z okolic 2005/6 roku, jeśli dobrze pamiętam " Muzyka zaklęta w drewnie"

Warto też zagłębić się w opracowania krajowych akustyków z lat 60/70/ 80, ale trzeba głębiej kopać, bo jest tego trochę. 

Rodzaje drewna, ich właściwości, zastosowanie... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2022 o 17:26, Airmike napisał:

Kiedyś jak przechodziłem fazę "yamahową" w audio pojechałem z moją firmową końcówką B2X i pre C2x odsłuchać takie tysiączki.

Wzmacniacze jakie zabrałeś z sobą nie za bardzo nadają się do odsłuchania NS 1000.

Wzmacniacz nie ma wyboru, musi, po prostu musi być skonstruowany z najlepszych oraz najnowocześniejszych podzespołów, takich, w których konstrukcji odnotowano bezwarunkowy i bezdyskusyjny postęp.

Kolumny to natychmiast pokażą, szczególnie zestawy NS 1000.

NS 1000, czy wiele innych modeli się nie starzeją, są przetwornikami - tylko przetwarzają materiał, otrzymają fantastyczny - efekt będzie właśnie taki, - kiedy będzie miernej jakości, - niczego innego nie usłyszymy.

Szanowny Kolego, z fazy yamahowej nie radzę nigdy wychodzić, gdyż jest to inżynieria referencyjna, bardzo normalna, czysto fizyczna, bez widzi mi się, służąca jako punkt odniesienia, - jeśli ktoś twierdzi że nie, to nie wiem jaka inna firma mogłaby się poszczycić takimi właściwościami, - może tylko Sony i częściowo - fragmentarycznie inny podmiot, raczej w swoich "specjalnościach".

Yamaha NS 1000 bardzo dobrze zagra z AudioNote, zwłaszcza z źródłem, wzmacniacz może być tranzystorowy, ale tylko czyste DC, żadnego servo, bezwarunkowo.

Postęp w odwzorowaniu jakości okablowania należy do nigdy nie kończących się, - podobna sytuacja ma miejsce kiedy posługujemy sie Dynaudio.

Za 20 - 30 lat, jeśli nie będzie wojny i ludzkość pozwoli sobie na kolejny postęp w czystości przewodników stosowanych w okablowaniu audio, Yamahy NS 1000 zagraja tak dobrze jak nikt ich jeszcze przedtem nie słyszał.

Wiem, gdyż posiadam świadomość co może kabel, jak potężną jest barierą.

.........

Radzę więc być bardziej powściągliwy w ocenach.

Oczywiście Yamaha do domu, z starszych modeli, powinna być NS2000.

Poza kolumnami Yamahy, należy jeszcze posiadać Dynaudio, oraz inne, z uwzględnieniem preferencji indywidualnych, - wówczas nie sposób się zagubić w hi end, bynajmniej na poziomie przetworników elektroakustycznych.

Należy też pamiętać, że kolumny w rozmiarze jak NS1000 to tylko monitor, tyle od niego tylko należy wymagać, - kolumny do salonu - pełnopasmowe, to zupełnie inny element systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę kiedyś pożyczyć ns1000 jeszcze raz aby zweryfikować czy coś się w moim ich odbiorze zmieniło.

Co szanowny kolega powie nt. Ns5000 - postęp czy nie?

Ps. nie interesuje mnie perspektywa postępu za 20-30 lat w przewodach, interesuje mnie tu i teraz 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Airmike napisał:

postęp czy nie

Przecież słychać.

Każdy z zestawów pracuje tylko tak, na ile pozwala mu technologia wykonania.

NS 1000 gra bardzo dobrze, jest przezroczysty i dokładny.

NS 5000 wydaje się grający z innego poziomu, różnica jest ogromna, jednak słychać że.. berylu "już nie ma".

Można napisać wiele zdań, nawet krytycznych, ale żadne zestawy nie uciekną od fizyki, zawsze usłyszymy przewodniki, izolatory, mat membran, indukcyjności, pojemności wewnętrzne, rezonanse wymiarowe wszystkiego.. oraz najbliższe środowisko materiaowe.

Trzeba czuć tą problematykę i zoptymalizować, dobierając poprzedzający tor, przykładowo - już słychać że pomocne byłyby kable z srebra AudioNote / Kondo dla NS5000, jako żyła dodatnia, minus powinien być "bardzo szybki", a kable potrzebują relatywnie wysokiego względem podłogi prowadzenia na podstawkach.

NS1000 potrzebują więcej podkładu microinformacyjnego, połączonej z najszerszą paletą barw - kabel głośnikowy, który by to reprezentował będzie optymalny.

Osobiście, rejestrując wrażenia z NS5000 skupiam się na efekcie spójności zakresów, korzystając z waloru tego samego nowatorskiego materiału membran wszystkich przetworników, cała reszta jest jakby tylko "dodatkiem do przekazu", który "trzeba przyjąć taki jaki jest".

NS1000 jest głośnikiem klasycznym, posiada więc klasyczne właściwości, NS5000 odbieram jako wyjątkowy.

Dynaudio również odbieram jako zestawy klasyczne.

Te Yamahy to seryjny produkt rynkowy, rynek rządzi się swoimi prawami, odbiorcy posiadaja gusta od prawa do lewa, - dobrze o tym pamiętać przy ocenie.

 

 

1 godzinę temu, Airmike napisał:

postęp czy nie

Odpowiedź przyniosłaby Yamaha NS10000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, 747 napisał:

żadne zestawy nie uciekną od fizyki, zawsze usłyszymy przewodniki, izolatory, mat membran, indukcyjności, pojemności wewnętrzne

Zawsze usłyszymy...tak nawet zmiany o 0,01 dB usłyszymy, tak oczywiście...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.