Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny vintage hi-end


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A podzielisz się, gdzie je kupiłeś? Ja niestety ściągałem z Niemiec i nie było łatwo namówić sprzedawcę na przesyłkę 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Pawte napisał:

A podzielisz się, gdzie je kupiłeś? Ja niestety ściągałem z Niemiec i nie było łatwo namówić sprzedawcę na przesyłkę 😉 

Kupiłem je u nas w kraju.Szukałem czegoś ciekawego.Lubię potestować zarówno  starsze konstrukcje jak i nowe.Ten model przypadł mi jak najbardziej do gustu.Myślę,że gdyby dzisiaj były produkowane kosztowały by nie mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny wątek. Ale raczej nie pasuje do zakładki HiEnd. Przynajmniej większość kolumn tu opisywanych np. dwudrożne kolumny na głośniku KEFa B200. Niestety pojęcie HiEnd ulega inflacji, a takie osoby jak ja które szukają informacji o brzmieniu najwyższej jakości muszą w tej zakładce przewijać setki wpisów dotyczących sprzętów zwykłych, przeciętnych.

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, TUX napisał:

Bardzo fajny wątek. Ale raczej nie pasuje do zakładki HiEnd. Przynajmniej większość kolumn tu opisywanych np. dwudrożne kolumny na głośniku KEFa B200. Niestety pojęcie HiEnd ulega inflacji, a takie osoby jak ja które szukają informacji o brzmieniu najwyższej jakości muszą w tej zakładce przewijać setki wpisów dotyczących sprzętów zwykłych, przeciętnych.

TUX

Nie nazwałbym tych kolumn zwykłymi ani przeciętnymi.Mam rozumieć,że słuchałeś powyższego modelu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmuję sie tym hobby od ponad 30 lat i nie musze sluchac wszystkiego aby miec wyrobione pojecie jak brzmi. Tak jak dobry mechanik samochodowy wystarczy, ze popatrzy na Opla Astre z lat 80tych i bedzie wiedzial, ze nie zapewni komforu jazdy porownywalnego do aut klasy premium wedlug standartow z roku 2020.

Lubie czytac wpisy na temat sprzetu vintage, ale z natury lubie porzadek , wiec chcialbym aby zakładka HiEnd byla poswiecona temu co najdrozsze i najlepsze. 

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To być może ten wątek nie jest odpowiedni dla Ciebie bo jeśli Hi-End Vintage, to raczej tani jest... No może poza paroma wyjątkami. Poza tym Hi-End nie musi być drogi. Pojawiły się w tym wątku bardzo obszerne opisy o kolumnach Telefunken tl800 (200 euro) i Rogers JR150 (400 euro) i to też marny budżet jeśli by zestawiać $ vs. HI-End 😉 

Swoją drogą miałeś okazję posłuchać wszystkich przetworników Kef B-200? Zgadza się, większość tej serii jest przeciętna. Ale SP-1039 brzmi najlepiej, lepiej niż np. alnico w Spendor BC1.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, TUX napisał:

Zajmuję sie tym hobby od ponad 30 lat i nie musze sluchac wszystkiego aby miec wyrobione pojecie jak brzmi. Tak jak dobry mechanik samochodowy wystarczy, ze popatrzy na Opla Astre z lat 80tych i bedzie wiedzial, ze nie zapewni komforu jazdy porownywalnego do aut klasy premium wedlug standartow z roku 2020.

Lubie czytac wpisy na temat sprzetu vintage, ale z natury lubie porzadek , wiec chcialbym aby zakładka HiEnd byla poswiecona temu co najdrozsze i najlepsze. 

TUX

Tak jak myślałem,czyli Twoja "opinia" na zasadzie- nie słuchałem ale się wypowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TUX napisał:

Niestety pojęcie HiEnd ulega inflacj

Sama cena (wyznaczająca hajend) ulega inflacji i tu zgoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Pawte napisał:

Pojawiły się w tym wątku bardzo obszerne opisy o kolumnach Telefunken tl800 (200 euro)

 

Chetnie kupie kilka par w tej cenie. Chyba ze to jakie szroty.

🙂 

7 godzin temu, TUX napisał:

Zajmuję sie tym hobby od ponad 30 lat i nie musze sluchac wszystkiego aby miec wyrobione pojecie jak brzmi. Tak jak dobry mechanik samochodowy wystarczy, ze popatrzy na Opla Astre z lat 80tych i bedzie wiedzial, ze nie zapewni komforu jazdy porownywalnego do aut klasy premium wedlug standartow z roku 2020.

Lubie czytac wpisy na temat sprzetu vintage, ale z natury lubie porzadek , wiec chcialbym aby zakładka HiEnd byla poswiecona temu co najdrozsze i najlepsze. 

TUX

Masz pecha, ten watek poswiecony jest temu co BYLO najlepsze 40-50 lat temu, a dzisiaj jest … tak samo dobre. W kolumnach przez ten czas nie dokonał się żaden przełom. Zmieńialy sie materialy mambran, ich zawieszenia, ksztalty, zmieńialy sie druty w cewkach, ich geometria. Zmianialy sie materialy obudów. Zmienialy sie elementy zwrotnic. Ale … zasada dziala nia pozostala taka sama.

Ostatnie 15 lat to super agresywny PR i marketing. A ceny poszybowaly w kosmos. Duzo bardziej niż wartość złota, dolara czy zmiany inflacyjne.

Dzis kazdy moze posluchac i ocenic co jest dla niego lepsze … te stare czy te nowe.

Powodzenia.

 

PS. Jestem wreszcie pełnoletni … stuknelo mi wlasnie 18 lat na tym portalu 🙂 . Zaraz zacznę byc jak stary dobry vintage hi-end.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie moj Studer A807 MkII wrócil do mnie po dwumiesiecznym serwisie. Jest jak dziewica 🙂 . Do tego dostał nowe dodatkowe specjalne wyjscie.

Jest wieczorna uczta:

ostatni nabytek czyli Bert Kaempfert - Bye Bye Blues, a teraz Miles Davis - Tutu.

🙂 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sly30 napisał:

Szczególnie w tych które trzyma się w domu od 50 lat… :-))) 

 

Jasne, podobnie jak w samochodach czy samolotach. Dlatego samochody z lat 60-tych są tak samo dobre, wygodne, bezpieczne i oszczędne jak te współczesne…:-))) Z samolotami jest tak samo. Dwupłaty z czasów Czerwonego Barona są tak samo dobre jak Airbus 380…. :-)) Pozostaje tylko pozazdrościć intelektu. To prawdziwy, Biały Kruk… :-)))

Poniewaz twoje wypowiedzi nie sa w temacie watku i sa atakiem personalnym poprosilem moderacje o zablokowanie ci mozliwosci pisania w tym watku. Bedzie spokoj.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, pmcomp napisał:

Chetnie kupie kilka par w tej cenie. Chyba ze to jakie szroty.

🙂 

 

Powiem szczerze, że po Twoich recenzjach jak trafią mi się Telefunkeny, to choćbym miał zrobić 2500 pojadę po nie 😉Od listopada co najmniej 3 pary widziałem w cenie poniżej 200 euro, ale nie miałem przekonania. Nie pojawiają się nawet potem w hifishark.com ;)

Rogersy odpuściłem, bo mam MA na tym samym przetworniku wysokotonowym i jestem bardzo zadowolony. 

Od zeszłego roku poluje na parę sprzętów i czasem schodzą rzeczy w kilka min. Sam upolowałem kilka sztuk za 1/5 atrakcyjnej ceny w Polsce (w stanie bdb-, jakieś drobne ryski)- nawet podbijałem na starcie cenę, aby nikt mnie nie ubiegł z zakupem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niego już dawno coś przyszło, wiek an

2 minuty temu, pmcomp napisał:

Poniewaz twoje wypowiedzi nie sa w temacie watku poprosilem moderacje o zablokowanie ci mozliwosci pisania w tym watku. Bedzie spokoj.

 

 

A widziałeś swoje wpisy nie w temacie ? To tez przy okazji zgłoś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pawte napisał:

Powiem szczerze, że po Twoich recenzjach jak trafią mi się Telefunkeny, to choćbym miał zrobić 2500 pojadę po nie 😉Od listopada co najmniej 3 pary widziałem w cenie poniżej 200 euro, ale nie miałem przekonania. Nie pojawiają się nawet potem w hifishark.com ;

W TL800 wazna jest oryginalność i stan membran i zawieszenia glosnikow niskotonowych.

One w dobrym stanie rzadko pojawiaja sie na portalach, latwo zgadnac dlaczego.

3 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Na niego już dawno coś przyszło, wiek an

A widziałeś swoje wpisy nie w temacie ? To tez przy okazji zgłoś

Widzę, ze wyciaganie do ciebie pomocnej dloni mija sie z celem. Moze szkoda, ze nie kupiles tych podrob Telefunkena ECC803S? Moze wtedy nabralbys ciut pokory? Nic tak nie uczy jak wlasna wtopa finansowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pmcomp napisał:

 

Masz pecha, ten watek poswiecony jest temu co BYLO najlepsze 40-50 lat temu, a dzisiaj jest … tak samo dobre. W kolumnach przez ten czas nie dokonał się żaden przełom. Zmieńialy sie materialy mambran, ich zawieszenia, ksztalty, zmieńialy sie druty w cewkach, ich geometria. Zmianialy sie materialy obudów. Zmienialy sie elementy zwrotnic. Ale … zasada dziala nia pozostala taka sama.

Ostatnie 15 lat to super agresywny PR i marketing. A ceny poszybowaly w kosmos. Duzo bardziej niż wartość złota, dolara czy zmiany inflacyjne.

Dzis kazdy moze posluchac i ocenic co jest dla niego lepsze … te stare czy te nowe.

Powodzenia.

 

PS. Jestem wreszcie pełnoletni … stuknelo mi wlasnie 18 lat na tym portalu 🙂 . Zaraz zacznę byc jak stary dobry vintage hi-end.

 

 

 

Dodam jeszcze, ze w konstrukcjach, czy moze lepiej w obudowach, dalej mamy to samo:

- obudowa zamknieta

- OB

- bas reflex

- linia transmisyjna

 

Postep mamy w jednym na pewno … w cenach. Fajne kolumny ktore na prawde nieźle graja to bańka lub powyzej 🙂 .

 

 

 

35 minut temu, sly30 napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chyba wymysliles to dzisiaj przy goleniu jak spogladaleś w lustro i nie spodobalo co sie to co widzisz 🙂.

PS. na wiocha.pl tez bywasz? Pytam patrzac skad to cytujesz, he, he, he …

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pmcomp napisał:

Dodam jeszcze, ze w konstrukcjach, czy moze lepiej w obudowach, dalej mamy to samo:

- obudowa zamknieta

- OB

- bas reflex

- linia transmisyjna

 

Wharfedale SFB

obraz.png.ca827f86d86c483939cce2c41701c887.png

obraz.png.e2b22b0956f6abb6307ab5c903408916.png

obraz.png.8bc34649b8f425cd27fc299bb5301ffa.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.04de57cbf8a547a4229a61da76e5c0f4.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pmcomp napisał:

Własnie moj Studer A807 MkII wrócil do mnie po dwumiesiecznym serwisie. Jest jak dziewica 🙂 . Do tego dostał nowe dodatkowe specjalne wyjscie.

Jest wieczorna uczta:

ostatni nabytek czyli Bert Kaempfert - Bye Bye Blues, a teraz Miles Davis - Tutu.

🙂 .

Kilka tasm potem jeszcze dzisiaj posluchalem:

Pat Matheny - Offroad

Sonny Boy Williamson - Keep It to Oueselves 

Sade - Diamond Life.

 

A teraz leci Alison Moyet - Alf.

Drugie nagranie … Honey for the Bees mnie rozwala. Muzycznie i technicznie. Scena, separacja, barwa … wszystko sie zgadza.

 

Jestem w szoku z taką jakoscią moze zagrać muza pop czy new romantic jak kto woli …z lat 80-ych. A wtedy taka muza byla nagrywana dosc specyficznie albo … nasz drapakowy i wzmacniajacy sprzet na Altusach tak ja wtedy odtwarzal 😉 .

👍

 

Gram dzisiaj jak pisalem z tasmy ze Studer A807 MkII ze specjalnego  wyjscia made by Jacek Wawa (wielkie dzieki Jacku za twoja pracę, pomoc i zaangażowanie), potem Studer A779, monosy lampowe w klasie A ze stajni IDHOS i Telefunken TL-800.

Nie wiem, o ktorej sie ta sesja skonczy … odreagowuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam chyba ostatnia pozycję:

The Alan Parsons Project - I Robot.

 

W tym setupie jest … niesamowita synergia 🙂 .

W najbliższym czasie zamierzam posluchać tego zestawu nagrań raz jeszcze na JBL 4343. Bedzie sie dzialo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, pmcomp napisał:

Zaczynam chyba ostatnia pozycję:

The Alan Parsons Project - I Robot.

 

W tym setupie jest … niesamowita synergia 🙂 .

 

Pierwszy z drugiej strony … The Voice … wymiata.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, pmcomp napisał:

zasada dziala nia pozostala taka sama.

He, he, jakbym słyszał sąsiada który będąc posiadaczem prawie 30 letniego Opla Astra twierdzi, że nie ma po co kupować nowych samochodów bo zasada działania samochodów pozostaje taka sama. 

Ja nie mam nic przeciwko hobbystom pasjonującym się kilkudziesiecioletnim sprzetem. To fajne hobby. Sam czuję słabość do zaprojektowanych ponad 30 lat temu  ProAc Studio 100 od których zaczynałem to hobby. Ale napewno Studio 100 nie zasługują na to aby pisać o nich w zakładce HiEnd.

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, TUX napisał:

To fajne hobby. Sam czuję słabość do zaprojektowanych ponad 30 lat temu  ProAc Studio 100 od których zaczynałem to hobby. Ale napewno Studio 100 nie zasługują na to aby pisać o nich w zakładce HiEnd.

 

Zapewne dlatego nikt o nich nie napisał 🙂 .

12 minut temu, TUX napisał:

He, he, jakbym słyszał sąsiada który będąc posiadaczem prawie 30 letniego Opla Astra twierdzi, że nie ma po co kupować nowych samochodów bo zasada działania samochodów pozostaje taka sama. 

 

W samochodach w ostatnich 50-u latach wprowadzono wiele rewolucyjnych systemów poprawiających ich komfort, bezpieczeństwo i osiągi. O samochodach elektrycznych już nie wspominam.

Jakież to rewolucyjne systemy wprowadzono w kolumnach głośnikowych w ciagu ostatnich 50-u lat? Napisałem przecież, powtórzę: zmieniały sie materialy mambran, ich zawieszenia, ksztalty, zmienialy sie druty w cewkach, ich geometria. Zmianialy sie materialy obudów. Zmieniały sie elementy zwrotnic.

Ale czy to jakaś rewolucja? Być może usprawnienia i udoskonalenia, dla mnie osobiście takie skoki w bok. Kolumny mają dalej podobne parametry techniczne i podobnie grają. Nawet Sly nawrócił się na papier. Do tego produkuje się raczej przetworniki o mniejszej sprawności co wymaga zastosowania wzmacniaczy o większych mocach, czytaj droższych. Ręka rękę myje. Osobiście wolę bardziej skuteczne kolumny i wzmacniającą lampę małej mocy SE.

Pokaż mi proszę jakąś innowację w dzisiejszych kolumnach na miarę automatycznej dwusprzęgłowej skrzyni biegów, common rail, sterowania komputerem, matriksowych LEDowych świateł, napędu hybrydowego z systemem odzyskiwania energii itp.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzono szereg przełomowych rozwiązań dla kolumn. 60 lat temu robiono prymitywne kanciaste skrzynki, które nie wygaszały rezonansów i wibracji. Do tego generowały duże zniekształcenia wynikające z zawirowań wokół kanciastej obudowy.

Dziś wykorzystuje się zaawansowane komputerowe technologie projektowania obudów oraz oprogramowanie, czyli tematy nieznane 60 lat temu. Uwzględnia się uwarunkowania akustyczne, czego też kiedyś nie robiono.

Teraz kolumny są opływowe lub mają dokładnie obliczone załamania na obudowie i dzięki temu niwelują lub łagodzą różne problemy, co kiedyś nie było możliwe. 

Poza tym dziś używa się lepsze materiały na obudowy i specjalne systemy usztywnień, czego też kiedyś nie było. 
Jeśli chodzi o drivery, to dziś jest znacznie większy wybór zarówno konstrukcji samych driverów, napędów jak i materiałów membran, a nawet tam gdzie używa się papier, to są to zupełnie inne drivery i inaczej grające, niż papier sprzed lat.

Twierdzenie, że w budowie kolumn nic się nie zmieniło, to dowód braku pojęcia o temacie. Amatorszczyzna, głupota i wprowadzenie ludzi w błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
13 minut temu, sly30 napisał:

Poza tym dziś używa się lepsze materiały na obudowy i specjalne systemy usztywnień, czego też kiedyś nie było. 
Jeśli chodzi o drivery, to dziś jest znacznie większy wybór zarówno konstrukcji samych driverów, napędów jak i materiałów membran, a nawet tam gdzie używa się papier, to są to zupełnie inne drivery i inaczej grające, niż papier sprzed lat.

Kiedyś też robiono świetnie drivery np. Altec 416. Na nim są wzorowane obecne np. GPA lub Supravoxy. Oczywiście oprogramowanie komputerowe bardzo ułatwia projektowanie ale też powoduje, że za projekty zabierają się ludzie bez talentu czy wyczucia muzycznego kierowani przez księgowych i speców od marketingu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, sly30 napisał:

60 lat temu robiono

...a 100 lat temu, to dopiero...🤣

"Rozwijasz" się, jeszcze niedawno ględziłeś coś o "kornikach" w tylko 20 letnich, dziś już 60...

Tylko po to by wykazać, że masz rację, oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sly30 napisał:

60, 50 czy 40 to bez znaczenia. To inny świat kolumn niż modele robione współcześnie. 

Dokładnie tak. Pojecie kolumna vintage high end to oksymoron. Przy czym NIE twierdzę, że 40 letnia kolumna nie może zagrać ładnie. Ale pomiędzy ładnym graniem , a high endem jest przepaść.

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sly30 napisał:

Wprowadzono szereg przełomowych rozwiązań dla kolumn. 60 lat temu robiono prymitywne kanciaste skrzynki, które nie wygaszały rezonansów i wibracji. Do tego generowały duże zniekształcenia wynikające z zawirowań wokół kanciastej obudowy.

Dziś wykorzystuje się zaawansowane komputerowe technologie projektowania obudów oraz oprogramowanie, czyli tematy nieznane 60 lat temu. Uwzględnia się uwarunkowania akustyczne, czego też kiedyś nie robiono.

Teraz kolumny są opływowe lub mają dokładnie obliczone załamania na obudowie i dzięki temu niwelują lub łagodzą różne problemy, co kiedyś nie było możliwe. 

Poza tym dziś używa się lepsze materiały na obudowy i specjalne systemy usztywnień, czego też kiedyś nie było. 
Jeśli chodzi o drivery, to dziś jest znacznie większy wybór zarówno konstrukcji samych driverów, napędów jak i materiałów membran, a nawet tam gdzie używa się papier, to są to zupełnie inne drivery i inaczej grające, niż papier sprzed lat.

Twierdzenie, że w budowie kolumn nic się nie zmieniło, to dowód braku pojęcia o temacie. Amatorszczyzna, głupota i wprowadzenie ludzi w błąd.

 

No to popatrz i się ucz, a szczegółowych informacji sobie sam poszukaj.

Jakoś inżynierowie bez komputerów i programów sobie radzili z obliczeniami. Na piechotę. A dzisiejszy inżynier bez komputera oprogramowania tu doopa nie inżynier 🙂 . I być może przykład twoich superduper kolumn też o tym świadczy.

Zapewne tak jak firma która projektowała i produkowała twoje kolumny. A o kształtach, wzmocnieniach, materiałach wszyscy teraz informują potencjalnych klientów ... udowadniając stopień złożoności i komplikacji projektu żeby wyciągnąć im z kieszeni jak największą kasę.

 

 

JBL Paragon, lata 50/60 ubiegłego wieku:

paragon-color-JBL-D44000-Paragon-Circa-1

8d3a1d64a18f0d6fdeb700dc6f4c26c8.jpg

Paragon-Diagram1-1024x409.jpg

 

Western Electric 12a, 13a, 15a, 17a, mogą miec latek koło setki:

d6a7e6b773d99107e2e193989e361a3e.jpg

83aaed45ad08fe4c76d8b0fad118bf2d.jpg

d09d1dc6857e3707a14860a4a4b9ed29.jpg

horn-3500-3500.jpg

 

Western Electric 16a:

c23c72d44781e2cf0667cee2d1dfab86.jpg

snapseed.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

fcc48cd80541efd0915fabb669d11f32.jpg

 

Coś młodszego ale 30 latek dalej ma: TDL Reference:

tdl_electronics_reference_standard_m_lou

images?q=tbn:ANd9GcQOdmXzpNtig7OvMzETs0g

tdl-reference-cutaway-1.jpg

 

Kilka obudów Tannoy'a:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

coral_flat_10a_blh.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nie mogło zabraknąć JBL seria Studio Monitor z lat 70-ych. JBL 4350 Studio Monitor:

jbl-4350-studio-monitor-.jpg

Wszystkie rysunki: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 

Tak ci starzy inżynierowie sobie powymyślali te kształy żeby sobie utrudnić robotę. Nic nie liczyli bo i po co?

 

2 godziny temu, TUX napisał:

Dokładnie tak. Pojecie kolumna vintage high end to oksymoron. Przy czym NIE twierdzę, że 40 letnia kolumna nie może zagrać ładnie. Ale pomiędzy ładnym graniem , a high endem jest przepaść.

 

A sprawdzałeś? Czy tylko strzępisz jęzor?

Których kolumn z prezentowanych w tym wątku słuchałeś? Ale tak dłużej, a najlepiej we własnym pomieszczeniu?

🙂 

A hi-end to jakie granie? Brzydkie? I ci się podoba?

5 godzin temu, Seyv napisał:

Oczywiście oprogramowanie komputerowe bardzo ułatwia projektowanie ale też powoduje, że za projekty zabierają się ludzie bez talentu czy wyczucia muzycznego kierowani przez księgowych i speców od marketingu.

W punkt ...

🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1- problem zdolnych i mniej zdolnych twórców istniał zawsze, w każdym kraju i każdym czasie, ale dziś pomagają komputery i specjalistyczne oprogramowanie. Lepiej taką pomoc mieć, niż nie mieć. Do tego dziś są obrabiarki CNC, których kiedyś po prostu nie było. To daje ogromne możliwości. 
 

Po 2- na powyższych zdjęciach widzę kolumny z tunelami do driverów tubowych lub tzw.linii transmisyjnej ale nie widzę obudów antyrezonansowych o odpowiednio grubych ściankach i dobranych usztywnień w środku typu Matrix. 
 

Po 3- akurat te wielkie tuby WE są co roku w Monachium. Dźwięk….dramat. Poziom Altusów i Diory. Nie ma się czym chwalić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sly30 napisał:

Po 1- problem zdolnych i mniej zdolnych twórców istniał zawsze, w każdym kraju i każdym czasie, ale dziś pomagają komputery i specjalistyczne oprogramowanie. 
 

Po 2- na powyższych zdjęciach widzę kolumny z tunelami do driverów tubowych lub tzw.linii transmisyjnej ale nie widzę obudów antyrezonansowych o odpowiednio grubych ściankach i dobranych usztywnień w środku typu Matrix. 
 

Po 3- akurat te wielkie tuby WE są co roku w Monachium. Dźwięk….dramat. Poziom Altusów i Diory. Nie ma się czym chwalić. 

Pozostawię bez komentarza ... panu już dziękujemy w tym wątku.

 

W dniu 2.03.2023 o 13:44, TUX napisał:

Zajmuję sie tym hobby od ponad 30 lat i nie musze sluchac wszystkiego aby miec wyrobione pojecie jak brzmi. 

Grubo ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.