Skocz do zawartości
IGNORED

Przewód zasilający DIY wypełnienie śrutem


rawracer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, przmor napisał:

Jesteś świadomy, że źle zacytowałeś wypowiedzi? Ten którego cytujesz akurat został nazwany tępym a nie nazwał tępym.

Dobrze zacytowałem,jak się przeczyta dokładnie wiadomo o co chodzi.
Niezbyt umiejętnie za to wkleiłem te cytaty-to prawda (przepraszam)-ale zdaje się,że dwie osoby połapały od razu o co chodzi.

Cytowałem Asura:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A potem kolega Asura zaatakował personalnie kolegę Daniel_68412
image.png.e86fa0202f88699cf16fe2cd9a6e5048.png
Uważam,że to zaniża poziom rozmowy,i jest po prostu nieetyczne ze strony Asura.
Nieładnie tak rozmawiać-zwłaszcza,jak się ma zamiar przekonać innych do swego zdania,czy tez przekonania.

jeśli muszę już to tak dokładnie tłumaczyć-nie zajmuję zdania w tej dyskusji-ale stroję po stronie tych,którzy proszą o racjonalne merytoryczne argumenty (np @Daniel_68412 i inni) a zostają cały czas atakowani personalnie.



 



 

14 minut temu, jar1 napisał:

A implant ślimakowy przywraca słuch 

uid_5a17455377ebf455e2e16752613105961525

Haha,humor nie zawadzi.
Ciesze się,że masz dystans do siebie.

Mam nadzieję,że kiedyś będzie taki implant,który przywraca myślenie.
Mam nawet paru kandydatów,którym jak sądzę,byłby wielce pomocny-a na pewno doceniliby go ich znajomi.
Niestety,chyba jeszcze takiego nie wynaleziono.
Ale trzymam kciuki.
Na razie pozostaje to co dostaliśmy,to co nas ukształtowało i pozwala się rozwijać.
Między innymi-stara dobra dyskusja
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, jar1 napisał:

A implant ślimakowy przywraca słuch 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I daj proszę znać,czy rzeczywiście pomaga?
mam nadzieję,że tak.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Pseudodrummer napisał:



A potem kolega Asura zaatakował personalnie kolegę Daniel_68412

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Uważam,że to zaniża poziom rozmowy,i jest po prostu nieetyczne ze strony Asura.


 



 


 

To było z rozmysłem i poniesieniem konsekwencji!  Wiedziałem że dostanę punkty karne ale jakoś nikomu te kocopały od których ręce opadały nie przeszkadzały i narastały TU kolejne metry mułu bagiennego i fakt po prostym a może wręcz prostackim? ruchu łopatą próbującym usunąć ten muł zauważono kopiącego, łopatę ale mułu dalej nie usuwano…

p.s. 

Chciałbyś się pochylić jak Szymborska nad każdą jednostką ale Ci nie wychodzi bo pochylasz się nad głupotą a to nie to samo!

Poczytał byś wbrew uprzedzeniom  pewnie przekalkowanej od innych (za czasów Stalina masa osób się nim fascynowała  podobnie jak obecnie Putinem) trochę jej ostatniej poezji jak lubisz poezję i myślisz sercem
 

"Żyjemy coraz dłużej lecz coraz mniej dokładnie i coraz krótszymi zdaniami"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację,nie warto się pochylać nad głupotą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

Tesla proponował przesyłanie wiadomości w kapsułkach w rurze z wodą pod wielkim ciśnieniem na dnie oceanu w czasach jak Marconi spokojnie sobie badał coś co dzisiaj jest podstawą komunikacji na całym świecie - kolega się ogarnie i troche odczaruje mit swojego idola. Tych "genialnych" pomysłów Tesli jest znacznie więcej.

[dla jasności - tarcie wzrasta proporcjonalnie do prędkości]

 

prawda w oczy kole widzę - rozumiem w zasilaniu ważniejszy kabel niż zasilacz - weź tą wiedzę kolego i stań pod spożywczakiem może ktoś się nabierze 😉

Dlaczego  wypowiadasz się w temacie nie mając podstaw teoretycznych ani praktycznych ? Tu się chcesz wyżyć na innych ? Bo może jesteś pantoflarzem,bo w pracy zauważyli twój ogrom ,,wiedzy ,,i cie odpowiednio doceniają, kłamco 😄 Kabel zasilający oprócz przesylu prądu do urządzeń, przy okazji sieje zakłóceniami obok. Zbierają je kable połączeniowe, glosnikowe itd .Ten audiofilski ma redukcję zakłóceń, realizowana poprzez skręcanie przewodów,bardziej lub mniej ,osobne ekranowanie przewodu zasilającego lub  neutralnego .   Zależne od grubosc ekranu ,materiału ekranujacego .Efekt końcowy powoduje obniżenie szumu ,zakłóceń itd.Ty tego nie pojmiesz ,🤣  dalej będziesz ryl . .

23 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

Wystarczy robić coś co ma ręce i nogi wtedy normalnie człowiek pracuje i zarabia. Jak chce kolega ludziom sprzedawać bajki to się kolega nie dziwi że jest trudno. Zamiast narzekać wystarczy spojrzeć w lustro.

Patrzysz w lustro i kogo widzisz?  Widzisz zapałkę w oczach bliźniego a nie widzisz belki w swoich ?  

Kupię sobie stopień inżyniera, stać mnie ,powiedz mi ,jak dostać się do tej elitarnej grupy 100 inżynierów?      Pierwszy krok to Przypuszczam pisanie bredni ,i robienie z siebie idioty na forum ,podkreślając swoje wykształcenie, traktując innych jako podgatunek .  Mój system nie potrzebuje zmian ale poszukam najdroższej platformy ,kabli ,grubo powyżej 20000 zł, nie omieszkam zrobić fotek z cenami i ci przyśle. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tedi02 napisał:

  Mój system nie potrzebuje zmian ale poszukam najdroższej platformy ,kabli ,grubo powyżej 20000 zł, nie omieszkam zrobić fotek z cenami i ci przyśle. 

Bez jaj, to nawet na porządną sieciówkę nie starczy. Ale pochwal się... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jak są ekranowane przewody. 

Dobrze by było jakby ekranowane były też głośnikowe. 

Na przykładzie kabla antenowego, który nie jest mega konstrukcja a swoje zadanie spełnia. 

Leży w plataninie innych kabli zasilających i jego ekran wystarcza i nie łapie syfu. Odbior jest bez zakłóceń. 

Tak myślę, może zrobił by biznes robiąc jakieś rurki ekranowane dla audio? 

Jakiś może elektroniczny pochłaniacz zakłóceń 🙂

Przy cenach za te wynalazki może by zarobił 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie inne zagadnienia; kable w.cz. a m.cz.

Każdy kabel łapie zakłócenia. Ekran w kablach antenowych ma zasadniczo inne cele niż ekranować w pospolitym tego słowa znaczeniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby taki oplot zastosować na głośnikowe 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Pseudodrummer napisał:

I daj proszę znać,czy rzeczywiście pomaga?
mam nadzieję,że tak.

 

Jak widać lepsze od viagry 🙂

W sumie ludzie głownie zazdroszczą innym, tego czego im brak. Agresja,  obrażanie, wymyślanie z tego wynika. Tak tez jest w przypadku braku słuchu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ASURA napisał:

"Żyjemy coraz dłużej lecz coraz mniej dokładnie i coraz krótszymi zdaniami"

A może odniesiesz się do mojej propozycji? Bo wydaje mi się że ją przeczytałeś ale udajesz że jej nie było

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tedi02 napisał:

abel zasilający oprócz przesylu prądu do urządzeń, przy okazji sieje zakłóceniami obok. Zbierają je kable połączeniowe, glosnikowe itd

Myślę że każdy się zgadza z tym co napisałeś. Na wszystkie kable oddziaływują zakłócenia nie ma co do tego wątpliwości. Przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej. 

1. Kabel zasilający doprowadza napięcie do urządzenie na ten kabel oddziaływują zakłócenia elektromagnetyczne, głównie o częstotliwościach radiowych, ze względu na to, że mogą one mieć duży zasięg oddziaływania. Oddziaływują również zakłócenia "wpuszczane" do sieci elektrycznej przez inne urządzenia. Zdecydowana większość tych zakłóceń ma częstotliwości o kilka rzędów wielkości większe niż 50Hz. Mam nadzieje, że do tej pory się zgadzasz z tym co napisałem. 

2. Napięcie w sieci elektrycznej wynosi 230V Załóżmy że na skutek zakłóceń w kablu zasilającym indukują się napięcia o średniej wartości 1V i częstotliwościach z przedziału 200k-5Ghz. Dlaczego takie częstotliwości? główne źródła zakłóceń to GSM, WiFi, TV naziemna, FM, AM, zasilacze impulsowe.

3. Napięcie 230 wraz z zakłóceniami trafiają do urządzenia i trafiają do zasilacza. Gdy zasilacz ma trafo, napięcie jest zmniejszane zależnie od przekładni, przyjmijmy mniej więcej 10 razy (z 230 do 23V(to tylko przykład)). Zmniejszane są również zakłócenia i to w stopniu proporcjonalnym. Czyli w naszym przykładzie z 1V do 0,1V. Dodatkowo trafo tworzy filtr ponieważ posiada indukcyjność i rezystancję. 90% zakłóceń wysokich częstotliwości jest blokowana. w związku z tym tak naprawdę na wtórnym uzwojeniu trafa mamy może 0,01V zakłóceń w paśmie poniżej 1 MHz. Kolejnym elementem jest prostownik, w którym diody również mają skończone pasmo przenoszenia i znów odfiltrowują część zakłóceń. Potem jest bateria kondensatorów (kolejny filtr). Następnie napięcie stałe trafia do stabilizatora którego zadaniem jest jak sama nazwa wskazuje ustabilizowanie napięcia, by jego wartość w czasie zmieniała się w minimalnym stopniu. Na wyjściu stabilizatora mamy w zasadzie napięcie wolne od zakłóceń z sieci a jeżeli nadal one występują to są na poziomie mikrowoltów.  Takim napięciem są zazwyczaj zasilane wzmacniacze operacyjne, które też mają mechanizm tłumienia zakłóceń z linii zasilających. 

4. przypadku zasilaczy impulsowych jest nieco inaczej bo napięcie z sieci jest prostowane (diody filtrują swoje) i filtrowane w kondensatorze. Napięcie stałe poprzez klucz jest podawana na dławik lub transformator z częstotliwością setek kHz do kilku Mhz. Za dławikiem/ transformatorem mamy kolejny prostownik i kolejny filtr a następnie dodatkowy stabilizator. Efekt jest podobny do zasilacza z transformatorem. Choć dużo zależy od jakości zasilacza

5. Dlatego kabel zasilający ma pomijalny wpływ na pracę urządzenia. Dowodem na to co napisałem jest choćby mikrowoltomierz Taki przyrząd ma zakres pomiaru do 10 mikrovolt napięcie 1 mikrovolta (jedna milionowa Volta) to w decybelach -120dB. Gdyby kabel zasilający wprowadzał zakłócenia nawet na tak niskim poziomie, to tego typu przyrząd musiałby mieć specjalny kabel zasilający, bo wpływałaby on na wyniki pomiarów. A skoro nie ma specjalnego kabla to znaczy że wpływ jest pomijalny. To oznacza również że jest pomijalny w przypadku urządzeń audio.

6. Zakładając jednak że do linii sygnałowych przedostają się zakłócenia z zasilacza o poziomie -100dB to zazwyczaj znikają w szumach jakie generuje elektronika. a nawet gdyby szumy własne urządzenia były na poziomie -120dB to pytanie czy jesteś w stanie usłyszeć zakłócenia na poziomie -100dB.

7. Zakłócenia mogą "interferować", wpływać, zniekształcać sygnał użyteczny. Jako że sygnał audio oraz sygnał zakłócający nie są ze sobą skorelowane (mają charakter losowy) sumują się jako pierwiastek sumy kwadratów. przykładowo mamy sygnał o poziomie 1V zakłócony sygnałem -100db 0,00001V sygnał wypadkowy będzie miał wartość 1,000000000049V sądzisz że jesteś w stanie usłyszeć różnicę? 

 

Tak to mniej więcej wygląda z technicznego punktu widzenia. Jeśli się nie zgadzasz z którymś z punktów to zapraszam do dyskusji. 

4 godziny temu, rawracer napisał:

Dobrze by było jakby ekranowane były też głośnikowe. 

Ekranowanie znacząco zwiększa pojemność kabla a wzmacniacze bardzo nie lubią obciążeń pojemnościowych.

Poza tym gdyby w kablach głośnikowych indukowały się zakłócenia na słyszalnym poziomie to po odłączeniu kabli od wzmacniacza i zostawieniu ich luzem na dywanie słyszałbyś z głośników radio maryja 🙂 (kabel zadziałałby jak antena) a jak nie radio maryja to przynajmniej szum.  

4 godziny temu, rawracer napisał:

Na przykładzie kabla antenowego, który nie jest mega konstrukcja a swoje zadanie spełnia. 

Leży w plataninie innych kabli zasilających i jego ekran wystarcza i nie łapie syfu. Odbior jest bez zakłóceń.

Że tak zacytuję klasyka "nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy peweksami" Kabel antenowy przenosi zasadniczo różne częstotliwości niż kabel sieciowy. Oczywiście ekran ma swoją rolę i jest konieczny ale to co dotyczy kabli RF nie przekłada się wprost do audio.

 

5 godzin temu, rawracer napisał:

Tak myślę, może zrobił by biznes robiąc jakieś rurki ekranowane dla audio? 

Dziwię się że jeszcze nikt nie wpadł, by jako kable sygnałowe zastosować kable z dielektrykiem powietrznym:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robię eksperyment z łapaniem zakłóceń

Coax podłączony do wejścia karty

Bez impedancji na wejściu, a z drugiej strony impedancja karty

lub

Z impedancją zwierającą coax 220 Om+4,7uF szeregowo

Owinąłem prawie 3 zwojami tego coaxa kablem sieciowym nie-ekranowanym i będę na 1s włączał lutownicę 60W co 2s. Powinny być widoczne momenty włączenia oraz 1s pakiety zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto efekty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Widać momenty włączenia i wyłączenia, ale więcej nic.

Na dole drugi przypadek - trudno powiedzieć, czy coś się dzieje.

Spodziewałem się czegoś więcej...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Spodziewałem się czegoś więcej...

Niestety, w ten sposób niczego się nie dowiesz, bo nauka jeszcze nie odkryła metody pomiaru zmian w dźwięku wnoszonych przez przewody sieciowe, a i tak instrumenty pomiarowe nie nadążają za uszami wszechsłyszących...

😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KrisNext napisał:

Napięcie 230 wraz z zakłóceniami trafiają do urządzenia i trafiają do zasilacza. Gdy zasilacz ma trafo, napięcie jest zmniejszane zależnie od przekładni, przyjmijmy mniej więcej 10 razy (z 230 do 23V(to tylko przykład)). Zmniejszane są również zakłócenia i to w stopniu proporcjonalnym. Czyli w naszym przykładzie z 1V do 0,1V. Dodatkowo trafo tworzy filtr ponieważ posiada indukcyjność i rezystancję. 90% zakłóceń wysokich częstotliwości jest blokowana. w związku z tym tak naprawdę na wtórnym uzwojeniu trafa mamy może 0,01V zakłóceń w paśmie poniżej 1 MHz.

Niezłe pasmo przenoszenia musiałby mieć ten trafol zasilający. Lepsze od najlepszych głośnikowych. To raczej błędna interpretacja przenoszenia zakłóceń. Istnieje coś takiego jak "interwinding capacitance" w transformatorach i dla domowych analiz w zależności od rodzaju trafa można przyjąć od ok. 500pF do 1,5nF. Idąc ta drogą należałoby sprawdzić jaką reaktancję pojemnościową dla danej częstotliwości otrzymamy. Załóżmy, że nasze "ic" to 1,5nF więc dla 100kHz Xc wyniesie ok 1k oma, a dla 1MHz już tylko 100 om. Ile zatem na tej reaktancji odłoży się z 1V zakłóceń zależy od częstotliwości? 

Idąc dalej mamy mostek na diodach ale często bocznikowany pojemnościami więc zakłócenia bwcz mają jak przenikać dalej? Jest też ścieżka masowa co dla sygnałów audio ma znaczenie bo umowny prąd "płynie" naprzemiennie. Stąd między innymi troska pasjonatów audio o jak najmniejszy opór przewodów masowych interkonektów. Wiadomo, że im mniejszy tym mniejsze napięcie zakłóceń w pętli odłoży się na tym oporze i tym samym "doda" do sygnału audio. Diody więc niekoniecznie będą jakąś przeszkodą ale to należałoby zbadać w konkretnym przypadku i w dużej mierze zależne byłoby od elementów pętli masowych i dostępnych ścieżek rozprzestrzeniania się zakłóceń. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, porlick napisał:

Niestety, w ten sposób niczego się nie dowiesz, bo nauka jeszcze nie odkryła metody pomiaru zmian w dźwięku wnoszonych przez przewody sieciowe, a i tak instrumenty pomiarowe nie nadążają za uszami wszechsłyszących...

😉

Uszami? Peak poniżej -85dB w tym mało realnym przypadku.

14 minut temu, MariuszZ. napisał:

zbadać w konkretnym przypadku i w dużej mierze zależne byłoby od elementów pętli masowych i dostępnych ścieżek rozprzestrzeniania się zakłóceń.

To by się dało zrobić, pomiary w konkretnym systemie i wyjdą wszystkie wpływy...i to było ciekawe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, -85 dB.

Oni słyszą nawet to, czego nie zmierzą najczulsze przyrządy. A poza tym, nie ma miernika poziomu czerni tła, ani planktonometru...

😉😆😆😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
1 minutę temu, porlick napisał:

ani planktonometru...

😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, porlick napisał:

Oj tam, -85 dB.

Akurat to by usłyszeli, bo to przypadek przewodu podłączonego jednym końcem...jak by tak podkręcić głośność...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MariuszZ. napisał:

Niezłe pasmo przenoszenia musiałby mieć ten trafol zasilający. Lepsze od najlepszych głośnikowych. To raczej błędna interpretacja przenoszenia zakłóceń. Istnieje coś takiego jak "interwinding capacitance" w transformatorach i dla domowych analiz w zależności od rodzaju trafa można przyjąć od ok. 500pF do 1,5nF. Idąc ta drogą należałoby sprawdzić jaką reaktancję pojemnościową dla danej częstotliwości otrzymamy. Załóżmy, że nasze "ic" to 1,5nF więc dla 100kHz Xc wyniesie ok 1k oma, a dla 1MHz już tylko 100 om. Ile zatem na tej reaktancji odłoży się z 1V zakłóceń zależy od częstotliwości? 

Zgadzam się. Mój opis był uproszczony ale miał wykazać że to co się indukuje w kablu zasilającym jedynie w niewielkim stopniu przedostaje się do toru audio. można dyskutować czy większy wpływ ma indukcyjność trafa czy pojemność między uzwojeniami tak czy owak na wyjściu stabilizatora mamy zakłócenia (od przewodu zasilającego) na pomijalnie niskim poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłócenia przenikają poprzez pojemność między uzwojeniami transformatora. 

Pisałem o tym w wątku o zasadach ekranowania.

W tym wypadku kabel zasilający nie ma żadnego znaczenia. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Grzegorz7 napisał:

W tym wypadku kabel zasilający nie ma żadnego znaczenia. 

Ja poskładałem sobie taki jak w tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  wkładając do obudów wtyczek filtry na pierścieniach ferrytowych. Z jednej strony na zakłócenia wspólne, z drugiej na różnicowe. Czy taki kabel ma znaczenie czy też nie? Ciekawy jestem Twojej opinii :)  

cewka1.jpg

cewka2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam pomoże. Ale w zakresie megaherców. 

Natomiast Kris tu nieco za wysoko zaczął: 

5 godzin temu, KrisNext napisał:

2. Napięcie w sieci elektrycznej wynosi 230V Załóżmy że na skutek zakłóceń w kablu zasilającym indukują się napięcia o średniej wartości 1V i częstotliwościach z przedziału 200k-5Ghz. Dlaczego takie częstotliwości? główne źródła zakłóceń to GSM, WiFi, TV naziemna, FM, AM, zasilacze impulsowe.

Zakłócenia zaczynają się od 50Hz (rozmaite urządzenia energetyczne), poprzez pasmo akustyczne... A przetwornice zaczynają się już od kilkudziesięciu kHz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jar1 napisał:

Efekt motyla.

Raczej jego odwrotność, bo zakłócenia o (umownym) poziomie trzęsienia ziemi, za zasilaczem mają poziom (porównywalnie) trzepotania skrzydeł motyla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, MariuszZ. napisał:

Ja poskładałem sobie taki jak w tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  wkładając do obudów wtyczek filtry na pierścieniach ferrytowych. Z jednej strony na zakłócenia wspólne, z drugiej na różnicowe. Czy taki kabel ma znaczenie czy też nie? Ciekawy jestem Twojej opinii :)  

Zrobiłeś filtr na kablu zasilającym. Dzięki czemu tłumisz zakłócenia RF jeszcze w kablu.  odpowiednikiem tego co zrobiłeś są filtry przeciwzakłóceniowe czasem instalowane w urządzeniach. Myślisz że to co zrobiłeś słychać ?

image.thumb.png.1d061346fa8d3e7bcd3e9af46ccca2a8.png

39 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Zakłócenia zaczynają się od 50Hz (rozmaite urządzenia energetyczne), poprzez pasmo akustyczne... A przetwornice zaczynają się już od kilkudziesięciu kHz. 

Zaczynają się pewnie jeszcze niżej tylko jaki jest ich udział procentowy i jaką energię niosą. Ja pisałem o tych najbardziej powszechnych i najbardziej odczuwalnych.  Co nie zmienia faktu że proces wygląda mniej więcej tak jak napisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, KrisNext napisał:

Zrobiłeś filtr na kablu zasilającym. Dzięki czemu tłumisz zakłócenia RF jeszcze w kablu.  odpowiednikiem tego co zrobiłeś są filtry przeciwzakłóceniowe czasem instalowane w urządzeniach. Myślisz że to co zrobiłeś słychać ?

Nie każde urządzenie jest filtrowane w zakresie RFi na wejściu. Szczególnie podatne na zakłócenia RFi są CDki, DACi bo oscylatory, bo zegary, bo sygnał cyfrowy. Kiedyś niemalże w standardzie pierścienie ferrytowe były w urządzeniach tego typu na wejściu zasilania.

Co ja myślę o słyszeniu? Gdyby nie było tego słychać to producenci sprzętu audio by z tych rozwiązań nie korzystali. Nawet gdybym nie słyszał to wolałbym dmuchać na zimne i w zestawie stereo mieć mniej zakłóceń RFI. Poza tym ferryty są tanie i łatwo się je aplikuje. 

Jeżeli chodzi o chokes na przewodach czy pierścienie ferrytowe owijane przewodem wg potrzeb to wg mnie korzystniejsze rozwiązanie niż gotowy filtr RFI z dławikami i pojemnościami X i Y. Co prawda ferrytowe rozwiązania łagodniej tłumią zakłócenia RFI ale nie ryzykuję wzbudzania się jakichś przypadkowych rezonansów w układzie gdy urządzenie ma już filtr RFi czego doświadczyłem podłączając urządzenie z filtrem do listwy z filtrem. Dzwoniło dosłownie i było to słychać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, KrisNext napisał:

Dziwię się że jeszcze nikt nie wpadł, by jako kable sygnałowe zastosować kable z dielektrykiem powietrznym:)

 

Już na to wpadli, nie wiem czy był jako sygnałowy, ale głośnikowy na pewno. 

Fadel Art The Goldline.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.