Skocz do zawartości
IGNORED

Audio Video Show 2022 - Hi-end crème de la crème


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Seyv napisał:

To czy bas jest "referencyjny" w mniejszej mierze zależy od kolumny a w większej od pomieszczenia w którym ta kolumna gra. 99% nagrań nie wymaga zejścia poniżej 40 Hz by w pełni nimi się cieszyć a 80% z pewnością zadowoli się i 70 Hz. Na wystawie normą jest, że im kolumny mają mniej dołu tym grają lepiej - nawet jeśli wystawcy przywożą ustroje to takie których działanie zaczyna się od średnich tonów. 

Oczywiście jest ten 1% nagrań gdzie do docenienia pełni nagrania potrzebny jest najniższy bas, to często dźwięki syntetyczne (bo nawet organy czy fortepian ma tak dużą przewagę wyższych harmonicznych, że tego pasma nie potrzebuje) np. pogłos pioruna ale aby w pełni to docenić trzeba mieć przede wszystkim pomieszczenie, bo po co komuś kolumny schodzące równo do 30 Hz kiedy ma "dziurę" w paśmie 25 dB na 35 Hz wywołaną modem pomieszczenia. 

Trochę spłycony pogląd, bo mówi tylko o dźwiękach poniżej 40hz, w sensie, że gdy ich nie ma to też ok. To nie jest ok z kilku powodów.

- dźwięki poniżej 40hz wydają się mniej ważne, ale ich wyższe harmoniczne wpływają na midbas i ma średnice. I gdy kolumna nie odtwarza nic poniżej 40hz, to wyższe częstotliwości są zubożone. 
- niski bas ma wpływ nawet na wysokie tony, choć wydaje się to niemożliwe. 
- od podstawy subbasu rozpoczyna się budowanie cardiodu sfery prezentacji muzycznej w danym pokoju. Czym gorszy lub nieobecny jest ten subbas, tym wielość i jakość sfery cardiodu jest gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A jest taki prosty sposób na referencyjny bas. I nie zalezy on od pomieszczenia. I jest z jednego przetwornika  .
 
Nazywa się to to … system sluchawkowy. Przetwornik z membraną o super wielkiej sztywnosci, super niskiej wadze i super malej grubości. Przetworniki takie robi np. Stax. Mozna bylo ich posłuchać na AVS2022.
I nie potrzeba kolumn za ponad milion. Wystarczą sluchawki za niecale 15.000 EUR i do tego wzmak za ok. 3.000 EUR.
Numer jeden nazywa się to Sennheiser HE90.
Pozdro

Senheiser HE90 jest pozbawiony basu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

HE90 to raczej srednica

Jak chcesz bas to bierzesz cos takiego jak Hifiman HE1000

IMG_3375.thumb.jpg.cba12f57e45f82fec5659f17c7e6f56d.jpg

Albo Focal Stellia/Elegia

IMG_3376.thumb.jpg.3c6b50e5eaaa72a5f4ec2e58de609f4a.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem Orpheus'zy i owszem piekne barwy i wszystko fajnie... ale to nie to. Granie w srodku glowy nie jest idealem. Mnie brakuje zrodel pozornych i sceny "przede mna". 

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

stwierdzilem, ze suby jako OB nie wnosza zadnej poprawy (tylko klopoty),

Tak jest często, gdy do budowy OB podchodzi się na szybko, byle jak, byle taniej. Wtedy faktycznie niski bas z OB będzie kiepski. Ale z OB może on być rewelacyjny, tylko niestety trzeba do tematu podejść na poważnie, powierzchnia membran pracujących na basie musi być odpowiednio duża, a całe odgrody też muszą być duże i ciężkie. 1 driver 15 czy nawet 18 cali, to niestety za mało. 

Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacy doswiadczeni audiofile jak tutaj, a dalej daja sie lapac na te smieszne dyskusje ze "Everesty nie graly", a Utopie za to gdzies indziej graly" i na odwrot... Przeciez przy tej klasy systemach, najmniejszy szczegol ma znaczenie, caly system, ustawienie, pomieszczenie, akustyka, kabelki, wrecz nawet stolik i podkladki... Takie kolumny jak Utopia czy Everest to juz systemy zdecydowanie wyczynowe (z najbardziej dopracowanymi przetwornikami, projektowanymi czasami cale miesiace a nawet lata pod dana kolumne!) i takim kolumnom nalezy poswiecic uwage i czas. Moje dotychczasowe doswiadczenie z JBLem jest takie ze praktycznie mozna "wyrzezbic" kazdy dzwiek - od milusiego, cieplego otulajacego do estradowego / ekspresyjnego /lifelike style. Wiec o co afera :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak jest często, gdy do budowy OB podchodzi się na szybko, byle jak, byle taniej. Wtedy faktycznie niski bas z OB będzie kiepski. Ale z OB może on być rewelacyjny, tylko niestety trzeba do tematu podejść na poważnie, powierzchnia membran pracujących na basie musi być odpowiednio duża, a całe odgrody też muszą być duże i ciężkie. 1 driver 15 czy nawet 18 cali, to niestety za mało. 


Bzdura

4 x 18“, kazdy ponad 60kG, i kazdy z mozliwoscia indywidualnego niezaleznego ustawienia (o czym mozesz tylko pomarzyc) to nie „na szybko, mala powierzchna i za lekkie“

Szukasz dziury w calym, insynuujesz brak jakosci i probujesz wmowic sobie wytlumaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, rafa napisał:

Sluchalem Orpheus'zy i owszem piekne barwy i wszystko fajnie... ale to nie to. Granie w srodku glowy nie jest idealem. Mnie brakuje zrodel pozornych i sceny "przede mna". 

Mam tak samo, słuchawki to marny substytut dla mnie 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, xajas napisał:


Senheiser HE90 jest pozbawiony basu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_3373.thumb.jpg.a68d0dc3aba0762524c748469333ea39.jpg

 

 

Tragedii nie widzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, rafa napisał:

Sluchalem Orpheus'zy i owszem piekne barwy i wszystko fajnie... ale to nie to. Granie w srodku glowy nie jest idealem. Mnie brakuje zrodel pozornych i sceny "przede mna". 

Trzeba wyprobowac dobrze zrobiony Crossfeed. To dwa swiaty, zupelnie inne granie

7 minut temu, pmcomp napisał:

 

Tragedii nie widzę.

"tragedii" tez nie widze. Co widze, to znaczny spadek juz ponizej 100Hz i dominacje srednicy nad skrajami pasma. A to dla mnie definitywnie zaden referencyjny bas, raczej referencyjna srednica.  

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
32 minuty temu, sly30 napisał:

Trochę spłycony pogląd, bo mówi tylko o dźwiękach poniżej 40hz, w sensie, że gdy ich nie ma to też ok. To nie jest ok z kilku powodów.

Moja wypowiedź dotyczyła realizacji nagrań - większość z nich nie zawiera tak niskich częstotliwości nie ma więc potrzeby by system je odtwarzał. Jeżeli posiadacz systemu słyszy niższe częstotliwości w nagraniu który ich nie zawiera to pytanie co mu gra. Oczywiście są kolumny budowane tak by odbudowy grały i to ma swoich zwolenników ale tu wchodzimy w dyskusję o gustach. 

Oczywiście część nagrań - o czym też wspomniałem jest zawiera takie częstotliwości i jeśli system (liczony jako całość wraz z pomieszczeniem) potrafi je dobrze odtworzyć to na pewno odda to całkowity nastrój żaki był zamiarem artysty / realizatora. 

Natomiast twierdzenie, że ja mam hi endowy system bo kolumny odtwarzają równo do 30 Hz kiedy pomieszczenie powoduje dziury w paśmie głębokość 20 dB trochę mnie śmieszy. Podobnie jak porównywanie kolumn na wystawie gdzie grały w pomieszczeniu bez cienia adaptacji akustycznej. 

Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, GT napisał:

Tacy doswiadczeni audiofile jak tutaj, a dalej daja sie lapac na te smieszne dyskusje ze "Everesty nie graly", a Utopie za to gdzies indziej graly" i na odwrot... Przeciez przy tej klasy systemach, najmniejszy szczegol ma znaczenie, caly system, ustawienie, pomieszczenie, akustyka, kabelki, wrecz nawet stolik i podkladki... Takie kolumny jak Utopia czy Everest to juz systemy zdecydowanie wyczynowe (z najbardziej dopracowanymi przetwornikami, projektowanymi czasami cale miesiace a nawet lata pod dana kolumne!) i takim kolumnom nalezy poswiecic uwage i czas. Moje dotychczasowe doswiadczenie z JBLem jest takie ze praktycznie mozna "wyrzezbic" kazdy dzwiek - od milusiego, cieplego otulajacego do estradowego / ekspresyjnego /lifelike style. Wiec o co afera :)?

Patrz Pan tyle lat projektowania, rzeźbienia i strojenia za miliony, a po wystawie trzeba je tłumaczyć 🤣

....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, xajas napisał:

 

"tragedii" tez nie widze. Co widze, to znaczny spadek juz ponizej 100Hz i dominacje srednicy nad skrajami pasma. A to dla mnie definitywnie zaden referencyjny bas, raczej referencyjna srednica.  

A co ci się w linii basu nie podoba?

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Seyv napisał:

Natomiast twierdzenie, że ja mam hi endowy system bo kolumny odtwarzają równo do 30 Hz kiedy pomieszczenie powoduje dziury w paśmie głębokość 20 dB trochę mnie śmieszy.

przede wszystkim nie zakładaj , że każdy ma taki problem

a druga sprawa to nawet mimo takiego pasma, bas może  nie być referencyjny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, xajas napisał:

insynuujesz brak jakosci

Skoro piszesz, że bas z 4x 18 cali w OB był u Ciebie kłopotliwy, to coś zostało spieprzone. Może drivery nie nadające się do OB. U mnie tych problemów nie ma. Nie wiem, czy mój bas jest referencyjny i nie wiem na ile może być jeszcze lepszy, ale już teraz jest lepszy od wszystkiego co miałem u siebie wcześniej, oraz od wszystkiego, czego słuchałem na 7 wystawach w Monachium. A jak znam życie, pewnie można wyciągnąć z tego układu jeszcze trochę więcej. 

Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sly30 napisał:

1 driver 15 czy nawet 18 cali, to niestety za mało. 

Do systemu bezkompromisowego owszem, ale do przecietnego pokoju odsluchowego, ktory ma kilkanascie metrow kwadratowych lub troche wiecej, jedna 15-18 calowka jest w zupelnosci wystarczajaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, meloV8 napisał:

Do systemu bezkompromisowego owszem, ale do przecietnego pokoju odsluchowego, ktory ma kilkanascie metrow kwadratowych lub troche wiecej, jedna 15-18 calowka jest w zupelnosci wystarczajaca.

15-18" w pokoju kilkunastometrowym ???

Skrzynia OZ czy BR musi mieć ze 400 litrów, jak ty zamierzasz ustawić system na tym oparty w pokoju powiedzmy 5x3 m ? Na krótkiej ścianie nie ma najmniejszego sensu bo kolumny staną przy bocznych ścianach. Na długiej przy odpowiednim odsunięciu od ściany tylnej słuchacz się "nie zmieści" 🙂 . OB tez nie będzie malutkie.

To by było tak jak w TRAudio w Sobieskim. Barwa całkiem fajna ale scena żadna. I tak Wojcek Czern tam popracował nad ustawieniem.

Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, meloV8 napisał:

Do systemu bezkompromisowego owszem, ale do przecietnego pokoju odsluchowego, ktory ma kilkanascie metrow kwadratowych lub troche wiecej, jedna 15-18 calowka jest w zupelnosci wystarczajaca.

Obawiam się, że jednak nie, tzn. w OB nie. W BR czy w OZ, jasne że tak, ale w OB już nie. Musiałaby być bardzo duża odgroda, a takiej nikt nie wstawi do małego pokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
42 minuty temu, slawek.xm napisał:

przede wszystkim nie zakładaj , że każdy ma taki problem

Takie założenie można przyjąć w stosunku do każdego pomieszczenia na wystawie AVS bo o tym tu dyskutujemy i oceniamy grające systemy. Oczywiście w domu każdy może mieć inną sytuację a niewątpliwie niekorym udało się temat ogarnąć całkowicie.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pmcomp napisał:

15-18" w pokoju kilkunastometrowym ???

Skrzynia musi mieć ze 400 litrów, jak ty zamierzasz ustawić system na tym oparty w pokoju powiedzmy 5x3 m ? Na krótkiej ścianie nie ma najmniejszego sensu bo kolumny staną przy bocznych ścianach. Na długiej przy odpowiednim odsunięciu od ściany tylnej słuchacz się "nie zmieści" 🙂 .

To by było tak jak w TRAudio w Sobieskim. Barwa całkiem fajna ale scena żadna. I tak Wojcek Czern tam popracował nad ustawieniem.

Sly pisal o OB, i do tego odnosi sie moja wypowiedz.

 

1 minutę temu, sly30 napisał:

Obawiam się, że jednak nie, tzn. w OB nie. W BR czy w OZ, jasne że tak, ale w OB już nie. Musiałaby być bardzo duża odgroda, a takiej nikt nie wstawi do małego pokoju. 

Wiec ja i wielu, ktorzy sluchali systemu 3 way, opartego o 18 calowy woofer w OB mamy zupelnie inne zdanie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, sly30 napisał:

Skoro piszesz, że bas z 4x 18 cali w OB był u Ciebie kłopotliwy, to coś zostało spieprzone. Może drivery nie nadające się do OB. U mnie tych problemów nie ma. Nie wiem, czy mój bas jest referencyjny i nie wiem na ile może być jeszcze lepszy, ale już teraz jest lepszy od wszystkiego co miałem u siebie wcześniej, oraz od wszystkiego, czego słuchałem na 7 wystawach w Monachium. A jak znam życie, pewnie można wyciągnąć z tego układu jeszcze trochę więcej. 

Typowe.

To ze OZ gra lepiej niz OB, to musi byc wynik tego, ze OB jest spiepieprzona 😉

Przeciez ty wogole nie wiesz o jakich "problemach" mowa, wiec nie mozesz twierdzic ze ich nie masz

A czy robiles u siebie dokladne porownanie OB+OB Subbas vs OB+ OZ Subbas? Jesli nie, to nie wiesz o czym mowisz i dyskutuje z slepym o kolorach 🙂

A u mnie bas z OZ jest lepszy od wszystkiego co mialem u siebie wczesniej. I co teraz? Czy to czegos autorytatywnie dowodzi ( BO JA TAK MAM)?

11 minut temu, pmcomp napisał:

15-18" w pokoju kilkunastometrowym ???

Skrzynia OZ czy BR musi mieć ze 400 litrów,

Jak wpadles na te 400 litrow OZ?

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tak się przyczepiliście do tego basu ?  Brzmienie niskich częstotliwości z najdroższych systemów na AS grających w salach o powierzchni na oko 80-100 m2 , np. sala TV1 na SN ma się nijak do tego jak brzmi bas w dużych salach koncertowych. W salach na SN to tylko dudnienie i buczenie. Fizyki nie da się oszukać. A to co tu wypisujecie to jedynie przepychanka na temat który wadliwy bas jest mniej wadliwy. 

TUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, pmcomp napisał:

Tak na oko:

poprawiasz mi humor 🙂

 

w rzeczywistości obudowa zamknięta może być naprawdę mała jeśli zastosuje się korekcję pasma dsp lub transformatą Linkwitza , problem polega na dobraniu głośnika o odpowiednim Vd i oczywiście mocnego wzmacniacza powyżej kilowata

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, TUX napisał:

 który wadliwy bas jest mniej wadliwy. 

Dokladnie o to chodzi: jak zrobic bas mniej wadliwy.

A te porownania do sali koncertowej sa bez sensu

Porownuj sale koncertowa A z sala koncertowa B a nie jablka z gruszkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

poprawiasz mi humor

w rzeczywistości obudowa zamknięta może być naprawdę mała jeśli zastosuje się korekcję pasma dsp lub transformatą Linkwitza , problem polega na dobraniu głośnika o odpowiednim Vd i oczywiście mocnego wzmacniacza powyżej kilowata

Cieszę się 🙂 .

 

Tiaaaaaaaa …

Nie znam OZ schodzacych do 20 Hz.

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pmcomp napisał:

Nie znam OZ schodzacych do 20 Hz

Najtańszy sub SVS 1000pro schodzi do 20Hz 🙂

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.