Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Art113 napisał:

... ot tak sobie to wcześniej napisałem. Zupełnie bez powodu! Nie przejmuj się, strach ma wielkie oczy 😲 😀

Nie bój się, ja sam w strachu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, witek_z napisał:

ostatni raz odpowiadam.

Jak ma się wiedzę to decyzje są samodzielne, jak nie ma się wiedzy to korzysta się z wiedzy innych mądrzejszych - ty tego nie robisz.

Wszyscy piszemy swoje komentarze, zmagając się z problemami dnia codziennego oraz ogólnie, różnymi innymi problemami, które nas na co dzień dręczą ... warto o tym pamiętać pisząc komentarz i starać się nie eksponować naszych emocji na innych.

Jeszcze raz Cię przepraszam, jeśli poczułeś urażony. Musisz wiedzieć, że chętnie przyjmę Twoją pomoc, jeśli zechciałbyś mi jej udzielić 🙂

---

Aby nie inicjować - podbijać wcześniejszego tematu kolejnym wpisem, chciałem jeszcze pokazać, jak  rozwiązałem problem z ułożeniem cewek.
Zostaną jeszcze przyklejone po bokach klejem dwuskładnikowym.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

arozklad cewek2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art113 napisał:

Musisz wiedzieć, że chętnie przyjmę Twoją pomoc, jeśli zechciałbyś mi jej udzielić 🙂

 

21 godzin temu, witek_z napisał:

W takim razie jeśli deklarujesz że mimo wszystko zrobisz tą kolumnę to oświeć nas wszystkich jakiego typu obudowę zastosujesz oraz jakie głośniki?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na serio w obudowie zamkniętej jest mała dziurka ? 🙂 🙂  myślałem, że trollujecie ale mam mieszane uczucia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że też "przemysł" audio jeszcze na to nie wpadł.. zaworek rodowany lub złoty, testowanie szczelności próba wodorem czy tam azotem, tuning kolumny przez napełnienie gazem z wyższej półki.. morze możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Prześmiewcy.

O dziurce to było napisane w jednej z kultowych książek o zespołach głośnikowych...

Widać w zamierzchłych czasach ZG zamknięte były szczelne. Obecnie powietrze przechodzi przez membrany jak ktoś wspomniał. Świat schodzi na psy... Niedługo membrany będą przeźroczyste dla cząsteczek powietrza a my będziemy sobie wizualizować muzykę po ruchach membrany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O,widzę,że piatek trwa tu codziennie🙂

Kermit Dancing GIF

Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

w zamierzchłych czasach ZG zamknięte były szczelne.

W zamierzchłych czasach nie tylko ZG zamkniete były szczelnie-dzieki temu nie było takich wątków.
🙂

W dniu 29.02.2024 o 21:40, Art113 napisał:

ale musicie wiedzieć, że oprócz planowania tych kolumn, robię jeszcze inne rzeczy - głównie na kompie.


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, daris666 napisał:

Na serio w obudowie zamkniętej jest mała dziurka ? 🙂 🙂  myślałem, że trollujecie ale mam mieszane uczucia 🙂

Obudowa zamknieta musi byc na tyle nieszczelna, zeby zmiany cisnienia na zewnatrz nie powodowaly przesuniecia pozycji spoczynkowej membrany.

Kazdy chyba pamieta eksperyment z pusta zakrecona plastikowa butelka w gorach gdzies na sporej wysokosci i nastepnie powrocie na niziny.

Generalnie sam montaz glosnika powoduje ze miedzy koszem a obudowa nie bedzie idealnie szczelnie (malo kto daje masywne uszczelki i np. silikon).

Tak samo wokol terminali przylaczeniowych - gdzies bedzie minimalna nieszczelnosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłaby tam nie szczelności po między głośnikiem a obudową znakomicie byłoby to słychać. Tak to nie działa 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie znowu nieszczelności między koszem a ścianą przednią?

Jak dobrze jest zrobione podfrezowanie (do lica ścianki jeszcze łatwiej) to dobrze wykonany kosz szczelnie przywrze. Abstrahuję tu od strony montażu (od czoła najczęściej jest przecież uszczelka).

A są głośniki z uszczelką czy nawet kołnierzem jak opona (choćby AE Dipole)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
W dniu 27.02.2024 o 11:48, Lutek napisał:

moge Ci pomoc w tym zakresie na tyle, ze mozesz sie nausznie przekonac, co to znaczy dobry - nisko schodzacy - bas z 15-to calowych (ok. 40 cm) glosnikow, przyjezdzajac do mnie aby posluchac. Przy okazji obejrzysz sobie tez parke takich samych glosnikow, ale 18 to calowych (ok. 45 cm), bo taka nowa parka tez sobie lezy i czeka w kartonach 🙂

Dzięki za zaproszenie ... nie sądziłem, że tak wielu ludzi posiada kolumny lub zestawy z dużymi głośnikami niskotonowymi. Wydawało mi się, że 25 - 27 cm to duży głośnik.
Odnosiłem wrażenie, że małe "wypierdki" niskotonowe to standard a skłanianie się ku większym, będzie zalewane falą krytyki.

Efekt na pewno jest i zawsze można to przykręcić na wzmacniaczu.

 

W dniu 29.02.2024 o 21:03, Grzegorz7 napisał:

... ale co z kotem?

Dwa już pochowałem, oczywiście odeszły naturalnie ... i wtedy żona przyniosła trzeciego. Nie da się ich "niepokochać" i to właśnie jest najgorsze. Kolejne "duże dziecko" z którym nie można normalnie porozmawiać 😐

 

17 godzin temu, przemak napisał:
17 godzin temu, daris666 napisał:

Na serio w obudowie zamkniętej jest mała dziurka ?

Niejedna...

😂🤣

 

20 godzin temu, witek_z napisał:

W takim razie jeśli deklarujesz że mimo wszystko zrobisz tą kolumnę to oświeć nas wszystkich jakiego typu obudowę zastosujesz oraz jakie głośniki?

W kwestii obudowy zdam się na Witka. Nie chcę przerabiać jednorazowo tego, co inni przerobili już wielokrotnie.
Nie przeczytałem jeszcze wszystkiego i najlepiej, gdybym zobaczył szkic lub zdjęcie tej obudowy.

Na jaką konkretnie obudowę powinienem się nastawiać?

... jeszcze zapytam:

Czy jest jakaś odrobinę gorsza alternatywa, ale za to cenowo znacznie korzystniejsza od tego wysokotonowego Scan-Speak D3404/552000

Posiada on jedwabną kopułkę. Z opinii wyczytałem, że te jedwabne kopułki to jedne z najlepszych rozwiązań ... choć zapewne są inne, też dobrze dopracowane, które źle nie zagrają. Nie słyszałem jedwabnych kopułek na żywo, więc trudno mi cokolwiek stwierdzić.
Pewne jest to, że za te > 3 000 zł / 1 szt., muszą dobrze zagrać.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest masa fajnych głośników wysokotonowych w miarę przystępnych cenach. 

2 godziny temu, witek_z napisał:

A pamiętacie małą dziureczkę w baku motocykla?

To raczej bardzo słabe porównanie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Art113 napisał:

Czy jest jakaś odrobinę gorsza alternatywa, ale za to cenowo znacznie korzystniejsza od tego wysokotonowego Scan-Speak D3404/552000

To znów prowokacja, wcześniej dmuchał w wąsy bo zaproponowałem SS w cenie 1500 zł a teraz wyskakuje z głośnikiem za 3500zł

11 minut temu, Art113 napisał:

W kwestii obudowy zdam się na Witka

a co z głośnikami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, witek_z napisał:

a co z głośnikami?

Wkleiłem wszystkie propozycje do pliku tekstowego.  Stron jest dużo, więc wiadomo ... oto one:

"bardzo dobrym głośnikiem jest Visaton KE 25 SC   ~ 800 zł

a na średnie Scan-Speak 12mu-4731T00   ~ 1580 zł

na nisko_średnie SB17NBAC35-8   ~ 380 zł

WOOFER 26W/4534G00   ~ 880 zł

---

żrób sobie kolumnę z nastepujących głośników:

1. wysoki - Scan-Speak D2905/950000   ~ 740 zł

2. średni - Scan-Speak 12MU/4731T00   ~ 1580 zł

3. bas - Scan-Speak 26W/4534G00   ~ 880 zł

---

Z tych głośników - przetwornikó to najbardziej podoba mi się wysokotonowy

Scan Speak Classic D2905/950000   ~ 350 zł

a ja uważam że ten głośnik jest słabszy od średniego.

---

nic nie stoi na przeszkodzie abyś użył głośniki innego producenta np. SEAS

1. H1149-06 ( 27TDC )   ~ 350 zł

2. H1304-08 ( MCA12RC )  ~ 450 zł

3. Dayton Audio RS270P-8A  ~ 800 zł

---

rafa:

Albo:

Satori TW29RN  ~760 zł "

 

Wracając ...

Chodzi mi jeszcze o to,  który  przedział - w kwestii zakupowego wyboru przetwornika,  musiałyby / powinien być najlepszej jakości  a  w  którym  przedziale,  można by pójść na mały kompromis  ---> wybór z przedziałów głośników:   niskotonowy  -  średnio niskotonowy  -  średniotonowy  -  wysokotonowy

Na pewno, dobrej jakości, chciałbym średniotonowy - co nie znaczy, że chcę na niego wydać 3 000 zł. Może tyle wydam a może nie. Jeszcze się nie zdecydowałem.

Oprócz przetworników, jest jeszcze obudowa, okablowanie, zwrotnica itd. ... a  całość  x  2.  Jeśli chodzi o koszty to przetworniki nie są jedynym wydatkiem.
Wiadomo, że wszystkie powinny być najlepsze. Rozważam rozważam różne opcje, dlatego pytam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Art113 said:

Oprócz przetworników, jest jeszcze obudowa, okablowanie, zwrotnica itd. ... a  całość  x  2.  Jeśli chodzi o koszty to przetworniki nie są jedynym wydatkiem.

Ten wątek buduje solidne fundamenty dla przyszłych pokoleń :]

@Art113 polecam sprawdzić obecne ceny materiałów obudowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zaczyna się budowę:

1. oczekiwania,

2. projekt,

3. dobór przetworników,

4. symulacja,

5. konstrukcja,

6. pomiary,

7. odsłuchy,

8. strojenie,

9. i tu do usranej śmierci, można zacząć od pkt. nr 1 albo innego dowolnego.

10. kasa, czas, umiejętności, wiedza, doświadczenie, osłuchanie, akustyka pomieszczenia, zestaw wzmacniacz - źródło..... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2024 o 00:21, przemak napisał:

lub kawał o milicjancie opisującym pracę silnika czterosuwowego

Dawaj, nie znam.

4 godziny temu, Art113 napisał:

Odnosiłem wrażenie, że małe "wypierdki" niskotonowe to standard a skłanianie się ku większym, będzie zalewane falą krytyki.

Bo w sklepach się to nie sprzedaje. A w DIY możemy mieć wywalone na to co się sprzedaje lub nie, bo robisz sam dla siebie wg swoich gustów. No, z poprawką na żony 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie głośniki...

Na Forum leczymy swoje kompleksy. Jedni  słuchają kabli, inni wielkich woofer`ów. 

Ja kabli nie słyszę więc zostają mi głośniki. Ze względu na wiek nie mam co szpanować gwizdkami... bo i tak ich nie usłyszę ale te wielkie na dole...  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, terminus napisał:

9. i tu do usranej śmierci, można zacząć od pkt. nr 1 albo innego dowolnego.

Zależy mi tylko na tym, aby głównie średnica wylewała się z kolumn - dochodziła zewsząd, by było słychać kontrabas, wiolonczelę, skrzypce to wiadomo - zawsze słychać, organy, klarnet, ukulele itd. ... aby nie okazało się, że połowa orkiestry wzięła wolne - akurat wtedy, kiedy ja słucham!

 

3 godziny temu, micwoj napisał:

Bo w sklepach się to nie sprzedaje. A w DIY możemy mieć wywalone na to co się sprzedaje lub nie, bo robisz sam dla siebie wg swoich gustów.

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Wielkie głośniki...

Na Forum leczymy swoje kompleksy. Jedni  słuchają kabli, inni wielkich woofer`ów.

 

Napisałem o tym, bo niby świetne, chude kolumny grają lepiej a JEDNAK,  ludzie dokupują skrzynie basowe, głośniki centralne itd. Skoro ich dźwięk jest wystarczający i perfekcyjny to dlaczego TO  ROBIĄ?

Przecież w wąskich kolumnach, można często spotkać po dwa głośniki średniotonowe i dobry niskotonowy.
Pomijam tu argument niedostosowania kolumn do wielkości pomieszczenia. Dlaczego sprzedają to co kupili ... i kupują kolejne?

Czy naprawdę głośnik 25 - 30 cm jest przesadą?

---

Jeszcze zapytam czysto teoretycznie: czy faktycznie energia tylnej części membrany przetwornika, wypływająca przez otwór w kolumnie, jest warta tego, aby ją skierować na zewnątrz i pomęczyć się z obudową przy jej tworzeniu?

Domyślam się, że Nautilius B&W, jest obudową transmisyjną - z tym tunelem transmisyjnym, zawiniętym w ślimak.
Wystarczy podejrzeć fabrykę, by zobaczyć, że używają oni głównie drewna i sklejek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Art113 napisał:

Domyślam się, że Nautilius B&W, jest obudową transmisyjną - z tym tunelem transmisyjnym, zawiniętym w ślimak.
Wystarczy podejrzeć fabrykę, by zobaczyć, że używają oni głównie drewna i sklejek.

co ty chłopie za bzdury opowiadasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, daris666 napisał:

Jeżeli byłaby tam nie szczelności po między głośnikiem a obudową znakomicie byłoby to słychać. Tak to nie działa

A wiesz o tym że obudowa BR powyżej częstotliwości rezonansu BR zachowuje się jak obudowa zamknięta. Nie pamiętam tylko ile powyżej tego rezonansu a tu rozmawiacie o jakiejś małej dziurce, która jest bez znaczenia. Zjawisko za to odpowiedzialne jest opisane w literaturze i na stronach w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziurka.

Zawsze zastanawiałem się dlaczego dźwięk dociera z głośnika znajdującego się za podziurawioną maskownicą. Powierzchnia tych dziurek to najwyżej 50%. A i z jednej dziurki da się usłyszeć. Patrz smartfony (głośnik i mikrofon)...

A w ogóle BR to poroniony pomysł skoro może grać z małej dziurki... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.