Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki kabel coaxialny - praktyka i teoria CD


ASURA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to bardzo fajnie ze powstal taki temat, gdzie mozna zaczerpnac troche wiedzy i opinii. Z niektorymi mozna sie nie zgadzac, ale takie kompendium wiedzy moze przynajmniej zapewnic inny punkt widzenia. 

Tak wiec, mam pytanie do was. 

Majac DACa z wejsciem zarowno rca jak i bnc, jakim kablem bedzie najlepiej polaczyc odtwarzacz CD:

1. kabel coax obustronnie rca

2. kabel coax obustronnie bnc+przejsciowka na rca

3. kabel coax z jednej strony rca z drugiej bnc

No i kolejna wazna sprawa. Na necie jest sporo roznych opinii i teorii dotyczacych dł kabla coaxialnego. Ktora długosc jest wlasciwa? Czy 1m jest wystarczajacy, czy co najmniej 1,5m? Producenci zapewniaja kazda mozliwa dlugosc. Gdyby byly konkretne wymagania co do tego aspektu, nie byloby tych krotkich 50cm i 60cm coaxiali. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Producenci chcac "dogodzic" klientom wykonują niewlasciwe, czy raczej nieoptymalne przewody stosujac nieidpowiednie dlugosci i niewlasciwe wtyki? Czy warto stosowac przejsciowki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mial przeciwdzialac nerwozie, wybralbym 2, a w praktyce 1.

Dywagacje minimalnej dlugosci dotycza zasadniczo przypadku niedopasowania impedancyjnego, na tyle znaczacego, by odbicia falowe mogly zaklocac postac sygnalu. Stad, zakladajac jakies tam czasy opadania i wznoszenia, mozna tez przyjac pewne dlugosci, by statystycznie negatywny efekt byl najslabszy.

Rzecz jasna i tak wybralbym toslink, o ile jest tylko dostepny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ProjectPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może po wypowiedzi zgodnie z tytułem wątku niech komentator dopisze "jestem teoretykiem - wydaje mi się, tak sobie tylko fantazuję" lub "jestem praktykiem - testowałem różne kable i mam swoje doświadczenia i obserwacje".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba, calkiem czesty jest typ mieszany - ci, co praktykuja sluchanie, i na tej podstawie fantazjuja na temat jitterow czy innych szumow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając jeszcze do separacji coax. za dawnych czasów lubiłem czytać testy sprzętów na Audio. często bardzo rzetelnie podchodzili do tego co w środku. np. zwracano uwagę (tam gdzie to było) o montowanych układach przy wejściach coax - były to transformatorki dopasowujące impedancję (bądź separujące - bo wydaje się że takie trafo powinno też separować galwanicznie). chyba też na forum w DIY ktoś w swoich projektach też to stosował. np.

czyli dawniej montowało się takie układy, teraz już nie ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Gdyby byly konkretne wymagania co do tego aspektu,

Są: kabel 75 Ω to max 10m, krótsze stosuje się celem utrzymania porządku i eliminacji zakłóceń wywołanych kłębieniem się kabli za szafką RTV

2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Szanujemy pracę inżynierów.

2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Czy warto stosowac przejsciowki?

A po co jak za przejściówką masz ten sam wtyk i gniazdko?

2 godziny temu, Mikelas76 napisał:

mozna zaczerpnac troche wiedzy i opinii. Z niektorymi mozna sie nie zgadzac,

Kabel jest elementem biernym, więc nie może nic do systemu wnieść. Jeśli faktycznie słyszysz różnicę, to masz problem techniczny i zniekształcenia lub zakłócenia sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ProjectPi napisał:

Dywagacje minimalnej dlugosci dotycza zasadniczo przypadku niedopasowania impedancyjnego, na tyle znaczacego, by odbicia falowe mogly zaklocac postac sygnalu. Stad, zakladajac jakies tam czasy opadania i wznoszenia, mozna tez przyjac pewne dlugosci, by statystycznie negatywny efekt byl najslabszy.

Czyli jednak bezpieczniej jest trzymać się 1m 😏

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Majac DACa z wejsciem zarowno rca jak i bnc, jakim kablem bedzie najlepiej polaczyc odtwarzacz CD:

Chcesz dobrze i zgodnie to kup kabel RG-6 a potem załóż wtyk BNC z jednej strony i złącze F kompresyjne (albo samokompresyjne jeśli nie masz zaciskarki) z drugiej strony. Na złącze F nakręć przejście F->RCA. Tu nie ma żadnego lutowania.
Chcesz mniej dobrze to kup gotowy kabel BNC z jednej i RCA z drugiej mając na względzie, że kabel musi trzymać normę RG-6 albo RG-59. Jak kupisz audiofilski voodoo kabel to nie będziesz wiedział jaki właściwie nabywasz kabel, bo oni nigdy nie podają parametrów kabla - żadnych danych katalogowych nie znajdziesz.
Długość nie ma znaczenia, chyba że będziesz robił połączenie na odległość 20 m czy więcej ale wówczas RG-6 też da radę.
Możesz też kupić optyka o ile masz wyjście optyczne z CD i zapomnieć o powyższym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czyli jednak bezpieczniej jest trzymać się 1m
Używałem i używam kabelków coaxial o długościach od 20cm do 3m. Zawsze najkrótszy możliwy. Kiedyś na kablu 3m i materiale 24/96 miałem zakłócenia transmisji, pewnie z powodu nie trzymania przez bnc tych 75 omów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, msankowski napisał:

Zawsze najkrótszy możliwy.

Od krótkie, który idzie przez kłębowisko kabli RTV, wolałbym dłuższy, który przejdzie obok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, msankowski napisał:
4 godziny temu, sir.jax napisał:
Czyli jednak bezpieczniej jest trzymać się 1m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Używałem i używam kabelków coaxial o długościach od 20cm do 3m. Zawsze najkrótszy możliwy. Kiedyś na kablu 3m i materiale 24/96 miałem zakłócenia transmisji, pewnie z powodu nie trzymania przez bnc tych 75 omów.

Przez jakiś czas używałem 3m Apogee i nigdy nie było zakłóceń nawet na 24/192 ale on jest zakonfekcjonowany na chyba najsensowniejszych wtykach RCA używanych w spdif. 

pr2_015_001.jpg

Wiadomo to nie to samo co bnc ale i tak o niebo lepsze niż jak w większości kabli nawet za pierdylion na wtykach lutowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kabel w połączeniach spdiff ma znaczenie. Tak i nie. Nie powinien mieć, jeśli wyjście i wejście coax są zrobione po bożemu. Niestety pomysły "inżyniery" mają różne (i jak już nie raz slyszałem, inżynierów się nie poprawia 😉). Większość użytkowników ufa rozwiązaniom jakie są zaimplementowane w ich klockach. No bo niby czemu nie. I wreszcie, bo przecież działa. Jak już wcześniej było wspomniane, podstawowy problem to tworzenie pętli masy. I pozostaje zabawa kabelkami lub przeróbka (przeważnie wyj. coax wystarczy). Chyba, jedynie w sprzęcie pro, wyj. i wej. Spdif są zrobione zgodnie ze sztuką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Przez jakiś czas używałem 3m Apogee i nigdy nie było zakłóceń nawet na 24/192 ale on jest zakonfekcjonowany na chyba najsensowniejszych wtykach RCA używanych w spdif. 
pr2_015_001.jpg
Wiadomo to nie to samo co bnc ale i tak o niebo lepsze niż jak w większości kabli nawet za pierdylion na wtykach lutowanych.
Wtyczka montowana jak trzeba, z ekranem połączonym po obwodzie. Taki może trzymać 75 ohm.
W Apogee z pewnością znają specyfikację:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mikha'el napisał:

Przez jakiś czas używałem 3m Apogee i nigdy nie było zakłóceń nawet na 24/192 ale on jest zakonfekcjonowany na chyba najsensowniejszych wtykach RCA używanych w spdif. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiadomo to nie to samo co bnc ale i tak o niebo lepsze niż jak w większości kabli nawet za pierdylion na wtykach lutowanych.

Mi to wygląda na canare.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś praktyki. Miałem taki przypadek, że ewidentnie tranport grał gorzej na jednym z kabli coax. Sprawdziłem wyjcie coax, wszystko jak być powinno, więc co ?. Okazało się, że terminal wyjścia coax był dosyć płytki, jeden z kabli po podłączeniu do gniazda,  wchodził tak głęboko, że kołnierz dotykał obudowy 😁. Przezornie, na gniazdo nałożyłem podkładkę zrobioną z izolacji tranzystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze twierdziłem, że audiofilskie przewody cyfrowe coax to ściema, bo praktycznie nikt z takich producentów nie podaje parametrów w przeciwieństwie do segmentu pro. Oto mój kabelek- z antenowego, złączek F i końcówek RCA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, OLES napisał:

A coś praktyki. Miałem taki przypadek, że ewidentnie tranport grał gorzej na jednym z kabli coax. Sprawdziłem wyjcie coax, wszystko jak być powinno, więc co ?. Okazało się, że terminal wyjścia coax był dosyć płytki, jeden z kabli po podłączeniu do gniazda,  wchodził tak głęboko, że kołnierz dotykał obudowy 😁.

Teoretycznie kabel nie powinien grać - jeśli gra w praktyce, to jest świadectwem problemu technicznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

Teoretycznie kabel nie powinien grać - jeśli gra w praktyce, to jest świadectwem problemu technicznego.

Kompletnie bez sensu, w kontekście mojego wpisu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, OLES napisał:

Kompletnie bez sensu, w kontekście mojego wpisu.

Zwłaszcza, że Twój wpis jest przykładem tego co opisałem.

-----

Godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Ile kabli w życiu sprawdziłeś?

Nie muszę nic sprawdzać skoro rozumiem jak to działa. Kabel jest elementem biernym, dlatego jedyne co może zrobić z sygnałem to go popsuć - nad tym nie przeskoczysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przewody "grają", to zazwyczaj chodzi o:

A. Niezgranie parametrów - np przewód do gramofonu o zbyt dużej pojemności. Tu jest pole dla cyfrówki i niezachowania impedancji, choć dość wąskie, bo albo gra, albo nie.

B. Denną jakość wykonania- utlenianie się przewodników, słaby styk na złączu, itp.

Jak zachowamy oba warunki, pozostaje niedopasowanie wy/we łączonych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi sie przypomnialo, przykladowy adapter do RME, z miedzy innymi I/O coaxial

image.png.4e5a6705c61dd4e0226e525b13e15d42.png

ku uwadze przywiazujacych ekstremalne znaczenie do "jakosci" potrzebnego kabelka i innych wtyczek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, szymon1977 napisał:

Nie muszę nic sprawdzać skoro rozumiem jak to działa. Kabel jest elementem biernym, dlatego jedyne co może zrobić z sygnałem to go popsuć - nad tym nie przeskoczysz.

No i właśnie dlatego nie powinieneś brać udziału w takich dyskusjach. Wypominales mi ostatnio ile na forum pisze. Szymon, Szymon! Zobacz co robisz!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

No i właśnie dlatego nie powinieneś brać udziału w takich dyskusjach.

Tak, bo ten trywialny fakt podważa sens dyskusji o brzmieniu kabla. Muszę Cię didatkowo zmartwić, bo ten wątek został założony przez moderatora by konfrontować odmienne poglądy, a nie by zbierać lajki za wzajemne utwierdzanie się w błędnych przekonaniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że właśnie po to moderator założył ten wątek. Żeby się tutaj utwierdzać, a w tym oryginalnym nie pisać:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, szymon1977 napisał:

Tak, bo ten trywialny fakt podważa sens dyskusji o brzmieniu kabla. Muszę Cię didatkowo zmartwić, bo ten wątek został założony przez moderatora by konfrontować odmienne poglądy, a nie by zbierać lajki za wzajemne utwierdzanie się w błędnych przekonaniach.

Po prostu interesuje mnie dlaczego w każdym wątku kablowym wychodzisz jak z szafy jesteś w postach pisanych o południu w północy w święta nawet 29 lutego w roku przestępnym. 

A kabla nie sprawdziłeś żadnego. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kiedyś o moim eksperymencie ale napiszę kolejny raz. Na próbę połączyłem wyjście spdif komputera z wejściem amplitunera za pomocą kilku kawałków przewodów głośnikowych wyciągniętych z auta połączonych metoda skręcania palcami. Na końcach przewodu przylutowalem najtańsze (chyba po 1zl) wtyki cinch. Przewód miał długość ponad 5m. Ku mojemu zdziwieniu amplituner odebrał sygnał z komputera i poprawnie go zdekodował. Kabel służył dzielnie przez 7 czy 8 lat a przesyłany był nim dźwięk w formacie DD oraz DTS z komputera do amplitunera. Dopasowania impedacyjnego nie było, podłe wtyki cinch, nieekranowany zmęczony wieloletnim życiem w aucie 5m przewód w kawalkach łączony metodą skręcania palcami. Wytłumaczy ktoś jakim prawem to działało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przmor napisał:

Pisałem już kiedyś o moim eksperymencie ale napiszę kolejny raz. Na próbę połączyłem wyjście spdif komputera z wejściem amplitunera za pomocą kilku kawałków przewodów głośnikowych wyciągniętych z auta połączonych metoda skręcania palcami. Na końcach przewodu przylutowalem najtańsze (chyba po 1zl) wtyki cinch. Przewód miał długość ponad 5m. Ku mojemu zdziwieniu amplituner odebrał sygnał z komputera i poprawnie go zdekodował. Kabel służył dzielnie przez 7 czy 8 lat a przesyłany był nim dźwięk w formacie DD oraz DTS z komputera do amplitunera. Dopasowania impedacyjnego nie było, podłe wtyki cinch, nieekranowany zmęczony wieloletnim życiem w aucie 5m przewód w kawalkach łączony metodą skręcania palcami. Wytłumaczy ktoś jakim prawem to działało?
 

Po prostu nie przesyłałeś sygnału pcm audio, tylko ac3 lub tym podobne przy wykorzystaniu medium transmisji spdiff.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.