Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Infinity Classics


zukzukzuk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

2. Polecane Napędy do Kapp / RE i innych infinity

 

Jezeli już mówimy o 'lepszych" napędach do Kapp i RE to czu moglibyśmy sie pokusić o jakieś zestawy ( integry lub dzielone pre + amp, / monoblock ) w róznych zakresach cenowych , np :

a. 500-1000zł

b.1000-2000zł

c. 2000-4000zł

 

 

d. 4000-5000 zł Nakamichi PA7 (+ preamp CA5 lub lepiej CA7 i wtedy będzie świetnie ale trzeba wyciagnąć więcej gotówki)

jak większy budżet to dzielone Krelle

 

jeśli już w tych przedziałach, w których pytasz:

a. starsze Harmany (PM-665/665vxi, 690, 6800/6900), Marantze PM-75 lub PM-84 i zbliżone modele (ale tylko w odniesieniu do Kapp 8.2, Re90 nie napędzą dobrze)

b. z tego przedziału nie znam zbyt wiele połączeń ale dość dobrze spiszą się Rotele RB990 jeśli dać im odpowiednie pre (po cieplejszej stronie, z dobrym wypełnieniem na średnicy)

c. Harman HK-990 (porównywalny z PM-665 lecz młodsza i bardziej funkcjonalna konstrukcja)

- Podobno Nakamichi TA-4 bardzo dobrze sobie radzi (tak wspominał zukzukzuk)

- Niektóre lampowce na KT-88 (typu Cayin A-88T ale też tylko w odniesieniu do Kapp 8.2)

- Integry Krella: kav300i da radę, choć w tych pieniądzach, do Infinity lepiej troszkę w inną stronę iść - z kav300i nie powinno braknąć kontroli ale może być zbyt zadziornie i zbyt ubogo na średnicy

 

Większość podanych przeze mnie to konstrukcje już wiekowe, trzeba brać to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby w sieci niektórzy uzytkownicy wskazują tę Vifę jako zamiennik.

Ale poczekam na potwierdzenie od janvideo24 czy aby na pewno spasuje rozmiarowo :

 

http://www.falconacoustics.co.uk/downloads/Scanspeak/d7608-920010.pdf

 

http://reconingspeakers.com/product/infinity-polydome-k-902-3075-qls-midrange-replacement/

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki w Infinity nie są za bardzo podobne do innych "tradycyjnych", więc taka zamiana wiąże się z robieniem zwrotnicy od nowa, testowaniem w komorze bezechowej i kalibracji elementów do właściwej wartości.

 

Koszt przekroczy zakup oryginalnego głośnika.

 

Jak chcesz wstawiać głośnik, taki co pasuje do otworu i pod śruby, tzn. że nie masz bladego pojęcia o zasadach jakimi się rządzą konstrukcje kolumn, głośnik to nie tapeta, że się wymienia i jest ładnie.

 

Trzeba zgrać fazowo wysokie ze średnicą i zrobić prawidłowe odcięcia, podziały, a tego się nie da zrobić przy pomocy samego wkrętaka.

 

Pozdrawiam

Pygar

Edytowane przez Pygar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki w Infinity nie są za bardzo podobne do innych "tradycyjnych", więc taka zamiana wiąże się z robieniem zwrotnicy od nowa, testowaniem w komorze bezechowej i kalibracji elementów do właściwej wartości.

 

Koszt przekroczy zakup oryginalnego głośnika.

 

Jak chcesz wstawiać głośnik, taki co pasuje do otworu i pod śruby, tzn. że nie masz bladego pojęcia o zasadach jakimi się rządzą konstrukcje kolumn, głośnik to nie tapeta, że się wymienia i jest ładnie.

 

Trzeba zgrać fazowo wysokie ze średnicą i zrobić prawidłowe odcięcia, podziały, a tego się nie da zrobić przy pomocy samego wkrętaka.

 

Pozdrawiam

Pygar

 

 

Dzięki za odpisanie.

Generalnie też bym odpisał komuś kogo nie znam osobiscie i zakładał bym ( zakładam) że 99% ludzi nie ma pojecia o strojeniu ( bo nie ma ) jak i o pomiarach

Ja akurat mam ( wiadro elementów, praktykę, teorię, programy, przystawkę i odpowiednie narzedzia + odpowiednie pomieszczenie - tu nie trzeba komory bezechowej )

 

w Moim przypadku jedyny koszt to koszt jednostki czasu który muszę na to poświęcić ( a którego nie mam bo milion innych zajęć i obowiązków ;) )

 

Poprawię Ciebie bo coś tam wiesz ale nie do końca ; trzeba zgrać fazowo i SPLowo średniego kopułkowca z wysokimi i z sredniakiem stożkowym i to się robi w dzisiejszych czasach modułem LIMP, Arta, Arta boxem, lspCAD.

Koszt powyższych to ok 300-400zł bez elementów RLC i laptopa ( bo tego pewnie każdy ma )

 

Kiedyś to może i tak, jakieś programy CLIo za 10 000zł itd, ale świat pędzi do przodu, a programy do symulacji i pomiarów są coraz lepsze i ogólnie dostepne - w tym celu zapraszam na branżowe merytoryczne forum DIYAudio ( linki moge podać na prv bo nie o tym temat.)

 

Ale żeby była ta cała zabawa to trzeba wytypować potencjalnego kandydata za zamiennik dla szrotowatego polydoma ...

 

PS.

 

No chyba że koszt nowych takich polydomów to dajmy na to do 500zł za parę - to wtedy szkoda Sobie głowę zawracać.

z tym że ja raz ze nie widziałem w tej cenie, a dwa to pytanie gdzie szukać/są jeżeli nawet by kosztowały więcej.

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica.

 

Witam.

Głośnik Polidom, średnica otworów 97 mm.

Średnica zewnętrzna głośnika i otworu w kolumnie 150 mm. Głośnik jest praktycznie na styk w płytę czołową.

Średnica wewnątrz obudowy 120 mm.

Śruby na klucz T25 ampol.

 

Jak chcesz zamieniać, będziesz musiał przeprojektować zwrotnicę. Polidom jest specyficznym głośnikiem.

W Kappach 8.1 i 8.2 jest umieszczony bez komory . Jest więc tylko głuszony wypełnieniem kolumny.

 

Co do opisu piecy.

Moje wrażenia to Nakamichi PA 7 i CA7 - dobre połączenie.

Reszta z opisanych to już najwyżej średnie .

Ale ja słuchałem ze 200 innych pieców i mało się znam.

 

Jan

 

Ups.

Jak odpisywałem, napisałeś posta. Będziesz musiał zgrać trzy glośniki, bo poza Polidomem i Emitem K jest jeszcze średniak poniżej.

Fakt, Polidom jest taki sobie . Jak patrzyłem za głośnikami do Kapp, to cena jego dochodzi do 170Eur za niego, ciut szalona. Co do Kapp 8.2,

są w Berlinie za około 500 Eur. Polidomy niestety takie sobie.

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy na gwarancji i fakturę VAT ... używany taniej :-).

Ludzie, a co wy chcieliście podłączyć ... coś za 2-3 tys. albo taniej ?

Te kolumny nie wybaczają takiego mezaliansu :-).

 

Kiedyś kosztowały sporo pieniędzy, jak na początek lat dziewięćdziesiątych i nikt ich wtedy do szrotu nie podłączał, to dlaczego teraz ktoś usiłuje ?

 

Gdzie w tym sens i logika ?

 

Pozdrawiam

Pygar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crest Ca9 niekoniecznie z R90 musi zagrać dobrze. RS-2B to łagodne, ciepłe kolumny z obfitym basem. Moc, kontrola i lekkie wyostrzenie Cresta wychodzi im na dobre. R90 grają już raczej neutralnie i z lekkim basem. Crest nie zapewni im dociążenia.

Krótko miałem pre Mark Levinson no 26 z końcówką Luxman m-300. RS-2B grały z podobną energią jak u Opterona. Mówię podobną, bo pomieszczenie i źródło inne więc trudno powiedzieć. Kiedy podłączyłem ten zestaw do Sigmy, to zrobiła się katastrofa. Bas stał się zbyt krótki, wysokie ostre, wokale karykaturalne. Nie dało się tego sluchać. To tak jakby zaświecić żarówkę, owinąć ją niebieską folią i mówić że jest dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R90 grają już raczej neutralnie i z lekkim basem. Crest nie zapewni im dociążenia.

Z lekkim basem ? Dobry żart :)))

Basu w Re90 jest dużo, jest mocny, mięsisty i schodzi jak dobry subwoofer, trochę tylko brakuje tego twardego kopa na wyższym basie (coś co mają Kappy z bas refleksem). Już o tym wspominałem kiedyś, że jest wiele opisów w necie, że jakaś drobna modyfikacja na zwrotnicy znacząco poprawia ten drobny mankament Re90, kosztem bodajże niższej impedancji (no chyba że to był świadomy zamysł konstruktora). Co do neutralności to się zgadzam. Trudność w znalezieniu czegoś odpowiedniego do takich kolumn polega właśnie na tym, że na górę przydałoby się coś grającego bardziej jak lampa, a na dół mocny tranzystor z jak najbardziej konturowym basem. Tak ja to przynajmniej widzę. Jeszcze jedna kwestia - kable. Na tych kolumnach naprawdę słychać różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejście to one mają, jednak tego basu jest stosunkowo mało gdyby porównywać do innych Infinity. Nie mówię że pod jakimkolwiek wzgledzie by był zły, bo uważam że jest najlepszy z tanich Infinity. Tak jak mówisz kopa im brak, dlatego wzmacniacz raczej powinien je dociążyć. Mark Levinson no 26 i Luxman m-300 miały właśnie taki konturowy bas, z Sigmą za sprawą szybkości bas był zbyt ulotny. Było go mniej. Nie potrafi takie coś zatrząść zatrząść ziemią, tylko niskie "puk" i koniec. RS-2B nastawione są właśnie na ten twardy i dosyć powolny kop. Zupelnie inaczej niż R90. Crest go jednak potrafił ujarzmić dlatego to dobrze grało.

R90 miałem podłączone Yamaha CA-2010, to bas lepszy niż na trazystorowcu. Gra to spójniej, naturalniej, bardziej masuje i jest go więcej. Jak dla mnie nie jest też zbyt wolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napędzam RE90 rotelem rhb-10 i zgranie jest fantastyczne. Bardzo podobnie gra rotel rb-990.

Dla porównania miałem AF 8cr, arcama 9, i kilka mniejszych wzmaków i wg mnie rotel idealnie to napędził.. Co wiecej, nawet żona stwierdziła, że te paskudztwa mogą zostać (tylko jak zrobić aby nie było ich widać a było słychać :))

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica.

 

Witam.

Głośnik Polidom, średnica otworów 97 mm.

Średnica zewnętrzna głośnika i otworu w kolumnie 150 mm. Głośnik jest praktycznie na styk w płytę czołową.

Średnica wewnątrz obudowy 120 mm.

Śruby na klucz T25 ampol.

 

Jak chcesz zamieniać, będziesz musiał przeprojektować zwrotnicę. Polidom jest specyficznym głośnikiem.

W Kappach 8.1 i 8.2 jest umieszczony bez komory . Jest więc tylko głuszony wypełnieniem kolumny.

 

Co do opisu piecy.

Moje wrażenia to Nakamichi PA 7 i CA7 - dobre połączenie.

Reszta z opisanych to już najwyżej średnie .

Ale ja słuchałem ze 200 innych pieców i mało się znam.

 

Jan

 

Ups.

Jak odpisywałem, napisałeś posta. Będziesz musiał zgrać trzy glośniki, bo poza Polidomem i Emitem K jest jeszcze średniak poniżej.

Fakt, Polidom jest taki sobie . Jak patrzyłem za głośnikami do Kapp, to cena jego dochodzi do 170Eur za niego, ciut szalona. Co do Kapp 8.2,

są w Berlinie za około 500 Eur. Polidomy niestety takie sobie.

Jan

 

 

Jako zamienniki do polydomów można by spróbować z Scan Speak Discovery D7608-920010 ( kiedyś VIFA D75MX-41-08.) : cena za kpl około 850zł detal

 

 

http://loudspeakershop.eu/glosnik-vifa-d75mx4108-p-1198.html

 

http://akustyk.com.pl/p/56/29/scan-speak-d7608920010

 

http://audio-hi.fi/download/pdf/Vifa_D75MX41-08_dome_midrange.pdf

 

http://www.madisound.com/pdf/vifa/d75mx-31-08e.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica.

 

Wymiary prawie pasują, te 2 mm na średnicy obudowy więcej.

W oteór w kolumni na styk by pasował.

Ciekawe jak rezonansowo, może zasymuluj w programie.

Ja teraz mam ,,ściankę,, R90 obok Kapp 8,1. Obie kolumny podłączone pod wzmaka. Ciekawe doświadczenie.

 

Jan

Edytowane przez janvideo24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica.

 

Wymiary prawie pasują, te 2 mm na średnicy obudowy więcej.

W oteór w kolumni na styk by pasował.

Ciekawe jak rezonansowo, może zasymuluj w programie.

Ja teraz mam ,,ściankę,, R90 obok Kapp 8,1. Obie kolumny podłączone pod wzmaka. Ciekawe doświadczenie.

 

Jan

 

które z nich grają na strojenie krzywej opadającej ??

Które bardziej kopią na basie w metallu, i mają bardziej dociązoną dolną srednice ??

 

czyli które są bardziej barwowo lepsze do głosnego słuchania słabych realizacji niż do spuszczania sie nad smaczkami i dzwoneczkami w 3 elementowych składach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego podepniesz. Jaki piec i jaki da charakter wraz ze źródłem.

Re 90 są bardzo uniwersalne ale to zależy od sprzętu towarzyszącego i kabli.

Zrobią wszystko co chcesz ale trzeba mieć dużo doświadczenia w kompletowaniu elementów + dużo $$$.

Jak ktoś się zna i ma jak i czym, to ludzie na świecie robią odświeżenie + wymiana elementów w zwrotnicy i wtedy to prawdziwa petarda ale najważniejszy jest właściwy napęd.

Słaby wzmacniacz + Infinity = karykatura dźwięku.

Słuchałem Re 90 u siebie z końcówką po kapitalnym przeglądzie, taką co daje te 450-500W przy 4 Ohm i robiła z tymi kolumnami co chciała, tyle że kosztuje parę tyś. $.

 

Pozdrawiam

Pygar

Edytowane przez Pygar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pygar.

 

Własnie tego chce uniknąć = pchania się w koszty poza moje możliwości ( zapozyczania się )

 

Dlatego jezeli już to będę starał się odsłuchać Kapp 8.2i i do tego szukał będę napędu ( a może mój da radę z Referencami 60 radzi sobie świetnie )

Edytowane przez Yasica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica

 

Pygar dobrze opisał, dodam, że do rocka 8.2 są w/g mnie ciut lepsze, mają większy wykop na niskim basie. Ich wadą jest to , że są z bas refleksem,

więc jest też problem ustawienia w pomieszczeniu. Lubią przestrzeń wokół siebie.

Chcesz odsłuchać, zawsze możesz wpaść do mnie . Nie zawsze jestem w domu, ale można się zgadać.

Nie mam już końcówki Marka Lewinsona i Audio Reserch czy Pass-a. Jednak to co mam też potrafi pokazać jak grają czy to R90 czy Kappy.

Napędza to obie kolumny na raz i nie pęka. Kable 8TC Kimbera wystarczają.

 

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze pro forma jak na tle Kapp 8..1./8.2 i 9 - tek oraz RE 80/90 ma się

 

Kappa 7.1/7.2

 

U mnie kolumny stoją w rogach, szerokość 2.2 metra , do miejsca odsłuchu jakieś 3,5 metra.

17m2

 

moze za jakiś czas 20-25m2

 

te 25 cm na basie powinno dać radę

 

Tylko jak to brzmieniowo jest tam zszyte ze sredniakiem ??

Jaki profil ??

 

Ktos słuchał, porównywał ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W kwestii częstych wpisów dotyczących napędu do RE 90 i konieczności ich modyfikacji celem uzyskania lepszej dynamiki, proponuję podłączyć Pass INT - 150. Dynamika jaką wówczas prezentują te świetne głośniki jest nieprzeciętna. Bas schodzi bardzo nisko i mocno kopie. Ponadto dochodzi świetna głęboka scena i lampowa barwa. Słowem, ściana mocnego amerykańskiego dynamicznego brzmienia którego ciężar tonalny przesunięty jest lekko w stronę niższego rejestru. Przerabiałem wiele końcówek min. kultowe Nakamichi PA7, pre lampowe, tranzystorowe, bi-amping z 300B, starsze zacne krelle (KSA), emitery itp. Wniosek - konkurencja bez szans!!! Koniec poszukiwań;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re 90 też były w podobnej cenie za młodu, to co jesteś taki zdziwiony, to nie są byle skrzyneczki z tektury jak te dziś po 10-15kg sztuka :-).

 

Po uwzględnieniu inflacji i aktualnych trendów w zawyżaniu cen w audio, to takie same dziś kosztowałyby minimum, po dobrym rabacie :-), między 60 a 80 tyś. para, patrząc na te atrapy, które dziś stoją w salonach audio.

 

Takie są fakty :-).

 

Pozdrawiam

Pygar

 

P.s. Dawno dawno temu standardowa wersja była po 5000$, a wersja limitowana na dobieranych elementach zwrotnicy i lakierze fortepianowy połysk po 9000$ / para.

Ceny w zachodniej Europie po sprowadzeniu z USA. Jakieś pytania :-) ???

Do tego dolicz cło i VAT + marża i będziesz miał cenę w PRL-u, przepraszam już w nowym UBkistanie.

 

Dla przypomnienia :

 

Infinity

Model : Renaissance 90

szerokość : 435 mm

wysokość : 1245 mm

głębokość : 315 mm

konstrukcja zamknięta

efektywność 87 dB @2.87V/1m

4 głośniki na kolumnę

wysokotonowy EMIT

średniotonowy EMIM

bass 1 165 mm

bass 2 254 mm

podziały 200Hz, 600Hz, 3kHz

pasmo przenoszenia (prawdziwe !) 27Hz-45kHz +/-3dB

waga 1 szt. 38,5 kg

Cena w USA 3.598$ / para, za model podstawowy, czarny (rok 1992 )

 

Dla przykładu :

 

Audio Physic

Model : Tempo Plus

szerokość : 187 mm

wysokość : 1000 mm

głębokość : 320 mm

konstrukcja otwarta

efektywność: 89 dB

4 głośniki na kolumnę

wysokotonowy 25 mm kopułka jedwabna + stożek Al

średniotonowy ???

bass 1 180 mm

bass 2 180 mm

podziały ???

pasmo przenoszenia: 32Hz-40kHz +/- ???

waga 1 szt. 20 kg

cena w Polsce : 17990 zł / para (czerwiec 2017)

Edytowane przez Pygar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Polecane Napędy do Kapp / RE i innych infinity

 

Jezeli już mówimy o 'lepszych" napędach do Kapp i RE to czu moglibyśmy sie pokusić o jakieś zestawy ( integry lub dzielone pre + amp, / monoblock ) w róznych zakresach cenowych , np :

a. 500-1000zł

b.1000-2000zł

c. 2000-4000zł

itd

 

za 4 tys można miec koncowke Yamahy MX-1000 to istna spawarka, nie mialem jeszcze okazji testowac jej na kappach ale jest zdolna do pracy nawet z 1 ohmem, na moich kolumnach wypluła w szczycie 450w/kanał wiec pod wzgledem wysterowania na pewno sobie poradzi a dzwiekowo trzeba sprawdzic

za 5-5,5tys oczywiscie nakamichi PA7E tez mialem, tez niezla spawarka, warto w niej zmienic potencjometry od biasu na precyzyjne bo strasznie sie rozjezdza

Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok.

Tak wlasnie czulem ze z braku czasu i nie rozwiniecia mojej wypowiedzi bede mial tego typu kontr argument co do ceny -:z ktorym oczywiscie zgadzam sie :).

 

Bardziej chodzilo mi o to ze dla przecietnego Kowalskiego z zarobkami ze srednia krajowa ;) to wydatek 20 000zl na 1 element toru ze swojego hobby (pewnie dla wielu nie jedynego ) to nie lada wyzwanoe a nawet wieloletnie wyrzeczenia - czy warte tego wszystkiego ?

 

I druga sprawa to jak juz to chyba bardziej ( jezeli chodzi o mnie ) szukam ewentualnego pieca pod ewentualnie kolumny z rodziny kappa 7 lub bardziej 8 (8.2)

 

A one chyba jeszcze nie wymagaja bezkompromisowej koncowki - i taki PA7 to chyba swoat i ludzie (lub cos typu Haiku Audio )

Zreszta moja integra DIY na hexafetach irfp byla robiona pod poprzednie kolumny 82db ze spadkiem impedancji do 1.8ohm w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu spl oraz kopa na basie i spokojnie dawala rade jako wydajne zrodlo prądowe wiec najpierw poslucham jej - bo czesto co dla kogo mega roznica to potem dla mnie tyljo 5% toznicy w bezposrednim porownaniu...po muesiacu rozbratu z muzyka nawet nie pamieta sie jak gralo to lepsze...przynajmniej ja tak mam... :)

 

Od wyzej wymienionej integry lepszy na basie byly monoblockocki sphinks project 12.

 

Co by nie bylo z tego co mowicie to czy taka yamahe czy nakamichi pewnie befe chcial posluchac- jezeli tylka nie yrwie to ja nie widze wiekszej pitrzeby zmiany napedu... (wydawania większych pieniedzy )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yasica.

 

Jak myślisz o kolumnach, nie Kappy 7 a 8 . Zdecydowanie lepszy dźwięk a wydatek nie tak dużo większy.

Jak masz piec, nie ma problemu, posłuchasz i będziesz dalej decydował. Jak kupisz 7-ki, za jakiś czas będziesz szukał dalej.

Jak już szaleć to z sensem.

To oczywiście moje prywatne zdanie.

 

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.