Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o serię Evoke, jakie są różnice i jak duże w porównaniu do serii Emit?

Obecnie mam Emit M10 i uważam je za bardzo dobre kolumny, ale ktoś wspomniał o serii Evoke i niechcący zajrzałem na Evoke 10 i bardzo mi spodobały, chociaż cena już mniej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologicznie to zupełnie inne produkty. Tzn. Evoki mają lepsze głośniki i lepszą obudowę. Są inaczej strojone. Niestety nie miałem przyjemności słuchać.

 

Uwaga tylko na Evoke 10. Wymagają mocnego wzmacniacza. Myślałeś o Xeo? To są kolumny aktywne, więc odpada już wzmacniacz, a xeo 20, pomimo że bardzo drogie, to jednak jest już system. Taniej? Xeo4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, baran napisał:

Technologicznie to zupełnie inne produkty. Tzn. Evoki mają lepsze głośniki i lepszą obudowę. Są inaczej strojone. Niestety nie miałem przyjemności słuchać.

 

Uwaga tylko na Evoke 10. Wymagają mocnego wzmacniacza. Myślałeś o Xeo? To są kolumny aktywne, więc odpada już wzmacniacz, a xeo 20, pomimo że bardzo drogie, to jednak jest już system. Taniej? Xeo4?

Xeo4 wyglądają jak Emity M10, więc pewnie są to "zaktywowane" M10-tki i tu nic bym nie zyskał na dźwięku.

Dzięki za cenną uwagę odnośnie wzmacniacza do Evoke 10.

 

31 minut temu, ps39 napisał:

Evoke zachowując charakterystyczne brzmienie Dynaudio są bardziej szczegółowe od Emit i budują większą scenę. Bliżej im do Focus niż do Emit.

Chętnie bym ich posłuchał, bo wyglądają świetnie i jestem ciekawy czy ich gra zrobiłaby na mnie równie duże wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co xeo to się nie zgadzam. Radzę posłuchać ?

To, że są aktywne zmienia dużo. Polecam test Focus 20xd vs Contour. Zresztą ktoś nawet tutaj pisał, że Focus 30xd grały lepiej od Contour 30.

Aktywne kolumny mają tę przewagę, że w DSP się modeluje głośniki. Dzięki temu można przeciwdziałać nieliniowością i kompensować je. 

Na stereophile mają zmierzone Focus 200xd oraz Contour 20. Zwróć uwagę na odpowiedź skokową. W Contourach wyraźnie widać, że głośniki nie są wyrównane czasowo. W focusach widać, że cały sygnał jest jeszcze dodatkowo wyrównywany czasowo przed podaniem na głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, baran napisał:

Focus 30xd grały lepiej od Contour 30.

Jeśli się ne mylę, to Focus xd, to są dokładnie te same głośniki, co Excite x44

"Podobne motywy musiały przyświecać ludziom odpowiedzialnym za rozwój Dynaudio, którzy postanowili przenieść doświadczenia zebrane przy cyfrowej serii Focus XD, przede wszystkim modelu 600, do serii Excite. Zamieniając aktywny, wyposażony w cyfrowe zwrotnice flagowiec XD zamienili go w pasywny flagowiec serii Excite."

http://highfidelity.pl/@main-2768&lang=

Tylko zwrotnica w tych kolumna fabryczna to wąskie gardło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zwrotnica cyfrowa daje fajne możliwości.

W uproszczeniu:

Jak się wyznaczy transmitancję głośnika (bo w pewnych zakresach można go traktować jako układ liniowy - mniej wiecej) to układ sterujcący może np. implementować odwrotną transmitancję i wtedy głośnik jest widziany jako... układ bez dynamiki! W przypadku układów nieliniowych już trzeba przeprowadzać jakąś identyfikację i funkcje opisujące takie coś nie są liniowe (tzn. nie poddają się zasadzie superpozycji), ale... Tak jak inżynier z Dynaudio w jakimś filmiku opisał: Jeśli możesz zamodelować, to możesz wyeliminować wady.

Dlatego np. bardzo żałuję, że Confidence nie są aktywne. Inna sprawa, że prawdopodobnie sam głośnik przy takim podejściu już nie ma dużego znaczenia i czy to jest esotec, czy esotar - oba będą brzmiały bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, baran napisał:

Co xeo to się nie zgadzam. Radzę posłuchać ?

To, że są aktywne zmienia dużo. Polecam test Focus 20xd vs Contour. Zresztą ktoś nawet tutaj pisał, że Focus 30xd grały lepiej od Contour 30.

Aktywne kolumny mają tę przewagę, że w DSP się modeluje głośniki. Dzięki temu można przeciwdziałać nieliniowością i kompensować je. 

Na stereophile mają zmierzone Focus 200xd oraz Contour 20. Zwróć uwagę na odpowiedź skokową. W Contourach wyraźnie widać, że głośniki nie są wyrównane czasowo. W focusach widać, że cały sygnał jest jeszcze dodatkowo wyrównywany czasowo przed podaniem na głośniki.

Dobrze jednak czasem o coś zapytać, bo można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Wrzucam do pamięci te Xeo4 i jak mi się uda to podjadę posłuchać, bo cena tak nie straszy jak odpada wzmacniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Evoke są jednak nowsze przetworniki niż w Xeo. Ogólnie też  lepiej w reckach ? wypadały Excite niż Xeo a przecież wiadomo, że Evoke to też nowsze od Excite przetworniki. Z tego co się dowiedziałem z salonów to Evoke 10 gra równiej na niskich tonach od excite x14, ma też delikatniejszą i bardziej rozdzielczą górę pasma, lepszą ma też przestrzeń. Natomiast Evoke 20 to przepotężny, tłusty midbas, który definiuje cały charakter brzmienia  tego monitora. Jedne i drugie Evoke (10 i 20) raczej z tych wolnych w dolnych rejestrach. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Jan Onufry napisał:

Posłucham jednych i drugich (Xeo 4 i Evoke 10), ale to dopiero po Nowym Roku?

Może po Nowym Roku będzie coś taniej ? A tak już poważnie to Nautilus chyba lubi w jakieś święta zrobić promkę 20%, trzeba obserwować. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, wit-told napisał:

taniej po Nowym Roku..... w naszym kraju, to chyba nie będzie;-(

Taniej nie będzie z pewnością. Trend jest w jedną stronę. Musiałby się zmienić paradygmat. Kultura. Czytałem gdzieś, że w jednej z afrykańskiej wiosek aby ochronić lwy przed całkowitą zagładą trzeba było zmienić tradycje. Zabicie lwa było symbolem osiągnięcia dojrzałości i dorosłości. Udało się jednak zamienić polowanie na opiekę. Teraz powodem do dumy jest zadbanie o zwierze ? Audiofile zresztą sami się nakręcają ciagle. Nowości, technologie, formaty. Prześcigają się w podziwie dla nowych i ciagle wyżej wycenianych produktów jak to musi teraz pięknie grać ? Nic tego raczej nie zatrzyma Witek, trzeba płacić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dlatego bardzo byłbym ciekaw takiego bezpośredniego porównania np. Confidence 20 vs C1Platinum.  Zapewne okazałoby się, że jakość jest ta sama, a różnią się troszkę charakterem. Postępu w głośnikach nie ma tak naprawdę żadnego. Diamentowe, berylowe tweetery to najdłuższa droga do kopułek ........jedwabnych. Dynaudio od dekad stosuje polipropylen - nic nie wymyślili nowego przez taki okres czasu.

     Scan Speak to samo - od dziesięcioleci jedwab i papier - owszem mają w ofercie berylowy tweeter ale i tak absolutna większość klientów, firm  wybiera kopułki tekstylne bo po prostu lepiej ,bardziej naturalnie brzmią. 

Zmienia się tylko jedno - CENA.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Znam dwie osoby które porównywały C1 do Confidence 20, i S25 do Confidence 20

Wnioski mieli takie, C1 wersja pierwsza grają lepszą spójnością od C20 i zamiana na nowe Confidence mija się z celem.

Drugi, S25 znacznie niżej schodzą na basie od C20, lecz C20 ogólnie są bardziej wyrafinowane od S25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Adam 38 napisał:

Może po Nowym Roku będzie coś taniej ? A tak już poważnie to Nautilus chyba lubi w jakieś święta zrobić promkę 20%, trzeba obserwować. 

Podobno ceny sprzętu mają iść mocno w górę , ale to wiadomość od sprzedawcy. także trzeba brać poprawkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Roxi napisał:

Czytałem gdzieś, że w jednej z afrykańskiej wiosek aby ochronić lwy przed całkowitą zagładą trzeba było zmienić tradycje. Zabicie lwa było symbolem osiągnięcia dojrzałości i dorosłości. Udało się jednak zamienić polowanie na opiekę.

Normalnie cud.... nic tylko się uczyć, tylko skąd te lwy u nas brać......

A co do cen, to trend jest jeden odkąd pamiętam.... i w sumie to nie dziwne, wkurza mnie tylko jak nowy model jest droższy, a zrobiony taniej i grający gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wit-told napisał:

A co do cen, to trend jest jeden odkąd pamiętam.... i w sumie to nie dziwne, wkurza mnie tylko jak nowy model jest droższy, a zrobiony taniej i grający gorzej.

Prawda jest niestety taka, że postęp w audio jest wątpliwy. Nawet w źródłach. Wystarczy posłuchać dobre CD z przed 20 lat, aby się przekonać, że większość nowych DAC tak zagrać nie potrafią. Miałem kiedyś fajnego Luxmana l55a. Wspaniały wzmacniacz i za proszę go sprzedałem, to jeden z moich wielkich błędów ? Kolumny również. Wiele starych gra doskonale. Tak jak mówisz. Jeśli nawet jakiś wielki przeskok technologiczny jest, to go praktycznie nie słychać. Coś jest inaczej strojone na większą szczegółowość, ale później okazuje się, że to jest męczące itd. Niestety materiałowo się wszystko z czasem zużywa, a rynek wtórny dobrej klasy sprzętu jest mały...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, aqs napisał:

Znam dwie osoby które porównywały C1 do Confidence 20, i S25 do Confidence 20

Wnioski mieli takie, C1 wersja pierwsza grają lepszą spójnością od C20 i zamiana na nowe Confidence mija się z celem.

Drugi, S25 znacznie niżej schodzą na basie od C20, lecz C20 ogólnie są bardziej wyrafinowane od S25.

Moim zdaniem ta "lepsza spójność" to tak naprawdę gładkość. Kiedy porównywałem S25 z Contour 20 to właśnie to pierwsze się rzuciło w ucho. Prawdopodobnie z tego powodu Special 40 często są uważane za lepsze od Contour 20. 

Confidence C1 to są kolumn do cichego słuchania. Mają dobre zejście, ale głośno to nie da rady na nich posłuchać. Zresztą... stosowali też trik z dodatkowym magnesem na kapslu, żeby im się wysokotonówka nie grzała ?  

 

Co do technologii głośników... Sama membrana nie jest najważniejszą częścią głośnika... Jest nią układ napędowy wraz z membraną. A tego bez pomiarów nie zobaczymy.

Edytowane przez baran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Zakupiłem właśnie Contour 1,8mk2 z uszkodzonym zawieszeniem górnym w dwóch głośnikach jednej z kolumn. Mam pytanie czy możecie polecić sprawdzoną firmę, która wymieni profesjonalnie te uszkodzone zawieszenia ? albo czy podjąć się samemu to wykonać i jakieś wskazówki z tym związane, np. gdzie kupić dobre gumowe zawieszenie (czy te dostępne w kraju na portalu aukcyjnym nadają się) ? Może ktoś ma service manual tych kolumn ?

Za wszystkie informację z góry dziękuję i pozdrawiam

       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2020 o 10:58, baran napisał:

Moim zdaniem ta "lepsza spójność" to tak naprawdę gładkość. Kiedy porównywałem S25 z Contour 20 to właśnie to pierwsze się rzuciło w ucho. Prawdopodobnie z tego powodu Special 40 często są uważane za lepsze od Contour 20. 

Confidence C1 to są kolumn do cichego słuchania. Mają dobre zejście, ale głośno to nie da rady na nich posłuchać. Zresztą... stosowali też trik z dodatkowym magnesem na kapslu, żeby im się wysokotonówka nie grzała ?  

 

Co do technologii głośników... Sama membrana nie jest najważniejszą częścią głośnika... Jest nią układ napędowy wraz z membraną. A tego bez pomiarów nie zobaczymy.

Spójność a gładkość to dwie różne rzeczy. S25 mają bdb górę - gładką rozdzielczą itp. i np. C1 nie są tu lepsze - to przecież takie same gwizdki, ale... S25 mają większy niskośredniotonowiec i to nie robi do końca z tym gwizdkiem - jest dziura. Tego nie ma w C1, które są genialnie zszyte - grają jak jeden przetwornik. I to nie tak, że S25 są nieudane. Po prostu złożenie 20'tki z gwizdkiem 28mm ma tu swoje wady i układ w C1 ma przewagę.

A tę tezę, że C1 są do cichego słuchania pominę milczeniem, ponieważ ja za dużo z nich po chichu nie usłyszałem i osoby, które znają te zestawy dobrze wiedzą dlaczemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, nie miałem C1, ale jak słuchałem S25 to szczerze mówiąc resor zaczyna furkać. Kończy się mechaniczne wychylenie. Nie wierzę, że z tak niskim strojeniem C1 są lepsze od tym względem.

 

Co do spójności C1 i Confidence 20 też się nie mogę wypowiedzieć. Ale mam pewne podejrzenia, że ta spójność to zwrotnica 1 rzędu, gdzie głośniki długo grają razem i przez to może dawać taki efekt. O ile nie sprawdzimy reverse null to ciężko coś powiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w Dynaudio nie może się skończyć mechaniczne wychylenie? Nawet 18cm illuminatory od Scan Speaka zabiłem, a te są dużo lepsze od jakichkolwiek Dynaudio pod tym względem ?

 

Po prostu "głośno" to bardzo względne pojęcie. To co chcę tutaj powiedzieć 2-Way zawsze będzie ograniczone pod tym względem. A Dynaudio C1 są w jeszcze trudniejszej sytuacji, bo podział jest bardzo nisko (1.8Khz jeśli dobrze pamiętam) i bas jest wyciągany na siłę zwrotnicą. Przez co są to kolumny ekstremalnie ciche (chyba 82dB) i basowce jak i wysokotonówka pracują z dużymi amplitudami. Prawdopodobnie dlatego tak nisko podział został ustalony. Żeby jak najmniej zniekształceń wcisnąć na wysokie tony (które zaczynają się od ok. 1.2kHz). Niemniej fizyki nie oszukamy. Wysokie amplitudy to wysokie zniekształcenia. Rozumiem, że może się to komuś podobać. Wierzę, że brzmi fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.