Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  339 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze przed świętami pokombinuję z innym sprzętem i napiszę co się zmieniło w brzmieniu. Na razie zacznę od końca - pożyczyłem przed chwilą od kumpla interkonekt Ultralink Ultima MKII. Może coś wniesie. Głośnikowe póki co są oryginalne w 650 (na stałe) to nie zmieniam, a w 1500a znane wszystkim połączenie gniazdo-wtyczka - na niej zarobiłem posrebrzane kable Supra.

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołączę się do tematu.

Posiadam kolumny Grundig box 5600 oraz zestaw Grundig 'City Line' New Orleans A (wzmacniacz, cd, kasety, tuner).

Kolumny wymagają wymiany zawieszenia w 4 głośniczkach.

Warto wymieniać te głośniki? Jak ocenicie mój zestaw?

Pozdrawiam, Domins

 

2 słowa od siebie - kolumn tych "na własne uszy" nie widziałem, ale to wg znawców grundiga bardziej nowoczesna czy raczej współczesna seria = gorsza brzmieniowo. Sam zadecyduj - pytanie ile za to weźmie spec od napraw głośników i czy nie pogorszy ich brzmienia i tak odbiegającego od najlepszych modeli. Sam oddałem kiedyś aktiv box 30 w ręce pewnego speca co to naprawia Tonsile od 30 lat i zamiast zostawić - co mu wyraźnie zaznaczyłem - cewkę oryginalną - "naprawił" je cewką od tonsila !!! i zapytał rozbrajająco - co za różnica???

naprawił? "naprawił". Z dala od takich speców.

 

Co do wieży City Line - miałem ją w wersji 6. Grała u mnie przez pół roku. Miała pilot do wszystkich 4 komponentów i grała poprawnie. Tyle dobrego mogę o niej powiedzieć. Jak usłyszałem najlepsze klocki grundiga, sprzedałem szybko i bez żalu. Nie ma już dla mnie powrotu do takich wież. Dla dla przeciętnego, normalnego, nieskażonego magią najlepszych grundziów miłośnika muzyki - owszem jest to niezła propozycja, poprawna - współczesne klocki grające z cyfrową otoczką - bije na głowę. Szukaj lepiej klocków z kręgu rekomendowanych przez grega - różnica w brzmieniu kolosalna. Powodzenia !

Edytowane przez reart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołączę się do tematu.

Posiadam kolumny Grundig box 5600 oraz zestaw Grundig 'City Line' New Orleans A (wzmacniacz, cd, kasety, tuner).

Kolumny wymagają wymiany zawieszenia w 4 głośniczkach.

Warto wymieniać te głośniki? Jak ocenicie mój zestaw?

Pozdrawiam, Domins

 

Ja słuchałem przez chwilę CD z tego zestawu. Nigdy więcej go już później nie podłączyłem. Nie chciało się wierzyć, że to Grundig. Innych elementów nie znam.

 

Dobry tani odtwarzacz to CD-436. Znośny jest CD-435 (i CD-360). Znośny, to znaczy bez trudu ośmiesza (w moich uszach) przeciętne odtwarzacze, ale jest wyraźnie słabszy od CD-436, nie mówiąc o CD-35X (jedyny CCI jaki słyszałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

sony pulse

 

Technologia pulse jest jest bardzo mikro zintegrowaną technologią która sony nie opisuje w kartach technologicznych więc trudno prześledzic czy spełnia warunki gat . Odsłuch w odpowiednim systemie może pokazać czy jest odpowiedni.

 

Zdaje się że pod tą nazwą kryje się implementacja PCM. Kiedyś Sony używało formatu własnego F1 w celu zapisu dźwięku PCM na taśmie wideo w Betamax (a później jego odtwarzania), prawdopodobnie później używali tych rozwiązań podczas konstrukcji swoich jednobitowych DACów.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z wysokotonowcem w Grundig box 850a professional, mianowicie gra on ciszej od tego sprawnego i przy głośniejszym słuchaniu po prostu charczy, jest to słyszalne z bliska, kolumna wyraźnie kuleje na wysokich. Spróbuję jeszcze przelutować sprawny głośnik na miejsce tego charczącego, aby się upewnić, że to wina głośnika. Mam pytanie, w jakich kolumnach były stosowane takie same wysokotonowe jak w 850a prof, spróbuję zdobyć pasujący i może będzie ok, może ktoś mam na zbyciu taki głośnik, albo ma namiary na kogos, kto naprawia, będę wdzięczny za każdą pomoc i info, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

Ponieważ miałem problem z głośnikiem wysokotonowym w moich box 850a prof. postanowiłem (po lekturze na audiostereo) zwrócić się o pomoc do do Arka J. Napiszę tylko tyle, że głośnik był uszkodzony elektrycznie, ale udało się go uratować, nie wymieniając żadnych części na nieoryginalne. Po wlutowaniu głośnika odpaliłem sprzęt i doznałem lekkiego szoku, ponieważ naprawiony grał dwa razy lepiej od tego "sprawnego". Dogadałem się, że wyślę pozostałe przetworniki "do przeglądu". Jestem Arkadiuszowi bardzo wdzięczny za pomoc i każdemu polecam jego usługi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może szczelina w tym drugim głośniku jest zanieczyszczona - przez tyle lat trochę kurzu mogło się zebrać. Można to zrobić i samemu, ale potrzebne jest czyste biurko, czyste ręce, czyste narzędzia oraz sprężone powietrze.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

WZMACNIACZE DO ZESTAWÓW GŁOŚNIKOWYCH GRUNDIGA I AKTYWNE ZESTAWY .

 

 

GRUNDIG V1700 BARDZO DOBRY

GRUNDIG V1700 GAT ZNAKOMITY

GRUNDIG 1850 BARDZO DOBRY-

SANYO JA 224,220 DOBRY + BARDZO DOBRY- W JEDNEJ WERSJI ORYGINALNEJ ZNAKOMITY-

SANYO JA 224 GAT ,220 GAT ZNAKOMITY

SANYO JA 340 BARDZO DOBRY-

GRUNDIG V7000 DOBRY +, BARDZO DOBRY- , ZALEŻY OD WERSJI BARDZO NIERÓWNY

GRUNDIG V7000 GAT ZNAKOMITY

GRUNDIG V7200,7500,7150,R7150 DOSTATECZNY ,DOBRY -, ZALEŻY OD WERSJI

GRUNDIG V30 DOBRY +

GRUNDIG V30 GAT BARDZO DOBRY +

GRUNDIG V20 DOBRY

GRUNDIG V35 DOBRY

GRUNDIG R30 35 DOBRY -

NAD 3030 BARDZO DOBRY- ODPOWIEDNIA WERSJA

NAD 3030 GAT ZNAKOMITY

"140" BARDZO DOBRY +,ZNAKOMITY-, ZALEŻY OD WERSJI

"140GAT" ZNAKOMITY +

 

 

GŁOŚNIKI AKTYWNE

BOX20,BOX30 DOBRY +

BOX 30 GAT, ZNAKOMITY+

BOX 20 GAT ZNAKOMITY+

"60 GAT" ZNAKOMITY+ , ODPOWIEDNIA WERSJA

 

 

TESTOWANE NA GŁOŚNIKACH GRUNDIGA BOX 300,350,400,450 650PROF 850APROF,1500A PROF.

AKTYWNE GŁOŚNIKI STEROWANE SXV6000gat ZESTAWIANE W SYSTEMIE GAT

LUB CD DENON 1700GAT REGULOWANE WYJŚCIE.

OKABLOWANIE DOBIERANE INWIDUALNIE .

CD GAT DOBIERANE DO KOLUMN I WZMACNIACZA .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki tu spokój...

 

Jedzie do mnie trochę sprzętu Grundiga, ale coś dojechać nie może... Podobno miały być oryginalne kable, zobaczymy jak to na nich zagra.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie do mnie trochę sprzętu Grundiga, ale coś dojechać nie może... Podobno miały być oryginalne kable, zobaczymy jak to na nich zagra.

To podzielisz się wrażeniami, ja czekam z kolei na głośniki od moich Box 850a prof. wysłałem do Arka do przeglądu, miały być w piątek, ale będzie lekka obsówka z terminem, nie mogę się doczekać, bo po naprawie jednego wysokotonowca mało nie spadłem z fotela, poczekam cierpliwie i zobaczę co z tego wyszło.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie do mnie trochę sprzętu Grundiga, ale coś dojechać nie może... Podobno miały być oryginalne kable, zobaczymy jak to na nich zagra.

 

jak to zabrzmiało - "trochę sprzętu" - jakieś wagony pod specjalnym nadzorem na specjalną bocznicę? ;-)

co w tych wagonach się mieści ?

a tych sprzętów - ile - tak ze czterdzieści?

 

uchyl rąbka tajemnicy ...

 

ja ostatnio zakupiłem tylko wieżyczkę z pre VXS 100 ale nie testowałem

kilka kolumn czeka na testy (także z serii o której pisał mamel ale znacznie mniejsze, aktywne) ale muszę skończyć pokoik na poddaszu żeby się z tym rozłożyć - finał tuż tuż - jak skończę wkleję fotkę.

 

acha bym zapomnaiał ! Kupiłem na wolumenie kombajn Grundig RCP 2000-3 - potężna maszyneria (ciężar gatunkowy i wykonanie budzi respekt) i generuje bardzo przyjemny dźwięk na BOX 250. Muszą ją sprawdzić z większymi paczkami - 850 i 1500 (Meriva).

 

pochwal się swoimi nabytkami !

 

WZMACNIACZE DO ZESTAWÓW GŁOŚNIKOWYCH GRUNDIGA I AKTYWNE ZESTAWY .

 

 

(...)

 

GŁOŚNIKI AKTYWNE

BOX20,BOX30 DOBRY +

BOX 30 GAT, ZNAKOMITY+

BOX 20 GAT ZNAKOMITY+

"60 GAT" ZNAKOMITY+ , ODPOWIEDNIA WERSJA

 

 

TESTOWANE NA GŁOŚNIKACH GRUNDIGA BOX 300,350,400,450 650PROF 850APROF,1500A PROF.

AKTYWNE GŁOŚNIKI STEROWANE SXV6000gat ZESTAWIANE W SYSTEMIE GAT

LUB CD DENON 1700GAT REGULOWANE WYJŚCIE.

OKABLOWANIE DOBIERANE INWIDUALNIE .

CD GAT DOBIERANE DO KOLUMN I WZMACNIACZA .

Grzegorz - imponująca dawka empirycznej wiedzy bez wody i teoretyzowania - GRATULACJE!

 

napisz tylko jak to z "60 GAT" bywało? A wydawało mi się że aktywne kończyły się na 50 tkach ?

Ale już z 40takmi są problemy z opanowaniem basu wg moich doświadczeń ;-(

 

pozdrawiam !

Edytowane przez reart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w końcu dotarły do mnie głośniczki od moich box 850a prof, były u Arkadiusza na przeglądzie. Spodziwałem się dużej poprawy brzmienia, ale nie aż takiej... Teraz trzeba od nowa przesłuchać swoje zasoby, bo to inna jakość. Przekonałem się, że głośniki również wymagają przeglądu raz na kilka lat, kurde, jak te grundigi grają... Ciekawe ile trzeba by dziś zapłacić za takie brzmienie, dla mnie bezcenne, ta średnica, te wokale, miód na uszy każdego słuchacza, poezja, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w końcu dotarły do mnie głośniczki od moich box 850a prof, były u Arkadiusza na przeglądzie. Spodziwałem się dużej poprawy brzmienia, ale nie aż takiej... Teraz trzeba od nowa przesłuchać swoje zasoby, bo to inna jakość. Przekonałem się, że głośniki również wymagają przeglądu raz na kilka lat, kurde, jak te grundigi grają... Ciekawe ile trzeba by dziś zapłacić za takie brzmienie, dla mnie bezcenne, ta średnica, te wokale, miód na uszy każdego słuchacza, poezja, pozdrawiam

Pytanie - czy masz pomiar przenoszenia tych głośników wykonany parami ?

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - czy masz pomiar przenoszenia tych głośników wykonany parami ?

 

Nic takiego nie posiadam, Arkadiusz je parował, aby brzmiały tak samo, poczatkowo był wysłany jeden wysokotonowy do naprawy, później dosłałem trzy (wysokotonowy pozostały i dwa średniotonowe), grają równo, bynajmniej na moje ucho...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie posiadam, Arkadiusz je parował, aby brzmiały tak samo, poczatkowo był wysłany jeden wysokotonowy do naprawy, później dosłałem trzy (wysokotonowy pozostały i dwa średniotonowe), grają równo, bynajmniej na moje ucho...

Jasne, prawdopodobnie był robiony pomiar ale chciałem zobaczyć jak "równo" się zgrały. Na ucho to stanowczo za mało i zawsze trzeba mieć jakiś dobry punkt odniesienia, tyle bynajmniej z mojej dawnej praktyki.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki Grundiga nawet jak są w 100% sprawne często wymagają 3-4 tygodniowej rozgrzewki najlepiej głośnej .Latami nieużywane zmieniają dźwięk i trzeba rozruszać kondensatory w zwrotnicy i resory w głośnikach . Generalnie jak głośniki nie były grzebane lub przegrzane , to nie mogą się zanieczyścić Kopułka jest malowana a magnes bardzo dokładnie sklejony . Jedynie przegrzane może spowodować nieszczelność lub odkształcenie cewki i karkasu lub jej odklejenie co powoduje spadek efektywności i zniekształcenia . Najczęściej nieszczelność może wystąpić na drucikach wchodzących do karkasu przez kopułkę . Przegrzanie powoduje że drut wysusza farbę i materiał tekstylny lub częściowo odkleja cewkę od karkasu.

Oryginalnie głośniki w serii prof były z tolerancja 1% . Wiem bo miałem głośnik wysoko tonowy w oryginalnym pudełku grundiga z opisem parametrów . Na końcu tabelki była tolerancja głośnika 1% od katalogowych parametrów dla tego modelu . czyli nie trzeba było parować miały wąska tolerancje fabryczną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głośników aktywnych GAT dołączył zestaw "60GAT" czyli Philips 544.Przy paru drobnych zabiegach i odpowiednim dobraniu okablowania i cd gat w tym przypadku 1700GAT Denona z regulowanym wyjściem. Grają tak samo dobrze jak aktywne box 30,20 . W muzyce klasycznej wydaja się być lepsze bardziej naturalne . W innych gatunkach maja podobny poziom i barwę . Jedna uwaga tak jak boxy w nieodpowiednim systemie i philipsy zagrają źle. Należy tez zwrócić uwagę na wersje modelu 544 było ich cztery rodzaje może i więcej . Stosowali różne tranzystory i głośniki . Jednych i drugich zestawów używa kolega z forum . Miał box30 sxv6000GAT i 7550GAT , teraz philips 544 i 1700gat. Nabyłem philipsy ze względu na wysokość podobna do 650 szerokość jak 850 Idealnie pasuje mi do regału a zarazem mają świetny bas nie gorszy od wielkich 30 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak czy siak sprzęt odżył w moim odczuciu znacznie, może jeszcze się to wszystko rozrusza, z wyglądu od razu rzuca sie w oczy inna struktura kopułek, wysokotonowy przeźroczysta, średniotonowy błyszczaca czarna, napewno znacznie poprawił sie średni zakres dźwięku, bo to poprostu słychać, lepiej wybrzmiewa wokal i niektóre instrumenty, zwłaszcza dęte, które uwielbiam, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie uważałem się za audiofila, tylko za zwykłego zjadacza chleba, który lubi poobcować z muzyką, po lekturze forum zaczynam łapać o co chodzi w tym wszystkim, nie obce mi sa juz pojęcia: przestrzeń, scena, detaliczność, średnica itp... Ja przede wszystkim słucham muzyki tak, jak produkuje ją sprzęt i tym się delektuję. Nie rozumię "audiofilów" którzy zamiast delektować się muzyką "rozbierają ją" na czynniki pierwsze ( scena ok, ale średnica wypchnięta, wokal schowany, ale dobra kontrola basu, bo jest sprężysty itp, itd), dla mnie to chore, ale cóż, co kto lubi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To jestem tym użytkownikiem.

Kompletny tor GAT:

MFB544+DCD-1700 + kable GAT.

W rezerwie gramofon SABA900 + pre grundig mxv100 z epoki jako pre gramofonowe.

Wcześniej faktycznie grałem na innym GAT : SXV6000+7550.

 

Polecam gorąco, nie do wielkich pomiesczeń, należy poprawnie zaadaptować pomiesczenie do 15m2, słuchanie raczej w bliskim/srednim polu (to przecież monitory studyjne).

Grzegorzu - szacunek, gra muzyka. Miałem trochę sprzęcików już i to całkiem niezłych, tutaj przy dobrym ustawieniu w pokoju można słuchać i słuchać. Po prostu. Grzegorz słucha muzyki a nie tylko ją słyszy, stroi te sprzęty jak pianino :)

DAC Behringer Ultramatch Pro 2496 mocno grzebniety na razie się kurzy :)

 

Do głośników aktywnych GAT dołączył zestaw "60GAT" czyli Philips 544.Przy paru drobnych zabiegach i odpowiednim dobraniu okablowania i cd gat w tym przypadku 1700GAT Denona z regulowanym wyjściem. Grają tak samo dobrze jak aktywne box 30,20 . W muzyce klasycznej wydaja się być lepsze bardziej naturalne . W innych gatunkach maja podobny poziom i barwę . Jedna uwaga tak jak boxy w nieodpowiednim systemie i philipsy zagrają źle. Należy tez zwrócić uwagę na wersje modelu 544 było ich cztery rodzaje może i więcej . Stosowali różne tranzystory i głośniki . Jednych i drugich zestawów używa kolega z forum . Miał box30 sxv6000GAT i 7550GAT , teraz philips 544 i 1700gat. Nabyłem philipsy ze względu na wysokość podobna do 650 szerokość jak 850 Idealnie pasuje mi do regału a zarazem mają świetny bas nie gorszy od wielkich 30 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników cd35 w wersji X. Czy przy wysunięciu tacki przez jakiś czas jeszcze motor wysuwający wydaje jakiś dźwięk?

 

Skąd to pytanie? Ten cd to przykład oszczędności i tandety. W moim egzemplarzu wszystko wskazuje, że fabrycznie dali tylko jedną krańcówkę działającą przy chowaniu tacki, natomiast brak jest drugiej rozłączającej silnik po wysunięciu tacki. Przy wysuwaniu działa więc mikroprocesor wyłączający silnik na skutek przeciążenia po ok. 3 s. Wierzyć się nie chce ale chyba tak właśnie jest fabrycznie. W cd35 są natomiast - tak jak powinno być - dwa wyłączniki krańcowe. Korci żeby to g.... przerobić, bo to tylko ze dwa złote nakładów.

 

Ps. Dzisiaj w dziale DIY postaram się zamieścić krótką relację fotograficzną z opisem jak naprawić stare niedziałające lub źle działające wyświetlacze w kompaktach typu: cd35, 7500, cd150, cd160, B&O itp.

Edytowane przez Rambo

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem w wolnych chwilach wpisy na forum i rozbawiły mnie że płyty audiofilskie brzmią super a zwykłe nie ;). To tak z praktyki zawodowej jakby opinia opierała się że muzycy którzy mają lepsze instrumenty i droższe nagłośnienie grają lepiej od tych bardziej zdolnych z słabszymi instrumentami i z mniej profesjonalnym sprzętem . Niestety talentu nie da się zastąpić jakością instrumentu, tak jak talentu dobrego malarza nie ocenia się jakością i ceną farb . Oczywiście są różnice w realizacji i wykonania płyt , ale system naturalnie grający nie zgubi sensu muzyki i nie podzieli muzyki na pojedyncze aspekty audiofilskie .Istotne jest tylko oddanie ekspresji i barwy oraz zachowanie prawdziwej sceny bez wodotrysków które nie istnieją w `rzeczywistości. Jak ktoś słucha dużo muzyki na żywo wie o czym pisze i nie tylko interpretują porównywanie sprzętu i płyt, które z rzeczywistością i sceną nie mają wiele wspólnego.

 

System który gra tylko na wybranych audiofilskich płytach jest bezużyteczny i tylko pokazuje o jego ograniczeniach . Chcemy słuchać muzyki która lubimy cokolwiek to by nie było ,a nie płyty w specjalnych wydaniach niekoniecznie nam miłych wykonawców . Jak dobrze jest posłuchać polskich wykonawców których znamy i sprzęt oddaje realizm . Nawet te stare nagrania nie odbiegają od tego co znamy z realu .Wiele systemów przesłuchałem i nawet te za fortune nie poradziły sobie z ulubionymi utworami .Systemy polecane spokojnie oddają klimat i barwę każdej płyty nie zależnie od jakości jej wydania .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.