Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  340 członków

Grundig Klub
IGNORED

Klub Miłośników Starych Grundigów


jakub102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dostanę firmowe przewody zakończone wtyczką. Miedziany splocik z cieniutkich drucików. Na razie dla sprawdzenia wykorzystam właśnie te, może później będę eksperymentował. Nie wiem na ile kolumny, ale mój wzmak jest zupełnie nieczuły na zmianę kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzyma, będzie ładnie grał, ale moim zdaniem V1700 jest trochę za słaby do 1500a prof. Jeszcze zależy jakiej muzyki zazwyczaj słuchasz - jeśli klasyka i wokale przy umiarkowanej głośności to będzie ok, jeśli oczekujesz większej dynamiki to w takim zestawieniu nie zaszalejesz. V1700 najlepiej spisuje się z kolumnami regałowymi typu 650 prof i mniejsze, podobno i z 850 też jeszcze daje radę ale nie słuchałem.

 

No i jak wszystkie kolumny Grundiga - bez dobrze dobranych kabli nie pokażą co potrafią....

 

Mam 850a prof w zestawieniu z ja-224 i bardzo dobrze daje sobie radę. Też brałem pod uwagę zakup 1500a prof, ale Greg zasugerował, że 850a prof będą lepsze, lepsza średnica i wysokie. Bas też nie kiepski, ale preferuję bardziej wyrazistą średnicę i wysokie. Pokój 25m2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłośników starych Grundigów. Wczoraj na miejscowej giełdzie staroci kupiłem za parę groszy satelitki Grundig Hifi-Kugelstrahler 700. Wcześniej nie miałem styczności ze sprzętem produkcji Grundiga. Po odsłuch jestem mile zaskoczony, sprzęt ma 40lat nie dość że gra rewelacyjnie to jeszcze ten niebanalny wygląd. Dołączam fotki moich egzemplarzy.

8f6f02b7.jpg

 

a8abedc8.jpg

 

35402128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 850a prof w zestawieniu z ja-224 i bardzo dobrze daje sobie radę. Też brałem pod uwagę zakup 1500a prof, ale Greg zasugerował, że 850a prof będą lepsze, lepsza średnica i wysokie. Bas też nie kiepski, ale preferuję bardziej wyrazistą średnicę i wysokie. Pokój 25m2...

 

Box 850a prof też biorę pod uwagę. Tak się szczęśliwie złożyło, że trafiły się 1500 i 1500a prof. W tych 650 czasem jest nieco za jasno na górze, a że słucham bardzo różnorakiej muzyki, często nie najlepiej zrealizowanej to ten zakres jest dla mnie bardzo ważny. Czytałem co nieco i wywnioskowałem, że jeżeli 1500 nie są tak jasne/przejrzyste i mają większy głośnik niskotonowy (zdaje się 23 cm) to może ten bas delikatnie zmiękczy, ugłaska kiepskie jakościowo nagrania. Tak głośno sobie myślę. Możliwe, że mijam się z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tas sobie właśnie słucham na przemian zwykłych 650 i 1500a prof i mam mieszane uczucia.

O ile w tych drugich wysokie tony są nieco lepsze, a bas ze względu na gabaryty lepiej zaakcentowany, to średnica jest jakoś z lekka przytłumiona. Dźwięk szybciej wygasa. Nie słyszę tak dokładnie co dzieje się w tle nagrań, muszę się bardziej skupić i wsłuchiwać w szczegóły utworu, żeby dostrzec to, co w mniejszych skrzynkach jest jak na dłoni. Także generowana scena jest węższa, bliżej słuchacza, jakby w jednej linii. Efektem jest mniej przejrzysty, choć nadal wysokiej próby przekaz.

 

Czy jest to typowa przypadłość tych skrzynek? A może 650 są za bardzo szczegółowe i stąd takie wrażenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio naprawiałem cd35x i cd35. CD35 to układ zbliżony do cd150, więc service manual jest dostępny. Gorzej w necie z pełnym service manualem do cd35x. Gdyby ktoś potrzebował to taki posiadam w wersji elektronicznej (w necie jest tylko wersja okrojona). Poza tym dalej podtrzymuję, że cd35x to konstrukcyjnie straszna cienizna :). Domyślam się, że z tych powodów model ten nie występował u Philipsa i zrobiono go jedynie po to by był jak najtańszy.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i spotkałes się z problemem dopasowania kolumn do pomieszczenia- zaleceń brak. Musisz mieć słuchać i zostawić dobrze grające...

 

Hm, to wyniosę do innego pokoju i zobaczę, ale trochę wątpię w jakąś diametralną zmianę. Te paczki mają chyba inne charaktery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są inne i to słychać . Inny wzmacniacz cd i kable uniemożliwiają uzyskanie odpowiedniej transparentności barwy, bo nawet w oryginalnych systemach są z tym poważne problemy . Box650 prof są bardzo przejrzyste na średnicy i zmiany cd czy wzmacniacza wyraźniej słychać różnice dźwiękowe w stosunku do 1500aprof. Dodatkowo są różnice pomiędzy 650prof i wersjami 650 a i b ale ich cechy są istotne w stosunku to systemów polecanych do tych głośników . W systemach innych będzie inna relacja ich charakterystyk i ich zalety mogą być wadami więc dlatego tak jest istotne zastosowanie odpowiedniego systemu i kabli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że kombinując trochę ze sprzętem i ustawieniem można sporo zmienić i w efekcie uzyskać lepszy dźwięk lub wszystko zepsuć. Jak na razie to próbuję postawić skrzynki na różnych ścianach, wyżej, niżej, szerzej itp. Największe różnice (czego można się było spodziewać) są w zakresie basu, a konkretnie jego ilości i jakości - zależnie od ustawienia kolumn. Natomiast wiem na pewno, że jedne nie zagrają tak jak drugie. I na odwrót. Coś mi się zdaje, że złotym środkiem były by box 850...

 

PS I jeszcze takie pytanie techniczne: dlaczego w 1500a prof głośniki maja różne impedancje? Wysokie i niskie po 4 ohm, a średnie już 7 ohm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli głośniki maja te same rezystancje ( opisy na głośniku ) można spróbować włożyć zwrotnice z 650 do 1500 . Nie ma pewności że będzie podobnie Głośnik niskotonowy może mieć inna barwę co ma wpływ na całość pasma , ale eksperyment może być ciekawy . Trzeba zwrócić uwagę na fazowość podpięć głośników . Najlepiej wcześniej sobie opisać , żeby można było wrócić do stanu oryginalnego w razie porażki.

 

Głośniki z 650 średnio tonowy i wysoko tonowy jest inny , sprawdź czy średnio tonowy ma 7 ohmów . Należałoby je też przełożyć , mogą mieć inną efektywność . zostawiasz jedynie duży niskotonowy z 1500 . Oczywiście najpierw można zobaczyć z głośnikami z 1500 . Wszystko jest zależne czy te rezystancje są takie same głośników żeby zwrotnica miała te same warunki pracy .

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli głośniki maja te same rezystancje ( opisy na głośniku ) można spróbować włożyć zwrotnice z 650 do 1500 . Nie ma pewności że będzie podobnie Głośnik niskotonowy może mieć inna barwę co ma wpływ na całość pasma , ale eksperyment może być ciekawy . Trzeba zwrócić uwagę na fazowość podpięć głośników . Najlepiej wcześniej sobie opisać , żeby można było wrócić do stanu oryginalnego w razie porażki.

 

Głośniki z 650 średnio tonowy i wysoko tonowy jest inny , sprawdź czy średnio tonowy ma 7 ohmów . Należałoby je też przełożyć , mogą mieć inną efektywność . zostawiasz jedynie duży niskotonowy z 1500 . Oczywiście najpierw można zobaczyć z głośnikami z 1500 . Wszystko jest zależne czy te rezystancje są takie same głośników żeby zwrotnica miała te same warunki pracy .

 

Niestety nie są takie same głośniki.

 

W 650b jest (nie prof, zwykłe):

 

wysokotonowy - 3,5 ohm

średniotonowy - 3,5 ohm

niskotony - 3 ohm

 

w 1500a prof:

wysokotonowy - 4 ohm

średniotonowy - 7 ohm

niskotonowy - 4 ohm

 

Co ciekawe z tyłu kolumn na tabliczkach w obu jest napisane 4 ohm.

 

Czy mogę sobie, ot tak, na próbę przełożyć zwrotnice? Nic nie uszkodzę?

 

Dla porównania zwrotnice 1500 i 650

post-14987-0-57353900-1302949875_thumb.jpg

post-14987-0-36188400-1302949888_thumb.jpg

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystancje są inne wiec podział się rozjedzie. Jedynie co można zrobić to zastosować zwrotnice z 650 + głośniki średnio tonowy i wysoko tonowy z 650 . W zwrotnicy od 650 zmienić elementy z niskotonowych z 1500 chodzi o elementy odcięcia góry niskotonowego . Potrzeba popatrzeć jakie są zakresy podziału . Po zmianach należałoby zrobić wykres charakterystyki impedancji w funkcji częstotliwości czy nie spada gdzieś na granicy podziału 1-2 ohm bo może rozwalać wzmacniacz .

 

Oczywiście obudowa od 1500

 

Trzeba sobie rozrysować zwrotnice które elementy odpowiadają za odcięcie niskotonowego w 1500 i 650 . Mogą mieć inny podział należy to sprawdzić . może powstać pewna rozbieżność , ale zawsze jest szansa ze będzie dobrze

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystancje są inne wiec podział się rozjedzie. Jedynie co można zrobić to zastosować zwrotnice z 650 + głośniki średnio tonowy i wysoko tonowy z 650 . W zwrotnicy od 650 zmienić elementy z niskotonowych z 1500 chodzi o elementy odcięcia góry niskotonowego . Potrzeba popatrzeć jakie są zakresy podziału . Po zmianach należałoby zrobić wykres charakterystyki impedancji w funkcji częstotliwości czy nie spada gdzieś na granicy podziału 1-2 ohm bo może rozwalać wzmacniacz .

 

Oczywiście obudowa od 1500

 

Trzeba sobie rozrysować zwrotnice które elementy odpowiadają za odcięcie niskotonowego w 1500 i 650 . Mogą mieć inny podział należy to sprawdzić . może powstać pewna rozbieżność , ale zawsze jest szansa ze będzie dobrze

 

Dzięki greg, ale ja to jestem nie za bardzo zaznajomiony z tym o czym piszesz. Wylutować, przylutować i wymienić jedno na drugie, to i owszem, potrafię, ale "zakresy podziału" albo "wykres charakterystyki impedancji" to nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ściąganiu charakterystyki impedancji trzeba to robić wystawiając kolumnę na dwór- balkon, taras (lub komora bezechowa ;). Pomieszczenie fałszuje rezonansem kubatury ten parametr .

 

No niestety takie prace nie są wskazane dla radioamatorów nawet z pewna wiedzą amatorską .Takie prace wymagają sporej wiedzy o tym co dzieje się w zwrotnicach i głośnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dane znalazłem o 650 i 650B, coś tam jest o podziale:

 

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Grundig_Box_650

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Grundig_Box_650_b

 

Niestety o 1500a nic nie ma.

 

Wiedzy w/w też nie posiadam.

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg, zerknij proszę na ten wątek http://www.audiostereo.pl/kolumny-grundig-box1500-co-to-za-sprzet_28412.html

 

Tam są zdjęcia zwykłych 1500. Dokładnie takie mogę też kupić. Jak myślisz, jak to gra w porównaniu do serii 1500a professional? Jest więcej średnich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zajmuje się przerabianiem kolumn . wybrałem inny sposób zgrania systemu a kolumny zostawiam w 100% oryginał .

 

Zwykła seria 600,800,1000,1500 jest mniej przejrzysta do serii professional .

 

jedynie 300,400,500 jest ok potem wyższe numery zaczynaja mulić

 

seria 350,450,550 jest efektywniejsza i jeszcze przejrzysta. ale to jest broń obusieczna wymaga innego podejścia i wtedy efekty tez są znakomite, ale na żywca może być nieprzyjemnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500 są dość wymagające i pewne braki w przejrzystości najlepsze efekty dawniej uzyskiwałem na v7000GAT z ograniczeniami mocowymi jakie posiada ten wzmacniacz . Aktualnie nie mam problemu stosując 140 gat moc i barwa są w pełnym zakresie,

 

Nie wiem co masz szukać ponieważ twój system odbiega od specyfikacji . wystarczy nieodpowiedni kabek i urok pryska a nie mówiąc o innych klockach .

 

nie ma modelu 650a prof tylko 650 prof to najlepszy model serii 6xx

Edytowane przez gregaudio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój cd mnie najbardziej niepokoi bo ważne żeby cd dawało odpowiednią barwę .

 

Podałem listę cd spełniających niezbędne minimum specyfikacji do tych systemów . Ktos nawet ostatnio kupił z tej listy technicsa slp 1 i potwierdził w tym watku ze nie leje wody i cd pasuje brzmieniowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten soniak sprawdza się w muzyce, której na co dzień słucham. To taki solidny przeciętniak, z bonusem w postaci regulowanych filtrów i nieruchomym laserem. Model z tych "niekłujących" w uszy. Lepszy jaki miałem okazję posłuchać był dopiero model X555 ES, ale tylko w spokojnej muzyce. W szeroko rozumianym rocku bardziej pasuje mi mój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna 100% lista cd-ków spełniających minimum specyfikacji GAT niedługo się pojawi . Lista obejmuje wszystkie firmy i wszystkie modele w całej historii produkcji cd spełniające niezbędną podstawę do zastosowania w systemach gat w wersji oryginalnej i modyfikowanej w zależności od typu systemu .

 

Mam kilka soniaków i grają bardzo dobrze może i twój jest ok ale z przetwornikami pulse są nieprzewidywalne w ocenie na podstawie serwisu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołączę się do tematu.

Posiadam kolumny Grundig box 5600 oraz zestaw Grundig 'City Line' New Orleans A (wzmacniacz, cd, kasety, tuner).

Kolumny wymagają wymiany zawieszenia w 4 głośniczkach.

Warto wymieniać te głośniki? Jak ocenicie mój zestaw?

Pozdrawiam, Domins

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.