Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  144 członków

PMC Klub Kolumn
IGNORED

Klub miłośników kolumn PMC


Gość Wireless
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli Naim gra zbyt ciepło to proszę sprawdzić z tymi kolumnami jeden z trzech wzmacniaczy:

1. Trigon Exxact

2. Cyrus i7 XR

3. Synthesis Roma 37DC+

Wszystkie grają szybciej, jaśniej i bardziej szczegółowo niż Naim. Skoro szuka Pan czegoś po przeciwnej stronie powinny wypaść bardzo dobrze. Wszystkie mają również wbudowane przetworniki DAC.

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Adam 38 napisał:

Prawda, za miękko i dla mnie z XS3 było. Ale na średnicy z XS3 czaruś jest niesamowity. Obawiam się, że Atoll 300 to bedzie nadal miękiszon z przeciągniętym w czasie basem. Hegel h190 nie ma kopa, szarpnięcia, ataku na basie, niby wszystko gra ale tak jakoś mdło, nijak, bez pazura. Jeżeli po XS3 nie zraziłeś się do Naima to sprawdziłbym jeszcze Supernaita 3,  jest wyjątkowo szybki i konturowy gdy trzeba, całkiem inne granie jak Naim XS3. A i Leema w kraju ma nowego dystrybutora, tu też bym sprawdził Tucane 2. Droższe modele Cyrusa też warto z PMC posłuchać, będzie zdecydowanie szybciej, bardziej konturowo i rozdzielczo jak z naim xs3. 

heheh jak dla was xs3 jest jest mięciutki i pozbawiony pazura etc to coś poważnie obawiam się o resztę systemu. Albo po prostu lubicie żylety na szkle - też jakiś kierunek w sumie, why not. Jest jeszcze opcja, ze ja jestem głuchy.

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dekoracja napisał:

heheh jak dla was xs3 jest jest mięciutki i pozbawiony pazura etc to coś poważnie obawiam się o resztę systemu. Albo po prostu lubicie żylety na szkle - też jakiś kierunek w sumie, why not. Jest jeszcze opcja, ze ja jestem głuchy.

Z czystej ciekawości pożycz SN3 żeby porównać charakter niskich tonów oraz ogólną szybkość  obu a serio, serio XS3 będzie dużo wolniejszy i miękki na dole. Z nowymi Cyrusami serii XR porównanie wypada tak  samo. Ale! i XS3 ma swoje zalety, których nie mają ww piece. Co kto woli. Gdybym nie słuchał też elektroniki, "syntetycznego" basu itp. to XS3 bym w życiu nie sprzedał, potwornie muzykalny w potocznym rozumieniu wzmacniacz ale niskie tony do poprawki 😉 Czekam na XS4, jeżeli wcześniej  naim nie skasuje tej serii a to jest  bardzo możliwe... 

 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja słucham z 65% elektroniki i nie wiem, dlaczego miałbym nie słuchać na xs3. tylko dziś Autechre, FKA Twigs, Laurel Halo, Burial a teraz Żal Mi Cię Żal Oxygen z francuskiego winylowego pressa z 1976 przez fantastyczne pre gramofonowe w tym xs3. tylko ja mam solidny kabel głośnikowy, interkonekt i sympatyczne kable sieciowe - może dlatego jednak da się słuchać elektroniki 😉

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęśliwyś boś Supernaita 3 pod swoje ProAc i biżuterię nie podłączył (jeszcze) 🙂 ale mam nadzieję, że zachęciłem Cię do sprawdzenia na czym polega różnica między wyraźnie miękkimi, spokojniejszymi, wolniejszymi wybrzmieniami XS3 a błyskawicznym narastaniem i gaszeniem dźwięku z SN3, gdzie wszystko podporządkowane jest pod szybkość, energetyczność. XS3 to dla mnie kwintesencja analogowo grającego trana czyli ciepło, miękko, duuuże nasycenie. SN3 bywa twardy, bywa suchy na basie, bywa konturowy, bywa szorstki, bywa metaliczny, bywa bardzo ofensywny i męczący ale gdy tylko muzyka mu na to pozwoli to wyrwie do przodu jak Usain Bolt. I to uczucie, że woofery głośników są trzymane jak w stalowym uścisku, tego nie ma ani Hegel h190, ani Cyrus i7xr ani Trigon exxceed ani Heed Lagrange czy Nait XS3 itd. To jest specjalność SN3 🙂

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tak tnie i szybko leci dalej to musi mieć wpływ na przestrzeń i wybrzmienia. być może by mi się to nie spodobało. lubię usłyszeć dluuuuugi reverb tail - takie efekty są często na współczesnych płytach Autechre - oceany przestrzeni i pogłosu bez końca. 

ale chyba zdominowaliśmy klub PMC. ja bym chętnie 25.23/24 posłuchał u siebie. 

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dekoracja napisał:

heheh jak dla was xs3 jest jest mięciutki i pozbawiony pazura etc to coś poważnie obawiam się o resztę systemu. Albo po prostu lubicie żylety na szkle - też jakiś kierunek w sumie, why not. Jest jeszcze opcja, ze ja jestem głuchy.

Nie jesteś głuchy. Naim nie jest mięciutki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, izapat napisał:

Nie jesteś głuchy. Naim nie jest mięciutki .

A mogę wiedzieć jak opiszesz niskie tony Naita XS3 ( nie XS2, którego miałeś) ? Konturowe? Szybkie? Twarde? Równe? Dla mnie są miękkie, zaokrąglone i przy dłuższym obcowaniu jednak jest ich za dużo. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Adam 38 napisał:

A mogę wiedzieć jak opiszesz niskie tony Naita XS3 ( nie XS2, którego miałeś) ? Konturowe? Szybkie? Twarde? Równe? Dla mnie są miękkie, zaokrąglone i przy dłuższym obcowaniu jednak jest ich za dużo. 

XS3 nie słuchałem , ale nie spodziewałem się , że będzie tak duża różnica względem XS2. W głowie mam też 202/200DR , w którym bas był jak skała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, izapat napisał:

XS3 nie słuchałem , ale nie spodziewałem się , że będzie tak duża różnica względem XS2. W głowie mam też 202/200DR , w którym bas był jak skała.

Pewnie tak jest. Jednak konkretnie model nait XS3 poza obudową nie ma w sobie nic ze skały. Jest to bardzo muzykalny wzmacniacz do słuchania muzyki (również a może głównie kiepskich realizacji, które przedstawi na swój bardzo smaczny, nasycony, całkiem namacalny, angażujący sposób) a nie rozbijania jej na atomy i szukania referencji w każdym zakresie.  🙂

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Adam 38 napisał:

Pewnie tak jest. Jednak konkretnie model nait XS3 poza obudową nie ma w sobie nic ze skały. Jest to bardzo muzykalny wzmacniacz do słuchania muzyki (również a może głównie kiepskich realizacji, które przedstawi na swój bardzo smaczny, nasycony, całkiem namacalny, angażujący sposób) a nie rozbijania jej na atomy i szukania referencji w każdym zakresie.  🙂

a daj kilka utworów, w których zbadam sam ten fenomen miękkiego basu - napiszę, jak u mnie go dobieram

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dekoracja napisał:

a daj kilka utworów, w których zbadam sam ten fenomen miękkiego basu - napiszę, jak u mnie go dobieram

Jeżeli go nie słyszysz od razu, nie tak jak ja odbierasz charakter tego pieca to co to zmieni? Ja to zmiękczenie słyszę u niego wszędzie!, tak samo jak braki w rozdzielczości czy podbite niskie tony. Już nie chce mi się dalej ciągnąć tego tematu, ile można 🙂 Podoba się, super. Też mi się podobał, krótko no ale podobał. 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2022 o 16:03, Na Temat Audio napisał:

Jeśli Naim gra zbyt ciepło to proszę sprawdzić z tymi kolumnami jeden z trzech wzmacniaczy:

1. Trigon Exxact

2. Cyrus i7 XR

3. Synthesis Roma 37DC+

Wszystkie grają szybciej, jaśniej i bardziej szczegółowo niż Naim. Skoro szuka Pan czegoś po przeciwnej stronie powinny wypaść bardzo dobrze. Wszystkie mają również wbudowane przetworniki DAC.

Pozdrawiam,

Michał

Czy Cyrus i7 XR nie będzie zbyt słaby do 5.24? Czy te 52W na kanał to w realu więcej niż na papierze? Wiem, że jest mocniejsza wersja ale sporo droższa więc raczej nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Superjaro napisał:

Czy te 52W na kanał to w realu więcej niż na papierze?

Nie, tu nic więcej w realu nie będzie a jeszcze Cyrus podaje te liczby w odniesieniu do 6 Ohm a nie jak większość producentów do 4 Ohm  więc przy 4 Ohm będzie to ok. 40 W.  Niestety ale do Twoich PMC 25.24 chyba warto pomyśleć o czymś w stylu  min. Supernait 3 (tylko ta koszmarna cena...).

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adam 38 napisał:

Cyrus podaje te liczby w odniesieniu do 6 Ohm a nie jak większość producentów do 4 Ohm  więc przy 4 Ohm będzie to ok. 40 W.

Panie Adamie,

moc wzrasta przy niższej impedancji, nie maleje 🙂

12 godzin temu, Superjaro napisał:

Czy Cyrus i7 XR nie będzie zbyt słaby do 5.24?

Moim zdaniem nie, od czasu pojawienia się nowej serii XR Cyrus praktycznie na każdych targach wystawia się z kolumnami PMC Twenty5 i Fact pokazując te dwa wzmacniacze.  Wystarczy spojrzeć na ich FB i ostatnie relacje. Niemniej jednak jeśli ma Pan obawy to w grupie wymienionych przeze mnie wzmacniaczy jest również Synthesis na modułach ice power o mocy 2x250W przy 8ohm i 2x400W przy 4ohm... Ma opisaną przez Pana barwę dźwięku, ma wbudowanego całkiem przyzwoitego daca AKM, ma spory zapas mocy, mieści się w zakładanym budżecie, jeszcze sporo zostanie.

 

Pozdrawiam,

Michał

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Na Temat Audio napisał:

moc wzrasta przy niższej impedancji, nie maleje 🙂

12 godzin temu, Superjaro napisał:

Prawda, przepraszam i oj tam oj tam 😉 . Każdy wie, że chodziło mi o 8 Ohm (większość producentów tak podaje wartości przy piecach) ale na szybko  w biegu z pracy klepane... Przy 8 Ohm będzie ok. 40W. 

Dzieki za wyłapanie oczywistej omyłki pisarskiej.

Pozdrawiam 🙂

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Adam 38 napisał:

Prawda, przepraszam i oj tam oj tam 😉 . Każdy wie, że chodziło mi o 8 Ohm (większość producentów tak podaje wartości przy piecach) ale na szybko  w biegu z pracy klepane... Przy 8 Ohm będzie ok. 40W. 

Wiem, że Pan wie ale nie mogłem się powstrzymać 🙂

Zapraszamy na odsłuchy i do wypożyczeń - www.natemataudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.01.2022 o 14:13, tresporros napisał:

nie maja...moj kumpel ma ATC 150 scm, aktywne,

w porownaniu do moich IB1, ATC graja tak jakby mialy HPF zaaplikowany w okolicach 50-60Hz

srednica jest piekna za to....w ATC,

ale nawet laicy (osoby spoza branzy pro-audio) zauwazyli brak basu w ATC.

Taki maja charakter, a PMC slyna z tego ze to sa bad boys w low endzie:)

z dobrym wzmacniaczem, w akustycznie przystosowanej przestrzeni - nie ma glosnikow w tej cenie, ktore sie zblizaja do PMC; to jest krotko mowiac, za te pieniadze best speaker !

 

PS. https://pmc-speakers.com/news/filip-pietrzykowski-pmc-ib1-monitors

Na co kolega zmienia swoje PMC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po odsłuchiwaniu przez tydzień wzmacniacza Naim XS3 przyszedł czas na kolejny w połączeniu z PMC 5.24. Tym razem jest to Denon PMA-2500na.

Brzmienie przeciwne w stosunku do Naima, zdecydowanie twardsze, bardziej konturowe, ostrzejsze - takie powiedziałbym koncertowe. Idealnie brzmią gitary. Tak jak na koncertach zarówno rockowych jak i akustycznych. Wg mnie całościowo brzmienie może mniej przyjemne od Naima ale bardziej precyzyjne. Na pewno czuć, że ten Denon to wysoka półka. Pojawiło się więcej nowych smaczków, których nie było słychać na Naimie.  Denona na pewno nie polecam osobom lubiącym łagodne spokojne granie.

W Denonie czuć moc każdego instrumentu i większą separację instrumentów w nagraniach orkiestrowych. Bas nie jest dominujący (aczkolwiek gram w 35 m. kw. w mniejszym pomieszczeniu pewnie byłoby go więcej) natomiast sporo jest wysokich tonów. Średnica nie wybija się w żadną stronę. Niestety nie przybliża wokalu w stronę słuchacza - a tego szukam.

Na chwilę obecną idealne byłoby  coś pośredniego pomiędzy tym Denonem a Naimem.

Kolejne na liście to Hegel 190 i Atoll in 300. Potem może jeszcze wypożyczę od Pana Michała Curusa i9 XR aczkolwiek nie jestem fanem wyglądu Cyrusa .

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, puszkin napisał:

Pmc lubi pokazywać pazur w górnych rejestrach tak więc trzeba na to uważać bo na dłuższą metę może męczyć. 

Wydaje mi się że pozytywnie wpłynęłoby na dźwięk dodanie teddy cap do xs3. 

Powodzenia w poszukiwaniu.

Słucham dużo przez złącze optyczne (mam podłączony telewizor i w dobrej jakości dźwięku są filmy na Netflix-ie) dlatego przy Naim XS3 do ceny musiałbym doliczyć DAC i interkonekt. Jak doliczę jeszcze zasilacz to okazuje się że całościowo drogo to wychodzi.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podpięty CA dac magic100 do 282/250 i może dla wielu będzie to śmiech na sali ale ten dac mi odpowiada i już.  Cena też śmieszna. Zasilacz to koszt między 1.3 a 1.5k( używany) więc wg mmie akceptowalne. 

Oczywiścienie nie namawiam bo jest wiele świetnych wzmaków, które zagrają świetnie z pmc.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwania wzmacniacza dla PMC 5.24 ciąg dalszy. Po testowaniu Naim XS3 i DENON PMA-2500 przyszedł czas na ATOLL in200 z wbudowanym modułem DAC. 

Dźwięk bardzo przyjemny, któremu moim zdaniem zdecydowanie bliżej do NAIM-a niż do Denona.  Atoll pozwala na wielogodzinne słuchanie bez żadnych denerwujących dźwięków. Nie ma żadnych ostrych brzmień jak w Denonie. Wszystko jest delikatne i lekko ocieplone. Bardzo odpowiadają mi wokale, które są bardzo lekko wypchnięte do przodu i są bardzo plastyczne. Denon mimo że wg danych 80W na kanał przy 8 ohm a Atoll 120 W jest zdecydowanie mocniejszym sprzętem. Atoll dawkuje moc bardzo oszczędnie.  Moc i dynamika po stronie Denona. Jednak Denon miał ostry lekko metaliczny dźwięk. Barwa Atolla bardzo fajna.  Gdybym jednak miał wybrać wzmacniacz do 15-minutowej prezentacji przed znajomymi jak super gra mój audiofilski sprzęt to Denon miażdży Atolla. Jak znajomy miałby posiedzieć u mnie godzinę wybrałbym Atolla.

Atoll fantastycznie brzmi przy bardzo dobrze, dynamicznie nagranych materiałach. Gorszej jakości nagrania lepiej brzmią na Denonie, który dodaje im dynamiki. Tzw. blach również fajniej brzmią na Denonie.

W porównaniu do Naima to brzmienie Atolla dosyć podobne ale Naim generuje dużo szerszą scenę stereo i całościowo wydaje się minimalnie bardziej muzykalny ale nie podkreśla tak ładnie wokali jak Atoll. Jeśli chodzi o Atoll-a to transformatory nie "brumią" i nic nie szumi - a takie opinie słyszałem na forum ale widać że to egzemplarz demonstracyjny używany od długiego czasu.

Można więc powiedzieć, że szukam złotego środka: barwa i wokale Atolla, dynamika i rozdzielczość Denona i muzykalność Naim-a.

Który wzmacniacz spełnia te wymagania - jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Superjaro napisał:

Poszukiwania wzmacniacza dla PMC 5.24 ciąg dalszy. Po testowaniu Naim XS3 i DENON PMA-2500 przyszedł czas na ATOLL in200 z wbudowanym modułem DAC. 

Dźwięk bardzo przyjemny, któremu moim zdaniem zdecydowanie bliżej do NAIM-a niż do Denona.  Atoll pozwala na wielogodzinne słuchanie bez żadnych denerwujących dźwięków. Nie ma żadnych ostrych brzmień jak w Denonie. Wszystko jest delikatne i lekko ocieplone. Bardzo odpowiadają mi wokale, które są bardzo lekko wypchnięte do przodu i są bardzo plastyczne. Denon mimo że wg danych 80W na kanał przy 8 ohm a Atoll 120 W jest zdecydowanie mocniejszym sprzętem. Atoll dawkuje moc bardzo oszczędnie.  Moc i dynamika po stronie Denona. Jednak Denon miał ostry lekko metaliczny dźwięk. Barwa Atolla bardzo fajna.  Gdybym jednak miał wybrać wzmacniacz do 15-minutowej prezentacji przed znajomymi jak super gra mój audiofilski sprzęt to Denon miażdży Atolla. Jak znajomy miałby posiedzieć u mnie godzinę wybrałbym Atolla.

Atoll fantastycznie brzmi przy bardzo dobrze, dynamicznie nagranych materiałach. Gorszej jakości nagrania lepiej brzmią na Denonie, który dodaje im dynamiki. Tzw. blach również fajniej brzmią na Denonie.

W porównaniu do Naima to brzmienie Atolla dosyć podobne ale Naim generuje dużo szerszą scenę stereo i całościowo wydaje się minimalnie bardziej muzykalny ale nie podkreśla tak ładnie wokali jak Atoll. Jeśli chodzi o Atoll-a to transformatory nie "brumią" i nic nie szumi - a takie opinie słyszałem na forum ale widać że to egzemplarz demonstracyjny używany od długiego czasu.

Można więc powiedzieć, że szukam złotego środka: barwa i wokale Atolla, dynamika i rozdzielczość Denona i muzykalność Naim-a.

Który wzmacniacz spełnia te wymagania - jakieś propozycje?

Posłuchaj Moonrivera 404 . U mnie pokonał wiele wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Superjaro napisał:

Dzięki za propozycję. Nie znałem tej firmy.

Bardzo ciekawy wzmacniacz. Moc nie duża , ale daje spokojnie radę nawet z DYNAUDIO.

w rozsądnych poziomach głośności( mieszkaniowych) Barwny , lekko ocieplony , rozdzielczy , z mocnym basem. Wcześniej miałem Octave V70se , ale Moonriver okazał się dla mnie lepszy. To uniwersalny sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając wzmacniacza do PMC 5.24 niespodziewanie wypożyczyłem hybrydowy wzmacniacz Synthesis Roma 37DC+. Do wypożyczenia skusił mnie 40% rabat wyprzedażowy ex-demo. Muszę przyznać, że jakość dźwięku bardzo dobra, duża dynamika, piękna  nasycona barwa dźwięku.  Nie miały jednak tego czego szukam czyli podkreślonego i wypchniętego wokalu.  W synthesis po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją że wokal był cofnięty o duży krok do tyłu. Oglądając np. muzykę na YT wokaliści śpiewali za ekranem telewizora stojącego ok. 30 cm za linią kolumn.  Czyli w moim odczuciu wokal był więc ok. 50 cm za linią kolumn. Dodatkowe niedopasowanie tego  wzmacniacza do PMC była duża ilość wysokich tonów, których moim zdaniem PMC mają sporo. Na plus wzmacniacza wbudowany przyzwoitej jakości DAC. Moim zdaniem wzmacniacz ten mógłby zgrać się z nowymi Aydio Physic Tempo Plus i Avanti, które mają mało muzykalności, mało wysokich tonów, i grają bardzo mocną wypchniętą średnicą.

Planuję wypożyczyć Hegla 190, Atoll in300 gdyż in200 bardzo mi się podobał i być może Moonriver 404 ale to najdroższa opcja i do tego bez DAC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 😉

Robię małe rozeznanie. Posiadam Onkyo A-9070 i szukam uniwersalnych kolumn podstawkowych do kwoty 5000zł. Mogą być nowe i używane. Obecnie gram na Heco aurora 700 i chciałbym zrobić krok w przód. Dostałem propozycję zakupu

https://www.olx.pl/d/oferta/pmc-tb2i-brytyjskie-monitory-ze-studyjnym-rodowodem-CID99-IDMgrrA.html

Czy ten model sprawdzi się w moim przypadku? Jak nie bardzo, to czy jest coś ze stajni PCM  co zgra się z Onkyo A-9070 Jaki model byście polecili do tego wzmacniacza? 

Muzyka: pop lata 80, rock, muzyka filmowa, elektroniczna i w największym stopniu power metal. Pokój 18m2. Kolumny maksymalnie mogą stać oddalone od tylnej ściany a plecami kolumn ok 35-45cm 

więcej w temacie 

https://www.audiostereo.pl/topic/158092-uniwersalne-kolumny-podstawkowe-do-5000-zł/

Jest szansa na znalezienie kompana do mojego Onkyo A-9070. Wzmacniacza nie mam zamiaru zmieniać. Może kiedyś 😁 

Pozdrawiam

Edytowane przez rd79

Cabasse Abyss + ELAC Carina BS243.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.