Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz 'Ugoda'


jar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tej małej Ugodzie stereo mam 4szt 10.000uF/50 Samwha, a w tym większym testowym są 2szt Elny Cerafine 18.000uF/63V i mostek DSEP30-03.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Żurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czy ktoś wie jaka jest czułość wejściowa ugody?

Pozdrawiam Arczi

 

Ugoda wzmacnia napięcie wejściowe 26 dB czyli 20 razy. Maksymalny poziom wyjściowy zależy od zasilacza. tak więc przyjmując pierwotne założenie: 100W/4R czyli 28,282V w szczycie sygnału, pełne wysterowanie osiąga przy sygnale wejściowym 1,414V (wartość szczytu sygnału). Im wyższe zasilanie tym wyżej próg obcinania tym więcej można wysterować wejście. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne już myślałem że nikt mi takiej informacji nie udzieli. Tak obserwuję sobie, jak wtargnąłeś na AS i jestem bardzo mile zaskoczony twoją osobą. Rzeczowy z Ciebie człowiek i pomagasz jeśli możesz, jak dla mnie OK :). Więcej takich ludzi jak Ty z wiedzą, pozytywnym nastawieniem, chęcią pomocy i dobrymi pomysłami to będzie naprawdę fajne forum :).

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie dalej nurtuje fakt, że bez przyrządów nie ma gwarancji równego ustawienia dwóch ugód, nie wspomnę, że bez FFT nie ma szans ustawić na minimum zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile ppm chcesz mieć gwarancję?

Nie ma to, jak dać człowiekowi pokrętło :)

 

Dla mnie, czy na trójkąt czy na FFT praktycznie jest podobnie - przynajmniej z tych fotek, jakie zamieścił Żurek. Spójrz na jakim poziomie się to odbywa. -90dB i lepiej. -80 dB to już 0,001% . Co Ci da, czy będzie kilka dB lepiej czy gorzej? Tym bardziej, że nie ma idealnego ustawienia, bo dla każdej częstotliwości jest inaczej. Zupełnie wystarczające jest ustawienie na pomiar napięcia miernikiem dla np. 100 Hz, jak nie ma trójkata a miernik jest zwykły. Nie można dać się zwariować. Słyszysz ppm-y?

Nigdy nie osiągniesz 100 % identyczności w dwóch układach. Wszystko zależy od dokładności pomiaru. Prawidłowość polega na tym, aby róznice były jedynie na dozwolonym, małym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile ppm chcesz mieć gwarancję?

Nie ma to, jak dać człowiekowi pokrętło :)

 

Dla mnie, czy na trójkąt czy na FFT praktycznie jest podobnie - przynajmniej z tych fotek, jakie zamieścił Żurek. Spójrz na jakim poziomie się to odbywa. -90dB i lepiej. -80 dB to już 0,001% . Co Ci da, czy będzie kilka dB lepiej czy gorzej? Tym bardziej, że nie ma idealnego ustawienia, bo dla każdej częstotliwości jest inaczej. Zupełnie wystarczające jest ustawienie na pomiar napięcia miernikiem dla np. 100 Hz, jak nie ma trójkata a miernik jest zwykły. Nie można dać się zwariować. Słyszysz ppm-y?

Nigdy nie osiągniesz 100 % identyczności w dwóch układach. Wszystko zależy od dokładności pomiaru. Prawidłowość polega na tym, aby róznice były jedynie na dozwolonym, małym poziomie.

A -80 dB to nie przypadkiem 0.01%? I O ile dobrze pamiętam to -90dB to 0.003%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja, to 1/10000 czyli 0,01 %

 

Ale i tak nie robi to zbytniej róznicy, tym bardziej, że jedynie pierwsza harmoniczna wychodzi powyżej -90 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja, to 1/10000 czyli 0,01 %

 

Ale i tak nie robi to zbytniej róznicy, tym bardziej, że jedynie pierwsza harmoniczna wychodzi powyżej -90 dB.

Też prawda. Ja tylko tak dla ścisłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zaobserwowałem, że przy różnych ustawieniach R6 i korekcji Haksforda, Ugoda różnie brzmi i może to jeszcze zależeć od biasu. Po niedzielnych pomiarach i regulacjach, gdy starałem się wyśróbować na minimum zniekształceń, subiektywnie dźwięk stał się miększy, mniej energii, słabiej artyjułowany bas, nieco matowszy, mniej wciągający. Może tak powinno być nie wiem... będe dalej dociekać.

 

Zwracam się z pytaniem do Jarka: jaki jest prawidłowe kryterium ustawienia R6? Niwelacja DC, ale NFB zawsze sporowadza DC ofset w okolice zera. Równe prądy obu żródeł prądowych? Czy na ten czas zewrzec C28?

 

Przed chwilą zmierzyłem wzmocnienie które u mnie wynosi 26,3dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zwracam się z pytaniem do Jarka: jaki jest prawidłowe kryterium ustawienia R6? Niwelacja DC, ale NFB zawsze sporowadza DC ofset w okolice zera. Równe prądy obu żródeł prądowych? Czy na ten czas zewrzec C28?

 

Przed chwilą zmierzyłem wzmocnienie które u mnie wynosi 26,3dB.

 

Nigdy nie miałem dokładnego zera na wyjściu tak, samego z siebie. Musiałaby zaistniec sytuacja idealnego sparowania obu gałęzi. NFB niweluje te rozbieżności do poziomu takiego, jak to wynika z głębokości sprżężenia zwrotnego. Potkiem ustawia się dokładnie zero na wyjściu. Bez tego zawsze te kilkadziesiąt lub setka mV była. Również, słuzy do skorygowania napięcia na wyjściu po odpwoeidnim "rozgrzaniu" układu. Nie lubię, jak przez kolumny płynie jakiś prąd stały.

 

Zmierzone wzmocnienie może się nieco różnić od teoretycznego - wzór zakłada, że wzmacniacz ma nieskończenie wielkie wzmocnienie w otwartej pętli - tak nigdy nie jest. Ale jest to wystarczające przybliżenie w celu zaprojektowania układu.

 

PS. No, jak się komuś to wydaje zbędne, to wystarczy zamiast potka wstawić rezystor o wartości 0,5k, aby w sumie było 1,5k - tak, jak w ujemnej gałęzi. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem ponowną regulację:

a)bias na 60mA (spadki na rez emiterowych po 12mV)

b)za pomocą R6 po wygrzaniu doprowadziłem jaknajbliżej zera. DC na wyjściu +/-1mV pływa w zależnośći od nagrzania wzmacniacza

c)przebieg trójkątny na ocsyloskopie; trzeba oscyloskop ustawić na większą czułość anieżeli potrzebna do obserwacji całego przebiegu i przeunąć pionowo tak aby zobrazować tylko wierzchołek trójkąta

korekcję ustawiłem tak aby niemożliwe stało się odróżnienie zmiany wysokości między zmianą obciążenia 6R / 2R

 

Spektrogramy:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-33778-0-97768000-1305799082_thumb.jpg

 

 

Jako że ciekawość korci zacząłem ponownie kręcić ale z postanowieniem, że za pomocą R6 już nie optymalizuję widma, tylko sprowadzam DC jaknajbliżej zera, tak więc kręcąc głębokością korekcji Haksforda, dostrzegłem, że jest takie miejsce w którym h2 i h3 się wyrównują. Kręcąc w jedną stronę h2 się zmniejsza, a h3 zwiększa, kręcąc w przeciwną jest odwrotnie. Po środku jest miejsce w którym h2 i h3 się wyrównują i tak postanowiłem już zostawić.

 

post-33778-0-57382600-1305799878_thumb.jpgpost-33778-0-39489400-1305799914_thumb.jpg

 

Spektrogramy nienormalizowane, napięcie na wyjściu ok 20Vrms, kan 1 obciążony 3,5R, kan 2 przez 3R; w kan2 musiałem zmniejszyć wysterowanie o 1dB, gdyż już przycinał z powodu większego obciążenia.

 

Wróciła ciekawość dźwięku, mniej matowości, bas nieco zwinniejszy, ale wydaje mi się, że na początku po złożeniu Ugody był bardziej energetyczny. Może się czepiam, gdyż powróciła mi dawno zapomniana audiofilska schizoidalna nadpobudliwość, albo rzeczywiście Ugoda odzwierciedla w dźwięku bardzo duże subtelności w jej regulacji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Żurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się trochę pytaniem o zamówienie płytek. Temat obserwuję już jakiś czas i mam nawet dwie płytki do Ugody z pierwszych zamówień, ale chętnie kupił bym jeszcze kilka, żeby pobawić się w różne wersje i porównania.

 

Wiem, że jest kilka osób, które też są zainteresowane płytkami. Przy około 20sztukach, cena może być "do przyjęcia", więc o ile autor projektu wyraża zgodę, chętnie uruchomiłbym nowe zamówienie. Zupełnie nie przeszkadza mi przejęcie nudnych obowiązków zamawiania i rozsyłania płytek, tak aby nie robić problemów innym. Planuję swoje wersje zrobić na dość dobrych elementach, które ciężko dostać w Polsce, więc od razu możemy też zrobić wspólne zamówienie na elementy. Może otrzymanie płytki wraz ze wszystkimi elementami zachęci ludzi do zamówień.

 

Nie jest to oficjalne zamówienie i to czy dojdzie do skutku nie jest pewne. Proszę je na razie uznać za orientacyjne zapytanie o ilość chętnych osób.

 

1. mate_ous - 4 sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zainteresowany. W ogłoszeniach też widziałem innych chętnych.

1. mate_ous - 4 sztuki

2. wakutoma - 2 sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wakutoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mate_ous - 4 sztuki

2. wakutoma - 2 sztuki

3. twonk - 2 sztuki

4. bum1234 - 2 sztuki

5. Marcin-utopia - 2 sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bezkompromisowych podzespołach wyszło mi jakoś tak 700 zł za komplet stereo.

 

Dzięki za szybką odpowiedź - a czy w tej kwocie jest uwzględnione zasilanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista na PCB

1. mate_ous - 4 sztuki

2. wakutoma - 2 sztuki

3. twonk - 2 sztuki

4. bum1234 - 2 sztuki

5. Marcin-utopia - 2 sztuki

6. GNAKED - 2 sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź - a czy w tej kwocie jest uwzględnione zasilanie?

 

Tak, kwota obejmuje działający wzmacniacz bez obudowy. Obudowa jest na razie "w planach" u mnie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też :)

 

Lista na PCB

1. mate_ous - 4 sztuki

2. wakutoma - 2 sztuki

3. twonk - 2 sztuki

4. bum1234 - 2 sztuki

5. Marcin-utopia - 2 sztuki

6. GNAKED - 2 sztuki

7. zero79 - 2szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista na PCB

1. mate_ous - 4 sztuki

2. wakutoma - 2 sztuki

3. twonk - 2 sztuki

4. bum1234 - 2 sztuki

5. Marcin-utopia - 2 sztuki

6. GNAKED - 2 sztuki

7. zero79 - 2szt.

8. deuter - 2 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.