Skocz do zawartości
IGNORED

Serwer muzyczny klasy Hi-End


bart74

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

to w zasadzie mój jeden z pierwszych wątków na forum (proszę o wyrozumialość, jeśli nie trzymałbym się przyjetych tu konwencji).

Na początku dodam, że "na szybko" nie znalazłem na forum wątków, które wyczerpałyby moje pytania.

 

Nadszedł dla mnie czas na zbudowanie serwera muzycznego.

Zależy mi na rozwiązaniu możliwie najlepszym sonicznie i rozwojowym na przyszłość (gęste formaty)

 

W zasadzie dysponuje wysokiej klasy przetwornikami C/A (m.in 24/192kHz na 4xBB1702-K czy też SACD na 6xCS4397) niemniej nie wykluczam zakup nowego dedykowanego specjalnie pod serwer (myślałem o PS Audio PWD + karta Bridge).

 

Moje pytanie kieruję do osób, które już empirycznie sprawdziły rozwiązania, na temat których będą się wypowiadać (bądź przynajmniej uczciwie z nimi obcowały).

 

Moje pytania:

Jakie przetwornik byście polecali (gotowy przyjąć gęste formaty) - cena 2-rzędna

Jakie Serwer NAS (przynajmiej na 2 dyski ale najchętniej na 4 - budowa macierzy RAID 5)

Jakie dyski (typowo serwerowe/ czy bez znaczenia)- czy oprócz głośności pracy i niezawodności, czy są jeszcze jakieś inne parametry, na kóre warto zwrócić uwagę ? (ograniczmy się do dysków SATA II i III)

Połączenie serwera z przetwornikiem C/A - stacjonarne kablem sieciowym / czy WI-FI ? Czy Długość i jakość kabla ma znaczenia (jeśli tak to przy jakich długościach) ?

Dodatkowe akcesoria godne polecenia (UPS'y, kable cyfrowe itp)

 

Chętnie też nawiąże kontakt telefoniczny lub bezpośredni (z Warszaway lub okolic) z osobami, które chętnie podzieliłby się sowimi doświadczeniami w omawiany zakresie.

 

Z góry dziękuję za (mam nadzieję) Wasze zaintersowanie tematem.

 

Pozdrawiam forumowiczów Bartek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz sobie stawiać NASa to będziesz jeszcze potrzebował urządzenie pośrednie pomiędzy NASem a DACiem do samego odtwarzania plików - np. Sqeezeboxa lub dodatkowy komputer. Bezpośrednio do NASa można podłączyć nieliczne odtwarzacze strumieniowe - np. Linna.

 

Moim zdaniem lepiej jest zbudować sobie serwer w obudowie takiej jak MUSA i tam wstawić sobie 3 dyski - jeden na system i np. 2x 1TB na pliki - niż stawiać pod to NASa i oddzielny komputer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Audio PWD + karta Bridge (słuszny wybór)

albo Linn Majik DS

 

+ do tego RIPNAS - NAS dedykowany do Audio

 

I masz cały komplet.

A jak chcesz mieć super High-End to kupujesz Linn Klimax DS.

 

Proste, przyjemnie i nietanie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Audio PWD + karta Bridge (słuszny wybór)

albo Linn Majik DS

 

+ do tego RIPNAS - NAS dedykowany do Audio

 

I masz cały komplet.

A jak chcesz mieć super High-End to kupujesz Linn Klimax DS.

 

Proste, przyjemnie i nietanie ;-)

 

Jesli Linn Klimax jest h-endem,to ja jestem księdzem.

To urządzenie posiada taką cechę-jedziesz jak Ferrari tzn.szybko o reszcie zapomnij bo nie zauwazysz emocji a bez tego nie ma h-endu-jasne prę Pana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Linn Klimax jest h-endem,to ja jestem księdzem.

Są różne odcienie Piękna ... Kliniczność i chłód też mogą być pociągające...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze ile postow tyle opinii i jak zazwyczaj w kazdym jest mniej lub wiecej, ale jednak prawdy:-)

 

Nie mozna przejsc obojetnie obok wspomnianego wyzej PS Audio. Naprawde robi wrazenie. Opisywanie brzmienia chyba troche mija sie z celem.

 

Trzeba posluchac. Na pewno warto.

 

Jesli nie masz gdzie - zapraszam na priv.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Linn Klimax jest h-endem,to ja jestem księdzem.

To urządzenie posiada taką cechę-jedziesz jak Ferrari tzn.szybko o reszcie zapomnij bo nie zauwazysz emocji a bez tego nie ma h-endu-jasne prę Pana.

Fajnie się tak pisze o czymś, o czym nie ma się zielonego pojecia? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linna DS słuchałem swego czasu na AS. Nie zachwycił, zupełnie. Grał poprawnie i beznamiętnie. Może to kwestia konfiguracji systemu, może czegoś innego, nie wiem. Nie jest wykluczone że w dobrze zestawionym systemie potrafi zagrać lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Linn Klimax DS jest najlepszym źródłem cyfrowym jakie słyszałem u siebie w systemie. I kiedyś może będzie u mnie - mam taką nadzieję.

Moim zdaniem jeśli szukamy hi-endowego źródła cyfrowego, należy jego posłuchać w dobrze skonfigurowanym systemie. (tutaj lekki prztyczek do Linna - system all-Linn niekoniecznie zalicza się do tej kategorii ;-) ale może ja po prostu nie przepadam za ich kolumnami...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kris

Star trekkin' across the universe; Boldly goin' forward, still can't find reverse...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimax jest świetnym playerem, ale też kosztuje sporo. jest to ciężki niemiłosiernie blok aluminium, obliczony chyba na przterwanie apokalipsy. słuchałem w moim systemie i rozstanie było trudne. jest jeszcze akurate, bardziej przystępny, a dużo lepszy od mojego majika. tak w pół drogi do klimaxa. jeśli ktoś może sobie pozwolić, zdecydowanie polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena drugorzędna jest pojęciem względnym, ale jeśli jest obiektywnie drugorzędna, posłuchaj klimaxa. Nic lepszego nie słyszałem. Jeśli poziom plus 60k jest jednak przesadą, spróbuj niższe modele - linn jest od zera zaprojektowany pod sieć, fajnie działa np. z plikami bezstratnymi apple (jako bardzo nieliczny), co umożliwia jedną bibliotekę z itunes - a w świetle plotek, że apple może sprzedawać gęste pliki może się przydać jeszcze bardziej. Co ważne, sterowanie z iphone lub ipada jest coraz lepsze (choć wciaż niedoskonałe).

 

A co do ferrari ... no cóż, zaręczam, że nie tylko szybkość wywołuje tam wrażenie :) och, zdecydowanie nie tylko szybkość :) :)

 

a i jeszcze jedno - jak nie masz limitów $$$, poczekaj chwilę wchodzi nowy klimax

 

i jeszcze drugie :) - jako serwer używam serwera mac'a mini, dwa dyski 500 plus zewnętrzna macierz - idealnie cichy i spełnia kilka innych zadań. Pewnie za mało dla Ciebie, ludzie których znam chwalą sobie wspomnianego ripnasa.

 

i trzecie (chyba ostatnie) - preferuję kabel, zwłaszcza przy gęstych plikach. Mam sieć na airportach, to dość wydajne stacje, ale udawało sie zrywać na sekundę transmisję po wifi - lekko upierdliwe, zależy od wyczulenia. Kabel jest pewniejszy, nie słyszałem o wpływie jego jakości czy długości, mam jakiś przyzwoity standard komputerowy w ścianie, działa na odległość ok 10m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie Klimaxa można już kupić dCS Debussy (konstrukcyjnie to samo co Puccini, minus transport) + MacMini jako serwer i sterowanie w jednym.

 

Za połowę tej kwoty, czyli ok 20kzł masz ARC DAC 8, a jeszcze taniej - PS Audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak w takim razie wyglada Twoja propozycja?

 

Przywalić i obśmiac cokolwiek sztuka niewielka raczej.......

To w naszym kraju potrafi prawie kazdy.

 

Drogi Panie-prosze poszperać troszkę i poszukac urządzenia za 12500 euro-które będzie miało premierę w Polsce w czerwcu.

Nie ma lekko wszystko wszyscy chcieliby mieć podane na talerzu.

Zaznacze tylko nieśmiało,że jestem zaproszony na prezentacje tego urządzonka jako jeden z pierwszych...wie Pan o czym pisze?

Szperajcie chłopy ,szperajcie...może wyznawcy Elberotha łaskawie Panu podpowiedzą........kto zgadnie o jakim serwerze h-end pisze??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoł.

Lepszy ten serwer bo droższy? Bo rozumiem, jeszcze go nie słuchałeś...

 

A ja wczoraj kupiłem serwerów i macierzy za 2,5mln zł. Dotykałem ich, w poniedziałek będę mógł posłuchać.

 

Myślę, że te wasze zabawki odpadają w przedbiegach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

A ja mam dopiero niezły ubaw. Pamiętasz Stary audiofilu jak upierałeś się że tylko płyty CD coś znaczą ? jeszcze jak Diskomaniak zacznie pisać o gęstych formatach i serverach-komputerach to dopiero będzie.

Panowie- pamiętajcie że sam sprzęt jest mało wart bez dobrych gęstych plików. Już kilkukrotnie na odsłuchach i spotkaniach ludziska marudzili, aż po zapodaniu paru gęstych plików zaczynało grać. Cała tajemnica tkwi w zdobyciu cyfrowego, studyjnego nagrania.

Każdy kto obcuje z gęstymi nagraniami od lat w postaci SACD czy DVDAUDIO to potwierdzi, a jest tu na forum sporo takich osób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie-na razie tylko sprawdzam co w trawie piszczy[gra]i jeszcze jak gra.

O climaxie podtrzymuje swoje zdanie,a urządzenie za 12500 to devialet-więc posłuchamy,ocenimy.

Z cd-kow póki co nie rezygnuje i .......powracam do gramiaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer jako serwer w stylu MUSA fajny pomysł - tylko jaka karta da nazwijmy to "hi-endowy" sygnał spdif ?? Bo z tego co ja sprawdzałem, to ani inntegra Realteka, ani SB Live, ani Audigy, ani nawet zewnętrzny Focusrite nie daje tak dobrego sygnału SPDIF jak Squeezebox. Poprostu z tym samym DAC Squeezebox gra zdecydowanie w innej, wyższej klasie.

 

Jakich Wy kart używacie ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich Wy kart używacie ??

ja żadnej, na dziś teralink, tylko 96kHz z ASIO ale nowy da wyżej

(i wolałby żeby to było hi-fi nie hi-end, przynajmniej wiadomo o co chodzi)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie-na razie tylko sprawdzam co w trawie piszczy[gra]i jeszcze jak gra.

O climaxie podtrzymuje swoje zdanie,a urządzenie za 12500 to devialet-więc posłuchamy,ocenimy.

Z cd-kow póki co nie rezygnuje i .......powracam do gramiaka.

Ooo!To coś nowego,na stare lata będziesz sie wyginał ze zmianą płyty co trzy cztery nagrania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...
  • Redaktorzy

Warto zastanowić się, czy chce się mieć All-in-One do magazynowania i grania plików, czy sam magazyn dostarczający danych do zewnętrznego odtwarzacza strumieniowego.

Jeśli to pierwsze to zdecydowanie warto zainteresować się wspominanymi rozwiązaniami typu Musa. Jeśli natomiast ma być to jedynie magazyn/źródło danych to po pierwsze odradzam WiFi (choć i tak pewnie będzie konieczne do sterowania) a po drugie warto wybrać najbardziej odpowiadające oprogramowanie / serwer UPnP.

W przypadku większości dysków sieciowych można liczyć na obecność

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i to praktycznie załatwia sprawę dostępu do danych bez konieczności włączania komputera (byleby dysk był widoczny w sieci). Jeśli jednak planujemy postawienie / wykorzystanie MiniMaca, albo innego minikompa polecam przetestowanie przynajmniej trzech aplikacji:

- darmowego Foobara z wtyczkami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i Remote

- płatnego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) +

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- bezpłatnego i bardzo ciekawego od strony funkcjonalnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , który umożliwia wymuszenie gapless nawet na strumieniówkach nie posiadających tej funkcjonalności - (wystarczy zakliknięcie jednej opcji podczas otagowywania danego albumu), z dedykowaną (płatną) aplikacją sterującą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer jako serwer w stylu MUSA fajny pomysł - tylko jaka karta da nazwijmy to "hi-endowy" sygnał spdif ?? Bo z tego co ja sprawdzałem, to ani inntegra Realteka, ani SB Live, ani Audigy, ani nawet zewnętrzny Focusrite nie daje tak dobrego sygnału SPDIF jak Squeezebox. Poprostu z tym samym DAC Squeezebox gra zdecydowanie w innej, wyższej klasie.

 

Jakich Wy kart używacie ??

Żeby uzyskać na prawdę dobry rezultat to trzeba zewnętrznego interface'u USB-SPDIF. Karty muzyczne są w samym epicentrum ogromnych ilości zakłóceń generowanych przez elektronikę komputera.

Wydzielone urządzenie, najlepiej osobno zasilane i izolowane wyjścia. Potem dobry kabel cyfrowy (brew pozorom cyfrowa transmisja jest znacznie trudniejsza niż analogowa) i dopiero DAC.

 

No i oprogramowanie ma duży wpływ na to co trafi do interface'u i DACa, nie licząc porządnego kabla USB. Trudno to do końca wytłumaczyć czemu przy asynchronicznej transmisji i niezależnym od komputera zasilaniu wpływ dobrej jakości kabla USB jest nadal tak wyraźnie słyszalny... ale jest. Oczywiście zależy o jakiej jakości systemie mówimy, ale w tych przejrzystych słychać to jednoznacznie.

 

Co do oprogramowania jeszcze. Połączenie wygody i wielofunkcyjności JRiver Media Center z jakością dźwięku JPlay to rozwiązanie ciężkie do pobicia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Już jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Komputer jako serwer w stylu MUSA fajny pomysł - tylko jaka karta da nazwijmy to "hi-endowy" sygnał spdif ?? Bo z tego co ja sprawdzałem, to ani inntegra Realteka, ani SB Live, ani Audigy, ani nawet zewnętrzny Focusrite nie daje tak dobrego sygnału SPDIF jak Squeezebox. Poprostu z tym samym DAC Squeezebox gra zdecydowanie w innej, wyższej klasie.

 

Jakich Wy kart używacie ??

 

Odświeżę wątek. Już chyba wiadomo 1oo% że po usb i jego jakość będzie się liczyć.

Co do komponentów to nurtuje mnie sprawa 'jakości' dodawanej do sygnału audio. Czego, jakich elementów się wystrzegać w np. pł. głównych? Ponoć wentylatory i ich cewki generują 'jakieś zniekształcenia'

Czy wystarczy tania płytka np. asrocka H61M/U3S3 + G530 lub zotac atom/ion1?

Dysk też ssd oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jplay to moim zdaniem zeby wyciagnac maks z tego programu to koniecznie trzeba grac na hibernacji w innym przypdku lepiej isc w np linny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak. Ale jezeli komp nie jest glownym zrodlem to mozna i na wielozadaniowym kompie grac. Gdyz posiadanie specjalnego kompa wylacznie do muzy to nieporozumienie, lepiej juz kupic jak wyzej linn czy innego strumieniowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko chyba o coś od podstaw zaprojektowanego pod audio.

Architektura procesora narzuca określoną topologię peryferiów.

Nie sadzę aby ten cały soft (sterowniki) pod peryferia projektowano i pisano od podstaw...

 

W tej technologii wszystko jest skażone grzechem pierworodnym...

Cyfra to cyfra.

 

Oczywiście można spaprać każdy system.

I potem tworzą się mity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wersja polska z mojego serwera:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.