Skocz do zawartości
IGNORED

Plazma vs LCD


KrzysiekA

Plazma vs LCD  

326 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ktróra z technologii wyświetlania obrazu jest lepsza.

    • LCD
    • PDP
    • Jedna i druga technologia ma swoje wady i zalety.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym na to popatrzył nieco inaczej. Ty dostajesz Golonkę i zimne piwko, a następnie golonkę dosalasz i dopiepszasz ... a do piwa nalewasz soku. Natomiast ja nie "doprawiam" ani jednego ani drugiego :)

Golonkę i zimne piwko mam ustawiwszy G30 po swojemu. Natomiast dodatkowe solenie, pieprzenie i soczek do piwa - to już jest pójście w przesadę, czyli ustawienie obrazu w taki sposób, że staje się nieakceptowalny nawet dla mnie. Kontrast 60 (mam 50), kolor 35 (mam 23) i ostrość 9 (mam 5). :)

Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - poprawnie (wg Audio Video) ustawiony obraz to (pozostańmy przy żywieniowych porównaniach) dieta dla osoby ciężko chorej na przewód pokarmowy :) Jak dla mnie obraz za ciemny, nieostry, niekontrastowy z bladymi, wyblakłymi kolorami, których raczej należy się domyślać, albowiem zobaczyć je trudno. Sztandarowy argument, że "jest identycznie tak, jak w naturze" mnie nie przekonuje. A musi tak być? Jeżeli można sobie ustawić jeszcze ładniej? Dyskutowaliśmy już kiedyś ten temat z Kolegami na Forum. Mczaj definiując moje gusta i upodobania użył wyjątkowo trafnego porównania: lubię obraz w stylu malarstwa impresjonistów.

kontrast, nasycenie kolorów, ostrość to są drugorzędne sprawy - te "przyprawy" o których pisałeś, tu można poszaleć ze swoimi ustawieniami jak komu pasuje, wiadomo że np w jasnym pomieszczeniu kontrast trzeba zwiększyć aby komfortowo oglądać

 

kalibracja to przede wszystkim wyrównanie do właściwych proporcji składowych kolorów RGB, czyli właściwa temperatura barwowa, aby obraz miał naturalny odcień

druga ważna kwestia to przebieg gammy, aby detale nie ginęły w ciemnych i jasnych scenach, żeby obraz nie był właśnie wyblakły - taki obraz oznacza zbyt niską gammę i nie jest poprawny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontrast, nasycenie kolorów, ostrość to są drugorzędne sprawy - te "przyprawy" o których pisałeś, tu można poszaleć ze swoimi ustawieniami jak komu pasuje, wiadomo że np w jasnym pomieszczeniu kontrast trzeba zwiększyć aby komfortowo oglądać

 

kalibracja to przede wszystkim wyrównanie do właściwych proporcji składowych kolorów RGB, czyli właściwa temperatura barwowa, aby obraz miał naturalny odcień

druga ważna kwestia to przebieg gammy, aby detale nie ginęły w ciemnych i jasnych scenach, żeby obraz nie był właśnie wyblakły - taki obraz oznacza zbyt niską gammę i nie jest poprawny

 

Jeśli tak ustawimy sprawę - to się z Tobą w 100% zgadzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie jestem w stanie się z Tobą zgodzić. Moim zdaniem - poprawnie (wg Audio Video) ustawiony obraz to (pozostańmy przy żywieniowych porównaniach) dieta dla osoby ciężko chorej na przewód pokarmowy :) Jak dla mnie obraz za ciemny, nieostry, niekontrastowy z bladymi, wyblakłymi kolorami, których raczej należy się domyślać, albowiem zobaczyć je trudno. Sztandarowy argument, że "jest identycznie tak, jak w naturze" mnie nie przekonuje. A musi tak być? Jeżeli można sobie ustawić jeszcze ładniej? Dyskutowaliśmy już kiedyś ten temat z Kolegami na Forum. Mczaj definiując moje gusta i upodobania użył wyjątkowo trafnego porównania: lubię obraz w stylu malarstwa impresjonistów.

 

Ale tą kwestię już chyba wyjaśniliśmy - ustawienia przenoszone między telewizorami nie działają, co powie Ci każdy kalibrator, nie recenzent, który ma do czynienia z pojedynczym egzemplarzem i ze względów marketingowych udostępnia ustawienia kalibracyjne. Sytuacja mnie irytuje - spójrz na "czarne" forum w temat o Sharpach, dyskusja rozciąga się na 100 stron i każdy uważa, że skalibrowany obraz jest jakiś żółty, brzydki i ciemny, a nikt z piszących tam nie miał nigdy skalibrowanego telewizora, a to właśnie przez robienie kopiuj/wklej ustawień, albo jeszcze lepiej kupowanie ich i mimo, że mówiło się wielokrotnie, że ustawienia są indywidualne, to większość osób tam już sobie zakodowała w głowie "skopiowałem ustawienia => mam skalibrowany telewizor => jest brzydko => kalibracja psuje obraz". Napiszę to jeszcze raz - skalibrowany obraz nie jest wyblakły, ale na ustawieniach z innych modeli często kończy się tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sądzę, że znajdujesz się w podobnej sytuacji.

 

 

Ale ustawiłem sobie G30 po swojemu, co Ty pewnie uznasz za horrendum:

Tryb obrazu: Dynamiczny.

W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) piszez o "przejaskrawieniach zamiast niedoświetlenia, przesyceniu a nie niedobarwienia". Co ja zrobię, że ja własnie to lubię? Obraz jak z pocztówek albo reklamowych folderów?

 

Czy horrendum - nie wiem, powiem tak kwestia gustu. Podejrzewam że używasz dynamicznego, bo brakuje Ci jasności w innych trybach, ale jak już wspomniałem, powinieneś mieć możliwość skonfrontowania tego ze skalibrowanym egzemplarzem, bo nawet klient z ełku, którego cytujesz poniżej przyznał - na tym telewizorze bardziej pasuje mi tryb dynamiczny, ALE skalibrowany jest faktycznie ZNACZNIE bardziej naturalny (porównywaliśmy do "obrazu" za oknem :) )

 

 

Piszesz również: "Powoduje to sytuacja z jaką stykamy się przystępując do kalibracji – wyświetlacze nie są powtarzalne, a więc i ustawienia nie będą". Z tym również nie do końca mogę się zgodzić. Oprócz TX-P42G30E mam również LG 42LV5500. Ustawienia fabryczne LG są tak dobre, że w zasadzie można nic nie robić. Mówią to również inne osoby posiadające telewizory tego producenta.

 

j.w. to wnioski wyciągnięte z pojedynczego egzemplarza. Przykładowo z panasoniców VT30 których skalibrowałem najwięcej też było kilka takich, ze uprzedzałem klienta przed usługą, że zmiany po kalibracji będą ciężkie do zauważenia, większość jednak miała duże przekłamania i w różnym kierunku. Oczywiście pewną tendencja zawsze jest, też pisałem na blogu że LG mają dobre ustawienia fabryczne.

 

 

Nie rozumiesz mojego pytania czym w praktyce różni się VT50 od VT30? Co w nim niejasnego?

Ale OK, już podpowiadam:

TV służy najczęściej do oglądania filmów.

Czy podczas oglądania tychże filmów (czyli test praktyczny, nie laboratorium) widoczna jest przewaga VT50 nad VT30 (oprócz czerni).

 

Pytanie Twoje oczywiście rozumiem :D Zapytuję czego Ci brakowało w tej recenzji, którą całą pisałem testując na żywo VT30 i VT50. Było:

- lepsza czerń absorpcyjna (filtr ekranowy)

- lepsza czerń emisyjna (0,12cd/m2)

- subiektywnie większa jasność

- ostrość i płynność przejść taka sama (zaznaczone w sekcji o 2500hz)

- problem 50hz nadal obecny

- nowy tryb IFC - "pośrednie" daje płynniejszy obraz niż w "standardowy" i nie powoduje teatru

 

Nie pisałem nic więcej, bo... po prostu nie dopatrzyłem się innych różnic. Czyli w praktyce są małe. Zabrakło Ci takiego zdania? :)

 

 

Przeczytałem jeszcze raz i potwierdzam. W całej sekcji "kolory" nie ma ani słowa o wrażeniach nazwijmy to praktycznych. A czemu to takie ważne wg mnie? Ano temu, że przecież jako kalibrator możesz spokojnie osiągnąć taką samą zgodność z trójkątem barw np. w plaźmie LG (które mają / miały szerokie możliwości kalibracji). Czy w takim razie obraz z tych dwóch TV będzie taki sam pod względem kolorystyki? No chyba nie.

 

A jednak... tak :) Takie same szczegółowe pomiary (jakie wstawiam na bloga, dla geeków) oznaczają, że obraz jest kolorystycznie prawie taki sam. Prosty przykład - testujemy teraz na HDTVPolska.com kilka TV na raz, między innymi Panasa ST50 i LG LM660 (matryca IPS). Po skalibrowaniu oba wyświetlacze wyglądały prawie tak samo.

 

Różnice pozostaną, bo matryce mają swoje ograniczenia w kontraście natywnym itd. Dwie plazmy po kalibracji też będą wyświetlać obraz prawie tak samo i różnić się subtelnościami (oczywiście wszystko w ryzach ograniczeń technicznych). Większe rozbieżności będą na LCD z matrycami VA, a to dlatego że bardzo tracą pod kątem, nawet minimalnym i konfrontacja z plazmą jest prawie niemożliwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe info dla zainteresowanych: TVP od dzisiaj nadaje w HD pierwszy program (po DVB-T), niestety widzę że nadają materiały w SD (te które do tej pory widziałem), więc jakości nie można ocenić (jest taka jak w nadawanym równolegle SD).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sądzę, że znajdujesz się w podobnej sytuacji.

Czy horrendum - nie wiem, powiem tak kwestia gustu. Podejrzewam że używasz dynamicznego, bo brakuje Ci jasności w innych trybach, ale jak już wspomniałem, powinieneś mieć możliwość skonfrontowania tego ze skalibrowanym egzemplarzem, bo nawet klient z ełku, którego cytujesz poniżej przyznał - na tym telewizorze bardziej pasuje mi tryb dynamiczny, ALE skalibrowany jest faktycznie ZNACZNIE bardziej naturalny (porównywaliśmy do "obrazu" za oknem :) )

 

Przecież mam go skalibrowanego. Podałem parametry ustawienia RGB. Może kalibrowałem nie profesjonalnie, jak Ty to czynisz, a na tablicach testowych oraz metodą prób i błędów. Ale osiągnąłem obraz którym każdy kto mnie odwiedza - zachwyca się.

 

Używam Dynamicznego, ale nie dlatego, że na innych brakuje mi jasności. Normalny z kontrastem 60 jest tak samo jasny jak mój Dynamiczny z kontrastem 50. Obraz na Dynamicznym jednak bardziej mi się podoba.

 

A co do realizmu (ustawionego przeze mnie obrazu) to może coś opowiem. Można to potraktować w charekterze niejako anegdody, ale to się zdarzyło naprawdę.

 

Oglądałem jeden z moich ulubionych programów krajoznawczo-przyrodniczaych na Animal Planet HD. Ten odcinek akurat traktował o faunie i florze Gór Kaukazu. Na ekranie rodzina rysiów. Tata-ryś, mama-ryś i kilkoro rysiowego drobiazgu, który (jak to maluchy) wesoło się bawił. Mój kot drzemał mi na kolanach. Gdy jest jakaś żywa akcja na ekranie (mecz, kreskówki) zerknie czasem leniwie przez chwilę i kontynuuje drzemkę. Tutaj zerwał się, przybiegł do telewizora, zadarł główkę i nieruchomo wpatrywał w ekran przez bardzo długą chwilę. W końcu usłyszałem charakterystyczne mrauknięcie, które słyszę zawsze gdy ma ochotę na zabawę. I zasadził się, aby wejść w ekran celem dołączenia do tejże zabawy małych kotowatych. Na szczęście w porę go powstrzymałem.

 

A więc chyba obraz jest tak realistyczny, że nawet kot uznał iż te rysie z ekranu są prawdziwe. Jak inaczej wytłumaczyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a jak z obsługą plików po usb?

 

Bobcat jak możesz skalibruj panasa , w moim wypadku vt30 jak opisywałem wykalibrowałem idealnie gamme wyszło sporo detali z półcieni,, ogólnie kolory minimalnie były rozjechane ogólnie można powiedzieć że praktycznie fabrycznie wstrzelone w wierzchołki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem jeden z moich ulubionych programów krajoznawczo-przyrodniczaych na Animal Planet HD. Ten odcinek akurat traktował o faunie i florze Gór Kaukazu. Na ekranie rodzina rysiów. Tata-ryś, mama-ryś i kilkoro rysiowego drobiazgu, który (jak to maluchy) wesoło się bawił. Mój kot drzemał mi na kolanach. Gdy jest jakaś żywa akcja na ekranie (mecz, kreskówki) zerknie czasem leniwie przez chwilę i kontynuuje drzemkę. Tutaj zerwał się, przybiegł do telewizora, zadarł główkę i nieruchomo wpatrywał w ekran przez bardzo długą chwilę. W końcu usłyszałem charakterystyczne mrauknięcie, które słyszę zawsze gdy ma ochotę na zabawę. I zasadził się, aby wejść w ekran celem dołączenia do tejże zabawy małych kotowatych. Na szczęście w porę go powstrzymałem.

 

A więc chyba obraz jest tak realistyczny, że nawet kot uznał iż te rysie z ekranu są prawdziwe. Jak inaczej wytłumaczyć?

 

Mój smok zawsze ignoruje telewizory na ustawieniach sklepowych, woli patrzeć przez okno, ale jak się ustawi dobrze TV to tylko wypatruje fauny, którą można by zjeść:)

filipjackdaniels.jpg

58057320.jpg

 

 

Przecież mam go skalibrowanego. Podałem parametry ustawienia RGB. Może kalibrowałem nie profesjonalnie, jak Ty to czynisz, a na tablicach testowych oraz metodą prób i błędów. Ale osiągnąłem obraz którym każdy kto mnie odwiedza - zachwyca się.

 

Używam Dynamicznego, ale nie dlatego, że na innych brakuje mi jasności. Normalny z kontrastem 60 jest tak samo jasny jak mój Dynamiczny z kontrastem 50. Obraz na Dynamicznym jednak bardziej mi się podoba.

 

Słuchaj, podoba mi się to, że eksperymentujesz z ustawieniami i że osiągnąłeś to co chcesz, tylko proszę nie nadużywaj zwrotu "kalibracja". Nie istnieje coś takiego jak kalibracja trybu Dynamicznego już założenia, bo aby urządzenie mogło zostać skalibrowane to jego zachowanie musi być przewidywalne, a nie "dynamiczne" czyli dostosowywane do wyświetlanej treści. W sieci coraz gorsze rzeczy się widzi - dla niektórych już kopiowanie ustawień z internetu albo z gazet to kalibracja.

 

 

a jak z obsługą plików po usb?

 

Bobcat jak możesz skalibruj panasa , w moim wypadku vt30 jak opisywałem wykalibrowałem idealnie gamme wyszło sporo detali z półcieni,, ogólnie kolory minimalnie były rozjechane ogólnie można powiedzieć że praktycznie fabrycznie wstrzelone w wierzchołki :)

 

Warto sprawdzić jeszcze co się dzieje "wewnątrz" trójkąta, często pomimo dobrych wierzchołków jest tak:

asdvz.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, podoba mi się to, że eksperymentujesz z ustawieniami i że osiągnąłeś to co chcesz, tylko proszę nie nadużywaj zwrotu "kalibracja". Nie istnieje coś takiego jak kalibracja trybu Dynamicznego już założenia, bo aby urządzenie mogło zostać skalibrowane to jego zachowanie musi być przewidywalne, a nie "dynamiczne" czyli dostosowywane do wyświetlanej treści. W sieci coraz gorsze rzeczy się widzi - dla niektórych już kopiowanie ustawień z internetu albo z gazet to kalibracja.

 

Nie czepiajmy się nazewnictwa. Panasonic nazwal "Dynamiczny". LG nazywa ten tryb "Żywy". Więc chyba toczymy akademicką dysputę natury leksykalnej. Dostosowuje się do treści? Nic takiego nie zauważyłem. Może nieuważnie patrzyłem :) Dla mnie po prostu jest to obraz jaśniejszy, bardziej kontrastowy, z mocniejszymi i bardziej nasyconymi kolorami. A jeśli by się nawet dostosowywał - co w tym złego?

 

Bobcat jak możesz skalibruj panasa , w moim wypadku vt30 jak opisywałem wykalibrowałem idealnie gamme wyszło sporo detali z półcieni,, ogólnie kolory minimalnie były rozjechane ogólnie można powiedzieć że praktycznie fabrycznie wstrzelone w wierzchołki :)

 

Przepraszam: a jak się kalibruje Gammę? Mam w menu ustawienia: Korekcja S (a cóż to takiego???), 1.8, 2.0, 2.2, 2.4, 2.6. Wybieram jedno z nich. Co mogę więcej zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat, nie chodzi o nazewnictwo, tylko o to, że bez odpowiedniego sprzętu nie skalibrujesz obrazu. "Na oko" to możesz ustawić jasność, kontrast, ostrość, podświetlenie...

BTW: kot reaguje na ruch, zarys sylwetki i kolory: żółte, zielone, niebieskie i szare, a nie na "realistyczny obraz". :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: kot reaguje na ruch, zarys sylwetki i kolory: żółte, zielone, niebieskie i szare, a nie na "realistyczny obraz". :)

W takim razie powinny go bardziej interesować kreskówki. A tak nie jest. Jestem kociarzem "od zawsze", zawsze jakieś w domu były. Więc potrafię rozróżnić ich dźwięki. To było wyraźne mrauknięcie "pobaw się ze mną". Gdzieś czytałem, że podobno wszystkie zwierzęta są znacznie, ale to naprawdę znacznie bardziej inteligentne niż mam się do tej pory wydawało. Zaś co do kolorów: do niedawna panowało przekonanie, że koty nie widzą czerwonego (odbierają go jako szary). Teraz naukowcy doszli do wniosku, że to nieprawda. Widzą. Nie wiem jak to stwierdzili, nie znam się na tym. Może znajomy kot im to powiedział? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiajmy się nazewnictwa. Panasonic nazwal &quot;Dynamiczny&quot;. LG nazywa ten tryb &quot;Żywy&quot;. Więc chyba toczymy akademicką dysputę natury leksykalnej.<br>

 

Nie interesuje mnie nazewnictwo funkcji czy trybów producenta. Piszę o jednym konkretnym zwrocie - &quot;kalibracja&quot;. Ten zwrot jest dosyć ścisły i tylko proszę, żeby go nie nadużywać.<br>

 

 

Dostosowuje się do treści? Nic takiego nie zauważyłem. Może nieuważnie patrzyłem :) Dla mnie po prostu jest to obraz jaśniejszy, bardziej kontrastowy, z mocniejszymi i bardziej nasyconymi kolorami. A jeśli by się nawet dostosowywał - co w tym złego?<br>

 

Dostosowuje się robiąc m.in. coś co nazywa się rozciąganiem histogramu, czyli dawanie wrażenia lepszego kontrastu, poprzez ograniczanie ilości półtonów. Złego jest w tym tyle, że wygląd obrazu będzie zależał nie tylko od źródła, ale i od tego jak telewizor dostosuje każdą scenę &quot;po swojemu&quot;, co eliminuje możliwość skalibrowania, czyli dopasowania do jakiegoś wzorca. Stąd nazwa &quot;dynamiczny&quot;, czy &quot;żywy&quot;. Może wszystkie te funkcje da się wyłączyć gdzieś w menu (nie wiem, nie wnikałem nigdy), tylko w tedy po co używać tego trybu ;).<br>

 

 

 

Przepraszam: a jak się kalibruje Gammę? Mam w menu ustawienia: Korekcja S (a cóż to takiego???), 1.8, 2.0, 2.2, 2.4, 2.6. Wybieram jedno z nich. Co mogę więcej zrobić?<br>

 

Jeżeli nie masz opcji wielopunktowego dopasowania (jak w serii VT) to można to poprawić odpowiednim ustawieniem balansu bieli i/lub kontrastu, ale bez odpowiedniego miernika to nawet nie ma co o tym marzyć. W trybie dynamicznym jest to i tak bez sensu, bo będzie krzywił gammę (zobacz jaka wyszła u klienta z Ełku - prawie linia prosta).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Maćku za bardzo ciekawe i ważne informacje. Powiedz tylko proszę co to jest owa tajemnicza "Korekcja S" jako jedna z możliwych opcji w menu ustawień Gammy? Pozostałe (wyrażnone liczbowo) rozumiem.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiajmy się nazewnictwa. Panasonic nazwal "Dynamiczny". LG nazywa ten tryb "Żywy". Więc chyba toczymy akademicką dysputę natury leksykalnej. Dostosowuje się do treści? Nic takiego nie zauważyłem. Może nieuważnie patrzyłem :) Dla mnie po prostu jest to obraz jaśniejszy, bardziej kontrastowy, z mocniejszymi i bardziej nasyconymi kolorami. A jeśli by się nawet dostosowywał - co w tym złego?

 

 

 

Przepraszam: a jak się kalibruje Gammę? Mam w menu ustawienia: Korekcja S (a cóż to takiego???), 1.8, 2.0, 2.2, 2.4, 2.6. Wybieram jedno z nich. Co mogę więcej zrobić?

 

najlepiej jak byś miał kalorymetr i soft :)

tak z czapy nie da się tego zrobić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek radzi (na swoim blogu, tam jest kalibracja G30), że jeśli nie ma się przeprowadzonej profesjonalnej kalibracji na przyrządach - to najbliższy jej jest THX. Więc go włączyłem. Jeśli to ma być ten "prawie idealny obraz" - to ja jestem perska księżniczka Szeherezada (z cycuszkami jak mandarynki). Absolutnie nie dla mnie.

 

Z największą przyjemnością wróciłem do swojego Dynamicznego z własnymi korektami, aby nadal się deleketować jak piękny może być obraz na plaźmie Panasonica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek radzi (na swoim blogu, tam jest kalibracja G30), że jeśli nie ma się przeprowadzonej profesjonalnej kalibracji na przyrządach - to najbliższy jej jest THX. Więc go włączyłem. Jeśli to ma być ten "prawie idealny obraz" - to ja jestem perska księżniczka Szeherezada (z cycuszkami jak mandarynki). Absolutnie nie dla mnie.

 

Z największą przyjemnością wróciłem do swojego Dynamicznego z własnymi korektami, aby nadal się deleketować jak piękny może być obraz na plaźmie Panasonica.

 

u mnie w vt30 thx był lekko rozjechany i wcale nie jest akurat taki najbliższy ideałowi tu zgodzę się,,,

 

ja skalibrowałem profesjonalny tryb i Bobcat jak możesz to warto wydać to nie jest duża kasa a u mnie efekt wart każdej złotówki wydane na kalibrację

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek radzi (na swoim blogu, tam jest kalibracja G30), że jeśli nie ma się przeprowadzonej profesjonalnej kalibracji na przyrządach - to najbliższy jej jest THX. Więc go włączyłem. Jeśli to ma być ten "prawie idealny obraz" - to ja jestem perska księżniczka Szeherezada (z cycuszkami jak mandarynki). Absolutnie nie dla mnie.

 

Z największą przyjemnością wróciłem do swojego Dynamicznego z własnymi korektami, aby nadal się deleketować jak piękny może być obraz na plaźmie Panasonica.

 

Kwestia przyzwyczajenia, po tygodniu być może byś mniej narzekał. W końcu oczy (a raczej mózg) przyswoiły charakterystykę obrazu g30 (po lv5500).

Kiedyś miałem lg 32lg3000 z totalnie rozjechanymi parametrami (max jasność i kolor) i jego obraz wydawał mi się normalny. Po przejściu na lg 47lx9500 byłem, lekko mówiąc, zszokowany "innością" i stonowaniem obrazu, ale teraz na ustawieniach thx wydaje się zupełnie naturalnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju Koper, tak dla porządku zmieniłbyś status profilu na "branża" bo jeszcze ktoś pomyśli, że ty tak z dobrego serca tą kalibrację zalecasz/wciskasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że profesjonalna kalibracja te nie jest jakaś porażająca kasa. Nie w tym rzecz. Pytanie o sens takiego przedsięwzięcia, skoro:

(1) Metodą żmudnych prób i błędów osiągnąłem w końcu obraz, który mnie się nadzwyczaj podoba i który w moim subiektywnym odczuciu spełnia moje oczekiwania oraz wymagania w sposób perfekcyjnie doskonały. Nie tylko zresztą mnie się podoba. Innym domownikom, a także gościom również.

(2) Trybu Dynamicznego się nie kalibruje. Tak naprawdę tylko on zapewnia jasność, którą lubię.

(3) A jak tryb Normalny? Kalibruje się go, czy też nie? On z kontrastem 60 (czyli max) też mógłby być.

(4) Tryb THX jest ustawiony na fix i jedyne co można regulować w obrazie to Kontrast, Jasność, Kolor i Ostrość. Są jeszcze: Intensywne kolory oraz w zaawansowanych Intelligent Frame Creation i Podwyższona rozdzielczość. Nie ma nawet regulacji Balansu bieli (Wzmocnienie, Cutoff RGB). Więc jak rozumiem THX też nie kalibrujemy bo nie ma jak.

(5) Tak naprawdę do kalibracji zostają więc tylko obydwa Profesjonalne, gdzie można się bawić nawet w ISFccc i dla RGB ustawiać także Luminancję, Nasycenie i Odcień. Tylko co z tego, skoro obydwa są (nawet przy Kontrascie na max) tak ciemne, że mało prawdopodobne abym z nich korzystał.

 

Przyznam, że nie rozumiem argumentów jakobym miał się przyzwyczaić i zaakceptować obraz, którego nie lubię. W imię czego? Poprawności metodologiczno-naukowej? Czystości ideologicznej? Nie lubię kaszki na mleku na śniadanie. Lubię jajecznicę, paróweczki albo serek. A tu ktoś mi stoi nad głową i trzeszczy: zmuś się do kaszki. Po kilku tygodniach to zaakceptujesz, a nawet polubisz. Może i tak, tylko po co?

 

Powiadacie, że przestawiłem się z obrazu LV5500 na G30. To nie tak. Obraz na LV5500 nadal mi się podoba. Tyle że na na G30 bardziej. Lepsze jest wrogiem dobrego. Tylko tyle. I aż tyle.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek radzi (na swoim blogu, tam jest kalibracja G30), że jeśli nie ma się przeprowadzonej profesjonalnej kalibracji na przyrządach - to najbliższy jej jest THX. Więc go włączyłem. Jeśli to ma być ten "prawie idealny obraz" - to ja jestem perska księżniczka Szeherezada (z cycuszkami jak mandarynki). Absolutnie nie dla mnie.

 

Może masz jeden z tych TV które są fatalne w THX (głównie przez rozjechany balans bieli), jak napisałem wcześniej trafiałem prawie idealne egzemplarze, ale jeszcze częściej zdarzały się takie z ewidentnym problemem.

 

 

Macieju Koper, tak dla porządku zmieniłbyś status profilu na "branża" bo jeszcze ktoś pomyśli, że ty tak z dobrego serca tą kalibrację zalecasz/wciskasz.

 

Edsonie tak dla porządku przestałbyś szukać kija do dupy.

 

 

(3) A jak tryb Normalny? Kalibruje się go, czy też nie? On z kontrastem 60 (czyli max) też mógłby być.

(4) Tryb THX jest ustawiony na fix i jedyne co można regulować w obrazie to Kontrast, Jasność, Kolor i Ostrość. Są jeszcze: Intensywne kolory oraz w zaawansowanych Intelligent Frame Creation i Podwyższona rozdzielczość. Nie ma nawet regulacji Balansu bieli (Wzmocnienie, Cutoff RGB). Więc jak rozumiem THX też nie kalibrujemy bo nie ma jak.

 

1. W trybie normalnym można skalibrować balans bieli, ale spektrum barw i tak pozostanie w mniejszym czy większym stopniu rozjechane (przećwiczyłem już to). Jeżeli wyciągniemy kontrast na 60 to gamma będzie leciała drastycznie w dół w górnych skrajach szarości (przekontrastowanie).

2. Jest możliwość skalibrowania trybu THX w szerszym zakresie niż napisałeś, co opisałem na blogu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju Koper, tak dla porządku zmieniłbyś status profilu na "branża" bo jeszcze ktoś pomyśli, że ty tak z dobrego serca tą kalibrację zalecasz/wciskasz.

Tzn. komu wciska swoją usługę kalibracji za opłatę? Znowu sztuczna mgła, a w tle słychać było strzały z broni palnej? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz jeden z tych TV które są fatalne w THX (głównie przez rozjechany balans bieli), jak napisałem wcześniej trafiałem prawie idealne egzemplarze, ale jeszcze częściej zdarzały się takie z ewidentnym problemem.

 

Nie wiem. W Dynamicznym udało mi się osiagniąć biel idealną. Przynajmniej tak mi się wydaje na tablicach otrzymanych od Witka_Z. Więcej bez przyrządów nie stwierdzę.

 

Edsonie tak dla porządku przestałbyś szukać kija do dupy.

 

Patrząc z boku: trudno to uznać za argument. Raczej jest to pogróżka.

 

W trybie normalnym można skalibrować balans bieli, ale spektrum barw i tak pozostanie w mniejszym czy większym stopniu rozjechane (przećwiczyłem już to). Jeżeli wyciągniemy kontrast na 60 to gamma będzie leciała drastycznie w dół w górnych skrajach szarości (przekontrastowanie).

 

Może źle rozumiem, ale nasuwa się co następuje:

(1) Tak naprawdę to tylko Dynamiczny mi odpowiada, m.in. dlatego, że daje odpowiadającą mi jasność.Mam Kontrast na 50. Jeżeli to nadal (Twoim zdaniem) przekontrastowuje obraz - spróbuję zmniejszyć na 48 i dać Gammę 2.2 (zamiast obecnego 2.4).

(2) Mogę zaakceptować Normalny, ale wtedy Kontrast musi być na 60, inaczej obraz (dla mnie) jest za ciemny. A 60 (jak powiadasz) ewidentnie przekontrastowuje obraz.

(3) Obydwa Profesjonalne są dla mnie za ciemne. Ponieważ kolory można cyzelować tylko tutaj - więc wyłącznie na za ciemnym obrazie? A mnie się już to co teraz mam - podoba.

(4) Znaczy się mam do wyboru: (a) albo mieć obraz jasny, tak jak lubię, ale osiągnąć to mogę tylko poprzez tryb Dynamiczny (Kontrast 50), bądź Normalny (Kontrast 60) - jedno i drugie za cenę przekontrastowania; (b) albo mieć właściwie ustawiony Kontrast (więc także Gammę w pełnym zakresie) na zdecydowanie za ciemnym (jak na mój gust) obrazie.

 

Reasumując: jak byś nie usiadł - d... z tyłu.

 

Jest możliwość skalibrowania trybu THX w szerszym zakresie niż napisałeś, co opisałem na blogu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie wykluczam, że być może nieuważnie czytałem, ale czy mógłbyś mi napisać za pomocą których pozycji Menu można regulować w G30 w THX Gain i Cutoff RGB. Podałem wszystko co jest w Menu i takich regulacji (powtarzam: w THX) nie ma. Być może w GT i VT są, Więc jak to chcesz zrobić w G30?

 

B, "przesiądź" się z trybu dynamicznego na profesjonalny no i poustawiaj odpowiednio oczywiście.

 

Najuprzejmiej przepraszam: czy na MOIM telewizorze ma być obraz który się MNIE podoba, czy też Wam, tudzież wszelakiej maści ortodoksom czystości metodologiczno-podręcznikowo-normatywnej i ideologicznej? Kolejny, który mi wciska kaszkę z mlekiem na śniadanie. Błeeee.

 

Witku: ja już mam obraz moich marzeń. A że ktoś na przyrządach stwierdzi, iż odbiega od jakichś-tam standardów? Jego problem, nie mój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. W Dynamicznym udało mi się osiagniąć biel idealną. Przynajmniej tak mi się wydaje na tablicach otrzymanych od Witka_Z. Więcej bez przyrządów nie stwierdzę.

 

A z czystej ciekawości jaką wybrałeś temperaturę bieli w trybie dynamicznym?

 

 

Patrząc z boku: trudno to uznać za argument. Raczej jest to pogróżka.

 

W takim razie za co można uznać wypowiedź tamtego użytkownika? Zazwyczaj ignoruję takich krzykaczy, ale przychodzi moment że puszczają mi nerwy. Za granicą (avsforum) kalibratorzy chętnie udzielają się na forum i dzielą wiedzą i każdy to docenia, a nasz piękny kraj tylko ocieka zawiścią jak do dyskusji dołączy ktoś z branży.

 

 

Może źle rozumiem, ale nasuwa się co następuje:

(1) Tak naprawdę to tylko Dynamiczny mi odpowiada, m.in. dlatego, że daje odpowiadającą mi jasność.Mam Kontrast na 50. Jeżeli to nadal (Twoim zdaniem) przekontrastowuje obraz - spróbuję zmniejszyć na 48 i dać Gammę 2.2 (zamiast obecnego 2.4).

(2) Mogę zaakceptować Normalny, ale wtedy Kontrast musi być na 60, inaczej obraz (dla mnie) jest za ciemny. A 60 (jak powiadasz) ewidentnie przekontrastowuje obraz.

(3) Obydwa Profesjonalne są dla mnie za ciemne. Ponieważ kolory można cyzelować tylko tutaj - więc wyłącznie na za ciemnym obrazie? A mnie się już to co teraz mam - podoba.

(4) Znaczy się mam do wyboru: (a) albo mieć obraz jasny, tak jak lubię, ale osiągnąć to mogę tylko poprzez tryb Dynamiczny (Kontrast 50), bądź Normalny (Kontrast 60) - jedno i drugie za cenę przekontrastowania; (b) albo mieć właściwie ustawiony Kontrast (więc także Gammę w pełnym zakresie) na zdecydowanie za ciemnym (jak na mój gust) obrazie.

 

Reasumując: jak byś nie usiadł - d... z tyłu.

 

Dobrze to wszystko ująłeś. Myślę, że słusznie sądziłem, że niekoniecznie lubisz sztuczny obraz, tobie po prostu brakuje jasności w tym TV i niestety na plazmie nie da się połączyć tych dwóch rzeczy. Na pewnym etapie podciągania suwaka "kontrast" przestajesz jednak rozjaśniać biel, a zaczynasz łamać przebieg gamma. Przez to obraz staje się przekontrastowany i tracisz prawie wszystkie półtony, ale jest jaśniej. Podobnie działa trb THX bright room w VT50.

 

 

Nie wykluczam, że być może nieuważnie czytałem, ale czy mógłbyś mi napisać za pomocą których pozycji Menu można regulować w G30 w THX Gain i Cutoff RGB. Podałem wszystko co jest w Menu i takich regulacji (powtarzam: w THX) nie ma. Być może w GT i VT są, Więc jak to chcesz zrobić w G30?

 

Niestety takie rzeczy tylko w menu serwisowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po co polemizujesz.

 

Rozmawiam. Dyskutuję. Wbrew pozorom: wiele się uczę. Na przykład spróbuję dziś czy zamiast Kontrast 50, Gamma 2.4 - nie lepsze będzie Kontrast 48, Gamma 2.2.

 

Zastanawiam się również czy kalibracja jest naprawdę aż tak bardzo niezbędna, jak to próbuje przedstawić Maciek.

 

A z czystej ciekawości jaką wybrałeś temperaturę bieli w trybie dynamicznym?

 

Normalną.

 

W takim razie za co można uznać wypowiedź tamtego użytkownika?

 

Jeżeli ja ją dobrze zrozumiałem - to Edsonowi chodziło wyłącznie o to, abyś zmienił swój status z Użykownicy na niebieski (Branża). Może niepotrzebnie okrasił swoją wypowiedź drobnymi złośliwościami.

 

Myślę, że słusznie sądziłem, że niekoniecznie lubisz sztuczny obraz, tobie po prostu brakuje jasności w tym TV

 

Lubię jasny obraz i mocne, intensywne kolory. Może uda mi się jakoś "pogodzić ogień z wodą" i znaleźć ustawienia, które już dadzą odpowiednio jasną biel, ale jeszcze nie za gwałtownie łamią przebieg Gamma. Jak napisałem Witkowi: dziś spróbuję zmniejszyć Kontrast z 50 na 48, może nawet na 45 i zmienić Gammę z 2.4 na 2.2

 

niestety na plazmie nie da się połączyć tych dwóch rzeczy.

 

A jak jest w przypadku serii 50, która deklaratywnie jest jaśniejsza od serii 30? Czy tam jest pogodzić łatwiej?

 

Niestety takie rzeczy tylko w menu serwisowym.

 

Tego się obawiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się również czy kalibracja jest naprawdę aż tak bardzo niezbędna, jak to próbuje przedstawić Maciek.

 

Ja nie twierdzę że niezbędna. To zależy od Twoich oczekiwań względem sprzętu. Kalibracja jest dla osób chcących oglądać materiał w jego niezmienionej reżyserskiej formie (ale oczywiście z dopasowaniem do warunków w których odbywa sie seans) Wbrew pozorom spotykam się także z osobami chcącymi przekonać się jak wygląda skalibrowany obraz, nie tylko z entuzjastami i starymi wyjadaczami, "rekordzista" nie wiedział co to odtwarzacz blu-ray gdy spytałem czy posiada :) Feedback jest najczęściej pozytywny, chyba że zaczniemy skupiać się na najsłabszych kanałach SD z anteny, no to wtedy sorry, jak stare polskie porzekadło głosi "z g***a bata nie ukręcisz"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.