Skocz do zawartości
IGNORED

Klub REL subwoofer


anxion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Stawiałem mój REL T7 w pokoju o metrażu prawie 30m2 i zapewniam, że akurat ten model w KD poradził sobie świetnie. Rożnica pomiędzy pomieszczeniem 20 m2 była taka, że gała wzmocnienia musiała iść w górę, a odcięcie w dół, choć nie do samego końca.

 

Ten woofer, jak dla mnie poradził sobie świetnie ( ampli Denon AVR-X4100W, DVD-2930, Kolumny Dynaudio Audience 72, 50, C42).

Czy potrzeba czegoś więcej w KD? Jak dla mnie nie, i dla innych też ( towarzystwo odsłuchowe nie było zgrają przygłuchawych Seniorów)

Choć jeśli ma się dużo więcej kasy i możliwości to czemu nie? Nie każdego jednak stać na sprzęt za 20.000zł, bo wydaje mi się, że tyle potrzeba byłoby aby różnica była wyraźnie znaczna.

 

Gwiezdne Wojny- Przebudzenie Mocy na tym sprzęcie naprawdę nami wstrząsnęła. :-)

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sitek sory Ty masz takie gusta i Tobie styka. Jak juz pisalem dla kogos innego to bedzie jak pukanie do drzwi... Ja mialem rela wypasionago takiego co wiekszoszc ludzi nawet nie widziala na oczy a co dopiero o slyszeniu mowic i ten sub "na mnie" w kinie wrazenia nie zrobil .... te 20k co piszesz sory chlopie to kompletna bzdrura mialem xxls400 i ten daleko nie odstawal mi od tego wypasionego rela a cene bk sobie sam sprawdz :))

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku suba wielkość jak najbardziej ma znaczenie. Osiąganie niskich częstotliwości to nic innego jak ilość przepompowanego powietrza. Ilość przepompowanrgo powietrza zależy od wielkości membrany i jej skoku. Zaletży oczywiście także od mocy wzmacniacz, który musi mieć siłę ruszyć głośnik, ale to oczywiste.

Poza tym co opisujesz ogromne znaczenie ma wielkość magnesu, jego rodzaj, średnica i grubość, rodzaj zastosowanej cewki, jakość a przede wszystkim jakość całych systemów magnetycznych.

 

Poczytaj sobie o subwooferach Earthquake

I o MiniMe P12- to prawdziwe maleństwo, ale jaki szatan.

 

Zobacz jakie ma magnesy - zwróć uwagę na szerokość i ich długość !! i całe systemy magnetyczne ważące po kilkanaście kilogramów.

Zapewniam cię, że średnica głośników nie jest najważniejsza.

 

 

http://www.fusic.pl/kino/121,subwoofer-o-mocy-15-000-watt.html

 

Sitek sory Ty masz takie gusta i Tobie styka. Jak juz pisalem dla kogos innego to bedzie jak pukanie do drzwi...

Bez przesady z tym pukaniem. Czyżby dopadła cię kolego pogoń za króliczkiem, bo problemów ze słuchem nie śmiałbym sugerować :-)

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałem mój REL T7 w pokoju o metrażu prawie 30m2 i zapewniam, że akurat ten model w KD poradził sobie świetnie. Rożnica pomiędzy pomieszczeniem 20 m2 była taka, że gała wzmocnienia musiała iść w górę, a odcięcie w dół, choć nie do samego końca.

 

Ten woofer, jak dla mnie poradził sobie świetnie ( ampli Denon AVR-X4100W, DVD-2930, Kolumny Dynaudio Audience 72, 50, C42).

Czy potrzeba czegoś więcej w KD? Jak dla mnie nie, i dla innych też ( towarzystwo odsłuchowe nie było zgrają przygłuchawych Seniorów)

Choć jeśli ma się dużo więcej kasy i możliwości to czemu nie? Nie każdego jednak stać na sprzęt za 20.000zł, bo wydaje mi się, że tyle potrzeba byłoby aby różnica była wyraźnie znaczna.

 

Gwiezdne Wojny- Przebudzenie Mocy na tym sprzęcie naprawdę nami wstrząsnęła. :-)

miałem zamiar kupić rel-a t7 słuchałem go dokładnie na mnie nie wywarł żadnego wrażenia kompletne, mówiłem do sprzedawcy ze on nie jest wart tej ceny, choć i tak zszedł z ceny, miałem budżet do 3 tys. i widziałem, że za plecami stoi jakiś większy rel, a był to s2 sprzedawca zaproponował posłuchać go, przeskok niesamowity niebo, a ziemia, tylko cena wykraczało grubo po za mój budżet, dostałem ciekawa ofertę zastanowiłem się kilka dni dołożyłem kilka stówek i zakupiłem, jestem z niego zadowolony choć w kinie przy głośnym oglądaniu jednak brakuje jeszcze trochę zejścia, a mam to w pokoju ok. 15m2 jak dla mnie t7 kompletnie się nie nadaje do kina dopiero od rel t9 "kino się zaczyna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sitek :)) Znaczy sie, ze gdybys mial tego rela co ja mialem to wyskoczylbys z kapci... a ja po tym hi endzie sukcesywnie wyleczylem sie z rela.

Ok, dla jasnosci jeszcze raz dodam w kinie w stero do wspomagania kolumn nic lepszego nie slyszalem.

A pogon za kroliczkiem to byloby dla mnie 2x svs PB13 Ultra.... ale bk monolith to i tak wypas za bardzo niska cene.

Edytowane przez hifibloke

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiezdne Wojny- Przebudzenie Mocy na tym sprzęcie naprawdę nami wstrząsnęła. :-)

Tak jest ze wszystkim, dopóki nie sprawdzisz czegoś lepszego (w tym przypadku dużo niżej schodzącego i mocniejszego). I nie chodzi mi o jakieś mega głośne efekty, po prostu taki Rel T7 gra pewne częstotliwości z ciśnieniem bardzo małym, nieodczuwalnym. To co mówisz że wstrząsało, to co najwyżej lekko wstrząsało basem z okolicy 30hz, może w porywach do 25hz ale to raczej ponad jego siły. Za głośno tego nie da się słuchać, bo męczy, nieprzyjemne ciśnienie w uszach itd. Bardzo niskie częstotliwości, są mocniej odczuwalne niż słyszalne i nie męczą uszu. O takich efektach z Rel T7 nie ma w ogólne mowy, z Rel T9 to samo (miałem). Te suby nie mają zbyt niskiego, soczystego basu, owszem - jest dobrej jakości do stereo - szybki, twardy ale do kina liczy się zejście i ciśnienie a z tym jest w nich zwyczajnie dość słabo. Wspomniany tutaj chociażby BK XXLS400 jest dużo lepszy od T9, schodzi bez porównania niżej i przy większym ciśnieniu. Jeśli ktoś szuka suba do kina i stereo to można spokojnie polecić, tym bardziej że nie tylko jest lepszy ale i tańszy od Rela, a równie solidnie wykonany (świetny wzmacniacz, jakość wykonania itd). Mi do samego kina nie wystarczył, choć pewnie ktoś kto jest zadowolony w kinie z Rela tej serii T byłby i tak zachwycony. Dla kogoś kto jednak oczekuje efektu wow i dużej mocy, już nie.. Na razie zmieniłem go na suba SVS, który schodzi prawie liniowo do 15hz czy nawet 10hz w zależności od ustawień, zupełnie inny poziom przyjemności z basu, uśmiech od ucha do ucha przy filmach. Nie ma nieprzyjemnego hałasu, dudnienia ale jest soczyste tąpnięcie i wibracje powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zmieniłem go na suba SVS, który schodzi prawie liniowo do 15hz czy nawet 10hz w zależności od ustawień, zupełnie inny poziom przyjemności z basu, uśmiech od ucha do ucha przy filmach. Nie ma nieprzyjemnego hałasu, dudnienia ale jest soczyste tąpnięcie i wibracje powietrza.

 

Jaki svs ??

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cylindryczny SVS PC20-39+, wygląda jak duża tuba basowa z Golfa ;)

Ale na plus, że dużo miejsca nie zajmuje.

 

 

http://www.hometheatershack.com/forums/subwoofer-tests-archived/6015-index-subwoofer-tests-manufacturer-model.html

 

Polecam przejrzeć wykresy "maximal output", każdy sub testowany tak samo, w identycznych warunkach. Z Reli jest np R-305, chyba "troszkę" mocniejszy od T7 :) Przypominam że różnica 3db to dwukrotny wzrost/spadek ciśnienia akustycznego. Więc jak widać np 80db u tego Rela przy 20hz, to bynajmniej nie oznacza że jest to 80% ze 100db jakie osiąga inny mocny sub. Na pochwałę zasługuje jednak szybkość Rela, co też wyszło w pomiarach. Przy okazji można zobaczyć kilka innych subów popularnych marek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym kiedyś posłuchał SVSa. Podoba mi się ta forma walca ze względu na oszczędność miejsca.

 

Najmocniejszy walcec czyli PC-13 Ultra kosztuje 1700$, czyli jakieś 6,6 tyś zł. Amerykanie to mają fajnie.

 

Co to za roznica ?? zamowic mozna na gwarancji bedzie a odsluch ma sens i tak tylko w swoim pomieszczeniu a nie w sklepie.

Tylko wysyłka w razie czego do naprawy, do USA może być nieopłacalna, albo bardzo kosztowna.

 

Kiedyś jeden sklep sprzedawał SVSa w Polsce, nie wiem czy mają jeszcze w ofercie.

Edytowane przez omen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem zamiar kupić rel-a t7 słuchałem go dokładnie na mnie nie wywarł żadnego wrażenia kompletne, mówiłem do sprzedawcy ze on nie jest wart tej ceny, ..... jednak brakuje jeszcze trochę zejścia, a mam to w pokoju ok. 15m2 jak dla mnie t7 kompletnie się nie nadaje do kina dopiero od rel t9 "kino się zaczyna"

Słuchałeś w sklepie czy w studiu odsłuchowym? Bo takie podłączenie pod prąd w dużym pomieszczeniu, bez ustawienia nie ma kompletnie żadnego sensu. Do 15 m2 T-9? Zakup bez sensu. Nie wykorzystasz 75% możliwości tego sprzętu.

 

Poza tym drodzy Koledzy, wielki apel, dbajcie o słuch, dbajcie o serce, dbajcie o zdrowie, nie dajcie zapędzać się w ślepy tor, Subniskietony w nadmiarze są SZKODLIWE dla organizmów żywych, w tym człowieka. Nie przesadzajcie z tym.

 

I na dokłądkę: sprzedawca ZAWSZE powie, że zakup tańszego sprzętu jest niecelowy. To się nazywa marketing. Dlatego niedoświadczeni słuchacze, i łosie (bez urazy), dołożą dużo więcej do czegoś, co kompletnie nie będzie im potrzebne.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś w sklepie czy w studiu odsłuchowym? Bo takie podłączenie pod prąd w dużym pomieszczeniu, bez ustawienia nie ma kompletnie żadnego sensu. Do 15 m2 T-9? Zakup bez sensu. Nie wykorzystasz 75% możliwości tego sprzętu.

 

Poza tym drodzy Koledzy, wielki apel, dbajcie o słuch, dbajcie o serce, dbajcie o zdrowie, nie dajcie zapędzać się w ślepy tor, Subniskietony w nadmiarze są SZKODLIWE dla organizmów żywych, w tym człowieka. Nie przesadzajcie z tym.

 

I na dokłądkę: sprzedawca ZAWSZE powie, że zakup tańszego sprzętu jest niecelowy. To się nazywa marketing. Dlatego niedoświadczeni słuchacze, i łosie (bez urazy), dołożą dużo więcej do czegoś, co kompletnie nie będzie im potrzebne.

w sklepie w pokoju odsłuchowym i sprzedawca nawet latał z t7 po całym pokoju, bo nie wierzył jak powiedziałem że on nie gra w ogóle, regulował na wszelakie sposoby po czasie stwierdził, że to nie dla mnie i zapodał QUADRAL QUBE 12 "kolos", jego wielkość mnie przeraziła, jakoś wykonania kiepska strasznie, grał nie za ciekawie do kina nawet nawet ale do muzyki porażka, rel go zjadał jakością wykonania i basu nawet t7 całkowicie inna kultura, w końcu zakupiłem rel s2 nie t9, uwierz że nie raz w tych 15m2 brakuje mi mocy, rel s2 przede wszystkim dla tego bo dostałem dobrą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, najważniejsze że jesteś zadowolony, że mogłeś dołożyć parę stów do większego, ale moje zdanie znasz. Ja zanim kupiłem T7 porównywałem z T5 i T9 ( studio odsłuchowe) i stwierdziłem, że T7 do 25 m2 jest idealny. Jak dla mnie bas nie może dominować w przekazie muzycznym, ma być jedynie dodatkiem, uzupełnieniem dołu pasma, a w KD ma być wsparciem, a nie celem samym w sobie.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, najważniejsze że jesteś zadowolony, że mogłeś dołożyć parę stów do większego, ale moje zdanie znasz. Ja zanim kupiłem T7 porównywałem z T5 i T9 ( studio odsłuchowe) i stwierdziłem, że T7 do 25 m2 jest idealny. Jak dla mnie bas nie może dominować w przekazie muzycznym, ma być jedynie dodatkiem, uzupełnieniem dołu pasma, a w KD ma być wsparciem, a nie celem samym w sobie.

w muzyce uzupełnia u mnie poniżej 40 Hz, widać, że masz po prostu mniejsze wymagania jak Ci odpowiada t7 to dobrze, ale uwierz, że jak byś w kinie usłyszał coś większego to byś mógł się zdziwić, słucham różną muzykę, nie które "uderzenia" z chodzą na prawdę nisko sporo poniżej 30 Hz przez to nie raz tej mocy na samym dole brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być jakaś forma samokontroli, bo inaczej będzie to zajączek, którego trzeba będzie gonić; będzie nam wciąż mało i mało. Poza tym hałas infradźwiękowy poniżej 20Hz jest już niebezpieczny dla zdrowia i potrafi siać spustoszenie w organizmie. Zanim zdecydujecie się więc na potwory typu Earthquake, schodzące sporo poniżej 20Hz, pomyślcie czy warto.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być jakaś forma samokontroli, bo inaczej będzie to zajączek, którego trzeba będzie gonić; będzie nam wciąż mało i mało. Poza tym hałas infradźwiękowy poniżej 20Hz jest już niebezpieczny dla zdrowia i potrafi siać spustoszenie w organizmie. Zanim zdecydujecie się więc na potwory typu Earthquake, schodzące sporo poniżej 20Hz, pomyślcie czy warto.

Ja tam widzę że don111, mimo że słucha poniżej 20hz żyje i ma się całkiem dobrze, jedyny problem to że uśmiech z twarzy mu nie schodzi::))) A może to pierwsze objawy od ciśnienia akustyczno - basowego:)))??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

off top

 

Ludzie cały czas umierają na zawały i wylewy, a gdy pacjent już się niespodziewanie przekręci rodzina zachodzi w głowę, że taki zdrowy był, wysportowany, nie palił, nie pił, a tu bęc ...... wszyscy prawdziwi mężczyźni oczywiście umieją pływać w morzu, nie boją się bajora zwanego potocznie Morzem Bałtyckim, a potem nie wiadomo skąd i dlaczego nagle, dzieci im się topią...... autostradami zapierdalamy ile fabryka dała, siedzimy tym z przodu na zderzaku przy prędkości 180km/h, bo przecież jeździć potrafimy, ale trupów z wypadków jakoś nie ubywa.

 

Tak tylko sobie głupio teoretyzuję......bo przecież don111, ma się wciąż dobrze.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdz lepiej na top... :)

A top jest taki ze Rel robi suby, ktore bardziej nadaja sie do muzyki stereo lub "wspomagania basu w KD" jednak do prawdziwych sejsmicznych uderzen i zejsc jest im daleko.... zreszta Rel okresla sie jako sub bas system a nie tradycyjny subwoofer.

Nawet na swoim www napisali jak ktos chce poczuc wybuchy kolo lodzi podwodnej to moze podlaczyc trzy suby, jeden do frontow jeden do centralki i jeden do tylnich kanalow tzw ich hit 3D Rel ma za zadanie produkowac nie wiecej niskiego basu a bardziej precyzyjny bas.

To ja mowie dzieki do kina wolalbym jeden svs.

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, najważniejsze że jesteś zadowolony, że mogłeś dołożyć parę stów do większego, ale moje zdanie znasz. Ja zanim kupiłem T7 porównywałem z T5 i T9 ( studio odsłuchowe) i stwierdziłem, że T7 do 25 m2 jest idealny. Jak dla mnie bas nie może dominować w przekazie muzycznym, ma być jedynie dodatkiem, uzupełnieniem dołu pasma, a w KD ma być wsparciem, a nie celem samym w sobie.

 

Nikt nie mówi o dominacji basu, tutaj nie chodzi o to żeby nie wiadomo jak głośno rozkręcać suba. Bierzesz dużego i małego suba, ustawiasz tak samo głośno i różnica jest taka, że przy małym subie bas w pewnym momencie się kończy, milknie natomiast duży zaczyna wprawiać pomieszczenie w wibracje. Przy dużych subach bardziej chodzi już o fizyczne odczuwanie basu niż słyszenie.

Przecież jak w naturze masz odgłos startującego samolotu czy grzmot burzy to nie tylko słyszysz, ale czujesz te drgania.

 

Jeśli w pełni zadowala cię Rel T7 to tylko się cieszyć, zaoszczędzisz pieniędzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za T7 dałem jak się nie mylę 2600zł i ta cena jest adekwatna do jego możliwości.

Od paru lat cieszy mnie i rodzinę, również znajomych, więc dopóki nie padnie, pozostanie w systemie.

Poza tym przecież to tylko bas. Jest dodatkiem, a nie celem głównym.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cena adekwatna do mozliwosci".... sorki musze Ci to napisac... nawet nie wiesz jak bardzo jestes w bledzie. Nie neguje pod kazdym wzgledem reli, ale zaden z modeli nie ma ceny adekwatnej do swoich mozliwosci.

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za T7 dałem jak się nie mylę 2600zł i ta cena jest adekwatna do jego możliwości.

Od paru lat cieszy mnie i rodzinę, również znajomych, więc dopóki nie padnie, pozostanie w systemie.

Poza tym przecież to tylko bas. Jest dodatkiem, a nie celem głównym.

mnie Rel s2 wyniósł 3200zl i więcej bym nie dał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cena adekwatna do mozliwosci".... sorki musze Ci to napisac... nawet nie wiesz jak bardzo jestes w bledzie. Nie neguje pod kazdym wzgledem reli, ale zaden z modeli nie ma ceny adekwatnej do swoich mozliwosci.

Sugerujesz, że te amerykańskie pudła które sprowadzałeś są dużo ciekawsze?

 

To co można powiedzieć o reszcie subwooferów marki Pioneer, Sony, Yamaha, Klipsch, Jamo czy Tonsil? Zwykłe elektroniczne siedziska na imprezy? Podstawi pod kwiaty z zasilaniem?

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że te amerykańskie pudła które sprowadzałeś są dużo ciekawsze?

 

To co można powiedzieć o reszcie subwooferów marki Pioneer, Sony, Yamaha, Klipsch, Jamo czy Tonsil? Zwykłe elektroniczne siedziska na imprezy? Podstawi pod kwiaty z zasilaniem?

 

Ja kupilem angielskie.... i tak sa duzo ciekawsze. A ta reszta co wypisales to nie sa firmy, ktore sie specjalizuja w budowie subow.

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Czy jest tutaj posiadacz rel t7i ewentualnie 5 słuchający cięższych brzmień typu trance / trap / rap itd ? Jak odczucia ? Pokój 15-16m2 i trochę boję sie suba z br ze był by problem z ustawieniem , Oraz czym różni się dokładnie seria i od tej zwykłej ? Np różnica między rel t7 a t7i

szukam sam nie wiem czego :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam REL T7

I oznacza że jest bardziej Interesujący od poprzedniego, bo jest nowszy.

A poza tym jak widzę to jest pewnie to samo.

 

Do muzyki jest super, polatałem z nim po pokoju, ale większych problemów z dostosowaniem się do pomieszczenia nie ma. W 15 m2 będzie nawet za duży, bo u mnie w 18m2 ustawienia mam na samym dole, a i tak nieźle daje. Bas ma bardzo plastyczny, wielowymiarowy, nie jest nudny, jest idealnym wsparciem dla monitorów. Gdy TV podłączony jest pod wzmacniacz (Rotela RA-12) w czasie oglądania filmów wprowadza 4D :-) Efekt niesamowity. Choć nie jest to potwór do kruszenia ścian, do oglądania filmów katastroficznych to jest kapitalnym uzupełnieniem wizji. Nawet MTV HD chce się oglądać, choć oferta jest beznadziejna.

 

W muzyce same zalety, warto łączyć wysokonapięciowo a nie po RCA, ponieważ idealnie pasuje się w fazie z kolumnami.

Czasami trzeba pokręcić gałą, ale to nie wina samego suba a realizacji co niektórych nagrań.

 

Jak masz pytania to dawaj, chętnie odpowiem.

Poprzednio miałem Velodyne CHT-8Q, nie narzekałem, był bardzo dobry, z ciekawości po kilku latach zakupiłem REL, i też jestem zadowolony, klasa podobna, choć REL jest może bardziej mięsisty i dynamiczny....

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.