Skocz do zawartości
IGNORED

Chord Hugo - bitwy, wrażenia i porównania


sebna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz pojęcia o Metronome. Jeśli coś lub ktoś wyglada, że nie jest orłem to raczej....sam wiesz....jak tam twój DAC?....hehe

Metronoma jak wiesz mimo usilnych prob nie udalo mi sie nigdzie posluchac, ale czuje to w plecach z Waszych opowiesci jak i konstrukcji jaki to moze byc poziom. Konstrukcje Metronoma znam, w stosunku do mojego DAC-a jest to konstrukcja malo zaawansowana jak i malo nowoczesna, pod wieloma wzgledami. Metronome to kotlet od wielu lat odgrzewany ze swiezymi tylko przyprawami, zero innowacyjnosci, a czas leci od ich piewrszej konstrukcji na ktorej sie ciagle opieraja. Mysle ze ten kotlet byl smaczny i wykwintny wiele lat, ale juz czas na zmiany bo idzie nowe...Co daje jednak ogromne przyrosty jakosciowe...pliki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kotlet....zawsze jest smaczny a nowe okazało się ohydnym fast foodem, więc nie jest tak, źe zawsze nowe jest lepsze. Przykład kulinarny jak kulą w płot. Poza tym twoja konstrukcja to od wielu lat fikcja, której nie ma!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje Metronoma znam, w stosunku do mojego DAC-a jest to konstrukcja malo zaawansowana jak i malo nowoczesna, pod wieloma wzgledami.

 

Szkoda,że nie poznali się na Twojej wiedzy ani inżynierowie z DCSa,a tym bardziej z Metronoma. ;)

 

Proponowałbym,żebyś zanim nie porównasz bezpośrednio swojego wyrobu z poważnymi firmami,nie opowiadał jaki to cud natury stworzyłeś.

Jeśli ktoś posłucha i porówna Twojego DACa i powie,że jest znakomity,i lepszy niż marki,którymi tutaj gardzisz,będę pierwszy,który zwróci Ci honor.

 

A chwilowo ogranicz się,do tego co wiesz na pewno,bo to dalej wygląda na "zaowalowany" marketing.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez stefek

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to Sly ciagle nawiazuje do mojego DAC-a wiec to chyba on jest klakierem forumowym mojej konstrukcji jak i stosuje ukryty marketing, Stefku doczytaj z czego wyniknela ta dyskusja. ;)

Trudno zaprzeczyc przeciez ze nowe rozwiazania wplywaja na jakosc, przykladem moze byc tutaj Hugo DAC ktory pomimo bardzo niskich kosztow produkcyjnych ponoc oferuje bardzo i tak ( jak na cene ) przyzwoity dzwiek. Ponoc wlasnie, Chord ma wypuscic High-Endowy DAC w oparciu o ta technologie, zobaczymy jak zagra, ja jestem bardzo ciekawy poniewaz wiem ze postep technologii oferuje lepszy duzo dzwiek. W kontekscie tego jak mozna mowic ze Metronome to doskonale urzadzenie, to jest konstrukcja z roku 2000, czesci jak i sposob projektowania to juz zabytek klasy muzealnej. Nie chce tutaj pisac jakie czesci tam siedza jak szumia jak sie wzbudzaja i ile kosztuja ( i jakie moga jeszcze inne byc DUZO DUZO lepsze) bo wywolam tutaj awanture. Ale moze czasami nalezaloby posluchac glosu rozsadku ze cos przestarzale technologicznie nie moze dosiegnac nowoczesnych kosntrukcji jakimi moim zdaniem sa DCS Vivaldi i Trinity DAC byc moze nowy Hugo w wersji High-End??? No ale wiem, glos rozsadku ma sie na nic, chwalimy to co mamy, a rozsadek zostawiamy z boku....;)

 

A chwilowo ogranicz się,do tego co wiesz na pewno,

No i wlasnie tutaj powyzej ograniczylem sie do tego co wiem na pewno! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chwalimy to co mamy

 

Spokojnie,jeśli Twój DAC będzie świetny,to przynajmniej ja nie będę tego ukrywał :).

Tylko skończ ten temat,póki nie pokażesz gotowego produktu,bo to po prostu jest drażniące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skończ ten temat,póki nie pokażesz gotowego produktu,bo to po prostu jest drażniące.

Zawsze mozesz kontynuowac swoj prostest w stosunku do audiostereo i sie nie rozdrazniac- ja goraco zachecam! :)

Dla spokoju Twego powiem Ci w tajemnicy ze wlasnie spadam do Monachium.

 

Trzymajcie sie cieplo chlopaki! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej zabawy Stasio, w takim razie! Napisz coś o wrażeniach po powrocie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“With age comes wisdom, but sometimes age comes alone.”

― Oscar Wilde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozesz kontynuowac swoj prostest w stosunku do audiostereo

 

Aaa, to Ciebie tak bardzo boli :).

Niektórzy wrócili i reagują na Twoje wyskoki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to Ciebie tak bardzo boli :).

Nie ze boli tylko zaczela sie normalna dyskusja na audiostereo jak kilku z was nie pisalo...moze poprostu czas uderzyc sie w piers i zobaczyc kto robi najwieksze zamieszanie na audiostereo ;)

Nie wiem czy wiesz Stefku ze to jest watek o DAC-u Hugo, co napisales na temat tego DAC-a? NIC! wiec moze czas sie zastanowic czy chcesz tutaj pisac na temat, czy tylko robic ferment w watkach? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

Już wcześniej jak wspominałeś, że włączyłeś na 5 minut i jeszcze nie chcesz się wypowiadać bo musisz posłuchać więcej to wiedziałem jak to się skończy ;)

 

Różnice o których pisze nie wymagają słuchania / wsłuchiwania się. Są na tyle duże, że je od razu słychać. Ogólnie jeżeli różnice są z typu takich, że muszę się mocno wsłuchiwać i zastanawiać i analizować pojedyncze nutki po 2 - 3 razy to nie ważne co na końcu stwierdzę zaliczam to do braku różnic. I dlatego pisze o jplayu bez hibernacji, że nie ma różnicy między foobarem bo o ile niektórzy twierdzą, że te różnice są to dla mnie one są z poganiacza percepcji o ile w ogóle więc zaliczam je do niemających znaczenia / nieistniejących z wartościowego punku widzenia. Natomiast jeżeli chodzi o hibernację to porównania są wręcz zbędne ale ponieważ w przypadku playera tak łatwo je wykonać zawsze porównujemy oczywiście (ogólnie zawsze wszystko porównujemy).

 

Ciekawe dlaczego u Ciebie różnica jest marginalna / żadna? Na wszystkich systemach, które tutaj testowaliśmy pod tym kątem, nie ważne na jakim etapie zoptymalizowania zawsze były bardzo łatwe do zidentyfikowania i bardzo wyraźnie słyszalne.

 

Pozdrawiam

 

Wroce jeszcze raz do teamatu, jak ktos w ogole pamieta czym byl pierwotnie zanieczyszczony ;)

 

Powiem tak

USB Meridian Driver -> Kernel Streaming Meridian Driver -> Kernel Streaming JPlay Driver (minimalnie, nutki, pogranicze percepcji)

 

Wciaz mi nie odpowiedziales co rozumiesz przez porownywanie do "foobara". Foobar to tylko szkielet i zalezy jaki driver odpalmy. Mam rozumiec ze chodzi o drivery USB oparte na kmixerze?

 

Roznica pomiedzy KS Meridian i KS Jplay jest minimalna. I w sumie zalezy od preferencji tudziez percepcji. Meridian deliktanie mocniej uderza i z mniejszym wyczuciem w klawisze czy perkusje. JPlay jest bardziej delikatny i ma wieksza rozdzielczosc, pozwalacjac wyczuc rytm lepiej. Na przyklad przy perkusji na przemian mocno/slabo. KS Merdiana to delikatnie zlewa, a na JPlay da sie to rozpoznac to szybciej i pozwala to wyczuc rytm latwiej. Roznice sa jednak delikatne (na moim systemie) i 100 euro nie wiem czy warto wydawac.

Ale jak pisalem. Wczesniej, wciaz chce wiedzeic wiecej wiec slucham dalej.

 

ps. hibernacje zostawiam na deser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez foobar mam na myśli silnik foobara w akcji. Czyli w output foobara ustawione cokolwiek tylko nie jplay.

 

Przez jplay mam na myśli jmini (preferowane) albo silnik jplaya w foobarze czyli w output foobara ustawiasz jplay.

 

jplay bez hibernacji to wsłuchiwanie się w szczegóły. Dawno tego nie robiłem (bo i po co?) ale z tego co pamiętam, to detale którymi się różni od foobara nie są warte uwagi bo i tak nie maja znaczenia dla normalnego słuchania.

 

Hibernacja to już inna para kaloszy.

 

Dlatego jak byś mnie pytał o zdanie nie trać czasu na porównywanie jplaya bez hibernacji do foobara bo o ile różnice są to większego wpływu na normalne słuchanie nie maja.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebna

“With age comes wisdom, but sometimes age comes alone.”

― Oscar Wilde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

Ok, rozumiem.

 

U mnie moze to troche inaczej wyglada bo meridian ma swoje sterowniki i ma swoje AISO, swoj Kernerl Streamer i swoj standardowy usb (ktory gra nieczysto i najmniej dynamicznie). Troche nie wiedzialem do czego porownywac tego Jplay'a.

 

 

Foobar

Jak zachwalasz tak hibernacje to sprawdze, ale potrzebuje na to wieczor spokojny. Dzieki i odezwe sie jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zrobić najbardziej miarodajne porównanie to powinieneś ustawić w Foobarze Kernel Streaming Meridianowy (KS) bo jplay w hibernacji używa KS właśnie ale jednocześnie pytanie czy porównujesz foobara kontra jplay czy może co daje lepszy dźwięk na meridianie. Jeżeli foobra kontra jplay to pasowało by ustawić w obu ten sam tryb pracy. Jeżeli porównujesz co lepiej brzmi na meridianie wtedy ustawiasz najlepsze połączenie kombinacji ba silniku foobara kontra najlepsze połączenie na silniku jplay.

 

Jednocześnie jeżeli do tej pory nie jesteś pewny, które gra lepiej / bardziej Ci się podoba prawdopodobnie oznacza że różnice nie mają większego znaczenia dla Ciebie w Twoim systemie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebna

“With age comes wisdom, but sometimes age comes alone.”

― Oscar Wilde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

Tak tez porownywalem.

Na meridianie w trybie KS nie mozna odpalic upsamplingu. Takze jest po rowno z Jplay jezeli chodzi o opcje.

Driver meridiana wolniej tylko zmienia glosnosc (3 sek opoznienia gdzies), Jplay od razu.

Dzwiek jak pisalem wyzej, roznice zahaczaja o mechanike kwantowa.

Po hibernacji powalcze z MQn. Dzieki za wczesniejsza rozpiske co i jak.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Zapowiada się ciekawy weekend. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w sobotę zrobimy porównanie Hugo vs Lampi lvl 4.5 vs Meitner MA-1 vs Gramofon.

 

Podobno Hugo sie bardzo podciągnął w raz z upływem czasu i zrobił się z niego prawdziwym killer. Posłuchamy zobaczymy.

 

Cześć składu taka sama jak ostatnio ale tym razem zarówno lampi jak i Hugo będą w pełni władz umysłowych aka wygrzane (niestety nie ma żadnych gwarancji w tej kwestii co do właścicieli ;)).

 

W kolejnej rundzie porównań powinien się już pojawić lampi level 7... wohoo

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebna

“With age comes wisdom, but sometimes age comes alone.”

― Oscar Wilde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dobre czasy dla audiofilow nastały. Co pewien czas wychodzą produkty zwane giant killer. Jeśli cena znośna, a coraz częściej znośna, to można sie pokusić o zakup. Po spieniezeniu poprzedniego daca kupiłem Hugo w ciemno, jeszcze za poprzednią cenę czyli bliżej 6k niż 7k. Gra to z tydzień i oczywiście już myślę co poprawić:) ale póki co szczęka potrafi mi dalej opaść jak dobrze to maleństwo gra. Świetnie się wpasowuje w system, upsampluje bez problemu pow. 192k, czyta dsd i inne takie cuda. Najwazniejsze jednak jak dobrze gra normalne zgrywki cd. Po prostu bardzo równo w calym paśmie dynamicznie i z dużą ilością npowietrza. Oczywiscie nie robilem zadnych bezpośrednich porównań bo nie mam do czego ale jestem przekonany ze w tej cenie nie sposób kupic lepszego daca. A ile trzeba dać za lepszy i ile ten lepszy jest lepszy to juz sprawa fachowców, ktorzy jednak bezpośrednich porównań się trochę boją. Wiadomo reklama uzależnia. Oczywiscie w Polsce brak dystrybucji i trzeba ściągać z zagranicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje ! Robb Watts robił projektował zawsze nietuzinkowe urządzenia.

 

Ja tymczasem swojego Qute HD zamieniłem na Qute EX. Przez chwilę się zastanawiałem nad Hugo, ale ostatecznie odpuściłem, bo raz że droższy, a to i tak do drugiego systemu, a dwa, że mam już zasilacz Teddy Pardo do niego. Gdyby nie to, to pewnie by już u mnie grał.

 

Czekamy na następnych szczęśliwych posiadaczy !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Czytalem duzo na zagranicznych forach i pewnie wszystkie recenzje. W którejś z nich chyba hi fi plus stało ze recenzent jednak preferuje vege ale nie za wszystko. To już jest duży komplement przy różnicy cen. Ludzie z chorda którzy ogłosili że to ich najlepszy dac chyba położyli sprzedaż duzych klocków. Sam sie zastanawiałem czy nie poczekać na pelnowymiarowego odpowiednika Hugo. Życie krotkie a jak przywala cene x4 to i tak nie kupilbym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawy rozwój produktów Hugo: taki z dopalonym zasilaniem, wyświetlaczem, do dużego systemu: z lepszymi częściami: strasznie drogi Hugo TT. 3k funciaków to już masa pieniędzy. Za to jednocześnie Hugo nieprzenośny wpakowany w opakowanie od Quete EX - z kolei mniej, bo 1k. Bardzo ciekawe jakie są róźnice w dźwięku. Wszystkie 3 oparte na tym samym chipie i technologii.

 

Póki co jestem naprawdę zadowolony ze swojego Hugo. W jeszcze rozsądnej cenie (dla tych pisujących tutaj), to chyba najfajniejszy obecnie dac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hugo TT, z opisu.

Moje za: 2 x USB, moje przeciw: cena!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawy rozwój produktów Hugo: taki z dopalonym zasilaniem, wyświetlaczem, do dużego systemu: z lepszymi częściami: strasznie drogi Hugo TT. 3k funciaków to już masa pieniędzy. Za to jednocześnie Hugo nieprzenośny wpakowany w opakowanie od Quete EX - z kolei mniej, bo 1k. Bardzo ciekawe jakie są róźnice w dźwięku. Wszystkie 3 oparte na tym samym chipie i technologii.

 

Póki co jestem naprawdę zadowolony ze swojego Hugo. W jeszcze rozsądnej cenie (dla tych pisujących tutaj), to chyba najfajniejszy obecnie dac.

 

A dla mnie (chyba) najfajniejsza jest nowa kandydatka na prezydenta ;) Jak się domyślasz, Twój wpis nie miał żadnej wartości informacyjnej.Czyli: z czym porównywałeś, jakie róźnice, co lepiej/co gorzej itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

--

Jeśli chcesz poznać cywilizację...posłuchaj jej muzyki - Konfucjusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hugo TT - Mniam :) chba juz wiem co bedzie nastepne u mnie jak tylko ogarne adaptacje salonu :)

jestem ciekaw jak to sie ma do marantza na11 jako dac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, widzę że znowu muszę upgrade zrobić :)

 

Ten 2Qute wygląda bardzo fajnie. Jacyś chętni na Qute HD za pół ceny ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, widzę że znowu muszę upgrade zrobić :)

 

Ten 2Qute wygląda bardzo fajnie. Jacyś chętni na Qute HD za pół ceny ? :)

 

Wygląda fajnie, ciekawe jak gra? Porównywałeś może QBD76 z QuteHD? Jaki to jest dżwięk? super gładki i analogowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słuchałem QBD76 u siebie. W maju ma być następca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.