Skocz do zawartości
IGNORED

Dyskretny DAC R2R 24bit 384kHz


Muzg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie nie wiadomo jakim charakterem powinien sie odznaczac dobry kondensator w tym miejscu. Na razie szukam czy aby na pewno jest tam 1.2nF.

 

Usunąć koniecznie te kondensatory, ponoć nie ma sensu zastępować. Dziś usunąłem, nastąpiła zmiana na średnicy, stała się ciepła, plastyczna, pełniejsza. Wcześniej była lekko natarczywa, jakaś taka konturowa, niby zwiewna, ale jakby sucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ze Ci nie odpisalem PW, za duzo innych rzeczy na glowie zeby sie skupic. Propo konda to ciekawa sprawa. Posluchaj troche i potme go wlutuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Na DACu jest złącze 10 pinowe J10 do podłączenia do kompa jak nazywa się takie złącze oraz jak się liczy w nim piny (który to nr1 a który nr2)..

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca o to chodzi ;-) potrzebuję podpiącć inteface USB tam mam takie same złącze ale nie wiem który pin jest 1 a który drugi, a tym samym nie wiem który pin co oznacza.

 

Zakładam że pin nr1 to jest pierwszy z lewej strony zaznaczony ^ a drugi to kolejny idąc w prawą stronę czy tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, to tak jak się pisze półgębkiem, podłączam inferface USB <>i2S ;-) od JarkaC ;-).

Oznaczenie pinów mam rozpisane potrzebuję tylko znać ich numerację ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, to tak jak się pisze półgębkiem, podłączam inferface USB <>i2S ;-) od JarkaC ;-).

Oznaczenie pinów mam rozpisane potrzebuję tylko znać ich numerację ;-)

 

Wszystko jest w Guide opisane który jest który i do czego podłączasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie czytacie ze zrozumieniem ;-)

Ja nie mam problemu z tym aby podłączyć inteface, ja muszę wiedzieć który to pin np nr6 (DATA) w zależność jak się liczy złącze to pin może wyjść w różnych miejscach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie czytacie ze zrozumieniem ;-)

Ja nie mam problemu z tym aby podłączyć inteface, ja muszę wiedzieć który to pin np nr6 (DATA) w zależność jak się liczy złącze to pin może wyjść w różnych miejscach.

 

1 tam gdzie znaczek, 2 po prawej od 1, 3 pod 1, 4 pod 2 itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to jeszcze tylko na przyszłość jak się nazywa takie złącze ?

 

Generalnie są to złącza IDC. Czasem mówi się na to goldpin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Sam sobie odpowiem, bo wczoraj miałem okazję posłuchać Soekrisa z preampem. Dość ważne są warunki odsłuchu. Więc był to klon wzmaczniacza Accuphase, kolumny diy na visatonach i excelach, preamp lamm - klon, dac Soekris V3 bez modyfikacji praktycznie bez zasilania z regulatorów. Pierwsze podłączenie było bez preampa. Sprzęt ogólnie prezentuje brzmienie średnie, bez rewelacji. Goły Soek w tych warunkach zagrał jak to goły, trochę szczegułowo, trochę sceny, troszkę dynamiki, bez rewelacji.

Podłączenie lampowego pre lamm spowodowało że wszystkim trzem testującym łącznie ze mną się gęby uradowały, do dźwięku doszła dynamika, wiecej mięsistości na basie, bardziej dźwięczna średnica, a więc to działa!

Jako pierwszy, bo już po pięciu minutach zacząłem wymiękać, taki czas jest potrzebny aby nacieszyć się nowościami, bo jak przychodzi posłuchać kolejnego utwaru, to pojawia się pytanie, co stało się z melodyjnością, dlaczego ten atrakcyjny dźwięk już mnie nie bawi. Za chwil parę (10 min) przyłączają się koledzy, że wcale nie jest tak dobrze. Jeszcze kilka minut i już wszyscy trzej mieliśmy dosyć. Po odłączeniu pre faktycznie powietrze zeszło, zagrało spokojnie z pozoru anemicznie, ale jakże kojąco i muzycznie.

Gdy było jeszcze na preampie zdążyłem zanalizować charakter zmiany, to było obce, niezwiązane z muzyką wtrącenie, nieadekwatna dynamika, akcenty położone nie tu gdzie być powinny i klimat odrealniony, to wszystko obca sygnatura.

 

Jako ciekawostkę wspomnę że byłem niedawno u innego kolegi, co prawda nie soekris ba oparty o Sabre. Kolega ten gra tylko przez pre Lamm. Na prośbę odłączył go dla nas. Puścił po czym zaledwie 10 sekund potem wyłączył i stwierdził widzicie - kicha. Nie zdążyłem niczego w tym czasie wyłapać oprócz tego że z pre znów było żywiej, a bez mniej żywo, żadnych innych cech. Kolega robi tak aby się nie przekonać do grania bez pre.

 

Nadal nie twierdzę że z pre zawsze i z definicji będzie gorzej, bo sądzę że dace słabe mają szanse być upiększone przez preampy, właściwie im słabsze tym szanse na szczęśliwe połączenie większe. Zależność działać będzie w drugą stronę, bardzo dobry dac będzie zawsze i z definicji psuty przez preamp, który zawsze będzie wrtąceniem i czymś obcym. Mam stwierdzone organoleptycznie, że wysoko zmodyfikowany Soekris gra zjawiskowo, z potężną dynamiką, nasyceniem, wolumenem i neutalnością na wyjściu surowym. Nie ma mowy żebym coś do tego podpinał. Należy walory tego daca uzyskać z niego, głównie dzięki perfekcyjnemu zasilaniu poszczególnych jednostek, a nie z preampa, który pracuje na byle jakim sygnale od niemodyfikowanego dac-a i zwbogaca na swoją modłę.

Gdybym miał teraz to doświadczenie co dziś nie kupowałbym daca w wersji dam1021, tylko dam1121 z zasilaniem zewnętrznym.

Przepraszam, jeśli można, tak troszkę dla laika, bo ciężko ogarnąć, jeśli ktoś mółby tak w skrócie łopatologicznie wytłumaczyć jaka jest różnica między wersją 1021 a 1121

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby ktoś chciał to mam do sprzedania kompletnie poskładanego daca

amanero, zasilania, optyczne, coaxial, ładna obudowa stan jak nowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem, bo wczoraj miałem okazję posłuchać Soekrisa z preampem. Dość ważne są warunki odsłuchu. Więc był to klon wzmaczniacza Accuphase, kolumny diy na visatonach i excelach, preamp lamm - klon, dac Soekris V3 bez modyfikacji praktycznie bez zasilania z regulatorów. Pierwsze podłączenie było bez preampa. Sprzęt ogólnie prezentuje brzmienie średnie, bez rewelacji. Goły Soek w tych warunkach zagrał jak to goły, trochę szczegułowo, trochę sceny, troszkę dynamiki, bez rewelacji.

Podłączenie lampowego pre lamm spowodowało że wszystkim trzem testującym łącznie ze mną się gęby uradowały, do dźwięku doszła dynamika, wiecej mięsistości na basie, bardziej dźwięczna średnica, a więc to działa!

Jako pierwszy, bo już po pięciu minutach zacząłem wymiękać, taki czas jest potrzebny aby nacieszyć się nowościami, bo jak przychodzi posłuchać kolejnego utwaru, to pojawia się pytanie, co stało się z melodyjnością, dlaczego ten atrakcyjny dźwięk już mnie nie bawi. Za chwil parę (10 min) przyłączają się koledzy, że wcale nie jest tak dobrze. Jeszcze kilka minut i już wszyscy trzej mieliśmy dosyć. Po odłączeniu pre faktycznie powietrze zeszło, zagrało spokojnie z pozoru anemicznie, ale jakże kojąco i muzycznie.

Gdy było jeszcze na preampie zdążyłem zanalizować charakter zmiany, to było obce, niezwiązane z muzyką wtrącenie, nieadekwatna dynamika, akcenty położone nie tu gdzie być powinny i klimat odrealniony, to wszystko obca sygnatura.

 

Jako ciekawostkę wspomnę że byłem niedawno u innego kolegi, co prawda nie soekris ba oparty o Sabre. Kolega ten gra tylko przez pre Lamm. Na prośbę odłączył go dla nas. Puścił po czym zaledwie 10 sekund potem wyłączył i stwierdził widzicie - kicha. Nie zdążyłem niczego w tym czasie wyłapać oprócz tego że z pre znów było żywiej, a bez mniej żywo, żadnych innych cech. Kolega robi tak aby się nie przekonać do grania bez pre.

 

Nadal nie twierdzę że z pre zawsze i z definicji będzie gorzej, bo sądzę że dace słabe mają szanse być upiększone przez preampy, właściwie im słabsze tym szanse na szczęśliwe połączenie większe. Zależność działać będzie w drugą stronę, bardzo dobry dac będzie zawsze i z definicji psuty przez preamp, który zawsze będzie wrtąceniem i czymś obcym. Mam stwierdzone organoleptycznie, że wysoko zmodyfikowany Soekris gra zjawiskowo, z potężną dynamiką, nasyceniem, wolumenem i neutalnością na wyjściu surowym. Nie ma mowy żebym coś do tego podpinał. Należy walory tego daca uzyskać z niego, głównie dzięki perfekcyjnemu zasilaniu poszczególnych jednostek, a nie z preampa, który pracuje na byle jakim sygnale od niemodyfikowanego dac-a i zwbogaca na swoją modłę.

Gdybym miał teraz to doświadczenie co dziś nie kupowałbym daca w wersji dam1021, tylko dam1121 z zasilaniem zewnętrznym.

 

Amen. Zgadzam sie z kolega. O ile nie mamy problemow z impedancja czy niskim gainem to jakikolwiek dobrze zaimplementowany DAC nie wymaga pre. W wiekszosci przypadkow "dobrze zaimplementowany dac" oznacza dobre zasilanie. Wtedy pre moze byc dodatkiem wprowadzajacym dodatkowe "przyjemene" zniekształcenia np: bufor/pre lampowe - czasami to nawet lubie.

Dam1021 rev4 mozna latwiej zmodyfikowac niż dam1121. W dam1021 drabinke rezystorowa mozna łatwo zasilic bezposrednio zewnetrznym +/-4V (w dam1121 bedzie ciezko). Pomimo, ze regulatory uzyte w Vref w Soekris sa bardzo bardzo dobre, to ustepuja bezposredniemu zasilaniu dobrym regulatorem typu shunt (ewentualnie mozna sie ratowac dodatkowymi kondensatormi w wyznaczonych na to miejscach).

Dam1021 ma jeszcze jedna przewaga nad dam1121 - analogowa kontrola cyfrowej (bit perfect) regulacji głośności. To oznacza, że soekrisa mozna bezposrednio podlaczyc do koncowki mocy i ominac jakakolwiek analogowa regulacje glosnosci, ktora jaka dobra by nie byla zawsze wprowadzi jakies znieksztalcenia. W dam1121 cyfrowa regulacja glosnosci odbywa sie programowo (nie mozna do tego uzyc zwyklego potencjomentru jak w przypadku dam1021).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez TioFrancotirador
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę wspomnę że byłem niedawno u innego kolegi, co prawda nie soekris ba oparty o Sabre. Kolega ten gra tylko przez pre Lamm. Na prośbę odłączył go dla nas. Puścił po czym zaledwie 10 sekund potem wyłączył i stwierdził widzicie - kicha. Nie zdążyłem niczego w tym czasie wyłapać oprócz tego że z pre znów było żywiej, a bez mniej żywo, żadnych innych cech. Kolega robi tak aby się nie przekonać do grania bez pre.

 

Raczej kolega jest osłuchany ze swoim systemem i te 10s wystarczyło mu aby stwierdzić, że bez pre system gra po prostu źle. Po co w takim razie miał przekonywać się do grania bez pre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest może ktoś z okolic Katowic w posiadaniu gotowego Soekrisa ? Chętnie bym wpadł posłuchać lub zaprosił do siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po grubo ponad roku czasu użytkowania DAC + interface xmos co dziennie bo służy mi jako karta dźwiękowa usb

czyli do oglądania filmów słuchania normalnej muzyki zazwyczaj na słuchawkach z wyjścia buforowanego

trzeba powiedzieć ze jest to niesamowicie stabilne rozwiązanie ani razu nie odnotowałem jakichś problemów

w działaniu DAC ani interface nigdy nie przerwało grania, nie zacięło się, nie zawiesiło komputera

 

Jeszcze nie byłem z niczego tak zadowolony jak z zakupu tego przetwornika, śmieszne jest to że nawet nie wgrałem nowego firmware jest na tym jak go dostałem

Pisze to dla tych którzy martwią się że coś będzie nie dopracowane

 

A dźwięk nadal po czasie wciągający zaskakujący

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam soekrisa rev3 - więc już zmodyfikowane/zaktualizowane vref, ale z pozostawionymi punktami do wlutowanie dodatkowej pojemności.. czy takie coś w to miejsce to dobry wybór?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Wkładam płytkę w obudowę - a jak mam patrzeć na te puste otworki to od razu przewidzę miejsce pod płytką na te kondensatory..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z okolic Katowic, Jaworzno. Mam w pelni zmodowanego Soekrisa v2

 

To dobra wiadomość. Gdybyś mógł wysłać mi na priv nr telefonu to się jakoś umówimy na odsłuch.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_57210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, ponieważ za jakiś czas (rok, dwa itd.), gdy będziesz chciał zmienić na coś innego, to łatwiej sprzedaż lepszy model niż to co mają "wszyscy".

To czy będzie słychać u Ciebie różnicę między wersjami zależy od klasy systemu i jego najsłabszego punktu.

 

Pozdrawiam

Pygar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te wersje nie roznia sie po prostu zywotnoscia trzymania parametrow? Dlaczego mialyby brzmiec inaczej?

 

A to nie jest tak, że te "ciaśniejsze" mają trochę mniejsze zniekształcenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystory o mniejszej tolerancji powodują iż konwersja przy ich użyciu jest po prostu wierniejsza.

Jak wiadomo zamiana sygnału cyfrowego na analogowy i odwrotnie obarczona jest pewnymi błędami, a w tym dac'u cały proces odbywa się właśnie przy wykorzystaniu matrycy rezystorów. Wiec im lepszej jakości i mniejszej tolerancji tym mniej błędów konwersji, lub inaczej, te błędy będą się pojawiać, ale ich wartość będzie mniejsza szczególnie na bardziej znaczących bitach, niż w przypadku słabszych rezystorów.

Czy jest to słyszalne ? Nie wiem, bez bezpośrednich porównań nie wypowiem się w tej materii, bo sam tego dac'a nie mam, rozważam jedynie jego zakup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jeremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecicie dobre zasilanie do soekrisa oraz części izolowanej ? Nie wiem jak z zasilaniem coaxiala i toslinka, ale to chyba mozna pociągnąć z płytki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie Soekrisa +/-12V z symetrycznego Salasa BiB, a część izolowana 3,3V z Reflektor-D. Chyba najpopularniejsze i najbardziej chwalone rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

źródło: PC mini ITX + Soekris DAM1021 R-2R DAC + Linux Audio Embedded System-SHADOW

wzmacniacz: DIY Aikido 6CG7 + 6N30P-DR słuchawki: Beyerdynamic T90, Yamaha HP-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym salasem bib. Kupujac dostane 3 plytki, dwie o dodatnim napieciu, jedna ujemna i każda plytka ma po dwa wyjscia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostajesz plytki tak jak napisales. Jedna plytka ma jedno wyjscie podwójne ,tzw kalwin, ktore ma za zadanie zniwelowac wplyw dluzszych przewodow na jakosc dzialania salasa. Oczywiscie dlugosc z granicami rozsadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.