Skocz do zawartości
IGNORED

Wady Naszych subwooferów... :) Szczerze :)


Yodas

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie najgorszą wadą subów są generalnie ich ceny i to , że z czasem każdy jest za mały:)

 

W innym wątku czytamy: "z czasem każdy telewizor jest za mały".

 

Przekraczamy pułapy absurdu. To już przestaje być hobby, radość ze słuchania muzyki czy oglądania czegoś na ekranie. Jest pogoń za jakimś mirażem, kult rozmiaru, sztuka dla sztuki. Sam sprzęt staje się ważniejszy niż jego funkcjonalność.

 

Jakiż jestem happy że nie uczestniczę w tym wyścigu szczurów. Mam to co mam, żaden Hi-End, jestem z tego zadowolony, daje mi mnóstwo przyjemności. I w ogóle nie rozmyślam nad ciągłym wymienianiem na coś nowszego. Pomyślę, jak będzie w ofercie coś przełomowego w technologii, co zapewni zupełnie nową jakość. Ale będzie musiała to być zmiana rewolucyjna. Nie kosmetyczna. Lub (co najczęściej się zdarza) pozorna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W innym wątku czytamy: "z czasem każdy telewizor jest za mały".

 

 

Ja już nie chcę więcej cali :).... znalazłem optimum...z moich 3-3,5m 110" jest idealne... sub był ostatnim dopełnieniem mojego KD... już nic nie gonie , cieszę się z seansòw... nie szukam wad.. pełna nirvana... nie myślałem że kiedyś osiągnę ten stan ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupcie 18" głośnik 500/4000 WAT RMS i podajcie mu sygnał w zamkniętej budowie.

 

Reszta to sprzedaż-marketing = BEŁKOT.

 

Niskie bardzo tony wymagają energii.

Musi być wygenerowana w jakiś sposó w systemie AUDIO.

 

"Dmuchanie" powietrzem (czyli upust energii akustycznej) oznacza bezproduktywne rozprowadzenie energii audio w paśmie nie-słyszalnym.

Czyli system dmucha a nie rodzi niskich tonów.

To bardzo zły objaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku czytamy: "z czasem każdy telewizor jest za mały".

Bo to prawda :)

Gdyby tak nie było ludzie nie kupowaliby projektorów i ekranów.

 

Jest pogoń za jakimś mirażem, kult rozmiaru...

Rozmiar jednak ma znaczenie :)

 

Kupcie 18" głośnik 500/4000 WAT RMS i podajcie mu sygnał w zamkniętej budowie.

 

Reszta to sprzedażo-markieting.

Jakie to proste ;)

 

Tak się wtrące bo z tego co piszecie łatwo jest rozwiązać większość tych problemów, sam z resztą tak zrobiłem, poprostu trzeba zrobić sobie takiego suba samemu, z głową i będzie ok

Sms rzuć trochę szczegółów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz slyszalem takie te proste diy.... jeden wielki rozesrany pierd. Fakt dobre diy bije na glowe nawet drogie suby z salonu, ale trzeba miec o tym pojecie. Jakos nie widze jak wklejacie tu wasze projekty ??? tylko same bla bla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupcie 18" głośnik 500/4000 WAT RMS i podajcie mu sygnał w zamkniętej budowie. Mowa wyłącznie o b. niskim paśmie i mocy.

 

Niskie tony wymagają energii.

Ta energia być wygenerowana w systemie AUDIO, ze źródła.

SUB pasywny to bardzo złe rozwiązanie bo oczekuje mocy od amplitunera.

Czyli amp ma generować ogromną moc dla ścieżki SUB.

T nie jest możliwe w klasie Hi-End AUDIO.

 

Są dwa sposoby powstawania ścieżki SUB !

- albo producent ścieżki AUDIO generuje trak SUB (5.0)

lub

- te Wasze wzmaki same je wydzielą przez marne crossowanie.

 

"Dmuchanie" powietrzem (czyli upust energii akustycznej) oznacza bezproduktywne rozprowadzenie energii audio w paśmie nie-słyszalnym.

Czyli system dmucha a nie rodzi niskich tonów.

To bardzo zły objaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
SUB pasywny to bardzo złe rozwiązanie bo oczekuje mocy od amplitunera.

 

Amplituner nie dostarcza mocy do suba pasywnego, nie ma takich urządzeń. Sub pasywny jest zasilany z zewnętrznego wzmacniacza, z reguły sporej mocy np. 500W. Sub pasywny to najlepsze rozwiązanie, podpinając go pod wzmacniacz z DSP (nawet tani Behringer iNuke) możemy dowolnie kształtować charakterystykę i wpływ na akustykę pomieszczenia w domenie cyfrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o ampli-tunerach zasilających mocą wyjście na pasywne suby.

Jest tego "gówna" dużo na rynku.

W ampli tunerach wzmacniacze mocy tego nie wydolą !

Zasilenie prądowe w pasywnych układach mija się z jakością.

 

Poddaję dla audio - fili temat budowy dedykowanej ścieżki SUB !

Są takie realizacje a nie sztuczne wydzielanie z sygnału dla ścieżki SUB-a.

Napiszcie coś o takich źródłach materiału audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ! wycofuję się z tematu.

 

Zwracam jednak uwagę na okoliczność:

Jak to ma powstać ścieżka LFO ?

W trybie produkcji sceny audio

czy przez sztuczne wydzielenie niskich tonów z sygnału AV ?

 

Bardzo wolę i zalecam treści audio dla audio fili produkcyjne wydzielenie kanału LFO.

Z określeniem częstotliwości odcinania.

Np.: 80 - 120(słaby THX)

Lub inne ... 80 / 90 / 100 / 110 ... Hz

 

ZALECENIE:

Odcinajmy gdzie chcemy aby u nas, w naszym pomieszczeniu odsłuchowym było brzmienie.

Na ucho ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- albo producent ścieżki AUDIO generuje trak SUB (5.0)

lub

- te Wasze wzmaki same je wydzielą przez marne crossowanie.

 

Jeżeli producent ścieżki audio nagrał niezależny kanał LFE to jest 5.1 a nie 5.0.

 

Dlaczego "marne crossowanie"? Za tę funkcję odpowiada Bass Management w amplitunerze i działa to bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie chcę więcej cali :).... znalazłem optimum...z moich 3-3,5m 110" jest idealne... sub był ostatnim dopełnieniem mojego KD... już nic nie gonie , cieszę się z seansòw... nie szukam wad.. pełna nirvana... nie myślałem że kiedyś osiągnę ten stan ;))

moim zdaniem do czasu! Przyjdzie moment w którym dojdziesz do wniosku że pogoń czas zacząć :):):) Ale może to dobrze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd w ogóle pomysł o zasilaniu pasywnego suba z amplitunera do kina ? W tym wątku nie piszemy o zabawkach 100W :)

A bo pasywny to zaraz się tak źle kojarzy:) a rozwiązanie osobno wzmacniacz, osobno sub daje wiele korzyści niż gotowa aktywna skrzynka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meritum wątku - dla mnie największą wadą mojego nowego nabytku (Velo eq max 8) jest brak możliwości "rozwinięcia skrzydeł" w warunkach mieszkaniowych takich jak moje czyli blok z "wielkiej płyty" zazdroszczę ludziom warunków do Audio w domkach....

Tak a pro po – Yodas jaką głośność masz ustawioną na swoim? I jak w końcu odciąłeś w stereo i w Kinie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem do czasu! Przyjdzie moment w którym dojdziesz do wniosku że pogoń czas zacząć :):):) Ale może to dobrze?

Pewnie nadejdzie taki moment...ale brak finansów na moje hobby skutecznie mnie ostudzi.... znam swoje miejsce w szeregu. .. :)

 

A za 4-5 lat jakiś proj 4K może powiesze.... :)

Co do meritum wątku - dla mnie największą wadą mojego nowego nabytku (Velo eq max 8) jest brak możliwości "rozwinięcia skrzydeł" w warunkach mieszkaniowych takich jak moje czyli blok z "wielkiej płyty" zazdroszczę ludziom warunków do Audio w domkach....

Tak a pro po – Yodas jaką głośność masz ustawioną na swoim? I jak w końcu odciąłeś w stereo i w Kinie?

U mnie głośność to 40-44.... :)

 

Odcięcie na subie kino-80 hz....

Stereo-50hz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupcie 18" głośnik 500/4000 WAT RMS i podajcie mu sygnał w zamkniętej budowie. Mowa wyłącznie o b. niskim paśmie i mocy.

 

Niskie tony wymagają energii.

Ta energia być wygenerowana w systemie AUDIO, ze źródła.

SUB pasywny to bardzo złe rozwiązanie bo oczekuje mocy od amplitunera.

Czyli amp ma generować ogromną moc dla ścieżki SUB.

T nie jest możliwe w klasie Hi-End AUDIO.

 

Są dwa sposoby powstawania ścieżki SUB !

- albo producent ścieżki AUDIO generuje trak SUB (5.0)

lub

- te Wasze wzmaki same je wydzielą przez marne crossowanie.

 

"Dmuchanie" powietrzem (czyli upust energii akustycznej) oznacza bezproduktywne rozprowadzenie energii audio w paśmie nie-słyszalnym.

Czyli system dmucha a nie rodzi niskich tonów.

To bardzo zły objaw.

 

O kurde to już wszystko jasne, mogę robić suba :)

 

Tak na marginesie co to jest LFO ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek45---zobacz wagę swojego suba a mojego, dopakuj mu 30 kilo na grzbiet i popatrz czy spaceruje nadal.

 

już dawno to zrobiłem i jest gicio poza tym to Ty popatrz jaka różnica klasowa sprzętu, nie pisałem tego, zeby Tobie w jakiś sposób dowalić czy jak ale napisałem dlatego, że takie/podobne sytuacje zdarzają się i w o wiele droższych konstrukcjach nie tylko w takich za 2,5 tys zł a mnie wtedy z blotem zmieszano i przy okazji tą firmę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydziobalem kilka fotek bk moze kogos zainteresuje

 

monolith

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

upgrade monolitha do +

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej z tym nie spotkałem się na forum..Otóż w karcie dźwiękowej (asus essence st +h6) gdy kupię subwoofer będę miał możliwość dostrojenia basu poprzez wymianę opampow(czyli wzmacniaczy operacyjnych) czy ktoś z forumowiczów bawił się w ten sposób?Oczywiście w większości sub będzie podpięty pod amplituner ale testy związane z kartą napewno przeprowadze.. Wymiana opampow w torze stereo daje dużo zmian w wysokich tonach jak i dolnych rejestrach.

 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś w którymś temacie napisalem podobnie, z tym, że to głośniki zafurczały i wyśmiali mnie "Koledzy" Audiofile, konkretnie to jeden, który stwierdził, że pierwsze słyszy o takim określeniu i nie wie o co chodzi, ja wiem i zapewne Kolega konradskala też wie jak może zafurkotać głośnik skoro dla niego furkocze, furkocze powietrze.

 

.

 

Oczywiście ja także takie zjawisko u siebie też zaobserwowałem.... Powietrze potrafi mocno zafurkotać przy nie których b.niskich Hz i długim czasie trwania dźwięku...

 

I znalazłem jeszcze jedną drobną wadę w moim Velo, a mianowicie tylne wejscia i wyjscia głosnikowe nie są super szczelne... na poczatku myslałem ,że syczy BR i było to dziwne bo zdawałem sobie sprawę jak powinien czasem zafurkotać BR ( zupełnie inny dźwięk), ale dźwięk syczenia dziwnie wydobywał się z tych wejść i wyjść, więc okreciłem te wejscia i wyjscia głośnikowe na próbę czarnym materiałem(szmatką) i syczenie ustało... oczywiście to syczenie ,które było duzo głośniejsze od furkotania wystepowało tylko przy niektórych b.niskich częstotliwosciach i bardzo rzadko , teraz słysze czasem tylko furkotanie z BR po syczeniu słuch zaginął... A syczenie to bylo dosyć głośne podczas gdy głosnik tłoczył dużo powietrza przy stałym długo trwajacym dźwięku... cały czas szukałem przyczyny bo mnie to denerwowało, choć wystepowało b.rzadko... Weźcie tez fakt pod uwage ,że mam dosyć mocno rozkreconego suba i zjawiska te wystepowały także przy znacznej głośności rozkrecenia ampli...

 

Jak ktoś chce sprawdzić jak u niego furkocze BR i czy wszystko jest szczelne to polecam film blu-ray "Na skraju jutra" od około 17 sekundy do około 40 s emitowane są b.niskie i długie dźwieki , które wyprawiaja cuda z subem.... sami zobaczcie...polecam to doswiadczenie z tym tytułem... :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce sprawdzić jak u niego furkocze BR i czy wszystko jest szczelne to polecam film blu-ray "Na skraju jutra" od około 17 sekundy do około 40 s emitowane są b.niskie i długie dźwieki , które wyprawiaja cuda z subem.... sami zobaczcie...polecam to doswiadczenie z tym tytułem... :))))

Każdy sub z BR zaczyna furkotać przy głośności przy której nie wyrabia i przy częstotliwości poniżej strojenia bas refleksu :)

Co do najmocniejszych efektów. Film "Project X" (pomijam czy film dobry czy nie) ale była taka scena w okolicy 50 minuty gdzie leciał podkład i gość rapował, wystarczy niewielka głośność żeby głośnik osiągał maksymalne wychylenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie tez fakt pod uwage ,że mam dosyć mocno rozkreconego suba i zjawiska te wystepowały także przy znacznej głośności rozkrecenia ampli...

 

dlatego potencjometr suba nie powinien przekroczyć 11.00 a nawet 10.00 wtedy podczas mocniejszego rozkrecenia potencjometru amplitunera nie powinno dojść do furczenia. U mnie skala zaczyna się od 7.00 a potencjometr znajduje się między 9.00 a 10.00 i tego nie ma.

 

Wiem, piszesz też o tych nieszczelnościach gniazd głosnikowych , ok.

 

U mnie głośność to 40-44.... :)

 

a jak duża jest skala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sub z BR zaczyna furkotać przy głośności przy której nie wyrabia i przy częstotliwości poniżej strojenia bas refleksu :)

Co do najmocniejszych efektów. Film "Project X" (pomijam czy film dobry czy nie) ale była taka scena w okolicy 50 minuty gdzie leciał podkład i gość rapował, wystarczy niewielka głośność żeby głośnik osiągał maksymalne wychylenie.

I właśnie dlatego subwoofery z BR powinny mieć filtry subsoniczne, chyba że ich strojenie jest dostatecznie niskie, ale praktycznie ciężko to wykonać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dlatego potencjometr suba nie powinien przekroczyć 11.00 a nawet 10.00 wtedy podczas mocniejszego rozkrecenia potencjometru amplitunera nie powinno dojść do furczenia. U mnie skala zaczyna się od 7.00 a potencjometr znajduje się między 9.00 a 10.00 i tego nie ma.Wiem, piszesz też o tych nieszczelnościach gniazd głosnikowych , ok.

 

a jak duża jest skala

0 - 80 .....

 

A co do furkotania to zdarzyło mi się to dopiero przy dwóch tytułach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowa skali sub'a wydaje sie duzo...

 

U mnie na 2x 10" jest 9-10 iI jest nadto. Jak byl jeden mialem na 10.

 

Dobrym testem dla sub'a i w ogole pomieszczenia, aby uslyszec problem jest zapuszczenie plytki testowej (chociazby tej wydawanej przez HiFi). U mnie np. wyszla dzieki temu nieszczelnosc obreczy jednego z sub'ow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowa skali sub'a wydaje sie duzo...

 

jezeli sie slucha na poziomie referencyjnym to napewno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yodas, jak jak testowałem Velo eq-max10 to ustawiłem głośność na subie na 35, odcięcie na subie 80hz i zrobiłem kalibrację. Nigdzie nic nie furkotało, bas schodził nisko i odzywał się w tedy kiedy trzeba. Ponadto ja jeszcze bym ściszył przy długotrwałym użytkowaniu do 30vol...;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o poziomie głośności na pokrętle subwoofera jest trochę bez sensu. Każdy model suba (innej marki) może mieć zupełnie inaczej wyskalowany potencjometr. Do tego każdy ma zupełnie inne ustawienia w amplitunerze. A tam jest tego trochę - osobne ustawienia wzmocnienia suba do trybu stereo / kina, jest też ustawiany poziom LFE dla dolby digital / DTS itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Poziom suba należy ustawić miernikiem SPL (najlepiej) lub wykorzystać do tego proces kalibracji Audyssey. Głośność suba ustalamy np. na 12, i jeżeli po pierwszych pomiarach Audyssey poziom znacząco (>+/- 3dB) odbiega od reszty kanałów, należy to odpowiednio zmienić pokrętłem głośności i ponowić kalibrację do skutku.

 

Ustawianie szumem z ampli (poziom ref 75dB SPL) "na ucho" jest kompletnie bez sensu z uwagi na dużo niższą czułość słuchu na niskie częstotliwości (krzywe Fletchera-Munsona). Taki rodzaj regulacji powoduje ustawienie poziomu suba o 10-20dB SPL za dużo, co w rezultacie daje nam 20-30dB SPL (!) podbicie LFE względem LCR. Pomijam kwestie obciążenia mocowego suba (problemy z "furkotaniem"), ale czy ktoś z was słuchałby stereo z takim podbiciem niskich tonów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.