Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Fragment artykułu:

"Zdarzają się więc półki z akrylu i innych tworzyw, a wymiary są dostosowywane do konkretnych potrzeb. Bez zmian pozostaje natomiast sedno sprawy, czyli założenie konstrukcyjne: wiszące półki. Dalszy etap wytwarzania mebli to ich strojenie. Także w konsultacji z klientem. Wielu osobom może się to wydać śmieszne, ale mebel, na którym stoi sprzęt, wpływa na brzmienie. Dysponując odpowiednią wiedzą, można je modulować w pożądanym kierunku."

Ktoś wie, o co tu chodzi?

O kasę! ;)))

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mogę, powinienem ani chcę w tym temacie konkretnie pisać ;) Generalnie problemem zawsze jest czas i w tym przypadku też koncepcja. Oczywiście instrumenty są elektroniczne, parę wyjątków, miały być wszystkie porządne prawdziwe, ale przecież "jest dobrze więc po co". To miała być taka dziwna eksperymentalna płyta i taka wyszła, ale przy okazji też słaba. Do tego dochodzi znane zjawisko przyzwyczajania się do brzmienia demo i trudności z odzwyczajeniem się... Wokale w trzech utworach poszły z pilotów czyli że śladów spiewanych podczas nagrań muzyków, żeby się orientowali gdzie są... I parę innych kwiatków. Jak pisałem, producent decydujący o wszystkim tak zdecydował i koniec ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odgrzebać na nowo temat. Zastanawia mnie cały czas dlaczego różne oprogramowanie, które teoretycznie powinno przesyłać dane czy też strumień danych bez zmian daje w efekcie różny dźwięk. U siebie sprawdzałem na słuch dwa systemy niby oba przesyłają sygnał bit perfekt (Daphile i Shadow forumowego kolegi Ayran'a), ale zmiany są ewidentnie słyszalne. Mi przynajmniej się tak wydaje.

Sprawdzałem to na ile to możliwe 1-1. Podłączyłem dwa terminale do przełącznika usb dalej do daca. Za przełącznikiem separator galwaniczny usb na Adum4160 (tak żeby zabezpieczyć się przed pętlą masy). Dzięki przełącznikowi miałem możliwość w miarę szybkiego przełączania się między dwoma źródłami danych.

Nie miałem żadnych wątpliwości co do różnicy w dźwięku.

Skąd te różnice?

Oba systemy to systemy linuxowe korzystające z tych samych sterowników ALSA.

Pierwszy wykorzystuje LMS jako serwer plików i sqeezlite jako odtwarzacz, drugi MPD. W obu regulacja głośności wyłączona, teoretycznie nie mają zaszytych żadnych DSP w oprogramowaniu.

Oba systemy przechodzą podobno test na bit perfekt z wykorzystaniem dekodera DTS (sam tego nie sprawdzałem). Jakby ktoś miał chwilę czasu i zrobił by taki test, było by to jakiś punkt zaczepienia.

Zakładając że ten test oba systemy przejdą pozytywnie, pozostaje pytanie z czego wynikają słyszalne różnice?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przynajmniej się tak wydaje.

To można zweryfikować. Jeżeli masz dobrą kartę dźwiękową, to nagraj po analogu sygnał wyjściowy z obu konfiguracji, zsynchronizuj te nagrania, precyzyjnie wyrównaj głośność i zrób ABX np. przy pomocy foobar2000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można zweryfikować. Jeżeli masz dobrą kartę dźwiękową, to nagraj po analogu sygnał wyjściowy z obu konfiguracji, zsynchronizuj te nagrania, precyzyjnie wyrównaj głośność i zrób ABX np. przy pomocy foobar2000.

Przy nagrywaniu z analogu, może dojść sporo zmian. Sensowniej było by to zrobić jakimś cyfrowym rejestratorem, i porównać nie koniecznie na ucho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk mogą zmieniać jedynie wyjściowe układy snalogowe. Jeśli transmisja cyfrowa jest bit pefect, nie ma innej możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli transmisja cyfrowa jest bit pefect, nie ma innej możliwości.

Jeśli. Bo czy rzeczywiście jest to mogło by się okazać dopiero przy zapisie z spdif i porównaniu obu próbek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, ze wobec różnic po cyfrze, założenie o transmisji bit perfect traci sens.

 

Wyobrażam sobie to w ten sposób.

Wysyłamy sygnał do z spdif (nie ważne czy karta czy konwerter usb/spdif) do rejestratora i nagrywamy próbkę odtwarzaną przez jeden odtwarzacz np. Daphile. Potem to samo ale z Shadow. Porównujemy te próbki. Nie chodzi tu o wykazanie co jest lub nie BP, tylko o to czy da się wykazać jakąś różnice w zapisie.

 

Jeśli istnieją różnicę to muszą z czegoś wynikać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowniej było by to zrobić jakimś cyfrowym rejestratorem, i porównać nie koniecznie na ucho.

To także. Pewnie łatwiej niż analogowo. Analogowe podejście ma tę zaletę, że uwzględnia całość sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli istnieją różnicę to muszą z czegoś wynikać.

 

Jeśli istnieją, to MUSZĄ z czegoś wynikać, dlatego najbardziej prawdopodobne jest:

 

Dźwięk mogą zmieniać jedynie wyjściowe układy analogowe.

 

Jeśli jest inaczej, transmisja cyfrowa (w jednym lub obu przypadkach) jest wyjątkowo podłej jakości, choć piszesz:

 

Oba systemy to systemy linuxowe korzystające z tych samych sterowników ALSA.

Pierwszy wykorzystuje LMS jako serwer plików i sqeezlite jako odtwarzacz, drugi MPD. W obu regulacja głośności wyłączona, teoretycznie nie mają zaszytych żadnych DSP w oprogramowaniu.

Oba systemy przechodzą podobno test na bit perfekt z wykorzystaniem dekodera DTS

 

Mogą być jeszcze błędy konwersji c/a lub wyjątkowo silnego niedopasowania układów wyjściowych sygnału w którymś z porównywanych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław_51508, jeden z tych dwóch transportów musi coś zmieniać. Coś gdzieś przeoczyłeś, a o pomyłkę jest łatwo. Sam się przekonałem o tym testując Tidal HIFI.

 

Wystarczy, że np. jeden program wysyła strumień bitów w słowach 32bitowych (mogą być tam nawet zera powyżej 16bitów) i DAC ze względu na to włącza dithering zamiast po prostu poobcinać zera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szaman777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysław_51508, jeden z tych dwóch transportów musi coś zmieniać. Coś gdzieś przeoczyłeś, a o pomyłkę jest łatwo. Sam się przekonałem o tym testując Tidal HIFI.

Być może tak jest. Komputer rozumiany jako hardware na pewno nic nie zmienia bo nawet po zamianie systemów miejscami były podobne.

 

Wystarczy, że np. jeden program wysyła strumień bitów w słowach 32bitowych (mogą być tam nawet zera powyżej 16bitów) i DAC ze względu na to włącza dithering zamiast po prostu poobcinać zera.

Oba testowane systemy nie różnią się od siebie dosyć znacznie. Oba przesyłają ponoć sygnał bit perfekt. O ile w Shadow raczej można być tego pewnym, to wypadku Daphile mam wątpliwości czy aby na pewno tak jest. Być może jest tak jak mówisz, lub jeszcze inne zmienne, które powodują że słyszę różnicę, lub ulegam złudzeniu czego też nie wykluczam.

Nie mam amplitunera żeby zrobić prosty test na przesyła bitperfect.

Może któremuś z kolegów udało by się go zrobić.

 

Mogą być jeszcze błędy konwersji c/a lub wyjątkowo silnego niedopasowania układów wyjściowych sygnału w którymś z porównywanych urządzeń.

Jeśli chodzi o wejście do dac to od ADUM poprzez konwerte usb/spdif podłączenie jest jedno. Przed ADUM jest switch usb i do niego podpięte są dwa terminale jeden z Daphile drugi z Shadow. Zamieniałem też miejscami systemy i było to samo.

 

Jeśli jest inaczej, transmisja cyfrowa (w jednym lub obu przypadkach) jest wyjątkowo podłej jakości, choć piszesz:

W takim przypadku raczej doszło by do zrywania transmisji, trzasków itp. Tu wszystko gra gra bez zająknięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak jest. Komputer rozumiany jako hardware na pewno nic nie zmienia bo nawet po zamianie systemów miejscami były podobne.Oba testowane systemy nie różnią się od siebie dosyć znacznie. Oba przesyłają ponoć sygnał bit perfekt. O ile w Shadow raczej można być tego pewnym, to wypadku Daphile mam wątpliwości czy aby na pewno tak jest. Być może jest tak jak mówisz, lub jeszcze inne zmienne, które powodują że słyszę różnicę, lub ulegam złudzeniu czego też nie wykluczam.

Nie mam amplitunera żeby zrobić prosty test na przesyła bitperfect.

Może któremuś z kolegów udało by się go zrobić.

 

Jeśli chodzi o wejście do dac to od ADUM poprzez konwerte usb/spdif podłączenie jest jedno. Przed ADUM jest switch usb i do niego podpięte są dwa terminale jeden z Daphile drugi z Shadow. Zamieniałem też miejscami systemy i było to samo.

 

W takim przypadku raczej doszło by do zrywania transmisji, trzasków itp. Tu wszystko gra gra bez zająknięcia.

Wynika z tego jeden wniosek- różnice są możliwe wyłącznie w analogowej końcówce toru przesylu- od dac do wyjścia audio urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ciekawy. Proponowałbym rozwiązać to od końca, wykluczając po kolei urządzenia. Przede wszystkim trzeba potwierdzić lub obalić moją hipotezę, że ten sam plik odtworzony ponownie na tym samym urządzenu brzmi tak samo. Na razie, przypomnę, jest to hipoteza ;)

Dalej - zakładam, że urządzenia są po waszemu "bitperfekt". Jak nie są, to są zepsute, przypadkiem albo celowo. To akurat łatwo sprawdzić, bez tego nie ma sensu dywagować dalej, jeżeli wysyłają co innego to jasne, że wysyłają co innego. Dalej - wszystko jest prawidłowo synchronizowane.

Czyli od tyłu: ten sam plik z tego samego źródła wysyłany przez spdif na ten sam przetwornik brzmi tak samo. Pomijając dalsze dywagacje (na razie) - jeżeli strumień spdif jest taki sam (nie licząc zegara i jittera) to bawimy się dalej, jeżeli nie jest, problem rozwiązany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej - zakładam, że urządzenia są po waszemu "bitperfekt".

Konwerter usb/spdif to konwerter JarkaC z tego forum, ten w dac to xmos. Oba nie resamplują sygnału. Jeśli o to chodzi.

System Shadow to system linuxowy z MPD wysyłający dane bezpośrednio do ALSA ma powyłączane wszystkie możliwe mixery. Daphile to serwer plików i odtwarzacz wsadzony do jednego systemu (mogą grać oddzielnie). Co do Daphile to jego podejrzewam że mimo zapewnień programisty nie wysyła sygnału niezmienionego.

Czyli od tyłu: ten sam plik z tego samego źródła wysyłany przez spdif na ten sam przetwornik brzmi tak samo. Pomijając dalsze dywagacje (na razie) - jeżeli strumień spdif jest taki sam (nie licząc zegara i jittera) to bawimy się dalej, jeżeli nie jest, problem rozwiązany.

Jest na to domowy sposób by to sprawdzić?

Źródło spdif dla dac jest cały czas to samo (konwerter JarkaC).

 

Wynika z tego jeden wniosek- różnice są możliwe wyłącznie w analogowej końcówce toru przesylu- od dac do wyjścia audio urządzeń.

Z czego miały by wynikać? To cały czas ten sam dac i cała reszta zmieniają się tylko systemy do odtwarzania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemysław_51508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, jeśli na końcu przesyłu jest ten sam dac (widocznie nie zwróciłem na to uwagi), a przesył cyfrowy bit perfect, to roznice mogą być jedynie spowodowane czynnikami pozatechnicznymi.

A te systemy odtwarzania, to co? Rodzaj źródła czy format pliku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A te systemy odtwarzania, to co? Rodzaj źródła czy format pliku?

Oba to systemy linuxowe. Jeden ma serwera plików używa LMS (wzięty z squeezeboxa Logitecha) i odtwarzacz współpracujący z serwerem squeezelite. Drugi to system zrobiony przez Ayran'a z MPD, który pełni samodzielnie funkcję serwera i odtwarzacza plików. Oba odtwarzacze przesyłają sygnał bezpośrednio do ALSA (linuxowy podsystem audio).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to domowy sposób by to sprawdzić?

Źródło spdif dla dac jest cały czas to samo (konwerter JarkaC).

 

Jakiś interfejs z wejściem spdif i porzadnymi sterownikami asio. Trial jakiegoś programu sensownego (np. Repertuar EDIT Reaper a nie jakiś repertuar) i już. To nie zbada jittera ani wow ani flutter ale pozwoli przejść dalej albo znaleźć problem od razu. Jakiekolwiek rozważania przed stwierdzeniem czy strumień spdif jest taki sam są IMO bezpodstawne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś interfejs z wejściem spdif i porzadnymi sterownikami asio. Trial jakiegoś programu sensownego (np. Repertuar EDIT Reaper a nie jakiś repertuar) i już. To nie zbada jittera ani wow ani flutter ale pozwoli przejść dalej albo znaleźć problem od razu. Jakiekolwiek rozważania przed stwierdzeniem czy strumień spdif jest taki sam są IMO bezpodstawne.

Co byś polecił taniego na usb? Mój stae emu0404usb niestety nie chce już współpracować z win10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co byś polecił taniego na usb? Mój stae emu0404usb niestety nie chce już współpracować z win10.

 

Cod w tym rodzaju. Niestety mało tanich interfejsów z spdif.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stae emu0404usb niestety nie chce już współpracować z win10.

Ja mam EMU 0202 USB i mi działa (chociaż korzystam raczej sporadycznie z RMAA i REW). O ile dobrze pamiętam, to są kłopoty z instalacją, ale można je obejść. Rozpakować sterowniki i instalować poszczególne programy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EMU 0202 USB i mi działa (chociaż korzystam raczej sporadycznie z RMAA i REW). O ile dobrze pamiętam, to są kłopoty z instalacją, ale można je obejść. Rozpakować sterowniki i instalować poszczególne programy.

 

Z 202 jest OIDP łatwiej, 404USB jest gorszy pod tym względem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam EMU 0202 USB i mi działa (chociaż korzystam raczej sporadycznie z RMAA i REW). O ile dobrze pamiętam, to są kłopoty z instalacją, ale można je obejść. Rozpakować sterowniki i instalować poszczególne programy.

Mi też udało się zainstalować jakieś sterowniki beta, przeznaczone na vistę. Tylko ich funkcjonalność jest niepełna, bo nie ma np. obsługi wejść spdif.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobilem eksperyment ... kopia CD i kolejna kopia z kopii itd. Do 20-ej nie dotarłem.
5-a kopia nie dała sie już sluchac
, roznice byly ewidentne. Exact Audio Copy, stacjonarny PC-et i jakas wypalarka.

 

Kolejny przykład audiofilskich mądrości. Dodam, że autor wierzy w dobroczynny wpływ zegarów atomowych, podłączanych wszędzie gdzie się da, więc powyższy tekst nie jest niczym zaskakującym.

 

Gorsze jest to, że mogą znaleźć się osoby, które też w to uwierzą.

 

Zawsze istnieje możliwość, że nagrywarka byla do kitu, ale jeśli ktoś wie o istnieniu EAC, to powinien wiedzieć, co robi. A może się mylę? :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze istnieje możliwość, że nagrywarka byla do kitu,

 

 

zawsze można tą samą nagrywarka nagrać 5 X tekst lub jakiś obraz

 

na 5 kopii nie powinno być widać co na nim jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.