Skocz do zawartości
IGNORED

"Na której godzinie" (chodzi oczywiście o pozycję potencjometru) najczęściej słuchacie muzyki?


szpakowski
 Udostępnij

Jak "mocno" odkręcamy potencjometr  

166 użytkowników zagłosowało

  1. 1. "Na której godzinie" (chodzi oczywiście o pozycję potencjometru w odniesieniu do tarczy zegara) najczęściej słuchacie muzyki?



Rekomendowane odpowiedzi

Owszem podałeś wzór na moc ale zastanów się czy jest to dobry wzór?

 

W "o mnie" masz napisane, że jesteś elektronikiem.

No tak, Ty zapewne policzyles sobie moc czynna, tylko ciekawe jakie cos fi przyjales dla sygnalu muzycznego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak, Ty zapewne policzyles sobie moc czynna, tylko ciekawe jakie cos fi przyjales dla sygnalu muzycznego

 

Jak nie potrafisz policzyć to sobie zmierz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kompromituj sie juz

 

Nie wiesz jaki wzór zastosować

Nie wiesz jak użyć tego wzoru, ba ...

Podejrzewam, że Nie potrafisz nawet zmierzyć mocy wzmacniacza ...

 

Panie Branża to Pan się nie kompromituj!

W "o mnie" masz Pan napisane: Elektronik.

 

Bumpalump "o mnie":

 

"Elektronik, ElektromechanikSerwis elektroniki audio:Naprawy, modyfikacje, regulacje, konserwacje, regeneracjeWzmacniaczyPrzedwzmacniaczyKońcówek mocyOdtwarzaczy CD"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kompromituj sie juz

Jak to powiedział Ferdek "nie kompromisuj się"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet dla mnie jako laika pytanie o głośność jest dziwne, skoro nie wiemy jakie pomieszczenie, itp. :) Ale.... skoro większość tu obecnych ma wzmacniasz średnio o mocy 100W (tak dla prostego liczenia), a skala potencjometru jest od 7-17 (10 działek), większość słucha w okolicach godz. 9 (2 działki mocy), czy to oznacza że używamy średnio ok. 20W? :) Pytam bo przyznam że nie znam się na tym, ale skoro ktoś pyta jak głośno słuchamy to ja pytam czy moje rozumowanie jest słuszne ;)

 

Jeżeli tak to gdzie jest te 6W mocy i jak to może wystarczać?

Poza tym, czy to nie jest tak jak z silnikiem w samochodzie? Nie po to kupujemy 200kW pod maską, żeby jeździć 200km/h, tylko po to żeby "szedł żwawo i przyjemnie" kiedy będzie potrzeba. Wydaje mi się że we wzmakach też chyba o to chodzi. Muzyka to zmienne tonacje, głośniej/ciszej, wolniej/szybciej itp. a nie jednostajnie ciągły dźwięk więc chyba po to jest więcej mocy żeby było czym wybrzmieć uderzenie w talerz lub np. trąbkę? No ale może się mylę, takie wolne przemyślenie :)

 

A to że nikt nie podkręca wyżej to dobrze, w końcu słuch nie zęby 2x nie wraca ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wziąłeś pod uwagę, że regulacja siły głosu nie jest liniowa, lecz logarytmiczna- początkowo rośnie powoli, następnie coraz szybciej. Nie da się więc liniowo interpolować skali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wziąłeś pod uwagę, że regulacja siły głosu nie jest liniowa, lecz logarytmiczna- początkowo rośnie powoli, następnie coraz szybciej. Nie da się więc liniowo interpolować skali.

 

A to nie kwestia jaki jest potencjometr we wzmacniaczu? Z tego co wiem są różne. Liniowe, logarytmiczne.

 

Nie jest znawcą, ale chyba duże znaczenie ma też czułość wzmacniacza oraz napięcie na wyjściach RCA np. w odtwarzaczu cd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet dla mnie jako laika pytanie o głośność jest dziwne, skoro nie wiemy jakie pomieszczenie, itp. :) Ale.... skoro większość tu obecnych ma wzmacniasz średnio o mocy 100W (tak dla prostego liczenia), a skala potencjometru jest od 7-17 (10 działek), większość słucha w okolicach godz. 9 (2 działki mocy), czy to oznacza że używamy średnio ok. 20W? :) Pytam bo przyznam że nie znam się na tym, ale skoro ktoś pyta jak głośno słuchamy to ja pytam czy moje rozumowanie jest słuszne ;)

 

Jeżeli tak to gdzie jest te 6W mocy i jak to może wystarczać?

Poza tym, czy to nie jest tak jak z silnikiem w samochodzie? Nie po to kupujemy 200kW pod maską, żeby jeździć 200km/h, tylko po to żeby "szedł żwawo i przyjemnie" kiedy będzie potrzeba. Wydaje mi się że we wzmakach też chyba o to chodzi. Muzyka to zmienne tonacje, głośniej/ciszej, wolniej/szybciej itp. a nie jednostajnie ciągły dźwięk więc chyba po to jest więcej mocy żeby było czym wybrzmieć uderzenie w talerz lub np. trąbkę? No ale może się mylę, takie wolne przemyślenie :)

 

A to że nikt nie podkręca wyżej to dobrze, w końcu słuch nie zęby 2x nie wraca ;)

 

tutaj masz coś nt potencjometrów, trochę się rozjaśni:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o słuchanie to najdokładniej wyrazić poziom w decybelach 60, 70, 80 itd.

, przecież taki orientacyjny pomiar można zrobić "miernikiem" w smartfonie, bo faktycznie potencjometry we wzmacniaczach różnie działają..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o słuchanie to najdokładniej wyrazić poziom w decybelach 60, 70, 80 itd.

, przecież taki orientacyjny pomiar można zrobić "miernikiem" w smartfonie, bo faktycznie potencjometry we wzmacniaczach różnie działają..

 

Temat z założenia miał mieć sens tylko dla Szpakowskiego i Szpakowski o tym wie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz jaki wzór zastosować

Nie wiesz jak użyć tego wzoru, ba ...

Podejrzewam, że Nie potrafisz nawet zmierzyć mocy wzmacniacza ...

 

Panie Branża to Pan się nie kompromituj!

W "o mnie" masz Pan napisane: Elektronik.

 

Doskonale znam wzor tylko ni cholery ten wzor nie ma zastosowania przy pomiarze mocy wzmacniacza audio

Zmierz sobie ta moc chociazby na PWT-5A a pozniej wg swojego wzoru wtedy zrozumiesz ze jestes w bledzie

 

ba, zapoznaj sie chociaz z zasada dzialania miernikow mocy wyjsciowej audio i wtedy wroc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobie zmierz.

Mnie też ciekawi, jak zmierzyć współczynnik przesunięcia fazowego mocy - natężenia wzgl. napięcia.

Dla przebiegu muzycznego.

U każdego inna muza gra.

Tylko dla szumu różowego byłoby to porównywalne.

 

O czczczym ja tu piszę ???

Pozdrawiam, bo pomysł na ankietkę dobry, ale wnioski trochę na wyrost.

 

najdokładniej wyrazić poziom w decybelach 60, 70, 80 itd

A względem czego ?

Że niby "najdokładniej" ?

 

Mocy znamionowej ? Szumu tła ? Teoretycznego ciszy absolutnej ? Lub takiej z komory bezechowej ?

Po to są dB bo to stosunek 2 wartości. To miara proporcji.

 

Wykładnicze są te potencjometry, bo to słuch (mózg) koduje i dostraja się logarytmicznie względem aktualnych warunków . Zmienia czułość miliard razy w stronę ciszy lub hałasu tła zależnie - czy dzień, czy noc.

Stąd zamiast miliard razy to 9 Beli czyli 90 dB.

Ufff !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z założenia miał mieć sens tylko dla Szpakowskiego i Szpakowski o tym wie:)

 

Temat miał uzmysłowić jak duża potrzebna jest moc wzmacniacza do codziennego słuchania muzyki w przeciętnym pomieszczeniu w systemie przeciętnego powiedzmy audiofila. Dla ułatwienia pominięte zostały przypadki marginalne np. wyjątkowo nisko efektywnych kolumn.

Metodologia została w miarę dokładnie opisana.

Tylko tyle i aż tyle ... wnioski każdy może wyciągnąć sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioski każdy może wyciągnąć sam.

 

Zaproponuję jeden.

 

Jeżeli wzmacniacz nie radzi sobie z jakimiś "trudnymi" kolumnami nie znaczy to, że kolumny są ciężkie do wysterowania i wzmacniacz ma w związku z tym za mało watów lecz znaczy to tylko tyle, że wzmacniacz jest do d ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to, ze wystarczy malo watow wiemy ze specyfikacji kolumn. Waty podawane przy 8ohm we wzmacniaczach to mylne zrodlo informacji, bo o jakosci wzmocnienia mowi tez ilosc amp, zachowanie wzmacniacza przy wiekszych obciazeniach, trefo itd... Ale Twoje obliczenia Szpakowski wydaja sie I tak zle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Twoje obliczenia Szpakowski wydaja sie I tak zle.

 

 

Dlaczego ? Za małe wartości wychodzą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A względem czego ?

Że niby "najdokładniej" ?

To był taki skrót myślowy.

Rozwinę:

Podajemy godzinę na potencjometrze np. 9 i średnią głośność w decybelach (70dB) z godzinnego słuchania, dobrze jeszcze znać moc wzmacniacza, impedancję i skuteczność kolumn oraz odległość z jakiej słuchamy. Myślę, że takie przedstawienie danych byłoby dużo dokładniejsze i więcej wniosło do dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdzies juz to bylo ale warto przypomniec

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc wzmacniacza ?

Wata wacie nierówna , że zacytuję niektórych sprzedawców w salonach....

 

Wg mnie piszecie o mocy potrzebnej do naturalnego płynnego rozkołysania głośników przez wzmacniacz dostarczanej przez jego zasilacz.

Te pobierają energię z sieci niezależnie od pozycji gałki.

 

Dostarczana a pobierana to kompletnie inne zagadnienia.

Ale bez tej pobranej toru nie warto włączać i dawać na drivery.

 

Autor tematu raczej robił plebiscyt odnośnie tej dostarczanej - sprawność wzmacniacza jest niska, niestety.

Te co są sprawne te nie brzmią ( porównania: D, AB, A ) Inne wykluczam z pasma akustycznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc wzmacniacza ?

Wata wacie nierówna , że zacytuję niektórych sprzedawców w salonach....

 

Wg mnie piszecie o mocy potrzebnej do naturalnego płynnego rozkołysania głośników przez wzmacniacz dostarczanej przez jego zasilacz.

Te pobierają energię z sieci niezależnie od pozycji gałki.

 

Dostarczana a pobierana to kompletnie inne zagadnienia.

Ale bez tej pobranej toru nie warto włączać i dawać na drivery.

 

Autor tematu raczej robił plebiscyt odnośnie tej dostarczanej - sprawność wzmacniacza jest niska, niestety.

Te co są sprawne te nie brzmią ( porównania: D, AB, A ) Inne wykluczam z pasma akustycznego.

 

Pisałem o mocy jaka jest rzeczywiście wykorzystywana (nie pobierana) do "normalnego" codziennego słuchania czyli poprawnego wysterowania kolumn a ta w sposób oczywisty zależna jest od tego jak mocno odkręcimy gałkę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie jestem pewien:

- ta na zaciskach głośnikowych ?

 

Chyba zgadłem ?

 

PS.

Tylko, że ta moc jest dla każdego wzmacniacza ściśle zależna od mocy z zasilacza - sorry, inaczej się wyrażę :

Nie byłoby jej bez tej całej elektrowni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wata wacie nierówna , że zacytuję niektórych sprzedawców w salonach....

 

Przypomina mi się dziecinna "zagadka" co więcej waży kilogram pierza czy kilogram ołowiu?

 

Nie byłoby jej bez tej całej elektrowni.

 

Tyle, że nie potrzeba elektrowni wystarczy zwykłe poprawnie zaprojektowane "audiofilskie" ;) zasilanie ...

... chyba, że ktoś ma zamiar spawać a nie słuchać muzyki ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i tak maksymalna moc jaką dostarczacie do kolumn w trakcie normalnego, komfortowego słuchania jest

rzędu 0.15 do 0.25 W...

 

Kiedys przy 8-mio ohmowych kolumnach podczas sluchania z normalna sila dzwieku pomierzylem sobie prad i napiecie skuteczne na zaciskach kolumny i moc dostarczona do kolumn faktycznie jest rzedu takiego jak podal Kol. Szpakowski. Jak podkrecilem tak, ze bylo mocno za glosno to juz maksymalnie 0,5 W i to sa moce pobierane przez kolumny (dostarczane przez wzmacniacze) z jakimi mamy do czynienia podczas sluchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cyfrowe ustawianie mocy wzmacniacza i robilem sobie dzis tescik. Przy 10W -20db basu nie bylo prawie wcale a przy 200W -45db bas kopal jak koń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys przy 8-mio ohmowych kolumnach podczas sluchania z normalna sila dzwieku pomierzylem sobie prad i napiecie skuteczne na zaciskach kolumny i moc dostarczona do kolumn faktycznie jest rzedu takiego jak podal Kol. Szpakowski.

A można wiedzieć jakim miernikiem mierzyłeś te parametry. Do tego potrzebny jest miernik mierzący napięcie i prąd zmienny w paśmie min 20 Hz - 20 kHz, a takie nie są powszechnie występujące na rynku.

 

Ja mam cyfrowe ustawianie mocy wzmacniacza i robilem sobie dzis tescik. Przy 10W -20db basu nie bylo prawie wcale a przy 200W -45db bas kopal jak koń

To normalne zjawisko wynikające z charakterystyk Twojego organu odbioru dźwięków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak liczycie i mierzycie prady i napiecia, a czy ktorykolwiek pofatygowal sie i zmierzyl dodatkowo czestotliwosc przy ktorej dokonywany byl pomiar?

 

czy zmierzyliscie impedancje w funkcji czestotliwosci?

 

Przeciez trudnosc kolumn lub wydajnosc wzmacniacza nie okreslamy na podstawie sredniej mocy pobieranej badz oddawanej tylko na podstawie najnizszego piku impedancji i wtedy wzmacniacz ma najciezsze warunki pracy

 

Sluchajac wokali w pasmie powiedzmy 2-4kHz gdzie impedancja wynosci nawet kilkadziesiat ohm to sie nie dziwcie ze wam wychodza ułamki wata, ale niech wejdzie bas przy f=np 60hz gdzie impedancja wynosci 3ohm i zaraz sie okaze ze wam zwyczajnie zabraklo pradu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cyfrowe ustawianie mocy wzmacniacza i robilem sobie dzis tescik. Przy 10W -20db basu nie bylo prawie wcale a przy 200W -45db bas kopal jak koń

Tylko z tego nic nie wynika dopóki nie wiesz, co dokładnie robi i jak się odbywa to 'ustawianie" mocy wyjściowej w tym wzmacniaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale niech wejdzie bas przy f=np 60hz gdzie impedancja wynosci 3ohm i zaraz sie okaze ze wam zwyczajnie zabraklo pradu :)

 

W takim razie puszcze kiedys plytke testowa z basem 50-60 Hz i wowczas zmierze napiecie i prad - ciekawe jaka wowczas moc bedzie pobierana przez glosnik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.