Skocz do zawartości
IGNORED

TAŃSZA alternatywa dla DAC Audiobyte Black Dragon ?


hatori77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam z Tomankiem, a uzywam go do servera audio bez konwertera. Zastanawiałem się nad zakupem, ale wole przejśc na nowy DAC i pobawic się, Zobaczymy czy Black Dragon okaże sie byc taki wspaniały. Na razie sugeruje sie opiniami z internetu, a czy go kupie zobaczymy. Przepaśc cenowa jest , ale czy w graniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepaśc cenowa jest , ale czy w graniu...

 

No właśnie. Może być różnie. Tu lepiej, tam gorzej...

Ten cholerny króliczek! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tez prawda z Hydra pewnie byłoby adekwatne porównanie tych dwóch urządzeń. Zapowiada się ciekawy temat. Duzo jest opinii i jescze nie słyszem, żadnej co by pisali, że jest gorszy od HD25, ba wszyscy piszą, że jest lepszy, a podobno HD25 to bardzo dobry DAC. No i Dragon ma DSD wiec jak ktos ma pliki to będzie duży skok, a ja planuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale jeśli porównywać m2tech z konwerterem to Dragona razem z Hydrą pewnie ;)

 

Fakt... :)

Tak to bywa, że czasami porównywanie dac'ków to pojedynek na lepszą implementację wejścia usb...

Oczywiście jeżeli ktoś słucha tylko przez usb i nie bawi się w konwertery, itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cały czas grzecznie czeka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ta, ale jak mamy konwertery to test wejść coax się robi

 

Różnie się korzysta z daców i każdy aspekt/konfiguracja może być ważna. Przykładowo ja używam coaxa i usb. Wejście I2S czeka na test. :)

 

W moim dac'u wejście usb jest świetne, chyba najlepsza implementacja jaką słyszałem. W większości jest w nim wykorzystany świetny konwerter usb Stello U3. Różnica miedzy usb a coaxem przez dobry konwerter jest naprawdę minimalna.

Nie dane mi jednak było słyszeć dac'a który lepiej gra przez usb niż przez porządny konwerter usb/spdif. Czasami gra z dobrym konwerterem jest warta świeczki, bo może się okazać, ze tak naprawdę nie znamy swojego urządzenia ;)

 

Wg moich doświadczeń USB w Youngu gra ciemniej, bardziej dociążonym dźwiękiem, ale w porównaniu do konwertera Evo/supply/clock/supply słabiej. Gorsza rozdzielczość, scena i dynamika właściwie wszystko. Oczywiście nie mówimy o jakiś przepaściach dźwiękowych, chociaż to akurat "śliski" temat i dla każdego oznacza coś innego. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

czasem te 5% może być "przepaścią", tym detalem, którego brakowało.

 

Dla mnie Black Dragon to już skok spory. Korzystam z Tidala 5 dni, jest zacnie. Ale chcę tak z rok poobserwować rynek, nie ma gwarancji wieczności Tidala ;). Rynek może się bardzo porozbijać, na razie...na wszelki...płyt nie sprzedaję. Posprawdzam lepsze kable w całym torze wraz z sieciówką do Leemy Pulse III, pomyślę nad przejściem na Tucanę / Audia Flight Two, potem pomyślę o Hydrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądam ten wątek bo też następnym elementem u mnie będzie dac i również mam mętlik w głowie. Dziś już patrzyłem na Lumin D1 ciekawe jak to gra i jest transport przy okazji. Zagłebiajac się środka daca tam nie ma zasilania praktycznie wcale. Teraz mam u siebie Stelaudio i powiem szczerze jest to naprawdę dobry Dac. Auralica altair też patrzyłem i tam jednak jest to Sabre które mialem 3 u siebie i jakoś żadne do końca mi nie podchodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

coś jest z tym sabre, nawet najlepsze jakie miałem podeszło mi mniej od innych. Sabre podaje dużo dźwięków, inne kości grają muzykę - to mocne uproszczenie, ale najbardziej skrótowe na jakie mnie stać. Inne określenie - techniczny/cyfrowy nalot. W teorii piknie, w praktyce.....tak sobie.

 

Też myślałem o Luminie, ale postanowiłem odpuścić dac z wyjściem na zasilaczyk ;), no w tej cenie dla mnie to żart. Szkoda że Schiity jakoś zniknęły, Gungnir MB to mocny zawodnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schiit'a sam bym posłuchał...ciekawe jest, że mało opinii o Burson Audio a DAC też ciekawy bo i opcja SABRE i BB jest dostępna, co daje już pewne możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cayin a88T MK I, Diapason Adamantes III, Questyle CMA 600i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

Mam inną propozycję. Pomidorówka Twojej partnerki, siostry, mamy, babci i z knajpy. Ślepy test. Aha, jeszcze teściowej.

 

Albo 5 wódek :D

 

a tak poważniej, pomysł ślepych testów jest dość.....kontrowersyjny dla mnie....delikatnie to określając.

 

Myślę, że spokojnie słychać różnice między Youngiem, M-daciem, Heglami, Audio-gd i np. Smokiem. Umiemy je opisać.

 

Ale nie, gdyby ciągle zmieniać brzmienia i przepinać raczej nikt nie przejdzie ślepego testu....ale nie przejdzie go w żadnej dziedzinie...bo tak działa ludzki mózg. Czy to będą wina, jedzenie, audio, zapachy ludzki mózg nie ma "pamięci" sensualnych wrażeń / doznań.

 

Ja bym go nie przeszedł, a próbę przejścia w każdej dziedzinie uważam za bezsens i zachowanie niedojrzałe, niezgodne z zasadami funkcjonowania naszej "jaźni na tym łez padole". Dalej będę słyszał róznice między brzmieniami, smakami itp....ale nazwać je bezbłędnie? To wymysł sztana

Edytowane przez numik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LKS jest niezły. Niestety by zagrał trzeba wstawić lepsze wzmacniacze operacyjne. Ma też swoje wady -:) To tylko SABRE.

Jeśli chcesz zaszaleć to najlepiej kupić używkę EXOGAL COMET, lub nowy na kredyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie: czy w slepym tescie dalibyscie rade poznac i odroznic DACi o ktorych mowa w tym temacie?

 

Dragon vs Master vs Protagonist, to całkowicie inne szkoły grania. Dosyć łatwo do odróżnienia w ślepym teście. Akurat każdy z tych DAC ma dosyć swój wyrazisty charakter. Masz rację jednak, że większość współczesnych DAC gra bardzo podobnie i trudno je rozpoznać. Tutaj należy świadomie wybrać źródło jeśli ma być końcowym elementem systemu w zależności od upodobać i reszty posiadanych sprzętów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Koledzy mam pytanie: czy w slepym tescie dalibyscie rade poznac i odroznic DACi o ktorych mowa w tym temacie?

Moja żona może ślepa i głucha nie jest ale sama wczoraj powiedziała słychać różnice między daca mi znaczną więc coś w tym jest ze grają inaczej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez venom200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona może ślepa i głucha nie jest ale sama wczoraj powiedziała słychać różnice między daca mi znaczną więc coś w tym jest ze grają inaczej

 

Możesz zrobić jeszcze inny test "na żonie" i zamienić ceny najdroższego z najtańszym i zapytać ją który jej się najbardziej podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie, gdyby ciągle zmieniać brzmienia i przepinać raczej nikt nie przejdzie ślepego testu....ale nie przejdzie go w żadnej dziedzinie...bo tak działa ludzki mózg. Czy to będą wina, jedzenie, audio, zapachy ludzki mózg nie ma "pamięci" sensualnych wrażeń / doznań.

Trochę to wbrew logice. Jeśli możesz opisać różnicę między dac'ami to niby dlaczego nie miało by się to potwierdzić w ślepym teście. Może dlatego że różnicę są tak nie istotne (lub słyszalne gdzieś na granicy percepcji) przy dobrze zaprojektowanych a nie sztucznie "poprawiających brzmienie".

Panowie tak z ręką na sercu czy dobry dac za powiedzmy ok.3k zł tak znacznie różni się od tego za powiedzmy 10k zł?

Czy nie wydaję się wam że w dziedzinie konwersji c/a postępu wielkiego nie ma przez ostatnie parę lat przynajmniej jeśli chodzi o to co finalnie słyszymy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemysław_51508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wychwyciła różnice. Ostatnio miałem wzmacniacz Deyensen i jak podłączyłem puściłem muzykę a nie widziała to od razu z szokiem wręcz wolała mnie ze chyba coś się stało z Cayinem bo gra coś gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

Możesz zrobić jeszcze inny test "na żonie" i zamienić ceny najdroższego z najtańszym i zapytać ją który jej się najbardziej podoba.

ale żony często nie znają cen albo znają zmyślone przez nas :)

 

ja zapamiętam na zawsze jak podpiąłem pod Baltlaba dobry przewód sieciowy. Była strasznie krytykowała Baltka 3 dni, była po szkole muzycznej. Wchodzi 4 dnia....słucha...."ale zaczął grać ten Baltlab". O wpięciu kabla nie miała pojęcia...a nawet o istnieniu takich kabli. To dla wszelkiej maści niedowiarków

 

Trochę to wbrew logice. Jeśli możesz opisać różnicę między dac'ami to niby dlaczego nie miało by się to potwierdzić w ślepym teście. Może dlatego że różnicę są tak nie istotne (lub słyszalne gdzieś na granicy percepcji) przy dobrze zaprojektowanych a nie sztucznie "poprawiających brzmienie".

Panowie tak z ręką na sercu czy dobry dac za powiedzmy ok.3k zł tak znacznie różni się od tego za powiedzmy 10k zł?

opisałem już to. Wypróbuj na sobie. 5 dość podobnych win. Będziesz czuł różnice - sprawdź sam na sobie czy będziesz bezbłędny w nazywaniu win mimo czucia różnic. Jeśli nie, czy oznacza to, że wina smakują tak samo?

 

I czemu szukasz logiki tam, gdzie logiki nie ma. Logicznie rzecz biorąc.....miłość jest nielogiczna ;)

 

"Dokładnie jak chce się być jak najbliżej obiektywizmu, trzeba się wysilić na ślepy test i wtedy widać ile na prawdę whisky jest warta.

Ceną, wiekiem, marką nawet jak ktoś mówi, że się nie sugeruje to i tak się sugeruje, nawet nie wie jak bardzo...

 

 

Kiedyś dystrybutor zrobił barmanom ślepy test piwa. Same zwykłe Pils-y o podobnych właściwościach (moc, kolor, konsystencja etc.) 5 szt. różnych marek. 4 znanych i jednej wchodzącej na rynek po niższej cenie.

Żaden z barmanów nie rozpoznał poprawnie marek w ślepym teście...

oczywiście piwa były bardzo podobne, żadnych skrajności typu Porter, wiessbier. Jedynie standardowe Pils-y.

 

Przy whisky różnice będę bardziej wyraźne, ale to najbardziej jaskrawy przykład na zasadność ślepych testów przy ocenie SM."

Edytowane przez numik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj na sobie. 5 dość podobnych win. Będziesz czuł różnice - sprawdź sam na sobie czy będziesz bezbłędny w nazywaniu win mimo czucia różnic. Jeśli nie, czy oznacza to, że wina smakują tak samo?

Sprawa jest prosta. Jeśli test obleje to znaczy że dupa ze mnie a nie znawca win, a moje pogaduchy o zaletach poszczególnych win to nic innego jak usilne wmawianie sobie że takim "znawcom" jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak z ręką na sercu czy dobry dac za powiedzmy ok.3k zł tak znacznie różni się od tego za powiedzmy 10k zł?

 

DAC za 3 koła może już grać dobrze. Ktoś kto nie miał kontaktu z top źródłami może nie wiedzieć o co póżniej chodzi :)

Im droższy zestaw transport / DAC tym walczy się już o smaczki w postaci długości wybrzmień, zdolności do kreowania sceny itd. To niestety słychać, ale oczywiście w systemie który jest w stanie to wygrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ROXI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

Sprawa jest prosta. Jeśli test obleje to znaczy że dupa ze mnie a nie znawca win, a moje pogaduchy o zaletach poszczególnych win to nic innego jak usilne wmawianie sobie że takim "znawcom" jestem.

patrz wyżej (test piw). "Kiedyś dystrybutor zrobił barmanom ślepy test piwa. Same zwykłe Pils-y o podobnych właściwościach (moc, kolor, konsystencja etc.) 5 szt. różnych marek. 4 znanych i jednej wchodzącej na rynek po niższej cenie.

Żaden z barmanów nie rozpoznał poprawnie marek w ślepym teście...

oczywiście piwa były bardzo podobne, żadnych skrajności typu Porter, wiessbier. Jedynie standardowe Pils-y."

 

Uważam że się mylisz i ślepy test całkowicie zaprzecza właściwościom naszych mózgów co antyaudiofile wykorzystują, ale nie mam potrzeby udowadniania tego ;)

Edytowane przez numik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czemu szukasz logiki tam, gdzie logiki nie ma. Logicznie rzecz biorąc.....miłość jest nielogiczna ;)

Jest logiczna, ze względu na przetrwanie gatunku, za to gorzej wypada logiczne wytłumaczenie monogamii ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość numik

(Konto usunięte)

Jest logiczna, ze względu na przetrwanie gatunku, za to gorzej wypada logiczne wytłumaczenie monogamii ;)

seks jest logiczny z tego punktu widzenia, miłość już niekoniecznie :D, szczególnie platoniczna!! :D :D. Monogamii w teorii też nie kumam, ale jak już kocham kobietę to nielogicznie nagle ją uznaję, rozumiem i propaguję ;). Szczególnie w moim kierunku :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie koledzy rozpedzili - mi nie chodzilo o to zeby w slepym tescie rozronic ktory dac gra ale raczej zeby dostrzec roznice. Nie chodzi mi o to ktory lepszy sle raczej ktory jak smakuje :) (ja np bez problemu w kazdym tescie slepym tozroznie pomidorowke mamy od pomidorowki zony czy tesciowej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długości wybrzmień,

Jesteś pewny że ma tu jakiekolwiek znaczenie źródło czy dac?

Słyszalność być może, ale długość?

zdolności do kreowania sceny

Tak się zastanawiam tylko czy akurat dac ma tu największe znaczenie i czy aby sztucznie rozbuchaną scenę nie bierzemy za dobry objaw.

 

seks jest logiczny z tego punktu widzenia, miłość już niekoniecznie

Miłość jak najbardziej przydaję się by potomstwo miało większe szanse na przeżycie szczególnie gdy opieka nad nad nim jest dosyć długa jak w przypadku ludzi. Monogamia w gruncie rzeczy też zwiększa te szanse ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemysław_51508
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam małego faworyta. Mam u siebie SMSL M8 który gra wybitnie w swojej cenie kolejny raz napisze Audiogd NFB 28 z amanero grał o nic lepiej niż SMSL M8. W jedynie i drugim urządzeniu sygnatura Sabre dawała bardzo o sobie znać. A na rynku pojawił się nowy gracz od SMSL M9 na podwójnej kości AK4490 xmos i z wzmacniaczem sluchawkowym. Jakby dołożyć numer do zestawu ulps mini od Tomanka to obawiam się że może pozamiatać większość urządzeń w cenie do 5 k PLN spokojnie. Ja nie wiem czy sam się nie skuszę na spróbowanie tego urządzenia. A w sumie niewiele kosztuje a ja uważam że gra urządzenie a nie cena. Większość ludzi lepiej się czuję jak wyda więcej kasy ale nie w tym przypadku chyba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.