Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofery i wszystko na ich temat


hifibloke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

A osiem jeszcze lepszym. O szesnastu nie wspominając.

No tak, ilość nabitych postów z powietrza się nie bierze...

 

Wracając do tematu, to nie widzę żadnej przesady w 4 subach, jednak i tak wolałbym do kina 2 z portami(ze względu na lepszy efekt w niskich rejestrach) niż 4 zamknięte. Z tym że na takie "krowy" z portami trzeba mieć jeszcze miejsce jeśli nie ma się dedykowanej salki. Sam miałem chrapkę na 2 SVS PB12-Plus ale ze względu na niesalonowy gabaryt, kupiłem 2 SB16-Ultra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elektronika: ARCAM AVR850, Onkyo NS-6170, Onkyo P-3000R, Onkyo M-5000R, Onkyo PA-MC5501, OPPO UDP-203

Nagłośnienie: Dali Rubicon 6 + Vokal + 4x LCR, Jamo IC608LCR-FG + IC606FG, 2x SVS SB16-Ultra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu

 

W wątku poświęconym Audio Video Show napisałem spostrzeżenia z pokoju gdzie prezentację miał REL. Subwoofer do stereo. Po 3 wielkie na każdy kanał. Ustawione nad sobą, dolny ograniczony do 23 Hz, środkowy do 25 Hz, górny do 24 Hz. Mruczały sobie cicho, to nie kino domowe, tu nic walić po klacie ani robić za trzęsienie ziemi nie musi. Wrażenie zwala z nóg.

 

Oczywiście że moje 8 czy 16 subwooferów było prześmiewcze. Napisałem, gdyż uważam że istnieją w warunkach domowych granice zdrowego rozsądku. Już 2 wydają mi się przesadą skoro kanał LFE jest jeden. Nie lepiej jeden bardzo dobry?

 

Chyba że chcemy zrobić sobie w domu sklep z głośnikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można patrzeć na to wyłącznie z perspektywy własnych preferencji, bo każdy ma inne oczekiwania i próg zadowolenia jeśli chodzi o odbiór reprodukowanego materiału, więc ciężko obiektywnie stwierdzić gdzie zaczyna się przesada i nie ma jednej słusznej normy i ilości zespołów głośnikowych. Jeśli komuś to służy i osiągnie z tego tytułu zadowolenie, to niech ma i 20 subwooferów i nie mam z tym problemu. Jednemu potrzeba suba który gra z kulturą w stereo, a innemu żeby sadził mu kopniaki w kinie. Nie na darmo mówią, że o gustach się nie dyskutuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elektronika: ARCAM AVR850, Onkyo NS-6170, Onkyo P-3000R, Onkyo M-5000R, Onkyo PA-MC5501, OPPO UDP-203

Nagłośnienie: Dali Rubicon 6 + Vokal + 4x LCR, Jamo IC608LCR-FG + IC606FG, 2x SVS SB16-Ultra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Oczywiście że moje 8 czy 16 subwooferów było prześmiewcze. Napisałem, gdyż uważam że istnieją w warunkach domowych granice zdrowego rozsądku. Już 2 wydają mi się przesadą skoro kanał LFE jest jeden.

Hmm, gdybyś, zamiast wymyślania prześmiewczych zaczepek, poświęcił trochę czasu na przeczytanie tego wątku (np. post #174) dowiedziałbyś się dlaczego cztery suby są najlepszym rozwiązaniem, mimo, że kanał LFE jest tylko jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda. Każdy ma inny gust i decyduje za siebie. Ale również nie można innym odmówić prawa oceny, jako że jesteśmy na forum publicznym. Jeśli ktoś sobie kupi najnowszy model Lamborghini tylko po to aby jeździć nim po bułeczki do osiedlowej piekarni - jak to nazwiesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamienie szafke rtv to wtedy wejda mi kolejne dwa mono+

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, gdybyś, zamiast wymyślania prześmiewczych zaczepek, poświęcił trochę czasu na przeczytanie tego wątku (np. post

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) dowiedziałbyś się dlaczego cztery suby są najlepszym rozwiązaniem, mimo, że kanał LFE jest tylko jeden.

 

Przeczytałem i w ogóle mnie to nie przekonuje.

 

Po pierwsze. Czy przyrost jakości efektu niskotonowego jest adekwatnie duży aby uzasadniał 2- (albo 4-) krotny przyrost kosztów? Znana jest skądinąd zasada malejących (i to od pewnego punktu asymptotycznie do zera) przyrostów efektu przy mnożeniu źródeł dźwięku.

 

Po drugie. Chętnie poczytam na ten temat wyniki nienależnych badań i pomiarów. Poproszę o link jeśli takowy posiadasz. Jak na razie odsyłasz mnie do postu #174, czyli powołujesz się na samego siebie. Z całym szacunkiem ale stwierdzenie "ja to mówię" do mnie nie przemawia.

 

Po trzecie. Szczytem jakości tak obrazu jak i dźwięku ma być opracowana przez Japończyków telewizja Super-Hi Vision, czyli 8K. Dlaczego tam są tylko 2 subwoofery, jako że dźwięk ma być 22.2?

 

Nijak.

Jego sprawa.

Może samolotem latać po bułki.

Jego sprawa.

 

A ja to nazwę dziwactwem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Czy przyrost jakości efektu niskotonowego jest adekwatnie duży aby uzasadniał 2- (albo 4-) krotny przyrost kosztów?

Owszem, uzasadnia. Wyjaśnienie poniżej.

 

Chętnie poczytam na ten temat wyniki nienależnych badań i pomiarów.

Low-Frequency Optimization Using Multiple Subwoofers

Loudspeakers and Rooms for Sound Reproduction—A Scientific Review

 

Dlaczego tam są tylko 2 subwoofery, jako że dźwięk ma być 22.2?

Nie podałeś technicznego uzasadnienia ich decyzji, więc nie mogę się odnieść. Póki co, to tylko liczba, jak np. 22.1 czy 22.22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A ja to nazwę dziwactwem."

 

 

W temacie audio, to chyba komplement jest.

 

Ps.

A kable 10 razy droższe, dają 10 razy lepszy dźwięk?

W audio kilkukrotnie wyższe koszty, przynoszą, 10-20% poprawy.

jeszcze tego nie ogarnąłeś....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RAF77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio kilkukrotnie wyższe koszty, przynoszą, 10-20% poprawy.

jeszcze tego nie ogarnąłeś....

 

I tak i nie. W audio podobnie jak w innych grupach towarowych jakość (zmienna y) w funkcji ceny (zmienna x) układa się w tzw. krzywą logistyczną.

 

Najpierw wykres y w miarę wzrostu x jest w pobliżu osi x i wznosi się bardzo powoli. To segment sprzętu popularnego, całe to marketowe (u nas również bazarowe) badziewie. Przyrost ceny przekłada się w znikomym (lub żadnym) stopniu na przyrost jakości. Idzie raczej na nieistotne gadgety i fajerwerki.

 

Dochodzimy do pierwszego punktu przegięcia. Wykres y zaczyna bardzo ostro piąć się w górę. To segment sprzętu standardowego w swym górnym końcu zwany podsegmentem Hi-Fi. Tutaj każda dodatkowa złotówka (dolar, euro, yen) przekłada się wprost na natychmiast zauważalny przyrost jakości.

 

Dochodzimy do drugiego punktu przegięcia. Wykres y znów zaczyna wznosić się bardzo powoli, asymptotycznie dąży do przebiegu równoleglego do osi x. To segment sprzętu Hi-End. Tutaj cyzeluje się (i tak już w Hi-Fi doskonałe) parametry o dalsze tysiączne ułamki promila. Każda taka poprawa kosztuje astronomiczne kwoty a jej rezultat można wychwycić tylko na subtelnych przyrządach laboratoryjnych. Uchem już nie.

 

Czy kable 10 razy droższe dają 10 razy lepszy dźwięk? Nie. Nie dają nawet 10% czy 20% lepszego. Dają taki sam. Nie jestem wyznawcą audio voodoo czy innej kablologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze. Czy przyrost jakości efektu niskotonowego jest adekwatnie duży aby uzasadniał 2- (albo 4-) krotny przyrost kosztów?

Zależy co chce się uzyskać i jakie problemy mamy w danym pokoju z drugiej strony miejsce odsłuchowe to przeważnie kilkuosobowa kanapa wycinek pokoju, dla którego spokojnie da się uzyskać dobry efekt jednym subwooferem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozwiązanie w subwooferach jest jedno ...

 

Dwa suby JBL z lat 90-ych w skrzyniach mających po dwa 15" glosniki niskotonowe. Papierowe. Pasywne. Do tego mocna koncówka JBL stereo z serii MPA i jest pozamiatane. Niestety nie mam takich warunków lokalowych. Ostatnio na eBayu widziałem takie pudła za 1500 EUR z dodatkowymi tubami i zwrotńicą na resztę pasma. Gdybym nie mial JBL 4343B to ten zestaw już byłby mój.

 

Pisze oczywiście o zestawie JBL z dedykacją do kina domowego. Takie zestawy były stosowane w prawdziwych kinach.

 

Pozdro

 

PS. na podstawie własnych doświadczeń twierdzę, ze jeden sub to zło. Dwa rozwiązują większość problemów i taki set mam. Teraz dwa pudła od Teufela. Czterech nie testowałem i nie zamierzam.

 

Pozdro

 

 

 

Czy kable 10 razy droższe dają 10 razy lepszy dźwięk? Nie. Nie dają nawet 10% czy 20% lepszego. Dają taki sam. Nie jestem wyznawcą audio voodoo czy innej kablologii.

 

To jeszcze duzo przed tobą. Analogowe kable ... "grają" albo raczej wplywaja na dzwiek. W stereo. W kinie ... też ale tego zazwyczaj nawet nie usłyszysz.

 

Pozdro

 

 

 

Przeczytałem i w ogóle mnie to nie przekonuje.

 

 

 

Po trzecie. Szczytem jakości tak obrazu jak i dźwięku ma być opracowana przez Japończyków telewizja Super-Hi Vision, czyli 8K. Dlaczego tam są tylko 2 subwoofery, jako że dźwięk ma być 22.2?

 

 

 

A ja to nazwę dziwactwem.

 

8K uwidzisz za jakieś 6-8 lat.

Dlaczego dwa suby? Proste ... więcej nie potrzeba.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Zgoda. Każdy ma inny gust i decyduje za siebie. Ale również nie można innym odmówić prawa oceny, jako że jesteśmy na forum publicznym. Jeśli ktoś sobie kupi najnowszy model Lamborghini tylko po to aby jeździć nim po bułeczki do osiedlowej piekarni - jak to nazwiesz?
Wiedzę w temacie masz mierną, już któryś raz gryzłem się w język, ale dzisiaj styknie. Zasada nie znam się ale wypowiem, to u ciebie standard. W każdym wątku marudzisz i wieszczysz. Stęchłe 5.1 i FHD już znam. Twoje 4Kready i dorabianie ideologii do braku kasy męczy. Jak mnie nie stać na Panamerę to nie narzekam jakie to słabe auto i nie praktyczne. Kolega wyżej już Cię odesłał do książki, więc drugi raz nie będę wspominał. Bo zjawiska falowe są ci obce. Jeszcze ta pewność siebie, że publiczny wątek to sobie bzdury mogę pisać. Facet dorośnij bo wiosen już kilka masz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam na temat.. Mam mały pokoik pod filmy i muzykę, na ścisk 12 metrów kwadratowych, najpierw kupiłem jeden subwoofer 10cali (firma BK) później dorzuciłem drugi. Jeden mam w rogu, drugi 3/4 te, na początku z Marantzem sr6008 nie było tak dobrze, bo kalibrowal je razem.

z sr7010 uważam jest naprawdę bardzo dobrze.. gdyż audyssey xt32 kalibruje je osobno. Siedzimy te 40 cm od tylnej ściany więc o ideale(czyli100% b.dobrze) można zapomnieć, lecz kalibracja + właśnie dwa subwoofery jest naprawdę świetnie. Czyli te 95..% jest ok, a te 5 % zostawię na rzadkie wzbudzenia , chodź mogą być nawet spowodowane filmem.. W tym metrażu cudów nie należy oczekiwać..ale ja uważam, że ten mały cud właśnie przez dwa suby uzyskałem... Gdybym miał możliwość, chętnie bym przetestował dwa zamknięte 12 calowe u siebie :) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez darulok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Bardzo dziękuję. Wyjątkowo ciekawa lektura, nie ulega wątpliwości że oparta o rzetelne badania. Tylko zastanawiam się jakie ma ona przełożenie na życie codzienne. Jest przenaukowiona. Równie imponujący, naukowy (prawdziwie naukowy, bez cienia złośliwości czy ironii w tym stwierdzeniu) elaborat można napisać w każdej dziedzinie. Na przykład o smażeniu jajecznicy. Będziesz się doń stosował przygotowując sobie śniadanie?

 

na podstawie własnych doświadczeń twierdzę, ze jeden sub to zło.

 

To jest wyłącznie Twoja opinia, mocno dyskusyjna.

 

To jeszcze duzo przed tobą. Analogowe kable ... "grają" albo raczej wplywaja na dzwiek.

 

Czyżby? Jeden z Kolegów z Forum (postać znana, ale nie wiem czy życzyłby sobie aby ujawniać jego nick) przysłał mi na testy całe pudło kabli. Różnych, ale wszystkie z bardzo górnej półki. Bawiłem się tym długo. Nie zauważyłem ŻADNYCH różnic w dźwięku.

 

8K uwidzisz za jakieś 6-8 lat.

 

W Japonii regularny program od 2020.

 

Portal www.chip.pl napisał że w tym samym 2020 roku rozpoczną się testowe transmisje 8K w Polsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyżby? Jeden z Kolegów z Forum (postać znana, ale nie wiem czy życzyłby sobie aby ujawniać jego nick) przysłał mi na testy całe pudło kabli. Różnych, ale wszystkie z bardzo górnej półki. Bawiłem się tym długo. Nie zauważyłem ŻADNYCH różnic w dźwięku.

 

 

 

To że ty nie zauważasz to nie znaczy że ich nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę w temacie masz mierną, już któryś raz gryzłem się w język, ale dzisiaj styknie. Zasada nie znam się ale wypowiem, to u ciebie standard. W każdym wątku marudzisz i wieszczysz. Stęchłe 5.1 i FHD już znam. Twoje 4Kready i dorabianie ideologii do braku kasy męczy. Jak mnie nie stać na Panamerę to nie narzekam jakie to słabe auto i nie praktyczne. Kolega wyżej już Cię odesłał do książki, więc drugi raz nie będę wspominał. Bo zjawiska falowe są ci obce. Jeszcze ta pewność siebie, że publiczny wątek to sobie bzdury mogę pisać. Facet dorośnij bo wiosen już kilka masz.

 

Wypowiedź ad personam zamiast ad meritum. Mojego statusu materialnego nie znasz, podobnie jak ja Twojego który mnie na dodatek zupełnie nie interesuje.

 

Miesięcznik Audio Video podał niedawno, że przytaczająca większość zestawów wielokanałowych w skali świata to "zatęchłe" 5.1. Więc nie szpanuj, bo to pachnie nowobogactwem (to było zamierzone ad personam, sprowokowane Twoim).

 

To że ty nie zauważasz to nie znaczy że ich nie ma.

 

Ale udowodnić tego nie potrafisz. "Ja to słyszę" nie jest żadnym dowodem, gdyż w grę może wchodzić autosugestia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale udowodnić tego nie potrafisz. "Ja to słyszę" nie jest żadnym dowodem, gdyż w grę może wchodzić autosugestia.

 

Komu mam udowadniać? Tobie? A po co? Ja nie handluję kablami.

 

To JA słucham i to mnie ma to sprawiać przyjemność. Aby usłyszeć różnice w okablowaniu należy dysponować niezłym systemem stereo i znac go na wylot. Mocne i słabe strony. Na amplitunerze kina domowego marne szanse. Być może to było u ciebie powodem. Twojego systemu stereo nie znam. Jaki jest mój znajdziesz w "o mnie".

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To JA słucham i to mnie ma to sprawiać przyjemność.

 

No właśnie. Skoro obwieszczasz to publicznie na Forum sprawa przestaje być tylko Twoja prywatna. Więc nie dziw się reakcji.

 

Na Forum zaglądają również młodzi adepci hobby zwanego audio. I to właśnie ich należy chronić przed hochsztaplerami którzy wciskają im kabelki warte kilka złotych za astronomiczne kwoty zapewniając, jakie to mają one zbawienny wpływ na dźwięk.

 

Aby usłyszeć różnice w okablowaniu należy dysponować niezłym systemem stereo i znac go na wylot. Mocne i słabe strony. Na amplitunerze kina domowego marne szanse. Być może to było u ciebie powodem.

 

Nieprzekonująca argumentacja. Zawsze pojawia pojawia się przy okazji tego tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Jest przenaukowiona.

Ciekawe... Rozumiem, że masz stosowne przygotowanie akademickie, aby merytorycznie oceniać te prace.

 

Będziesz się doń stosował przygotowując sobie śniadanie?

Oczywiście, jeżeli tylko ktoś poda świetny sposób na przyrządzenie jeszcze smaczniejszej jajecznicy, będę go stosował. BTW, a słyszałeś o smażeniu osobno żółtek i białek, i łączeniu ich na samym końcu ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie. Skoro obwieszczasz to publicznie na Forum sprawa przestaje być tylko Twoja prywatna. Więc nie dziw się reakcji.

 

Na Forum zaglądają również młodzi adepci hobby zwanego audio. I to właśnie ich należy chronić przed hochsztaplerami którzy wciskają im kabelki warte kilka złotych za astronomiczne kwoty zapewniając, jakie to mają one zbawienny wpływ na dźwięk.

 

 

 

Nieprzekonująca argumentacja. Zawsze pojawia pojawia się przy okazji tego tematu.

 

Mamy wolny kraj. Kazdy kupuje to co chce. A jesli jest idiotą, kupuje oczami i metkami i daje się naciagnac? Mamy wolny kraj :). Nic nie poradzę, ze ten swiat jest tak skonstruowany.

 

Posluchaj dobrego systemu, uslyszysz wplyw kabli. Chyba ze slon ci na ucho nadepnal jak to sie mawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe... Rozumiem, że masz stosowne przygotowanie akademickie, aby merytorycznie oceniać te prace.

 

Wprost przeciwnie. Dla mnie jako (tylko) hobbysty audio jest ona zbyt naukowa. Po to aby wiedzieć , że 2 x 2 = 4 niekoniecznie trzeba być od razu profesorem matematyki.

 

Oczywiście, jeżeli tylko ktoś poda świetny sposób na przyrządzenie jeszcze smaczniejszej jajecznicy, będę go stosował. BTW, a słyszałeś o smażeniu osobno żółtek i białek, i łączeniu ich na samym końcu ;-))

 

Nie słyszałem, natomiast znam teorię że jajka na miękko trzymane (jeśli dobrze pamiętam) 6 minut w 70*C są smaczniejsze niż przyrządzene tradycyjnie 3 minuty we wrzątku. :)

 

Co innego teoria, co innego praktyka. Czy spożywając posiłek masz na stole wagę, tabelę kalorii i wartości odżywczych poszczególnych składników oraz podręcznik racjonalnego odżywiania?

 

Pisałem już w innym wątku, że mnożenie ilości kanałów postrzegam jako zjawisko głównie marketingowe, aby spowodować u klientów poczucie dyskomfortu z powodu posiadania rozwiązań, które nie są najnowocześniejsze i wywrzeć psychiczną presję aby pozbyli się posiadanych zabawek i kupili nowe. Albowiem wymierne korzyści dodawania coraz to nowych kanałów są powyżej 5.1 asymptotycznie malejące do zera.

 

Identyczne zdanie mam na temat mnożenia ilości subwooferów. Producentom bardziej opłaca się sprzedać 2 (o 4 nie wspominając) niż 1 (nawet wyższej klasy). Tak się kreuje popyt. A naukowe opracowania służą jako podkładka i uzasadnienie. Zakładając oczywiście że są one zrobione bezstronnie, rzetelnie i zgodnie z regułami sztuki, a nie na obstalunek.

 

Na przełomie lat 80/90-tych ubiegłego stulecia wybuchła na krótko (szczególnie na rynku japońskim) moda na tzw. Dual Center. Jeden głośnik C pod telewizorem (przekonywano) jest złym rozwiązaniem, gdyż dialogi dochodzą z dołu. Potrzebne są dwa głośniki C obok telewizora, "przytulone" doń z obydwu stron. To miało zapewnić, że dialogi będą lokalizowane dokładnie na ekranie. Amplitunery z tamtych czasów miały 2 wyjścia głośnikowe C.

 

I co? Sprawa "zdechła" jeszcze szybciej jak się pojawiła. Z dwoma subwooferami sprawa jest (moim zdaniem) analogiczna. Marketing Panie Dziejaszku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wprost przeciwnie. Dla mnie jako (tylko) hobbysty audio jest ona zbyt naukowa. Po to aby wiedzieć , że 2 x 2 = 4 niekoniecznie trzeba być od razu profesorem matematyki.

 

 

Pisałem już w innym wątku, że mnożenie ilości kanałów postrzegam jako zjawisko głównie marketingowe, aby spowodować u klientów poczucie dyskomfortu z powodu posiadania rozwiązań, które nie są najnowocześniejsze i wywrzeć psychiczną presję aby pozbyli się posiadanych zabawek i kupili nowe. Albowiem wymierne korzyści dodawania coraz to nowych kanałów są powyżej 5.1 asymptotycznie malejące do zera.

 

Identyczne zdanie mam na temat mnożenia ilości subwooferów. Producentom bardziej opłaca się sprzedać 2 (o 4 nie wspominając) niż 1 (nawet wyższej klasy). Tak się kreuje popyt. A naukowe opracowania służą jako podkładka i uzasadnienie. Zakładając oczywiście że są one zrobione bezstronnie, rzetelnie i zgodnie z regułami sztuki, a nie na obstalunek.

 

Na przełomie lat 80/90-tych ubiegłego stulecia wybuchła na krótko (szczególnie na rynku japońskim) moda na tzw. Dual Center. Jeden głośnik C pod telewizorem (przekonywano) jest złym rozwiązaniem, gdyż dialogi dochodzą z dołu. Potrzebne są dwa głośniki C obok telewizora, "przytulone" doń z obydwu stron. To miało zapewnić, że dialogi będą lokalizowane dokładnie na ekranie. Amplitunery z tamtych czasów miały 2 wyjścia głośnikowe C.

 

I co? Sprawa "zdechła" jeszcze szybciej jak się pojawiła. Z dwoma subwooferami sprawa jest (moim zdaniem) analogiczna. Marketing Panie Dziejaszku.

 

Bobcat,

 

czy ty ogladałeś jakiś film w Atmosie czy DTS X na dobrym sprzecie w konfiguracji 7.2.4, najlepiej w UHD z projektora ???

Bo mam nieodparte wrażenie, ze albo nie ogladales albo rzeczywiście należysz do grupy tych "slyszących inaczej".

 

PS. znam maniaków kina domowego majacych plastikowe 5.1 z marketu budowlanego za pińcet złotych za set. I są zachwycenie ale przynajmniej nie twierdzą, że Pana Boga za nogi złapali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ty ogladałeś jakiś film w Atmosie czy DTS X na dobrym sprzecie w konfiguracji 7.2.4

 

Wielokrotnie. Bliska rodzina to ma.

 

znam maniaków kina domowego majacych plastikowe 5.1 z marketu budowlanego za pińcet złotych za set. I są zachwycenie ale przynajmniej nie twierdzą, że Pana Boga za nogi złapali.

 

Nikt nie mówi o plastikowym z marketu. Natomiast mogę Ciebie zapytać: czy miałeś okazję słuchać 5.1 złożonego z klocków Hi-End? Bo ja owszem. Zaryzykuję twierdzenie, że domowe konfiguracje 7.2.4 są jakościowo bliższe tamtemu plastikowi z marketu niż temu 5.1 o którym teraz mówię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z Kolegów z Forum (postać znana, ale nie wiem czy życzyłby sobie aby ujawniać jego nick) przysłał mi na testy całe pudło kabli. Różnych, ale wszystkie z bardzo górnej półki. Bawiłem się tym długo. Nie zauważyłem ŻADNYCH różnic w dźwięku.

"Ja to słyszę" nie jest żadnym dowodem, gdyż w grę może wchodzić autosugestia.

A jakimż jest dowodem to, iż Ty nie słyszysz? Czyż naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z różnic we wrodzonych predyspozycjach do określonych cech słyszenia? Niech 5 tysięcy ludzi zasiądzie na koncercie z muzyką improwizowaną - może znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie powtórzyć cały utwór co do nuty, może parę osób zapamięta temat i charakterystyczne fragmenty improwizacji, kilkadziesiąt osób samo czoło tematu, ale pozostanie zapewne czterocyfrowa liczba ludzi, którzy trzech dźwięków pod rząd nie będą w stanie powtórzyć z tego utworu. I czy to oznacza, iż się nie da? Albo że ci, którzy usłyszeli więcej, oszukują, albo w grę wchodzi autosugestia? Czy może jednak rozumiesz, iż ludzie rodzą się z innymi predyspozycjami słuchowymi? I co za tym idzie - to, iż jedna osoba nie słyszy różnic, nie daje kompletnie żadnego dowodu na to, iż tych różnic nie słyszy inna osoba. A zdaje się, iż to, że akurat Ty nie słyszysz, przedstawiasz jako taki właśnie dowód - dowód na to, iż inni też nie mają prawa słyszeć.

 

W kwestii subwooferów - jakieś kilkanaście m-cy spędziłem z dwoma, i komfort słuchania był znacznie wyższy. Wrócę do tego gdy tylko nadarzy się okazja. Jeśli brakuje potęgi brzmienia we własnym subie - to rzeczywiście zamiast dokładać drugi taki, lepiej zamienić go na potężniejszy. Ale dla uspokojenia się basu w pokoju, z jednoczesnym wzrostem precyzji i energii - od siebie zdecydowanie rekomenduję parę zamiast pojedynczego. Czterech nie testowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.