Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, iro III napisał:

Powtórzcie to "słyszący" tak jeszcze z tysiąc razy - a sami w to uwierzycie.

Przepraszam, nie ja zainicjowałem ten aspekt wątku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, przemak napisał:

OK, jakoś filmik przeszedł bez echa, to powtórzę go może ?

 

Oglądam ten filmik, ale jak ten gość mówi (syczy) to zabija uszy ? Zna się na dźwięku, a taki kaleczący filmik wkleja... ouch

7 minut temu, iro III napisał:

...na takie pytania, odpowiadałem swobodnie w czasach przedszkola, stan na dzisiaj - wyrosłem z tego.

Przedszkola w tym wątku nie brakuje m.in. w Twoich wpisach niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, iro III napisał:

...na takie pytania, odpowiadałem swobodnie w czasach przedszkola, stan na dzisiaj - wyrosłem z tego.

Ale nie negujesz predyspozycji i zdolności ludzi do różnych wyczynów?
Ja gdybym nie wiem jak długo ćwiczył to nigdy nie będę np. malarzem, rzeźbiarzem, kiperem czy w końcu akrobatą.
Skoro ludzie mają takie zdolności i talenty, niestety nie wszystkim dane, to dopuszczasz myśl, że mogą być ludzie z zdecydowanie bardziej wrażliwym/wyczulonym słuchem niż przeciętny człowiek.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adam_85 napisał:

Oglądam ten filmik, ale jak ten gość mówi (syczy) to zabija uszy ? Zna się na dźwięku, a taki kaleczący filmik wkleja... ouch

No, chociaż jakaś dyskusja ? Po pierwsze seplenię i mam na to papiery, po drugie dźwięk był nagrywany komórką i dołożony później, bo jak widać wszystko co nagrywa było zajęte, a po trzecie kompresja na jutubie dołożyła swoje. W filmach, w których mogę dźwięk sensownie nagrać jest on lepszy, na wymowę nie poradzę, karty mikrofonowej bym nie dostał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

No, chociaż jakaś dyskusja ? Po pierwsze seplenię i mam na to papiery, po drugie dźwięk był nagrywany komórką i dołożony później, bo jak widać wszystko co nagrywa było zajęte, a po trzecie kompresja na jutubie dołożyła swoje. W filmach, w których mogę dźwięk sensownie nagrać jest on lepszy, na wymowę nie poradzę, karty mikrofonowej bym nie dostał ?

Nie napisałem tego żeby dogryźć, ale daje słowo, musiałem bardzo mocno ściszyć by dobrnąć do końca. Filmik oczywiście jest zrozumiały. Tak w ogóle fajne narzędzie i bardzo sprawnie się w nim poruszasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

mogą być ludzie z zdecydowanie bardziej wrażliwym/wyczulonym słuchem niż przeciętny człowiek.

...którzy usłyszą wpływ bezpiecznika sieciowego, jego kierunek wetknięcia w gniazdo albo wpływ druta zasilającego 230V~  - no bez żartów proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, przemak napisał:

Nie ma takiej potrzeby, bo nie na tym to polega.

Moje pytanie dotyczy dokładność słuchu absolutnego.

Z definicji dźwięk a1 to 440,0 Hz. Czy, jak ktoś nastroi w instrumencie a1 na 440,1 Hz to dalej to jest to absolut czy już nie? A jak w przypadku np. 398,5 Hz? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Adam_85 napisał:

Nie napisałem tego żeby dogryźć, ale daje słowo, musiałem bardzo mocno ściszyć by dobrnąć do końca. Filmik oczywiście jest zrozumiały. Tak w ogóle fajne narzędzie i bardzo sprawnie się w nim poruszasz.

Dźwięk jest wyjątkowo badziewny, to prawda. Nagranie komórką w paskudnym formacie, potem kompresja jutuba do niewiadomojakiego formatu i jakości. Nie chciałem ściemniać, bo by już nic nie było słychać. Niestety, w tym przypadku nie mogłem wykorzystać do nagrywania vo komputera ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

Z definicji dźwięk a1 to 440,0 Hz. Czy, jak ktoś nastroi w instrumencie a1 na 440,1 Hz to dalej to jest to absolut czy już nie? A jak w przypadku np. 398,5 Hz? 

Ale podchwytliwa "bestyja" ?

Jakoś gdy w czasach np. baroku nie dysponowali tunerem elektronicznym i jedni stroili już  na  ok. 415 Hz inni dochodzili do ok. 450Hz - i to grało  - to raczej bez znaczenia dla nastrojenia instrumentów z absolutem czy bez.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, iro III napisał:

...którzy usłyszą wpływ bezpiecznika sieciowego, jego kierunek wetknięcia w gniazdo albo wpływ druta zasilającego 230V~  - no bez żartów proszę.

Wiele rzeczy jest dla mnie trudne do zaakceptowania, nigdy nie słyszałem wpływu kabla sieciowego na brzmienie ale też nie było ku temu wiele okazji.
Jednak nie mogę tego kategorycznie zanegować.

Idąc tym tropem... Czy zasilacz w wzmacniaczu ma wpływ na pracę tego wzmacniacza?
Proszę o jasną czytelną odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jar1 napisał:

Moje pytanie dotyczy dokładność słuchu absolutnego.

Z definicji dźwięk a1 to 440,0 Hz. Czy, jak ktoś nastroi w instrumencie a1 na 440,1 Hz to dalej to jest to absolut czy już nie? A jak w przypadku np. 398,5 Hz? 

Trzeba by to sprawdzić. Jak pisałem, zupełnie nie na tym to polega. Najbliższe porównanie, dość sensowne, jest z rozpoznawaniem kolorów. Człowiek zasadniczo rozpoznaje kolory, czerwony od zielonego, potrafi je nazwać i wyjąć z pudełka zieloną kredkę. Jest wiele odcieni czerwonego i jakbyś się nauczył, jaki kolor odpowiada jakiej częstotliwości/długości fali, to byś poproszony o 500nm podał odpowiednią kredkę albo odwrotnie określił jaką długość fali ma wskazany kolor. Posiadacz słuchu absolutnego nastroi na 440 albo 441 albo jak tam ma w głowie, ale zawsze tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Jednak nie mogę tego kategorycznie zanegować.

DLACZEGO?

Jaka wiedza tajemna dopuszcza taką możliwość?

Bo ta "zwykła", powszechna (którą niektórzy mają w...) - to już ZDECYDOWANIE NIE.

5 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Czy zasilacz w wzmacniaczu ma wpływ na pracę tego wzmacniacza?

ZDECYDOWANY i niepodważalny.

...wiem, wiem, (nie po raz pierwszy ten "argument" spotykam) - zanim zadasz kolejne nieprzemyślane pytanie - zmieniaj nawet o kilkadziesiąt V napięcie zasilające na + jak i na -

i zobacz najlepiej na oscyloskopie - jak to się przekłada (nomen omen) na różnice napięć po stronie wtórnej trafa , następnie pooglądaj sobie co się dzieje z napięciem stałym na wyjściu zasilacza w czasie tych zmian.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, iro III napisał:

Ale podchwytliwa "bestyja

Chodzi o to, że takie przyjęte określenia jak absolutny słuch czy stabilny wzmacniacz są jedynie powszechnie umowne.

 

To również pokazałem na załączonym przez mnie pomiarem wzmacniacza, gdzie ewidentnie widać, ze nie jest on absolutnie stabilny, bo wystarczy (w tym przypadku) pojemność na wyjściu i szybko narastający sygnał, by wszedł już w zakres niestabilności, czyli popularnie zwany dzwon. 

Myślę, że warto sobie zdawać sprawę, z tego, że rzeczywistość nie jest Absolutem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iro III napisał:

DLACZEGO?

Jaka wiedza tajemna dopuszcza taką możliwość?

Bo ta "zwykła", powszechna (którą niektórzy mają w...) - to już ZDECYDOWANIE NIE.

Bo jeśli czegoś nie słyszę czy nie widzę nie oznacza że tego nie ma.
Nie jestem w stanie stwierdzić czy do rosołu ktoś dorzucił trochę ziela angielskiego ( pomijam przypadek gdy połowa rosołu to owo ziele ). Jednak myślę że zdolni kucharze ( może nawet pani Gessler ) od razu wyczują wpływ ziela angielskiego na smak rosołu. . .
Jedni mają wyczulony węch inni sokoli wzrok a inni mogą mieć genialny słuch.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

Chodzi o to, że takie przyjęte określenia jak absolutny słuch czy stabilny wzmacniacz są jedynie powszechnie umowne.

Oczywiście, przecież to piszę, to ty domagałeś się zakresu częstotliwości. Słuch absolutny jest ważny dla chińczyków i muzyków trochę, ale w tej dyskusji w ogóle jest bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, przemak napisał:

Posiadacz słuchu absolutnego nastroi na 440 albo 441 albo jak tam ma w głowie, ale zawsze tak samo.

A były przeprowadzane takie testy powtarzalności dla tej samej osoby i jaka dokładność wyszła? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jar1 napisał:

A były przeprowadzane takie testy powtarzalności dla tej samej osoby i jaka dokładność wyszła? 

Nie znam takich badań, ale znam paru skrzypków i innych takich - można zwariować ? 

Trzeba też pamiętać, że dyskryminacja częstotliwości przez człowieka silnie zależy od głośności, więc w zasadzie należałoby rozpatrywać raczej konkretne sytuacje, instrumenty na przykład, a nie ogólnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Jedni mają wyczulony węch inni sokoli wzrok a inni mogą mieć genialny słuch.

To są ogólniki nic nie wnoszące do tematu.

Jeszcze raz - jakieś zjawisko fizyczne, o wielkości niepomijalnej dla brzmienia domowego audio za tym stoi? Niepomijalne, nawet dla kogoś z genialnym słuchem?

 

"analogia' z rosołem byłaby dobra, tylko skala zjawiska nie ta. Gdyby rosołu była cysterna to tej samej drobiny przyprawy (jak w talerzu) nie wyczułby naj kucharz na świecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowodem jest fakt (niezaprzeczalny zresztą), ze wiele osób słyszy różnice. Niezależnie od wiedzy, poziomu intelektualnego, płci i wieku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jar1 napisał:

Dowodem jest fakt (niezaprzeczalny zresztą), ze wiele osób słyszy różnice. Niezależnie od wiedzy, poziomu intelektualnego, płci i wieku. 

Na plycie Chesky tu na forum ludzie słyszą różnice między kablami cyfrowymi, tymi dwoma utworami, które porównałem na poprzednim filmiku. Niezaprzeczalnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jar1 napisał:

Dowodem jest fakt (niezaprzeczalny zresztą), ze wiele osób słyszy różnice. Niezależnie od wiedzy, poziomu intelektualnego, płci i wieku.

Różnice można słyszeć ważne żeby wiedzieć czy słyszymy różnice wynikające z techniki sprzętu czy wynikające z innych czynników leżących poza sprzętem. Audiofile najczęściej się tymi innymi przyczynami nie zajmują. Testują kable, usłyszeli różnicę wyciągają prosty wniosek że różnicę spowodowała wymiana kabla a to często jest nieprawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezaprzeczalnie. Gdy wiedzą/widzą co gra. Inaczej mieliśmy przypadki zbiorowych ogłuchnięć. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lech36 napisał:

Różnice można słyszeć ważne żeby wiedzieć czy słyszymy różnice wynikające z techniki sprzętu czy wynikające z innych czynników leżących poza sprzętem.

Ja to wiem i ty to wiesz. Tylko własne interpretacje mamy różne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jar1 napisał:

Ja to wiem i ty to wiesz. Tylko własne interpretacje mamy różne ?

"Interpretacje" mogą się tylko różnić o progi percepcji danego człowieka a te wbrew audiofilskim pozorom dla zdrowych ludzi wcale nie różnią się znacząco. Wiem deklarowałeś kiedyś słyszenie zniekształceń THD na poziomie 0,1% gdy powszechnie znany próg jest szacowany na 1%. Możliwe że są tacy którzy mają w tym względzie wybitny słuch, ale tylko pisanie o tym jest niewystarczające, trzeba wykazać się w praktyce. Zrozumiem wtedy lepiej dlaczego sprzęt analogowy jest w odwrocie, choć nie we wszystkich kręgach hobbystycznych ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, przemak napisał:

Na plycie Chesky tu na forum ludzie słyszą różnice między kablami cyfrowymi, tymi dwoma utworami, które porównałem na poprzednim filmiku. Niezaprzeczalnie?

Ludzie słuchają w domenie analogowej a nie cyfrowej.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, jar1 napisał:

Ludzie słuchają w domenie analogowej a nie cyfrowej.  

Ja się domyślam, do czego zmierzasz, ale tam są różnice 0,03 promila ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze rozumiem to doświadczenie, ale wydaje mi się, ze cały tor testowany dotyczy jedynie domeny cyfrowej. To znaczy wav do spdf i z powrotem spdif do wav. Zupełnie nie dziwi, że można uzyskać te same dane co na wejściu. W końcu po to wymyślono cyfrę, bo pozbyć się większości problemów analogu.

19 minut temu, Lech36 napisał:

"Interpretacje" mogą się tylko różnić o progi percepcji danego człowieka a te wbrew audiofilskim pozorom dla zdrowych ludzi wcale nie różnią się znacząco.

E tam, a ten słuch absolutny to co? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jar1 napisał:

E tam, a ten słuch absolutny to co?

"Wiki" nie podaje definicji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lech36 napisał:

"Wiki" nie podaje definicji?

W znaczeniu, że jedni potrafią a inni nie. Tak jak ze słyszeniem wpływu kabli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.