Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel wpływający na brzmienie


J.Jerry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Sine Metu napisał:


 

 


To jest akurat Twoja prywatna ocena.

Ja natomiast zwracam uwagę na błędy zasadnicze. Coś jak z tą trąbką i saksofonem.

Moja ocena wynika z obserwacji a dowodów dostarczasz sam... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Chicago napisał:

Ale oczywiście mogę się mylić - w każdym razie siła internetu w kontekście udowadniania włanych racji jest potężna.

Odnoszę wrażenie że zupełnie nie zrozumiałeś mojego postu. Różnicę w działaniu tych kostek jest słychać ale żeby powiedzieć na pewno czy to jest efekt zmiany kształtu/materiału kostki czy może zmiana techniki grania prezentera testu to już nie jest tak łatwo. Wystarczy chwycić kostkę inaczej żeby pobudzenie struny było inne i nie trzeba być do tego wytrawnym muzykiem tylko wystarczy rozumieć technikę a takich elementów które mogą wpływać na różne pobudzenie struny przez muzyka jest wiele bo granie jest współpracą muzyka z instrumentem. 

3 godziny temu, Chicago napisał:

Pierwszy test jest dziecinnie łatwy i co ważne, bez odpowiedzi, choć siła podpowiedzi i bezbłędnego trafienia dzięki obrazkom jest potężna

Zgadzam się z tym że pierwszy test jest łatwy przeszedłem go z ciekawości bez problemu. W jednym przypadku miałem wątpliwości ale słuchałem na głośnikach od monitora komputerowego więc nie audiofilskich no i pewnie kabel łączący komputer z tymi głośnikami nie by hi-endowy więc może to tłumaczy wątpliwości. 

3 godziny temu, Chicago napisał:

Potraktuj ten tekst jako moją obserwację i człowieka trochę doświadczonego i zaznajomionego z instrumentami, a nie przytyk czy też parcie na rację, ponieważ jak już wspomniałem, mogę się oczywiście mylić co do Twojego słuchu muzycznego.

W tym wątku chyba rozmawiamy nie o moim słuchu muzycznym tylko o kablach wpływających na brzmienie choć oczywiście odejście od tematu w kierunku instrumentów uważam za ciekawe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lech36 napisał:

W tym wątku chyba rozmawiamy nie o moim słuchu muzycznym tylko o kablach wpływających na brzmienie. 

To, że kable wpływają na brzmienie nie ulega wątpliwości, Tu dyskutujemy , dlaczego jedni to słyszą a inni nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jar1 napisał:

To, że kable wpływają na brzmienie nie ulega wątpliwości,

Jest to możliwe i już o tym pisałem, ale ten wpływ na brzmienie nie jest tak częsty jak to wykrywają testerzy którzy nie wiedzą jak wykonać poprawnie technicznie odsłuchowy test porównawczy.

6 minut temu, jar1 napisał:

Tu dyskutujemy , dlaczego jedni to słyszą a inni nie. 

Przykłady zjawisk które mogą wpływać na to że tester nie umiejący wykonać prawidłowo testu coś usłyszy czego przyczyna nie leży w testowanym sprzęcie podawałem, szkoda że nie wzbudziły zainteresowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Lech36 napisał:

Jest to możliwe i już o tym pisałem, ale ten wpływ na brzmienie nie jest tak częsty jak to wykrywają testerzy którzy nie wiedzą jak wykonać poprawnie technicznie odsłuchowy test porównawczy.

Ale my tu przecież jesteśmy  wszyscy na poziomie zweryfikowanych testerów. W końcu to nasze hobby. ?

Po prostu, każdy człowiek ma swoje ograniczenia, również co do słuchu. I tego się już nie przeskoczy. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Lech36 napisał:

Zgadzam się z tym że pierwszy test jest łatwy przeszedłem go z ciekawości bez problemu. W jednym przypadku miałem wątpliwości ale słuchałem na głośnikach od monitora komputerowego więc nie audiofilskich no i pewnie kabel łączący komputer z tymi głośnikami nie by hi-endowy więc może to tłumaczy wątpliwości. 

Akurat przy tym teście można spoko słuchać na głośniczkach z komputera - test jest tak prosty i łatwy, że w zasadzie hi-fi jest absolutnie zbędne. Można wiedzieć jak poszło? Czyli po kolei, od 1 do 15 - i w którym przypadku miałeś wątpliwości?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jar1 napisał:

Po prostu, każdy człowiek ma swoje ograniczenia, również co do słuchu.

To bardzo prawdopodobne, ale człowiek też dysponuje wyobraźnią której używa i emocjami które powodują niestabilność odbioru bodźców, dźwiękowych też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Lech36 napisał:

Odnoszę wrażenie że zupełnie nie zrozumiałeś mojego postu. Różnicę w działaniu tych kostek jest słychać ale żeby powiedzieć na pewno czy to jest efekt zmiany kształtu/materiału kostki czy może zmiana techniki grania prezentera testu to już nie jest tak łatwo. Wystarczy chwycić kostkę inaczej żeby pobudzenie struny było inne i nie trzeba być do tego wytrawnym muzykiem tylko wystarczy rozumieć technikę a takich elementów które mogą wpływać na różne pobudzenie struny przez muzyka jest wiele bo granie jest współpracą muzyka z instrumentem.

Dlatego taki test najlepiej zrobić używając instrumentu akustycznego, lub, co też daje duży pogląd na temat, używając instrumentu el-akustycznego, czyli gitary 'jazzowej' z pudłem i jednak z zupełnie inną, wyrównaną equalizacją jak już ma być z prądem. Technika gry owszem i jak najbardziej ma wpływ, i to największy, ale kostka jest niuansem, którą jednak definitywnie słychać w każdym przypadku. Oczywiście inaczej słyszy muzyk, a inaczej audiofil nie-muzyk lub najzwyklejszy albo nawet najniezwyklejszy słuchacz. Co do tego nie mam wątpliwości ☺️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago
Edyt Zjadacz

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Lech36 napisał:

To bardzo prawdopodobne, ale człowiek też dysponuje wyobraźnią której używa i emocjami które powodują niestabilność odbioru bodźców, dźwiękowych też.

Oczywiście, dlatego nie można się opierać na chwilowych wrażeniach ani odsłuchach. Doświadczenie i trening robi swoje. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Chicago napisał:

Czyli po kolei, od 1 do 15 - i w którym przypadku miałeś wątpliwości?

Traktowałem to jako zabawę i nie notowałem a wątpliwości były przy ksylofonie i cymbałkach mimo że różnica była ale miałem problem z przyporządkowaniem dźwięku do instrumentu. Nie chce mi się drugi raz oglądać tego testu, swój słuch muzyczny znam. Nie jest bezbłędny ale coś potrafi. Jak pamiętasz już raz nie rozpoznałem strun nylonowych z owijką stalową od stalowych z owijką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Chicago napisał:

echnika gry owszem i jak najbardziej ma wpływ, i to największy, ale kostka jest niuansem, którą jednak definitywnie słychać w każdym przypadku.

Możliwe że kostka jest niuansem, wyżej pisałem tylko co powinno być spełnione żeby usłyszeć jaki to niuans a w tym celu z testu musi być wyeliminowana procedurą druga zmienna czyli człowiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minutes ago, Chicago said:

Czyli po kolei, od 1 do 15 - i w którym przypadku miałeś wątpliwości?

Ja największy problem miałem z nr 3 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli brassy. OK - dużo problemów jest z rozstrzygnięciem w ślepym teście co jest trąbką, a co kornetem - mam problem, ale myślę, że nawet wykształceni muzycy mają problem - tu niestety trzeba grać na hornach, żeby wiedzieć co i jak. Natomiast między flugiem a trąbką raczej spokojnie wyczuwam różnicę w blind test, choć też nie w każdych okolicznościach ?

Tutaj struny słychać jak diabli - z zamkniętymi oczyma są słyszalne różnice, i to bez procedur ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Chicago said:

Czyli brassy. OK -

To był żart, bo na zdjęciu nie było saksofonu ?

A na poważnie to trochę ciężko z dęciakami typu klarnet, obój czy nawet flet. W zależności od akustyki potrafią grać bardzo różnie. Tzn inne instrumenty też grają różnie w różnej akustyce, ale to mniej wpływa na ich szybkie rozpoznanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, januss73 napisał:

To był żart, bo na zdjęciu nie było saksofonu ?

A na poważnie to trochę ciężko z dęciakami typu klarnet, obój czy nawet flet. W zależności od akustyki potrafią grać bardzo różnie. Tzn inne instrumenty też grają różnie w różnej akustyce, ale to mniej wpływa na ich szybkie rozpoznanie.

OK ☺️ Ja klarnet mam w głowie nawet we śnie - lata słuchania Paquito D'Rivery - na żywo i z płyt. Nie mogłem się kiedyś oderwać od tej muzyki, ale to przeszłość. Stosunkowo dużo czasu spędziłem w CSO na różnych live klimatach - co dało mi bardzo duże wyobrażenie o instrumentach i ich brzmieniu. W ogóle uważam, że nic tak jak muzyka live nie rozwija świadomości brzmienia zarówno instrumentów jak i całej muzyki akustycznej w amatorskiej domenie. Wiadomo, że kontakt bezpośredni z instrumentem jest bezcenny, ale tu już wchodzimy w zupełnie inny krąg - trzeba dużo czasu poświęcić na naukę - bardzo dużo. Praktycznie całe życie ☺️

Właśnie wymieniam struny w swoim akustyku - wczoraj pękła mi G z zestawu custom 11.5 M1400. Wiolinowe są silk, basowe stalowe, co daje ciemniejsze i cieplejsze oraz tak jakby bardziej miękkie, okrągłe brzmienie, ale nie mam ich w zapasie, więc założę MSP 7055 Phosphor Bronze, jedenastki - bardziej sharp i o wiele jaśniejsze, ale też OK. Używam do akustyka strum Martina, a dlaczego? Przede wszystkim stroją na każdym progu i w każdym kluczu. Są super i niedrogie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago
Edyt Stylista

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sine Metu napisał:

To obserwuj sobie dalej różnice w brzmieniu kabli USB i S/PDIF emoji16.png

No i znowu piszesz KŁAMSTWO ...
Nigdy nie słyszałem różnicy w brzmieniu kabli USB czy SPDiF i nigdy tak nie napisałem.
Gdybyś czytał ten wątek to byś o tym wiedział.
ALE JAK ZWYKLE KŁAMIESZ I MANIPULUJESZ.
Piszesz bzdury oderwane od rzeczywistości, wmawiasz innym coś czego nigdy nie napisali i nie powiedzieli. 


Nie masz nigdy nic merytorycznego do powiedzenia. Albo wpierd... trzy grosze z dup... wzięte nie na temat i udajesz mądrego albo wciskasz niewypowiedziane słowa innym. Proponowane doświadczenia wyśmiewasz... przecież nie jesteśmy w przedszkolu
Jedyna Twoja obrona to próba wywołania wrażenia, że oponent jest nieświadomy o czym pisze, że jest głupi głuchy a do tego zmanipulowany przez swoje ułomne zmysły...
Natomiast Ty wiesz wszystko lepiej bo jesteś świadomy ułomności swoich zmysłów, masz też ogromną wiedzę którą potrafisz wykorzystać i odpowiedzieć na wszystkie zagadnienia związane z audio.
Zanim cokolwiek napiszesz zweryfikuj czy jest to prawdą czy wytworem Twojej wyobraźni...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Sine Metu napisał:

Zwłaszcza trąbki i saksofonu emoji23.pngemoji1787.png

Kiepski dowcip powtarzany wiele razy staje się żenadą przedmiotową i podmiotową. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Chicago napisał:

A co z tym? Tylko piętnaście bardzo popularnych instrumentów: kontrabas, wiolonczela, werbel, tuba, trąbka, puzon, cymbały, bęben centralny, ksylafon, puzon, skrzypce, flet, obój, pikolo, kocioł. Jak Wam poszło? Ktoś osłuchany powinien odgadnąć w dwie, trzy sekundy co w danej chwili wybrzmiewa, a z pomocą zdjęcia, to chyba wystarczy sekunda? ?

 

Nie da rady w sekundę, bo klarnet zaczyna od fortepianu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, przemak napisał:

Nie da rady w sekundę, bo klarnet zaczyna od fortepianu ?

Twoje komentarze sa zawsze super ?

mam z nimi duzo uciechy, szkoda ze tak daleko mieszkasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

3x0,5mm2 to ekstremalnie cienkie kable? Rozbierz kolumnę to zobaczysz jakimi średnicami masz podłączone głośniki.

Dzięki za ten elaborat, tylko gdzie ja napisałem że 0.5mm2 to ekstremalnie cienki?

3 godziny temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Ale napisałeś o skoku pojemności, hmm przyznam, że nie zastanawiałem się jaką taki przewód w tej konfiguracji może mieć pojemność. Pomyślałem może facet ma rację, trza by to sprawdzić... No i sprawdziłem... ?
Sprawdzany kabelek składa się z 10 żył każda 0,5mm2. Długość kabelka 10m bieżących.
Sprawdziłem jaką pojemność będzie miał taki kabelek stworzony z 3 żył ( przykład z proponowanego doświadczenia ), czyli 2 x (3 x 0,5mm2) i długości 10m

Napisałem i tyczyło się porównania które tutaj niedawno padło 0.5mm2 vs 6mm2, a chodziło o pojemność tego grubszego  ?

3 godziny temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Więc Twoja wypowiedź jest wzięta z powietrza, nie wynika ani z doświadczenia ani z wiedzy a już tym bardziej z rzetelnych pomiarów...

Czytaj uważniej zanim odpowiesz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, przemak napisał:

Nie da rady w sekundę, bo klarnet zaczyna od fortepianu ?

Fakt, po dwóch - jaśnie klarnetowość ?

Myślałem, że pogodzę obozy słuchem treściwym, ale widzę, że dalej wszyscy w okopach ?

Nie kupię więcej tych strun co przed chwilą założylem - ale syf! A kiedyś mi się podobało... ???  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)




Nigdy nie słyszałem różnicy w brzmieniu kabli USB czy SPDiF i nigdy tak nie napisałem.


Udowodnij, że tak nie napisałeś - bo jak na razie to wygląda na to, że zgłosiłeś swój wpis do usunięcia. Żenada.
Kiepski dowcip powtarzany wiele razy staje się żenadą przedmiotową i podmiotową.
Lepszy kiepski dowcip niż kiepski słuch.
Olejcie trolla. Z innymi można jeszcze porozmawiać - a ten przypadek zwyczajnie się zapętlił...
Bo Pan Życia i Śmierci tak nakazał - olejcie więc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Sine Metu napisał:


 

 


Udowodnij, że tak nie napisałeś - bo jak na razie to wygląda na to, że zgłosiłeś swój wpis do usunięcia. Żenada.Lepszy kiepski dowcip niż kiepski słuch.Bo Pan Życia i Śmierci tak nakazał - olejcie więc.

Ty udowodnij że tak napisałem. Nie będę udowadniać że nie jestem słoniem.
Pokaż mi mój post w którym stwierdzam że kable USB i SPDiF mają wpływ na brzmienie.

Znowu kłamiesz i manipulujesz.
Nigdy nigdzie nie zgłaszałem żadnego postu do usunięcia. Nie wiem jak, nie wiem komu i co ważniejsze nie mam po co bo nie piszę bzdur tak jak Ty.
Tak poważnie się zastanawiam czy Ty nie masz coś z głową...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sine Metu napisał:

Bo Pan Życia i Śmierci tak nakazał - olejcie więc.

Zgodnie z życzeniem. No offence:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Ty udowodnij że tak napisałem. Nie będę udowadniać że nie jestem słoniem.
Pokaż mi mój post w którym stwierdzam że kable USB i SPDiF mają wpływ na brzmienie.

Znowu kłamiesz i manipulujesz.
Nigdy nigdzie nie zgłaszałem żadnego postu do usunięcia. Nie wiem jak, nie wiem komu i co ważniejsze nie mam po co bo nie piszę bzdur tak jak Ty.
Tak poważnie się zastanawiam czy Ty nie masz coś z głową...
Koniecznie się domagasz aby Twoje chamskie ataki personalne zacząć zgłaszać do moderacji.

EOD.
Zgodnie z życzeniem. No offence: sikanie.gif&key=8261209d54d10a3661fbc34774970df5cae5d31a42ad29b1ddf849208974ae28
Kolejny w kolejce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.